Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyMar 14 Mai 2024, 11:02 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Dum 16 Sept 2012, 1:49 pm

Fetele dar daca luati modelul si faceti uniforma in alta parte??? Mi se pare aiurea sa nu poarte copilu uniforma si sa nu stea calumea sau sa nu fie lucrata bine. Eu i-am facut fetii fuste de scoala, iar bluzele le-am dat comanda, ne-am dus la proba si i-am explicat domnului cum sa le faca pentru ca altfel nu le cumpar, si corp european gaseste mai rar rade rade rade
La inceput am incasat-o si eu cu niste fuste ca sacul, nu stateau nici pe sold.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cris_io_mat Dum 16 Sept 2012, 3:15 pm

Valentina,o "zicala"de asta a auzit si mama pe vremea cand eram eu eleva....Dodo vb serios?ca eu habar nu am despre ce se mai da(cumnata'mea i-a dat inv cuptor cu microunde de sarbatori!!!!!!!)dar bani?Doamne,unde ajungem?Inteleg de sarbatori,de 1 martie sau chiar de ziua inv sa fie ceva mai consistent...dar pana unde trebuie sa mergem?Iar cu uniforma...m-am lecuit de tot.Plus ca ii rugasem sa imi faca fustita mai larga in talie...am trebuit sa ii mut nasturii,sper sa ii vina si la anul. hug
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Dum 16 Sept 2012, 4:35 pm

Depinde cat creste copilul Cris. Eu am avut perioade cand am cumparat pantaloni la 3 luni ca ii ajunsesera mai sus de glezna. De pantofi nu vreau sa imi aduc aminte, acum doi ani era luna si pantoful, nu apuca sa ii poarte, ii dadeam de noi la altii. 6 perechi intr-un an scolar!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cris_io_mat Dum 16 Sept 2012, 4:54 pm

Danniela asta asa e...mai ales ca si ea si Matei cresc f repede...au inaltimea specifica copiilor cu un an mai mare decat fiecare din ei Smile
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Lucia Ro Lun 17 Sept 2012, 2:09 pm

Admina, poate e mai bine ca a nimerit la o invatatoare tanara si din alt judet... asa nu o sa aiba prea mari pretentii si fitze... si poate o sa fie preocupata sa-si faca treaba ... Sa stii ca Nemtenii mei sunt oameni de calitate si muncitori... Smile eu am trait 20 ani printre ei si stiu cum sunt ... Important e sa fie bine pregatita profesional si sa iubeasca copiii...
Nici noi nu am vrut sa intervenim pe langa directoare, am vrut sa vedem unde nimereste si pot sa spun ca am avut noroc cel putin in aparenta .. om vedea mai incolo daca chiar asa e... In principiu suntem multumiti, si ei ii place invatatoarea si asta e cel mai important, sa simta copilul un nivel de simpatie caci astfel se faciliteaza comunicarea..
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Lun 17 Sept 2012, 4:09 pm

Si noua ne place noua doamna, deocamdata. E fara fite si asta e mare lucru, in capitala. Lucia, dezamgirea mea nu era ca e din alt judet, ci ca e noua, de oriunde ar fi venit. Nu stiam nimic de ea. Dar pare draguta si cred ca stie sa fie si exigenta, acum depinde care va fi proportia dintre cele doua. Are experienta de doar 4 ani, in invatamant primar, inainte a fost educatoare.
Ceilalti parinti, multi dintre ei, au fost dezamagiti de dansa ca nu a avut ecuson, nu era eticheta cu clasa, pe usa, ne-a tinut mult, sa ne explice diverse aspecte si eram ingramaditi in micuta clasa, copii si parinti. Noua ni s-a parut sincera si sufletista, evident o intereseaza si vrea sa inceapa cu dreptul, altfel ne trimetea acasa, urgent. Sper sa fie bine, asa cum doresc tuturor mamicilor si bobocilor de I-ia. ura

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Lun 17 Sept 2012, 5:01 pm

Admina, din cate ai spus, eu cred ca o sa fie o invatatoare bunicica.
Faptul ca nu avea ecuson si a facut mici greseli pot fi din cauza ca vine din provincie si poate unde a fost ea, nu se purtau ecusoane sau nu se dadea asa importanta la acest aspect... sunt greseli de 'provinciala'.
Apoi, faptul ca a venit in capitala 'pe pile' nu inseamna ca nu este si pregatita. Din pacate, in sistemul 'de stat' in ziua de azi, cateodata este nevoie de pile ca sa prinzi un loc undeva. Sunt atatea persoane cu facultati, pregatite, dar care stau acasa pt ca nu au 'relatii'.
Si faptul ca e tanara, poate sa fie un plus. Cei tineri vin cu idei noi stiu cum sa ii atraga pe copii sa invete. Si daca a fost si educatoare, inseamna ca are experienta cu cei mici, stie cum sa-i 'stapaneasca'. Ca a trecut de la educator la invatator arata ca vrea si isi doreste acest post, ca a vrut sa promoveze, ceea ce nu-i un lucru rau. Si mi se pare si un plus ca nu are fitze de capitala Laughing (asta daca nu o sa se schimbe pe parcurs... )
Acum trebuie sa astepti sa vezi si cat de pregatita este ca si cadru didactic.
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 39
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Lucia Ro Lun 17 Sept 2012, 8:56 pm

Stati sa va spun si eu ... acum ne-am intors de la sedinta cu parintii, am fost amandoi... Si am aflat cu stupoare ca tre' sa cumparam: mocheta aspirator, (mobilierul inca il asteptam!) tabla magnetica de-aia mare ... rechizite de care doreste doamna si nu ce vrem noi siii... cireasa de pe tort.... laptop si TV .. la ce i-or fi trebuind astea doua din urma in conditiile in care ea are deja laptop personal .. nu stiu... total adjudecat de dat = zid 360 lei ... asa scurtutz...
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de arielas Lun 17 Sept 2012, 9:49 pm

Buna si eu sunt mamica de clasa I si mai sunt mamica si de liceu. Fiti blande dragi mamici, fiti calme, aveti rabdare, toate se vor aseza. Sa fim sanatoase si intelegatoare, si unde mai sunt lipsuri , sa punem si de la noi.
Va doresc un an bun si numai reusite, sanatate si pupici dulci! pupi
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 17 Sept 2012, 11:32 pm

In primul rand urez SUCCES boboceilor si tuturor scolarilor, sa culeaga cat mai multe roade la sfarsit de an scolar iar voua multa rabdare si putere de munca!
Si acum sa incep... rade
Nici eu nu am ecuson si nici ca am avut, dar m-au gasit parintii si copilasii. Smile Anul trecut am povestit ca am fost mutata din sala de clasa in una...nici nu mai zic, cu gauri in pereti si am muncit cot la cot cu cativa parinti care s-au oferit si am creat conditii bune pentru copilasi. Eticheta pe usa mi-am pus inainte de grad ca era trecut doar dirigintele (sala de clasa mai fususe a lui cu ani in urma), dar aveam un Tweety pe usa sa gaseasca copilasii mai usor sala de clasa mai ales ca ne-am mutat. Acuma l-am schimbat pe Tweety cu Donald si Daisy ca bietul Tweety era cam ponosit si decolorat.
Admina, chiar daca doamna nu are prea multa experienta la ciclul primar a mai predat totusi 4 ani in care-s convinsa ca a invatat multe.
M-ai facut sa merg cu gandul in urma cu 18 ani cand am intrat in invatamant si chiar eram fara experienta pentru ca nu terminasem un liceu de profil. Aveam 18 ani si jumatate, imi luasem caiet de clasa intai pe care am exersat...radeti voi, dar asa am facut ca sa pot incepe caietele copilasilor fara sa-mi tremure mana. Asistam la lectiile celor cu experienta si crede-ma ca poate am muncit mai mult ca unii cu experienta pentru ca-mi doream sa-i ajung si de ce nu, sa-i depasesc. La sfarsit de ani toti au fost alfabetizati si toti au stiut sa scrie si sa citeasca in ritm propriu. In generatia asta de exemplu, am avut o fetita care a ramas acum repetenta pentru ca dupa di ani si multa munca la corigenta n-a stiut nici ce am reusit sa invatam. Conteaza mult si cu cine lucrezi, daca copilul nu poate si mai si lipseste mult poti sa faci si tumbe. E ca si cand eu vin cu cea mai janica stofa si te rog sa-mi faci un sacou, iar altcineva vine cu o stofa de calitate si vrea acelasi sacou...cum va arata al meu si cum va arata al celeilalte persoane. Asa-i si cu copiii. In educatie intervin mai multi factori, iar factorul genetic si mediul sunt pe aceeasi treapta cu educatia.
Din ce ai scris, cred ca si doamna voastra va face totul pentru a se ridica la nivelul asteptarilor chiar daca nu va reusi sa-i multumeasca pe toti parintii.
Lucia, si eu am calculator in clasa dus de mine si parintii au cumparat un tv pentru ca in unitate am placa video si nu a fost nevoie de lcd sau plasma. Am colege care au achizitionat plasma. Mi-ar fi placut si mie pentru ca se vede mai bine decat pe tv, dar financiar atat ne-am permis. Il folosesc foarte mult la lectii, fac ppt-uri cu calcul mintal, cu diferite jocuri, cu date despre autori, vizionam filme sau secvente din filme, diverse ppt-uri pentru orele de stiinte, iar anul acesta-l voi folosi in fiecare ora de optional. Mi-am ales ca optional "Descopera lumea" unde vom invata despre stele, planete, vulcani, pesteri, continente, ape, munti,... am colectia Dianei "Pasi spre cunoastere" iar copilasii raman cu mai multe informatii daca vad acele filmulete decat daca le povestesc eu si le arat cateva imagini.
Anul trecut am invatat la romana o lectie despre daci si romani si le-am dus filmul "Dacii" pai nu-ti spun, au stat gura casca iar pe parcurs discutam despre cum erau imbracati, ce arme aveau, cu cine s-au luptat si crede-ma ca si la recapitularea finala stiau ce au vazut. La fel am procedat si cu Stefan, Cuza,...
In concluzie, merita sa investiti in tv si laptop (deh, e mai usor de manevrat decat o unitate ca eu a trebuit sa-mi fac si un corp de mobila cu usi unde sa tin unitatea si sa am acces doar eu) iar deasupra am tv-ul si intre doua rafturi unde ne facem o mini biblioteca a clasei cu carti donate.
Banuiesc ca e la clasa pregatitoare din moment ce asteptati mobilierul... Din ce-am vorbit cu colegele care au fost la cursul de formare aceasta clasa e un fel de doua feluri Smile ceva intre gradinita si step. Se face intalnirea de dimineata unde de regula se face un cerc mare si se sta pe jos, deci clar e nevoie de mocheta si pe langa, aspirator si poate o pernuta.
Eeee, tabla magnetica e cam de fiţe, dar e buna ca nu te mai umpli de creta, se scrie frumos cu marker-ul, poti sa afisezi una alta pe ea. Cu rechizitele....no, aici eu cred ca fiecare ia ce poate si ce-si permite, dar e si greu cand caietul sugativeaza al naibi de rau cum sunt in ultima vreme cele de la Pigna. Eu i-am luat Dianei unul ca astea se cam gasesc pe la noi si nici ca mai iau. I-am spus serifului si ia luat Herlitz de la Timisoara.
De exemplu, la acuarele si eu le-am spus parintilor ca de anul acesta sa le ia tempera pentru ca vom combina mult culorile si unii chiar au luat din alea cu nici 2 lei de nu se vad pe hartie.
Anul acesta am renuntat la uniforma clasica si ne-am personalizat nitel cu costuri minime. Am un grup de fete foarte inalte, imi ajung pana la umar si nu mai gasesc uniforma pe masura. Asa ca le-am spus cand s-a terminat anul scolar ca vor avea toti bluza alba care le trebuie si la sport si fetele vestuta rosie, iar baietii neagra sau bleumarin(inca le era buna vestuta de la uniforma veche). Au fost cateva comentarii, dar asta este, le trece. Au venit cu nu am gasit nici unde cu fel si fel de motive, dar si eu le-am spus ca au avut timp trei luni sa le gaseasca, croseteze, tricoteze, coase. Puteam sa le fac eu, dar nu am avut nevoie de alte discutii.
Si ultima...florile
De cate ori citesc cum merg treburile in capitala si-n alte orase mai mari ma apuca cu lesin si dureri de cap si nu ma mai mir de ce suntem catalogati cum suntem. De cand ma stiu, in prima zi de scoala si ultima copilasii duc flori ca asa-i traditia (as spune eu) si nu cu ciocolata, parfum si alte cele. Ca-s flori de gradina, ca-s cumparate eu cred ca trebuie primite cu drag.
In clasa I Diana a dus in prima zi trandafiri albi, dar intre timp am aflat dintr-o discutie ca doamnei îi plac cel mai mult garoafele asa ca ducem un buchet mare de garoafe. Acum am cumparat tot ce trebuie si am facut eu buchetul care a iesit mai frumos decat ce ne-a facut tanti de la florarie la sfarsit de an(na, ca m-am laudat rade ) si s-a nimerit sa-l asortez cu tinuta doamnei. wink
Rabdare multa si intelegere!
Noapte buna!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de gmiki1 Mar 18 Sept 2012, 8:24 am

ufff...trebuiesc multe mai ales la clasele primare,nu e rau ca se doreste calitate si interactivitate dar e rau ca e o obligatie in plus pentru parinti...cu totii stim ca sistemul ar fi trebuit sa se ocupe de asta si mai stim deasemeni ca dupa ce copii trec de clasa a 4a sau termina scoala,nu-si iau lucrurile date pt clasa inapoi,raman acolo,asadar nu ar trebui totusi ceruti atatia bani si atatea lucruri la fiecare grup ca raman si din anii anteriori,poate mai trebuiesc renovate sau imbunatatite dar raman...in alta ordine de idei,baiatul meu e clasa a 10a si inca a dus doamnei diriginte o floare,un trandafir alb...ca de,dansa e o doamna iar el e cavaler si asa da bine wink ...in schimb nu as fi de acrd si nici el,sa dam plic cu bani la inceputul scolii sau cine stie ce cadouri pt ca asa ar lasa sa se inteleaga d-na,nu e cazul la noi-dar daca ar fi fost-fiecare are o viata si nimeni nu stie cum traieste,a darui e o placere nu o obligatie asa ca de vina nu sunt doamnele care cer sau bat apropouri de genul ce le-ar place,de vina sunt parintii care cedeaza acestor apropouri
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 45
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mar 18 Sept 2012, 11:29 am

asaaaa, hai ca vin si eu cu noutati!

noi ne-am dus fara flori dar cu doua carti, flori vom duce in saptamanile viitoare. sunt de-a dreptul socata de ce aud, cuptor, plic!!!!!!!!!!!!!!!!! pai asta e caz de dat la gazeta, noi tot in bucuresti, o scoala din centru, oare trebuie sa ma interesez?

si noi am strans bani pentru ca pregatitoare fiind nu sunt mostenite rezerve din alti ani, clasa are tabla magnetica, retroproiector, calculator si cred ca si televizor dar evident mobila e pe drum. o mamica s-a oferit sa aduca o imprimanta. cred ca am mai spus, rechizitele se iau toate la comun dar asta e specificul stepbystep, asa ca am scapat. noi am strans cate 300 pt inceput si nu mi se pare prea mult pt rechizite si chestiile de igiena (ca aici intra si servetele, hartie hig, sapun, apa la dozator), dar eu vorbesc ca o mama care platea lunar o gradi particulara care ma usca de bani asa ca 300 e parfum. ne-au pus sa semnam niste declaratii ca dam acesti bani de buna voie, de fapt nici nu ni s-au cerut, ni s-a spus de ce este nevoie si noi a trebuit sa hotaram, habar nu am cat m-ar fi costat sa iau toate nimicurile astea pt scoala (desi poate ar fi bine sa fact rost de lista ca sa aiba si acasa caietele din alea).

uniformele abia acum s-au stabilit, doar tricouri albastre obligatorii si chiar si asa au fost discutii (chiar si huiduieli din zona clasei a 8-a), sor'mea ma avertizeaza ca nici astea nu se vor respecta (alta scoala, tot in centru), dar cred ca daca ei sunt hotarati si asa par, si mai suntem si niste parinti hotarati lucrurile vor intra pe un fagas normal. e evident ca eu sunt de acord cu uniforma - dar sa fie de calitate- poliester, pai eu nu o luam, faceam poze de model si ii faceam eu, hai mai fetelor ca de aia suntem aici! eu cred ca voi pune mana si voi face fustite bleumarin si de blugi de sa poate face 'moda' pe acolo!
aaaaa, noi inca nu avem tricourile, dar le-am vazut de model!

trebuie sa recunosc ca sunt la fel de isterica cu subiectul baia si wc-ul! nepoatele mele nu se duceau la wc in clasele mici, va reamintesc o scoala din centru bucurestiului, evident din cauza mizeriei, dar a mea sta la scoala pana la 4! vreau sa deschidem o discutie pe acesta tema, poate aveti voi solutii salvatoare. eu i-am dat servetele umede, hartie de pus pe wc, sapun lichid si gel dezinfectant, toate puse intr-o punga cu zip-look, dar oare le va folosi? chiar si cand scriu imi dau seama ca nici eu nu cred. mi-au spus niste mamici de servetele dezinfectante dar daca i le mai pun si pe alea va devenei un fel de cosmar dusul la baie, oooooffffff viata mea!

si doamnele sunt dragute, tinere si dragute, cea principala pare ca stie bine ce are de facut si cealalta e venita prin concurs din afara, nu stim prea multe despre ea, dar joi la sedinta nu era in schema, pare cam speriata. eu le tin pumnii pt ca nu-mi dau seama cum se vor descurca cu 23 de ploduleti speriati si ei.

mihaela, eu sunt moarta dupa posturile tale, mai scrie-ne fata draga, ca ma ungi pe suflet!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de gmiki1 Mar 18 Sept 2012, 12:53 pm

nu prea ai ce face in privinta wc-urilor...tin minte in scoala generala fimiu avea wc-ul in afara scolii,in curte undeva,trebuia sa iasa din scoala pe ploaie,ninsoare...daca avea nevoie,de obicei se abtinea,sau...dadea o fuga in pauza pana la bunica acasa,statea vizavi de scoala,plus ca era urat...ceva de nedescris,la fete insa era parfum,binenteles ca acolo megeau si profesorii,chiar si domnii pt ca era mai comod decat in curtea scolii,de aici si alta teama pentru mamicile de fete intelegeti voi...in schimb cred ca sunt cel mai ok wc-urile fara tron,si binenteles mentinerea curateniei
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 45
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Lucia Ro Mar 18 Sept 2012, 12:57 pm

Mihaela, acum m-am lamurit .. tot e bine ca am scris aici .... Nu aveam nici o problema cu rechizitele, tabla magnetica, mocheta si aspiratorul.. dar nu intelegeam la ce este nevoie de laptop si TV .. Acum m-am dumirit .. dar daca la anul nu va fi tot ea invatatoarea fetei mele ce facem... sper sa le luam cu clasa mai departe ... si acum doi ani am strans cate 100 lei pentru laptop la gradi si cred ca-s cam irascibila pe tema asta... Dar daca-i musai o facem... nu-i problema ... Oricum iti multumesc frumos pentru lamuriri ca eu chiar nu intelegeam ...
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cris_io_mat Mar 18 Sept 2012, 5:51 pm

Mihaela eu una nu am vazut in clasa nici urma de calculator sau altceva de genul asta...poate sunt prin dulap nescoase?........clasa a fost inainte laborator de chimie(pe vremea sotului)) si are inca in spate cateva mese cu faianta pe ele...in rest....invatatoarea are si ea doi copilasi mici,are gradul 1(cam ce inseamna...prof inv primar)....vom mai vedea,avem maine sedinta sa vorbim mai multe.Pupici mamicilor si numai bine pupi
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mar 18 Sept 2012, 6:27 pm

Nici la noi nu e loc de calculator, proiector si alte gadget-uri. E clasa minuscula, abia au loc printre banci micutii, invatatoarea nu stiu cum trece pe la ei. Si mai mult, azi mi-a pus capac imbulzeala de la pranz, cand am luat copila acasa. In metrou, la ora de varf, nu era asa aglomeratie, pe mp... Ies pe o usa minuscula, de servici cred, intr-o portiune a curtii inghesuita cu vreo 3m pana la poarta. Poarta tot de o persoana, puchinoasa ca o usa obisnuita. Ne-am calcat in picioare, ne-am batut la propriu aproape, pentru copilasi care au fost storcositi de copiii mai mari si bunicii panicati ca nu-si gasesc nepotii. zid Asta intr-o scoala din sectorul 1, cladirea e enorma si arata a penitenciar, de altfel. La grupul sanitar nu am fost si mi-e groaza. Si nici sedinta cu parintii nu am avut-o.
Mihaela, multumim de incurajari si o parere din interior. Flowers Tot respectul meu, cred ca e foarte greu sa ii tii in banci, in primele saptamani.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Joi 04 Oct 2012, 12:42 pm

Sunt disperata, ma baga in balamuc d-na invatatoare... deja. Ce-i drept nu prea ne-am implicat, adica am mers doar la o sedinta din doua si tot aflam ca au testare de clasa I-ii (azi), ca trebuia sa aduca nu stiu ce tema in nu stiu ce zi, i se cere un desen cu frunze lipite luni, nu-l verifica atunci si a treia zi o cearta ca nu-l are la ea. I-a spus sotului meu ca trebuie sa aiba parul strans de tot... adica nicio suvita sa nu-i atarne, biata copila. Ori e ceva in neregula cu doamna, ori suntem noi cu totul pe dinafara. zid Problema e ca nu avem voie sa-i luam din clasa, deci noi nu o vedem decat intamplator la aceste sedinte saptamanale. Apropo, nu vi se pare cam mult o sedinta pe saptamana? Au tot dezbatut nu stiu ce club sportiv, o ora suplimentara de sport de la 12-13 vinerea, poze pentru clasa I-ii, bani si iar bani, donatii pentru un copil orfan care invata in clasa cu ei. Sedinta asta e joi, pentru 3 ore... mi se pare mult totusi, pentru ca se discuta nimicuri de fapt. Profesoara de sport nu suporta adidasii cu siret, cea de engleza ii obliga sa zica in loc de engleza: here comes super bus one... sau o prostie de genul asta.
Si inca ceva, cum stiti ce teme au de facut cei mici de pe o zi pe alta? Lor le dau teme, dar nu tot timpul si nu scrie nimic pe caiete, doar le spune. Mie mi se pare ilogic, un tzanc de 6-7 ani, cum a iesit pe poarta scolii a uitat si cum il cheama. De ce nu le scrie pe caiet 3-4 cuvinte fiecaruia: data pentru care trebuie pregatita tema si pagina care trebuie umpluta cu bastonase. E asa greu?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 04 Oct 2012, 1:08 pm

Admina fii calma! Neajunsuri de astea am intampinat si noi.
Nici invatatoarea baiatului meu nu le nota tema pe caiet. Ne-am tot stresat noi, mamicile, dandu-ne telefoane zilnic.
Poze an de an. Dar nu sunt obligatorii. Eu nu i-am facut baiatului.
La sport... ma gandesc, ca cei mai multi inca nu au invatat sa-si lege sireturile. Nici mie nu mi-ar conveni sa-mi pierd ora legand sireturi la nu stiu cati copii. Baiatul meu a invatat sa-si lege sireturile de abia acum, in clasa a II a... in clasa I i-am cumparat numai incaltaminte cu scai.
Si invatatoarea noastra nu respecta anul trecut orarul... asa ca in ghiozdanul baiatului erau toate cartile si caietele. Au mai fost si zile in care nu a fost ok cu temele... asta e... nu e un capat de tara.
Eu zic sa nu te mai agiti pentru nimic. Incet, incet isi v-a intra in ritm fetita. Oricum e un an greu. Multa sanatate.
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de rob roy Joi 04 Oct 2012, 1:54 pm

Si fetita mea este cl.1,pt.teme in dreptul exercitiului scrie ea (adica fiecare copil pt el)un t iar unde au de facut liniute etc..le scrie invatatoarea cu rosu primul semn si le spune daca fac 3 rinduri sau toata pagina.A mea a uitat ieri ca avea 3 rind.si a facut o pagina pe care i-a rupt-o si trebuie sa faca doar 3 rinduri.In fiecare zi ne trimite mesaje unde ne scrie ce pregatesc pt ziua urmatoare(sa nu care toate cartile+culegeri daca nu au nevoie)La sport ne-a rugat sa le punem incaltaminte cu scai sa se descurce singuri si mai repede.Sedinta am avut una dar saptaminale deloc,mai vorbim cu d-na dimineata si la prinz.Succes copilasilor.
rob roy
rob roy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 53
Localizare : buc
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 04 Oct 2012, 2:00 pm

Admina... cred ca mi-am dat seama... saptamanale sunt consfatuirile cu parintii. Invatatoarele si profesorii diriginti sunt obligati sa aiba aceste consfatuiri saptamanale cu parintii. Parintii nu sunt obligati sa mearga in fiecare saptamana.
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 04 Oct 2012, 3:06 pm

la mine a fost alta mancare de peste .... dimineata veneau cu cate o plasuta de cadou mamicile si le puneau langa catedra ...asta ce insemna ca in timpul si la sf orei dna invatatoare le scria in caiet elevilor vizati daca ramaneau in urma si la sf orei le scria nr paginii unde aveau tema zid ... si acum in clasa a 4 a le mai scrie in caiet si chiar parintii au spus ca le fac temele EI acasa pt ca vin tarziu de la servici si nu mai au timp sa se ocupe de copii . Din aceasta cauza nu a facut nici o diferentiere intre ei la sf anului scolar ( ma refer la premiu ) toti au luat premiul I .( cica sa nu se supere copii ) zid
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Joi 04 Oct 2012, 4:56 pm

Problema cu adidasii asa e, nu poate sta dupa toti. Dar daca unul are intr-o zi sireturi, nu e asa mare drama.
Kitty, Rob Roy, eu nu vreau sa se faca diferente, de aia ma socheaza cand comenteaza la fetita mea. Am aflat azi ca sunt mai multi baieti in clasa, desi in prima zi nu am vazut asa mare diferenta. Si se pare ca a mea sta intre 4 baieti... si ne spune doamna ca e baietoaica, ca se bate cu baietii. Pai i-au luat penarul si se jucau pase cu el... in ora. Mie mi se pare prost management al invatatoarei, nu vina fetei ca si-a aparat bunul. Si asa a venit cu mainile pline de cerneala ca i-a curs stiloul, in penar.
Adela, daaa, la asta m-am gandit si eu, necesitatea plasutei, ca noi nu am dat nimic. Dar invatatoarea e noua in scoala, nu avea timp (sper... cred) sa se dea pe brazda, cum merg treburile in scoala asta. Dar pe semne ca e asa peste tot si deja stie cum merge ceasul; uns, adica. La fel am patit si eu, desi ai mei duceau de-ale gurii din curte, pentru ca nu se gaseau carne, legume si fructe. Nu era destul, pentru ca veneau parintii copiilor din clasa, din afara, cu diverse produse, haine, bijuterii si nu mai conta ce dadeau ai mei. zid Urat sistem, mi-as fi dorit sa nu treaca prin asta si ea, eu una am ramas socata din cauza nedreptatii, am urat sistemul de invatamant si profesorii, in mare parte. E trist pentru ca un copil simte diferentele si nedreptatile altfel... Si acum trebuie sa dau si eu, de dragul celei mici, desi nu sunt de acord cu asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Joi 04 Oct 2012, 5:35 pm

pe mine m-a apucat plansul!
ai mei nu au dat nimic, mie mi-a placut la scoala, am si acum profesori carora le port un profund respect desi cei mai multi probabil nu mai sunt, iar invatatoarea Merci nu am cuvinte!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Lucia Ro Vin 05 Oct 2012, 9:00 am

Urat, foarte urat din partea invatatoarei ca asteapta cadouri... Pana la urma s-a dovedit ca nu e un om de calitate .. Imi pare rau Admina ca ai avut ghinion, si ca ai nimerit o persoana de genul asta ca indrumator al primilor pasi ai copilului in scoala... Pana la urma astia sunt cei mai importanti pentru ca daca nu e ok omul care indruma copilul in clasele 1-4, copilul nu se duce la scoala cu placere nici mai tarziu... Sistemul de invatamant la noi e o mare porcarie ... si uite inca un motiv care ma face sa ma felicit ca nu m-am intors la catedra cum eram tentata... Sunt convinsa insa ca sunt si cativa Oameni de calitate printre uscaturi... Incearca sa te interesezi si poate reusesti sa o muti in alta clasa sau poate chiar in alta scoala acum cat e la inceput si nu s-a obisnuit cu colectivul. Asa ce faci? Cotizezi 4 ani in continuu si nu ai garantia ca se ocupa cu adevarat de ea si ca ramane cu ceva din astia 4 ani... Dandana si eu am fost fericita la scoala pana sa intru la liceu... am avut niste profesori minunati ... insa invatatoarea nu mi-a placut niciodata si sa stii ca a contat ...
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 05 Oct 2012, 9:18 am

eu nici nu mai am putere sa va spun cum e la pregatitoare pt noi, nu stiu, poate le vad eu pe toate in negru, poate ma asteptam la cine stie ce, cea mica nu pare afectata dar parca totusi vrea sa ma ia in brate tot timpul si imi spune fff des ca ma iubeste

admina, stai calma! stiu ca nu te incalzeste cu nimic dar nu esti singura care crede ca a ajuns deja la balamuc.
la noi sunt altele: nu ii lasa la baie, nu le da voie sa bea apa ca sa nu mearga la baie, masa e exceptionala, in 2 sapt au fost sarmale de doua ori, o data musaca si niciodata vreun fel de salata, o parasc la propriu pe cea mica si nu stiu de ce dar daca afimatiile celor doua invatatoare nu se potrivesc intre ele si nici cu a copilei, ma gandesc ca doar unul e adevarul si cel putin un adult minte, nu-mi dau seama de ce!

nu stiu zau ce sa fac!


Ultima editare efectuata de catre dandana in Vin 05 Oct 2012, 6:00 pm, editata de 1 ori
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB