Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati ?(1)

+80
skygirl
kisslandia
came_lia
elize
MAYA
TIPUS CORINA MARIA
Donescu Monica
danae
laviniadiana
mady85
puffetta
milena
LaDiva
Gabyx
Mimi Radoi
trice
alex2
Usagy
IrinaH
claudinna
florentina69
DanielaS
Doina
Kristina
Monica
zylv
daya
chemio
teisoara
gogoo
nadina_b2005@yahoo.com
MARY22
stela_cj
ileana cosanzeana
alexya
umdc
niculaie
maria_pinciu
diana_roxana
man4pot
clodi
MihaelaT
MensSana
cornek
noel
zgayby
bluegray
zenaida
vilcris
Laila
Celica
oana_007
oanabijux
Dionisia
DANIELA.I
Clio_Ela
ANURIM
pisi
Eugen
postoleirina
marinella
diane
RalucaS
mannuk
kla78
geany
totolina
lizbethlizz
dana_mi16
cris69
Camy
tomari
lora17
anne-marry
Tonsis
julix_2007
diada
danutzii2
Admina
luiza
84 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de tomari Sam 07 Noi 2009, 8:01 pm

DanielaS nu merita; la pretul respectiv cam asa sunt si componentele.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Joi 19 Noi 2009, 9:29 am

Am postat la topicul cu masinile noastre ceva intrebari despre ce sa-mi cumpar, dar cred ca aici trebuia sa cer sfat de fapt.
Deci... acolo spuneam asa: Am fost in mai multe magazine de electrocasnice si m-am uitat pe la masini de cusut Singer. Am ramas la doua modele care cred ca mi s-ar potrivi (inclusiv ca pret ): 155 Aniversary si Mademoiselle (numai ca in magazin avea desenata o fata pe ea, nu ca cea de pe siteul asta - oare era alt model?). Ce parere aveti de ele?
Eu cred ca o sa iau oricum topicul asta de la inceput sa vad ce ati scris voi de masinile voastre, dar mi-ar placea sa-mi dea cineva un raspuns si aici, pe loc.

Acum, de ieri si pana acum am tot citit ce s-a scris aici si m-am hotarat la doua modele: Brother LS 2125 si singer 155 Aniversary.
Problema e ca nu sunt sigura ca am inteles ce trebuie despre masinile de cusut in general. Asa ca am ceva intrebari (unele o sa vi se para foarte stupide, stiu):
- ce este marimea cusaturii? latimea ei?
- ce este reglarea pasului?
- butoniera este gaura in care intra nasturele?
- si marea dilema: din cate am inteles eu, triplockul este o masina de cusut care si surfileaza, iar daca masina mea nu face asta i se poate adauga overlockul, care este un piciorus cu care se poate totusi surfila aproape in acelasi fel.
- masinile electro-mecanice au toate acea pedala? Daca da, cum se foloseste? Daca nu au, se pun pur si simplu in priza si... cos?

(Revin cu intrebari pe masura ce avansez cu cititul...)
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Joi 19 Noi 2009, 10:08 am

Irina, trebuie sa cauti raspunsuri despre modelul Singer, deoarece cred ca sunt membri care au asa masina. Eventual poti intreba pe PM ceva pareri despre ea, cred ca nu se supara nimeni. cos
Reglarea pasului cusaturii este ajustarea latimii si lungimii cusaturii. Vei avea la cusaturile drepte doar lungimea si pozitia acului (stanga, centru, dreapta) si la cele zig-zag vei avea si lungimea cusaturii dar si latimea (spre exemplu ca sa imbini doua parti de material, sau ca sa cosi o aplicatie folosesti zig-zag lat si ca sa cosi o butoniera va folosi masina cel mai ingust zig-zag posibil).
Butoniera este cum spui si tu, gaura prin care intra nasturele, la o haina. Se foloseste piciorusul presor A (celd e plastic) in cazul masinilor de la Brother.
Triplock-ul este un aparat diferit care face doar surfilare, adica finisarea marginilor materialului. Un triplock (modelul cu 3 ace)/ overlock (cel care are 4 ace) va costa minim 800-1000lei. La masina de cusut, daca nu este inclus in accesoriile sale, poti cumpara separat un piciorus de overlock, care va face un fel de surfilare (este mai buna decat zig-zagul obisnuit).
Toate masinile de cusut au acea pedala, o folosesti prin apasare, ca la autoturism. Merge usor, te vei invata repede; vor fi ceva probleme pana sa poti controla viteza, de aia se recomanda sa incepi pe resturi de material, ca sa inveti sa cosi.
Ca sa te ajute putin urmareste acest video, este facut pe o masina de cusut computerizata, cea mai ieftina dintre ele. Bobinarea, infirarea atei superioare si selectarea cusaturilor se va face cam la fel; si multe cusaturi sunt asemanatoare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Joi 19 Noi 2009, 1:22 pm

Da, pai, de dimineata tot citesc aici exact despre Singer si Brother, in special despre modelele mentionate. Cred ca ma opresc la Brother totusi, mai exact la LS 2125, dar inca nu am terminat de citit topicul (si mai am de studiat si topicul "Masinile noastre de cusut" Smile ).

Apoi, multumesc pentru lamuriri, Admina. Acum mi-a venit altceva:
- pedala am inteles cum se foloseste, dar ce e cu roata aceea laterala? Parca am vazut pe aici pe undeva ca o folosim la anumite tipuri de materiale?Are ceva legatura cu viteza de coasere? Imi scapa rolul ei exact.
- care parte exact se inlatura/ridica pentru ca sa obtii pozitie de lucru free arm, cum ii zic cei de la singer?
- daca chiar ma hotarasc sa cumpar Brotherul, mai exista vreun loc in tara (reprezentante, dealeri) unde poate fi vazut face to face in afara de Sibiu si Bucuresti? Imi pun problema asta pentru ca eu sunt din Timisoara (cu "acces" la Iasi si Botosani) si nu as putea decat sa o comand daca nu se gaseste decat in Sibiu si Bucuresti, iar mie imi place de obicei sa vad ce platesc.

Intre timp am sunat la Brother Sibiu si am aflat ca mai au magazin in Timisoara la noi in tara. Si ca masinile lor se gasesc chiar la oferta saptamana asta la Plus. Abia astept sa ajung sambata acolo. si mai zicea cineva la "Masinile noastre cap. I" ca aincercat un Brother la un magazin in Iasi. Unde oare?
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Usagy Joi 19 Noi 2009, 9:35 pm

Salutare.

Am si eu cateva intrebari (poate pt. cei experimentati f. stupide) dar eu nush decat sa cos drept rade fara alte setari (masina mea e si antica) iar materialele dificile ies cusute prost (recunosc e si vina mea).

As vrea sa iau o masina Brother, dar nush daca sa iau una normala (electro-mecanica) sau computerizata. Care ar fi avantajele si dezavantajele , privite comparativ?

Acelasi lucru pt. suveica orizontala si cea verticala. As avea nevoie de pareri.

Pt. materiale cum sunt matasea, satenul, chiffon, voal, triplu-voal, bumbac satenat, dantela, pt. coaserea lor precum si pt. surfilat care ar fi masina pe care mi-o recomandati?

Cred ca ar fi f util un ghid de coasere pt. incepatori de ex. pt matase folositi acul nush care, cusatura x, tensiunea y, ata z etc. Pt. ca masina de cusut nu cred ca vine cu astfel de informatii specifice zid
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de alex2 Vin 20 Noi 2009, 12:10 pm

eu mi-am cumparat de curand un brother ls 2125 si sunt foarte multumita de ea.. sper ca in curand sa imi iasa si ceva demn de postat pe acest forum Smile) ..
eu zic ca una computerizata este mai simplu de folosit si aduce mai multe optiuni.de asemenea, cele computerizate au suveica orizontala(mai simplu de folosit). eu am optat pentru electro-mecanica din motive financiare...
la brother cele electromecanice incep de la 500 lei (ls2125) si ajung pana la 1000 lei(de ex Xl-urile si E-urile) iar cele computerizate incep de la 1100 lei (cea mai ieftina computerizata e innov-is 10).
la singer am vazut ca cele mai ieftine electromecanice sunt cam 550-600 lei (modelul mademoiselle).
si mai ieftine de atat sunt cele hyundai (350-450lei- electromecanice) dar eu am vrut sa merg la sigur cu brother sau singer.
alex2
alex2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de trice Vin 20 Noi 2009, 2:56 pm

Irina din cate stiu eu Plus nu este in Timisoara dar poti gasi masini Brother in Mehala langa Texline .La cerere iti aduc modelul dorit fara cheltuieli de transport si primesti garantie . wink
trice
trice
helper
helper

Numarul mesajelor : 83
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Vin 20 Noi 2009, 4:33 pm

trice a scris:Irina din cate stiu eu Plus nu este in Timisoara dar poti gasi masini Brother in Mehala langa Texline .La cerere iti aduc modelul dorit fara cheltuieli de transport si primesti garantie . wink

Da, m-am lamurit si eu ca nu este Plus decat la Lugoj (dar este in Iasi, unde o sa ajung eu sambata wink), iar cei de la Sibiu mi-au spus ca ii gasesc in Timisoara pe strada Macilor, la asta te referi si tu? Am cautat pe harta strada asta dar nu se incarca exact in zona ei, insa imi arata printr-un stegulet unde e. Si e in apropiere de Mehala cumva, in spatele bulevardului Cetatii. Daca tu stii alt loc, imi poti da o adresa exacta sau macar denumirea firmei?
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de trice Vin 20 Noi 2009, 7:21 pm

Da despre asta este vorba .
Este foarte usor de gasit cum stai cu fata la biserica din Mehala in partea dreapta vei vedea sigla Brother Smile
trice
trice
helper
helper

Numarul mesajelor : 83
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Vin 20 Noi 2009, 8:44 pm

Aha, am inteles. Daca nu mi-o iau maine sau luni din Iasi (adica daca aman cu o luna cumpararea, din lipsa banilor, evident), sigur ma duc la ei in Timi si o testez.
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Ce masina de cusut recomandati ?

Mesaj Scris de Monica Vin 20 Noi 2009, 10:57 pm

Daca in plus e mai ieftina de 500 ron merita sa o iei de acolo, ca in Timisoara e cu 530 (daca tin mimnte bine) la cei de pe macilor, azi am fost pe acolo.
Monica
Monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Sam 21 Noi 2009, 8:38 am

Am citit pe un alt forum ca si la Kaufland se gasesc masini Brother. Stiti ceva de asta? Ati vazut?
Si poate imi spune cineva, daca vreu sa comand de pe siteul lor (adica de la Sibiu, banuiesc) cat este taxa de expediere/transport? Ca ma gandesc ca daca in Timi e peste 500 de lei, atunci o comand pe site, unde e 493 de lei, plus timbrul verde 6 lei, adica 499 de lei. Asta daca nu cer si taxe suplimentare pentru transport, ca daca cer si se ajunge in final tot la pretul din magazin, atunci mai bine o iau direct de la ei.
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Ce masina de cusut recomandati ?

Mesaj Scris de Monica Sam 21 Noi 2009, 12:23 pm

Eu nu am vazut masini de cusut in ultima vreme la kaufland, insa stiu ca au avut ca eu de acolo am luat-o si e ok.
Monica
Monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Sam 21 Noi 2009, 1:44 pm

Nu am citit cu mare atentie exact preturile si locul de unde cumparati, dar daca diferenta este de cateva zeci de roni in plus la reprezentanta, fata de hipermarket/ supermarket, mai bine mergeti la dealer. Acolo veti primi instructaj pe modelul cumparat, este foarte util mai ales daca sunteti incepatoare, dar chiar daca stiti bine croitoria, tot va familiarizati cu masina respectiva, macar. wink Mergeti cu bucatele de material si cereti sa va lase sa le testati, coaseti si voi pe masina respectiva, sa va obisnuiti. La magazinele generale maxim o baga in priza, la bancul de probe, e pacat sa cumparati asa o masina de cusut si apoi sa nu stiti cum sa o folositi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Dum 22 Noi 2009, 9:42 am

Mi-am luat Brotherul LS 2125 ieri din Plus. Si eu as fi preferat sa iau de la reprezentant, dar nu am mai avut rabdare pana luni, cand au ei program in Iasi. In fond, nu cumpar de la magazinul Plus, ci de la firma Brother (Brorom?). Apoi am dat pe ea, ca era la promotie, 460 de lei, daca o luam de pe site dadeam 500 de lei plus eventual transport (nu m-am lamurit daca percep taxa), iar de la distribuitorul autorizat din Timisoara o luam cu 530 de lei. Acuma, pretul pe site nu ar fi fost mult mai mare decat in Plus (cu 40 de lei), dar eu nu am vrut sa o comand asa, fara sa o fi vazut pe viu niciodata. Iar din magazin ca sa o iau si sa dau chiar 70 de lei in plus nu vad rostul. Eu am cumparat-o din Plus si daca am nelamuriri sau tin neaparat sa-mi faca ei o demonstratie ma duc cu ea in Iasi sau Timi si ii rog sa o faca. Eu eram oricum chitita sa iau exact modelul asta, dupa ce am studiat forumul asta si altele pe net, insa am vrut neaparat sa vad cum se prezinta propriu-zis, ca obiect. Si nu mi-a inselat asteptarile din punctul asta de vedere (estetica, imbinari, materiale piese etc.). Acum ramane doar sa invat eu sa o folosesc. Smile Asa ca o sa iau frumos manualul si revin cand ma mai dumiresc sau cand incep nelamuririle. Smile

Buun... Am inceput sa citesc cu atentie manualul. Incepem cu bobinarea si infilarea firului inferior. In manual spune ca trebuie sa folosesc bobine speciale pentru modelul ales (LS 2125) si specifica codul si dimensiunea bobinei, 11.5 mm. Din cate am inteles eu, bobina este chestia din plastic transparent din care ei mi-au dat in pachet trei bucati. Atunci care e mosorul? Sau mosor si bobina sunt sinonime (Flowers edit:da, sunt, am citit in DEX; later edit: nu, acum m-am prins: sunt sinonime, dar ei numesc mosor papiota de la magazin, care se pune pe axul metalic, si bobina accesoriul din plastic transparent pe care l-au dat ei si pe care trebuie sa infasor eu atasi sa-l pun pe axul mai scurt, alb, cu arc)?

Acum alta: pe bobinele astea eu trebuie sa infasor ata. Ce ata aleg (nu ma refer la culoare, ci la grosime, materialul din care e facuta)? Sau gasesc in manual asta? Sa mai citesc.
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de alex2 Dum 22 Noi 2009, 12:16 pm

eu mi-am cumparat atza de la mercerie. am intrebat de atza pt masina de cusut si mi-am luat 5 culori pt inceput. (cu 1 leu/bucata, cred ca e 100% poliester). nu e papiota mare, deci se termina mai repede. pana acum a fost ok, nu am avut probleme (gen sa se rupa).
in rest, mult succes cu invatatul .o sa te prinzi tu de mai multe lucuri in curand :D
alex2
alex2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Dum 22 Noi 2009, 9:49 pm

Am fost cu masina cea noua la cineva care lucreaza de vreo 10 ani la atelierul de croitorie si a facut si liceul de specialitate si are masini de cusut Brother la serviciu, dar nu casnice, bineinteles, ci industriale. In fine ideea e ca mi-a aratat cum se pun atele exact, cum se bobineaza, cateva cusaturi simple, lungimi de pas, cateva setari adica. Ideea e ca masina i-a placut, bineinteles ca nu se compara cu ce are ea industrial la lucru, dar a zis ca pentru o masina de uz casnic si pentru o incepatoare ca mine (care azi, sub privirea ei am pus prima data ata la masina, am bobinat si am si cusut prima mea "linie dreapta") e foarte buna. Asa caaaa... per total, sunt foarte incantata Smile . Acum trebuie sa exersez si sper ca sa pot arata aici cat de curand ceva facut de mine. wink
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty ce masina de cusut recomandati

Mesaj Scris de Mimi Radoi Mier 25 Noi 2009, 9:32 pm

Buna, sunt Mimi, ma bucur foarte mult ca v-am gasit. Sunt din Timisoara si doresc sa-mi cumpar o masina noua de cusut. In urma cu mai bine de 30 de ani, mi-am cumparat una electrica Sanda, la care am lucrat pana acum, dar ... cred ca a obosit saraca... Am citit parerile voastre despre diferite tipuri si marci de masini si vreau sa va spun ca m-ati ajutat foarte mult in alegerea pe care doream sa o fac. De asemenea,datorita interventiei lui Trice am aflat ca exista si in Timisoara un magazin care comercializeaza masini de cusut Brother si accesorii, si asigura reparatiile in si post garantie. In final, m-am oprit la Brother XL5700 si Innovis 10, m-am dus azi la magazinul, sau mai bine zis societatea despre care zicea Trice, dar din pacate nu aveau nici unul din modelele care voiam sa le vad (sa le incerc, de fapt). Domnii de acolo au fost foarte amabili, au luat legatura cu colaboratorii lor, si maine sper sa pot incerca o Innovis 10. Pentru moment vreau sa va multumesc tuturor, si o sa va povestesc...dupa...
avatar
Mimi Radoi
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 23/11/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Gabyx Mier 25 Noi 2009, 9:49 pm

^si mama are masina electrica Sanda Smile , face un zgomot infernal dar este multumita de ea, o foloseste doar la festonat
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Mier 25 Noi 2009, 9:58 pm

Felicitari pentru achizitie Irina. Sa o stapanesti sanatoasa si sa o folosesti cu spor.
E foarte important sa existe o relatie de prietenie intre utilizator si cos lui. Normal ca orice produse electrocasnic ne da o satisfactie sau nesatisfactie post-cumparare, depinde de cat am investit in articolul respectiv si ce performante asigura. Dar o masina de cusut ne ajuta sa cream articole vestimentare, de decor, unice de multe ori. Deci nu ajunge numai talentul, experienta/ indemanarea ci trebuie sa ajute si tehnica. De aceea este foarte importanta masina de cusut si cum o percepem. Rolling Eyes
Mimi, spor la incercat masini de cusut. E foarte bine ca ai in Timisoara un dealer si le poti incerca; acum sa ai rabdare pana gasesti masina care sa ti se potriveasca.Smile Stiu ca e greu, dar e un produs de folosinta indelungata (30 de ani, e mult) si merita sa alegem bine inainte de achizitie. Asteptam pareri, dupa.
Innovis 10 se foloseste asa de usor si are atatea functii care usureaza cusutul, mai ca pot declara ca lucreaza singura.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de IrinaH Joi 26 Noi 2009, 7:27 am

Apropo de Brother, vad ca au ceva promotii acum pe site, inclusiv la Innovis 10, cea care o intereseaza pe Mimi. Cine e prieten cu cumparatul online poate sa arunce o privire.
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati?

Mesaj Scris de Mimi Radoi Vin 27 Noi 2009, 10:27 pm

Admina, ai dreptate ca, un produs de folosinta indelungata merita ales bine, dar din pacate SC B&S Textil SRL nu avea o oferta prea bogata la masinile care as fi vrut sa le incerc eu, in schimb, asa cum au promis, am putut sa incerc Innovis 10, pe care au adus-o prin curier rapid, cred ca de la Sibiu. Pot spune ca am fost incantata de ea. De incercat, am mai incercat si LS 2125...dar nu mi-a placut...Innovis 3o era super...dar pretul... In final am cumparat-o pe Innovis 10, am adus-o acasa, dar din pacate, inca nu am reusit sa fac nimic cu ea, desi aveai dreptate ca, mai ca lucreaza singura...

Gaby intradevar Sanda face zgomot, dar si eu am fost multumita de ea pana acum ceva vreme, am si folosit-o in cei 30 ani destul de mult si am exagerat putin cu grosimea materialelor in ultima perioada, si cred ca axul care misca acul are joc.

IrinaH am vazut-o si eu pe site, dar am preferat sa o iau de aici, deoarece am luat-o cu acelasi pret de promotie (1099 lei), in plus am garantie aici la ei si nu mai trebuie trimisa la Bucuresti in caz ca sunt probleme...doamne fereste Va multumesc si cand reusesc sa lucrez cu ea, am sa revin sa va povestesc.
avatar
Mimi Radoi
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 23/11/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Usagy Mar 08 Dec 2009, 6:21 pm

Are cineva de aici Innovis 10 Anniversary? eu oscilez inca intre modelul asta si innovis 30. Nu stiu ce sa aleg...vreau sa fac ceva rochite dar pentru alte persoane, si pt. asta ar trebui sa aiba un aspect apropiat de cele din comert. Ce ma sfatuiti sa aleg?

Si pentru surfilat ce triplock recomandati? dar unul mai ieftinut daca se poate , si bun , daca exista combinatia asta.

ps: ma sperie modelele la promotii gen innovis aniversary, pt. ca m-am mai ars in trecut cu produse la "promotii" cu diverse defecte din fabricatie.


va raman recunoscatoare Merci
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Mier 09 Dec 2009, 9:03 am

Usagy, Innovis 10 Anniversary am folosit la niste demonstratii, postate pe site, la sectiunea de Articole. Mai trebuie sa montam un filmulet cu folosirea picioruselor de butoniere, nasturi, surfilat, tiv ascuns. Este o masina minunata, coase singura, in adevaratul sens al cuvantului pentru ca poti sa nu folosesti pedala. Dar la fel este si sora ei mai mare Innovis 30, doar ca are mai multe cusaturi. Deci daca diferenta de bani este la indemana, eu as lua modelul mai avansat. Daca nu, este foarte buna si Innovis 10. Nu cred ca are ceva modelul aniversar, in minus fata de modelul pe albastru, cel obisnuit. Este foarte bine finisata, merge usor si e user friendly, ca nu stiu cum sa-i spun in romana. Nu am incercat-o pe materiale elastice si groase, inca.
Cat despre overlock, s-ar putea sa mai gasesti la oferta Privileg, modelul 454D cel cu tranport diferentiat, la Quelle. Daca da, eu nu as ezita sa-l iau. Mai cauta pe forum, citeste la subiectul despre surfilare si vei vedea ca si Diada si Camy sunt foarte multumite de el, si nu numai ele. Urmatorul model ar fi cel de la Brother, cred; d.p.d.v. al pretului.
Daca ai posibilitatea sa mergi la dealer, nu ezita, ca asa le vei vedea pe ambele, la lucru. Plus ca perioada dinaintea sarbatorilor este plina de oferte, nu sta pe ganduri mult. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de diada Mier 09 Dec 2009, 1:52 pm

treaba cu quelle nu stiu cat este de valabila, uite ce povesteste Tomari la topicul Triploc - totul despre surfilare, luni 7 decembrie

tomari a scris:Revin cu faptul ca mi s-a confirmat neseriozitatea celor de la Quelle. Sambata dupa ce am apelat de mai multe ori pe nr de contact - cele mobile nici o sansa sa raspunda cineva - iar la fix nici dupa 13 min nu mi s-a raspuns; daca mai adaugam tel cu comanda si cel de confirmare cu prima informatie de neonorare a comenzii, cred ca un sfert din valoarea comenzii o platesc pe factura de telefon.
In final am reusit sa vb la cel cu 021 cu raspuns foarte rapid la apel, dar comanda nu se mai aplica ptr ca nu mai sunt masini pe stoc in Germania; desi am insistat ca la momentul comenzii figurau pe stoc iar dupa lansarea comenzii stocul era zero mi-au raspuns sec ca nu se poate aplica. Totusi ma intreb in cazul in care nu intrebam de comanda ma mai anuntau ca ptr ei aceasta este nula? sau trebuia sa astept pana in buza Craciunului si tot eu trebuia sa intreb?
Chiar daca unele firme nu aplica asazisele "reduceri si oferte promotionale" tip Quelle cel putin isi trateaza clientii cu mai mult bun simt nu ca pe niste cersetori de reduceri.
Poate ca sunt dura dar avand in vedere ca e a doua teapa cu reducerile respectivilor tin sa va avertizez ca s-ar putea sa iesiti la acelasi pret daca nu mai scump, ca sa nu mai vorbesc de nervii consumati.

Sanatate si spor ca de-acum inainte incep solicitarile!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB