Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sapun handmade 2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Sapun handmade 2

+33
Giorgi
valentinadof
canadianca50
dory
Adina Isaila
IuliaM
piciul
geanina_scumpica
cristinap3
Ladia
MamaAmaliei
andarlidia
cristina iosif
Ansandra
carmendana
Gabiuta
Yona
Cristache
verona77
diada
dorina_n2005
luisa-maria
cristinica_xri
ionela stefan
dandana
zylv
arielas
milena
margot
Moki
Ginet
Admina
Giobsy
37 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Vin 13 Iul 2012, 10:55 pm

Nu mai gasesc acum link spre oala pe care o am eu, oricum e una medie ca pret, undeva cam pana in doua milioane a costat in banii nostri si are 2,5l parca.

Sper sa nu te superi ca-ti spun dar asta spun si clientelor mele, dupa ce te speli cu sapun pe cap e OBLIGATORIU sa te limpezesti cu otet pentru ca diferenta de pH este foarte mare si in timp parul se va matui sau mai pe romaneste inspica iremediabil. Balsamul dupa sapun nu e recomandat.
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Vin 13 Iul 2012, 11:35 pm

Multumesc Cristina pentru sugestie!
Am citit despre faptul ca Ph-ul sapunului este prea mare pentru a ne spala pe par cu el...dar, oare bunicii nostrii care se spalau pe cap doar cu sapun se limpezeau apoi cu otet?
Citeam ca la sapunul lichid se regleaza PH-ul cu borax..oare se poate acest lucru aplica si la sapunul solid?
Nu mi-ai spus: de unde ai reusit sa-ti cumperi hidroxid de potasiu?
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Sam 14 Iul 2012, 4:34 pm

Luisa, gasesti la producatorii de chimicale daca esti persoana juridica, daca nu, gasesti pe ebay.

Cat priveste pH-ul discutia e mult mai lunga de atat. In primul rand bunicii nostri se limpezeau cu otet, cel putin ai mei sigur Smile.

Pentru restul, cu liniuta ca la scoala:
- Boraxul este interzis in Romania (in alimente, dar fiind interzis la comercializare nu-l gasesti nici pentru altceva)
- In sapunul lichid se lucreaza cu exces de soda care apoi e neutralizata cu borax, pentru sapunurile solide se lucreaza cu grasime in exces, astfel ca nu mai ai ce neutraliza
- pH-ul sapunului solid scade in timp (in aproape un an ajunge undeva in jur de 7) dar si in cazul asta trebuie otet, rolul lui fiind mult mai complex.
Subiectul e prea larg, sper sa gasesc timp sa adun toate informatiile intr-o postare, daca nu macar sper ca ti-am dat niste indicii sa cauti pe net tot ce ai nevoie.


cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Sam 14 Iul 2012, 7:21 pm

Multumesc Cristina!
Borax, mi-am cumparat. Deja il folosesc in detergentul de rufe si in detergentul de vase.
De ce interzis in Romania!? In SUA se gaseste in magazin la raionul de detergenti...
Am gasit si hidroxid de potasiu, la sac, foarte ieftin....dar ce sa faci cu un sac de 25kg !?
Mi-am verificat ph-ul la samponul meu solid....si-s cam incurcata....e foarte, foarte mic fata de celelalte sapunuri pe care le am in casa. Ce parere ai?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] samponul meu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]alte sapunuri
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Yona Mier 25 Iul 2012, 11:13 am

Salutare.

Va citesc de ceva vreme si vreau sa va felicit sincer pentru tot ceea ce faceti fiecare cu sapunurile, pentru ca aveti curajul sa faceti antreprenoriat si mai ales pentru ca discutati deschis aici lucruri pe care altii le considera tabu si motive lesne de inteles.

Sper sa ma alatur si eu voua curand, sunt la stadiul de cercetare. In sensul asta nu pot sa nu va cer un sfat, voua pentru ca aveti experienta si pentru ca oferiti un gram de suport. Ma intereseaza niste carti, chiar si ebooks, despre plante si uleiuri esentiale. Evident ca eu caut insa indraznesc sa va cer parerea.
Mult succes tuturor si cu siguranta voi fi cu ochii pe voi Smile
Yona
Yona
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Localizare : Romania
Data de inscriere : 19/07/2012

http://afireflyonarainbow.blogspot.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Mier 25 Iul 2012, 1:10 pm

Buna Yona!
ti-ai planificat o reteta anume?
eu am gasit materiale despre uleiurile esentiale in limba engleza. ce anume doresti sa afli despre uleiuri: modalitatile de combinare, efecte?
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Yona Mier 25 Iul 2012, 4:19 pm

Multumesc de raspus. Exact, modalitati de combinare , proprietati, efecte. Da planific o reteta si sunt in dilema asupra metodei, devreme ce sunt incepatoare.Stiu ca pentru unii melt&pour nu inseamna ca faci sapun Smile.Insa sunt mai mult factori de luat in considerare cand te apuci de asa ceva.
Yona
Yona
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Localizare : Romania
Data de inscriere : 19/07/2012

http://afireflyonarainbow.blogspot.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Joi 26 Iul 2012, 12:10 am

Te referi la metoda "la cald" sau "la rece"?
Eu am facut ambele variante, "la rece" mi se pare mai simplu.
Ceea ce este foarte important este cantarirea exacta a ingredientelor si corectitudinea calculelor.
Daca doresti putem discuta pe seama retetei.
Am gasit o carte despre uleiuri esentiale dar este in engleza. Daca te intereseaza trimite-mi pe privat email-ul tau sa ti-o trimit.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Joi 26 Iul 2012, 7:34 pm

Buna! Ce activitate pe aici... super!
Luisa, metoda aia de masurat pH-ul nu e deloc in regula. O sa incerc sa scriu un articol pe blog cu poze si tot ce trebuie ca sa se inteleaga cat mai clar cum trebuie folosite benzile. Trebuie tinut cont ca se taie o parte de sapun din mijloc, asta in primul rand, apoi conteaza si ce cantitate diluezi si in cata apa ca sa ai cel putin un rezultat comparabil pentru doua sapunuri dar sa obtii si valori corecte fata de scala benzii.
Boraxul e interzis in UE, in SUA nu. Bineinteles ca fiecare face cum doreste dar eu te-as sfatui sa nu-l mai folosesti in detergentul de vase.

Yona, bine ai venit si mult spor! Metoda melt and pour este absolut senzationala daca ai spirit de artist, poti sa faci niste sapunuri geniale cu un efort minim si, mai mult, fara toate elementele de safety pe care le presupune sapunaritul clasic. Carti universal valabile nu exista in afara de manualele de chimie. O sa gasesti insa multe experiente care te vor ajuta sa-ti faci o parere, oricum adevarata "invatatura" o s-o capeti din experimentele tale, cu uleiurile la care ai acces, cu soda pe care-o gasesti...
Uleiurile esentiale, dupa mine, ar trebui sa fie ultima preocupare la inceput. Sper sa nu dezamagesc foarte tare, dar cu exceptia unui miros suav nu te alegi cu mare lucru din ele, vorbesc aici de metoda la rece. Daca vrei un sfat incepe cu lavanda care e un ulei generic placut, usor de gasit si mai vorbim dupa wink .



cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 10 Sept 2012, 8:25 pm

Am o prietena care dupa o cercetare atenta a netului cu fel de fel de retete de sapun s-a oprit asupra uneia care mie mi se pare extraordinara stiind ca ea este complet nepriceputa la orice inseamna handmade.Nici sa coasa un nasture dar sa mai faca si sapun???Si cu toate astea a reusit un sapun extraordinar fara complicatii fara fierbere si masurari de temperaturi ,PH etc....cu mirosuri minunate ,emoliente,care arata bine adica sunt si fatzoase wink plus ca se face in timp record.Reteta este gasita pe un blog a unei canadience iar ea incearca sa ma convinga sa ma apuc si eu de asa ceva pentru uz personal.

Dar...........eu doresc sa imi fac mai nou detergent de rufe.M-a innebunit calcarul,costurile mari ale Calgonului pe care sunt obligata sa il pun din belsug dar si a detergentului in sine. A incercat careva dintre voi?
Am gasit citeva retete si ma gindeam ca poate stie cineva care ar fi cea mai buna.
Daca va intereseaza va pot da un link care mie mi s-a parut mai bun.
Astept pareri.

Boraxul ca si multe alte produse sunt interzise din varii considerente care e posibil sa aiba motivatii oculte si sa nu aiba legatura cu "grija" fata de noi ...Daca nu ma insel se poate inlocui.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Mar 11 Sept 2012, 2:30 am

Gabiuta, eu spal cu borax+soda rufe+sapun rufe in masina de spalat rufe. In masina de spalat vase folosesc soda rufe+borax.
Borax este folosit tocmai pentru a scade duritatea apei.
daca doresti poti sa citesti urmatorul articol [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
acolo vorbeste amanuntit despre "toxicitatea" boraxului facand chiar o comparatie intre sare de bucatarie si borax. Sarea ingerata in catitati mari este mai toxica decat boraxul.....in fine ....un alt articol [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cu multe comentarii m-a convins ca nu pun in pericol sanatatea familiei mele folosind boraxul in igiena casei.

In ceea ce priveste detergentul homemade se mai poate folosi sapun+soda rufe+bicarbonat de sodiu.

Tu ce link ai gasit?
Ce reteta a gasit prietena ta?

Eu m-am virusat foarte tare cu sapunurile....Iaca si munca mea de noapte cand dorm copiii wink [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 11 Sept 2012, 8:19 am

Buna Estefana.
Sa stii ca prietena mea a insistat foarte tare sa ma apuc si eu de sapunuri dar nu m-a convins.Zilele trecute insa a venit si mi-a plasat citeva sapunuri (voi face poze) ca sa le tin la uscat.Vreau sa zic ca daca deschid usa la sufragerie ma "trazneste" miraculos mirosul frumos de sapun aromat asa ca cred ca asta a fost de fapt declicul pentru care ma gindesc tot mai serios sa fac si eu sapun.
Uite linkul:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dupa asta si dupa doua-trei experiente prietena mea s-a specializat in asa ceva si in sfirsit dupa a treia incercare e multumita de ce a iesit.
In privinta detergentului de rufe da...cam asta este reteta.Imi dai si mie te rog exact cum faci tu?Poate mai intereseaza pe cineva combinatia.
Despre borax exact ce am zis....cine stie ce interese sunt ca sa il interzica Rolling Eyes .Tu de unde il iei?
Sau poate e mai bine sa discutam pe privat?
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de carmendana Mar 11 Sept 2012, 8:51 am

Gabiuta, imi poti trimite si mei reteta prietenei tale? Si eu am incercat sa fac sapun la rece, insa nu mi-a iesit. Poate o fi de vina soda caustica, am tot citit ca ar trebui sa aiba puritate mare. Am inceput si eu si sotul sa avem alergii de la spunul de cumparat si chiar mi-ar prinde bine o reteta .
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Mar 11 Sept 2012, 11:18 pm

Nu stiu daca sa ma bag in discutia asta sau nu, eu sunt pentru ca fiecare om sa faca cum crede ca e mai bine pentru el si familia lui, dar in cunostinta de cauza.
Discutia despre borax e foarte lunga, are intr-adevar avantajul ca e natural, dar asta nu inseamna ca e neaparat si safe. Eu n-as folosi sub nicio forma borax care intr-o forma sau alta ar putea fi ingerat. In plus, solutii la indemana pentru spalat sunt destule, nu trebuie sa intri in ilegalitate cand exista nuci de sapun de exemplu. Pentru apa dura se poate folosi cu succes soda de rufe (carbonatul de sodiu, nu soda caustica).

Luisa, sapunurile tale arata super, parca sunt prajituri Smile. N-am avut rabdare sa citesc toate comentariile, a incercat cineva sa manance borax si sare si s-a simtit rau de la sare??? Sincer ma indoiesc ca in secolul asta vreun grup de medici ar primi aprobare pentru astfel de teste pe oameni...

Carmendana, cum adica nu ti-a iesit sapunul? Ce n-a iesit?

cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de carmendana Mier 12 Sept 2012, 9:23 am

din 4 incercari, unul singur mi-a iesit, la celelalte nu s-a intarit zid
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Mier 12 Sept 2012, 10:30 am

Carmendana ce fel de soda ai folosit? Pentru sapun se foloseste soda cu puritate cel putin 98%. In comert exista doar soda de puritate 70%. In acest caz trebuie refacut calculul si pus in pus 30% soda.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de carmendana Mier 12 Sept 2012, 2:37 pm

Asa citisem si eu, trebuie puritate mare la soda causitica si nu am gasit nicaieri din aceea. O sa mai incerc si cu un plus de soda, de fapt, la una din transele nereusite am mai pus soda caustica dar mi-a fost frica sa ne spalam cu el; de arunat nu l-am aruncat, la-m dat mamei sa il foloseasca in masina de spalat neautomata ca mirosea bine
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Mier 12 Sept 2012, 8:28 pm

Carmendana, soda de oltchim e de puritate cel putin 98%, costa vreo 6 lei kg si o gasesti in orice piata. Trebuie sa fii atenta insa sa cumperi SODA CAUSTICA si nu SODA DE RUFE. Si musai sa fie intr-o punga inchisa, eventual dupa ce-o deschizi o pui intr-un bidon de plastic inchis ermetic.

Soda de puritate mai mare se foloseste in laboratoare pentru analize chimice, unde impuritatile ar influenta rezultatele sau are alte aplicatii specifice. Pentru sapun insa nu se justifica folosirea ei, ar fi mai scumpa soda decat uleiul iar diferentele insesizabile.

Poti sa ne spui ce retete ai folosit, ce cantitati, ce cantar ai folosit, cat timp ai amestecat, la ce temperatura... sunt multi factori care influenteaza obtinerea sapunului.



cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 12 Sept 2012, 8:37 pm

Carmen Dana exact ce a scris Cristinica mai sus incepusem sa scriu si eu intr-un mesaj.
Nu stiu unde locuiesti tu dar in Bucuresti se gaseste la magazinul Obor.
Linkul pe care l-am dat mai sus


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

iti spune exact ce trebuie sa faci si nu e de loc complicat.

Am si eu niste intrebari...
Cum ingurcitezi boraxul pe care il folosesti la detergentul de rufe ???
De ce intri in ilegalitate?Exista reglementari prin lege prin care este interzisa folosirea lui???

Un P.S.
Mie personal nucile de sapun nu mi-au placut cum spala.Poate in diverse combinatii???

Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de carmendana Mier 12 Sept 2012, 8:46 pm

Stau in Valea Jiului si am cautat anul trecut pana mi s-a urat sa gasesc soda caustica. Nu mai stiu de la ce firma era, insa era ambalata intr-o punga transparenta si capsata cu 3 capase din acelea cu care se prind si foile de hartie.
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Mier 12 Sept 2012, 9:21 pm

Gabiuta, Luisa a spus mai sus ca foloseste o combinatie de soda cu borax pentru spalatul vaselor. De aici ingerarea.
Boraxul este o substanta care a avut in trecut foarte multe utilizari, inclusiv in ceea ce se dadea copiilor pentru afte, glicerina boraxata. Cand s-a descoperit ca pe termen lung efectele nu sunt ok s-a renuntat la folosirea lui, iar in unele tari a fost interzis la comercializare pentru persoane fizice, cum e si cazul in Romania, iar in altele a fost interzisa folosirea lui in orice fel de forma - cum e Australia. A face rost de el insa nu cred ca e mare scofala, intrebarea e daca are vreun sens.

Eu ma impac foarte bine cu nucile de sapun. E drept ca la hainele pline de pete de fructe ale copilului nu fac fata, mai folosesc si detergeti eco, dar in general, pentru hainele noastre purtate o singura data si fara pete n-am probleme.

Carmendana, diferenta dintre soda caustica si cea de rufe este si de granulatie. Cea caustica este sub forma de solzi, cea de rufe este aproape ca bicarbonatul de sodiu sau poate ca sarea fina. A ta cum a fost?
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de carmendana Mier 12 Sept 2012, 10:27 pm

Soda a fost caustica,solzi insa in apa nu s-a dizolvat complet, indiferent cat am amestecat in ea, tot a ramas o depunere pe fund. Nu avea scris pe punga sau pe eticheta puritatea.
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Mier 12 Sept 2012, 10:42 pm

Cristinica multumesc de aprecieri! Eu iti urmaresc cu placere blogul Smile
Gabiuta, Cristinica cititi acest articol [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

pe mine m-a convins ca e ok sa folosesc boraxul.
Gabiuta, eu mi-am cumparat un sac de borax cu cineva. Daca vrei sa testezi detergentul homemade iti pot da si tie borax. Discutam detalii pe privat.

Carmendana, fa-ti rost de soda de puritate 98% iar daca vei cantari cantitatile cu un cantar care are o toleranta de maxim 2 gr atunci e imposibil sa nu reusesti. Daca ai o reteta pe care vrei s-o testezi posteaz-o s-o discutam.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Mier 12 Sept 2012, 11:44 pm

Carmendana, e foarte simplu sa inlocuiesti soda nedizolvata daca ai un cantar bun. La inceput cantaresti borcanul gol, apoi (dupa ce versi solutia de apa cu soda peste uleiuri) il pui inapoi pe cantar. Diferenta dintre cat a fost la inceput si cat ai acum este soda nedizolvata. Cantitatea respectiva o iei din pachet, o dizolvi intr-o masura de apa, o dizolvi si o torni peste amestec.
Atentie sa pastrezi apa din cantitatea initiala, daca pui mai multa sapunul va fi mult timp moale.

Luisa, articolul e foarte frumos scris, din pacate nu e o sursa demna de luat in seama. Site-ul nu e al unei autoritati, nici macar al unui cercetator, e facut de un domn care are senzatia ca cineva conspira impotriva noastra. Mai sunt articole de genul: Aliens are coming, Project blue beam si cel mai evident Depleted Uranium, in care spune exact pe cine banuieste de conspirationism, si care articole sunt ferm convinsa ca nu le crezi nici cat negru sub unghie... Eu nu zic ca nu e posibil sa fie o conspiratie impotriva boraxului, dar s-o stie doar unul care aude voci mi-e greu sa cred Smile.

cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 13 Sept 2012, 8:28 am

Merci de raspunsuri Cristinica ...Nu vedeam legatura intre borax si rufe.Ok.
In privinta nucilor mie nu mi s-au parut bune nici pentru rufele obisnuite dar poate m-am inselat eu...eu nu am copil mic dar mi s-a parut ca rufele ies cenusii.
Eatefana iti scriu mesaj aziea ca sunt interesata,multumesc.

Imi place si mie blogul de loisir caci l-am rasfoit aseara.Ma bucur ca lumea se ocupa cu cosmeticele eco.Succes pe mai departe fetelor!!!!! kiss
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 3 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB