Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sapun handmade 2 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sapun handmade 2

+33
Giorgi
valentinadof
canadianca50
dory
Adina Isaila
IuliaM
piciul
geanina_scumpica
cristinap3
Ladia
MamaAmaliei
andarlidia
cristina iosif
Ansandra
carmendana
Gabiuta
Yona
Cristache
verona77
diada
dorina_n2005
luisa-maria
cristinica_xri
ionela stefan
dandana
zylv
arielas
milena
margot
Moki
Ginet
Admina
Giobsy
37 participanți

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de milena Mar 25 Oct 2011, 12:23 pm

Admina sectiunea o alegi tu, eu vin cu premiile m-am gandit sa fie in numar de 10, ramane sa pastram legatura si ar fi indicat premiile sa ajunga pana pe 15 decembrie sa nu avem probleme cu aglomeratia de sarbatori.Succes doamnelor si domnisoarelor, vai ce-mi place.
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Sam 05 Noi 2011, 8:08 pm

Buna!

Ma bucur ca am descoperit topicul asta si sa va spun una alta din experienta mea.

N-am apucat sa citesc tot capitolul trecut, am vazut ca era o discutie despre soda. Soda pentru sapun gasiti la orice magazin de metalo-chimice sau in piata la cei care vand detergenti vrac, costa cam 6ron/kg si trebuie sa aveti grija sa scrie pe ea soda caustica (nu de rufe!), sa nu fie punga rupta si sa v-o mai puna vanzatoarea in cel putin doua alte pungi. Sper sa nu se considere reclama, singura pe care o cumpar eu de vreo doi ani si ceva e produsa de oltchim. Cand ajungeti cu ea acasa o puneti intr-un bidon de plastic (din acela pentru muraturi netransparente) pe care il inchideti ermetic si pe capac trageti doua role de scoci ca sa nu il deschida alte persoane (si contribuie si la ermetizare). Inainte sa aruncati punga la gunoi pulverizati niste otet indoit cu apa pe ea ca sa neutralizati soda ca cine stie ce amarat cauta in gunoi si se otraveste. Si in tot timpul asta folositi manusi.

Am mai vazut ca vorbiti de uleiuri foarte scumpe. Uleiurile care se saponifica isi pierd multe din caracteristicile care le fac extraordinare in stare pura, doar uleiurile pe care le adaugati dupa saponificare raman intacte. Asadar nu stricati orzul pe gaste, folositi uleiurile pe care le gasiti in mod curent in supermarket si in niciun caz ulei de masline extravirgin care e contraindicat in sapunuri datorita indicelui de aciditate foarte ridicat. Dupa saponificare puteti adauga ce fel de ulei doriti dar acela trebuie sa fie protejat impotriva oxidarii, altfel va rancezi.

Sapunurile naturale intotdeauna se vor inmuia in savoniera de aceea se recomanda cele gaurite.

Nu-mi mai dau seama acum ce sa mai spun, oricum va doresc succes si ambitie pentru ca e un proces destul de complex si sunt multe cauze din care sarjele de sapun se pot strica. Inca un sfat as mai adauga, nu va aruncati in prea mari cheltuieli daca nu aveti de gand sa faceti o afacere din asta. Folositi un blender vechi sau sh, forme improvizate din cutii de plastic vechi dublate cu hartie plastifiata, linguri de unica folosinta, vase vechi la care puteti renunta etc.

Bafta!
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Vin 06 Apr 2012, 8:42 am

Bun gasit tuturor sapunarilor! Mai face cineva sapun pe aici?
Eu am deocamdata la activ doar doar doua ture de sapun si deja am prins gustul Smile
Moki, spuneai "Soda caustica in timp se carbonateaza " . Acest lucru se intampla in ce conditii? Chiar daca este in termen de garantie?
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de dorina_n2005 Vin 06 Apr 2012, 9:10 am

sapunaritul este ca un drog, odata ce i-ai prins gustul nu-l mai poti lasa, mai jos am pus un link cu cateva poze ..enjoy...


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 06 Apr 2012, 9:48 am, editata de 1 ori (Motiv : sters reclama)
dorina_n2005
dorina_n2005
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 17/01/2012

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de diada Vin 06 Apr 2012, 9:51 am

Dorina, bine ai venit, mi s-a parut reclama in link-ul tau, daca doresti poti detalia mai multe la acest subiect, chiar si sa atasezi poze, un schimb de link-uri si iti poti pune blogul la semnatura, mai rasfoieste forumul si o sa te obisnuiesti cu el.

mie mi-a placut mult ce ai scris despre homeopatie, asa ca, daca vrei sa vorbim, te astept la subiect: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de dorina_n2005 Vin 06 Apr 2012, 1:32 pm

scuze, nu am citit regulamentul si nu mi-am dat seama ca nu e voie cu link-uri pe forum..promit ca nu se mai intampla, imi place tare mult ceea ce faceti aici si o sa revin cu drag.
dorina_n2005
dorina_n2005
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 17/01/2012

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de verona77 Mier 16 Mai 2012, 2:09 pm

Buna.Si eu sunt noua in "sapunarit".De fapt m-a apucat acum 2 ani(dupa un studiu amanuntit),am incercat tot felul de retete gasite pe net dar nu m-au multumit.Mi-am cumparat tot ce trebuie:termometru digital,cantar cu precizie de 0,01,am respectat cu sfintenie reteta,degeaba...Am lasat-o balta.Dar iar m-a apucat .Am studiat din nou intens subiectul,calculul sodei,ce efecte are fiecare ulei,avantaje si dezavantaje ale celor 2 metode(cald si rece) in fine cam tot ce se gaseste pe net.Acum insa parca e prea multa informatie si se cam contrazic oamenii unii pe altii.Ma hotarasem sa fac faimosul sapun de marsilia,pare cel mai simplu:doar ulei de masline in plus e bun la toate..
Acum spuneti-mi si mie care este adevarul:intru-un loc gasesc ca se foloseste si pe corp si pe fata,e super delicat,super hidratant,si pentru rufe ,curata extraordinar.Apoi,in alta parte gasesc cum ca uleiul de masline saponificat nu are putere de curatare aproape deloc,doar hidrateaza.Pai eu ce sa mai cred si ce sa fac?Aveti vreo parere?Aveti vreo reteta incercata?Ma puteti lumina cumva?
verona77
verona77
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 16/05/2012

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Joi 28 Iun 2012, 10:06 pm

Verona, nu te descuraja mai ales ca ai investit atat in materiale. Nu trebuie sa te faci toba de informatii ci doar sa-ti faci o lista cu ce-ti doresti.
Un sapun care sa spele si sa hidrateze extraordinar de bine in acelasi timp si pielea dar sa scoata si petele de pe haine n-o sa gasesti, de asta te pot asigura eu de pe acum, dar asta nu inseamna ca nu poti sa faci doua sapunuri pentru fiecare intrebuintare.
Sapunul de marsilia nu e deloc cel mai simplu chiar daca asa pare, uleiul care se foloseste pentru el are anumite caracteristici care nu se gasesc in toate uleiurile de masline si, in plus, metoda folosita e diferita de ce se poate realiza acasa.

Apropo de caracteristicile uleiurilor, multe retete pe care le gasesti pe net nu-ti ies tocmai din cauza calitatii uleiurilor folosite, de-aia e bine ca dupa ce faci cateva experiente sa nu mai schimbi uleiurile.

Daca dai mai multe detalii despre ce nu ti-a reusit cand ai mai incercat poate gasim impreuna solutia.

cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Vin 29 Iun 2012, 8:47 am

Cristinica, ma bucur sa vad interventia ta documentata. De cateva luni si eu mi-am descoperit aceasta pasiune pentru sapun. Deocamdata am doar 8 transe de sapun si multe intrebari. Smile
Azi am testat un sapun turnat acum o luna. Are 60% masline, 29% cocos, restul ricin si shea. Hartia de turnesol imi spune ca sapunificarea e completa, spala foarte bine dar imi usuca un pic pielea. Oare sa fie din cauza cocosului? Experienta altora spune ca se recomanda a se folosi maxim 30% cocos...
Tu ce experienta ai in acest sens?
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Sam 30 Iun 2012, 6:43 am

Luisa, cu ce exces de grasime ai lucrat pentru sapunul asta? Daca ai lucrat cu un 6% sa zicem singura problema pe care ar trebui (din teorie) s-o ai cu el ar fi ca e prea moale. Ce ulei de masline ai folosit?
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Sam 30 Iun 2012, 9:17 am

Am folosit ulei de masline pomage si are 7% discount de soda.
Nu este un sapun moale chiar s-a intarit frumos.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Mar 03 Iul 2012, 11:46 pm

Luisa, eu in locul tau l-as mai lasa o luna inainte sa-l folosesc. Untul de shea contine un procent mare de grasime nesaponificabila, deci (daca n-ai gresit cand ai cantarit sau cand ai calculat) ar fi trebuit sa ai un sapun foarte emolient.
Oricum ar fi insa, daca nici intr-o luna nu devine mai soft poti sa-l folosesti ca sapun pentru maini impreuna cu o crema emolienta.
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Mar 03 Iul 2012, 11:51 pm

multumesc Cristina...da, cred ca aceasta este solutia optima. un timp de maturare mai lung.

azi am facut un sapun crema - whipped soap - si-s tare incanta de cum a decurs procesul. abia astept sa-l pot scoate din forma. am folosit 3 culori si-s tare curioasa cum va arata taiat.
ai facut vreodata whipped soap?
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Mier 04 Iul 2012, 8:10 pm

Am facut, da, acum m-am uitat pe site si-am vazut ca n-am pus tutorialul dar o poza cu el e. Eu i-am zis raw soap si a fost un succes de Craciun. Din pacate pentru mine n-a mai ramas atunci, si nici n-am mai facut, dar sigur mai fac la iarna cand e racoare si in casa. Eu nu agreez ideea de ulei in frigider Sad.

Sa ne pui si noua poze cand il scoti din forma, sunt sigura ca va arata grozav in trei culori.
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Mier 04 Iul 2012, 11:34 pm

"succes"?
eu mai am pana il voi folosi...am citit ca se usuca mult mai greu decat sapunul "la rece" ( CP)
se consuma mai repede decat cel "la rece"?
ulei la frigider? Laughing eu l-am pus in congelator sa-l pot bate....e atat de cald ca untul de cocos era lichid....

mie imi place sapunul verde...ai incercat vreo varianta naturala de a colora sapunul in verde?
eu am incercat cu spirulina dar s-a facut maro si cu lucerna dar se cam decoloreaza.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Cristache Joi 05 Iul 2012, 9:34 am

ai incercat cu pelin? mama mea face sapun de-o vesnicie, cateodata ii pune pelin pentru a-l face verde.
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Joi 05 Iul 2012, 12:07 pm

am incercat cu un ceai concentrat de pelin dar nu s-a colorat deloc. mama ta cum foloseste pelinul in sapun?
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Joi 05 Iul 2012, 5:52 pm

Luisa eu am pus cu spirulina si a iesit verzui, nu trebuie pusa prea multa pentru ca intr-adevar se innegreste. Nu mai retin exact care-i politica cu linkurile, iti dau pm sa vezi ce culoare a avut al meu.

Cristache, mama ta face sapun pe foc, nu?
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Cristache Vin 06 Iul 2012, 9:05 am

da, mama mea face sapunul pe foc.
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Sam 07 Iul 2012, 9:55 pm

Cristache, merci de raspuns.
Luisa, pelinul coloreaza in verde sapunul preparat pe foc. Vrei sa incerci si pe foc? Daca da, atunci dupa ce incepe sa fiarba pui plantele intregi (nu ceai) si le lasi si pe ele sa fiarba. In mod normal ele raman in lichidul de jos dar le poti scoate si tu inainte sa se "aleaga" el.
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Sam 07 Iul 2012, 11:26 pm

Multumesc Cristina! Cred ca nu am curajul sa fierb sapun in bucataria mea de la bloc. Am amintiri de cand fierbea bunica in curte la tara.
Daca prepararea la rece era cu "parfumuri" probail ca renuntam demult.

Azi mi-am testat samponul solid cu 27% ulei de ricin, uleiuri de avocado si jojoba, ulei esential de rozmarin si tea trea, desi e un sapun moale, a facut o spuma minunata iar parul a ramas moale si foarte curat.
Azi, facand comparatie cu alte sapunuri pe care le-am folosit la spalatul parului am inteles ce mult conteaza compozitia de uleiuri si cat de mult pot acestea sa influenteze calitatile sapunului.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Dum 08 Iul 2012, 6:18 pm

Sapunul facut pe foc de bunica mirosea neplacut pentru ca grasimea mirosea urat (se folosea grasime animala si de multe ori si ulei in care a fost prajit ceva deja pale ), daca ai face din aceleasi uleiuri pe care le folosesti pentru a face la rece nu ar mirosi rau. Eu fac sapun si la cald (nu pe foc, in crockpot) si nu miroase rau deloc.

Alegerea uleiurilor e foarte importanta, totusi 27% ulei de ricin mi se pare foarte mult, cred ca e potrivit pentru un par foarte gras.
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Dum 08 Iul 2012, 11:33 pm

Parul meu este un par uscat si, desi sapunul are un Conditioning foarte mare, nu mi l-a lasat uns deloc...dimpotriva, dupa ce m-am limpezit doar cu apa scartaia.

La ce temperatura setezi oala minune cand faci sapun?
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de cristinica_xri Joi 12 Iul 2012, 12:12 am

Lucrez de obicei cu ea la mediu, undeva 60-70grade C.

Iti prieste samponul solid?
cristinica_xri
cristinica_xri
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de luisa-maria Joi 12 Iul 2012, 12:54 am

am rasfoit pe Amazon despre crockpot. au o multime la diferite preturi. tu cat ai dat pe oala ta? ce capacitate are? esti multumita de ea? ti-am citit postarile pe forum si vad ca se poate folosi in diverse feluri: sapun lichid, sapun la cald.....
apropos, de unde ai reusit sa-ti cumperi hidroxid de potasiu?

da, noul meu sampon solid ii prieste tare bine parului meu.
am avut ocazia sa il compar cu alte sampoane solide cumparate si acesta nu imi lasa parul aspru si uscat chiar daca nu am limpezit cu otet sau cu balsam dupa el.
luisa-maria
luisa-maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 25
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 09/02/2012

http://estefana.sunphoto.ro/

Sus In jos

Sapun handmade 2 - Pagina 2 Empty Re: Sapun handmade 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB