Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:02 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

+84
diblaru maria
adelina24
IOANA 80
csilla
Angela2011
Giobsy
zylv
oanapip
Cristina_Ionela
danniela
margot
ionela stefan
europolis
Kristina
SilviaDumitrescu
Clio_Ela
Uca
zahariaelouise
nicopop
annamaria26985
MagdaMarin
corina corina
aurishta
lord_lesy
LORIMAR
dienutzababy
Maci
piciul
moruna
regis
cris_27
mariaz_09
betymi72
canadianca50
vero79
rozina
tiana
dktimi
rosita
arielas
margelutamea
Gabiuta
violetas
RamonaM
Avi
gagaritz
andreeaX
danabekk
cretu_veronica22
Floren
luminita_khader
mariaisfs
mickyta
came_lia
danae
mnarcisa
lora17
scamutza
mdlupu
TM
LYNDA
anc@
Ileana G
Laila
AlinaJ.Bijoux
feliciagl
clodi
MihaelaT
amnro
degetica
Fran78cesca
67dana
vilcris
firimitura
teisoara
aisha
nina
viorica
Admina
Camy
diada
tomari
irish05
arime
88 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 23 Mai 2011, 11:50 pm

daca ma anunti inainte.... zau ca te astept cu paine calda!!!! wink
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Vizitato Mar 24 Mai 2011, 10:37 am

annamaria26985 a scris:
....habana painea cu manunchiul de grau tot de pe gourmandine ai luat modelul?

Annamaria, paine am facut-o din acelasi aluat,ca si cel al Florii Soarelui.
Nu mai stiu de unde am luat poza (cred ac un site rusesc), apoi mi-am pus imaginatia la lucru si am facut asa:
-am impartit aluatul in 3
-prima bucata am intins-o cu sucitorul si i-am dat o forma ovala, iar la mijloc este mai ingusta. Aceasta este baza.
-din a doua bucata de aluat am rasucit suluri lungi si subtiri (ca niste bastonase chinezesti) si le-am asezat pe lungimea aluatului baza (lasati un pic de aluat pt fasha, vedeti la urma)
- din a treilea aluat am facut conuri de cca 2 cm lungime, care apoi le-am asezat (lipit cu un strop de apa) pe capetele batisoarelor, acestea reprezentand spicele de grau. Cu o forfecutza am ciupit aluatul (spicele).
La coacere vor prinde forma adevarata de spic.
Dupa ce ati asezat toate firele de grau pe forma baza, le-ati pus capetele, le-ati ciupit cu forfecutza, faceti un cordon la mijloc (din aluatul care v-am spus la inceput) , care va reprezenta fasha manunchiului.
Apoi ungeti cu un pic de ou si lapte, aruncati niste seminte pe capetele spicelor si dati la cuptor.
Ca si la Floarea Soarelui, in primele 5-10 min coacetzi cu o hartie deasupra (ca sa nu se arda suprafatza)
...Si spor la treaba va doresc!
Vreau sa vad ce ati relizat! wink
P.S.
Din pacate aceste fotografii sunt facute cu prima paine, care nu este prea reusita. Vedeti ca nu are o forma prea frumoasa de manunchi.
Sa alungiti bine aluatul baza si betzele, iar mijlocul sa-l strangeti mai tare.
Intotdeauna prima data este mai greu, apoi incet-incet va obisnuiti cu aluatul, cu coacerea....
Astept poze! kiss

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de betymi72 Mar 24 Mai 2011, 11:33 am

oooooo...Habana ce minunatie facusi!!!chiar meriti laude!!! love hug
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 24 Mai 2011, 7:53 pm

Ce bine arata painea ta Habana!! Si ai avut ce lucra la ea ca sa arate asa!!!
Am si eu un pps cu o reteta de paine care suna interesant. Nu am incercat-o inca ca abea am gasit-o. Pun aici pps-ul poate vreti voi sa o incercati!!! hug

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de annamaria26985 Mar 24 Mai 2011, 10:32 pm

habana multumesc, o sa incerc poimaine, cand mi se va termina painea.
sa aveti o seara placuta!!!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de annamaria26985 Joi 02 Iun 2011, 10:13 pm

ba eu cred ca e frumoasa, ia mai fa tu de vreo doua ori si iti iese si mai frumoasa ca la habana!! rade curaj
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 27 Iun 2011, 1:12 am

Sa va arat si eu painica mea.
E facuta de mana. Am si masina, dar nu mai am paleta, asa ca o fac fain frumosel cu mana si mai scap si de ceva tensiune (e chiar terapie).
Aceste painici sunt cu semnte de floarea soarelui si dovleac.
Bi

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 27 Iun 2011, 6:49 am

foame Ce bine arata! Parca ii si simt aroma de paine calda rade pofta

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Iun 2011, 8:55 am

Narcisa, vad ca si tie iti place sa te lupti cu aluatul... arata super frumoasa si gustoasa, painica.
Eu nu am mai cocarit de mult; e prea cald. Dar mi-e pofta de paine calda, proaspata...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Uca Joi 04 Aug 2011, 8:52 pm

Am facut pizza in seara asta, aluatul il fac dospit, pun si lapte dar si ulei de masline.
Pentru ca mi-a ramas destul am facut si o tava de chifle condimentate cu ce-am gasit prin camara:
Chiflele inca calde:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si aici, gata de servit:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Le vom manca maine dimineata la micul dejun...

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de annamaria26985 Joi 04 Aug 2011, 11:54 pm

foame miam pune tava bine ca poate nu mai gasesti dimineata... Smile
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de dienutzababy Mier 17 Aug 2011, 3:48 pm

Ce bine arata, as veni sa gust una. yamy
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 24 Aug 2011, 4:12 pm

Yuhuuuuuuuuuu
Am primit si eu masina de paine, dupa o luna de stress si nervi...

In Romania am papat paine super gustoasa facuta acasa, si de-atunci mi-am propus sa cumpar si eu.
Am venit din concediu, dar pt ca vroiam una si cu tavite pe#t baghete, ne-am oprit la Moulinex. Am cautat in magazine inainte, nu prea sunt, doar tefal si Krupp am gasit.

Am comandat una pe net, Moulinex (Geany stie prin ce am tecut), dupa o sapt inca nu primisem nici un mail de confirmare, apoi am cautat date despre firma respectiva si am aflat ca era cam datatoare de Tzeapa...
Dar le-am scris un mail, iar dupa o sapt am primit banii inapoi. Apoi am comandat la alta firma, si dupa alta sapt ne-au spus ca nu e pe stoc, asa ca iar am primit banii inapoi.
Am scris mail la alte doua firme, si am aflat ca nu e nicaieri in stoc Sad
Am fost la un magazin unde inainte aveau si reprezentanta moulinex, si ne-au spus ca in Germania si Austria Moulinex nu mai are voie sa vanda, din cauza monopolului. Firma a cumparat aproape toate firmele de astfel de produse dcasnica. Si sunt tzari care protejeaza consumatorii, pt ca firma poate practica preturi uriase, neavand concurenta.

Dar acum cateva zile am comandat in Anglia, ca am zis ca tot o gasesc eu. Acum juma de ora a ajuns, sunt incantata, sa vedem cum oi fi si dupa ce coc prima paine.
Deseara pun la copt, azi merg sa cumpar si ceva seminte, si ... la treaba (nu eu, ci masina!)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de arielas Mier 24 Aug 2011, 4:53 pm

Spooor Clio_Ela, si eu fac paine la masina. Eu tot moulinex cu baghete am si o folosesc la maxim: paine, cozonac, aluat de paste, de pizza, amestec ingredientele pentru alte prajituri (pentru ca m-a lasat mixerul) rade si nu mai stiu acum... Sa te uiti in arhiva sa-mi vezi produsele....
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 24 Aug 2011, 8:46 pm

Multumesc, Ariella!

Am vazut painicile facute de tine aici, am dat pagina cu pagina... Unde in arhiva? sunt si altele decat baghetele si painca?
Ai cumva o reteta de paine integrala? (desi am citit aici ca nu exista integrala...decat jumi-juma, adica si faina alba si faina neagra)
Incerc eu in seara asta dupa ce culc pruncii, daca nu reusesti sa ajungi prea devreme la calculator o sa incerc i eu o reteta care o fi...
(dar tot mai mult m-as bucura daca mi-ai spune o reteta probata:))


Cartea de retete e in franceza, am 70 de retete, insa paine integrala nu am gasit... ba cu cartofi, ba faina alba/neagra jumi-juma...
De fapt, intrebarea nu e numai pentru Ariela:)
Am citit fiecare pagina, dar o reteta de paine integrala chiar nu am vazut... Sau mai am nevoie de o pereche de ochelari...

Paine o sa fac de 1 kg. Astept si o reteta, daca una din voi are la indemana.
Baghete o sa incerc vineri-sambata, cand o sa fie timp, si cand tati se ocupa de prunc, ca sa pot framanta si modela eu baghete...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de arielas Mier 24 Aug 2011, 10:46 pm

Intr-adevar paine integrala numai din faina integrala, cred ca este, dar mie nu mi-a placut. A iesit tare. Dar reteta mea de paine e urmatoarea: 420 ml apa, uleiul il cam pun din ochi acum, 4 linguri sa zic, 675 g faina 650, deci nu 000, din care 2-3 linguri de faina secara si 2-3 linguri faina neagra, 1 lingurita si jumatate de sare, putin zahar, si la sfarsit eu pun seminte de in macinate proaspat sau seminte de bostan sau floarea soarelui. Eu fac painea la programul 8, rapid, caci cel normal nu-mi place ca o creste prea mult.
La baghete sa stii ca nu e chiar atat de dificil pe cat pare.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 24 Aug 2011, 11:28 pm

Ariella, multumesc foarte mult! hug

Nu am mai avut rabdare, am incercat dupa reteta din pozele atasate de Amnro (multumesc si tie, Amnro!!)
Mai dureaza o ora si jumatate, om vedea ce iese. Am pus si cateva seminte de floarea soarelui dupa Beep...
Ariella, deci la program scurt iese bine? O sa incerc urmatoarea.

Inca o intrebare, cum curatati masina? Nu am gasit nimic despre asta la instructiuni. Scot si spal cuva si paletele (care la mine sunt din metal cu teflon-cred) si le spal cu detergent de vase?

Spun asta pt ca soacra mea a avut si ea masina de paine, iar sotiorul meu nu vroia sa cumparam si noi, pt ca isi amintea ca era mare stress cu curatatul. Dar asta a fost cu vreo 15 ani in urma, cine stie cum erau atunci masinile...

Edit: cu faina nu stiu cum e, ca aici gasesc o mie de feluri de faina, chiar si compozitie gata pregatita pt masina de paine. Dar nu vreau de gata, cu Euri si chimicale in ea (intr-adevat are si antioxidanti si ceva conservanti)
O sa fac numai din faina integrala combinata cu alba, din faina de secara si de care mai gasesc , acum ma pun pe cautat pe la magazinele naturiste. In supermarketuri cam greu de gasit ceva natural.

Am vazut in manualul cu retete ca se fac si taitei, si pizza, abia astept sa incerc si eu. Si bineinteles, cate un cozonacel pt micul dejun.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de arielas Mier 24 Aug 2011, 11:45 pm

Masina se curata cu apa si cu o laveta ca sa nu o zgarai. Cred ca poti sa pui si detergent.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 25 Aug 2011, 12:08 pm

Am papat si noi din prima painica. Baietii au fost incantati, la gust e mult mai buna decat cea cumparata. Noi cumparam numai paine neagra.

Ariella, si cea de cumparat e foarte tare painea integrala, vreau sa zic tare tare... nu e deloc pufoasa.

A mea tot a iesit mai pufoasa decat cea de cumparat, dar am pus si faina alba.
Cand dospea a crescut aproape pana sus, dar cand a inceput sa coaca, s-a pleostit la jumatate. Nu a iesit ea frumoasa, dar gustoasa da. Baietii au mancat de dimineata, au laudat-o mult.
Acum poze, cand era pana sus, apoi cand a inceput sa coaca si cand e gata, asa mai lasata.

Ce trebuie facut cand se lasa la inceputul coacerii? Ce lipseste sau ce am pus oare prea mult?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Floren Joi 25 Aug 2011, 12:19 pm

Ela, se poate sa fi pus prea multa drojdie sau prea multa apa, insa depinde mult si de tipul fainii folosite!


Ultima editare efectuata de catre Floren in Joi 25 Aug 2011, 12:26 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare)
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de LORIMAR Joi 25 Aug 2011, 2:47 pm

Ela eu zic ca mai trebuia pusa faina,aluatul trebuie sa fie ca o bila si sa se invarta fara sa se lipeasca de peretii cuvei,sa nu fie cleios asa ca mai presari tu cu mana faina in timp ce framanta pana cand nu se mai lipeste de pereti.depinde si de faina,de obicei daca pui mai multa faina neagra aluatul e moale si lipicios asa ca dupa cum scrie in cartea mea faina alba trebuie sa fie 3sferturi iar cea neagra 1sfert.incearca si asa.... bine
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de arielas Joi 25 Aug 2011, 3:53 pm

Sa stii ca Lorimar are dreptate si eu o mai verific la inceput cand se amesteca, scrie si in carticica. Foloseste reteta mea si vezi daca iti place. 675g faina si 420 ml apa. restul il stii, programul 8 rapid.


Ultima editare efectuata de catre arielas in Joi 25 Aug 2011, 3:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat text)
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Admina Joi 25 Aug 2011, 5:43 pm

Ela, de ce ti-ai dorit neaparat Moulinex? Personal nu-mi suna prea bine firma, dar s-ar putea sa fie buni la masini de paine. Cred ca am avut un blender si s-a ars sau nu mai stiu. Cred ca mi-ar fi placut Krups, am aparat de espresso si sunt foarte multumita. Aici se gasesc masini de paine Moulinex pe toate drumurile si eu n-as vrea...rade

p.s. Eu cumpar paine naturala, facuta de firme mici de pe langa Bucuresti, doar din fainuri integrale, negre, etc. si fara E-uri. Dar in afara de Sattva, am luat de la o alta firma (Vatra?) si m-am ingrozit cand painea lasata in punga, de azi pe maine, a mucegait oribil, roz-albicios; e drept era exact ziua in care expira, dar s-a deteriorat foarte repede si arata oribil, parca avea ciuperci in ea. pale Ma bate gandul sa-mi iau aparat, desi nu mancam multa paine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 25 Aug 2011, 5:58 pm

Admina am auzit eu la tv odata ca acea paine care face mucegai e o paine fara E-uri ca asa e normal sa faca nu sa stea o saptamana in punga si sa fie ca atunci cand e de ieri wink Acum... e drept ca nu stiu sa zic exact cine a zis asta ( si uneori conteaza)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Kristina Joi 25 Aug 2011, 6:00 pm

Eu zic ca masina de facut paine este chiar o necesitate in casa in care se gateste aproape zilnic! mai ales ca acum pretul este destul de rezonabil, in jur de 50 €.
Am aparatul de vreo 4 ani, recunosc ca paine fac destul de rar, dar ajuta mult la framantat, dospit; fac aluatul de pizza, gogosi, aluatul pentru taietei, tarte si mai ales ca putem si gati chiar si mancare in masinile ce au program de coacere separat!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 9 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB