Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyIeri la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

+84
diblaru maria
adelina24
IOANA 80
csilla
Angela2011
Giobsy
zylv
oanapip
Cristina_Ionela
danniela
margot
ionela stefan
europolis
Kristina
SilviaDumitrescu
Clio_Ela
Uca
zahariaelouise
nicopop
annamaria26985
MagdaMarin
corina corina
aurishta
lord_lesy
LORIMAR
dienutzababy
Maci
piciul
moruna
regis
cris_27
mariaz_09
betymi72
canadianca50
vero79
rozina
tiana
dktimi
rosita
arielas
margelutamea
Gabiuta
violetas
RamonaM
Avi
gagaritz
andreeaX
danabekk
cretu_veronica22
Floren
luminita_khader
mariaisfs
mickyta
came_lia
danae
mnarcisa
lora17
scamutza
mdlupu
TM
LYNDA
anc@
Ileana G
Laila
AlinaJ.Bijoux
feliciagl
clodi
MihaelaT
amnro
degetica
Fran78cesca
67dana
vilcris
firimitura
teisoara
aisha
nina
viorica
Admina
Camy
diada
tomari
irish05
arime
88 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Laila Dum 20 Dec 2009, 2:10 pm

kiss kiss nu trebuie sa-ti ceri iertare, mie mi se intampla tot timpul sa confund persoanele wink
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de vilcris Mar 22 Dec 2009, 2:00 pm

teisoara a scris:Vilcris,dca ai o reteta buna pt.cozonac la masina de paine te rog sa ne-o dai si noua am si eu vreo doua dar parca tot nu-s cantitatile potrivite .Imi place si mie sa-l coc tot clasic.Mersic [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am o reteta buna de cozonac la masina. Scuze de intarziere. Iaca:
600 g faina 000
200-250ml lapte
125g unt (optional 1 lingura untura)
2 oua intregi+2galbenusuri
100g zahar (poate mai mult ca mie mi sa parut ca nu e dulce-merge 150)
vanilie, coaja rasa de lamaie, praf de sare
1 cub drojdie de bere sau mai bine 1 plic de drojdie uscata

Se toarna zaharul in lapte si se pune la microunde sa se incalzeasca laptele si sa se topeasca zaharul de tot (se scoate si se mesteca pana se topeste tot).
Se bat ouale, se toarna laptele cu zaharul peste asta si se face o crema, se incorporeaza apoi si grasimea (unt+untura) topita putin la microunde. Atentie sa nu fie prea fierbinti ca se incheaga oul. Evident, se pun si mirodeniile in lichid.
Se toarna lichidul in cuva de la masina, deasupra se toarna toata faina cernuta in prealabil, se niveleaza cu mana putin ca sa acopere tot lichidul. Deasupra se presara pliculetul de drojdie uscata.
Masina se seteza la programul de aluat cu drojdie. Se mai verifica din cand in cand ca daca creste sa nu dea pe-afara. Daca programul este spre final si vi se pare ca a crescut destul, intrerupeti pur si simplu scotand din priza si gata.
La final se rastoarna coca pe o suprafata de lucru unsa bine cu ulei, si mainile se ung si ele din belsug cu ulei.
Se rup bucati si se intind cu mana. Se umplu cu ce vreti (se pot bate albusurile ramase spuma si se pune nuca si cacao). Se pun in tavile speciale si se lasa la crescut cam 20 min la loc cald. Se unge deasupra cu ou si se preasara cu zahar tos. Se coc la cuptor clasic preincalzit la foc potrivit spre mic cca 45min-1h.
UUUf, gata, spor la treaba! pupi
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de teisoara Mar 22 Dec 2009, 9:21 pm

Multumesc ca ti-ai facut timp si pt.mine in aceasta perioada f.incarcata pt.toata lumea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de amnro Mar 22 Dec 2009, 10:37 pm

multumim!!!! o sa-l fac de craciun. iti spun cum mi-a iesit Merci
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de vilcris Mar 22 Dec 2009, 11:02 pm

amnro a scris:multumim!!!! o sa-l fac de craciun. iti spun cum mi-a iesit Merci

Si eu il fac zilele astea. Faceti poze ca sa ne laudam dupa aceea... ura

Sa va spun ceva...Cel mai bun e cand e cald, abia scos din cuptor. Garantez ca nu ramane nimic! foame Si-asa cantitatea e mica.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Ileana G Sam 02 Ian 2010, 11:42 am

Buna, fetelor, ati putea sa-mi spuneti cum faceti voi sa nu se mai faramiteze painea a doua zi?
Ileana G
Ileana G
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Admina Sam 02 Ian 2010, 7:40 pm

Ileana, eu nu am aparat de paine, dar am observat ca asa iese cam toata painea facuta la masina. Nu mi se pare ca e la fel cu painea facuta normal, clasic. Eventual incearca mai multe retete, sau alte programe de framantare, dospire (stiu ca e un program scurt, spre exemplu). Sau o avea ulei in compozitie si din acea cauza e sfarmicioasa. Poate are prea multa drojdie sau o cantitate prea mare de aluat (capacitate maxima) pentru aparatul tau.
Eu o fac din doua parti faina, o parte apa, drojdie cat e recomandat si sare. Uneori suplimentez lichidul sau faina, in functie de aluat, dar nu pun lapte, ulei sau alte ingrediente si este nesfarmicioasa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Ileana G Dum 03 Ian 2010, 7:04 am

Multumesc mult pentru raspuns, voi incerca si asa
Ileana G
Ileana G
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de amnro Joi 07 Ian 2010, 8:53 pm

vilcris,
am facut cozonacul, foarte bun. a doua oara am pus 200 g zahar si a fost si mai bun Smile umplutura am facut-o cu albusurile batute, zahar si nuca. prima data am procedat cum ai zis tu cu drojdia si laptele, dar a doua oara le-am pus direct in masina de paine. de bucurie ca am facut primul meu cozonac am uitat sa-l ung Smile. Intrebarea care ma framanta: de ce o fi explodat? oare am pus prea multa umplutura? banuiesc ca s-au umflat albusurile si de aia. oricum, multumesc pentru reteta e foarte buna.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de teisoara Dum 10 Ian 2010, 3:30 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multumesc din suflet Laila pt.link-ul cu reteta de cozonac la masina de paine .Minunat!!!!!!!Si tot acolo am descoperit o multime de alte retete pe cat de aspectuoase, pe atat de gustoase cu ajutorul masinii de paine. kiss
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de anc@ Mar 19 Ian 2010, 2:39 am

Trandafir din paine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de amnro Mar 19 Ian 2010, 2:43 am

e superb. nu ne dai si reteta?
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de anc@ Mar 19 Ian 2010, 3:06 am

Ideea am luat-o de aici
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de LYNDA Mar 19 Ian 2010, 9:45 am

E foarte usoara reteta!!!

Multumim!!! Merci

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de TM Lun 25 Ian 2010, 1:37 pm

AS DORI O RETETA DE PAINE NEAGRA SAU SECARA PT APARAT (MOULINEX) DAR ATENTIE APARATUL ARE O GRAMADA DE PROGRAME. ARE CINEVA APARAT LA FEL ? STIE CINEVA O RETETA INCLUSIV CANTITATI SI NR DE PROGRAM CARE TREBUIE SETAT APARATUL
TM
TM
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : neamt
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de amnro Lun 25 Ian 2010, 2:05 pm

am pus eu 2 poze cu retetele din cartea de la masina mea aici

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

nu ai carte la masina ca sa vezi ce programe are si cum se folosesc?
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de TM Lun 25 Ian 2010, 2:25 pm

DA ...MERSI PT RASPUNS
NU AM CARTEA APARATULUI......................

MERSI INCA O DATA
TM
TM
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : neamt
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de amnro Lun 25 Ian 2010, 2:27 pm

o sa fac poze si cu pagina cu programe. dar mai tarziu
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de TM Lun 25 Ian 2010, 2:48 pm

CARTEA E DE LA APARAT MOULINEX CU 2 PALETE ..........?
TM
TM
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : neamt
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de amnro Lun 25 Ian 2010, 5:19 pm

nop. moulinex cu o paleta
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de mdlupu Lun 01 Feb 2010, 10:40 am

si eu am masina de paine, dar mai nou scot coca si o pun in cuptorul de la aragaz, umezesc coca de mai multe ori in timpul coacerii si iese coaja mai tare, mai crocanta
painea este asemanatoarea cu cea de la carrefour

data viitoare cand o sa fac paine voi face si poze sa va arat!!!
kiss
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty faina de orez

Mesaj Scris de scamutza Mar 09 Feb 2010, 5:07 pm

buna tuturor...am auzit de beneficiile aduse digestiei de faina de orez dar nu prea stiu nici o reteta...stiti cumva se poate face paine spre exemplu din ea? sau retete dietetice de dulciuri..nu stiu..multumesc
avatar
scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de lora17 Joi 11 Feb 2010, 2:03 pm

am vazut ca a intebat cineva de ce a explodat cozonacul si nu am vazut sa raspunada cineva, nu sunt ieu experta in ale gatitului dar stiu ca dupa ce pui cozonacul sau painea in tava se mai lasa o data la crescut si apoi se baga la cuptor daca faci asta nu mai crapa sigur
lora17
lora17
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : cluj
Data de inscriere : 06/02/2009

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 11 Feb 2010, 2:54 pm

anca, sa stii ca nmu ama rezistat cand am vazut trandafirul facut de tine si am facut si eu unul. Nu am mai intrat la reteta ca am avut pl cu mer-ul; asa ca am facut un aluat normal de paine, dar putin cam prea moale. A iesit ceva relatin ok. Este o singura mare problema cu trandafirul asta, dispare imediat cum e gata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu reusesc sa incar poza sa se vada toata, nu stiu de ce, dar vadati voi seama ce a iesit
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de danae Mar 16 Feb 2010, 7:05 am

Salut ,
Am facut si eu o paine, dar la cuptor, acum ,nu stiu daca e subiectul potrivit. Daca trebuie mutata, va rog sa o mutati. Painea e facuta cu amestec de faina neagra si faina alba si este coapta in forma mea de pasca.



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Painea-  retete! Aparat de preparat paine. 1 - Pagina 3 Empty Re: Painea- retete! Aparat de preparat paine. 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB