Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gradina mea... de apartament(2)

+53
carmenfratila
katyP
ragazza
geo
Uca
clodi
lennny
elenaxx
carmenco
aba
scumpy_nensy
lilianna
julix_2007
micheline
Adelaida
CCristinaC
gty
rosita
dorina64
cld
corina corina
ioncica
arielas
Gianina4ever
victoriacus
lotus nufar
mariucamariuca
stoy
violeta_10
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
amoni
MagdaMarin
irish05
SilviaDumitrescu
mnarcisa
diada
canadianca50
Karina33
firicel
came_lia
Floren
catallinag
claudia_mami
maryd
silvisor
mimmi
rivka
mikybt
Roxanne
amnro
antonina
57 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 30 Ian 2011, 3:53 pm

Eu stiam de niste bulbi care se tin iarna in talaj , la peste 10 grade , iar primavara se planteaza dinnou . Dar nu mai stiu daca era vorba de begonie.Oricum asa cum zici tu e mai simplu .
Mi-ar placea , daca-ar fi dupa mine , dar unde sa le mai pun? Casa e plina peste tot de ... verde , dar asa imi place . dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de lilianna Dum 30 Ian 2011, 4:14 pm

Vara, atunci cand plec in concediu, pun ghivecile, fara farfurioare in ligheane, oale, etc in care pun apa. Ele isi trag cata apa le trebuie.
Prima grija, dupa ce ajung acasa, florile. Nu am avut probleme decat cu cele din jardinierele mari ce nu puteau fi puse in lighean.
Adelaida a scris:Aveti flori foarte frumoase. Imi plac mult , toate.
Eu...cu mutatul asa de colo-colo, dintr-o tara in alta Smile nu prea reusesc sa tin flori.
De exemplu, acum, (ca de asta mai mult am intrat pe aici) trebuie sa plecam pentru 2-3 saptamani de acasa. Ce fac eu cu astea?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bonsai
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu cred ca am vreo sansa sa le gasesc ok la intoarcere Sad e vreo modalitate de a-si trage singure apa ?
lilianna
lilianna
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 58
Localizare : neamt
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 30 Ian 2011, 4:34 pm

corina corina a scris:Eu stiam de niste bulbi care se tin iarna in talaj , la peste 10 grade , iar primavara se planteaza dinnou . Dar nu mai stiu daca era vorba de begonie.Oricum asa cum zici tu e mai simplu .
Mi-ar placea , daca-ar fi dupa mine , dar unde sa le mai pun? Casa e plina peste tot de ... verde , dar asa imi place . dama
Eu ghivecele le tin in cutii de carton, sub pat, la temperatura camerei. NU le tin la lumina. E adevarat ca atunci cand cumpar bulbii ii cumpar in pungi cu talaj. Bulbii de gladiole ii tin in beci in talaj peste iarna si ii replantez in fiecare primavara.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 30 Ian 2011, 5:24 pm

Merci , Julix !Si eu imi doresc niste gladiole , dar tot timpul patrunjelul si mararul si celelalte au prioritate si raman cu florile din casa .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 30 Ian 2011, 7:31 pm

Daca vrei gladiole pentru sufletelul tau, sa ai satisfactia ca au crescut la tine in gradina, poti pune un rand, ca ceapa, intre straturile de patrunjel, morcov si ce mai cultivi tu pe acolo. Nici eu nu am unde sa le pun ca sa ma falesc cu ele si asa procedez eu.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 30 Ian 2011, 8:17 pm

Corina tie ti-a inflorit leandrul in plina iarna? Shocked
Frumoase begonii Michelline.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de micheline Lun 31 Ian 2011, 8:58 am

Eu cu begoniile procedez astfel: toamna, pe la sfarsitul lui octombrie nu le mai ud si las tija florala sa se usuce pentru ca substantele hranitoare sa migreze inapoi in bulb si astfel acesta sa creasca. Las pamantul sa se usuce si si apoi le duc in pivnita, asa cum sant in ghivece. In casa temperatura este de 20 grade Celsius, ele ar incolti prea devreme si nu ar mai trece prin repaus. Prin luna februarie le scot din pamant, le curat putin de pamantul de pe ele, apoi le pun intr-un ghiveci deasupra pamantului si le ud pana isi formeaza primii lastari. Cand acestia sunt de 2 sau 3 cm le plantez in ghivece. Prin luna mai le scot afara, la semiumbra si cresc viguroase. Le pun deasupra pamantului sa fiu sigura ca incoltesc. Am avut surpriza ca la o begonie pe care o credeam moarta, avea bulbul uscat, nu am aruncat-o ci am pus bucatica de bulb care ramasese deasupra pamantului dintr-un ghiveci si am avut surpriza ca dupa vreo 2 luni sa-i gasesc primele frunzulite.
micheline
micheline
helper
helper

Numarul mesajelor : 79
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de cld Lun 31 Ian 2011, 12:17 pm

haideti sa va arat si eu o parte din viata mea:
gradinita vara:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
florile din casa asta vara (o parte):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si o parte din cele de acum:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 31 Ian 2011, 1:17 pm

Fetelor foarte frumoase!Sa va traiasca!
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Adelaida Lun 31 Ian 2011, 1:54 pm

Superbe flori aveti, fetele!!!!!
Felicitari! bucurie
Adelaida
Adelaida
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 210
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de antonina Lun 31 Ian 2011, 2:05 pm

aveți niște flori foarte frumoase! se vede ca le îngrijiți cu drag!
am și eu o problema: orhideea , care are patru tije este plina de boboci! cei mai multi cresc și se deschid! dar , câțiva s-au maronit și s-au uscat. ce credeți sunt prea multi și trebuie sa pun îngrășământ? exista ceva special pentru aceste flori? unde se găsește?
antonina
antonina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : romania
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de scumpy_nensy Lun 31 Ian 2011, 2:19 pm

Foarte frumoase florile voastre! Sa va bucurati de ele ....... si eu am o mica gradina de apartament pe care o sa v-o arat curind. Acum sunt putin bolnava cu spatele si nu prea pot sa ma deplasez sa fac poze dar cind o sa-mi revin o sa ma ocup de acest lucru. Flowers Am si eu o begonie curgatoare pe care am prins-o anul trecut dar cind s-a trecut in toamna trecuta am lasat-o in ghiveci, nu am scos-o am udat-o mai rar si de vreo citeva zile i-au dat lastarii. Flowers
scumpy_nensy
scumpy_nensy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 59
Localizare : mioveni-arges
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Mar 01 Feb 2011, 1:46 pm

Draga Julix , multumesc de sfat , dar eu trebuie sa lucrez pamantul din gradina dupa fiecare cultura , adica dupa ceapa pun varza de toamna si ar , frezez , asa ca gladiolelor trebuie sa le gasesc o margine . Sigur anul asta asa am sa fac .
Gabiuta , te vad tare mirata . Leandrii mei infloresc intotdeauna in ianuarie si tin pana la sfarsitul lui februarie , cand , chiar daca mai au boboci le aplic taierea de primavara sa infloreasca bine in iulie-august .
Va doresc o zi buna , fetelor ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de scumpy_nensy Mar 01 Feb 2011, 3:04 pm

Corina si eu am un leandru pe care l-am primit anul trecut ..... era un pui micut pe care l-am pus intr-un ghiveci mai marisor si pot spune ca mi-a inflorit pe vara ...... bucurie are florile de culoare roz si sunt batute ...... acum nu stiu daca lendrul e tunde si cind si cum se face? scratch
scumpy_nensy
scumpy_nensy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 59
Localizare : mioveni-arges
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de aba Sam 05 Feb 2011, 5:19 pm

Aveti flori foarte frumoase. Se vede ca stiti sa le ingrijiti. Am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta. Am un craciunel/craciunita care a inceput sa se usuce. Anul trecut i-a mers bine, a avut si foarte multe flori, dar de vreo luna incepe sa se usuce desi il/o ud la fel si nu i-am schimbat nici locul. La fel patesc si cu cactusii. Incep sa se usuce. Le-am cumparat pamant special ptr cactusi dar degeaba. Nu vad sa aiba paraziti( nu stiu cum se numesc) dar sunt curati. Ma tot gandesc ce nu-i bine. Poate aveti vreo idee.
Acum vreo 2 saptamani am pus in ghiveci 3 bulbi de lalea. Ieri erau ca in prima poza, azi ca in a doua poza. Macar lor le merge bine, au crescut foarte repede. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre aba in Sam 05 Feb 2011, 5:23 pm, editata de 1 ori (Motiv : atasat poze)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Sam 05 Feb 2011, 7:08 pm

Corina da,evident ca sunt mirata fiindca leandrul este o planta care infloreste din mai pina in octombrie.Tu i-ai decalat inflorirea......
In zonele tropicale inflorirea este aproape permanenta dar avind in vedere conditiile noastre de clima ii trebuie un repaus hibernal pentru a acumula putere pentru inflorirea din perioada verii atunci cind este normal sa infloreasca.
Tunderile la leandrii se aplica cam pe la jumatatea lunii februarie,nu se tund prea mult doar virfurile sau.......depinde de forma care se vrea a fi data;si nu mai tirziu pentru a putea inflori incepind de prin luna mai daca are toate conditiile si mai ales soare puternic.Evident si apa pe masura.
Ei infloresc abundent daca au tot ce le trebuie.Sunt plante extraordinar de decorative .Este una din plantele mele preferate.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 06 Feb 2011, 8:40 am

De acord , Gabiuta . Dar cum eu nu am loc intunecos si mai racoros sa ii las in repaus , ii tin la ferestre . Cred ca infloresc asa si pentru ca au cam 10 ani si au 1,50 m . Anul asta insa mi-au inflorit si cei mici , asa ca pe cei mari am sa ii vand in primavara , sa mai respiram si noi in casa iarna . dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Mar 15 Feb 2011, 7:04 pm

Draga Firicel , sa iti daruiiesc un pic de primavara de la mine . Uite ce face floarea ta :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ce zici ? wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Mar 15 Feb 2011, 8:18 pm

Vai,m-ai terminat!Imi place foarte mult "Coroana lui Isus" si am pierdut-o dupa cum ti-am spus.Nu da niciun semn ca si-ar reveni.Pune-mi si mie un lastar intr-un ghiveci si denumeste-l pentru mine!trec eu sa-l iau de la tine .... pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de micheline Mar 15 Feb 2011, 9:16 pm

Imi plac florile voastre. Poate din primavara punem de-un schimb. Eu pot oferi diverse varietati de cactusi, dar si alte flori.
micheline
micheline
helper
helper

Numarul mesajelor : 79
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 16 Feb 2011, 10:40 am

Nu m-ai inteles . Firicel ! ASTA e floarea ta ! Pentru mine am pus doi lastari mici si s-au prins . Asa ca de asta am zis : ''uite ce face floarea ta ''. hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Mier 16 Feb 2011, 10:49 am

Corina,m-ai lasat fara cuvinte...am crezut ca zici asa ca sti ca-mi place si am pierdut-o pe-a mea dar sa fi frumusetea asta de floare,"a mea" este prea mult!Iti multumesc mult ,din suflet si Dumnezeu sa va dea tot binele din lume!Sa aveti spor in toate! pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 16 Feb 2011, 10:50 am

Foarte frumos!Firicel,te-ai scos,ia uite ce cadou frumos!
Corina,cand voi veni la Ramnic vin pe la tine,sa vad ce flori mai ai!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 16 Feb 2011, 10:53 am

Ma bucur ca te bucuri , Firicel !Sa fie asa de...martisor si sa ai parte de ea ! dama

Sigur , Geanina , cu mare drag ! Vara sunt o frumusete , se umple curtea cu ele .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 16 Feb 2011, 11:05 am

Eh,voi veni si la vara,mai vin acum in martie...scuzati de off
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB