Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina mea... de apartament(2)

+53
carmenfratila
katyP
ragazza
geo
Uca
clodi
lennny
elenaxx
carmenco
aba
scumpy_nensy
lilianna
julix_2007
micheline
Adelaida
CCristinaC
gty
rosita
dorina64
cld
corina corina
ioncica
arielas
Gianina4ever
victoriacus
lotus nufar
mariucamariuca
stoy
violeta_10
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
amoni
MagdaMarin
irish05
SilviaDumitrescu
mnarcisa
diada
canadianca50
Karina33
firicel
came_lia
Floren
catallinag
claudia_mami
maryd
silvisor
mimmi
rivka
mikybt
Roxanne
amnro
antonina
57 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Lun 17 Ian 2011, 2:21 pm

Fetelor , imi pare rau de florile care sufera de daunatori , asa ca sa spun si eu ca le tratez cu Decis . De la asta nu scapa nici o insecta , nici din gradina , daramite dintr-un pic de ghiveci . Nu astept primele semne pentru ca sunt patita de prea multe ori . Asa ca fac tratamente periodice : toamna inainte sa bag in casa le fac un dus cu solutie , iarna dupa sarbatori le pun in cada pe rand , apoi spal cada corespunzator si primavara cand le scot afara . Vara le stropesc de cate ori dau cu insecticid in gradina de legume ca tot e solutia in vermorel si tot atunci le dau si ingrasaminte foliare tot prin pulverizare pe frunze .
Cu speranta ca am fost de folos , va doresc sa aveti flori multe si sanatoase .
A , uitam !Draga Firicel , sa stii ca si eu imi mai doresc unele flori si nu reusesc sa le am (sporul casei ). M-am impacat cu ideea ca nu poti sa le ai pe toate . Pur si simplu nu se poate !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 17 Ian 2011, 2:45 pm

Gabiuta a scris:
Gabiuta a scris:
Fa-le un dus cald fara sa atingi pamintul.Inveleste ghiveciul/ele in punga de plastic si da-le un dus cald chiar daca au ramas chele.

Eu ti-am spus dar cred ca nu ai citit cu atentie.
Orice boala la orice planta se poate extinde si la cele din jur.Asa ca daca iubiti florile care le aveti in preajma priviti-le cu atentie si la cel mai mic semn faceti in asa fel incit sa le faceti tratament contra daunatorilor.
Narcisa eu iti urez succes cu plantutele sa le poti salva!

Am vazut eu dar prea tarziu. Eu ii facusem dusul inate de craciun cand am vazut . La mine le uda baiatul si eu fiind plecata uratii astia si-au facut de cap.
Cu toate ieri am stat jumatate de zi si am spalat fiecare frunza azi am examinat-o iar si am vazut ca au mai ramas cativa urati, tare afurisiti mai sunt! Acum e fara panat si e cu radazinile in apa.
Nu ma las pana nu o salvez!
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Adelaida Lun 17 Ian 2011, 3:32 pm

Aveti flori foarte frumoase. Imi plac mult , toate.
Eu...cu mutatul asa de colo-colo, dintr-o tara in alta Smile nu prea reusesc sa tin flori.
De exemplu, acum, (ca de asta mai mult am intrat pe aici) trebuie sa plecam pentru 2-3 saptamani de acasa. Ce fac eu cu astea?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bonsai
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu cred ca am vreo sansa sa le gasesc ok la intoarcere Sad e vreo modalitate de a-si trage singure apa ?
Adelaida
Adelaida
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 210
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Lun 17 Ian 2011, 3:39 pm

Draga Adelaida , nu mai stiu exact cum era , dar parca se punea un vas cu apa langa ghiveci si o bucata de material textil (cam cum era fitilul de lampa de gaz o data ) , se punea cu un capat in ghiveci si cu unul in vasul cu apa . Cred ca merge si cu o fisie mai groasa de bumbac . Oricum , uda-le bine inainte de a pleca si acopera pamantul cu ziare ca sa previi evaporarea apei din pamant ( nu cu nylon , ca face mucegai ).
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Adelaida Lun 17 Ian 2011, 3:45 pm

Multumesc pentru raspuns, Corina. hug
Adelaida
Adelaida
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 210
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 17 Ian 2011, 5:45 pm

O prietena de a mea zicea ca atunci cand pleca o perioada mai indelungata pune cate o sticla de 2l plina cu apa si cu dopul gaurit pe care o infige in pamantul florii. Eu nu am incercat nici o data asa ca nu pot zice din proprie experienta, dar prietena asta zice ca e cea mai buna idee.
Ar mai fi una: sa umpli vhiuveta de la bucatarie cu apa si sa pui un prosop de bbc gros jumatate in apa si cealalta jumatate pe chiuveta unde pui ghivecel fara farfurie. Apa se imbiba in prosop si plantele isi trag apa ca din farfurie.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Adelaida Lun 17 Ian 2011, 7:29 pm

Multumesc, Narcisa.
Nu-mi ramane decat sa incerc una din solutiile date de voi.
Multumesc hug
Adelaida
Adelaida
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 210
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rosita Lun 17 Ian 2011, 7:39 pm

Eu am incercat varianta cu sticla cu dop gaurit infipta in ghiveci si n-a mers Sad. Nu stiu din ce cauza apa nu s-a scurs din sticla, desi erau suficiente gauri in dop. Am banuit ca am nimerit cu dopul intr-un bulgare de pamant sau ceva ce nu a lasat apa sa treaca. Am avut rezultate mai bune cand am lasat ghivecele in vase mari cu apa (lighean, etc). Eu am auzit de persoane care lasa florile in cada cu ceva apa in ea, dar cum eu in baie nu am lumina naturala, am adus tot felul de vase mari langa geam, am pus apa in ele si am bagat ghivecele in apa respectiva. A fost mai bine.
Am auzit ca la Ikea s-ar gasi niste ghivece special facute pentru situatii dintr-astea, cu un sistem de auto-udare, dar n-am incercat.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 17 Ian 2011, 8:16 pm

CcristinaC craciunita e in balcon ? ai acolo caldura ? nici eu nu prea am noroc de ea Din pamintul asta cumparat ba m-am pricopsit cu melci ba cu viermisori !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 17 Ian 2011, 9:37 pm

Rosita ai dat o gaura si-n fundul sticlei? Ca sa aiba pe unde intra aerul pe masura ce se scurge apa...Ati vazut vreodata cum se pun perfuziile? Intotdeauna se da o gaura cu acul in punga cu solutie, ba chiar se lasa acul infipt acolo.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de gty Mar 18 Ian 2011, 11:45 pm

sau mai aveti o solutie :
toata lumea a-si poate procura pahare de plastic mai maricele sau ceva asemanator
in ele puneti 1 fir de ata mai groasa ( sau un macrame , etc. ) si celalalt capat al bagati spiralat in pamantul din ghiveci
paharul sau recipientul cu apa sa stea exact sub ghiveci
si uite asa a-si ia planta cata apa are nevoie

sper sa va fi fost de folos
gty
gty
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 44
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 19 Ian 2011, 7:19 am

canadianca50 a scris:CcristinaC craciunita e in balcon ? ai acolo caldura ? nici eu nu prea am noroc de ea Din pamintul asta cumparat ba m-am pricopsit cu melci ba cu viermisori !

Da, craciunita si cam toate florilele le am in balcon. E inchis cu termopan si am si calorifer. Cind am gindit aranjamentul asta ne-am gindit sa-i asiguram centralei (care e si ea in balcon) ambientul necesar. Abia apoi m-am hotarit sa umplu balconul de flori. Nu-ti spun ca toate muscatele drepte au deja boboci. Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rosita Mier 19 Ian 2011, 9:51 am

Karina acum am vazut ce-ai scris. Da, inteleg principiul de care zici, si imi dau seama ca e posibil ca asta sa fi fost cauza. O sa incerc si varianta asta, ca mereu ma stresez cu florile cand plec in concediu.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 19 Ian 2011, 7:19 pm

CcristinaC sa ai parte de multi boboci de flori si sa ne incinti cu pozele lor .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 19 Ian 2011, 8:50 pm

Multumesc frumos! Sper sa reusesc in curind sa pun poze cu muscatele inflorite.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Steluzza Mier 26 Ian 2011, 1:20 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
O parte din florile mele printre care si ghioceii care i-am luat din padure(nu m-am putut abtine sa nu iau si eu cativa cu radacina).
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 26 Ian 2011, 1:23 pm

F. dragute, floricelele tale!!! Si...nu am mai vazut pana acum ghiocei pusi in ghiveci. Nu m-am gandit pana acum ca si aceste flori pot fi plantate in ghiveci!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Steluzza Mier 26 Ian 2011, 1:59 pm

Eu cand i-am luat de abia erau iesiti din pamant si i-am pus in ghiveci, dar sunt afara pe terasa pentru ca daca-i puneam in casa nu cred ca le placea.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 30 Ian 2011, 2:28 pm

Foarte frumoase violetele tale , Mariana ! dama

Uitasem ! Si la mine au inflorit azi doua...''roze'' : trandafirul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si leandrul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre corina corina in Dum 30 Ian 2011, 3:27 pm, editata de 1 ori
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de micheline Dum 30 Ian 2011, 3:20 pm

Ma bucur ca v-am intalnit. Imi plac florile voastre. Eu am cu precadere begonii cu bulbi, cactusi, si in general flori pe care sa le duc in pivnita la inceputul toamnei. De fapt cactusi am multicei, dar va trimit niste poze de asta vara cu begoniile mele.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
micheline
micheline
helper
helper

Numarul mesajelor : 79
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 30 Ian 2011, 3:28 pm

Si eu sunt cu begoniile. Desi le+am pus la hibernat, 2 dintre ele s-au apucat sa incolteasca acum si una are deja flori. O sa fac poze si o sa le pun. Am facut in vara poze, dar cum am uitat sa le descarc in calcultor, le-am sters la un moment dat crezand ca le am salvate.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 30 Ian 2011, 3:29 pm

Sunt superbe begoniile tale , Micheline !Si daca zici ca iarna stau in beci nu sunt asa de pretentioase , nu ?
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 30 Ian 2011, 3:31 pm

Eu nu le tin in beci, ci le pun sub pat in cutii, la temperatura camerei. La mine beciul este prea umed si ma tem sa nu le pierd.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de corina corina Dum 30 Ian 2011, 3:43 pm

Presupun ca la bulbi te referi , Julix , nu ?
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 30 Ian 2011, 3:47 pm

corina corina a scris:Presupun ca la bulbi te referi , Julix , nu ?
Da. Bulbii nu-i scot din pamant. Ii las in ghivece pana la primavara. Cam pe la jumatatea lui martie scot ghivecele cu bulbii la incolti, ud pamantul si cam pe la Paste separ deja puii de floare.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 8 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB