Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt Roman, deci mi-e rusine...

+57
Angelica18
arielas
diada
diana-s
bela gio
dorina64
StMihaela
came_lia
Roxy
elenaxx
gabriela1967
kamelyaa
aurishta
Andata
kla78
Cristache
roxana camelia dumitrescu
Gianina4ever
ismi3ismi
ionela stefan
socela
margelutamea
lotus nufar
stoy
bluetteblue
Uca
ioana soare
Day
melus
datsun
ema
mikybt
CCristinaC
valentinadof
Giobsy
Nicoleta Irimescu
Floren
Pui_dEuropolis
Clio_Ela
Ana Maria
amnro
koechlin
feliciagl
kitty_1973
geany
clodi
SilviaDumitrescu
letho
cata13lina
MihaelaT
Serban Valentina
adelina24
Alina.C
Danny24
veniciuc nicoleta
MagdaMarin
Admina
61 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Serban Valentina Vin 02 Apr 2010, 2:02 pm

FETELOR, SE APROPIE PASTELE,PASTE FERICIT TUTUROR FORUMISTELOR si din tara si din strainatate .Chiar sunt de acord cu ceea ati spus fiecare in parte . Toata stima pentru tine MIHAELA T. Cu o floare nu se face primavara .Asa cum am scris si ieri am iesit din comunism cu niste tare greu de imbunatatit .Dar desigur trebuie sa luam atitudine si sa corectam ce este de corectat mai ales in privinta educatiei ,atit din familie(cei 7 ani de acasa )cit si din scoala.
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de geany Vin 02 Apr 2010, 2:51 pm

Sunt roman si mi-e rusine. Sunt plecata din tara si vad mai bine de ce-mi este rusine. Vad cum suntem catalogati ca romani. Aud cum se vorbeste despre romani, simt dispretul pentru romani uneori. Imi este rusine, rosesc cand mi se spune "romani de-ai tai". Imi este rusine cand aud romanii injurand ca la cortul mare ca au de stat la coada. Mi-a fost rusine mie de o femeie(cu sotul si 2 copilasi alaturi) care a injurat la toata lumea de la mic la mare, de la mama pana la Dumnezeu ca un angajat se misca prea incet la facut contracte pentru un anume cablu de televiziune. Mi-e rusine cand mi se arata cu degetul romani cu briceagul legat cu snur de gaica de la cureaua pantalonului. Mi-e rusine cand merg pe strada si intalnesc romani cersind in limba germana. Si lista cu "mi-e rusine poate continua"...

De ce ne este rusine...? Pentru ca avem doar un trecut de mandrie si la prezent mai nimic.

Se spunea la un moment dat ca noi cele din strainatate de ce scriem pe forum romanesc. Raspunsul este ca multe dintre noi, daca suntem plecate din Romania, nu am uitat de unde am plecat si oriunde am fi suntem romance.
-cineva spunea de sarmale si cozonaci... oare credeti ca sarmaua si cozonacul ne face mandri?! La fel cum e la noi mancarea traditionala asa sunt si in alte tari mancaruri traditionale care nu au acelasi gust facute in Romania.

Nu inteleg insa cei care vad, spun ca am vazut dar mi-a fost rusine sa intervin, pai tocmai de aceea, ca multe vedem si putine preluam...

Si in strainatate sunt oameni ca in Romania; si din Germania de exemplu, pleaca familii intregi in alte tari unde spera sa o duca mai bine; si in Germania sunt oameni buni si oameni rai, si in Germania sunt hoti, talhari, criminali , vioalatori, sarlatani si analfabeti sau muritori de foame. Peste tot sunt! La fel ca si prostitutia, coruptia lenea si mizeria...

Se poate discuta ore in sir pe teme de acest gen. DIN NEFERICIRE!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de clodi Vin 02 Apr 2010, 3:50 pm

marinmagda18 a scris:
aglaia a scris:Atitudinea tine de noi toti . Unii sunt mai educati , altii nu . Suntem precum copii daca ni se face obserbatie avem sansa de a ne indrepta altfel nu . Suntem cu torii "scarbiti " de actiunile celorlalti , dar de cate ori am luat atitudine in loc sa intorcem cu spatele ( cum a facut marinmagda) ?
Am facut-o deoarece nu era proprietatea mea ca sa-i bat obrazul,si nu am vrut sa ma cert cu el, cand ne mai ajutam cateodata.
Daca ii spuneam ce rezolvam? Crezi ca nu mai facea?Imi faceam un dusman atata tot.
Cateodata mai trebuia sa fi si diplomat.
Cand sunt afectata eu atunci ripostez.Eu ce sa-i fac proprietarului daca nu mai trece pe aici?Nici lui nu ii pasa prea tare.La cate furturi am observat ca s-au intamplat acolo ar fi trebuit sa nu vorbesc cu nimeni de pe langa mine.
Asa ca stau in banca mea si observ.

Magda nu cearta cu vecinul in cauza va rezolva ceva, cred ca mai degraba ar ajuta sa ii explici cand va mai intalniti ca nu v-ar placea sa aveti in vecinatate o 'groapa' de gunoi unde sa se ajune sobolani, gandaci si sa miroasa oribil. E bine sa il faci sa constientizeze ca chiar daca e dupa gardul lui tot il afecteaza (mirosul si parazitii nu au garduri) - si pe el si si pe voi, ceilalti vecini. Nu trebuie sa ii spui direct 'te-am vazut cand ti-ai aruncat gunoiul la vecinu' ci poti sa il abordezi cerandu-i ajutorul sa faceti ceva cu curtea vecinului unde s-au strans gunoaie... Felul in care abordezi situatia conteaza enorm si cu cat ii spui mai din timp cu atat mai mult de ajuta sa ai o abordare mai diplomata. Te rog priveste comentariul meu ca pe o recomandare, este o recomandare pe care si eu am primit-o la randul meu si care chiar a dat roade, in unele cazuri chiar am fost surprinsa de reactia binevoitoare a celuilalt.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Apr 2010, 4:41 pm



Deci hali-v-as, care este, talentul vostru de faraoance si purisance. Haoleuuu, fenomenu' State, frate.... cucereste romanu', fara numar....

Deci, da! Ma mandresc ca traiesc intr-o tara, unde o etnie a cucerit cea mai tare televiziune nationala. Unde la stiri se vorbeste despre manelistii, care este ei, toti. O tara unde de Revelion stingi televizorul, daca nu esti manelist... zid Unde manelistu' mancati-as, scoate la o nunta freo 3.000 de coco, sa ara si muschiu' lui. Si banii e neimpozabili, ca statu' vegheste dar nu taxeste maneaua, ca-i place si lu' parlamentaru'.
O tara unde la un concert rock trebuie sa platesti ca sa participi affraid 2.000de lei de formatie, si UCMR-ADA mana in mana cu bunul stat, taxeaza drepturile intelectuale cu 50%, suicid dar maneaua cu 0 lei si 0 bani.
Finutzu, mancati-as, are Casa Alba si precis statul ii ia si camesa de pe el, la taxe si impozite... Si prostul de roman plateste de cum a iesit de pe bancile scolii, ca sa-si asigure o amarata de pensie, la senectute.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

p.s. stiu regulamentul si stiu ce e aia xenofobie, dar mor (manca-ti-as) cand vad ce prost e romanu'. Da bani pe cd-uri, merge la concerte Misss Piranda pe litoral tango, pune gurist la nunta si-i da mii de euro... Pai cum e mai fetelor urmasul lui Stefan cel Mare, al lui Mihai Viteazul? Nu e asa ca s-a lasat cucerit in propria ograda, si-a insusit comportamentul, plateste bani munciti cinstit pentru playback-ul minoritarilor...
Trai-v-ar copilasii, breeee; nu dadea cu pietre... scratch


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 05 Apr 2010, 11:26 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de kitty_1973 Vin 02 Apr 2010, 5:16 pm

Admina aplauze bine Ai punctat bine !
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 02 Apr 2010, 5:19 pm

rade Nu pot sa nu rad...Admina, pupi

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de clodi Vin 02 Apr 2010, 5:34 pm

Admina, recunosc ca m-a amuzat felul in care ai scris, insa tristetea nu a intarziat sa apara stiind ca acesta este crudul adevar!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de adelina24 Vin 02 Apr 2010, 5:40 pm

Sunt multe mizerii peste tot in tara la noi , sunt constienta de aceasta . "Padure fara uscaturi nu exista " . Nu judec pe nimeni pentru parerea lui . Fiecare avem optica noastra . Nu vreau sa ma intelegeti gresit . Eu doar mi-am spus parerea mea . Cred ca totusi subiectul luneca pe o alta latura si ar fi pacat .
Va urez spor la treaba ca mai este o zi pana la Paste !
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de feliciagl Vin 02 Apr 2010, 6:38 pm

Am o propunere la acest subiect: haideti sa scriem despre actiunile noastre, despre incercarile noastre de a corecta comportamentul (atunci cand gresesc) celor din jur, despre ajutorul pe care l-am oferit celorlalti fara sa ne fie solicitat etc.
Dupa umila mea parere decat sa ne certam mai bine sa facem mai intai noi ceva si se vor gasi destui oameni (romani sau alte nationalitati) care sa ne urmeze
Voi incepe eu si daca sunteti de acord va invit sa continuati:
1.Venem cu copilul de la gradinita si doi baieti (la 15-16 ani) se jucau cu mingea (pe trotuar, in fata blocului), in goana lor dupa minge l-au lovit pe colegul copilului meu si pe-al meu copil l-a calcat pe picior (nu foarte tare, n-a plans nimeni). M-am dus la acel baiat si i-am spus ca il inteleg, n-a fost atent, dar a gresit si trebuie sa le ceara scuze copiilor pentru ca el trebuie sa fie un exemplu pentru cei mici, el mi-a spus, desi jenat (fara sa ma priveasca in ochi) ca n-am vazut bine si ca el n-a lovit pe nimeni. Apoi m-am adresat celor doi copii ca ei nu trebuie sa faca niciodata ca acest baiat, daca lovesc pe cineva din greseala trebuie sa-si ceara scuze, nu-i nimic nedemn sa-ti cere scuze, dimpotriva.
2. Saptamana trecuta eram intr-o dimineata in farmacie, a intrat un tanar murdar, cu sange inchegat pe haine peste farmaciste si le-a cerut sa-i vanda doua pastile ca este epileptic si simte ca va avea o criza si nu ajunge pana acasa sa-si ia medicamentele. Farmacista a tipat intai la el ca nu are voie sa intre dupa tejgea (erau vreo 5 persoane la rand), apoi i-a vandut o pastila. Eu i-am dat baiatului in pahar cu apa, mi-a multumit de cateva ori, apoi a plecat si regret si acum ca nu l-am intrebat daca vrea sa anunt salvarea
3. Eram la medicul de familie imi asteptam randul si un tanar care abia venise a intrat in cabinet cand s-a deschis usa. Dupa ce a iesit l-am intrebat politicos cum il cheama apoi i-am spus ca trebuie sa-si astepte randul si daca se grabeste, altadata sa ceara permisiunea celor care sunt inaintea lui. A plecat bombanind.
Nu vreau sa educ pe nimeni, nu vreau sa salvez pe nimeni, asta este atitudinea mea, si asa voi face mereu , trebuie sa actionez asa pentru ca-i sunt datoare copilului meu.
Nu doresc sa fie interpretata postarea mea ca o lipsa de modestie ci doar sa ne mobilizam, sa invatam unele de la altele cum sa procedem in unele situatii si mai ales sa avem sentimentul ca nu suntem singure.
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de letho Vin 02 Apr 2010, 7:58 pm

Mda.. cei prosti sunt multi si cei destepti se fac ca ploua. Noroc ca mai exista oameni ca aglaia, cata13lina, Silvia si multi altii care nu au incetat sa gândeasca si sa simta româneste. Oare chiar nu reusim sa mai vedem nimic bun in jurul nostru? De ce in loc s-o dam exemplu sa zicem pe .... MihaelaT , preferam sa aruncam cu bolovani in manelisti si rromi si altii asemenea – a nu se intelege gresit va rog! Ca nici mie nu-mi plac manele – Doamne, mi se increteste pielea la auzul lor – dar nu dau cu parul: cui ii place, sa le-asculte .... eu am ales sa n-o fac – nici macar aici, am citit comentariul tau, Admina dar piesa n-o voi asculta niciodata (sa nu ma intelegi gresit, sunt de acord cu cele scrise de tine mai mult decât las sa se inteleaga). Am decis ca daca nu-mi place “cea mai tare televiziune nationala” (s-a inteles ca o numesti asa pe cea din clipul de mai sus) pot sa fiu mai putin cool si sa ma uit la tvr1 sau tvr 2 sau.... deloc. Eu la astea cu adevarat nationale n-am prins niciodata manele – s-or fi dând, nu zic ba. Revolta, ciuda, greata? Da, mai multa decât se poate exprima in cuvinte. Ca nici eu nu m-am simtit bine cand in vama din zecile de masini care treceau am fost opriti doar noi care aveam numar de RO, dar nu mi-am plecat capul rusinata! Cand au vrut sa ne controleze le-am spus frumos ca le intelegem ingrijorarea dar am vrea sa stie ca daca suntem români asta nu inseamna ca suntem si infractori. Si-au cerut imediat scuze si au renuntat la control. Exemple din astea se pot da cu miile, de la cel care te calca pe trecerea de pietoni si te mai si injura apoi ca ce cautai acolo pâna la functionara de la fisc care iti trânteste hartiile in fata sau vânzatoarea care te intreaba acru "doriti ceva ?" – am dat exemplele astea ca sa nu fiu acuzata ca am ceva cu cei plecati afara sau cu minoritatile . DAR oricâta mizerie umana ar fi in jur, niciodata, absolut niciodata eu ca român si ca om nu ma voi simti “reprezentata de scursurile societatii” . Eu mai am inca naivitatea sa caut si partile bune din jurul meu si sa scormonesc in galeata asta murdara de care spui tu, clodi; numai ca valorile de care pomenesti, stralucesc doar pentru cine are ochi de vazut si urechi de auzit... nu numai pentru mai sus pomenitul x-minune si altii asemenea.
Pun si eu niste poze de-ale mai sus pomenitilor - scuzati calitatea dar sunt facute din masina
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre letho in Vin 02 Apr 2010, 8:23 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugat poze)
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de cata13lina Vin 02 Apr 2010, 8:59 pm

Off ,Admina , sigur daca nu SUNT (vezi, ca mi-am insusit critica??) de acord cu tine nu-mi dai ban ??Sigur ca ai dreptate , dar cine ne obliga sa ne uitam la acea televiziune cand avem atatea alte posturi? Radem de ei, de tigani , dar cati din noi au chemat intr-o zi , indiferent care zi, un copil de tigan la masa ???sau macar sa incercam sa-l integram cat de cat ?? Nu va speriati ca nici eu nu am facut-o !!! Sigur ca nu traiesc sub un clopot de sticla, sigur ca ma doare cand vad ce se intampla in jurul meu , sigur ca as vrea si la mine in tara , in oras, sa fie ca la MADRID ,dar nu e ...si nu stiu chiar (fara a fi patetica)daca chiar e NUMAI vina noastra ....da ai dreptate maenlistii, maneaua, nu numai ca si cantec ca si mod de viata ne-au inundat viata , dar fratilor putem sa nu o ascultam... Ne plangem ca nu ne place in tara in care am crescut ; sunt de acord , dar ce facem sa nu fie asa? In orasul meu s-au facut multe lucruri bune. Este un oras mic ,curat , chiar daca atunci cand zici Botosani te gandesti imediat la saracie, deh ca noi astia din Moldova....etc, etc .Si pe aici , se mai aude o muzica data mai tare (si atunci sun la 112 si se rezolva problema ; chiar daca se mai uita vecinii luung dupa mine); mi-am rugat politicos vecinii ca intre orele 13- 16 (in limita posibilitatilor) sa pastreze linistea, sa-si tina copilasii in casa si o sa radeti dar ...chiar m-au bagat in seama!!!Nu mi-a fost rusine sa ma aplec si sa iau o hartie de pe jos si s-o pun in cos, sau chiar sa fac observatie unor copii care erau certati cu buna cuviinta !! Dar ceea ce ma doare pe mine cumplit, este altceva : de ce nu suntem noi romanii uniti ??? De ce nu incercam acolo unde suntem sa schimbam parerea celor din jur despre romani ? Ascultam astazi in bucatarie , la radio, o emisiune despre cum isi sarbatoresc Pastele romanii din Italia; si am plans ; si m-am gandit la toti cei care sunt departe de tara cat de greu le este ...Oriunde in lume sunt puscarii si chiar nu sunt goale; Mafia din Italia a plecat ,infractorii nu au frontiere , de ce sa-i vedem doar pe ai nostri ? Si mie mi s-a intamplat la Paris sa vad cersetori romani, dar nu mi-a fost rusine sa-i apostrofez si sa le spun ca ne fac de ras, dar erau cersetori si marocani, si albanezi, poate si spanioli, nu stiu ...Hai sa incercam sa vedem si ce avem frumos si bun in noi, poate asa ne vom schimba....Si poate cei plecati , carora nu le mai place aerul de Romania, se vor intoarce intr-o buna zi si vor pune in aplicare tot ce au vazut bun acolo, nu vor mai da cu tifla "uite ce grozavi suntem noi, ce avansati", si va fi si la noi totul grozav , ca la altii....
Dar ,fetelor, astazi este VINEREA MARE, sa fim mai buni, nu neaparat mai iertatori, poate doar mai concilianti , si va doresc SARBATORI FERICITE ROMANILOR ORIUNDE VA AFLATI !!
avatar
cata13lina
helper
helper

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de adelina24 Vin 02 Apr 2010, 9:16 pm

Sunt in asemtimentul tau felisidag si letho .
Catalina sunt de acord cu tine . Este Vinerea Mare si ar trebui sa avem sufletul mai bun . Macar acum . Destul un an de zile ne mancam intre noi precum cainii .
Si inca ceva , tiganii nu ii reprezinta pe romani . Ei sunt rromi .
PASTE FERICIT !
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de kitty_1973 Vin 02 Apr 2010, 10:38 pm

Am tot urmarit acest topic si ce se scrie aici...si sunt foarte dezamagita de postarile unor forumiste.
In primul rand, Cata13lina daca tot doresti sa fim mai uniti ( noi romanii) de ce arunci cu noroi in profesori ? Nu toti profesorii dau meditatii, nu toti profesorii iau note asa mici la titularizare. In general notele mici la titularizare le iau proaspetii absolventi de facultate. In plus, examenul de titularizare e un examen greu , cum era examenul de admitere la facultate in trecut. Eu lucrez in invatamant ( sunt profesor titular) si dupa 12 ani vechime si avand gradul II ( in prezent sunt inscrisa la gradul I ) am un salariu mic, echivalent cu al unei infirmiere in spital. Si...pentru ce am mai facut o facultate ( la stat , fara taxa ) si am si invatat atatia ani ?
Am citit ca ai fost la Paris. Eu nu am mai fost plecata intr-un concediu , nici macar in Romania , de cand am terminat facultatea , de acum 12 ani. Si trebuie sa fiu mandra ca sunt romanca ?! Ca traiesc intr-o tara unde sunt promovate nonvalorile ! Ar fi multe de spus. Eu m-am "aprins" cand au fost adusi profesorii in discutie . De parca ar avea vreo legatura directa cu acest topic ! Sau ei fac de ras tara asta ?!
Va doresc tuturor sarbatori fericite ! PASTE FERICIT !
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 02 Apr 2010, 11:23 pm

"Mda.. cei prosti sunt multi si cei destepti se fac ca ploua"super tare fraza asta letho.Ar trebui oare sa fim mandrii ca la noi in tara(navodari) italienii vor sa construiasca groapa de gunoi a Europei?????sa facut petitie,au semnat-o zeci de mii de oamenii,iar la miting au iesit 1000.Nimeni nu vrea aceasta groapa dar de ce la miting au venit atat de putini?????
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de koechlin Vin 02 Apr 2010, 11:57 pm

letho a scris:Mda.. cei prosti sunt multi si cei destepti se fac ca ploua. Noroc ca mai exista oameni ca aglaia, cata13lina, Silvia si multi altii care nu au incetat sa gândeasca si sa simta româneste. Oare chiar nu reusim sa mai vedem nimic bun in jurul nostru? De ce in loc s-o dam exemplu sa zicem pe .... MihaelaT , preferam sa aruncam cu bolovani in manelisti si rromi si altii asemenea – a nu se intelege gresit va rog! Ca nici mie nu-mi plac manele – Doamne, mi se increteste pielea la auzul lor – dar nu dau cu parul: cui ii place, sa le-asculte .... eu am ales sa n-o fac – nici macar aici, am citit comentariul tau, Admina dar piesa n-o voi asculta niciodata (sa nu ma intelegi gresit, sunt de acord cu cele scrise de tine mai mult decât las sa se inteleaga). Am decis ca daca nu-mi place “cea mai tare televiziune nationala” (s-a inteles ca o numesti asa pe cea din clipul de mai sus) pot sa fiu mai putin cool si sa ma uit la tvr1 sau tvr 2 sau.... deloc. Eu la astea cu adevarat nationale n-am prins niciodata manele – s-or fi dând, nu zic ba. Revolta, ciuda, greata? Da, mai multa decât se poate exprima in cuvinte. Ca nici eu nu m-am simtit bine cand in vama din zecile de masini care treceau am fost opriti doar noi care aveam numar de RO, dar nu mi-am plecat capul rusinata! Cand au vrut sa ne controleze le-am spus frumos ca le intelegem ingrijorarea dar am vrea sa stie ca daca suntem români asta nu inseamna ca suntem si infractori. Si-au cerut imediat scuze si au renuntat la control. Exemple din astea se pot da cu miile, de la cel care te calca pe trecerea de pietoni si te mai si injura apoi ca ce cautai acolo pâna la functionara de la fisc care iti trânteste hartiile in fata sau vânzatoarea care te intreaba acru "doriti ceva ?" – am dat exemplele astea ca sa nu fiu acuzata ca am ceva cu cei plecati afara sau cu minoritatile . DAR oricâta mizerie umana ar fi in jur, niciodata, absolut niciodata eu ca român si ca om nu ma voi simti “reprezentata de scursurile societatii” . Eu mai am inca naivitatea sa caut si partile bune din jurul meu si sa scormonesc in galeata asta murdara de care spui tu, clodi; numai ca valorile de care pomenesti, stralucesc doar pentru cine are ochi de vazut si urechi de auzit... nu numai pentru mai sus pomenitul x-minune si altii asemenea.
Pun si eu niste poze de-ale mai sus pomenitilor - scuzati calitatea dar sunt facute din masina

Spune-mi ,te rog,unde sunt facute pozele?
Andrada
koechlin
koechlin
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Elvetia
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 03 Apr 2010, 1:51 am

De vineri seara am tot vrut sa mai fac o completare si n-am mai apucat.Apoi am zis ca "valul a trecut", dar citind ultimele postari am zis ca tot scriu si aduc si cosul cu rosii wink
Kitty scria: Nu toti profesorii dau meditatii, nu toti profesorii iau note asa mici la titularizare.
Asa si este, nu toti fac meditatii si iau 50 lei/ora, unii iau mai putin si altii nu fac deloc. Mai nou profesor este si un educator, care ne invata puiul sa tina creionul in mana, care-i sterge nasul cand îi curge si chiar il sterge la fundulet cand e nevoie... acestia ce meditatii fac? De asemenea invatatorii, institutorii, profesorii de sport sau multi altii nu au ce meditatii sa faca.
Elevii care invata ritmic nu au nevoie de meditatii.
Da, se iau si note mici la titularizare, dar acestia nici ca lucreaza in invatamant, doar de-s neam cu X-ulescu, ca si pentru suplinire iti trebuie 5.
Toata lumea zice ca ies profesorii in strada, dar oare numai profesorii ies, altii nu mai fac greva?
Inainte, sa fii invatator terminai Lic. Pedagogic si gata, dar cu timpul cam toti invatatorii au facut Colegiu de Institutori, nu cred ca mai sunt 20% care sa nu-l fi facut. Apoi a aparut o noua "moda", institutorii sa devina profesori pt invatamantul primar, unii s-au inhamat la o noua scoala, altii nu. Eu avand-o pe Diana, sotul facea multe delegatii si fiindu-mi greu sa merg saptamanal la Deva nu am facut-o. Mai erau si probleme, ba-i incadra profesori, ba nu-i incadra. Am zis sa termin si cu gradul si iaca o fac si pe asta ca doar pana la pensie ma tot scolesc Smile
Saptamana aceasta am avut un consiliu in care am discutat noua lege care vor s-o aprobe si acolo scria negru pe alb ca in maxim 10 ani, toti institutorii trebuie sa devina profesori. Sincer, mi se pare o magarie foarte mare, efectiv te "incalta" cu o scoala, pe buzunarul propriu si o faci ca nu vrei sa-ti pierzi serviciul, deci o voi face vreau, nu vreau.
Sa nu mai vorbesc de "goana dupa hartii", facem perfectionari de ne ies pe ochii si ne usureaza buzunarul, tot sa nu ne pierdem serviciul, dar asta nu o spun televiziunile si ziarele...Cine-i vinovat pentru toate astea, invatatorul, profesorul?...Nu ei, ci sistemul.
De exemplu, un curs de perfectionare pe care dai bani si completezi un chestionar cu brosura sub nas este 1 punct pe fisa de evaluare, iar o lectie demonstrativa pentru care te pregatesti intens, este 0,15 puncte...concluzia va apartine.
link

Ce am facut si v-am aratat, nu am facut singura, ci impreuna cu celelate colege. Ne place ceea ce facem, iar scoala nu inseamna doar 1+1 sau ce-i pronumele, ci si activitati extracurriculare.
Va multumim pentru aprecieri!

Mie una nu-mi este rusina ca-s românca, cred ca mai rusine ar trebui sa le fie celor care au adus tara asta in situatia care este si aici ma refer la cei de la conducere.
Nu am treaba nici cu tiganii, sunt tot oameni si unii poate ca-s mai oameni decat multi romani. E drept ca sunt si tigani pe care nu-i suport, ce-i care fura, omoara, dar si pe romanii care sunt certati cu legea.
Acum 7 ani eram in spital in Timisoara cu ingerasul meu. Spitatul de copii era in renovare, iar sectiile erau prin alte cladiri. Neonatologia si ATI-ul erau la Prematuri, iar mamele stateam in curtea spitalului, intr-o camaruta(salon nu-l pot numi), langa morga, cu 5 paturi in 3/4m, o chiuveta si o masa cu un scaun, iar la toaleta mergeam la UPU. Doarmeam doua intr-un pat, asa multe aveam probleme cu bebelusii. Eu am stat cam mult pe acolo(6 saptamani) si am cunoscut de la mama in functie de director(care dupa prima noapte s-a mutat la hotel), la mame tiganci.
Intr-o zi a venit o tigancusa de vreo 20 de ani, cu multe fuste pe ea, plina de paduchi, cu un copilas de 1 an si jumatate sau 2 si nou nascutul...Dupa ce au bagat-o la dus si deratizare si i-au dus baietelul in Leagan, au adus-o in salon cu noi. Pai nu va spun ce a sarit in sus o romanca care era certata cu apa si sapunul ca vai de mine asta ne fura, ne umple de paduchi si ce ne face...Saraca, era vai de ea, traia din spalatul parbrizelor, iar pe copilasul mai mare il luase cu ea ca nu avea cu cine sa-l lase. Imi parea rau de ea si mereu îi dadeam mancare, dar niciodata n-a bagat ceva in gura pana nu-l aducea in salon pe baietelul mai mare si-l satura. Mamica certata cu apa, imi cere intr-o zi un castron, sa-i aduca si ei o alta mama macaroane de la cantina.Îi dau castronul si apoi plec in 700 sa-mi iau mancare...pai cand am venit am crezut ca vad albastru...mancase macaroanele si apoi s-a pus pe mancat seminte, iar cojile le arunca in castronul meu zid Nu stiu cum ati fi reactionat voi, dar eu m-am dus si i-am luat castronul si l-am aruncat direct in cos, asa nervi aveam si normal ca i-am zis vreo doua...chiar n-am putut sa-i zambesc si sa-i multumesc pentru ce facea...asa ca toate popoarele lumii au si uscaturi.
In 2001 sau 2002 am facut un curs de formare "Integrarea rromilor in scoli" si formatoarea era de etnie rroma, din Timisoara, Letiţia Mark, un om deosebit, deci si tiganii au buni sau rai, la fel ca toate popoarele planetei.
Acum sa nu credeti ca am venit sa-i apar pe tigani, dar m-am legat de ei, sa subliniez ca indiferent ca suntem romani,maghiari, americani, suntem nationalitati care avem si copaci roditori, dar si uscaturi.
Daca e s-o iau dupa un grup de oameni, nu dupa o intreaga natiune, mie italienii nu-mi plac...(va dau rosiile? Smile )Cand am fost in unicul meu concediu peste granita, am avut ocazia sa vad cum se comporta francezii, belgienii, nemtii,...italienii, toti la un loc, intr-o alta tara. Toti erau civilizati, mai putin italienii. Pai, ce lasau in urma lor la piscina, pe plaja, la masa, nu va pot spune...cocina, nu alta. Sa nu mai zic ca ma omorau cu vorbitul tare, modul in care isi educau copiii...
Dintre toti cei care erau acolo, nemtii mi s-au parut ce-i mai civilizati, iar belgienii si francezii cei mai distractivi.

Aaa...ma gandeam acum asa, cati parlamentari stiu sa cante tot imnul tarii?...ca deh, nu-s chiar terchea-berchea, nea Gheorghe care arunca gunoiul in spatele blocului...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de letho Sam 03 Apr 2010, 11:47 am

In pauza de cafea, ca de tigara nu mai e de vreun an .... sa fac repede completarea de care nu am avut timp aseara (si ca raspuns pentru Andrada): pozele sunt facute in trecere prin Huedin si vi le-am aratat nu pentru a sublinia grandomania (vezi Busescu de Teleorman - cred ca de acolo e si poza Adminei daca nu ma insel), ci pentru a sublinia o deficienta de sistem care a permis ca turistul sa nu mai fie atras de obiectivele istorice de acolo ci de palatele rromilor; adica... de ce sa vizitam o biserica din sec al XIII-lea de exemplu cand e mai fun sa cascam gura la un monstru arhitectural - pe deasupra mai e si gratis....
Nicoleta... ce sa mai zic eu despre Navodari? sincer, pe langa faptul ca asta ne caracterizeaza ca oameni - lenea - de ce sa merg ? lasa ca o fac altii.... cred ca a mai fost din pacate si organizarea slabuta - nu critic, Doamne fereste, spun doar ca de exemplu eu nu am stiut nimic pâna la stiri..... N-au fost imnuri urlate obsesiv in megafoane ca la alegeri... si spectacole cu artificii rasunatoare care sa te scoata din casa.... e doar o comparatie... Eu sper insa ca atata vreme cât mai exista oameni ca cei 1000 si unul ca Matei care sa nu cedeze la presiunile mai-marilor (nu-i fac osanale), poate poate mai avem vreo sansa.
Si inca o poza, apropo de Italia, E facuta in frumosul Napoli, apartine fotografului Donato R ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Spor la treaba sa aveti!
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de amnro Sam 03 Apr 2010, 12:49 pm

urat, foarte urat. citesc ce scrie aici si nu-mi vine sa cred ca pe acest forum de care ma simt foarte legata am gasit un asemenea topic, initiat de unul din administratori.

de ieri de la pranz de cand am citit primele postari am incercat sa ma abtin sa scriu ceva,sperand ca o sa pot ignora cateva pareri aruncate aiurea. dar mi-e imposibil sa stau deoparte, sunt la fel de suparata si nici nu stiu cu ce sa incep.

in primul rand nu faptul ca sunteti romani este rusinos ci faptul ca nu stiti ce inseamna toleranta si ca ii judecati pe altii fara sa va ganditi ca poate nu au avut aceeasi sansa pe care ati avut-o voi. majoritatea sunteti mame si ar trebui sa va ganditi ca cei pe care ii judecati au fost candva copii iar daca parintii lor nu au avut posibilitatile materiale, intelectuale sau de orice alta natura sa le ofere ceea ce ati primit voi nu e vina lor. la fel cum voi nu aveti niciun merit pentru ca v-ati nascut in famiile in care v-ati nascut sau in oasele/zonele in care locuiti si astfel ati avut acces la mai multe lucruri decat altii care s-au nascut saraci. si sa nu uitam ca majoritatea romanilor traiesc in saracie lucie la limita subzistentei.

in al doilea rand, ma intreb oare ce cetatenie v-ar face sa fiti mandre? geany, cand vreun neamt iti mai zice ceva de "ai tai" te-ai gandit sa-l intrebi si tu de sanatate si sa-i ceri parerea in legatura cu milioanele de oameni nevinovati pe care i-au ucis "ai lui"? sau poate ati vrea sa traiti "visul american"? oare americanilor le e rusine pentru ca au distrus cultura si pamanturile indienilor? sau pentru genocidele pe care le-au facut in razboaie fara rost in japonia, irak sau afganistan? sau acum oare le e rusine pentru ca au ocupat haiti si toti banii donati catre crucea rosie se duc catre organizatii politice americane in loc sa ajunga in haiti? ati vazut filmele lui michael moore despre ce se intampla in america? oare conducatorii lor sunt mai tari decat ai nostri? oare bush sau obama, sau berlusconi sau sarkozy sunt mai destepti? sau sunt doar niste marionete care joaca cum le canta altii???

oricate lucruri rele ar face romanii nu vor reusi niciodata sa egaleze atrocitatile sau nenorocirile pe care le-au facut sau inca le mai fac altii. ca avem si noi oile noastre negre, e normal. orice padure are uscaturile ei. dar de la a nu fi de acord cu faptele unora si pana la a afirma ca ti-e rusnie ca esti roman e cale lunga. si o iau foarte personal pentru ca asta inseamna ca va e rusine cu mine, cu familia mea si cu prietenii mei. si nu aveti niciun drept sa afirmati asa ceva sau sa generalizati in asemenea masura doar pentru ca v-a deranjat un vecin sau pentru ca nu stiu ce a facut o femeie in supermarket.

si ca sa continui cu alte popoare prietene si cu exemple despre cat de minunate sunt: stiati ca in america, fluorul care este un reziduu al industriei aluminiului este deversat in apele potabile sub pretextul ca intareste dintii? stiati ca fluorul tampeste si asta li se dadea detinutilor din lagarele de concentrare pentru a-i tine sub control? stiati ca dupa atentatele IRA din anglia concentratia de fluor din apa potabila din irlanda a crescut in mod semnificativ la directivele superbilor conducatori englezi in frunte cu majestatea sa regina? stiti ca abatoarele americane nu respecta normele de mediu asa ca au fost nevoite sa se mute in europa de est unde nu le intreaba nimeni de sanatate? stiti ca au poluat regiuni intregi in polonia cu deseurile de la porci? stiti ca asta o sa se intample si la noi?

si ca sa sar de la una la alta poate ati fi fost mandre si fericite sa va nasteti in africa, sau in america de sud sau de ce nu in india sau china? sa munciti si voi si copiii vostrii de cand va nasteti si sa nu aveti nicio sansa la un trai decent? eu zic ca simplul fapt ca aveti acces la un calculator si la internet spune multe despre sansa pe care ati avut-o si pentru care, repet nu aveti niciun merit. si nu mi se pare normala atitudinea asta "ce destepti, frumosi si educati suntem noi" si ce "prosti, imputiti si needucati sunt ceilalti", vai sa nu ne amestecam cu gloata ca ne cade rangul.

as putea continua pe multe pagini aceasta discutie, dar n-am niciun chef sa ma prinda pastele explicand de ce trebuie sa fim recunoscatori pentru ceea ce avem si de ce nu trebuie sa-i judecam pe altii pentru ceea ce nu au.

solutia pe care o aveti e la indemana oricui: plecati din tara si renuntati la cetatenia romana. e simplu, nu trebuie sa completati decat o cerere. si scapati si de rusine si de tot.


Ultima editare efectuata de catre amnro in Sam 03 Apr 2010, 1:37 pm, editata de 2 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 03 Apr 2010, 1:22 pm

amnro kiss de mii de ori. imi pare rau ca nu te pot imbratisa in realitate dar virtual sa stii ca te strang in brate cu multa dragoste.
La fel si pe MihaelaT ca de altfel pe toate cele carora NU le este rusine ca sunt romani/romance

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de adelina24 Sam 03 Apr 2010, 1:43 pm

Bine punctat amnro .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de cata13lina Sam 03 Apr 2010, 2:59 pm

kitty_1973 a scris:Am tot urmarit acest topic si ce se scrie aici...si sunt foarte dezamagita de postarile unor forumiste.
In primul rand, Cata13lina daca tot doresti sa fim mai uniti ( noi romanii) de ce arunci cu noroi in profesori ? Nu toti profesorii dau meditatii, nu toti profesorii iau note asa mici la titularizare. In general notele mici la titularizare le iau proaspetii absolventi de facultate. In plus, examenul de titularizare e un examen greu , cum era examenul de admitere la facultate in trecut. Eu lucrez in invatamant ( sunt profesor titular) si dupa 12 ani vechime si avand gradul II ( in prezent sunt inscrisa la gradul I ) am un salariu mic, echivalent cu al unei infirmiere in spital. Si...pentru ce am mai facut o facultate ( la stat , fara taxa ) si am si invatat atatia ani ?
Am citit ca ai fost la Paris. Eu nu am mai fost plecata intr-un concediu , nici macar in Romania , de cand am terminat facultatea , de acum 12 ani. Si trebuie sa fiu mandra ca sunt romanca ?! Ca traiesc intr-o tara unde sunt promovate nonvalorile ! Ar fi multe de spus. Eu m-am "aprins" cand au fost adusi profesorii in discutie . De parca ar avea vreo legatura directa cu acest topic ! Sau ei fac de ras tara asta ?!
Va doresc tuturor sarbatori fericite ! PASTE FERICIT !
draga mea, chiar nu am nimic cu profesorii ,si nici nu arunc cu noroi in nimeni ! Dar nici nu ma puteti convinge ca sunteti categoria cea mai defavorizata , sa faceti greve, sa cantati pe strazi; nimieni nu este vinovat ca cel de alaturi o duce mai bine , sau poate mai putin bine decat celalalt dar iertat sa-mi fie intrebarea inafara de 4 maxim 5 ore pe zi , si hai sa zicem ca unii din profesori mai au curiozitatea sa mai deschida si o alta carte decat manualul, pe care il dicteaza, ce faceti dragi profesori ? vacante de Craciun, de Paste, vacante de vara , cadouri, de inceput de an, de sfarsit de an, etc,etc; nu dau cu pietre in nimeni dar e pacat ca astea nu se vad ....am avut privilegiul sa am profesori care erau in stare sa ne predea 2 ore fara sa se uite intr-un manual; acum vine doamna si pune manualul in spatele posetei si dicteaza ; daca copilul nu a inteles ceva , ii transmite ca dupa ore ii sta la dispozitie ...ca deh e economie de piata....sigur ca sunt si profesori buni, care nu ar iesi in strada chiar daca salariul nu le ajunge , pentru ca se gandesc ca-si vor pierde acea autoritate pe care o au fata de elev; adica sunt PROFESORI! Da , am avut ocazia sa merg si al Paris, si la Praga, si la Budapesta si la Viena...poate am putini mai multi ani decat tine, poate am renuntat la alte bunuri materiale , pentru ca , odata un PROFESOR ne-a spus : ceea ce cititi si ce vedeti nu va poate lua nimeni...Nimeni nu ma poate convinge ca in tara asta sunt promovate nonvalorile; nu se poate daca esti BUN dar bun nu ai cum ; se deschid acum scoli particulare unde sunt cautati profesori buni ; cu salarii motivante, cati fac fata unui examen adevarat ? Ne-am cam obisnuit sa cerem ca deh , daca am facut o facultate , statul este obligat sa ne dea, altfel stam in greva , de luni pana vineri ca sambata e zi libera .....Regret , nu am rezistat , desi mi-am propus sa nu mai raspund, in fond fiecare cu parerea lui..Dra fetelor, hai mai degraba decat sa plangem ca ce rusine e sa fim romani , sa incercam sa facem in asa fel incat sa nu ne fie rusine ca suntem OAMENI !
avatar
cata13lina
helper
helper

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Ana Maria Sam 03 Apr 2010, 3:03 pm

Si eu m-am tot abtinut pana acum, dar cred ca discutia deviaza mult prea mult de la ideea initiala. Eu am perceput mesajul Adminei ca pe o invitatie la a lua atitudine si nicidecum ca pe o declaratie relativa la mandria sau rusinea apartenentei la o etnie sau alta. Nu l-am inteles nici o clipa in sensul de "sunt roman si mi-e rusine ca sunt roman" ci "sunt roman si mi-e rusine cu ceea ce se intapla la MINE si aiurea, cu AI MEI, ROMANII" (scuze pentru majuscule!).
Si mi se mai pare ca ne aflam intr-una din acele situatii paradoxale in care...toata lumea are dreptate, prin urmare cu atat mai putine motive de polemica. Fiecare din cele care ati postat ati atins anumite aspecte care cred eu ca ne dor pe toti si ati aratat in fond ca tuturor ne pasa ca suntem romani si nu vrem sa ne fie rusine pentru acest lucru. Si mai cred ca romanii suntem noi cei carora ne pasa de numele nostru aici sau oriunde pe planeta si nu aceia care ne fac numele si tara de rusine, pentru ca lor nu le pasa de romani si de Romania.
Am avut sansa sa umblu destul de mult prin lumea larga, am avut si nesansa de a ma intalni cu eticheta pusa romanilor, nu mi-a fost nici o clipa rusine ca sunt romanca, m-a infuriat atitudinea celor care ne baga pe toti in aceeasi "galeata murdara" fara a se obosi sa aibe bunavointa de a se uita la fiecare din noi in parte. Dar a pune etichete si a-ti ascunde nemultumirile in spatele lor este cel mai simplu lucru. In ultima instanta toti suntem inclinati sa generalizam: rromii, nemtii, americanii, indienii ...fac (sau nu fac)...
Mai cred de asemenea ca nu trebuie pus semnul egalitatii intre toleranta si indiferenta. Nu vreau sa te supar, amnro, ai punctat foarte bine multe aspecte, dar personal nu sunt de acord cu faptul ca trebuie sa fim fericiti si multumiti pentru ca la altii este mai rau sau pentru ca altii au facut rele mai mari. Imi doresc o societate care sa sanctioneze corect devierile de la comportamentul civilizat si care sa ne faca sa ne simtim bine in propria piele, in propria casa si in vizita la altii. Dar societatea suntem noi, de aici nevoia de a lua atitudine si de a sanctiona, impreuna.
Cum multe ati spus, se poate discuta la nesfarsit pe aceste teme, eu ma opresc insa aici si va doresc tuturor Paste fericit, cu pace si liniste in suflete si cu multa lumina.
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de geany Sam 03 Apr 2010, 4:35 pm

Amnro, ti-am inteles perfect mesajele, insa nu voi putea cere unui neamt explicatii despre altii atata timp cand imi spune cu dovada sub nas (ca "romanul meu" l-a ucis pe "neamtul lui").

Poate ca din atatea discutii se intelege destul de gresit mesajul fiecareia, insa, mie nu-mi este rusine ca sunt roman, ca m-am nascut in Romania; imi este rusine de rusinea altora care au avut atata putere de a ne "face reclama" peste hotare, reclama ce afecteaza personal pe multi dintre noi.

PASTE FERICIT!!!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Serban Valentina Sam 03 Apr 2010, 4:45 pm

CATALINA<te imbratisez ,desi am zis ca nu mai scriu astazi,nu m-am putut abtine,pentru ca ai fost in ACEEASIlungime de unda cu mine. Am vrut sa scriu cam in acelasi mod mai devreme de ora 14 ,dar m-am luat sa fac cheguri ,si am zis sa nu fim dure in ajun de PASTI noi intre noi. De altfel am apreciat-o si am felicitat-o pe MIHAELA T.pentru ceea ce face. Citi oameni anonimi nu-si fac datoria si nu-i cunoastem sa le multumim(in fiecare breasla gasim fara indoial CE-I DE FACUT FETELOR??? Eu as spune ca fara luare de pozitie de cei din SISTEMUL DE INVATAMINT TINERII PROFESORI EDUCATORI, SOCIETATE CIVILA) nu se face absolut nimic. Nu amvazut iesirea in strada a tinerilor dascali si sa spuna raspicat ca nu mai vrem POLITICUL IN SCOALA,NEPOTISMUL (VEZI INTR-o scoala sotul DIRECTOR,sotia nora ginerele. Legea Educatiei si a Salarizarii puse pe baze de competente si nu cum se inteleg LIDERII DE SINDICAT CU MINISTERUL (asa s-a intimplat in ultimii 20 ANI. Asa incit acolo unde au fost mai vocali si mai implicati politic au cistigat nemeritat fata de altii . Dealtfel uitati-va ce s-a intimplat si in justitie unii le-au dat cistig de cauza profesorilor altii nu. Cel putin in privat a inceput mai ales acum cu criza sa nu se mai angajeze pe cumetrii (pentru ca si-au dat seama ca nu pot face profit daca nu au competente. La stat nu este asa . Cum subiectul este inepuizant ramine sa ne mai exprimam si in celelalte zile dupa Sfintele Sarbatori de Paste. Cu drag tuturor.
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de amnro Sam 03 Apr 2010, 5:33 pm

Ana Maria a scris:
Mai cred de asemenea ca nu trebuie pus semnul egalitatii intre toleranta si indiferenta. Nu vreau sa te supar, amnro, ai punctat foarte bine multe aspecte, dar personal nu sunt de acord cu faptul ca trebuie sa fim fericiti si multumiti pentru ca la altii este mai rau sau pentru ca altii au facut rele mai mari.

departe de mine concluzia asta. poate m-am exprimat eu gresit pe undeva.
vroiam doar sa punctez ca a fi roman este o sansa si nu un ghinion. (depinde doar din ce punct de vedere privesti lucrurile.)
si ca nu trebuie sa-i ridicam pe altii in slavi cand au facut porcarii mai mari decat am facut noi.

iar titlul... din pacate este foarte clar si scris negru pe alb (sau pe mov ). am sperat ca este o exprimare nefericita dar mesajele ulterioare nu lasa loc de interpretari. asta ma deranjeaza cel mai mult.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 2 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB