Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 7:39 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 6:03 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Floren la data de Mier 27 Iul 2011, 6:43 pm

Aiiii, Ela, cum ma revad pe mine citind cele scrise de tine.... zid Dureros este ca cei de acasa s-au obisnuit cu situatiile de felul asta si li se par normale, iar daca noi, cei veniti din afara, ne lovim de ele si le comentam, suntem pusi la zid si lapidati! Sad Sad Sad
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1077
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 27 Iul 2011, 6:53 pm

sau... "te-ai domnit de cand ai plecat!"
"ti s-a urcat la cap strainatatea!"
"ce cauti aici daca nu-ti convine?"
"ai uitat de unde ai plecat!"

O parte din cele ce ni le auzim atunci cand avm ceva de spus!
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 27 Iul 2011, 6:56 pm

Floren a scris: Dureros este ca cei de acasa s-au obisnuit cu situatiile de felul asta si li se par normale
Nu ne-am obisnuit, suntem siliti sa le acceptam caci ce putere avem de a le schimba? Asta este un proces indelung de civilizare ce nu poate avea loc peste noapte! De pilda, parcul de joaca in care merg eu cu copiii si-a luat supranumele de "Pestilentialul". Pe langa faptul, intolerabil, ca nu se face curatenie zilnic in el, vad insotitorii copiilor cum arunca in nisip tot felul de ambalaje, jucarii stricate, servetele folosite, uneori mai sunt si fecale de-ale maidanezilor sau cainilor de casa adusi de stapani nesimtiti la locul de joaca. Aleile sunt acoperite cu mucuri de tigara si coji de seminte. Cosurile de gunoi dau pe dinafara. Mobilierul de joaca este deteriorat. Nu m-am resemnat, am facut sesizari la primarie insotite de poze, si eu, si alte mamici revoltate. De multe ori strang eu gunoaiele mai mari si iau cu lopatica rahatii din nisip, izgonesc cainii si fac alte asemenea acte, dar ce folos? Nu se misca mai nimic. Ce-as putea face daca nu-mi convine? Sa organizez mitinguri? Oricum nu ar fi fara folos, este deja dovedit. zid Sunt revoltata, dar neputincioasa.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 27 Iul 2011, 7:35 pm

Floren,nu mai face diferente intre romanii plecati si cei ramasi in tara.Toti suntem la fel,mai mult sau mai putin educati.Diferenta o fac sistemele in care traim fiecare ,la un moment dat.Iar sistemul romanesc,este rezultatul votarii noastre ,al tuturor romanilor,din tara si din afara ei.Toti suntem raspunzatori de ceea ce se intampla aici.E alegerea noastra.Asta s-a vrut,asta avem.

Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Mier 27 Iul 2011, 7:51 pm, editata de 1 ori

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Mier 27 Iul 2011, 7:50 pm

Ismi,sistemele sunt formate din si de catre oameni !!! [i][b]Ceea ce ne face sa ajungem la concluzia ca "omul sfinteste locul"! Iar tu nu poti sa-mi interzici sa fac diferenta dintre cei plecati si cei ramasi , pentru ca avem "liber" la gandire si exprimare! Sau nu!?
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 27 Iul 2011, 7:53 pm

Da,dar fii corecta!Cand te vei intoarce din nou sa locuiesti aici,vei "beneficia" de aceeasi caracterizare pe care o faci celor de aici!

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 27 Iul 2011, 7:57 pm

Isimi, nu e atat vorba de educatie cat e de caracter. Nu imi pot imagina ca mama sau tatal unui copil il INDRUMA sa arunce gunoiul direct pe asfalt si nici sa poarte discutii contradictorii ce contin 90% jigniri.
Imi pare rau ca trebuie sa purtam aceste discutii, dar privitor la Auristha, o femeie care vrea si ar face, la fel trebuie sa facem cu totii, indiferent unde am fi. In Romania sau strainate sau pur si simplu in curtea noastra. Cot la cot, nu sa dam exemple, ci sa facem, sa tragem de maneca si pe cel de langa noi, nu sa dam vina totdeauna pe cineva, iar noi sa ne excludem. Fiecare trebuie sa vedem unde gresim personal, apoi sa dam vina pe cineva, oricine ar fi acesta.
Din pacate insa cei care sunt afara constientizeaza mult mai mult, de ce pentru ca vedem ca se poate, nu e imposibil! E imposibil sa schimbi sistemul, dar nu e imposibil sa introduci program de curatenie, de respect si armonie.
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Mier 27 Iul 2011, 8:00 pm

Te dezamagesc...sau nu! Nici gand sa ma mai intorc acolo ! Mai vin inca atata timp cat mai am pe mama in viata , in rest... Dar nu e tarziu sa vii tu aici unde stau eu si apoi , la intoarcere , o sa gandesti si tu la fel ca noi , ceilalti! Invitatia este fara "termen de expirare"!Alege data si esti binevenita!

[/i]
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 27 Iul 2011, 8:01 pm

Geany,ai pus punctul pe i :" nu sa dam vina totdeauna pe cineva, iar noi sa ne excludem."Perfect adevarat.
Flore,as veni si maine,dar ma leaga niste lucruri pe aici.M-am gandit de multe ori la treaba asta,sincer.

Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Mier 27 Iul 2011, 8:03 pm, editata de 1 ori

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 27 Iul 2011, 8:02 pm

as adauga, Geany, ca singura schimbare solida si la indemana noastra este in noi insine. Sa fim noi ceea ce am dori sa fie ceilalti, asta este ceea ce intr-adevar putem face! Schimbarea nu vine la votare, a spus-o Caragiale cu mult timp in urma si au dovedit-o 22 de ani de guvernari felurite.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 27 Iul 2011, 8:13 pm

Eu de foarte multe ori simt ca mi-e scarba de Romania. Mai ales cand ma intorc in tara din vacanta si toparlanul din masina din fata isi scoate scrumiera pe geam si si-o varsa afara, apoi isi scoate sosetele imputite si si le arunca tot pe geam.
Si injur Romania in fiecare noapte de week-end in care nu pot sa ma odihnesc pentru ca duduie muzica la Bamboo. Bamboo - clubul nostru national, mandria noastra, locul unde isi face veacul tineretul analfabet al Romaniei, viitorul tarisoarei noastre care ia 2 la bac si nu stie sa scrie corect in limba materna si da vina pentru asta pe sistem.

Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mier 27 Iul 2011, 8:28 pm, editata de 1 ori
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 27 Iul 2011, 8:18 pm

Auristha, asta o mentionasem in alte discutii anterioare pupi

Titlul acestui subiect e destul de nepotrivit, deoarece asta pune cel mai mult paie pe foc, ca si cum, indiferent ce-am spune se adauga: Sunt roman, deci mi-e rusine...

Pai cred si eu ca am dreptate, ca daca noi care ne dam interesul si mergem cu geanta plina de ambalaje si servetele acasa, ca nu gasim cos de gunoi pe marginea drumului (asta e vina sistemului); la fel ar putea face si alti oameni ca noi sau cu functii... cand nu face si-l vedem, il tragem de maneca (cu respect) fara sa-l facem necioplit, nesimt, porc sau vaca.
Asta e un alt aspect, cand o dam in bara suntem facuti cu ou si cu otet... de ce fac apoi la fel? e doar o ironie...

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 27 Iul 2011, 8:32 pm

Geany eu il trag de maneca si-l rog frumos sa-si arunce hartia la cos, nu-l injur, dar ma ia el pe mine la injurat. C'asa-i la noi. Si daca am noroc ma trezesc si cu un pumn in freza.

Parerea mea e ca romanul nu se va schimba nicodata daca nu sta cineva cu bicul pe el. Si nu vorbesc de putinii oameni de bun simt care sunt prezenti si pe acest forum. Vorbesc de cea mai mare parte a populatiei, cei care ne inghit si creaza o imagine de ansamblu dezgustatoare. Nu va veni niciodata schimbarea din interiorul unei persoane care a crescut in nesimtire si a fost educat in spiritul nesimtirii. Dar daca i-ar da cineva o amenda de 15 milioane si 100 de ore de munca in folosul comunitatii pentru ca a scuipat cojile de seminte pe jos, atunci cred ca data urmatoare si le va pune intr-o punga si punga o va arunca la cos.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 27 Iul 2011, 8:42 pm

Ioana, deja intri in sistem, sistem ce nu-l va schimba NIMENI, dupa cum vedem cu totii. Ai dreptate, tocmai am cautat un subiect ce l-am citit ieri, in internet, la care s-au adaugat comentarii, comentarii ce-au sarit in jigniri de toata frumusetea din cauza gramaticii... M-am zabrlit, ne laudam ca limba romana este frumoasa, atunci de ce folosim doar jargoane intr-o discutie contradictorie. Asta nu o pot intelege, chiar ca la tara la bunici, desi sunt conditii mizere (in general) copiii sunt respectuosi; si totul pana ajung la oras! Unde traiesc mizer ca la tara si adopta caracter de orasean... Trist dar adevarat!
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mier 27 Iul 2011, 8:46 pm

ioana soare a scris: ........ Dar daca i-ar da cineva o amenda de 15 milioane si 100 de ore de munca in folosul comunitatii pentru ca a scuipat cojile de seminte pe jos, atunci cred ca data urmatoare si le va pune intr-o punga si punga o va arunca la cos.
Eu as zice ca pentru prima abatere ar fi suficient numai orele de munca in folosul conunitatii. Dar facute nu.......asa.... ma plimb 10 ore pe la umbra prin parc wink Ba as propune si o tinuta care sa scoata in evidenta acest lucru wink (sau nu ma incadrez in subiect scratch )

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 27 Iul 2011, 8:51 pm

Ba te incadrezi Silvia. Aici asa se dau amenzi, in special tinerilor fara venituri, elevilor. Primesc salopeta de lucru si trebuie sa se prezinte la orele de lucru in folosul comnitatii. Si de lucru este suficient chiar si-ntr-o tara cu legi bine stabilite, dar supraveghiati de angajati ce fac aclelasi lucru. Nu merge cu dragul de el, las' ca-l notez prezent si-l las sa mearga acasa ca-i obosit.
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Mier 27 Iul 2011, 10:24 pm

Comportamentul asta de nesimtire cronica, nepasare s-a declansat din 1990 cand democratia a fost prost inteleasa, adica facem ce vrem si uite ce am facut, unde am ajuns si cum suntem, am uitat si ce e ala respect...si mass media a facut greseli in sensul asta promovand asazisele vipuri, manelele, etc...si internetl are partea lui negativa....Sa nu dati in mine cu rosii, mi-am spus parerea.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 27 Iul 2011, 10:48 pm

Manelistii au succes si in afara, dar stiti ca nu nemtii ii sustin, ci tot romanii. Am destul de des drum prin Mannheim, Ludwigshafen (Germania) unde curg placatele cu reclama la cei mari ai muzicii din Romania
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Joi 28 Iul 2011, 1:46 am

Exista si nu exista dreptate in cele spuse mai sus. Nu spun ca oamenii nu sint asa si ca nu se comporta asa cum a descris Ela in postarea ei.
Recunosc in aceasta postare pe vecinul meu care facea gratar in fata blocului si pe care l-am apostrofat, dar nu “Te rog frumos vecine nu mai fa asta” ci “Fa bine vecine si fa-ti gratarul in casa pe aragaz sau peste piriu unde a amenajat Primarul citeva gratare din piatra”. Daca ii spuneam “te rog” il mai rugam si in ziua de azi.
Recunosc soferul de pe Ambulanta care asculta manele prin megafon, si care dadea drumul la sirene intre blocuri, unde este situat sediul Ambulantei. I-am explicat ca ii pot face destul rau daca fac reclamatie si ca sint destui care asteapta postul. S-a conformat. Nu aveam de gind sa-i fac reclamatie ca nu vreau sa fiu picatura care umple paharul si “Sistemul” sa mute Serviciul de Ambulanta din oras. Avem nevoie de el.
Recunosc vecinele mincatoare de seminte pe care le-am mintit (in timp ce imparteam pahare de unica folosinta pentru pus cojile de seminte), ca am facut propunere la Primarie sa se dea amenzi mari pentru aruncat cojile de seminte pe jos. Acum, cel putin in fata blocului unde locuiesc, nu mai vad marea de coji, cind scot nasul pe geam. Mai am o problema cu mamele din fata blocului care striga la copii mai tare decit urla copii toti la un loc. Gasesc eu o solutie si pentru asta.
Recunosc si problema cu locul de parcare. Intre noi, vecinii, stim care loc al cui este si ne respectam, chiar daca nu platim nimic pentru ele. E o intelegere tacita. Si noi platim taxa de drum, in fiecare an, si ne “bucuram” de drumuri cu sau fara gropi in fiecare zi, nu o data la 1-2 ani.
Recunosc si functionarul public “ciufut si cu capsa pusa” prin biroul caruia au trecut fel de fel de persoane nemanierate si incarcate cu energii negative. De putine ori mi s-a intimplat sa ma duc la un ghiseu, sa zimbesc, sa vorbesc calm si sa plec “nerezolvata”. Daca am vazut cumva ca functionarul incearca sa-si verse nervii pe mine i-am explicat, pe un anumit ton, ca imi stiu drepturile si ca nu e cazul sa se enerveze. Lucrez cu publicul si stiu cum te poate scoate un om din calm, atit cit sa nu mai fii in stare sa mai discuti cu urmatorul. Urmator, care nu poate intelege ca ai nevoie de cinci minute pauza ca sa te calmezi. El vrea sa-i rezolvi problema “ieri”. Norocul meu e ca nu sint functionar public si imi permit sa-i tin cinci minute la usa, timp in care incerc sa-mi reglez tensiunea crescuta.
Recunosc, de asemnea, si medicii care iau bani de la pacienti. Pe ei insa, ii inteleg. Sa faci sase ani de facultate + rezidentiat+ nu stiu cite examene, sa te expui tuturor microbilor, bolilor, sa te “lauzeasca de creieri” fiecare pacient in parte, toate pentru un amarit de salariu... e cam greu de suportat si uiti de juramintul pe care l-ai facut. Cind ma gindesc ca, in timp ce eu imi petreceam timpul prin baluri si discoteci, doctorul ala invata ceea ce stie si aplica astazi, parca imi vine sa-l platesc eu, fara sa imi ceara el.
Recunosc si sacii de gunoaie carati in masina, de la padure, din cauza lipsei de cosuri de gunoi. Daca ar exista acele cosuri, ar fi sigur vandalizate de “odraslele” needucate dar lasate libere la iarba verde. Prefer sa car sacul cu gunoi si sa il pun la un tomberon in oras.
Uneori e vina noastra, a oamenilor cu o moralitate greu de etichetat, alteori e vina “Sistemului” care numai de binele cetateanului nu se ocupa. E drept ca acest “bine al cetateanului” difera de la cetatean la cetatean. Ce e bine pentru mine, poate nu e bine pentru vecinul. Ar trebui gasita calea de mijloc, insa, noi, astia marunti, platitori de taxe si impozite, nu avem timp sa gasim calea de mijloc. Ce este greu de inteles, este faptul ca, daca iesim o saptamina in strada, la greve si proteste, intrerupem activitatea in “cimpul muncii”, productie ioc si bani la fel.
Revin la comportamentul oamenilor si as avea o intrebare de pus celor care vin din afara. Chiar nu v-a fost nimic pe plac in tara asta? Chiar sint toate atit de negre si urite si noi atit de prosti si orbi incit nu vedem ca e cazul sa plecam naibii de aici? Chiar nu v-a zimbit nimeni niciunde? Chiar sint toate drumurile cu gropi, ca eu trebuie sa cam merg vreo 25 de km ca sa dau de drumuri cu gropi. Chiar nu ati gasit si un medic cu suflet? Cunosc eu 2. Oricum, nu cumva comportamentul vostru “superior si super educat” influenteaza comportamentul celor din jur? Eu sint convinsa ca da. Nu uitati ca romanul simte “aerele de superioritate” si, daca nu sint ale lui, le pune imediat la zid.
Luna viitoare, august, vin romanii din afara, si ajung, in numar mare, si la mine. Am unsprezece ani in acest domeniu si am ajuns sa recunosc si sa le demontez acele fitze. In biroul meu toti sint clienti, chiar daca unii vor plati mai mult sau mai putin pentru serviciile prestate. Si cei din afara, ca si cei din tara vor primi apa in cadrul biroului, nu cafea (cum mi s-a pretins) ca nu are cine sa o faca, noi ocupindu-ne de hirtoage. Toti vor sta la rind si vor intra la ora programata, nu dupa criteriul “Eu am venit din Italia si am prioritate”. La mine nu tine, nu ma da pe spate chestia asta. Pe mine ma da pe spate grupul de olimpici din scoala generala si liceul din oras. Imi umple ochii cu lacrimi ansamblul folcloric, fanfara si corul orasului. Imi place foarte mult grupul de “veverite”-liceene destepte foc, cu aere de tocilare istete, organizatoare de petreceri dar si de stringeri de fonduri pentru diverse,si care nu se dau in laturi de la a pregati voluntar, mincare pentru cei neajutorati. Ma bucura faptul ca s-a infintat un centru unde copii care nu pot fi supravegheati dupa scoala, sint lasati in grija unor persoane pregatite profesional. Aici primesc copii o masa calda si isi fac temele ajutati de personalul din centru. Ma bucura faptul ca se construieste o gradinita noua, ca sint spre finalizare doua scari de apartemente, noi noute, ca in oras se va deschide o sectie de imbuteliat sucuri. Ma bucura faptul ca, de cind a inceput criza, in oras nu s-a inchis nici una dintre societatile producatoare de ceva. In mare majoritate, oamenii si-au pastrat locurile de munca. Si lista ar putea continua, dar ma opresc ca e tirziu.
O singura chestie as mai avea de zis. Floren, spui ca niciodata nu te-ai intoarce sa locuiesti in Romania. Bun. Sa-ti povestec o intimplare. O colega, secretara la un alt birou, avea asa o pornire rautacioasa impotriva unui sef de alt birou, ca l-a facut pe bietul om cu ou si otet peste tot. Pe unde mergea, il vorbea de rau, il facea in fel si chip.Eu ajunsesem de ma feream sa ma mai afisez cu ea pe la sedinte, de rusine. I-am zis ca nu e cazul, ca nu e treaba ei, dar ea nu si nu, era pornita rau de tot. La un momnet dat i-am zis sa nu scuipe ca nu se stie cind trebuie sa linga. Sa nu mai trancane ca poate ajunge secretara acelui sef, deci sa-si lase loc de buna ziua. S-a suparat pe mine si nu am vorbit o perioada. Ei, si a trecut timpul si in biroul ei s-au facut unele schimbari si a ajuns fix secretara la seful respeciv. Nu stiu daca seful stie ce a trancanit ea peste tot, dar stiu ca tipa mi-a spus ca am invat-o de bine si nu a ascultat.
Asa ca nu mai spune ca nu te-ai mai intoarce in Romania, ca odata se supara cei din tara unde stai si trimite toti emigrantii la origini, pardon, in tara de origine.
Si nu uitati, romani din tara sau din afara, ca tara asta urita, stirba, ridata, batuta de vint, ploi si necazuri, supta de toti, din toate partile, cersetoarea asta v-a fost leagan copilariei. Din ea va trageti, oricit incercati sa negati asta, ea v-a dat cei sapte ani de acasa. Chiar daca ne este greu sa recunoastem Romania nu este de vina pentru lipsurile si nemultumirile noastre. Dar asta e alta poveste...
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Joi 28 Iul 2011, 8:24 am

Nu imi este rusine ca sunt roman dar am inceput sa am un gust foaret amar .
Nu putem sa tinem cont de cel de langa noi . De ce ? ce au strainii si noi nu avem ? Cred ca o alta educatie , o alta mentalitate .
Am fost in concediu in Turcia . Intr-un mic oras unde incercam sa dormim peste noapte ( barbatii au plecat sa caute un hotel - s-au invirtit ca un .... intr-o caldare 2 ore cand era foarte simpu de gasit : intrebai : Hotel ? ) . Andreei ii era ff rau : a vomitat tot drumul ( de la fiere ) Am doftoricit-o eu , am cautat grefe , nu am gasit . La un chiosculet avea lamai . Hai sa iau 2 . L-am sacait pe turc ...: nu intelegea engleza -eu turca , nu avea lamai decat ambalate - a rupt o punga , nu primea euro eu nu avean nici o lira turceasaca ( lirele erau la al meu ) deci nu am mai cumparat pina la urma. Dupa doua minute vine turcul la masina si imi aduce doua lamai ( nu una ci doua ca doua cerusem ) si mi le-a det fara bani ( o vedea pe Andreea ca ii era rau ). I le-am platit cand a venit al meu la masina . In Romania nu mi s-a intamplat asa ceva : cand eram insarcinata cu Andreea mi s-a facut rau in BCR si nu mi-a dat nimeni o cana cu apa .
Cand am venit din concediu aflu ca unei verisoare i s-a oparit copilul de nici 3 ani de la mijloc in jos si cu o parte de la manuta. A fost trimisa de la Bacau la Iasi . A fost groaznic : i-au facut mai multe grefe si l-au operat de n ori . Acum este cat de cat mai bine copilul dar ii trebuiesc cate de 2 tuburi pe saptamana de strataderm care este 200 lei tubul de 8 g ca sa se regenereze tesutul si pielea si sa nu ii ramana semne. Sotul ei nu lucreaza: nu si-a gasit serviciu iar cand si-a gasit a fost la un salariu foarte mic si au ales varianta sa stea acasa cu copilul si sa lucreze ea (este asistenta medicala la urgente la spitalul din Bacau ) . De o luna si este in concediu si mai trebuie sa stea acasa pentru copil deci nu sta pe roze cu banii . Am gasit la o farmacie-depozit , cred ca e direct importator , ( nici nu mai conteaza care ) strataderm la 10 g la pretul de 145 lei tubul , pret afisat la vanzare dar vindeau la farmacii . Am trimis un email, explicandu-le situatia , si sa-mi spuna daca pot sa achizitionez de la ei cateva tuburi , fiind persoana fizica ( aproape 50 de lei la tub era semnificativ ) . Nu mi-au dat nici un raspuns . Pentru ei nu conta dar pentru Cristina( verisoara mea ) da deoarece pe langa aceasta crema a mai avut nevoie de n medicamente plus cheltuielile cu spitalizarea ( plata prin spital ) ca nici telefonul nu si-l mai permite ( vorbesc cu ea pe calculator ) .
Astia suntem noi ca natie !
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Joi 28 Iul 2011, 9:37 am

Ei, uite asta nu imi place mie. Nu mai bagati toti oamenii in aceeasi oala ca nu sint toti la fel.
Aglaia, spui ca ti-a adus turcul doua lamii. Bravo lui. Dar sa stii ca si natia asta are scursurile ei.
Nici pe noi ceilalti din aceeasi natie nu ne baga la gramada. Nu pe mine, nu familia mea, pentru ca nu ne cunosti si am fi tentati sa ne simtim jigniti. Probabil ca mai sint multi care gindesc asa.
Imi pare sincer rau pentru ce i se intimpla verisoarei tale, insa nu e vina unei natii intregi. Eu nu ma simt vinovata pentru asta. A nu se intelege ca sint indiferenta la necazurile semenilor mei, ca nu e asa si nu mai dati cu piatra intr-un neam intreg doar pentru ca un membru (metaforic vorbind) nu se incadreaza in norme.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Joi 28 Iul 2011, 11:42 am

CCristina nu asta a fost intentia mea ! Imi cer scuze daca te-ai simtit jignita ! Chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni ! In fiecare natie sunt scursuri . Am intalnit si la turci tigani cersetori . Am dat un exemplu . Am aprope 40 de ani si nu mi s-a intamplat in tara la noi asa ceva . Cand eram in facultate la Bucuresti mi s-a facut f rau ( am avut o cadere de tentiune ) ca am stat pe trotuar si nu m-a ajutat nimeni . Acum 15 ani cand am facut dubla pneumonie , aveam temperatura 40 nu au vrut sa ma interneze in spital ca era in greva personalul medical . Prin interventii am reusit . Cand am fost la ginecolog in Braila -trebuia sa o nasc pe Amalia , doctorul de la Mangalia era in strainatate - ca sa imi iau o marja de siguranta , m-a jignit si m-a facut sa ma simt ca un gunoi . De ce ? Si exemplele pot continua .
Repet nu imi este rusine ca sunt roman , ba dincontra . Dar fetele au dreptate : gunoaie , mizerii rautati , la distrus suntem primii .
Nimeni nu i-a atitudine la ce se intampla in strada . Cand am incercat sa intervin am fost injurata . De ce ? Le fac educatie copiilor mei asa cum am primit-o eu dar cand vor pasi singuri in societate imi este teama ca se vor contamina de nepasarea societatii de astazi .
Daca ai urmarit postarile mele cand s-a deschis acest subiect ai vedea ca NU IMI ESTE RUSINE CA SUNT ROMAN . Imi pare rau ca ne facem de ras . "Creierele" romanesti sunt peste tot in lume : in orice companie mare este si cate un roman si nu talpas .
Nu arunc in nimeni cu nici o piatra . Ar fi culmea : pai arunc in mine prima data ca si eu sunt roman . Avem o istorie , avem niste genii , avem niste meleaguri fenomenale , avem o cultura extraordinara . Dar dece trebuie sa ne aratam singuri cu degetul ( ma refel in general ) : chiar recentul ex de bac ultra mediatizat. Nu cred ca suntem o natie de prosti si analfabeti ( n copii nu stiu sa citeasca - stire ) . Din cauza aceasta am un gust amar . Toate se intampla din cauza saraciei care genereaza multe fenomene negative . Poate ai ausit expresia "moldovean prost " sau "moldovean imputit " . Ce mari genii a dat Oltenia sau Dobrogea . Ce istorie au ele fata de Moldova ? Nu am jignit pe mimeni . La origine sunt moldoveanca si sunt mandra de asta . Acolo am si copilarit .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 28 Iul 2011, 11:55 am

Pe mine, personal, ma zgarie pe creier sintagme de genul:"cutare mare savant este de origine romana" sau"cutare personalitate este din orasul nostru". Mi se pare total irelevant. Realizarile cuiva sunt pe plan personal, el a muncit, a studiat, a cercetat,, a avut imprejurarile lui unice care i-au permis sa se afirme. Nu ma pot simti mandra ca vecinul meu de apartament, de pilda, este un inginer reputat in Germania. Sunt mlioane de anonimi din aceeasi zona cu o celebritate. De ce ar trebui sa fie ei mandri ca au fost concetatenii aceluia? Mie nu mi-e rusine ca sunt roman, nici nu sunt mandra de asta, fiindca nu vad motive nici pro, nici contra. Spun si eu ca si Aglaia, imi pare rau ca ne facem de ras si ca ne facem singuri rau. Am invatat ca doar noi ne putem face viata frumoasa, degeaba asteptam de la altii sa ne-o faca. Eu mi-am facut-o frumoasa, traiesc o viata de care sunt multumita pe deplin si am devenit dibace in a face slalom printre lucrurile neplacute. E drept ca nu am fost in strainatate si nu stiu pe viu ce impact are asupra celor de acolo afirmatia ca provin din Romania. Dar locuiesc aici si fac tot ce pot pentru a avea o viata frumoasa si demna.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Joi 28 Iul 2011, 3:46 pm

Aglaia, nu e cazul de scuze. pupi Am vrut doar sa scot in evidenta faptul ca nu toti sintem la fel. Eu nu sint perfecta dar nici nu vreau sa fiu catalogata ca fiind "de rahat", cum nu de putine ori se spune despre natia romana. Faza cu a fi oltean, moldovean sau ardelean nu stiu cum, mi se pare cea mai mare idiotenie. Ca si faza cu maghiarii care se fac ca nu inteleg romaneste in Harghita. Am fost in urma cu citiva ani pina la Miercurea Ciuc si am avut de cumparat cite ceva si vorbeau oamenii romaneste cu mine si ne-am zimbit, chiar am socializat bine. Doar mama si grupul cu care plecase in excurise, a avut probleme cu niste maicute unguroiace, la o minastire. Smile
Problema cu bacul e una care nu tine de saracie sau de bogatie. E situatia reala a tinerilor nostri, scapati din mina si a unui sistem educational de tot risul. Sint obligati sa faca un liceu si sa ia bacul, copii care ar trebui sa invete o meserie ca doar "meseria e bratara de aur". Dar nu, atit "sistemul" dar mai ales parintii, tin cu dintii ca odraslele sa faca o facultate si sa ingroase rindurile somerilor, ca e degradant sa fii buldoexcavatorist cind ai diploma de licentiat in drept. E mai bine sa stai cit e de stat in somaj, apoi mai stai mult si bine pe banii parintilor ca d-aia te-au facut si apoi "vitelul suge la vaca, nu invers". Din pacate asa gindeste majoritatea tinerilor de astazi. Dati-le un sut in fund si ii trimiteti la munca, altfel vom avea o natie de puturosi si vaicareti. Din punct de vedere religios, lenea si cersetoria sint pacate mari. wink
Aurisha, felicitari ca ai reusit sa-ti faci o viata frumoasa si care te multumeste pe deplin.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Joi 28 Iul 2011, 4:13 pm

CCristinaC
Recunosc, de asemnea, si medicii care iau bani de la pacienti. Pe ei insa, ii inteleg. Sa faci sase ani de facultate + rezidentiat+ nu stiu cite examene, sa te expui tuturor microbilor, bolilor, sa te “lauzeasca de creieri” fiecare pacient in parte, toate pentru un amarit de salariu... e cam greu de suportat si uiti de juramintul pe care l-ai facut. Cind ma gindesc ca, in timp ce eu imi petreceam timpul prin baluri si discoteci, doctorul ala invata ceea ce stie si aplica astazi, parca imi vine sa-l platesc eu, fara sa imi ceara el.

Aici nu-ti dau dreptate... au studiat, insa platiti sunt pentru ceea ce presteaza, iar ca sa presteze au nevoie de ce-au studiat. Iar ca dam mita ca sa traim un minut mai mult o facem pentru ca suntem atat de fortati de imprejurari altfel traim 2 minute mai putin!

Mi se pare inuman sa merg la doctor (spital asigurat fiind si aici vorbesc ce voi care sunteti in tara, lucrati, platiti impozite sanatate si sa treaca un doctor sau o asistenta pe langa tine ca si cum n-ai fi lesinat acolo... Decat dupa ce ai umplut buzunarul cu bani, pe care nici macar nu-i ai (imprumutati fiind chiar credite pe care tampesti cand trebuie sa le platesti)! Si tot acestia au cabinete private!

In Romania totul se rezolva cand dam spaga. Doar cu spaga si furt se poate traii omeneste!

De ce comentam atat de fiecare data cand venim in Romania, pentrru ca de fiecare data speram ca le vine mintea la cap celor care nenorocesc tara. De fiecare data speram ca e un strop mai bine pentru cei ramasi (si speram, si credem ca de-aia raman in tara).

Si crede-ma ca majoritatea celor ramasi sunt mai fitosi ca noi cei care venim rar! Si ne trateaza ca si cum am fi cei plini de aere, doar in ideea ca in strainatate am devenit ce nu suntem!

De ce nu vedem partea buna a Romaniei (pentru ca bine-a spus Ioana). Traim atat de putine clipe deosebite in Romania cand venim, incat intamplarile neplacte le inghit pur si simplu!

Eu nu mai scriu aici, din ce scriu mai tare ma aprind!

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat