Ultimele subiecte
» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 10:52 am Scris de Gabica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 10:29 am Scris de Gabica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 10:28 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 10:22 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 8:00 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de betymi72 la data de Vin 29 Iul 2011, 5:30 pm

sincer as pleca si maine sa lucrez in alta tara insa copiii mei acum au nevoie de mine(cea mare e in clasa a XII-a)...pe cei care pleaca si rezista chiar ii admir ptr ca stiu ca se si munceste nu doar se iau banii...
Geany barbatii respectivi erau ajunsi de pe drum din Romania si nu si-au dat seama ce e cu restaurantul...eu am povestit intamplarea mai mult ptr partea cu scuzele si restul...la noi nu cred ca exista asa ceva...
si cu asigurarile de sanatate -fina mea era asigurata(contract de munca pe durata nedeterminata )dar medicul de familie o trimitea la controale cu plata ptr ca ar fi asteptat mult si bine programarea la stat...
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2508
Varsta : 44
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de amoni la data de Vin 29 Iul 2011, 6:18 pm

Aurishta,eu nu am spus din rautate ceea ce am spus, iar daca imi aduc aminte ca ma trimitea mama cu cartela la zahar si ulei ei bine imi aduc, imi aduc aminte ca aveam frigiderul plin si debaraua doldora de fructe de sezon, da probabil ca vruiam sa maninc o banana verde dupa sifonier sau o portocala, dar de adus aminte de vremurile comuniste imi aduc foarte bine.

PS... imi cer scuze daca am suparat pe cineva, m-am saturat sa citesc si sa aud Sunt Roman, deci mi-e rusine...

amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 37
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 29 Iul 2011, 6:25 pm

Am incercat sa ma tin departe de acest subiect si sa nu scriu dar postarea lui kla78 ma face sa nu pos sa mai tac
kla78 a scris:fetelor peste tot in lumea asta sunt lucruri bune si rele dar totusi trebuie sa recunoastem ca Romania nici peste o mie de ani nu se va ridica la nivelul de educatie al occidentului,....
de ce este asa sigura de asta?
kla78 a scris: ....si se ia ala de mine ca ce daca vin de afara vin plina de fitze?ca am uitat de unde am plecat,etc,....
oare scrie in fruntea ta ca vii din afara? cred ca nu dar sigur ai facut tu o comparatie cu "afara" ca altfel nu-mi inchipui ca "burtosul" te-a ghicit asa... uitanduse la tine wink
- referitor la partea cu dentistul.... sa inteleg ca sunt si romani plecati care sunt inca prosti ca vin in romania sa-si faca cate o lucrare/operatie/analiza? Si chiar straini mai prosti decat romanii (care au o scuza ca vin la ei acasa) care vin sa-si faca operatii estetice si nu numai.... wink
- la cumparaturi si eu am fost privita chioras cand nu am stiut sa fac socoteala din lei in euro si apoi in lire turcesti sau daca am stat putin si ma gandeam cam cat ar costa in lei acel ceva care vreoiam sa il cumpar pentru a vedea daca se merita sa il iau de acolo sau il iau din romania mai ieftin wink la fel am fosta luata repede si chiar bombanita pe limba lor wink
kla78 a scris:nu stiou daca am putut spune vreodata cu adevarat ca mi-e rusine ca sunt romanca dar dupa intamplarea din parc(am scris la balaceanca) acum o spun cu tarie:DA mi-e rusine,....
aceasta este fraza care m-a facut sa scriu aceasta postare. pai daca-ti este rusine atunci de ce mai scrii romaneste? Eu daca nu-mi place ceva nu mai vreau sa vad /sa aud de acecel ceva. Spui ca-ti este foarte rusine ca esri roamnca . De ce ne mai bagi in seama? Imi pare rau scrisul nu poate exprima exact ce simt. Ce am simtit cand am citit in prima lectura postarea.....
kla78 a scris:PS:as avea multe de spus dar ma opresc pt ca sunt persoane care probabil din complexitate ne critica pe cei plecati desi fiecare avem dreptul la o viata mai buna si vrem sa luptam nu sa trecem prin viata ca frunza pe apa!!!!!
dar de ce cei plecati pot critica pe cei ramasi? De ce cei plecati sunt vesnic nemultumiti ca nu ne ridicam la nivelul celor la care s-au dus? Si mai presus de toate sunt chiar convinsi ca nu ne vom ridica niciodata. Eu nu am aceasta convingere. Eu cred cu tarie ca nepotii mei vor trai altfel chiar daca nu se va ajunge la nivelul de acum din Spania dar vor fi fooarte aproape de el si copiilor va depasi acest nivel wink Si am si argumente : pentru ca romanii sunt harnici, destepti, descurcareti, si Romania este o tara muult mai frumoasa si mai bogata decat Spania. Numai ca trebuie sa treaca perioada de convascenta care dureaza cateva generatii nu doar 22 de ani. Poate de inca daoua ori pe ata ca sa se vada schimbarea, dar romanul are si un defect :vrea totul repede, profit imediat wink ee uite ca nu in toate merge .
Am incheiat si nu voi mai scrie aici pentru ca nu vreau sa deranjez persoane carora le este rusine cu mine (sunt si romanii cu bun simt wink )

album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12694
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Vin 29 Iul 2011, 6:34 pm

Apropó de "scandalagioaica" spalatoreasa in strainatate! Sa va dau un exemplu de chef de munca al romanului de acasa: acum niste ani, o vecina de-a mea a ramas fara munca(lucra la Filatura romana de bumbac). Era disperata, aveau de platit banci peste banci, plus alte cheltuieli... In acelasi timp, blocul ramasese fara femeie de serviciu. Ii zic:"Ia scara blocului ca femeie de serviciu!" Raspuns:"Eeee, chiar asa am ajuns???" Dupa ceva timp, s-a pensionat medical FARA MOTIV, si-a gasit si un baietel de care are grija. Se duce la el lunea, miercurea si vinerea. Daca intr-una din zilele alea il intreb pe barba-su unde e ea, imi raspunde:"...nuuu stiu....pe la cumparaturi...", de parca nu s-ar sti si ca munceste la "negru" si ia si pensie medicala DEGEABA! Asa ca acea femeie "scandalagioaica",ce ziceti ca era cu nasul pe sus si a fost redusa la tacere de Mama-Soarelui, a plecat de-acasa CA SA MUNCEASCA! I-a fost rusine sa stea acasa pe ajutorul de somaj sau mai stiu eu ce nimicuri de bani, i-a fost rusine sa stea sa se planga toata ziua ca n-are bani de una si de alta! Eu am un principiu:"Nici o munca nu e josnica" , in afara de prostitutie, pe care as putea ajunge, la un moment dat, chiar s-o inteleg si chiar s-o scuz(cu motive bine-definite, bineinteles).Ceea ce sigur n-am sa reusesc sa inteleg niciodata la noi este de ce dispretul pentru munca "de jos"! Ne-am nascut cumva toti in familii de conti, duci si alte alea? Ca nu suntem toti la fel de scoliti este evident, insa respectul (mama lui de respect!) trebuie sa-l dovedim fata de oricine si in orice imprejurare! Sau nu!?
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1076
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 29 Iul 2011, 6:47 pm

amoni a scris:Aurishta,eu nu am spus din rautate ceea ce am spus, iar daca imi aduc aminte ca ma trimitea mama cu cartela la zahar si ulei ei bine imi aduc, imi aduc aminte ca aveam frigiderul plin si debaraua doldora de fructe de sezon, da probabil ca vruiam sa maninc o banana verde dupa sifonier sau o portocala, dar de adus aminte de vremurile comuniste imi aduc foarte bine.

PS... imi cer scuze daca am suparat pe cineva, m-am saturat sa citesc si sa aud Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Amoni ,nu am intentionat sa te mustru sau sa te pun intr-o situatie delicata, ci doar am vrut sa punctez ceva. Aici suntem intr-un loc public virtual unde discutam felurite lucruri si fiecare are dreptul sa-si prezinte opinia. Nu am pretentia ca le stiu pe toate, doar ca am trait multe lucruri si mi-am format multe pareri pe baza asta. Te rog mult sa nu te simti ofensata. kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 29 Iul 2011, 6:58 pm

referitor la spusele Sliviei "romanii sunt harnici, destepti, descurcareti"
harnici???? - suntem o natie de puturosi care prefera sa traisca ca parazitii prin tot felul de tertipuri (gen pensionat medical cum spunea Floren) decat sa accepte o munca pe care o considera nedemna de "nivelul" lor(cum tot bine spunea Floren) Munca nu este nedemna oricare ar fi ea! Se strica recoltele pe camp pentru ca nu are cine sa le culeaga, pentru ca primesc mai mult la ajutorul de somaj decat pentru o zi de munca la camp si atunci de ce sa asude la munca toata ziua, cand pot sa stea cu burtile-n sus si sa traiasca pe spinarea statului!
descurcareti - daaaa, cu siguranta! Romanul este campion la a se descurca, a se invarti si a pacali, la a gasi o portita de a ocoli legea!
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 29 Iul 2011, 7:28 pm

Silvia, de ce scriem romaneste daca ne e rusine ca suntem romani?! Am mai discutat pe tema asta si rusine nu ne este de tot ce este si se intampla in Romania, dar totusi, fiecare intelege ce vrea, daca vrea.
Scriem romaneste ca avem acest drept, suntem romani nu? Oriunde-am fi! Iar ca scriem in acest forum, avem interese comune, care nu au neaparat de-aface cu hotia din Romania. Cum bine spune Ioana, decat sa se lucreze pe bani putini mai bine da o spargere, decat sa-si lucreze pamantul mai bine iese din tara si-l lucra la straini, apoi merge in Romania si cumpara de import... Scuzati-ma ca sunt asa aprinsa pe aceste teme, dar e dureros, cum Romania se scufunda in problemele atat de vizibile si totusi voi care le traiti zi de zi, le acoperiti cu fel de fel de scuze....

Trist!

Astea nu le vedeti voi care ne trantiti in nas, ca in stranatate e Raiul, si ca am uitat de unde am plecat!

O mica liniuta, ca sa vedeti un aspect la care nici eu nu ma gandisem, fiind in oras, la plimbare, un grup de tineri (adulti) trageau de niste crengi si rupeau ceva fructe, n-am vazut de-aproape, la care prietenul meu imi spune, aceia nu sunt nemti, la care eu intreb de unde stie, si-mi spune ca noi nu facem asa ceva, ci mergem si cumparam daca nu ne apartine. Nu va spun ca trece grupul pe langa noi si vorbeau toti romaneste Smile Am fost mandra sa-mi reintalnesc neamul romanesc!

Ultima editare efectuata de catre geany in Vin 29 Iul 2011, 7:33 pm, editata de 1 ori
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Vin 29 Iul 2011, 7:31 pm

mai fetelor,cred ca tot aici ma incadrez,ca la "mandra ca sunt romanca",m-am gandit bine si nu prea am motive de mandrie ca sunt romanca,oricat as incerca.iubim tara,ne e dor de ea cand plecam in afara,dar mandra nu pot sa fiu de ceea ce se petrece in romania.
era o poezie pe vremea mea:

"Slav as fi fost,de nu eram latin
Latin as fi,de n-as fi fost si dac
Dar a iesit asa: sa fiu roman
Si eu,CU SOARTA ASTA MA IMPAC"

Eu,cam aici ma incadrez...nu-s nici mandra,dar nici nu imi vine sa o las...ma impac cu soarta asta...ca mari schimbari,nu prea vad sa fie,dupa cum merg treburile,cativa ani buni,de aici inainte...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta la data de Vin 29 Iul 2011, 7:56 pm

Floren draga mea, imi pare rau ca ti-ai pierdut timpul citind ca tot nu ai inteles nimic.Pe nimeni, nu deranjeaza ce lucreaza unu si naltul in strainatate.II admir pe cei care lucreaza acolo si o duc asa cum o duc tocmai ca familia de aici sa o duca bine.Sau sunt cu familia acolo si lucreaza pe unde au gasit ca sa se descurce.Cea mai buna prietena a mea lucreaza in Italia la o familie avand grija de bunica familiei o doamna de 82 de ani.Eu ziceam ca acea femeie a facut scandal la casa (nu stiu ce s-a intamplat,probabil ceva pe care nici macar nu mai bag in seama ,ca sanatatea mea valoreaza mai mult) afirmand ca la banii ei ne cumpara pe toti.Asta era singuru lucru care m-a deranjat.Nu ma intereseaza ce lucreaza sau unde dar sa nu faca afirmatii din astea de imbogatit peste noapte.Si acolo sunt constiente ca lucreaza pentru banii pe care ii primeste.Referitor la stomatologi, la Cluj sunt stomatologi, care nu merg in concediu in iulie si august tocmai ca le vin clienti din strainatate.Daca nu ar face lucrari de calitate nu iar cauta cei plecati in afara.Am prieteni de familie plecati de 15 ani in SUA, iar baiatul lors0a intors in tara sa faca medicina!Tot asa am cunostinte care si0au trimis copii in tara ca sa faca Filologia, Politehnica, si Informatica.Asta este adevarul, si nu am de ce sa vorbesc aiurea.De fapt nu ma deranja nimic din ce ai afirmat tu daca nu spuneai ca "VIN ROMANII SA VA UMPLE BUZUNARELE"afirmatie de Dinu Paturica
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 59
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 29 Iul 2011, 8:00 pm

ismi3ismi a scris:"Slav as fi fost,de nu eram latin
Latin as fi,de n-as fi fost si dac
Dar a iesit asa: sa fiu roman
Si eu,CU SOARTA ASTA MA IMPAC"
Catrenul asta imi aduce in minte "glorioasa" geneza a poporului roman, care suna cam asa:
Tatal meu (Imperiul roman) a violat-o pe mama( Dacia) dupa ce, mai intai, i-a omorat sotul legitim(razboinicii daci) si m-am nascut eu, dintr-o mare dragoste pentru zestrea mamei zid
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 29 Iul 2011, 8:09 pm

Pai probabil ca i-au trimis in tara la facultate pentru ca aici e gratis. Acolo in SUA facultatile bune se fac pe bani grei daca nu inveti suficient de bine cat sa iei bursa.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta la data de Vin 29 Iul 2011, 8:16 pm

Geani ai dreptate,suntem cunoscuti dupa gesturile noastre.O prietena a mea are fiica casatorita in Grecia (grecul a facut stomatologia la Cluj).Intr-o vara a fost cu sotul la ei in Grecia.Printre altele intr-o zi cand se plimbau prin centrul oraselului, unde locuiau tinerii,au remarcat ca grecii stau cate 4-5 ore la masa pe terase, jucau table,si cu paharul de Uzo in fata.Dar paharul nu se golea pana cand nu terminau de jucat si se pregateau sa plece spre casa.In toate cele 3 saptamani si apoi si in anii urmatori nu a vazut un grec beat.Singurul om beat a fost roman, si nu a trebuit sa se chinuiasca sa ghiceasca ce era, ca se auzea de departe.Da suntem inapoiati fata de occidentali, am fost crescuti cu program de 2 ore la televizor!Atata timp cat sistemul nu pune baza pe sanatate, cultura, si educatie,cum pot unii oameni sa se cizeleze?Asta este.
Dar nu mi rusine ca sunt ROMAN!Mi rusine cu unii dintre noi!

Ultima editare efectuata de catre ikuta in Vin 29 Iul 2011, 8:54 pm, editata de 1 ori
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 29 Iul 2011, 8:25 pm

Ikuta si referitor la stomatologii, chiar ii plangeti pe acei doctori?! Daca analizati putin romanii de rand, ce dantura au, veti intelege de ce-o trateaza cand vin din strainatate. Eu cand am lucrat in strainatate primul lucru cand am venit in tara cu banii am mers la stomatolog, de ce pentru ca salariata fiind in Romania, tanara, nici atat nu-mi puteam permite, sa-mi fac dantura inainte de-a trebui dintii imbracati de-mi era rusine sa deschid gura vorbind cu cei de-aici care au dantura (cea mai mare majoritate) inca la anii batranetii dinti neimbracati.

Suntem de tot rasul, ca ne caracterizeaza dantura. Nimeni nu-si poate imagina cum se poate asa ceva. Sa nu faci fata cu cheltuielile de zi de zi, si nu vorbesc de doctori, profesori sau de cei ce lucrati in birouri, ce se intampla cu cei ce lucra pe salar minim pe economie, veti spune ca n-au invatat n-au parte; gresit, sunt si cu facultate si trag la banda de le pusca urechile... discutii fara sfarsit, rezultate de negasit...

Dar chiar atat de salbatici nu suntem, cand e vorba de tehnica moderna avem cele mai tari telefoane mobile, dulapurile cu tzoale imbacsite si... factura de gaz neplatita...

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Vin 29 Iul 2011, 8:29 pm

Ikuta, se vede treaba ca ai uitat ce si unde ai scris! Nu meriti timpul, nervii si atentia mea, din moment ce ma jignesti! Cauta vre-o doua pagini mai in urma si reciteste ce tu insati ai scris!
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1076
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta la data de Vin 29 Iul 2011, 8:43 pm

Da, si-au trimis copii in tara la facultate,ca acolo ii coasta o gramada de bani. Si aici platesc, dar nu-i coasta nici jumatate din suma de acolo.Deci le convine!Tot mai bine aicea!
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 29 Iul 2011, 9:24 pm

... si daca ramaneau in Romania isi permiteau sa faca acea facultate in Romania? Comentariile astea pe care le aduceti sunt putin nemasurate. Majoritatea care-au plecat si s-au stabilit in alte tari, au inceput de la 0, si au ajuns la un nivel de trai mai bun, decat au reusit in zeci de ani in Romania multi romani. Asta pune-ti in calcul? Traiesc si ei o viata cu probleme, insa sunt mai usor de suportat, atunci cand iti poti asigura masa zilnica tie si familiei. Ca nu-ti permiti orice de la inceput, dar ai o sansa de a avansa si nu de a intra in pamant inainte de vreme din cauza problemelor financiare, care de cele mai multe ori ocupa locul 1 al problemelor...
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Vin 29 Iul 2011, 9:50 pm

Ikuta,UBB-ul e recunoscuta in multe tari.Mi-a zis o doamna de la Turda ca fiica ei a terminat filologia la UBB (inclusiv masterat)si a plecat in SUA cu sotul ei si acolo face doctoratul.I-au fost recunoscute studiile de la noi.Daca au cetatenie romana pot face facultatea chiar la buget. Apropo de Grecia,prietena ta are dreptate.Eu am muncit acolo cativa ani si am vazut.Acolo langa un rachiu sau un vin(asta se bea cel mai mult in Creta)se serveste o gustare,iar ei nu beau cantitati mari.Mai mult stau la taclale decat beau.Din pacate nu pot sa spun asta de concetatenii nostri.Eu nu am vazut nici un grec beat pe strada,nici fluieraturi sau aluzii ,,obraznice'' in urma femeilor.Nu mi-a fost niciodata rusine ca sunt romanca,dar recunosc ca avem multe de corectat in societatea noastra.
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 48
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta la data de Vin 29 Iul 2011, 10:12 pm

Asta spun si eu si inteleg alti ce vor.NU MI RUSINE CA SUNT ROMANCA.MA MANDRESC CA-S ARDELEANCA!Mi rusine de unii dintre noi din tara sau din afara.Si cu asta am incheiat subiectul.
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Vin 29 Iul 2011, 11:05 pm

Aaa....Ardealul nu face parte din Romania? In Ardeal nu-s uscaturi, nuu..cand muntean mergi sa vizitezi meleagurile ardelene si intrebi de una de alta, raspund in maghiara, te miros de la o posta ca esti turist muntean....
Of, Doamne, cat suporta pamantul asta, rautate, prostie, invidie, etc.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de kitty_1973 la data de Vin 29 Iul 2011, 11:13 pm

Eu nu cred ca Ikuta a vrut sa jigneasca pe cineva! Probabil a afirmat ca e mandra ca e ardeleanca asa cum eu afirm ca sunt mandra ca sunt moldoveanca.
Sincer... niciodata in Romania nu am fost tratata diferentiat pentru ca sunt din Moldova. Chiar in aceasta luna am fost plecata la Curtea de Arges si la Craiova si am fost bine primita peste tot! Probabil toti si-au dat seama ca sunt din Moldova pentru ca eu vorbesc cu accent moldovenesc pronuntat. La Curtea de Arges am fost foarte placut impresionata de amabilitatea vanzatoarelor din magazine!
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 44
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 29 Iul 2011, 11:25 pm

Nu va mai certati aiurea Fiecare are si nu are dreptate In locul adminelor as scoate subiectul asta de aici Vad ca da nastere la niste discutii care nu duc nicaieri Daca anul trecut am vorbit din experienta despre niste situatii absolut idioate din afara, aici mi s-a sarit la gat Nu am mai zis nimic, impresia despre cei de acolo a ramas (ba chiar a fost intarita) dar am ramas cu marele si sincerul regret ca m-am luat la harta cu fete de pe acest site, fete despre care stiu ca nici azi nu ma prea suporta pentru ce am zis atunci Haideti sa ne dam sfaturi in ce priveste lucrul de mana, viata de zi cu zi, sa ne impartasim din experiente (bune sau rele) si sa lasam pe fiecare sa-si traga concluziile Zau ca e pacat sa stricam ceva frumos
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2281
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Vin 29 Iul 2011, 11:27 pm

Ardealul e superb, il mai vizitez ca mi-e drag tare (nu zic asta ca am socrul ardelean) dar ca orice pesaj/oras il strica gunoaiele aruncate pe strazi si ceea ce ma deranjeaza este ca de faci observatie cuiva te ia peste picior sau e nepasator....
Daca s-ar micsora pretul cazarilor, ar creste nitel gradul de curatenie in hoteluri si s-ar mari calitatea serviciilor credeti-ma ca turistul ar veni e drag si nu ar sta doar o zi acolo, s-ar caza mai mult, cu zilele...
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Sam 30 Iul 2011, 1:42 am

heehehe si eu sunt ARDELEANCA!Smile))ei si ce?trebuie sa ma simt mai jos sau mai sus ca o moldoveanca(este numai un exemplu nu-mi sariti in cap)

SILVIA imi pare sincer rau daca te-am facut sa te simti.....prost....chiar n-a fost intentia mea dar am expus lucrurile din punctul meu de vedere atata tot,n-am stiut ca va suparati daca cineva isi expune punctul de vedere,sau trebuie doar sa ne giugiulim nu sa fim sincere?imi cer scuze,public...desi nu ma simt prea vinovata pt dreptul de a ma exprima liber,

acel domn"burtos"a auzit cum copilul meu m-a intrebat ceva in spaniola iar eu i-am raspuns copilului in spaniola ,pt ca vrand nevrand copii care merg in alta tara la scoala sau gradinita iti vorbesc mai mult in aceaa limba si te si inteleg mai bine decat in romaneste mai ales cand sunt mici.

ps:acum am vazut ca nu vei mai intra la acest subiect deci nu-mi vei vedea nici scuzele ,altadata ma abtin la a ma exprima daca asa trebuie!
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Sam 30 Iul 2011, 2:09 am

geany a scris:Si inca o completare... Toti cei care sustineti sus si tare, ca Romania este cea mai cea pentru voi... de cate ori purtati o discutie intre prieteni, ce vorbiti? N-am bani de gaz, vine curentul, nu mai am nici bani de paine, vai ca in Romania asta nu mai poti face un pas, nu-ti ajung banii pentru cutare si cutare, m-am saturat, nu stiu in ce directie sa mai apuc... Va suna cunoscut? Macar o afirmatie? Sunt sigura ca da, 90% dintre discutii sunt de acest gen, de neajunsuri si probleme.
Sincer, imi pare rau sa te dezamagesc, dar eu am un grup de prieteni (mic, ce-i drept) unde nu discutam niciodata despre neajunsuri. Mai incercam uneori ceva politica si filozofie pe aceasta tema, dar schimbam repede ca sintem nuli si neaveniti in domeniu. Sa nu iti inchipui acum ca lucram cine stie pe unde si avem ditai salariile. Din tot grupul, doar eu stau cu popoul pe un scaun la birou. In rest, sotul meu e electrician, apoi mai avem ea-la o reprezentata telefonie mobila, el vopsitor auto, alta ea muncitoare intr-o firma de cablaje, al ei el tot vopsitor auto, o alta ea in concediu crestere copil cu al ei el sofer pe masina de piine si una pereche profesori. I-am insirat pentru ca vreau sa scot in evidenta faptul ca nu sint plini de bani si din tot grupul, doar sotul meu si cu mine nu avem copii. Ceilalti au toti cite una bucata copil. Singurele discutii despre lipsa banilor, sint discutiile de genul : "prefer sa renunt la x lucru ca sa fac y lucru" .Cum ar fi, in cazul meu: "prefer sa platesc un sfirsit de saptamina la munte si nu doua saptamini, ca sa-mi permit sa-mi aranjez dantura". Acum sa nu-mi spui ca in strainate nu trebuie sa amini sau sa renunti uneori la unele dorinte ca sa faci alte cele. N-as prea crede.
Floren a scris:Ikuta, se vede treaba ca ai uitat ce si unde ai scris! Nu meriti timpul, nervii si atentia mea, din moment ce ma jignesti!
Semeni vint, culegi furtuna rade
ioana soare a scris:referitor la spusele Sliviei "romanii sunt harnici, destepti, descurcareti"
harnici???? - suntem o natie de puturosi care prefera sa traisca ca parazitii prin tot felul de tertipuri
Va rog, nu mai folositi expresii de genul "sintem o natie de..." Consider ca ma jigniti si imi jigniti familia. NU aveti cum sa cunoasteti o natie. Puteti cunoaste o parte din ea, in cazul acestor discutii partea care "iese ca paduchele in frunte", dar nu ii cunoasteti pe cei care stau in umbra si care isi vad de viata lor. Chiar credeti ca nu erau "lepre" si pe vremea comunistilor? Eu cred ca erau destule, doar ca nu le vedeam "vedete" de ziar si televiziune. Ioana nu am o treaba cu tine personal, dar imi este la indemina postarea ta. pupi
Kla si celelalte care aveti probleme cu faptul ca noi, fraierii in tara "va mirosim" ca sinteti veniti din afara primiti un sfat gratuit din partea mea: cind ajungeti in tara, vorbiti romaneste, nu jumatate romaneste si jumatate limba din tara de unde veniti. Om fi noi fraieri, dar totusi, nu ne luati de prosti. Vad ca ai postat tu Kla ce si cum (ca eu ma misc in reluare), dar sfatul meu tot ramine.
Chirrox am auzit si eu povesti dintr-astea, insa cind am ajuns in zona, nu am avut nici o problema. Am socializat foarte bine cu oamenii de acolo. A, sa nu mai spun ca, in urma cu mai multi ani, sotul meu a lucrat la Marghita vreo sase luni. Lucra in deplasare si avea diurna. A preferat sa-i plateasca unei unguroaice sa-i pregateasca un prinz si o cina, in loc sa manince doar un prinz la restaurant, ca atit i-ar fi ajuns diurna. S-a inteles cu femeia si au facut afacerea la coada la un supermarket. Nu va mai zic ca dupa sase luni colegii lui aratau ca naiba, iar sotul meu avea 10 kg in plus. Asa mi l-a hranit unguroaica, sa-i dea Dumnezeu sanatate, ca nici in ziua de azi nu stiu cine e si cum o cheama.
Consider ca in relatia cu cei de linga noi, compotamentul nostru determina compotamentul celorlalti.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Sam 30 Iul 2011, 11:59 am

CRISTINA o singura intrebare am pt tine,folosesti cuvinte in engleza cum fac majoritatea?spre exemplu de multe ori aud ca fetele merg la shopinng nicidecum la cumparaturi....in romaneste....deci daca noi ne obisnuim aici si ne mai scapa cate un cuvant crezi ca cineva pt assta te ia de "fraiera" si nu inteleg de ce te denominezi "fraiera" daca nu a pomenit nimeni acest cuvant...vezi tocmai asta e problema ca multi oameni au tendinta de face din tantar armasar nu vrea sa ia totul exact cum este spus/scris.pe langa asta e greu sa te exprimi in scris ca sa te faci inteles exact asa cum simti!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Sam 30 Iul 2011, 10:27 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos