Ultimele subiecte
» Pirogravura
Ieri la 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Floren la data de Joi 28 Iul 2011, 6:28 pm

CCristinaC,zici ca "Luna viitoare, august, vin romanii din afara, si ajung, in numar mare, si la mine." Da! Vin romanii din afara si va umplu buzunarele!!! Sau asta nu se pune? Au ajuns notarii si ajutoarele lor mari magnati datorita taxelor exorbitante pe care le practicati! Si nu-mi spune ca nu-i adevarat, ca am exemplul personal! Mai bine zi: "De-abia asteptam sa vina romanii in vacanta ca sa le luam banii!"

Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1077
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 28 Iul 2011, 7:52 pm

Floren,eu deduc din ultima ta postare ,ca ,CCristina este notar sau ajutor de notar si practica preturi mult mai mari pt romanii care vin din afara decat pt cei care sunt in interiorul tarii.
CCristina,te rog,mai scade taxele alea,nu mai fii asa rea,magnato!

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Joi 28 Iul 2011, 7:55 pm

Cristina e secretara de notar si nu cred ca are spor de productie.
Sau are? scratch rade

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Joi 28 Iul 2011, 8:24 pm

Geany, cunosc medic stagiar care are salariul cit al meu si crede-ma eu nu am tocit cit a tocit el. Am la activ 10 ani de tratamente pe care le-am facut in sistemul privat. Sint complet multumita. Sistemul de stat nu sta in puterea mea sa il schimb. Sint mult prea mica si marunta. Eu stiu ca cei din afara ar prefera ca fraierii din tara sa iasa din nou in strada, sa fie impuscati si sa schimbe clasa politica, dar... asta e imposibil.
A, mi-am amintit de o patanie a nasei mele care s-a dus la un spital in Italia si, dupa doua ore de asteptat intr-un salon, a dat 60 de euro unui medic si doar a inregistrat-o intr-un calculator. Dupa asta si-a luat haina si a plecat, ca si-a terminat programul. I s-a facut rau nasei, i-au facut o perfuzie la urgenta si au trimis-o acasa. A doua zi s-a dus la urgenta, cu Ambulanta. I-au facut calmante si au dat-o afara, pur si simplu, din salon, ca nu sint paturi. Noroc cu o asistenta care i-a explicat unde este spitalul ca sa vina cineva sa o ia. A venit si s-a tratat in Romania.
Floren, ce sa zic...Nu mergi la notar in fiecare an sa cumperi, sa vinzi sau sa faci succesiuni. Iar din procurile de administrare, notarul nu se imbogateste. Multumesc oricum pentru exemplu. Fix despre aceasta atitudine vorbeam.
Fetelor, da, sint secretar de notar, insa la Topoloveni, unde mai sint inca doi notari, iar preturile ne sint impuse, nu le facem noi. Pentru intelegerea carora au probleme cu onorariile notarilor, mentionez ca notarul incaseaza obligatoriu la o vinzare urmatoarele taxe: impozitul pe suma incasata, care este de 2 sau 3% dupa caz, taxele de verificare si inscriere in Cartea Funciara si onorariul cu TVA. Din toate aceste sume notarul ramine doar cu onorariul, fara tva, din care mai plateste 16% impozit. A nu se intelege ca-i vaiet pe notari. Departe de mine gindul asta. Vreau doar sa spun ca una este sa fii notar in Bucuresti si alta este sa fii notar la Topoloveni. Smile
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 28 Iul 2011, 8:29 pm

ioana soare a scris:
Parerea mea e ca romanul nu se va schimba nicodata daca nu sta cineva cu bicul pe el. ...daca i-ar da cineva o amenda de 15 milioane si 100 de ore de munca in folosul comunitatii pentru ca a scuipat cojile de seminte pe jos, atunci cred ca data urmatoare si le va pune intr-o punga si punga o va arunca la cos.
Doamne ajuta! Unde nu se iau si la noi masuri din astea, nepopuliste, dar asa de bune pentru obrazul gros al conpatriotului. Pe mine nu m-ar durea mult (recunosc, cand am calcat pe bec, am platit - parcare ilegala- si a usturat la bugetul familiei rau, dar ne-am lecuit), dar multi ar ramane fara bani de paine (pe luna), venind de la munca pana acasa, daca ar sta cate un politist comunitar la fiecare colt de strada.
In metrou de ce nu mai sunt cersetori, pentru ca sunt bodyguards (sau bategarzi rade ). De ce nu se intra cu bicicleta, cainele, se respecta curatenia in parcurile pazite?
Acum cateva zile, niste pustani aruncasera niste ambalaje, in fata locului meu de munca. M-am luat de ei, sa le ridice ca aveau cosul langa. Unul ii zice altuia... ia-le ba, ca aici nu esti la tine in cartier... zid Pai da, in anumite cartiere sunt oameni mai civilizati si se matura strazile seara si in alte cartiere nu. Pai cred si eu, daca ar baga echipe de sute de oameni sa curete un cartier si a doua seara ar fi la loc, din cauza celor care arunca in fata blocului lor sau langa masina lor, ar fi in zadar. Romanul are un fel de porcism in el; imi pare rau sa zic, dar sa faci gratarul stand intre gunoaie sau sa lasi copii sa se joace in mizerii, numai unui animal nu i-ar pasa. Si totul incepe de la respect; pentru ca nu ne respectam intre noi si nici chiar pe noi insine.
Vorba aia, un mar stricat, intr-un cos de mere bune... restul deduceti.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Joi 28 Iul 2011, 10:15 pm

si daca e asa de bine acolo si toate sunt roz de ce vin romanii si isi fac analizele si investigatiile in spitalele din Romania?
Un exemplu Ecografie abdominala-Italia ~100 euro(din ce mi-a spus fina mea care a purtat o sarcina acolo dar a nascut aici) iar la noi 30RON...
si ar fi bine sa se introduca si la noi REGULI,amenzi numai asa poate s-ar face ordine...
si cu fitele romanilor din afara acolo stiu sa respecte legea ptr ca ii arde la buzunare aici trebuie sa se dea rotunzi(marea majoritate)...sunt multe de spus aici.. Sad
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2514
Varsta : 45
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Joi 28 Iul 2011, 11:48 pm

Cristina, nu-i asa ca nu e placut? Stii, insa, cum se zice:"semeni vant, culegi furtuna!"
Despre plata serviciilor medicale in strainatate: se plateste orice analiza, ecografie, tratament sau...mai stiu eu ce DOAR in cazul in care esti ilegal in acea tara, muncesti la "negru" si angajatorul nu-ti plateste asigurarile!!!A! Si mai este cazul in care iti faci analizele, tratamentele sau operatiile la particular! Atunci normal ca platesti! Toti cei care suntem legali in orice tara din UE si muncim legal beneficiem de asistenta medicala gratuita, medicamente compensate(compensatii care ajung pana la 80%).
Betymi, tu zici:"si cu fitele romanilor din afara acolo stiu sa respecte legea ptr ca ii arde la buzunare aici trebuie sa se dea rotunzi(marea majoritate)...sunt multe de spus aici.."!
Acum vin si eu si completez: daca esti

legal, esti la fel si in Ro si in Es si in It si in Republica Sudafricana sau Centrafricana! Esti la fel oriunde ai trai!!!
Eeeeei, dragi romani, o seara buna va doresc, indiferent de ora la care va veti culca(cea de aici, de dincolo sau cea de la Antipozi!
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta la data de Vin 29 Iul 2011, 12:00 am

Da Bety ai mare dreptate.De obicei cand vin in concediu vara, au 1001 de fite si figuri in cap.Merg la iarba verde si urla manelele din masina lor, lasa totul imprastiat prin jur nca doar sunt in Romania si se uita de sus la tine cand le spuica nu procedeaza bine.Iti mai si raspund ca"la banii mei va cumpar pe toti ! asa sa stii cucoana"Dar asa rea cum este tara asta toti vin vara sa-si faca lucrarile la stomatologie aici in tara de pur si simplu stomatologii de aici de la noi isi amana concediile pentru ca stiu ca au clienti care platesc bine pentru lucrari bune si rapide
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 59
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Vin 29 Iul 2011, 12:07 am

Floren, pentru mine nu e nici placut nici neplacut. Tu ai dat exemplul necesar caracterului pe care voiam sa-l scot in evidenta. Fix pe oamenii cu aceeasi gindire cu a ta ii tratez cu acelasi respect aratat "fraierilor" care stau in tara.
Cind vine un client cu aere de "Da-te la o parte ca vin din x tara si il umplu pe notar de bani", are parte, in biroul unde lucrez, de un dus rece si va avea parte de aceeasi programare si "plimbare dupa acte". Pe noi nu ne da pe spate chestia asta.
Legat de sistemul medical, mi-am aminit de o verisoara care lucreaza de ceva ani, undeva in Italia, la o tipografie. Ea zice ca e legal si o cred, ca dureaza asta de ceva ani. Anul trecut, prin mai parca, a trebuit sa faca o operatie de apendicita. Toate bune si frumoase, numai ca la sfirsit i s-a inminat o hirtie cu cit mai avea de plata, ca asigurarea ei nu acoperea nici macar o operatie minora. Mentionez ca nu a mai beneficiat inainte de servicii medicale ca sa apeleze la asigurare.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ikuta la data de Vin 29 Iul 2011, 12:45 am

Floren a scris:CCristinaC,zici ca "Luna viitoare, august, vin romanii din afara, si ajung, in numar mare, si la mine." Da! Vin romanii din afara si va umplu buzunarele!!! Sau asta nu se pune? "De-abia asteptam sa vina romanii in vacanta ca sa le luam banii!"
Mai bine sa ramana acolo unde au ales sa traiasca.Vin romanii "sa ne umple buzunarele"cu figuri si fite in cap.Din masinile lor urla manelele, vorbesc tare de parca numai ei exista , sau de parca ar fi surzit brusc.In orice loc isi dau aere cine sant ei si cum ne pot cumpara ei cu banii lor.Intamplarea a facut ca acum 2 ani intr-un magazin, o tipa sa faca scandal strigand ca in Spania nu s-ar intampla asa ceva, si ca ea este cineva acolo si ne poate cumpara pe toti cu bani ei.Din nefericire pentru ea, o doamna din asistenta a intrebat-o daca si acum face curatenie la nu stiu care bar.A plecat ca din pusca scandalagioaica si nu a mai comentat.Asta este draga Floren veniti cu conceptii gresite ca ne umpleti de bani dar stai strasmb si judeca drept :de ce veniti aici sa va faceti lucrarile stomatologice?Dece multi din cei plecati isi trimit copii la facultate in Romania?De ce , de ce, de ce?NU SA NE UMPLETI NOUA BUZUNARELE SA PLATITI MAI PUTIN!Dar asta nu o veti recunoaste voi, din pacate
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 59
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Vin 29 Iul 2011, 12:51 am

Ikuta Merci Merci pupi pupi
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amoni la data de Vin 29 Iul 2011, 10:42 am

Si pt ca am ales sa imi apar tara, vin si va spun voi ati ales democratia in 1989 cind Ceausescu a fost omorit, si cind toti romani au crezut ca vor avea un trai mai bun,o tara mai buna si ce sa intimplat.....? sa dus totul de ripa, iar acum suntem nevoiti sa ascultam manelele vecinilor injuraturile, gunoaiele, sa nu poti sa-ti cumperi nimic pt ca preturile sunt prea mari, sa nu poti sa te angajezi pt ca patroni sunt prea ciudati sau ca nu lea placut de felul in care erai inbracata in ziua interviului si tot asa, pe sosele merg soferi care si-au loat permisele pe banii.
Iar acum va intreb eu pe voi cite din astea se intimpla in ainte de 1989?
Citi din proferosori loau examenele cu nota 2, sau citi din profesori erau analfabeti.
Va spun eu nici unul.

Ultima editare efectuata de catre amoni in Vin 29 Iul 2011, 12:45 pm, editata de 2 ori
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 37
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Vin 29 Iul 2011, 11:15 am

Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Chirrox13 Ieri la 14:43
Predarea nu inseamna numai sa insiri notiuni si explicatii, inseamna sa atragi acel copil sa vrea sa stie mai multe, sa se documenteze singur, invatatul sa nu mai fie o toceala/povara/vanatoare de note...ca pana la urma pe mine nu ma intereseaza nota ci daca e atras sau nu spre cunoastere...
Oricum, programa e destul de incarcata si pt elev si pt profesor.

Stiti cati diriginti mergeau acasa la elevi ca sa ii aduca acasa?...Tatal meu mereu mergea si parintii habar nu aveau ca odraslele lor nu merg la scoala ca soseau mereu la aceeasi ora si aveau incredere oarba il el...
Stiti de cate ori a avut pana la masina ca avea rotile mereu pe janta ca era corect cu elevii?
Stiti de cate ori se cere in consiliul profesoral ca profii sa fie mai indulgenti ca scoala sa aiba procent de promavare mai mare?...De ce nu puneti punctul pe i?
De ce mereu profii sunt de vina in invatamantul asta cand ei la scoala cu Dacia si ei cu decapotabilele?Profii nu au salariul suficient de mare pentru a-si plati utilitatile si recurg la meditatii?...De ce numai profesorii sunt vinovati?...Parintii de ce nu se mai intereseaza de situatia scolara a odraslelor ...

Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Vin 29 Iul 2011, 11:56 am

Chirrox13 a scris: Parintii de ce nu se mai intereseaza de situatia scolara a odraslelor ...
Pentru ca sint parinti fara a sti ce inseamna asta. Pentru ca fac copii pentru ca asa trebuie ca sa fii in rindul lumii, si pentru ca "un copil creste pe linga tine fara sa-ti dai seama". Pentru ca parintii nu sint educati. De unde sa educe un copil daca ei nu sint educati? Pentru ca e mai important sa vada vecinul ca mi-am luat nus' ce masina bengoasa decit ca fiul/fiica mea e premiant(a). D'asta. Pe mine ma enerveaza parintii care pling pe la poarta liceului ca odrasla nu a luat bacul dar ei, ca parinti, nu si-au facut timp in patru ani sa treaca pe la scoala.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Vin 29 Iul 2011, 12:26 pm

Bun!!! Ikuta,"Asta este draga Floren veniti cu conceptii gresite ca ne umpleti de bani dar stai strasmb si judeca drept :de ce veniti aici sa va faceti lucrarile stomatologice?Dece multi din cei plecati isi trimit copii la facultate in Romania?De ce , de ce, de ce?NU SA NE UMPLETI NOUA BUZUNARELE SA PLATITI MAI PUTIN!Dar asta nu o veti recunoaste voi, din pacate"!Asta nu o crezi nici tu,draga! Lucrari stomatologice facute in tara??? Ca sa ce? Ca sa ma intorc si peste o saptamana sa raman cu lucrarea in mana??? NU! Intr-adevar, stomatologia implica preturi mari in occident, insa calitatea materialelor este net superioara! Am sa-ti dau un exemplu tragic: in 2004, cand a fost atentatul din Madrid, din nenorocire, printre victime au fost si compatrioti de-ai nostri care nu au mai putut fi identificati. Stii ce s-a intamplat? Li s-a demonstrat nationalitatea (pentru inceput) dupa lucrarile dentale! Dupa materialele folosite si dupa modul de lucru! Ti se pare putin? Fa-ti tu lucrarile acolo unde crezi de cuviinta si noi ni le facem acolo unde alegem!
Zici ca ne trimitem copiii la facultati in Romania! Ha! Nici tu nu crezi ce zici!!! Ca sa ce!? Ca sa umble dup-aia sa si le echivaleze, sa le fie recunoscute, sa faca iar alte cursuri prin alte parti, pt ca valoarea facultatilor de la noi e nula!? Nu, multumesc! Dar daca e asa cum crezi tu ca e, de ce multi parinti din tara cauta burse pentru copiii lor afara? De ce isi lasa sanatatea la locurile lor de munca pentru ca odraslele lor sa plece afara?
Ziceti de patriotism! Explicati-mi si mie, va rog, cum de s-a ajuns ca soldati din armata Romaniei sa plateasca spaga ca sa plece in Afganistan sa apere o cauza care nici macar nu le apartine!!! Sa dai spaga ca sa pleci spre o posibila moarte!!! NU!!!
Amoni , tu zici ca NOI am ales democratia in ´89! Absolut corect!!! Ba, chiar mai mult, am mai spus-o si ma repet: sunt una dintre participantii la Revolutie! Mi-au suierat gloante pe la urechi de am facut pe mine! Cu ce m-am ales... Am ales sa nu stau sa suport sa vad cum tara mea se duce p...ii de suflet, am ales calea pribegiei, am ales sa traiesc asa cum am vrut noi sa fie atunci cand am iesit in strada in ´89:
liber! citesc ziarele, vad emisiuni tv romanesti si mi se face rau cand vad (si cunosc si eu!) cate persoane nule si neavenite sunt revolutionari! Cunosc caz care la vremea aceea, in ´89, avea 13 ani si azi e revolutionar cu acte "in regula"!HA! Nu am vrut si nici nu am cautat niciodata sa ma imbogatesc de pe urma faptului ca am avut curaj sa iesim in strada! Nu am nici certificat de revolutionar, nu iau nici un fel de ban si nu am nici un fel de beneficiu de pe urma acelei intampari ! Am crezut si am sperat sa fie asa cum ne doream toti la acel moment: bine!! BINE sa vina peste Romania!
Iubesc Romania cea care a fost (lasand deoparte comunism, alea-alea...),Romania cea cu personalitate, cea cu bun-simt, cea cu respect fata de celalalt, cea cu stiinta, arta, cultura ei muncita, promovata si recunoscuta! Cand vin acasa, prefer sa ma urc in varf de munte, unde sa nu vad decat vre-o 4-5 persoane, sa admir ceea ne-a dat natura si sa raman doar cu asta!
O zi cu realizari va doresc!

Ultima editare efectuata de catre Floren in Vin 29 Iul 2011, 12:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectie)
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Vin 29 Iul 2011, 1:10 pm

Ne miram ca profesorii iau note mici la titularizare?Eu nu ma mir.Cei care termina facultatile cu note mari si care au tras din greu pentru aceste note nici nu vor sa auda de invatamant.Si stim cu totii de ce.Am si un exemplu concludent.Fiica mea a terminat facultatea de litere, ca profesor de limba romana si italiana,fiind sefa de promotie.Cand s-a dus la aceasta facultate isi dorea sa lucreze in invatamant,dar in conditiile de acum nu mai vrea.Asemeni ei cunosc multe alte cazuri,iar asa stand lucrurile va dati seama cine s-a prezentat la titularizare.Cei buni isi cauta, si poate unii chiar au gasit,domenii in care sa poata castiga un salariu cat de cat decent.Pentru profesorii am toata stima ca pot face fata situatiei actuale.Nu e usor sa fii profesor astazi in Romania.
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 29 Iul 2011, 1:48 pm

Eu mi-am reparat dantura in Romania, iar acum ma intreb de ce n-am lasat vacanta sa fie vacanta si reparatiile sa mi le fac aici. Asa invatam din greseli, insa nu asta conteaza, ci faptul ca in Romania mandria, orgoliul, nu poate suporta ideea de a fi atacata verbal, de-asi lua asupra vina reala. Este automat victima fara a analiza daca in afirmatii exista strop de adevar. Nu se schimba mentalitatea, pentru ca nu este luata ca atare, nimeni nu-i vinovat decat cei care au ceva de spus. Nu-mi adun gunoiul din comoditate, iar daca mi-e atrasa atentia mai a dracului ma fac si mai dau si cu vorbe urate, de ce pentru ca nu vreau sa accept ca eu am gresit!

De-asta purtam aceste discutiii care uneori depasesc limitele bunului simt, pentru ca suntem atat de plini de noi si de nationalitatea noastra incat oricine e vinovat (ca-si baga nasul), numai noi avem dreptate!

Si inca o completare... Toti cei care sustineti sus si tare, ca Romania este cea mai cea pentru voi... de cate ori purtati o discutie intre prieteni, ce vorbiti? N-am bani de gaz, vine curentul, nu mai am nici bani de paine, vai ca in Romania asta nu mai poti face un pas, nu-ti ajung banii pentru cutare si cutare, m-am saturat, nu stiu in ce directie sa mai apuc... Va suna cunoscut? Macar o afirmatie? Sunt sigura ca da, 90% dintre discutii sunt de acest gen, de neajunsuri si probleme. In strainataturi, nu e usor, insa se pune accent pe esential, se ia problema de la radacina si nu de la frunza. Multe persoane au pe langa job, un mini job, se lucreaza la greu, se intretin gospodariile cum poate fiecare mai bine, se uita la ultimul cent pe ce-a fost cheltuit, iar petrecerea in sine e o data pe an intr-o vacanta undeva de cateva zile. Este disciplina, si da greselile se platesc, ceea ce-ar trebui si-n Romania. Parcarile se platesc, chiar si atunci cand e in fata casei; totul se plateste la suprafata de aceea sunt si bani de manevrat, in Romania se plateste si cel mai mult in spagi, bani care ajung doar in conturi personale... De ex. Germania a simtit foarte putin criza, s-a simtit, dar lumea a receptionat, si s-a purtat ca atare, a redus unde se putea reduce, si... vedeti cu siguranta la tv. ajuta peste tot unde poate, de ex. Grecia, Africa. Nu sunt ei cei mai buni cu siguranta, insa sa traiesti intr-o tara ca asta greul este mai usor, mai bine calculat. Nu-mi pare rau ca m-am oprit aici, iar daca ma voi intoarce vre-odata sa traiesc in Romania, voi aplica ce-am invatat si ce-am vazut aici!
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Vin 29 Iul 2011, 2:32 pm

Zici ca ne trimitem copiii la facultati in Romania! Ha! Nici tu nu crezi ce zici!!! Ca sa ce!? Ca sa umble dup-aia sa si le echivaleze, sa le fie recunoscute, sa faca iar alte cursuri prin alte parti, pt ca valoarea facultatilor de la noi e nula!? Nu, multumesc!
de aia sunt cautati medicii romani in alte tari?asa cum am zis orice padure are uscaturile ei...Geany multe ar fi bune daca ne-am inspira de la germani dar desi au uscaturile lor treaba merge altfel...
o poveste adevarata:3 romani(un patron,un inginer si un profesor universitar care lucrase in Germania,tot in invatamant) merg la un restaurant sa manance la tv meci Germania in cadrul campionatului mondial,terasa plina restaurant gol...fac comanda si asteaaaapta...insa chelnerita intarzie...profesorul o cheama si ii spune ca se simte ca acasa...ceilalti au vazut numai cum se inroseste tipa si cheama seful de sala care isi cere scuze ca sunt aglomerati datorita meciului dar masa va fi din partea casei,bineinteles ca romanii s-au enervat ca nu cereau de pomana doar sa manance...nu stiau nemtii ce sa le mai faca...
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 29 Iul 2011, 2:45 pm

Asta numesc eu organizare, daca nu fac fata si cu restaurantul, atunci cand este o aglomeratie din cauza via motive, il declar inchis. Cand iti este foame si mergi la un restaurant astepti 45min.- o ora dupa mancarea comandata, daca nu esti servit si nici macar anuntat de prelungiri ai dreptul (prin lege) sa te ridici de la masa si sa pleci, chiar spunand, la revedere.

Mancarea se gateste in bucatarie, de regula de catre bucatar, nu in bar... Deci totusi comanda putea fi luata si bucatarul putea gati...

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Vin 29 Iul 2011, 2:50 pm

ai dreptate...dar romanii nu s-au gandit ca in Germania pot pati ca si in Romania...
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 29 Iul 2011, 3:18 pm

amoni a scris:Si pt ca am ales sa imi apar tara, vin si va spun voi ati ales democratia in 1989 cind Ceausescu a fost omorit, si cind toti romani au crezut ca vor avea un trai mai bun,o tara mai buna si ce sa intimplat.....? sa dus totul de ripa, iar acum suntem nevoiti sa ascultam manelele vecinilor injuraturile, gunoaiele, sa nu poti sa-ti cumperi nimic pt ca preturile sunt prea mari, sa nu poti sa te angajezi pt ca patroni sunt prea ciudati sau ca nu lea placut de felul in care erai inbracata in ziua interviului si tot asa, pe sosele merg soferi care si-au loat permisele pe banii.
Iar acum va intreb eu pe voi cite din astea se intimpla in ainte de 1989?
Citi din proferosori loau examenele cu nota 2, sau citi din profesori erau analfabeti.
Va spun eu nici unul.
Iarta-ma , te rog, dar esti prea tanara ca sa poti face comparatie. Incontestabil, inainte de "89 erau si lucruri bune, dar tu n-ai trait frustrarile, disperarea, neputinta, demagogia , minciuna fatisa, incorsetarile de tot felul, indoctrinarea idioata , politica de stivire a constiintei si a inteligentei creative. Eu sunt de parere ca in "89 s-a obtinut ceva extrem de important, dreptul de a spune NU!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Vin 29 Iul 2011, 3:24 pm

Aurishta, te iubesc! kiss
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 29 Iul 2011, 3:35 pm

Floren a scris:Aurishta, te iubesc! kiss
kiss
...poate primesc niste oua stricate de la nostalgicii vechiului regim... shot ...m-o scapa si pe mine cineva... peace rade
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 29 Iul 2011, 3:50 pm

betymi72 a scris:ai dreptate...dar romanii nu s-au gandit ca in Germania pot pati ca si in Romania...

Nemtii nu merg in restaurantul unde nu serveste nimeni macar la o masa mancare. Este un punct de reper, de regula, masa se ia in restaurantul unde sunt cei mai multi clienti, ba chiar la cei deja la masa le este analizata farfuria de la distanta wink (din mers desigur) Smile Dupa cum poate se stie, sunt destul de mancaciosi, pe masura pretentiosi...
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Vin 29 Iul 2011, 4:00 pm

fetelor peste tot in lumea asta sunt lucruri bune si rele dar totusi trebuie sa recunoastem ca Romania nici peste o mie de ani nu se va ridica la nivelul de educatie al occidentului,un exemplu va dau:anul trecut in Romania merg sa cumpar mici ,era coada mare semn ca oamnenii merg la iarba vede,si ma pun si-mi astept randul ,in spatele meu un domn de 2 ori cat mine si cu o burta imensa:)) ma tot impingea,la care la un moment dat ii spun va rog frumos nu ma mai impingeti ca ajungem fiecare cand ne vine randul si se ia ala de mine ca ce daca vin de afara vin plina de fitze?ca am uitat de unde am plecat,etc.ma uitam la el escotand un cuvant,m-a lasat muta,ei bine in Spania merg la cumparaturi si trebuie obligatoriu sa intrebi cine-i ultimul ca sa ajungi si tu la rand ,si nu va spun ca rabdarea care o au astia aicvi cand sunt la cumparaturi de multe ori ma scoate din sarite dar trebuie sa ma conformez,asta e lumea civilizata,nu aia unde mi-am permis ca rog un domn sa nu ma mai impinga,despre dentisti ce sa spun ,daca mergi si intrebi in cat timp iti poate face o lucrare deja isi da seama ca esti venit de afara si pe langa faptul ca te stoarce de bani iti face si lucrare de mantuiala,pe mine m-a tinut o plomba 2 luni,sotul si-a pus o masea iar dupa nici un an i s-a lasat de ii intra mancarea intre gingie si masea,iar acum daca stau sa calculez drumul in Romania plus ce am dat la dentist ne faceam aici amandoi chiar daca ar iesi mai scump dar eram linistiti si aveam garantie.

aici oricine vine si nu are card de sanatate are totul gratuit ,consult,retete compensate,internai etc,ei bine in romania muncesti contribui dar cand mergi la medic dai spaga mai mult decat platesti tu lunar asigurarea,deci cine spune ca romania e paradisul sa ma lase......mergi la cumparaturi daca vede ca te uiti mult la bani cand iti spune pretul stie ca esti plecat si nu-ti dai seama daca te inseala,eu recunosc merg o data pe an in romania si ma cam dau pe spate chestia asta cu ronii,leii etc,nu sunt fitzoasa dar cum totul e in € aici te obisnuiesti asa si chiar nu ma descurc foarte bine cu leii in primele zile cand ajung acasa.

PS nu stiou daca am putut spune vreodata cu adevarat ca mi-e rusine ca sunt romanca dar dupa intamplarea din parc(am scris la balaceanca) acum o spun cu tarie:DA mi-e rusine ,numai romancele stiu sa se faca de rahat unde merg si nu stiu analiza o problema iar apoi sa o discute,nici un spaniol nu m-a facut vreodata in atatia ani in spania sa-mi fie rusine sa merg undeva cum m-a facut o romanca ,cum m-a injurat in ultimul hal si cum din intamplare vecina mea spaniola era apoape a vazut toata faza si mi-a spus ca nu-i vine sa creada ce scandal am avut cu o alta compatrioata de-a mea!!!deci DA MI-E RUSINE,si mi-e rusine ca o notarita nesimtita in loc sa-mi ia 600€ pt un contract de vanzare-cumparare cu clauza mi-a luat 1000€,deci lasati-ma pe mine ca oriunde mergi tot romanul te f...e....trage de pe tine cat pot de parca pe cei plecati din tara te scot banii afara din casa.

IKUTA nu te supara ca-ti spun dar daca acea"scandalagioaca"cum ii zici tu facea curat intr-un bar a fost greseala ei ca a plecat si i-a fost rusine,macar asa "spalatoreasa cum era isi castiga painea ,multe din romania ar vrea sa mature si drumurile si n-au posibilitate,chiar si cu facultati!iar daca a facut ea acolo scandal sunt convinsa ca ceva n-a fost in regula si o spun din propie experienta,nu de putine ori mi s-a intamplat sa meg la magazine in tara si sa nu ajung la casa pt ca se bagau toti in fata mea si lasam cosul jos si mergeam in alt magazin....sau sa nu-mi primesc restul....sau imi dadeau chibrituri in loc de rest pe care le aruncam ca n-aveam ce face cu ele si imi era rusine sa-mi cer banutii aia mici care erau ai mei!!!!!

PS:as avea multe de spus dar ma opresc pt ca sunt persoane care probabil din complexitate ne critica pe cei plecati desi fiecare avem dreptul la o viata mai buna si vrem sa luptam nu sa trecem prin viata ca frunza pe apa!!!!!
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos