Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 6:03 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lun 16 Oct 2017, 12:52 pm Scris de ema

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 01 Apr 2010, 10:50 am

Sa va zic ce cred eu? Omul este puturos prin natura lui animalica (orice animal prefera sa doarma si isi revine din amorteala cand ii e foame sau trebuie sa se reproduca dama ) dar ceea ce ne face sa producem, sa cream sau sa lucram orice, este vointa, determinarea si de ce nu motivarea materiala. Cum a reusit neamtul sa-si reconstruiasca Berlinul dupa razboi? Cum a reusit emirul Dubaiului sa puna biciul pe populatie si au ajuns in cateva zeci de ani, unde sunt acum (erau inapoiati ca indienii, aproape)? Cum de bulgarii au niste statiuni la litoral asemanatoare cu ale grecilor, spaniolilor si inca mai practica agricultura, cu succes chiar. Cum de au toti autostrazi zeci de mii de km, drumuri nationale care nu se strica la prima ploaie...
SUNT ROMAN, DECI MI-E RUSINE! O spun cu durere, o spune cineva care putea sa obtina cea mai "smechera" cetatenie din lume (si nu, nu ma dau mare, doar constat). O spune cineva care observa ce e in jur, care nu trece pe partea cealalta, nu se face ca ploua. De ce dau cu oua stricate in compatrioti? Pentru ca am ochi sa vad (mizeria de pe strazi, de pe campuri, din paduri), pentru ca am nas sa miros (micii vecinului facuti in curtea blocului, subratul "vecinului" din RATB, gunoaiele neridicate de Rebu), pentru ca am urechi sa aud (maneaua la maxim pusa de vecinul de bloc, de "colegul" de trafic, injuraturile si argoul pustanilor spalati, care "o ard aiurea" prin parcuri), pentru ca am minte sa procesez informatiile...
Suntem o natiune preponderent... varza. Ne facem bine? Probabil ca nu. O sa revin cu argumente la fiecare aspect al vietii de zi cu zi, cu poze ale mizeriei din paduri, de la munte, de pe campuri. O sa critic de la mic la mare, de la sarac la bogat, de la urat la frumos. Si va invit sa faceti si voi la fel! Ignoranta ar trebui sa ne doara, ar trebui sa ne scoata in strada sa urlam: Desteapta-te ROMANE! pana nu e prea tarziu.

Ultima editare efectuata de catre Admina in Vin 02 Apr 2010, 12:02 am, editata de 1 ori

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Joi 01 Apr 2010, 11:45 am

aplauze Bravo ai pus puctul pe i.
Ne-am invatat sa facem numai gratare cu mici si sa lasam mizerie in urma noastra ca vin altii si curata.Sa nu acordam prioritate niciunui sofer care vrea sa in coloana,ca e dreptul meu si nu-l las.Sa aruncam mizeria pe jos oriunde ne-am afla.
Eu una care aveam 9 ani la revolutie stiu prea putin despre acea perioada de pana in 89.
Dar incerc sa nu am acea mentalitate si sa fiu mai buna si sa-mi educ copii la fel.
Si eu am putut locui definitiv in Italia la tatal meu dar am ales Romania ,loc unde am facut casa si copii.
Dar mai regret uneori cand vad cum esti tratat de functionarii "neatinsi" cu o cafea.
Cum am dat cafeaua totul a mers uns si ceea ce nu se putea, s-a putut.
Si cum am cotizat sa am un ginecolog care sa ii pese de mine si de sarcinile mele(am avut noroc si nu am dat mult).
Eu personal cand plec de la gratar imi iau acasa toata mizeria inclusiv pampersul celei mici.
Si in oras tin gunoiul in buzunar pana la primul cos.
Avem si noi langa Ploiesti campuri pline de pet-uri si sacose de plastic.
Si cum vecinul de langa mine care are ditamai casa si nu e abonat la gunoi(eu sunt si costa 3 lei de persoana)duce resturile de vegetatie din gradina de flori intr-un naylon vis-a-vis in curtea unui spaniol care nu sta acolo si nu mai are bani sa-si termine gardul si casa inceputa.
Era duminica si cand l-am vazut m-i s-a facut scarba de el si m-am intors cu spatele de rusine.
Si cum arunca acelasi vecin pet-uri peste gard tot vis-a-vis.Si doar sunt ingineri amandoi si tocmai si-au mai luat inca o masina de peste 10000E.
Si nu dau 6 lei pt gunoi.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Joi 01 Apr 2010, 11:46 am

cu parere de rau admina ai mare dreptate...cat depre gropi intr-o zi o sa-mi iau carnetelul sa fac o harta a gropilor..Pacat de noi romanii ca suntem foarte destepti prin gena noastra...si ne duce capul la multe..dar undeva lipseste ceva...Toti strainii vin si ne cumpara tara si nu facem nimic..Cum poate un judecator sa dea castig de cauza unor investitori,sa faca la malul marii centru de colectare deseuri chimice???
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 31
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Danny24 la data de Joi 01 Apr 2010, 11:58 am

Dupa cum spune un sef de-al meu, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. sincer, fiind tanara si inca studenta am de gand sa fac tot posibilul de a iesi din tara asta, sper sa-mi gasesc un masterat sau un doctorat afara, deoarece fara pile si pupincurism nu am sanse sa imi fac un viitor aici.
Danny24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 119
Varsta : 29
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Joi 01 Apr 2010, 12:04 pm

Ai mare dreptate, Admina. Si mie mi-e rusine ca sunt roman. Si mi-e cu atat mai rusine cu cat nu stau in tara. Nu vreau sa incep comparatii....ca nu am cu ce sa compar. Nici la strazi, nici la gunoaie, nici la birocratie, nici la sanatate, nici la mentalitatea omului de rand, corectitudine si civilizatie.....Nimic. O spun cu durere in suflet.
Si sa va povestesc cum sunt o parte dintre romanii de pe aici?? Mi-e cam sila, sincer. Multi smecheri, care mai de care.... Si mi-e rusine de cersetori, de scormonitorii de gunoaie si adunatorii de fier vechi, hotii, prostituatele, pestii ... tot romani si ei.
Acestia ne pun eticheta, din pacate.
Ma grabesc acum, nu am timp sa dezvolt pre mult. Ca s-ar putea vorbi o multime pe teme asta...
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 38
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Joi 01 Apr 2010, 12:12 pm

Atitudinea tine de noi toti . Unii sunt mai educati , altii nu . Suntem precum copii daca ni se face obserbatie avem sansa de a ne indrepta altfel nu . Suntem cu torii "scarbiti " de actiunile celorlalti , dar de cate ori am luat atitudine in loc sa intorcem cu spatele ( cum a facut marinmagda) ? Este drept , sunt multe zone in tara ramase in urma civilizatiei . Faptul ca dorim sa castigam mai mult si pentru aceasta plecam din tara , nu inseamna ca trebuie sa imi fie rusine ca sunt roman .
Strainii ne percep ca fiind hoti , criminali , violatori sau alte scursuri ale societatii , dar cei care sunt oameni "gospodari" ( in sensul bun al cuvantului ) au spus "Da , eu sunt roman !" , pentru a inclina balanta ca sa fim vazuti intr-o lumina pozitiva ? Ma indoiesc !
La olimpiadele scolare castigatori sunt elevii romani si lor nu le este rusine de ceea ce sunt . La facultati din afara merg copii romani si nu le este rusine .
Este suficient sa citesc Eminescu , Goga , Cosbuc , Sadoveanu sau Creanga si realizez ca sunt ROMAN . Cand ascult "Treceti batalioane romane Carpatii" mi se furnica pielea , sau cand ascult muzica populara a Vetei Biris . Rasfoind cartile de istorie realizez ca nu imi este rusine ca sunt ROMAN .
Iertati-ma ca nu pot sa fiu in deplin acod cu voi .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Valentina la data de Joi 01 Apr 2010, 12:19 pm

ADMINA,esti suparata rau de tot astazi . ESTE saptamina Patimilor. Iti respect punctul de vedere ,ai fff.mare dreptate . De ce suntem asa cum suntem ,pentru ca nu citim nu ne informam nu cultivam frumosul . Am scris astazi si pe FORUM la SECTIUNEA CE FACEM IN VREMI DE CRIZA .Ce zici de asta familia nu educa copii pentru ca asteapta de la scoala,scoala vrea recompense (VEZI GREVA PROFESORILOR) nu mai face educatie !!!! DE la parinti .de la scoala ,apoi respectul de sine a disparut (prostitutie in politica ,si aproape in toate domeniile de activitate .) totul PENTRU BANI !! Am iesit cu tare grave din comunism,si in loc de educatie la nivel national incepind de la ingiena pina la cultura,s-a promovat nepotism ,oportunism,prostia,compromis si nu competenta si valori.
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Joi 01 Apr 2010, 2:33 pm

Ma bag si eu in seama daca tot se discuta si sper sa nu dati cu rosii Merci
Valentina, scoala face educatie in continuare si o pot spune cu mana pe inima. E drept ca profesorii fac greva, dar nu sunt de acord cu afirmatia:scoala vrea recompense, nu mai face educatie !!!! Sad Se face educatie, dar pe langa unii trece ca vantul, din pacate.
Scoala la care lucrez face parte din proiectul Eco-scoala si facem foarte multe activitati de ecologizare, sarbatorim Ziua Apei, Ziua Pasarilor, Luna Padurii,...si tot ce ce face parte din
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], impartim fluturasi pe strada, facem curatenie, desenam, facem expozitii, poezie, eseuri cu teme eco, colectam hartie, peturi si tot ce se poate recicla, iar copiilor le place si in viitor speram sa avem o tara mai curata. La orele de abilitati lucram foarte mult cu reciclabile.De ce sa dam 0.50 lei pe o coala pentru a confectiona ceva, cand putem folosi o coala A4 scrisa?
N-am sa uit niciodata o discutie de la o ora de Ed civica, "Cum sa ne purtam pe strada?" Discutam cu elevii ce facem cu ambalajele de la ce mancam pe strada si o fetita mi-a spus ca mama ei îi ia ambalajul din mana si-l arunca pe jos si ea ce sa faca? Raspunsul meu a fost: îl iei de jos si-l arunci la primul cos si poate asa mama nu va mai arunca ambalajul pe jos, ci la cos sa nu mai fie ea nevoita sa-l ridice.
Educatia nu o fac si nu o au multi parinti. Sad
Sa nu credeti ca scriu doar vorbe goale va arat cateva poze de vinerea trecuta cand am fost sa adunam gunoiul de pe malul Jiului.

Copil fericit care face curatenie din placere, nu din obligatie.

asa lasa in urma lor cautatorii de fier, cupru,... Sad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O alta clasa care aduna mizeria oamenilor.

Asa am lasat in urma noastra, dar nu stiu cat timp va ramane curata acea zona(daca n-o fi deja la loc)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Intr-o jumatate de ora, o mana de copii au adunat cativa saci plini cu gunoi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Azi, e Ziua Pasarilor, iar copilasii ajutati si de parinti au construit casute pentru pasarele, care au fost puse in copacii din jurul scolii.Cum primesc pozele de la o colega vi le arat si pe acelea.
Scuze de off topic
Sambata (mergem cand e nevoie si sambata la scoala) am avut un concurs intre scoli cu mancare de post,eu si colegele mele am gatitcu placere, iar copiii au participat in perechi la concurs de fotografie, pictura, informatica, eseu, ornarea colivei si apoi au fost serviti cu mancarea ce am pregatit-o.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Educatie se face!

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Joi 01 Apr 2010, 3:20 pm

Faptul ca avem incontestabile valori printre romani ne poate face sa ne simtim mandri de ei, dar din pacate nu aceste valori ne reprezinta (de obicei), ci scursurile societatii. Si din pacate parerea mea este ca sunt mult mai multi cei fara valoare, incepand de la conducerea tarii... Asta e marea noastra tragedie, a poporului roman...
Despre educatie... imi expun si eu parerea. Si eu am fost cativa ani profesoara in tara, si educatia nu se poate face cu forta. Nu trebuie ca parintii sa astepte numai de la profesori, trebuie sa ne educam copiii de acasa, sa invete adevaratele valori inca de mici. Scoala sa-i imbogateasca cunostintele, sa-l formeze, sa-l cizeleze... Bine, ca sa nu mai vorbesc cat de mult se "investeste" in cadrele didactice, cu salarii de bataie de joc, cel putin la cei aflati la inceput, nu sunt incurajati in nici un fel... Asa era acum cativa ani, si ma indoiesc ca s-au schimbat prea multe. As dezvolta subiectul dar sincer mi-e jena.
Si da, am plecat din tara, nu ca sa castig mai mult, ci pentru ca mi s-a parut mai important ca familia mea sa fie unia, sa nu traim separati eu si sotul meu de distanta... a venit copilul apoi, si sincer nu ma mai gandesc acum la venirea in tara. Aici dintr-un singur salariu mediu, putem duce o viata decenta, putem avea rata la casa, la masina, si sa ne ajunga si pentru traiul zilnic. Ma intreb in Romania cand se va junge la asemenea performante?!
Sa va povestesc ce mi-a spus ieri in parc o amica: au fost in Romania asta vara si copilul (de nici 2 ani) si-a spart barba, au mers la spitalul de urgente, copilul sangera foarte tare, parintii agitati, prima intrebare a celor de la urgente a fost daca au asigurari de sanatate... au aratat card-urile de asigurare de sanatate europeana, cei de la spital au spus ca nu sunt valabile in ro (?!), dupa ce i-a bagat 500 mii in buzunar unei doctorite de pe acolo imediat au fost bagati in seama ca sa vada ce se poate face si in final i-au cusut copilului rana.... Credeti ca este posibil asa ceva?? Deci cat de mandri ca suntem romani ar trebui sa fim??

Dar, in fine, cred ca fiecare dintre noi, in parte, ar trebui sa fim raspunzatori de propriile fapte, nu numai sa vorbim de ale altora, si prin propria atitudine si exemplu sa putem spune: sunt mandru ca sunt OM. Ca e mai important decat a fi sau nu roman. Desi eu personal, daca as fi putut alege unde sa ma nasc... as fi ales altceva, vreo tara nordica, de exemplu... Smile

Sa nu uit, felicitari MihaelaT pentru ce faceti cu copii de la scoala voastra! Sunteti un adevarat exemplu de urmat! Si ce este bine e ca acesti copii pot la randul lor sa-si educe prin propriul exemplu parintii (daca e cazul), amicii, vecinii, viitori copii, etc...si poate ca, cine stie, generatiile viitoare vor avea parte de un viitor mai bun!
Alina.C
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 01 Apr 2010, 3:45 pm

aglaia a scris:
Este suficient sa citesc Eminescu , Goga , Cosbuc , Sadoveanu sau Creanga si realizez ca sunt ROMAN . Cand ascult "Treceti batalioane romane Carpatii" mi se furnica pielea , sau cand ascult muzica populara a Vetei Biris . Rasfoind cartile de istorie realizez ca nu imi este rusine ca sunt ROMAN .
Iertati-ma ca nu pot sa fiu in deplin acod cu voi .
Aglaia, nu ai inteles punctul meu de vedere. Sunt mandra de trecutul nostru, ma gandesc cum era pe vremea cand Bucurestiul era "Micul Paris", desi sunt vremuri de trista amintire, ma mandresc si ca am fost numiti "granarul Europei"; ma bucur ca am dat partimoniului cultural atatia oameni de valoare, atatea monumente, atata istorie. Iubesc natura tarii noastre, cu toate formele de relief, cu minunatia Deltei, cu muntii spectaculosi, litoralul cu plaje late si intins, pesteri unice, vulcani noroiosi si cate si mai cate. love Sunt parte din mine si de aia nu plec, poate.
Dar ce eram si ce-am ajuns? Suntem printre ultimele locuri din Europa la mult prea multe. Ne "mandrim" cu coruptie, hotie, trafic de carne vie, infractionalitate la care se adauga "actele" savarsite de romani buni, vecinii, prietenii, rudele noastre, sau poate chiar noi. Suntem marlani, mitocani, nesimtiti si vorbesc la plural ca toti "iesim in evidenta" intr-un grup de straini. Vorbim tare, scuipam samanta pe stada, aruncam gunoi pe jos (o prietena m-a surpins scapand ambalajele de la dulciurile copilului, pe jos, prin parc; persoana finuta, umblata in cercuri bune, cu studii superioare... Sad ). In afara te amendeaza daca arunci pe strada, daca fumezi in public (in State), daca parchezi neregulamentar, daca nu opresti la mare distanta de trecere. In Romania te calca pe trecere, parchezi unde vrea muschiul tau (inclusiv pe trecere), "stergi" cu oglinda sau portiera 2-3 pietoni, zilnic, arunci sticle din masina, pe geam... In Romania esti roman si nu-ti pasa.
Valentina, ai mare dreptate. Si mai tin si post, stiu ca nu e bine. Dar mocnesc aceste lucruri de mult si au fost declansate de faptul ca nu-mi pot duce fetita la gradinita fara sa fiu atinsa de masini, fara sa sterg 100 de alte masini parcate pe un meschin de trotuar de 1m latime. Am ramas consternata de mormanul de dosare completat de educatoare pentru dragul de Minister al invatamantului, care le cere hartoage peste hartoage privitor la niste bondoci de 3 ani, care abia ca nu mai fac pe ei, toti. Am fost socata sa aud ca o colega a mamei mele a fost calcata pe laba piciorului de o masina Rebu, in curtea spitalului unde lucra (acum e internata, de 2 luni si va ramane cu mari sechele). Am fost intr-o excursie prin tara si-mi era rusine de sotul meu, treceam pe langa sute de km de gunoaie aruncate pe campuri, in Caracal stateau cu gunoaiele aruncate in curtile blocurilor de lene si nesimtire; am vazut un sat de rromi (Buzescu) cu case in stil Casa Alba, aproape la fel de mari zid construite din furat, cica. Am vazut statiunea Herculane in ruine si iubesc acea zona...
Mihaela, frumos tot ce spui tu. Te respectam dinainte dar acum chiar ma simt mandra ca ne cunoastem, macar virtual. hug Esti o persoana deosebita, tine-o tot asa si speram sa se vada o diferenta... candva. Apropo de aceste actiuni, tot pe Valea Cernei am trecut pe langa un grup de voluntari care strangeau gunoaie de la marginea drumului. Frumos si cinste lor; cinste copilasilor care in loc sa se joace cu mingea pe o pajiste, o curata de mizeriile aruncate de adulti, care ar trebui sa-i protejeze.
Dar cum de suntem asa de nesimtiti, asta ma socheaza pe mine. Si de ce unul care stie cum e bine, nu-l indreapta si pe cel care greseste? De ce eu nu i-am zis prietenei sa nu mai arunce pe jos? De ce nu ne uitam urat la cei care fac acte de marlanie, de ce nu-i taxam cumva? Si cum schimbam asta? De ce nu se fac firme de oameni care impart amenzi pentru parcarea ilegala, pentru aruncarea gunoaielor pe strada (politia comunitara, nu stiu cu ce se ocupa, dar asta sigur nu face)? S-ar strange bani la bugetul si asa saracit de diversi sus-pusi, alesi de noi. shot

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cata13lina la data de Joi 01 Apr 2010, 4:05 pm

Sant ROMAN dar NU imi este rusine...Ar insemna sa-mi fie rusine cu mama mea, cu tatal meu, cu fratii si surorile mele, cu prietenul din copilarie cu care imparteam acadeaua, cu primul baiat cu care m-am plimbat de mana pe sub teiul lui Eminescu....Si nu imi este rusine cu asta !
Im este rusine in schimb cu faptul ca nu am reusit sa ma educ sa nu arunc hartii pe jos, sa nu maninc seminte pe strada , sa nu injur, sa nu vorbesc urat ; imi este rusine ca nu mi-am educat copilul in asa fel incat atunci cand isi alege o profesie sa nu o faca doar prin prisma castigurilor materiale (medic, profesor etc)Imi este rusine atunci cand imi reneg originile numai pentru ca asa e "cool", imi este rusine cand pretind fara a oferi nimic in schimb,A fi sau a nu fi roman, e simplu ; pentru cei care se incalzesc la soarele "tuturor posibilitatilor", pentru cei care traiesc pe 'pamantul fagaduintei ', fara sa munceasca doar sa-si ceara (si sa primeasca )drepturi este simplu: printr-o cerere renunti la "rusinea" de a fi roman ...dar cum ramane cu sufletul care orice ai zice si orice ai face tot la tot ce-i romanesc vibreaza.? Cum ramane cu visele care tot in romaneste sunt? La astea cum renuntam oare ? La cei ramasi acasa , care nu au putut sau poate nu au vrut sa plece si de ei ne este rusine oare ? Sau acest MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN , ascunde de fapt neputinta noastra de a NE educa, de a educa la randul nostru? Am avut ocazia sa -mi fac vacante in strainatate unde totul este frumos, curat , elegant, si unde am fost tratata ca un OM care PLATESTE .Am avut de asemenea, ghinionul sa apelez la serviciile medicale de urgenta (si fara 50 euro nu s-a uitat nimeni la mine).Am avut ocazia sa vad persoane plecate de 2 - 3 ani in strainatate care nu stiau sa vorbeasca romaneste ; uitasera; parinti care isi indemnau copiii in parc sa arunce cu pietre intr-un caine (ca la "noi" la Madrid, sau aiurea nu sunt caini...).E adevarat, suntem saraci , e adevarat poate mai saraci decat altii dar ne si place sa aruncam unii in altii cu pietre....Tare ne mai place sa ne lamentam , dar iertata-mi fie intrebarea de ce profesorii ies in strada pentru salarii mari cand iau nota1, sau 2 la testele de definitivat sau la concursurile de ocupare a posturilor?De ce cadrele didactice nu ies in strada cand cer 500 mii sedinta pentru meditatii, sau cand de pe mana lor ies copii care nu stiu sa scrie corect fie si romaneste ? De ce fiecare dintre noi , acolo unde suntem nu muncim ca cei care pleaca in strainatate si nu le este rusine de munca ? Nu ca suntem romani ar trebui sa ne fie rusine , ci ca nu vrem (sau poate nu putem) sa ne civilizam , ca nu "avem timp " sa ne educam copiii, ca-i lasam in voia sortii, iar noi suntem preocupati sa ne plangem cat de rau a ajuns tara asta in care nu se mai poate locui.Si nu ca sa va conving ci doar asa , (pentru ca mie NU mi-e rusine ca sunt roman)as vrea sa pun o intrebare , chiar si retorica : de ce fetelor din strainataturi scrieti pe forumurile romanesti, de ce cereti retete romanesti, de ce incercati fiecare dintre voi sa va aduceti un colt din tara la voi "acasa?" Oare tot de rusine ?!?!?

cata13lina
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Joi 01 Apr 2010, 4:34 pm

Ma manânca si pe mine limba acum in Saptamâna Mare dar nu pot sa nu remarc sugestia total gresita ca in scoala nu se face educatie. Aici nu e vorba de educatia din scoala ci de lipsa celor 7 ani de acasa, lipsa pe care eu nu cred c-o poate compensa ceva... si sa nu aruncati cu pietre in mine când indraznesc sa fac o remarca referitor la ce s-a spus mai sus, cu mentalitatea din timpul comunismului; nu discutam despre alte aspecte dar la capitolul educatie, e o nedreptate sa spui ca atunci nu se facea; daca gresesc, le rog pe cele din generatia mea sa arunce cu ce vor in mine; se invata atunci in scoala de frica notei, de rusine, de dragul profesorului; si amintiti-va cu ce medii se intra la medicina si faceti o comparatie cu sutele de licentiati si super doctoranzi pe banda rulanta de astazi. Ehh.... de asta e posibil orice, inclusiv ceea ce ai povestit tu, Alina.C.
A...... faza cu vai ce destepti suntem noi românii, hai sa fim seriosi si sa nu ne facem statuie cladita pe meritele geniilor neamului... ca asa putem discuta mult si bine si despre lasitatea din genele românului demonstrata de-a lungul veacului, lasitate pe care eu o vad chiar si in spusele celor care mult prea devreme se gândesc deja sa-si cladeasca un viitor in alta parte.
Dar dincolo de orice alta discutie si nemultumire fata de ce suntem sau ce am devenit ca natie, nu am cum sa nu strig "Hai România" la un meci de fotbal (si nu sunt microbista) si asa cum foarte bine a subliniat aglaia si nu am cum sa nu ma infior când ascult "Treceti batalioane romane Carpatii" Smile; si pe partea cealalta nu am cum sa nu-mi amintesc prima senzatie pe care am avut-o cand am intrat in Austria de exemplu . Ma credeti ca am fotografiat niste tomberoane doar pentru a le arata celor de acasa? Dar nu mi-a fost rusine ci m-am intristat pentru ca noi nu reusim sa fim curati, calmi, zâmbitori ca ei. Noi care dam din gura si nu facem nimic concret, nu oare noi suntem vinovati ca toleram in jurul nostru mojicia? ca in loc sa luam atitudine ne afundam capul si mai tare in nisip? Zic si eu....pentru ca ma vad in multe situatii când mi-a fost rusine sa spun de exemplu "te rog macar scuipa semintele mai departe de picioarele mele" ... Cât despre cei care ne conduc.....stim cu totii ca "fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita".... Na' ca iar m-am lungit Smile
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1262
Varsta : 47
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 01 Apr 2010, 5:25 pm

Am intrat aici pentru ca m-a surprins titlul. Cum adica imi e rusine ca sunt roman? Asta nici in ruptul capului. Dupa parerea mea ar trebui schimbat si numele topicului. Da este adevarat ca nu suntem foarte zambitori dar cand avem motiv radem cu gura pana la urechi nu zambim numai, e adevarat ca nu suntem nici foarte curati dar acum sa nu-mi spuneti mie ca in alte tari sunt toti cetatinii acele tari curati, ordonati, bine crescuti si cum mai vreti voi. Dar noi vedem la ei doar ce e bun si asta nu e rau dar haide-ti sa vedem si la noi ce a bun nu numai ce e rau. Eu sunt o persoana simpla, fara faculatate, fara prea multi bani, fara fitze, fara excursii in strainatate, ba chiar si in tara excursiile le pot numara pe degete - in om de rand - poate de aceea nu-mi e rusine ca sunt roman. Dar nu ma poate convinge nimeni ca romanii sunt paria planetei. Oare de ce americanii de exemplu (din ce am vazut si eu la TV si am mai auzit de la unu de la altul..) sunt mandri de natia lor de steagul lor de ziua lor nationala? Oare ei nu au boschetari, drogati, saraci lipiti, oare in urma lor dupa ce pleaca de la iarba verde nu ramane nimic? chiar toti toti isi aduna gunoiul? Iertati-ma dar nu cred ca e asa. Fiecare tara ca si fiecare familie are bune si rele. Important e sa vedem si pe cele bune nu numai pe cele rele. Sa credem ca cele bune sunt mai multe decat cele rele. Sa credem ca cele rele se pot indrepta. Da poate ca nu suntem ca alte tari/popoare/natii dar nici nivelul nostru de trai nu este ca al lor. Cand facem o comparatie ar trebui sa o facem din toate punctele de vedere.
Nu stiu cat de coerenta am fost pentru ca m-am cam infuriat cand am vazut ca cineva nu este mandru ca e roman (sa renunte la nationalitate - ma gandesc).
NICIODATA sa NU ne fie rusine ca suntem romani.

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Joi 01 Apr 2010, 5:37 pm

Letho, imi permit sa te contrazic un pic... nu doar de asta s-a intamplat ce am scris mai sus....ci pentru ca asa suntem noi invatati. In Romania toate se fac cu spaga... daca ai bani si cunosti pe cine trebuie, esti bine, daca nu, nu. Cunosc si cum ies medicii pe banda rulanta, stiu cat costa fiecare examen la Medicina ca sa-l treci... etc...
Cata13lina.... daca un profesor cere 500 mii pe o sedinta de meditatie, de ce accepti? Ai sa spui ca altfel copilul nu ar lua examenul pentru care se pregateste, ca profesorul respectiv nu face la ore tot ce trebuie... Iti raspund eu, poate ca da, la ore nu este intotdeauna timp sa se aprofundeze suficient lucrurile de baza... dar asta din cauza sistemului de invatamant, a materiei supra-incarcate, etc... Dar si elevii sunt lenesi, unii dintre ei, si nu vor sa invete, au alte preocupari cum ar fi... sa asculte manele, etc...
Bine, nu iau in nici un caz apararea nimanui, iti spun doar punctul meu de vedere, sunt sigura ca sunt si in invatamant tot felul de persoane, ca in toate domeniile... Cat despre cei care au luat 1 sau 2 la examenul de titularizare.... eu personal n-am cunoscut nici unul, am avut sansa sa predau la unul din cele mai bune licee din Iasi din primul meu an de invatamant, pe baza notei de la titularizare.....
Nu stiu in ce masura este de condamnat numai un profesor ca cineva termina scoala (sa zicem invatamantul oblgatoriu de 10 clase)... si nu stie sa scrie romaneste. Un exemplu esti si tu, daca e sa o luam asa, nu se scrie "sant ROMAN", ci "sunt ROMAN". Fara suparare. Sa conjugam verbul "a fi" e elementar, nu?

Nu vreau sa continui discutia ca ...e saptamana mare.
Ideea e ca am inteles perfect mahnirea Adminei, dar dupa cum vad nu toata lumea a inteles. Sau fiecare a inteles ce a vrut.

Si scriu pe acest forum pentru ca nu am citit in regulament nici un fel de conditie legata de nationalitate, tara de domiciliu, etc. Smile Mai scriu si pe alte forumuri, in engleza, in spaniola, si nici acolo nu au asemenea conditii. Daca mai ai si alte nelamuriri iti raspund cu placere.
Alina.C
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cata13lina la data de Joi 01 Apr 2010, 6:11 pm

Da draga mea, Alina ai dreptate am scris gresit sunt .Poate am scris gresit ca sunt o analfabeta sau poate pentru ca m-am grabit! Asta nu ai de unde sa stii. Dar judeci !!! si condamni !!!Ceea ce pe mine ma uimeste insa este altceva : acest sistem rau , foarte rau , cumplit , de nesuportat se pare ca te-a format si pe tine, sau poate ma insel ?!? Dar eu stiu un singur lucru : a arunca cu pietre in tara care te-ai nascut , in care te-ai educat , nu face bine nimanui ; in primul rand tie...dar e mult de scris si s-ar putea sa scriu gresit si sa-ti dau inca un motiv sa-ti fie rusine ca esti roman.Nu era vorba de dreptul de a scrie functie de nationalitatea fiecaruia...dar vorba ta : fiecare intelege ce vrea ! Sarbatori fericite !

cata13lina
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Joi 01 Apr 2010, 7:12 pm

Alina.C, poti sa ma contrazici cât vrei dar nu ma vei convinge niciodata ca acelui copil nu i s-ar fi acordat primul ajutor intr-un serviciu de urgente, fara interventia miraculoasa a celor 500 de mii. Ca probabil doctorita a devenit din acra foarte amabila este lesne de presupus; dar in orice tara din lumea asta, cand mergi intr-un spital prima data ti se cere asigurarea. Iarta-mi rautatea dar dupa tonul pe care-l folosesti mi se pare ca nemultumirea a venit pentru ca prietenei tale nu i s-o fi acordat regim preferential ca detinatoare de card european.... a, da .... si locuitoare a unei tari civilizate. Ca se intâmpla lucruri foarte urâte, ca se vorbeste murdar, se pretinde spaga si multe si multe altele, poate as putea sa-ti dau n exemple si mult mai graitoare dar pe langa acestea ti-as da si niste exemple de lucruri bune pe care stiu sa le faca românii; eticheta nu ne-o pun numai scormonitorii prin gunoaie, ne-o pun si cei ca tine care in loc sa spuna lucruri frumoase despre tara lor, se pricep bine sa improaste cu noroi... si cu venin in cazul tau, dând lectii cuiva care a indraznit sa faca un comentariu care te-a lezat. Este elementar sa conjugi "a fi" asa cum elementar ar fi sa stii sensul cuvantului "modestie".
A.... sa nu uit: spui ca in România toate se fac cu spaga. Ai incercat sa nu dai? sau te-ai simtit bine facând-o?
letho
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 01 Apr 2010, 7:16 pm

Silvia, nu schimb titlul! Pentru ca asa si trebuie sa fie, socant. Sa citeasca cine vrea sa retina cine poate si sa aplice... cine are tupeu. Smile Sper sa schimbam ceva, asa cum reusim sa deschidem gustul pentru lucru de mana si frumos, sa deschidem si niste ochi la nebunia in care traim si in care ne complacem. Cati dintre cei care ies macar pe litoralul bulgar sau in Ungaria, pun in practica ce au vazut acolo? Cati se intorc de la shopping din Italia si vorbesc tare, canta manele, fac mizerie in autocarele care-i transporta prin aeroport. zid Pai daca-s bani, minte nu se cere.
Hai sa nu ne mai legam de lucruri insinuate si sa nu punem vorbe in gura altcuiva. Discutia se vrea constructiva, nu polemica. Nimeni nu uraste tara sau nu uraste romanii, dar uram prezentul in care traim si felul in care sunt marea majoritate din compatrioti (si poate chiar noi, ca ne complacem, sau nu ne dam seama ca gresim).

M-am intors din zona Victoriei (langa Guvern) dintr-o forfota de oameni si mi-au mai sarit in ochi alte aspecte.Question De ce trece romanul pe rosu (cu masina sau pieton, fiind)? De ce miroase romanul (de multe ori imbracat la costum, la orele diminetii)? De ce nu pune mana la gura cand tuseste? De ce claxoneaza romanul, tare si insitent (langa pietoni, de multe ori)? De ce nu lasa romanul Salvarea/ Pompierii sau Politia, sa treaca? De ce nu-si pune copilul in scaun auto, in traficul asta infernal si prefera sa-l lase liber pe bancheta din spate si de multe ori, chiar pe mijloc zid ?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Joi 01 Apr 2010, 7:24 pm

Catalina, nu eu am inceput prin a jigni pe nimeni. Nu mi-ar fi stat in caracter nici macar sa te atentionez ca ai scris gresit, din neatentie, graba, nestiinta... din orice motiv vrei tu. Dar am vazut ca multi nu stiu sa conjuge corect verbul "a fi". Nu-s eu experta in limba romana... dar macar sa scriem corect romaneste inainte de a a ne da cu parerea despre una si depre alta. Si imi iubesc si admir dascalii care m-au invatat si format, chiar daca sistemul de invatamant e asa cum il stim cu totii. Eu nu am folosit termenul analfabet, cu atat mai putin la adresa ta.
Ideea e ca tu ai inceput sa te iei de fetele care stau prin strainataturi, si cum la acest subiect sunt doar eu deocamdata in aceasta situatie, trebuia sa iti raspund. Nu vad ce importanta are unde stau, mi-am spus punctul meu de vedere si il repet daca este cazul: ma doare ca sunt o gramada de romani care ne fac de ras, care ne fac sa spunem ca ne ese rusine ca suntem romani. Ma doare prea multa nesimtire, mizerie, nepasare. Ma doare ca nu facem nimic, ca nu stim sa ne alegem conducatorii, ca sunt printre noi atatia hoti, sarlatani, prostituate, politicieni-hoti, mitocani, etc. Ca birocratia e atat de mare, salariile atat de mici (la oamenii de rand ma refer), ca suntem in general cu 100 ani in urma tarilor civilizate. Si nu e doar o vorba, e o constatare...din pacate.

Si nu e neaparat o durere de aia care sa ma faca sa renunt la cetatenie, e o mahnire sufleteasca...

Si da, am avut sansa sa pot alege unde sa locuiesc, efectiv cand am luat decizia sa ne cumparam aici casa, am stat cateva zile si nopti eu si sotul meu si am pus in balanta, am discutat toate aspectele, pana am luat o decizie. Si sunt si aici si parti bune si parti rele, ca peste tot. Nu cred ca asta este vreun motiv de raca sau invidie, nu? Pentru ca tu, Catalina, cred ca trebuie sa fii o fericita, ca esti multumita de tara noastra si de tot ce e in jurul tau, nu? Eu asa am inteles, si daca e asa, te invidiez, sa stii. Si poate ar fi bine sa le spui si altor fete care-i secretul.
Si nu judec pe nimeni, sa stii. Am si alte preocupari decat sa judec pe altii. Cu atat mai putin pe tine.

Sarbatori fericite si tie.

Letho, in situatii de urgenta nu te intreaba nimeni de asigurari de sanatate. Nu la inceput, intai iti acorda primul ajutor, nu crezi?? Am trecut prin asa ceva, si stiu despre ce vorbesc.
Si a-ti spune parerea nu inseamna a fi lipsit de modestie.
Stiu la ce faci referire, si am facut acea completare, pentru a se intelege ca nu am avut pile sau mai stiu eu ce. Oricum acum nu mai are nici o importanta.
Si da, s-a intamplat de multe ori sa refuz sa dau spaga, si nici nu se uita la tine, cum dealfel am fost nevoita si sa dau spaga, si sa ma simt groaznic.
In fine, vad ca discutia era despre cu totul altceva, si s-a ajuns intr-un punct aiurea, si asta de ce? Pentru ca eu locuiesc in alta tara si am indraznit sa-mi spun parerea. Interesant. O seara placuta sa aveti cu toate hug Si fara rautati daca se poate, ca n-a fost asta intenta mea, nici pe departe.
Alina.C
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Joi 01 Apr 2010, 8:49 pm

Riscând banarea, un avertisment sau cel putin mutarea la "loc de dat cu capul", trebuie sa raspund si va fi ultimul, indiferent de raspunsurile de dupa.
Alina.C, scuza-ma ca nu am remarcat modestia din lectia de gramatica elementara pe care ai aplicat-o Catalinei si mai scuza-ma pentru ca am raspuns cu rautate bunatatii tale; si daca tu crezi ca discutia a ajuns aici doar pentru ca tu locuiesti in alta tara..... inseamna ca din topicul acesta nu vom invata nimic. Chiar crezi ca poti stârni motive de "raca sau invidie" pentru ca locuiesti in afara tarii? Din partea mea cel putin, crede-ma ca nu; am multi amici in strainatate care-mi spun cum sunt momentele cand dorul de tara te macina pâna-n maduva oaselor. Stiu foarte bine si cum e cand cel de langa tine iti zice mai in gluma mai in serios "români de-ai tai". Si hai sa nu intram in polemici medicale sau vrei sa-mi aplici si mie o lectie, de data asta de prim ajutor... Eu am fost rautacioasa cu intentie, am latrat pentru ca m-ai asmutit; imi pare rau ca nu pot sa fiu atât de buna si iertatoare, sincer; rautatea ta are vreo explicatie sau nici macar nu-ti dai seama ca exista?
Sa-mi dau cu parerea (ca nu stiu daca voi mai avea ocazia Smile ) si despre ultimele chestii pomenite de tine, Admina: unii români (multi ce-i drept...) fac cele enumerate mai sus pentru ca nu stiu ce-i ala respect fata de lege, fata de propria persoana si fata de cei din jur; pentru ca pot, li se permite. Mi-ai amintit de faza cu centura de siguranta: câti si-o puneau inainte? foarte putini.... si-au pus-o la inceput de teama amenzilor, acum a devenit reflex, cel putin pentru majoritatea. Deci, uite un lucru partial rezolvat, nu din constiinta ci din obligatie; de asta mai zic si eu uneori ca ne-ar trebui un bici; n-o fi democratic dar...
letho
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Joi 01 Apr 2010, 9:16 pm

Unde in lume se mai fac sarmaluta ca la noi ? Unde in lume se mai fac asa ca la noi cozonacii si pasca ? NICAIERI . Am un gust amar pentru tot ce se intampla in tara asta dar rusine de originile mele nu imi este . Eu la origini sunt moldoveanca , din zona Bacaului si mi s-a furnicat pielea cand am vizitat Mausoleul de la Marasesti (cu fetita cea mare care avea 3 ani atunci si am incercat sa ii explic in linii mari cate ceva) si mi-am adus aminte "Pe aici nu se trece !" . Educatia o putem face fiecare dintre noi facand observatie vecinului , colegului sau chiar simplilor trecatori pe strada . Cati dintre noi au returnat banii inapoi vanzatoarei care ne-a dat rest mai mult , cati dintre noi am facut observatie unui trecator ca arunca ambalaje pe jos ? Cred ca putini . Incerc sa imi invat copii norme minime de morala , si le explic prin proverbe . Cel mai relevant este "Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !" Ar trebui sa nu criticam ci sa ne gandim mai intai ce am facut noi ( o fapta cat de mica ) pentru a indrepta starea de fapt . Este mai usor sa aratam cu degetul spre altul decat spre noi .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 01 Apr 2010, 10:22 pm

Letho, nu baneaza nimeni pe nimeni, pentru pareri spuse civilizat. Eu generalizez pentru ca: " e multi, da' prosti" cine stie la ce ma refer, intelege. Eu dau exemplu de oameni din buricul capitalei, de oameni cu bani si pretentii, de fit(z)osi sau de unii care se cred educati. Oamenii simplii, de multe ori nu au puterea exemplului, asta vad, asta fac. Dar cei care vad civilizatia, de ce nu se cizeleaza? Apropo de centura, pe vremea lui Ceausescu se circula o duminica numar par si o duminica numar impar... Era normal sa nu ne punem centura de siguranta, Daciile nici nu aveau in spate. Dar cate masini erau atunci si cate acum, nici nu putem compara; nici numarul de accidente si nici numarul de morti, prin nelegarea centurii. Si ce crima mai mare e alta decat inconstienta fata de copilul tau, dar asta e romanul. Da 200-300lei pe tigari pe luna, dar nu cumpara un scaun pentru copil, ca sa-i salveze viata, ca merge sa stea si pe perne, in bratele mamei...zid
Silvia, la noi nu mai e vorba ca nu toti isi iau gunoiul acasa, e vorba ca 1 din 100 ia gunoiul acasa... Ai vazut pozele postate de Mihaela? Uite altele:

Credeti ca au trecut nemtii, ungurii, polonezii, bulgarii sa le arunce? Sunt puse pubele de gunoi si se ridica saptamanal gunoiul si la sate (cel putin din ce-am vazut prin sud), dar romanu' pune in punga/ sac si arunca pe camp, ca nu le zboara vantul si in batatura lui; pe terenul agricol oricum nu mai cultiva nimic, de puturos... Si da, va amintiti inundatiile din multe sate de acum vreo doi ani? Atunci aratau soldatii cum carau saci cu nisip sa faca diguri si romanu' statea in birt sa isi inece amarul, ca i-a luat apa, casa. Apa venita din aval, neavand de ce sa se opreasca si spaland tot in cale, ca tot romanu' (frate cu codru', de altfel) a defrisat paduri intregi, ca de: e lotu' meu, e lemnu' meu...
Aglaia, nu e vorba de sarmalute sau cozonaci, aici. E vorba de barna din ochiul romanului, oricare ar fi el. De la sat, de la oras, cu sau fara studii, cu sau fara bani, unit de aceleasi lucruri: marlanie, lene (apropo de romani de valoare: "muieti is posmagii?') si cate si mai cate.

Cred ca e greu sa digeram discutia asta, poate mai bine o punem in cui si o reluam dupa Paste, dar sunt lucruri adevarate, daca nu sunteti de acord cu Alina sau cu mine, nu se schimba nimic. Tot ne-am batut joc de combinate, utilaje de irigatii, fabrici si uzine, centralele nucleare; nu ne-am vandut tara in timp ce ungurul privatiza totul pe 1$, ca sa isi permita investitorul sa investeasca in remodernizare, sa angajeze apoi lucratori unguri, in fabrica germana, englezeasca, etc. Noi nu avem o autostrada (a se intelege "Șosea modernă de mare capacitate, rezervată exclusiv circulației autovehiculelor și având de obicei cele două sensuri de circulație separate între ele" care leaga doua orase importante; Buc.-Ploiesti nu duce nicaieri, Ploiesti nu e port, nu e oras langa granita). Autostrada Constanta-Bucuresti inca nu e gata si nici vorba sa fie cumva legat Bucurestiul de Ungaria. zid Pai cum vrem noi sa facem comert, turism, cum vrem sa avem economie, daca nu avem infrastructura?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Joi 01 Apr 2010, 10:47 pm

de la ce s-a plecat si la ce s-a ajuns...eu am inteles perfect ce a vrut sa zica admina cu topicul asta.Era vorba de noi romanii,nu facea comparatie intre romani si alte natii.Eu asta am inteles...MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN IN ROMANIA
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 31
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 01 Apr 2010, 10:49 pm

Eu subscriu la tot ce a spus aglaia si mai spun ca sunt mandra ca sunt roman dar imi e rusine cu unii romani

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Vin 02 Apr 2010, 12:17 pm

Ce pot spune cu siguranta (din pacate) este ca nu sunt mandra ca sunt romanca! Imi plac multe traditii, multi oameni, multe mancaruri - dar nu pentru ca sunt romanesti/ romani ci pentru calitatile acelor oameni, pentru frumusetea acelor traditii. Zic acest lucru pentru ca imi plac, in aceeasi masura, si multe alte traditii, mancaruri, oameni care nu au nici o legatura cu Romania.
Galeata in care ma arunc atunci cand spun ca sunt romanca este foarte murdara, desi acolo sunt o gramada de oameni deosebiti, acestia nu mai stralucesc atat de tare incat sa acopere mizeria si nesimtire care ii inconjoara.
Bunul simt si comportamentul civilizat se invata, nu ne nastem cu el. Se invata in cei 7 ani de acasa sau mai tarziu prin reguli daca acasa nu a avut cine. Se invata datorita penalizarilor pentru incalcarea regulilor si ulterior prin presiunea exercitata de societate - dar pana aici calea este atat de lunga ...
Ma afecteaza ca sunt romanca si din pacate ma afecteaza negativ: eu ca romanca a trebuit sa astept urmatorul avion care era peste 12 ore in timp ce un englez in aceeasi situatie ca si mine a fost imbarcat imediat, eu ca romanca m-am simtit nevoita sa imi anulez vacanta in Italia datorita scandalurilor cu romani, eu ca romanca aflata pe strazile unui oras din strainatate am incetat sa mai vorbesc romaneste cand am vazut un grup de romani purtandu-se ca niste maimute. Imi este rusine ca sunt asociata cu astfel de oameni/comportamente/atitudini doar pentru ca sunt romanca!
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 02 Apr 2010, 12:41 pm

aglaia a scris:Atitudinea tine de noi toti . Unii sunt mai educati , altii nu . Suntem precum copii daca ni se face obserbatie avem sansa de a ne indrepta altfel nu . Suntem cu torii "scarbiti " de actiunile celorlalti , dar de cate ori am luat atitudine in loc sa intorcem cu spatele ( cum a facut marinmagda) ?
Am facut-o deoarece nu era proprietatea mea ca sa-i bat obrazul,si nu am vrut sa ma cert cu el, cand ne mai ajutam cateodata.
Daca ii spuneam ce rezolvam? Crezi ca nu mai facea?Imi faceam un dusman atata tot.
Cateodata mai trebuia sa fi si diplomat.
Cand sunt afectata eu atunci ripostez.Eu ce sa-i fac proprietarului daca nu mai trece pe aici?Nici lui nu ii pasa prea tare.La cate furturi am observat ca s-au intamplat acolo ar fi trebuit sa nu vorbesc cu nimeni de pe langa mine.
Asa ca stau in banca mea si observ.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat