Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

+72
michelinebeaulieu
eriliana
MagdaMarin
canadianca50
tomari
Pui_dEuropolis
ibag
ivanoiuadela9
CCristinaC
Elspethalexia
mishou
gretty
ALICET
dorina narita
Day
SilviaDumitrescu
victoriacus
Serban Valentina
mlizeta
kitty_1973
ema
lacrisel
Iosif Lavi
cld
Costea Claudia
dragan mirela
Ginet
florentina69
gaza
Ada Catinca
DoinitaD
claudine
Geta_63
Floren
danabarbu2007
i.xell
despina13cucli
greieras
buburuzaroz
Dorulet
ARYANNA
Uca
mihamihaela
ismi3ismi
mnarcisa
rosita
danniela
Giorgi
anc@
magdaR
margelutamea
mari42
RamonaM
sergiu valentin
valentinadof
letho
piciul
alban andreea
Greteledelweiss
PAULA CONSTANTIN
Carmencyta
diada
emmancita
Celya_f40
Gianina4ever
musetel
delfin
barbin
Gerlinde13
cristina07
Gabica
Admina
76 participanți

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Important VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Admina Joi 23 Mai 2013, 12:04 pm

In urma discutiei de la subiectul Sunt Roman, deci ma mandresc si la ideea Gabicai Flowers, lansam o noua provocare la categoria Croitorie si la Broderie, in paralel cu provocarea in curs, de la Croitorie.
Tema este IA romaneasca, traditionala. Cred ca nu trebuie sa lipseasca din niciun dulap al niciunei romance, o ie traditionala. Normal ca cele facute ca la carte, implica mult talent la broderie si multa indemanare si rabdare. Propun sa se accepte la provocare si iile mai simple, cu broderii aplicate sau benzi brodate (de pasmanterie), dar ideea de baza sa ramana ceva brodat manual, cat mai autentic romanesc.
Se vor poza pe etape: croirea iei dintr-un material adecvat (panza topita, in, panza, bumbac, etc. uni alb sau crem, culoare deschisa); ia terminata, simpla, fara broderii si apoi din timpul infrumusetarii (cu broderii manuale, la masina, cu benzi de pasmanterie, cu aplicatii brodate, etc.), ultima poza sa arate ia purtata de beneficiara. Ieal este sa fie ii pentru adulti sau fete peste 14 ani.
Provocarea va dura pana pe 24 iunie, deci o luna. Se va vota de catre orice membru doreste, printr-un mesaj simplu in care se specifica IA castigatoare. Pot vota doar membri care au postate peste 50 de mesaje pe forum si au contul facut pana la data de 22 mai 2013.
Castigatoarea concursului va primi un voucher de 70lei pe site-ul Merceria.ro, deci cumparaturi in valoare de aceasta suma, de pe site.

Modele de inspiratie:

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! 1296670490_163012830_2-Ie-romaneasca-Barbara-Cluj-Napoca

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! 1320937866_278518933_1-Fotografii-de--IE-ROMANEASCA-FETITA

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! 1297090401_164676645_1-Fotografii-de--Ie-traditionala-romaneasca-ANELISA

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! 5100114095_03b375c55b

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! DSC02469s_2

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! DSC02475s

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! BreazaMartie%2B034

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! BreazaMartie%2B031


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 23 Iun 2014, 7:11 pm, editata de 2 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Gabica Joi 23 Mai 2013, 1:06 pm

Admina eşti minunată.

Mulţumesc pentru provocare.

Spor la lucru româncuţelor, care de pe unde sunteţi, şi să dea Domnul să facem un adevărat brand de ţară din IA noastră.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de cristina07 Joi 23 Mai 2013, 1:26 pm

Admina Merci !

Hai sa ne mandrim fetelor!

cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Gerlinde13 Joi 23 Mai 2013, 1:34 pm

Super faina provocarea! Ia lipseste din garderoba mea, spre rusinea mea, mai ales ca-mi plac foarte mult. Poate, poate indraznesc sa-mi cos una...
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Admina Joi 23 Mai 2013, 1:36 pm

Admina a scris:
Below is a runway pic from Emilio Pucci’s Spring 2011 collection, and next to it a vintage Romanian peasant top….I think we know where Peter Dundas got his inspiration.
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! Peasant_blouse-11
Beautifully embroidered Romanian traditional blouse . The embroideries are hand made from white silk thread , dark blue and pale blue cotton thread and every pattern is unique and gorgeous in it's design. The finest and sheer gauze cotton.
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! 1

Bluzele gen ii, numite in engleza peasant bluse, au fost purtate secole de-a randul, de multe popoare. Adevaratele ii romanesti se diferentiaza prin broderii fine si in special albastre, pe tesatura de borangic.
Gabica, bluzele ieftine de care se scria pe forum, sunt made in China, deci nu ii romanesti, traditionale. Gasesti multe de genul acesta, pe piata, dar nu sunt autentice.
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! Wholesale_crinkle_white_elastic_long_waisted_short_sleeve_peasant_blouse
Si eu mi-as dori sa investesc intr-o ie traditionala si mai mult, intr-una vintage. Sper sa-mi gasesc pe masura si gustul meu, vreodata. Imi rasuna in minte vorbele din Sarea in bucate, unde fiica plecata de acasa, ii coase imparatesei o ie din borangic, nu doar cu fir albastru de matase ci si cu fir de aur, pentru ca auriul mergea de minune cu albastrul firului si culoarea naturala a borangicului, care e putin galbui. love

Gabica a scris:Prima mea ie adevărată am cumpărat-o din Covasna acum 10 ani dintr-un magazin cu produse româneşti, abia am reuşit să mă hotărăsc erau toate frumoase. este albă, cusută cu mătase albă, toate cusăturile sunt manuale.
Aveam o poză cu fetiţa îmbrăcată la serbare în clasa a-I-a, cum o găsesc o postez.
Acum mi-a luat-o fetiţa la purtat, îi place mult, i-am dat-o cu inima strânsă dar văzând că-i place mult am hotărât să i-o las.
Soţul meu mi-a promis alta. (altă bluză nu altă fiică!)

Cea de-a doua este dintr-un material mai gros am cumpărat-o când se organizează zilele oraşului şi vin mulţi negustori. Este cu broderie spartă pe piept.
Amândouă au fost foarte scumpe la vremea lor.


Aş vrea din acelea ieftine pentru că mi-aş dori să o învăţ pe Maria să brodeze.

Am fost în weekend la Novaci, Gorj, acolo IA este albă cusută cu negru.
Chiar şi fetiţele de un anişor aveau aceeaşi cusătură.
Parcă erau păpuşi umblătoare, îmi venea să le pup pe toate.
Am mai văzut la manifestare (a fost sărbătoarea:Urcatul oilor la munte) şi alte femei îmbrăcate în diverse II.

Văzusem pe undeva un tipar de ie dar nu mai ştiu dacă pe acest forum.
Are cineva?
Eu fac aşa: caut pânză scot tiparul apoi cos câte puţin, nu o să reuşesc să fac toate acele râuleţe, floricele, dar o port pe măsură ce termin câte o floare.
Mai intră cineva în club?

Admina a scris:Gabica, poate lansezi o provocare la Croitorie. wink Nu cred ca ar fi o problema sa mearga in paralel cu cea in curs. Sau la broderie, daca brodezi pe ii facute de altcineva.
Daca ar merge cu model brodat la masina, m-as baga si eu. Am un material care ar merge de minune pentru ie, o panza finuta, moale. Nu cred ca m-as baga la broderie manuala, insa. Nu ma tin ochii.
Ca fapt divers, am fost in sambata dinainte de Florii, in Bulgaria, in zona de langa Ruse. Prin satele acelea, se imparte ca intr-o sambata a mortilor, ca la noi, la sat. Dar pomana era dusa la casele vecinilor de fete tinerele, in costume populare. O placere sa le privesti. Chiar regret ca nu am surprins in poze, momentul. La noi nu prea se mai poarta straie populare si maxim prin nord, in zona de sud nici nu cred ca au costume populare, decat poate femeile batrane si le tin prin dulapuri sau lazi.

Gabica a scris:Am găsit tiparul cu explicaţii:

https://www.lucrudemana.com/viewimage.forum?u=https://2img.net/r/ihimizer/img156/1665/ie1y.jpg

sper să-l fi postat bine, că nu am mai făcut până acum.
Şi mie îmi pare rău că nu am avut aparatul la mine, mi-a promis cineva nişte poze... să vedem.

cristina07 a scris:Ce ma bucur ca va place postarea mea. prietenie
Eu sunt prea putin experimentata la croitorie si nu am indraznit sa va provoc. Tocmai am incercat sa fac o ie dupa explicatiile de mai sus, m-am incurcat la "pava", si am renuntat - m-am luat cu altele - dar sunt hotarata sa reusesc.
Ar fi frumos sa ne mobilizam si sa participam si noi la eveniment .

Gianina4ever a scris:Si eu am propus aceasta idee pe alt forum tocmai pentru ca 24 e Ziua Nationala a Iei...deci ne imbrcam in iile pe care le avem?sau sa ne facem altele?se face provocarea?

Dorulet a scris:Eu am ia de la mama,de cand era ea copil,are aproape 100 de ani si o pastrez cu sfintenie.Am imbracat-o patru generatii si e mereu frumoasa.Mai am una,tot pentru fetite si camasa de baiat cu care fiul meu mergea la serbarile scolare:VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! Camasaluiolimpiu
Si eu ma straduiesc sa-mi fac o ie autentica(pentru dimensiunile mele actuale),din zona mea natala,Muntii Apuseni,si sper sa reusesc vara asta,chiar daca nu e colorata,costumul nostru fiind mai sobru,mult alb si negru.

Gabica a scris:Dorulet super IA
(mie îmi vine să scriu mereu cu litere mari).
Cu ce le-or fi vopsit de se păstrează aşa vii culorile, numai generaţiile acelea mai ştiu!!

Păi provocarea o lansează Admina, a ei a fost ideea, dar cu provocare "oficială" sau fără, eu zic să ne mobilizăm...
Nici eu nu sunt o mare pricepută la croitorie, am avut câteva încercări de-a lungul timpului, mai reuşite sau nu!, dar asta nu înseamnă că nu vrea să încerc.
Problema mea este: mă duc la magazinul de ţesături şi întreb:
Aveţi........ material din care se face IA????
Ia imaginaţi-vă faţa tinerei vânzătoare!!
Întrebare serioasă: ce material caut: in, bumbac, că pânză topită nu cred că găsesc. Cât cumpăr pentru înălţimea mea de 1,68?

cristina07 a scris:Frumoasa mostenire, Dorulet!
Gabica, eu am deja cumparat batist alb. E subtire si cred ca se va aseza bine.
Am 1,62m, iar doamna de la magazin a spus ca 1,5 m ajung. E lat de 1,4m.
Succes!

valentinadof a scris:Gabica iti trebuie o lungime de bust(de la gat pana unde o vrei de lunga)plus o lungime pt maneca(lunga sau scurta).Ca si materiale sa stii ca se gaseste si in si panza de bumbac mai groasa,mai subtire, brodata sau simpla.Poate ai noroc sa gasesti chiar panza topita!Succes!

Am mutat aici discutiile de la Sunt Roman, deci ma mandresc, fiind despre croitorie. Postati in continuare, despre tiparul de ie, materiale, modele de broderii, poze de inspiratie, etc.
Eu am gasit tipar de ie in Burda si sper sa-l gasesc, eventual va zic numar si an. Dar e un model usor, de bluza raglan, foarte larga si in talie si la maneci. Oricum trebuie facuta pe masuri, ca sa nu riscati sa purtati o ie XL, daca purtati S. Si ca materiale alegeti ceva moale, placut la purtare, poate chiar o vascoza vegetala. Daca e materialul cu tinuta, nu cred ca e o placere sa o porti. Iile traditionale cred ca erau si din panza mai tare, daca erau de iarna.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 23 Mai 2013, 1:45 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de barbin Joi 23 Mai 2013, 1:39 pm

Perfecta ideea. Eu nu am mai brodat din clasa a V-a dar stiu ca forumistele au niste manute.. Sa te mandresti cu ele!


modelul din burda este
Burda 1/2013 117

barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Dorulet Vin 24 Mai 2013, 8:24 am

Aceasta este ia familiei mele,are aproape 100 de ani,a fost cusuta de mama mea (care a murit acum un an,la 93 de ani)cand era la scoala,a purtat-o ea, eu,sora mea,nepoata si inca arata foarte bine,asteptand alte generatii:
VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! Iamamei
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de barbin Vin 24 Mai 2013, 10:10 am

Superba. bluzita, munca si faptul in sine- aprecierea care se reinnoieste la fiecare generatie. Poate asa o sa iasa si acum, bluzite pentru generatii intregi.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Gabica Vin 24 Mai 2013, 11:48 am

Am cumpărat o pânză albă, abia am găsit, are 90cm lăţime, am luat 3 m.
Ce rămâne folosim la cârpit feţe de pernă.
Bun, deseară o băgăm la apă fierbinte, apoi încerc să desluşesc un tipar dintr-o veche revistă burda; sper să găsesc modelul corespunzător, dacă nu...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de delfin Lun 27 Mai 2013, 5:00 pm

Intotdeauna mi-am dorit o ie,dar nu am avut ,nu am cumparat nu am cusut ,dar nici nu ma pricep sa croiesc si sa cos ,insa imi place tare mult ideea acestui concurs si felicit posesoare ideii ,si fac galerie , sunt convinsa ca voi vedea aici minunatii de ii.Sa aveti spor fetelor.
delfin
delfin
helper
helper

Numarul mesajelor : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de musetel Lun 27 Mai 2013, 8:32 pm

Foarte faina prvocarea. Poate-poate ma bag si eu.. macar sa va arat ia mea, din copilarie, pe care o port si acum cu drag.

Eu am impresia ca tousi etapele sunt: croire, brodare, cusut. Are cineva mai multe detalii?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 27 Mai 2013, 8:44 pm

Soacra mea a facut una pentru fetita mea,adica a brodat-o dupa ce a fost gata cusuta de o cumnata de ale ei...maine fac poze si vi le arat si pe ale noastre.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Gabica Mar 28 Mai 2013, 10:22 am

Model de IE cu benzi croşetate:

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! 7fda94f5-2d9c-4185-822d-4ec9503f4966_zps6dbc1890


VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! 3bf2864c-417c-4f57-a484-14b71f4e8f3a_zps4169622b

Este o pânză mai groasă, e numai bună toamna.
Model: fiica mea
precizez: postez modelul.
IA entru provocare este în lucru; abia am băgat pânza la apă; În Craiova nu găsesc pânză topită Sad
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 28 Mai 2013, 1:20 pm

~Felicitari din inima pentru aceasta provocare! Este minunata ideea. Sper sa vad cat mai multe participante. Din pacate timpul meu nu o sa-mi permita, dar voi urmari cu mare drag realizarile voastre. Succes si mult spor! kiss
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de emmancita Mar 28 Mai 2013, 2:57 pm

Azi am intrat in magazinul de materiale si am cautat panza sau ceva asemanator ca sa-mi fac o ie. Am explicat cum am stiut eu ce caut , dar nu am gasit ceva pe placul meu. Tot mai caut, insa ma gandesc ca nu pot termina ceea ce imi propun pana la sf acestei provocari, as vrea sa-i fac de mana niste cusaturi frumoase si asta cere timp mult, insa m-a ambitionat sa am si eu in garderoba mea o IE!! Am cautat pe net si sunt atat de multe modele frumoase. Si cand ma gandesc ca mama avea o carte cu aceste cusaturi atat de apreciate, oare o mai avea-o?'Eu le faceam de copil pe fete de masa si mileuri, nici pe acelea nu le mai am acum...
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de diada Mar 28 Mai 2013, 3:47 pm

Mai fetelor, dar are Zsofia panza topita la b.azar, luati legatura cu ea, niic eu nu am gasit panza topita la magazin. Tot de la ea cumpar, este de calitate, am mai lucrat, nu intra la apa. Ca sfat (asta dupa ce mi-a iesit ia mai mare cu 2 numere -pe care am reusit s-o vand) panza topita se calca inainte de croire se spala la prima proba, iar se calca, iar se spala rade Karina stie mai bine nu mai retin decat prima parte ca EU la ia asta trebuia sa o calc inainte de a o croi, sa-mi iasa numarul meu. Nu-i problema, s-a bucurat altcineva de ea. Toate materialele folosite sunt de la Zsofia. Panza, dantela, margele, snurul. Chiar si tiparul mi l-a facut ea Merci

MODEL/nu particip cu ea.

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! Fata2

VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca! Spate2

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de emmancita Mar 28 Mai 2013, 4:39 pm

De mine e prea departe Zsofia Sad
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Dorulet Mier 29 Mai 2013, 8:12 am

Fetelor,gasiti idei si la costumul popular,eu chiar am trimis mai multora pagini scanate din niste carti vechi despre costumul popular,pe zone.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Carmencyta Mier 29 Mai 2013, 11:16 am

Merci de sfaturi Diada, si eu am panza topita cumparata de la SZofia si as ruga-o pe Karina sau Szofia daca ne pot spune mai exact cum trebuie procedat cu panza topita ca sa ne iasa ce trebuie.Sscuze ca postez aici dar cred ca toate fetele vor fi interesate de cum trebuie procedat .Merci din suflet! Merci


Ultima editare efectuata de catre Carmencyta in Mier 29 Mai 2013, 11:32 am, editata de 1 ori
Carmencyta
Carmencyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN Mier 29 Mai 2013, 11:22 am

super provocare, de cand am aflat ca pe 24 iunie este Ziua internationala a IEI, mi-am propus sa imi fac una, sper sa si reusesc Flowers
PAULA CONSTANTIN
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 343
Varsta : 39
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de barbin Mier 29 Mai 2013, 12:13 pm

Pe 24 fac un an de cand mi-am luat masina de cusut. Ar trebui sa sarbatoresc invatand sa brodez. Smile

puncte romanesti
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Gabica Joi 30 Mai 2013, 3:29 pm

Am mai găsit şi eu ceva informaţii tot căutând cum se coase încreţitura de la gât
Nu am găsit, dar persevezez.
Mai jos este un fel de manual al IEI româneşti


http://mestesugariromani.ro/wp-content/uploads/Ghid-introductiv-in-croit-si-brodat-camasa-traditionala-romaneasca.pdf


Ultima editare efectuata de catre Gabica in Joi 30 Mai 2013, 3:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare greşeli gramaticale.)
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de barbin Joi 30 Mai 2013, 6:10 pm

Gabica, e foarte frumos ghidul. book
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de emmancita Joi 30 Mai 2013, 6:14 pm

Am gasit si eu prin sifonierul meu o ie, credeam ca o am pe acasa, dar am dat de ea, maine am sa o imbrac sa o vedeti si voi.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 31 Mai 2013, 9:36 am

Fetelor este o idee minunata! Eu nu am timpul necesar sa ma bag la facut o ie chiar acum, insa va pot ajuta cu modele de inspiratie din traditia romaneasca.
Cartea pe care o am se numeste Cusaturi romanesti din izvoade strabune de Elvira Zamfirescu-Talianu. Cuprinde si ornamentica iilor pe zone si cred ca v-ar fi de folos pt aceasta provocare. O sa o scanez pe bucati, dar sa-mi spuneti ce zone doriti: Prahova, Buzau, Ramnicu-Sarat, Muscel, Arges, Maramures, Oltenia, Mehedinti, Gorj, Ramnicu-Valcea, Centrul si sudul Moldovei, Neamt, Dorohoi, Botosani, Suceava, Vatra Dornei, Hunedoara, Timisoara, Tara Birsei, Marginimea Sibiului, Dimbovita. Astea sunt toate.
Acum ma duc sa ma apuc de bucatareala.
Spor la lucru si voua! pupi
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Important Re: VOTARE! Provocare speciala: Sunt mandra ca sunt romanca!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB