Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

+12
geo
Admina
greieras
diada
Uca
ioana soare
Samarineanca
michelinebeaulieu
Michelle88
adriuta
Ginet
valentinadof
16 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de greieras Mier 17 Iun 2015, 10:02 pm

Aura, kiss kiss kiss kiss kiss
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Dec 2015, 7:47 am

Credeam ca avem subiect dedicat, dar nu am gasit. Cum i-ati invatat pe baieteii vostri sa faca la oala? Al meu are peste un an si jumatate si pana cum fata era invatata la olita, in mare, poate peste noapte mai avea scutec. Dar ori m-am puturosit eu acum sau nu am rabdare sa-l pun des, cert e ca nu face la olita, inca. Sta daca-l pun si-i dau jucarii, cateva minute, dar nu face nimic. A facut in dus de cateva ori si stie de unde vine pipi, arata de unde vine si le zice pe ambele, pe nume rade dar nu da semne ca vrea la oala, inainte de a face. Daca-l intreb daca vrea la oala zice: oala, nu...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Dum 13 Dec 2015, 10:52 pm

incearca. daca te lasa covorul/podeaua, sa il lasi fara scutec.
EC - elimination communication
va invata sa te anunte / va da semne. nu incerca sa il dresezi la oala. urmareste semnele si fii pe faza. cum da un semn, pac si oala. in timp va face legatura si va cere singur.
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Dec 2015, 11:41 pm

Nu stiu daca o sa-l deranjeze umezeala, ca a stat luni de zile in scutece de material textil si simtea pe piele. Dar incerc si cu chilotel, doar sa nu il apuce pe mocheta. zid
Merci de sfat, m-ar ajuta sa inteleg mai bine, cand si cum.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de greieras Lun 14 Dec 2015, 9:26 am

La noi inca nu a functionat nimic!
Este foarte incapatinata sau mai bine zis are Personalitate,cu P mare!
Deja are 1an si 11 luni.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de geo Lun 14 Dec 2015, 12:06 pm

Eu am incercat cu al meu in vara de dupa ce a facut 1 an, la 2 ani si al 3 ani. De fiecare data il lasam fara scutec prin casa si incercam sa  observ cand ii vine. In primul an nu am reusit nimic, la 2 ani incepuse sa imi spuna ca vrea sa faca, dar imi spunea imediat dupa sau in timp ce ii dadea drumul Rolling Eyes . Si daca il observam ca ii vine si il puneam pe oala nu ii dadea drumul pana nu se ridica. In anul 3 a fost foarte usor. Am inceput sa il las fara scutec doar in weekend si dupa vreo 3 weekenduri am avut o saptamana de concediu in care am stat cu el acasa si nu am folosit scutece deloc. Il intrebam cam la 2 ore daca vrea la oala si era foarte cooperant, nu-mi venea sa cred ce usor e! Cu treaba mare a fost mai greu la inceput, dar nu cred ca a durat mai mult de 1 luna, hai o luna si jumatate pana s-a obisnuit si cu aia. L-am lasat din prima fara scutec si noaptea, dar incercam sa ii dau cat mai putine lichide seara, il puneam pe oala inainte de somn si ma mai trezeam o data si noaptea sa il pun.

Pe mine si pe sora-mea ne-a dezvatat mama de scutec pe la 6-7 luni, dar cred ca spalatul si fiertul scutecelor de panza era o motivatie foarte mare, si cine stie, poate 6-7 luni (sub 1 an) e o perioada buna pentru asta. Din ce am vorbit cu prietene de ale mamei, sau mamele prietenelor mele, cam toate au facut asa. Si e foarte probabil sa mearga si la 1 an, 1 an jumate sau 2, depinde cata rabdare, vointa dar si cat timp ai. Eu recunosc ca am preferat sa nu ma complic, desi nu cred ca il lasam sa treaca de 3 ani jumate. (cred Laughing )
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de greieras Lun 14 Dec 2015, 12:50 pm

Eu sint bunica care sta cu fetita doar cit sint parintii la servici,o sa le spun asta.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Lun 14 Dec 2015, 6:16 pm

cred ca pe la 1 an jumate am scapat si noi de scuteceala (tot textila)
....eheeee... a trecut mult timp de atunci .... 5 ani deja!
dar nu-i nimic, va tin la curent cu tura a doua Smile
apropo de EC, fii'mea. la aproape 3 luni, cand face caca (peste zi...ca mai face si noapte si decat o simt mirosind), o iau frumos, sa nu o deranjez, o desfac la scutec si o pun pe masa de infasat. pun servetel sub fund si astept. mai vorbim, mai masam burtica...
important e ca vreau sa faca legatura (de mica) intre activitate si vorba: caca.
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de ioana soare Lun 14 Dec 2015, 10:51 pm

3 ani si un pic la Paul , 3 ani la Radu. La Paul am incercat in vara cand avea 2 ani si 4-6 luni si nu am reusit decat sa-mi umplu casa de pipi. La 3 ani si un pic a mers struna, fara pipi pe jos deloc. La Radu nu am mai facut asa ca era casa noua, n-aveam de gand sa-mi imput covoarele cu pipi doar asa, ca mi s-a nazarit mie sa-l dresez. Il puneam pe olita sau il duceam la wc, unde nu facea nimic desi se straduia, dar in rest ii puneam scutec. Nu era inca pregatit, nu intelegea ce si cum se intampla, se ducea la wc ca sa fie ca Paul, dar nu iesea nimic. Nu stia inca cum sa se controleze. Apoi a reusit o data, apoi inca o data, iar cand a inceput gradinita l-am dus cu chilotei si asta a fost tot. Fara stres, fara pipi pe jos. Fiecare copil are ritmul lui si trebuie sa fie pregatit pt asta, de ce sa-l stresezi, de ce sa-l dresezi?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de greieras Mar 15 Dec 2015, 9:56 am

De aceeasi parere sint si eu ,Ioana.
Dar ma zapaceste mama mea care :un copil pe strada la 1 an si 10 luni striga Mamaie,vreau apa, altul ca spunea cum il cheama, ca sa o invat care e nasul, care e gura, etc.
Eu nu vreau sa o zoresc,sa-si traiasca virsdta,ca de invatat fortat tot o sa invete.Ii pun desene in limbi straine ,pentru ureche, pentru accent ca romineste invata peste tot si are destul timp.
Este adevarat ca stie si gindeste matur,dar nu spune mai nimic: mama, tati,face ca porcul, miauna, ham-ham dar atit.
Insa are o personalitate foarte puternica cind este foarte concretata pe ceva, nu raspunde decit daca ii spun ca uite asta...de curiasa si pofticioasa,in rest zici ca nu aude nu vede.E smechera si binenteles rasfatata!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Admina Mier 17 Aug 2016, 9:19 pm

Pai asta n-am inteles eu... inca. Daca generatia noastra putea sa faca la olita la 6-7 luni (dresati, nu zic, nu), copiii nostri de ce nu sunt pregatiti la 2 ani? Adica inteleg, sa se inceapa de la 1 an jumatate sau cam asa, dar la 2 cam stiu ce si cum. De ce sa fie varsta magica 3 ani, acum, cand se putea si mai devreme? De fapt, la fata a fost mai devreme.
Noi ne-am dat peste cap cu bunicile, ai mei nu au il puneau pe olita, mama sotului la fel, pune "pull ups" chilotei pampers, dar nu-l pune la oala, desi de asta sunt facuti, sa se dea jos usor. Il invatasem si facea de toate la olita, cu putine accidente, acum fuge de ea...
Iar o luam de la capat, s-a reinvatat in toltosi si face langa oala, pe jos. zid Sau unde il apuca. Totul e sa am rabdare sa reincep, cu calm. Daca tip la el se supara si nu mai sta pe oala. De, are personalitate puternica, nici nu se putea altfel.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB