Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

+55
vlad_mom
kmn
Vica Veronica
angelyc
victoria.
fiordaliso
tomari
ionela07
Anapop
Enache Victorita Nicoleta
Tache Marilena
AITEN
chis mioara
dorinamisov
cozma felicia
mylena
vyky2010
victoriacus
LRodica
myky7robc
piciul
aisha
flori de camp
Angelica18
mlizeta
ioana soare
Giobsy
aidil
lennny
anda81
AlinaJ.Bijoux
cris_io_mat
arra
cristina07
valentinadof
SilviaDumitrescu
trandafiras78
Gabry_ela
Uca
luciana bazavan
Gabica
Dorulet
AcidoR
ema
kerkyra
dorina narita
Alexandra Agrisan
Karina33
Maria Tatuti
Celya_f40
danniela
Greteledelweiss
macanetu
canadianca50
nicolae68daniela
59 participanți

Pagina 14 din 16 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Lun 16 Apr 2018, 9:41 am

Piciule, bine ai venit in echipa mea sau eu in a ta hug . Si eu vreau aceleasi lucruri.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Mier 06 Iun 2018, 10:33 pm

Am terminat bluza pentru fiica mea. E fir 75% acrilic si 25% mohair, lucrat cu andrele 3,5.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Joi 07 Iun 2018, 6:42 am

Sa-l poarte sanatoasa!
E un fir care aseaza fain culorile!
La decolteu, nu ai facut guler dublu, se aseaza bine?
Eu de obicei il fac dublu, de aceea intreb Merci
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 07 Iun 2018, 9:11 am

Ce fain s-au așezat culorile! În special pe umeri! Îmi place maxim că sunt diferiti umerii.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Joi 07 Iun 2018, 6:56 pm

Multumesc.
Si mie imi plac foarte mult culorile si imi place si cum s-au potrivit. La umeri nu am vrut asa dar ma bucur ca ii place la " client" (fiica mea)
Piciule la gat sta foarte bine. Nu e dublu,
La ncheiere am lasat un ochi apoi am lucrat cate 2 ochiuri impreuna. Cele doua ochiuri le-am inchis cu ochiul lasat si tot asa. Nu stiu daca m-am facut inteleasă.
Nu a vrut sa ii fac poza cu ea si sa o postez.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de diada Joi 07 Iun 2018, 7:05 pm

M-am invatat cu FB si cautam butonul like Smile)) Super a iesit, sa-l poarte sanatoasa! Si eu tot asa faceam la gat gulerul, nu il dublam.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Joi 07 Iun 2018, 10:37 pm

Mulţumesc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Lun 25 Iun 2018, 6:07 am

Un pulovar din lana vopsita de mine (nu a iesit culoarea uniform, dar merge Smile )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Lun 25 Iun 2018, 9:47 pm

Foarte fain.
Interesant modelul, e lucrat de la stanga la dreapta Smile , adica nu de jos in sus.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Mar 26 Iun 2018, 6:37 am

Nu de jos in sus, normal. Efectul este ca acele dungi sunt mici torsade, adica ochiurile rasucite. Asta le face asa "reliefate", clare.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Mier 27 Iun 2018, 2:43 pm

Am inteles. Multumesc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Mar 11 Dec 2018, 7:06 pm

Sa sterg si eu praful un pic...un "poncho" la care lucrez de ceva timp
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Dorulet Mar 11 Dec 2018, 11:47 pm

Incet,incet,dar te vei bucura de el,culoarea e foarte eleganta!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Mier 12 Dec 2018, 10:37 am

Foarte fain. Sa il porti sanatoasa.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis assy Lun 21 Oct 2019, 6:55 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chis assy
chis assy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/05/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis assy Lun 21 Oct 2019, 6:58 pm

Am terminat acest pulover sau vesta , cum s-o chema, acum o saptamana. Este un model al designerului Hanne Falkenberg , pe care eu o apreciez f mult.
chis assy
chis assy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/05/2011

sanda b apreciază acest mesaj

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de diada Mar 22 Oct 2019, 9:28 am

Foarte frumos! Ma bucur ca ai reusit sa intri pe cont si sa ne scrii! Multumim!

Doamna mi-a scris pe mail vreo 3 zile, nu reusea sa se conecteze.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Mar 22 Oct 2019, 11:24 am

Imi place foarte mult ce ai lucrat.
Te rugam sa ne spui ce fir ai folosit. Mi se pare ca ai folosit doua fire intr-o culoare (kaki si albastru) care le-ai combinat apoi, sau sunt dungi?
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis assy Mar 22 Oct 2019, 2:52 pm

In primul rand vreau sa multumesc doamnei care m-a ajutat sa ma reconectez pe acest sit pe care eu il apreciez foarte mult. Aici am invatat sa crosetez si sa tricotez. Intre timp m-am specializat si in prezent tricotez lucruri mai complicate.
Asa este si aceasta vesta pe care am lucrat-o din 2 culori. Se lucreaza intr-o singura piesa.
chis assy
chis assy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/05/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis assy Mar 22 Oct 2019, 2:57 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 23 Oct 2019, 8:25 am, editata de 1 ori (Motiv : sters poze dublate)
chis assy
chis assy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/05/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis assy Mar 22 Oct 2019, 3:04 pm

Imi cer scuze pentru repetarea fotografiilor , mai am de invatat.
Firele folosite sunt shetland 50 gr= 220 m si am lucrat cu ace de 2 si jumatate.
chis assy
chis assy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/05/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Mar 22 Oct 2019, 9:57 pm

E lucrat pe latime...adica nu de jos in sus, asa-i?
Se vede fain si tricotat cu 2,5 e migalos! Arata fain! ura
Marginea de jos e un punct anume?
Ma bucur mult ca ai reusit sa pui poze pe forum!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Mier 23 Oct 2019, 8:01 am

Foarte interesant.
Ai gasit model gratis sau ai cumparat modelul?
Nu stiu cand mai apuc sa tricotez dar mi-ar placea sa stiu cum se face, mi se pare greu, cred ca tot timpul ai mult de numarat.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis assy Mier 23 Oct 2019, 6:26 pm

Modelul l-am cumparat, dar acum, l-am facut pentru a treia oara. Sigur , la inceput ti se pare mai greu dar apoi iti dai seama ca nu este chiar asa. Se lucreaza pe verticala iar marginile se termina cu i-cord. Eu mi-am facut o schema si lucrez dupa ea. Stabilesc lungimea apoi cresterile de ochiuri de la nivelul gatului. Pana la jumatatea manecii am crescut 4 ochiuri la banda de inceput, apoi 6 ochiuri la 1/2 fata si 3 ochiuri la prima jumatate din maneca. Lucram apoi drept tot spatele.
In model iti indicau sa scazi si apoi sa cresti in jurul gatului pentru a realiza rotunjimea gatului. Eu am lucrat aceasta portiune drept si apoi lucram in oglinda. Unde am crescut , scadem acelasi numar de ochiuri pana ajungem la cealalta jumatate a fetei.
Sper ca m-ati inteles. Cu acele de 2,5 cm este migalos intradevar, dar, lucrat pe verticala, lucratura are tendinta de a se lasa. La aceasta vesta am adaugat si un fir de ata ca sa fiu sigura ca nu se lasa.
Daca cineva doreste sa-l faca eu pot sa o ghidez pas cu pas.
chis assy
chis assy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/05/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Joi 24 Oct 2019, 8:02 am

Multumesc.
Daca ma hotarasc sa fac probabil am sa intreb.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 14 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 16 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB