Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

+43
LRodica
nicolae68daniela
afilimonb
Giobsy
Dionisia
aidil
andas
cica elena
MihaelaT
Lumaria
Tache Marilena
pufoi
kerkyra
geo
Teima
AcidoR
danniela
flori de camp
dorina narita
Karina33
teisoara
denis21
kmn
ivanoiuadela9
sergiu valentin
Gabica
Uca
piciul
SilviaDumitrescu
myky7robc
ioana soare
nicole24
dienutzababy
melinda2012
canadianca50
mlizeta
valentinadof
aisha
cris_io_mat
Samarineanca
Angelica18
macanetu
letho
47 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de letho Joi 27 Feb 2014, 9:03 pm

Capitolele anterioare:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Daca tot s-a racit vremea din nou, am dat zor sa termin un pulover inceput cu mult timp in urma.
Modelul de inspiratie este acesta: Baby Cables and Big Ones Too . Eu nu am mai facut torsade in partea de jos si am rotunjit rascroiala de la gat cu randuri scurte. Firul e de la Diada, merinos 40% cu acril 60%. Mi-au intrat mai bine de 700 gr. L-am lucrat circular, de sus.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Meritul descoperirii modelului nu-mi apartine, l-a salvat Karina sa si-l lucreze si i-am luat-o inainte  Embarassed Acum astept varianta imbunatatita  pupi
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de macanetu Joi 27 Feb 2014, 9:08 pm

Letho frumos foc si se aseaza super .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Angelica18 Joi 27 Feb 2014, 9:18 pm

E lucrat impecabil si-ti vine foarte bine.Felicitari,Letho!!!!Imi place foarte mult.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 27 Feb 2014, 9:39 pm

Frumos model ai ales, Letho! Ti-a iesit perfect!
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de cris_io_mat Vin 28 Feb 2014, 9:33 am

Letho ,este tare frumos si se aseaza perfect pe tine.Iar modelul este super,imi place cum vin torsadele -descrescator.Bravo! Smile 
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de aisha Vin 28 Feb 2014, 1:01 pm

letho, frumos! E calculat corect, pt ca se aseaza tare bine!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de valentinadof Vin 28 Feb 2014, 2:34 pm

Vai,ce-mi place Letho puloverul tau!Iti vine perfect!Sa-l porti sanatoasa!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de mlizeta Vin 28 Feb 2014, 4:38 pm

Letho foarte frumos pulovărul tău. Se aşează şi-ţi vine foarte bine. Îmi place şi firul.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 28 Feb 2014, 6:14 pm

Minunat !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de melinda2012 Vin 28 Feb 2014, 7:07 pm

letho a scris:Capitolele anterioare:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Daca tot s-a racit vremea din nou, am dat zor sa termin un pulover inceput cu mult timp in urma.
Modelul de inspiratie este acesta: Baby Cables and Big Ones Too . Eu nu am mai facut torsade in partea de jos si am rotunjit rascroiala de la gat cu randuri scurte. Firul e de la Diada, merinos 40% cu acril 60%. Mi-au intrat mai bine de 700 gr. L-am lucrat circular, de sus.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Meritul descoperirii modelului nu-mi apartine, l-a salvat Karina sa si-l lucreze si i-am luat-o inainte  Embarassed Acum astept varianta imbunatatita  pupi

Superb pulovar! Felicitari pentru munca depusa! A meritat efortul.
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 01 Mar 2014, 12:01 am

felicitari  kiss 
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de letho Sam 01 Mar 2014, 9:41 am

Va multumesc, ma bucur tare mult ca va place si voua!  Merci  Merci 
Melinda, multumesc pentru aprecieri! Vezi ca nu este voie sa citezi un mesaj anterior daca este pe aceeasi pagina mai ales daca sunt si fotografii.  hug
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de nicole24 Sam 01 Mar 2014, 10:59 am

Spendid puloverul Letho. Se vede ca esti profesionista.Rascroiala gatului arata impecabil,se aseaza frumos umerii, manecile la fel.
Ce mai..opera de arta, felicitari.
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 01 Mar 2014, 5:44 pm

La gat ne spui cum ai facut decolteul ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de letho Sam 01 Mar 2014, 7:44 pm

Canadianca, e lucrat normal doar ca la partea din fata am facut randurile scurte ca sa coboare decolteul: am montat ochiurile si le-am impartit ca la orice raglan, am lucrat vreo 3 randuri circular si urmatoarele 10 randuri (parca) le-am lucrat scurte adica n-am incheiat randul ci m-am intors pe dos si cand am ajuns in partea opusa a fetei am facut la fel. Urmatoarea intoarcere mai scurta si tot asa ca sa se rotunjeasca frumos. Sper ca am fost coerenta
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de ioana soare Sam 01 Mar 2014, 8:11 pm

Letho e superb puloverul! love  Si model si culori , cu totul ti se potriveste foarte bine! 
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de myky7robc Sam 01 Mar 2014, 8:24 pm

letho, felicitari, imi place cum iti sta cu plovarul!
Am facut si eu un poncho tricotat, dar ajurat cu croseta.
Este si la provocare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de ioana soare Sam 01 Mar 2014, 9:10 pm

Mycky sunt frumoase culorile, dar cred ca forma aceasta este potrivita doar unor siluete foarte subtiri, sau nici macar lor. Colegei tale nu-i aduce nici un beneficiu, dimpotriva, o face sa arate ca un butoias, desi in realitate cred ca nu este deloc asa, ci dedesubt se ascunde chiar o silueta armonioasa. Si chiar daca ar fi, exista forme/tipare care ar putea sa o avantajeze, sa-i mascheze defectele si sa-i puna in valoare atuurile. De asta primul lucru de care trebuie sa tii cont atunci cand alegi un proiect este forma corpului pentru care va fi acel obiect de imbracaminte. Asa decizi forma , tiparul si abia apoi firul potrivit, culoarea etc...
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de mlizeta Sam 01 Mar 2014, 10:25 pm

Myky drăguţ poncho. Frumoasă combinaţia de culori.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 02 Mar 2014, 4:47 pm

Frumos ! sa tina de cald !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de myky7robc Dum 02 Mar 2014, 7:29 pm

Da, e f caldut sub el, e ca o paturica din lana moale cumparata de pe aici, insa ioana are dreptate ca nu avantajeaza siluetele xxl, desi colega mea are o silueta frumoasa in realitate, cam de xl, iata ca nici pe ea nu o avantajeaza, sau poate trebuia mai lung? sau ma gandeam sa il prind in partile laterale asa in doua puncte sa se ajusteze pe langa corp.
E lucrat cu pct ciorapesc, dar a iesit bine pe ambele parti, iar aci e pe dos de fapt.
Am mai gasit o poza din alta pozitie, iata

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 02 Mar 2014, 7:39 pm

Felicitari myky7robc . Este foarte frumos lucrat. Mie imi place poncho caci despre el vorbim. Despre cum ii sta doamnei... are dreptate Ioana , insa... daca dumneaei se simte bine il el si ii place ce vede in oglinda atunci.. e foarte.
Stii cum se spune. Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie "  wink 

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de piciul Dum 02 Mar 2014, 8:04 pm

Felicitari myky7robc! Subscriu la ce a spus Silvia! Numai bine!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de ioana soare Dum 02 Mar 2014, 10:23 pm

Myky exact faldurile acelea pe care le ascunde acum in poza ma gandeam ca sunt in plus si ca sunt de vina pt efectul de butoias. Fara ele e mult, mult mai bine. Dupa cum se aseaza dungile pare ca ai facut acolo randuri scurte?
Si mie imi place foarte mult cum arata jerseul dos, cateodata imi place dosul mai mult decat fata:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de myky7robc Lun 03 Mar 2014, 6:44 pm

Da, ioana, am facut randuri scurte, ca sa dau largime la ridicarea bratelor, pozitionandu-le simetric fata de umeri.
Este f comod de purtat.
Ce zici, sa il prind in partile laterale?
Iti multumesc pt sfaturi.
Dar daca l-as vinde cam cat apreciati voi ca as putea cere?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB