Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

+55
vlad_mom
kmn
Vica Veronica
angelyc
victoria.
fiordaliso
tomari
ionela07
Anapop
Enache Victorita Nicoleta
Tache Marilena
AITEN
chis mioara
dorinamisov
cozma felicia
mylena
vyky2010
victoriacus
LRodica
myky7robc
piciul
aisha
flori de camp
Angelica18
mlizeta
ioana soare
Giobsy
aidil
lennny
anda81
AlinaJ.Bijoux
cris_io_mat
arra
cristina07
valentinadof
SilviaDumitrescu
trandafiras78
Gabry_ela
Uca
luciana bazavan
Gabica
Dorulet
AcidoR
ema
kerkyra
dorina narita
Alexandra Agrisan
Karina33
Maria Tatuti
Celya_f40
danniela
Greteledelweiss
macanetu
canadianca50
nicolae68daniela
59 participanți

Pagina 7 din 16 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de cristina07 Sam 28 Mar 2015, 10:20 am

Am primit nasturii:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am mai lucrat un top pentru o domnisoara care a implinit 18 ani:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

fire si nasturi de la Diada
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Sam 28 Mar 2015, 10:37 am

Felicitari! Faine amandoua!
Marginea, care ti-a dat de furca, a iesit ca la carte!
Ai scazut pe parti in talie?
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 28 Mar 2015, 12:10 pm

Sunt foarte frumoase amandoua! Felicitari,Cristina!
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Sam 28 Mar 2015, 12:23 pm

Foarte frumos, Cristina07! Flowers

La cel alb nu prea înţeleg ce şi cum e lucrat.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de cris_io_mat Sam 28 Mar 2015, 1:10 pm

Cristina, sunt grozave!frumos lucrate,marginea de la jacheta e super bine facuta-asa cum am admirat si jacheta Angelicai,se aseaza cum trebuie.E lucrata putin pe talie jacheta,nu?Bravo,sunt frumoase!
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de cristina07 Sam 28 Mar 2015, 2:01 pm

Multumesc frumos!
La cel negru am urmat instructiunile de aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vreau sa imi fac unul simplu exact ca cel din tipar.
Cel alb este un top sexi din revista Lucru de mana. Arata foarte bine. Voi incerca sa pozez pagina sa vedeti.
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 28 Mar 2015, 4:06 pm

F. dragute creatiile voastre. Topul alb imi place in mod deosebit!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de cristina07 Sam 28 Mar 2015, 4:33 pm

Inspiratia pentru topul alb:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pun amanuntele la resurse.
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Sam 28 Mar 2015, 5:10 pm

Mulţumim! Foarte frumos topul! love
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de anda81 Sam 28 Mar 2015, 7:41 pm

Uca e foarte dragut pulovarul!
orice mama ar fi mandra si fericita sa primeasca un astfel de cadou! felicitari,Angelica.
Cristina ai un spor de invidiat!
felicitari tuturor! kiss kiss kiss
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de lennny Mier 01 Apr 2015, 8:11 pm

Angelica18 a scris:Nu o fac separat.Cand fac partile,lucrez si primul ochi.Nu lucrez primul ochi doar in situatia cand ramane marginea necusuta sau nu trebuie sa ridic ochiuri.In rest,lucrez atat primul cat si ultimul ochi.Calculez de cate ochiuri am nevoie pe o parte si le montez avand grija ca acestea sa fie egale in ambele parti.Bineinteles ca montez ochiurile de la o parte la cealalta cuprinzand si spatele.Marginea o lucrez mai strans sau schimb andrelele cu un numar mai mic.Randul de incheiere il lucrez conform modelului.Aici am incheiat un ochi fata,unul dos.Asa,marginea arata altfel si,in acelasi timp,am fost atenta cum tensiunez firul,ca marginea sa se aseze bine.Nu e nici un secret,dar trebuie putina atentie si perseverenta.


  Supeeeerb,Angelica! Referitor la bentita de margine,am inteles ca ai lucrat-o separat si pe urma...cum ai prins-o de pulover...ai cusut-o?!
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de aisha Joi 02 Apr 2015, 2:09 pm

Frumoase amandoua, cristina! Felicitari!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 03 Apr 2015, 1:10 pm

Buna Leny! Ma bucur sa vad ca esti bine.Nu ai citit cu atentie ce am scris.Marginea e facuta prin ridicare de ochiuri.Nu am facut-o separat.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de lennny Vin 03 Apr 2015, 1:46 pm

Multumesc,Angelica! Si eu tot prin ridicare de ochiuri ,lucrez marginea. Am citit gresit,ai dreptate! Si da, sunt bine...sunt onorata ca intrebi!
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de aidil Joi 16 Apr 2015, 7:21 pm

Salutari tuturor!
In ultimile luni am intrat rar pe forum insa mereu am gasit lucruri deosebit de frumoase. Am reusit sa termin 2 pulovere in iarna asta si am profitat zilele trecute de vremea insorita pentru poze in lumina naturala.
Ambele au acelasi model - marca Thea Colman cu mici modificari personale - acelasi fir Cashmira 100% lana, doar culoarea difera. Primul lucrat a fost cel galben si mi-a placut asa mult, ca si pe cel gri l-am lucrat aproape la fel.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acum mi-am amintit ca am mai tricotat si vreo trei fesuri, dar am uitat sa fac poze si deja le-am strans.
Toate cele bune va doresc si mult spor.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Joi 16 Apr 2015, 7:55 pm

Aidil iti vin turnate! Felicitari! Sunt in trend cu model pe spate si nu orice model!
Felicitari si pentru model si pentru culori si pentru rabdarea sa faci poze la lumina zilei!
Sa le porti sanatoasa!
Presupun ca ai facut un esantion de fir inainte de a incepe lucrul; se pare ca este cheia tiparului.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de ioana soare Joi 16 Apr 2015, 8:21 pm

Foarte frumoase Lidia si par asa de confortabile! Imi place mult culoarea celui galben! love
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Joi 16 Apr 2015, 8:23 pm

Foarte frumoase puloverele, sa-le porti sanatoasa. Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Joi 16 Apr 2015, 9:06 pm

Foarte frumoase amândouă, însă cel galben m-a cucerit! love
Să le porţi sănătoasă, Aidil (Lidia - că am citit că aşa ţi-a spus Ioana Soare wink )
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de ioana soare Joi 16 Apr 2015, 11:09 pm

Ha, nici nu mi-am dat seama ca am scris asa:) De regula scriu nickname-ul chiar daca deduc numele real. Acum am facut-o fara sa-mi dau seama:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de aidil Vin 17 Apr 2015, 8:50 am

Multumesc fetelor, chiar sunt confortabile si practice. Urmatorul ma gandesc sa fie cu dungulite, ca tot am adunat cate 100-150 g fire de la diferite proiecte. Dar mai intai sa le port pe astea, ca se aduna prea multe si apoi vine vara.
Asa e Piciule, am lucrat intai esantion de model, chiar mai mult, lucrez intai manecile pe andrele de ciorapi, ca sa n-am cusaturi si sa iasa mai finut, Blochez o maneca, si apoi numar cate randuri, cati ochi, cati centimetri...
Tot nu m-am obisnuit sa incep de sus, ambele sunt incepute de jos si lucrez spatele si fata deodata, adica fara cusaturi si cand ajung la sub-brat, prind si manecile si incep apoi sa scad. M-am orientat dupa niste tipare de croitorie sa sa-mi iasa pe masurile mele. Am probat pe parcurs, am si desirat dar la un moment dat a fost gata.
Sa aveti spor!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 18 Apr 2015, 7:24 am

Sunt minunate,Aidil si lucrate impecabil! Mie mi-e mai usor sa lucrez de sus in jos.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de cris_io_mat Sam 18 Apr 2015, 8:30 pm

Wow,Aidil,ce model si ce lucratura!!!se vede ca sunt lucrate ca la carte,cu indemanare si fir super!sa le porti mult si bine,sunt excelente si vin perfect!
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de myky7robc Dum 19 Apr 2015, 12:10 am

aidil felicitari, sunt perfecte si frumoase
parca sunt la masina.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de aidil Lun 20 Apr 2015, 6:14 pm

Multumesc inca odata, meritul e doar partial al meu.
Modelul e de creat de Thea Colman - Dark and Stormy, cumparat online de pe Ravelry, doar adaptat putin pt ca eu aveam un fir de 300m/100g si puloverul ei era lucrat cu fir de 200m/100g. Si am mai schimbat si gulerul, care la ea era shal iar eu am dorit putin mai inchis la gat, aveam deja unul shal...
Concluzia e ca merita sa cumpri un model lucrat si proiectat de cineva care stie bine ce face. Pana si dimensiunile in cm/inch au fost ok, adica s-au potrivit perfect cu tiparele mele de croitorie.
Tocmai am mai inceput un pulover asemanator, dar la care vreau sa-i fac gluga, ma orientez tot dupa modelul Thea Colman, cred ca stiu cum sa fac gluga. Daca nu-mi iese, va trebui sa cumpar de la ea un model cu gluga. Abia astept sa vad ce iese!
Mult spor!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 16 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB