Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

+55
vlad_mom
kmn
Vica Veronica
angelyc
victoria.
fiordaliso
tomari
ionela07
Anapop
Enache Victorita Nicoleta
Tache Marilena
AITEN
chis mioara
dorinamisov
cozma felicia
mylena
vyky2010
victoriacus
LRodica
myky7robc
piciul
aisha
flori de camp
Angelica18
mlizeta
ioana soare
Giobsy
aidil
lennny
anda81
AlinaJ.Bijoux
cris_io_mat
arra
cristina07
valentinadof
SilviaDumitrescu
trandafiras78
Gabry_ela
Uca
luciana bazavan
Gabica
Dorulet
AcidoR
ema
kerkyra
dorina narita
Alexandra Agrisan
Karina33
Maria Tatuti
Celya_f40
danniela
Greteledelweiss
macanetu
canadianca50
nicolae68daniela
59 participanți

Pagina 11 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis mioara Sam 05 Dec 2015, 12:00 pm

Si eu sper sa ajung la final cat mai repede.  Puloverul este frumos dar mai greu de realizat. Trebuie sa faci calculele foarte bine pentru ca altfel risti sa tot strici, asa cum am facut si eu. Ajunsesem aproape la guler cand mi-am dat seama ca puloverul rezultat este mai mic decat dimensiunile mele.
Dar pentru ca sunt la pensie si am timp, am  preferat sa stric ce reusisem cu atata truda dar sa iasa un pulover frumos si sa-l port cu placere.
Va mai trimit cateva fotografii ale unei veste tricotate de mine,  nu demult.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chis mioara
chis mioara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de dorina narita Sam 05 Dec 2015, 1:52 pm

Mioara, ce minunatie ai facut tu acolo! Felicitari! ura
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de dorinamisov Sam 05 Dec 2015, 4:52 pm

Mioara,felicitari !!!!!!!!!!!!! aplauze
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Sam 05 Dec 2015, 5:10 pm

Mioara, e foarte draguta vesta.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis mioara Sam 05 Dec 2015, 6:01 pm

Multumesc fetelor, daca doriti sa lucrati vreunul din aceste modele, va stau la dispozitie cu explicatiile.
Si daca am inceput sa ma laud, vreau sa va mai arat un pulover tricotat, tot de mine, care are o constructie mai simpla si este mai usor de  realizat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chis mioara
chis mioara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Sam 05 Dec 2015, 6:05 pm

Foarte interesant ultimul model. Ar fi fost intereantă şi o poză din spate. Ceva ceva am priceput din ultima poză, însă nu ştiu exact cum arată din spate.
Şi e clar că ţi-a plăcut matematica la şcoală, de poţi socoti atât! dama
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de AITEN Sam 05 Dec 2015, 6:10 pm

Mioara , foarte , foarte frumoasa si vesta si plovorul ..!
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis mioara Sam 05 Dec 2015, 6:33 pm

Da , asa este am fost fan matematica.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chis mioara
chis mioara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Sam 05 Dec 2015, 6:50 pm

Exact cum bănuiam! La linia umărului e drept sau are o uşoară linie înclinată dinspre gât spre umăr?
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis mioara Dum 06 Dec 2015, 12:12 am

Linia umarului nu este dreapta ci are o usoara inclinatie.
chis mioara
chis mioara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Dum 06 Dec 2015, 4:58 pm

Mioara, multumim mult de poze! Faine toate!
Vesta e foarte interesanta si poate voi incerca si eu, dar dupa sarbatori. Cam cat material a intrat si cu ce andrele ai lucrat?
Nici pulovarul nu-i o joaca, desi pare ciorapeste...adica usor andrele
Felicitari si spor! Sanatate maxima!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis mioara Dum 06 Dec 2015, 7:30 pm

La vesta am folosit un fir din lana 100%- in total 600 gr - 300 gr ciclamen si 300 gr rosu si am lucrat cu ace circulare de 3 mm.
Se lucreaza longitudinal intr-o singura piesa.
chis mioara
chis mioara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de myky7robc Dum 06 Dec 2015, 9:30 pm

mioara, felicitari, pt aspect si culori.
Ador combinatia asta tinereasca si tonica de rosu, cu violet, curoz.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de piciul Lun 07 Dec 2015, 6:08 am

Multumesc, pentru raspuns! Sper sa reusesc si eu. Numai bine!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Dorulet Lun 07 Dec 2015, 7:58 am

Imi place,e interesant modelul,felicitari!Multumiri si pentru lamuriri.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de chis mioara Lun 07 Dec 2015, 10:25 am

Pulover- explicatii
In realizarea acestui pulover m-am inspirat dupa "La strada" a Hannei Falkenberg si explicatiile din Ulitza :http://www.stricknetz.net/handstricken/anleitungen/pullover-co/ums-eck-gestrickt/
In functie de marimea fiecaruia , avem nevoie de 500-600 gr fire.
Marimea acelor se adapteaza la grosimea firelor. Eu am lucrat cu ace de 3 mm.
Se lucreaza in gartner stitch (se lucreaza toate randurile pe fata).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Imi cer scuze daca folosesc termeni din engleza dar eu cum am invatat sa tricotez dupa internet nu stiu exact cum se numesc in limba romana.
Pentru a sti cate ochiuri sa montam pe ac trebuie sa facem o proba a ochiurilor, dupa care sa stabilim care este lungimea dorita a puloverului si circumferinta (la piept daca dimensiunile sunt mai mari aici sau la sold).
Puloverul este format  din doua parti, partea stanga si partea dreapta care se unesc la centru spate dupa modelul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cand montam ochiurile pe ac  trebuie sa avem in vedere :
Lungimea spatelui , scadem 2 ochiuri,   1/2 din circumferinta noastra, scadem 2 ochiuri, Lungimea spatelui din care scadem 10-20 ochiuri.
chis mioara
chis mioara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 67
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Lun 07 Dec 2015, 10:52 am

Merci Excelente explicaţii! hug
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 11 Dec 2015, 6:43 pm

Am lucrat un cardigan lucios dintr-un fir pe care nu cred ca-l voi mai lucra in viitorul apropiat.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Vin 11 Dec 2015, 6:52 pm

Arată bine. Dacă nasturele ar fi stat mai central, ar fi fost chiar perfect.
Dar ce te-a supărat firul? S-a lucrat greu? Aşa el pare de efect.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 11 Dec 2015, 7:20 pm

Nu am vrut nasturele central si oricum e provizoriu. Va fi inlocuit cu altul tip diamant,dar inca nu l-am primit.Firul se lucreaza usor,dar necesita foarte mare atentie.E necesar sa notezi toate scaderile si inmultirile pentru ca apoi nu se mai vad si doamne fereste sa scapi vreun ochi.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de flori de camp Vin 11 Dec 2015, 7:23 pm

Aaaa.... am înţeles. Aşa am păţit eu cu firul cu "păr lung" din care-i fac fetiţei mele un pulovăraş pentru Crăciun (dacă mai apuc!). Nu se vede nimic pe unde am lucrat! rade
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 11 Dec 2015, 7:37 pm

Adevarul este ca abia se deosebeste fata de dos.iar marginile le-am lucrat cu punct lenes.Poate ca daca era pe alta culoare ar fi mers mai usor.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de LRodica Vin 11 Dec 2015, 7:48 pm

Angelica, probabil ca ti-a dat batai de cap dar arata bine. Sa-l porti sanatoasa.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Tache Marilena Mar 15 Dec 2015, 9:42 pm

Buna seara
Nu am mai postat demult pe forum pentru ca nu am avut ce. Din pacate timpul meu liber aproape ca nu mai exista dar si asa fiind, in drumurile mele catre socrii si parintii mei, in masina, am tricotat un pulover. E inceput mai acum un an.... si abia acum am reusit sa-l finalizez. I-am aplicat o broderie cu pamblica...prima mea incercare de brodat!

Din pacate nu pot atasa pozele... am incarcat poza, am ales formatul  si imi da eroare de service... zid
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Tache Marilena Mier 16 Dec 2015, 9:47 pm


In seara asta am reusit sa atasez poza!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII - Pagina 11 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB