Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Cum gatim in oala de lut???

+22
RamonaM
tinap
CCristinaC
tomari
diblaru maria
StMihaela
fiordaliso
canadianca50
Admina
mnarcisa
letho
danniela
MagdaMarin
elenao
danae
Angelica18
ancabanu
coripin
diada
carmenco
kerkyra
camelia84
26 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de diada Mar 21 Feb 2012, 8:03 pm

Am o prietena care a cumparat una din Turcia si o pune pe flacara, dar e mai scumpa, doarca la noi nu am vazut, o sa iau de la targuri atunci, la cate sarmale fac eu pe an si alea din legume, se merita rade Chiar Dana, zi-ne de fasole! dar fara OS hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 21 Feb 2012, 8:13 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Printre vasele pe care le folosesc se afla si acest vas roman pe care l-am luat acum cativa ani din Sighisoara. Cred ca majoritatea gospodinelor au unul dar pentru ca am primit intrebari despre el din mai multe parti, m-am hotarat sa ii dedic o postare scurta.Desi pana acum il gaseam mai mult in concedii, pe la Bran, Brasov, Sighisoara acum a aparut mai peste tot – la targurile de produse traditionale si chiar la supermarket-uri (Carrefour, Kaufland). Pretul se invarte in jurul sumei de 35 lei deci nu foarte mult.Principalul tel al vasului roman este pregatirea alimentelor intr-un mod cat mai sanatos. Materialul poros (lut) din care este confectionat absoarbe apa iar alimentele se gatesc intr-un strat de aburi care le pastreaza majoritatea calitatilor nutritive, gustul este mai bogat si, cel mai important, totul se poate gati fara nici o picatura de ulei.La sfarsit se scoate capacul si se mai lasa cateva minute pentru rumenire.Cam acestia sunt pasii pentru cele mai multe preparate pe care le veti face in vasul roman. Aici includem: friptura de orice fel, sarmale, mancare de varza, legume si chiar paine.Dupa utilizare, vasul se curata imediat cu apa calduta si foarte putin detergent. Niciodata nu puneti pe el apa rece atunci cand este inca fierbinte. Apoi se lasa la uscat, neaparat la aer, cam o zi inainte de a-l pune in punga, cutie sau oriunde il depozitati.

Oala de lut nu se foloseşte niciodată pe flacără directă. Puteţi folosi oala pe plită, la foc minim.Cel mai bine este să folosiţi oala la cuptor. Nu introduceţi însă niciodată oala în cuptorul cald pentru că există riscul să se crape.În mod tradiţional, crusta formată la fierbere se îndepărtează prin frecare cu mălai.

Sursa aici



Inainte de fiecare utilizare, se scufunda atat vasul cat si capacul acestuia in apa rece, timp de 15-20 minute, pentru ca porii vasului sa se umple de apa. Astfel, in timpul prajirii, in vas se va crea un strat de aburi care participa la procesul de gatire. Vasul roman poate fi utilizat numai in cuptor, expunerea la foc deschis poate duce la craparea, fisurarea acestuia. Poate fi utilizat si in cuptorul cu microunde. Capacul se ia de pe vasul de lut cu ceva timp inainte de opri cuptorul, astfel carnea se rumeneste mai bine si mai frumos.

Evitati racirea brusca a vasului. Se recomanda asezarea vasului scos din cuptor pe o placa de lemn sau pe un prosop uscat. Dupa utilizare vasul se spala in apa fierbinte, sarata, apoi se limpezeste bine si se lasa se se usuce timp de 24 ore. Dupa aceea, vasul se va pastra neacoperit (cele doua parti vor fi asezate invers una peste alta) intr-un loc de depozitare curat si aerisit.

Din cauza utilizarii repetate, peretii vasului se vor pata, capatand o culoare mai inchisa; acest lucru nu va afecta in nici un fel mancarea gatita.


Sursa Aici

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de danae Mier 22 Feb 2012, 8:41 am

Fasolea o fierb pe flacara, normal, pana se fierbe bine bobul. Apoi fac prajeala, cu sau fara carne, si o torn in vasul de lut impreuma cu fasolea. O bag la cuptor, fara capac, si mai las sa fiarba cam o ora, depinde de cuptor. Pentru ca se face mai lent, fasolea capata alt gust decat pe aragaz. Daca vi se pare ca e cam zemoasa si va place mai uscata, lasati vasul in cuptor pana se raceste cuptorul.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de diada Mier 22 Feb 2012, 8:46 am

MagdaMarin a scris: Cred ca majoritatea gospodinelor au unul

si din nou mi se confirma calitatea de gospodina rade Eu as fi zis ca TOATE gospodinele au unul, eu am impresia ca si gatitul asta e o arta, ca si croitoria, daca nu-ti place nu-ti iese, o sa iau si oala asta de lut sa vedem diferenta rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de danae Mier 22 Feb 2012, 8:51 am

diada a scris:
MagdaMarin a scris: Cred ca majoritatea gospodinelor au unul

si din nou mi se confirma calitatea de gospodina rade Eu as fi zis ca TOATE gospodinele au unul, eu am impresia ca si gatitul asta e o arta, ca si croitoria, daca nu-ti place nu-ti iese, o sa iau si oala asta de lut sa vedem diferenta rade
Haide, haide, ca nu in numarul de oale sta gatitul. Pana la urma fiecare gateste ce se mananca in casa. Ai mei m-au terminat cu sarmalele si painea de casa. zid
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de danniela Mier 22 Feb 2012, 8:57 am

Eu nu am !!! Si nu stiu daca o sa imi iau unul! Cred ca nu as avea rabdare sa migalesc, pune-l in apa, scoate-l din apa, etc etc...sau poate mi-oi schimba gandirea. Si pe deasupra nu sunt fan gatit. Am vase de sticla multe in care gatesc.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de carmenco Mier 22 Feb 2012, 9:29 am

M-ai omorat cu fasolea!
Abia astept sa-mi repare cuptorul (nou!) si sigur fac. Imi lasa gura apa, sunt pofticioara de fel.
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de kerkyra Mier 22 Feb 2012, 10:39 am

Foarte bine explicat, Magda. Si eu am unul asemanator cu al tau, de ceva vreme, luat din piata, unde stau permanent cativa din cei ce vand acest tip de vase, alte obiecte de lut si de lemn. Evident ca la fiecare targ traditional apar aceste vase in diverse forme. La inceput si eu il scufundam in chiuveta cu apa, dar acum umplu vasul si capacul si le tin pline cam 20 min.
Gatesc in el sarmale, varza, ghiveci... De paine nu stiam, nu se lipeste?
Pana si sotul, care nu e deloc fan ghiveci, nu face nazuri cand il gatesc asa wink
kerkyra
kerkyra
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 358
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de camelia84 Mier 22 Feb 2012, 11:23 am

Multumesc de reteta de fasolica...o s-o fac saptamana viitoare ca tot incepe postul...azi sarmalute...tineti-mi pumnii... kiss
camelia84
camelia84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 39
Localizare : vrancea
Data de inscriere : 12/02/2012

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de danae Mier 22 Feb 2012, 12:59 pm

Hai ca va astept cu fasolea! Eu am gatit ca pentru turci in ultimele 2 saptamani si azi fac doar salata orientala si paine de casa.
Camelia, bafta la sarmalute!
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de camelia84 Mier 22 Feb 2012, 5:47 pm

sa va arat ce am facut pana acum..sarmalutele sunt la cuptor deja de 2 ore...intai am spalat vasul nou..si l-am uns bine cu grasime...la fundul vasului am pus cateva tije de leustean verde..si cimbru..asa ne plac noua,cu aceste arome, sarmalutele..
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
dupa care am inceput sa pun sarmalutele si cateva bucati de sunca sau costita..printre ele...
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
am umplut oala cu sarmalute,apa cat sa le acopere,cateva bucati de rosii si marar...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


si am dat la cuptor intai la 120 de grade si apoi am crescut treptat caldura pana la 145 de grade ..pentru ca imi e frica sa nu crape vasul...acum fierb linistite deja de 2 ore... kiss
camelia84
camelia84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 39
Localizare : vrancea
Data de inscriere : 12/02/2012

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 22 Feb 2012, 8:45 pm

Fetelor eu NU am asa ceva rade rade deci nu sunt gospodina rade.
Mama are una si am mancat o friptura de iepure deeelicoasa facuta in ea.
Aseara eram obosita si doar am copiat de pe net informatii despre ea.
wink cu sursele de rigoare.Mie nu mi se pare extraordinara eu am o cratita de fonta smaltuita (capatata) ovala care e cam mica dar coace extraordinar.
In general eu fripturile le fac in tava aragazului.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de carmenco Mier 22 Feb 2012, 9:13 pm

Tu ai acea cratita grea pe care abia o ridici? Are si soacra mea una si e excelenta. Am vazut si la sell gros, costa peste 100 de lei, parca peste 150!

Mi-ai dat idee cum sa fac iepurele.Asta doar daca imi repara cuptorul, vineri cum a zis tipul, pt ca vineri am musafiri. Dar daca sta prea mult in cuptor? Ramanem nemancati Smile
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 22 Feb 2012, 9:24 pm

Nu e chiar asa de grea cred ca are 2-3 kg doar ea.
Sau sunt eu fortoasa?? rade
E ca aceasta doat manerele difera.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de letho Mier 22 Feb 2012, 11:25 pm

diada a scris:(...) Se intampla sa mai vina si pe la noi prin oras cu oale din astea dar nu sunt bune de pus pe flacara, doar in cuptor, meu as vrea sa o pot pune si pe flacara. (...)
Diada, cand mai vin cei cu oale, uita-te bine la culoare. Referindu-ma la cele nesmaltuite, In general au o culoare maro deschis dar de obicei printre ele mai e un alt model, cu o culoare mai inchisa (partea din interior). Acelea sunt cu vreo 5-6 lei mai scumpe si sunt arse la temperaturi mai mari si pot fi puse si pe flacara. Cele normale, intr-adevar crapa. Acum un an si ceva mi-am luat si eu una dintr-un targ si am avut norocul sa dau peste un nene tare de treaba; pentru ca era seara si nu mai erau clienti si eu puneam zeci de intrebari, dupa vreo jumatate de ora de discutii, mi-a zis.. eh... hai sa va zic un secret Smile si mi-a explicat ce si cum se fac oalele love Multe detalii le-am uitat dar stiu ca cele mai bune sunt cele inchise la culoare si cele nesmaltuite pe interior.
Revenind la oala mea, luata dintr-un targ de la Tg Mures: am folosit-o si in cuptor si pe aragaz direct pe flacara, fara sa pun ceva intre, dar n-am riscat pe flacara mare Smile. Singura problema este mirosul de sarmale si varza pe care n-am reusit sa-l scot niciodata, de aceea nu am gatit alte feluri de mancare in ea. O problema am avut-o cu dimensiunea: pentru ca nu erau decat vreo 3 oale din acestea, n-am avut de ales si am luat un capac foarte inalt si tuguiat zid care bineinteles ca nu-mi intra in cuptor si pe langa faptul ca-i inalt, nu are nici gaura pentru aer, de aici o alta problema pe care nu am rezolvat-o si v-o spun ca sa mai pateasca cineva ca mine: deci am gatit, am spalat-o si pus-o la uscat si seara am strans-o si asezat-o intr-un loc in care nu umblu mereu. De obicei, din lipsa spatiului, mai puneam cate o oala mica sau ceva in ea si apoi capacul cumva deasupra dar de data asta am facut greseala sa-i pun capacul direct (invers) si pentru ca nu are gaura, a etansat bine... Dupa vreo 2-3 saptamani, imi zic hai sa fac varza la cuptor si scot oala, iau capacul si... am inlemnit, pe fundul oalei era un strat gros de mucegai! zid Am inteles de ce, chiar daca atunci imi paruse uscata, apa din lut nu se evaporase toata si pentru ca nu a avut pic de aer iar deasupra e smaltuita, n-a avut pe unde sa respire... Ma rog.... si acum e patata, am frecat-o eu cu diverse solutii, am fiert apa cu diverse in ea de n'spe ori, n-am reusit sa-i scot petele, ma gandeam intr-un timp s-o dau cu solutie din aceea pentru mucegai de dat pe pereti dar cred ca e toxica.....in final ca m-am lungit cat casa, nu o mai folosesc: nu miroase, pare ok dar petele au ramas si parca nu-mi vine sa fac mancare in ea Sad Daca aveti vreo idee de curatat, saru'mana... Si revenind la ce scriati mai sus, asa este, sarmalele ies mult mai gustoase dar nu mai scriu c-am facut un roman si deja mi-e pofta rade
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de diada Joi 23 Feb 2012, 7:38 am

Nu pot sa cred ca nu ai Magda rade si ca nu visezi la ea, multumesc de sfaturi, acum am alta dilema, ca am vazut si oala plina si chiar mi-a zis si mama ieri: pai daca bagi oala in cuptor trebuie sa-i pui grasime doar nu fierbe cu apa! (cum mancati voi rade )
Chiar trebuie atat de multa grasime? eu daca pun o lingura de ulei la mancare si nici pe-aia, cateodata uit. Vorbesc strict de ulei.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 23 Feb 2012, 8:27 am

Diada eu am oala asta de vreo 8 ani. Nu ii trebuie grasime!!! Trebuie doar sa respecti timpul de inmuiere, s anu fie mai putin de 20 min. Daca e smaltuita pe interior nu mai trebuie sa faci asta, dar daca e lut simplu e musai. Eu pun tot ce am de pus in ea si o bag la cupor. Nu stau sa descant prea mult mancarea cand vine vb de oala asta. Sarmalele ies bestiale si mie imi incap cam 50 din alea ca in Bucovina, nu ca ii Ardeal ;)
Un alt secret ar fi sa mancarea trebuie gatita la foc mic, dureaza putin mai mult , dar iese mult mai buna.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de Admina Joi 23 Feb 2012, 9:17 am

Eu am o gaina, un vas roman sub forma de gaina, cam asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si tot din ceramica lor tavita pentru oua:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu le-am mai folosit pe ambele, de mult. Nu sunt un musai in bucatarie, dar asa e, gustul mancarii e mult mai bun. Paine de casa stiu ca am incercat in el, dar se lipea. In rest a iesit coapta ca pe vatra, o bunatate. Poate il scot de la naftalina, pe unde l-oi fi pus...?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 23 Feb 2012, 9:29 am

eu folosesc oala la sarmale e mica 30 sarmale are capac gaurit si o bag in cuptor Cum e mica am facut si pilaf cu legume pentru-ca nu trebuie mestecat si ramine bobul intreg
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 23 Feb 2012, 9:30 am

Diada, bineinteles ca mancarea fierbe in apa! Nu ai nevoie de grasime, poti pune daca nu iti place tie altfel, dar din cate vad nu e cazul.
Eu am de cativa ani un vas exact ca cel din postarea Magdei, si gatesc in el carne cu legume. Reteta nu exista, totul este in functie de gust si ochiometric: pulpe de pui sau carne de porc taiata bucatele ca pentru gulas, cartofi taiati in bucati mai mari, rondele de morcov, ceapa taiata in sferturi, catei de usturoi, se aseaza totul in vas (dupa ce a fost inmuiat in apa) si se toarna deasupra o cescuta de apa (cam 100 ml) in care s-au dizolvat putina sare si condimente dupa gustul fiecaruia. Se pune capacul si se da la cuptor. La mine dureaza peste 3 ore gatitul, pantru ca focul se aprinde dupa ce pui vasul in cuptor si se lasa reglat la minim, deci dureaza o ora numai pana ajunge caldura in interiorul vasului.
Si eu stiu ca pentru a nu se schimba gustul mancarii vasul pentru sarmale nu se foloseste la altceva. Si cu cat se gateste mai mult in el, cu atat gustul sarmalelor va fi mai bun. Smile
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de camelia84 Joi 23 Feb 2012, 11:38 am

am avut un succes cu sarmalutele mele... kiss ...aseara inainte sa le termin de fiert..am avut musafiri..care au picat la tanc..mi-au iesit o minunatie...sotul meu a notat data in calendar(pentru ca eu nu prea fac sarmalute,face soacramea de obicei) dama ...o sa pun si poza
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
camelia84
camelia84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 39
Localizare : vrancea
Data de inscriere : 12/02/2012

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de carmenco Joi 23 Feb 2012, 12:40 pm

Prezentarea e superba, sunt sigura ca si gustul e pe masura!
Pofta buna!
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 23 Feb 2012, 9:02 pm

diada a scris:Nu pot sa cred ca nu ai Magda rade si ca nu visezi la ea,
Cum eu cam am strictul necesar iar fac mancare mai multa odata acest vas e cam mic pentru noi,si na uite ca pe asta n-am "furat-o "(a se citi completa zestrea),nu mi se pare esentiala ,fi sigura ca daca o vroiam o primeam "cadou" sigur.
Dar daca o prind "singurica" o rapesc (adica daca nu e fratele meu pe acasa si trec eu pe acolo si o gasesc in bucataria de afara.)
Tot asa l-am lasat eu si fara tuci de mamaliga. wink rade rade
Dar decat sa joace soarecii in ea in pod (acolo tin ce folosesc ocazional) sau sa-mi mucegaiasca prin dulap ca lui Letho.caci si eu tot asa tin cratitile una in alta mai bine lipsa.
Si eu am patit recent cu oala de lapte din aluminiu cu pereti dubli pe care am gasit-o mucegaita,noroc ca se curata usor.
Am pus o caserola de plastic peste ea si nu am fost atenta ca nu e perfect uscata.zid

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 01 Apr 2012, 3:41 pm

Ca tot vine Pastele sa va arat cum arata friptura din pulpa de miel poate va inspira.


pregatita de copt

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

scoasa din cuptot dupa vreo 3 ore

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de diada Dum 01 Apr 2012, 4:12 pm

Presupun ca este poza de la Pastele trecut rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cum gatim in oala de lut??? - Pagina 2 Empty Re: Cum gatim in oala de lut???

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB