Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Religia pentru copii si nu numai (2)

+36
Gabica
gloriamix
Karina33
T_mihaela
Dorulet
emmancita
fiordaliso
Uca
alinuta96
kitty_1973
Day
anka_gabi
irish05
stejara
ema
ismi3ismi
Clio_Ela
piciul
lika
bela gio
cristina iosif
valentinadof
Giobsy
tinap
Chirrox13
Cristina Munteanu
CCristinaC
rucsy
danniela
danae
michelinebeaulieu
diada
musetel
olympia
aurishta
Admina
40 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Mier 21 Aug 2013, 3:00 pm

Valentina, da sunt de acord, chiar mai ieri spunea cineva la radio - aici - ca la biserica sa se faca rugaciuni nu politica, stia el ce spune.... Eu nu am mers la nici o biserica aici decat la cea ortodoxa din Nairobi, insa dupa ce se dadea nafura plecam, nu stiu daca mai erau discutii, predica era un subiect citit de un enorias, probabil scris de preot si se referea cu totul la religie si ce e bine sa invatam . Insa or fi biserici unde se face si politica...mai stii...am inteles ca si in Romania unii preoti sunt membri ai unor partide ceea ce din cate stiu eu este impotriva regulilor bisericesti, dar am vazut ca si regulile bisericesti se schimba in functie de conducere si se adapteaza in functie de cerinte.
Spun asta ca stiu un fapt, preotul din satul nostru a fost calugar si sotia sa calugarita, dar pentru ca el are pe ''cineva'' sus, a fost trimis intr-un sat uitat de lume departe de ochii cunoscutilor, crezand ca se acopera cazul.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 21 Aug 2013, 9:27 pm

wink oamenii mereu cauta cate un "caz"!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Joi 22 Aug 2013, 6:39 am

Asta este o chestiune prea serioasa ca sa fie luata usor! Eu, cel putin,sunt foarte prudenta cand vine vorba de a da creibilitate cuiva, mai cu seama cand ii invata pe altii despre Dumnezeu. Nu pot accepta ideea "fa ce spune popa, nu ce face el"! Un om nu crede mai mult decat traieste, si daca nu crede scripturile intr-atat incat sa le puna in practica in propria viata, nu sunt interesata de spusele sale!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 22 Aug 2013, 8:49 am

ma rog,cum vrei,desigur,in toti misca Dumnezeu,ai viata la fel cum am si eu,mai bine ne intalnim pe alte subiecte(daca vorbeai cu mine,dar,oricum,ma simt)!love
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Vin 23 Aug 2013, 12:55 am

"  probabil ca sunteti mai inteligenti si ati vazut in recomandarea maicutei indemn la pedeapsa fizica,eu n-am vazut decat "a sanctiona" orice abatere de la norme,de la bun simt,orice eroare,orice confuzie,orice cadere in minciuna altora...sanctiunea este sfatul,povata,uneori asprimea,pentru ca,iata,unii insista in a o lua pe aratura samd."
Orice? Orice inseamna ca e subiectiv, nu poti norma "orice". Pentru unii parinti e blasfemie daca vin copii lor si zic vreun cuvant auzit prin vecini, gen "naiba" si ii spala cu sapun in gura, ca sa-i curete de Satana. Pentru altii e ok daca se injura fratii intre ei, desi apoi merg constiincios la biserica, pentru ca da bine printre vecini. Deci? Orice pentru oricine, nu exista.

"ar trebui sa functioneze la toti un instinct al adevarului,asa,ca la inceputuri,n-ar mai fi loc de altceva;daca ma dezamageste(adica isi strica imaginea personala),zic:"pacatul lui",si trec mai departe."
Si functioneaza? Chiar il vezi in jurul tau? Nu de alta, dar chiar cred ca rezonam cu ce avem in noi si poate nu e destul de curat la mine pe batatura, ca prea imi ies multe "jivine" in cale. zid Nu zic, pe strada altora poate sa fie soare toata ziua, dar la mine trec multi nori cand privesc in jur si vad: marlanie, rautate, injurii, egoism, minciuna, trufie... etc. Poate nu vad eu "instinctul adevarului" sau nu stiu sa-l depistez la conationali sau chiar si la altii de alte nationalitati.

"mie institutia,una peste alta,mi se pare inutila,Dumnezeu in om(omul ca biserica) se descurca muuult mai bine si instaureaza bunul simt general,de aceea ziceam ca unele dintre maicute,chiar neavand copii,ii pot creste,pentru ca il au pe Dumnezeu in sange,nu doar in gand."
Mare adevar ai grait! Institutia, atata timp cat e condusa de oameni (supusi greselii), nu poate sa fie perfecta. Si in general generalizarea (cum zice si Daniela "turma") nu poate sa aduca nimic bine, pentru ca fiecare avem alt liber arbitru, alt Dumnezeu, alt iad. Fiecare avem lumea noastra, nu suntem toti dupa un tipar, facuti.

"ba da,e chiar asa,valorizarea elevilor se face superficial,invatatorii si profesorii au dominant interesul financiar,pentru care fac orice,inclusiv abateri de la notare,de la adevarul de transmis copiilor,parintii ii lasa pe copii sa plece din tara(ca nu le-au aratat-o pana atunci,probabil,ca n-au gasit nimic productiv la ea,probabil,si uite asa tara zace in paragina,eminescu sade in tarana(la propriu si la figurat) ca nu-l mai asculta nimeni,toti sa faca banu` si atat,Dumnezeu plange in inima romanului si romanul se uita dupa Dumnezeu in afara lui,e cumplit ce se intampla!
Ceausescu il facuse pe mos craciun mos gerila,dar mos gerila ala venea la locul de munca din banii nationali cu cadouri pentru toti copiii;stricase sau mutase biserici dar lumea avea tare mult bun simt si la urma urmei,casa domnului e trupul omului,nu o cladire si omul putea sa se innobileze pe vremea aceea(prin munca,prin mentinerea familiei,a tarii,prin cantarea romaniei pe care o dezavuam toti si acum am fi incantati sa o avem);apropos de asta,eu,daca dintr-o eroare judiciara as fi preot mi-as da demisia,este firesc sa se strice firea preotilor pentru ca institutia este bazata pe moartea lui Dumnezeu,nu pe viata Lui,si eu n-as vrea sa-mi stric firea,spunand oamenilor"omorati-l ca sa vedeti cum se descurca sa invie,aceasta numindu-se educatie".
jalnic,patetic si bolnavicios."

Ei uite, ca nu sunt nori numai pe stada mea... Si tu si cred ca toate vedem ce mult a decazut lumea (generalizez, pentru ca probabil se intampla peste tot, nu numai la romani), in cateva generatii. Noi vorbeam cu dumneavoastra si dadeam locul in tramvai, nu raspundeam profesorilor si invatam de rusine, copiam cu masura. Acum esti fraier daca vrei sa fi om, esti bazat daca esti animal.

"Oamenii sunt mai usor de manipulat condus cand se supun regulilor.Sefii de state folosesc biserica ca si parghie in conducerea maselor.Asta se stie,sunteti de-acord?"
Cu totul de acord! Religia e o institutie, chiar una foarte profitabila, unde cutia milei este jefuita si moartea si nasterea sunt motive de targuiala si surse de venit.

"Domnul Hristos nu a promovat nici o religie, ci a aratat prin exemplul personal ca este posibil, pentru oameni, sa traiasca o viata curata, lipsita de interes personal si in deplina concordanta cu ceea ce Dumnezeu a gandit inca de la inceput, inainte ca omul sa ii fi respins conducerea."
Cred ca asta vrea sa zica si Micheline, cand zice ca-l avem pe Dumnezeu in sange. E o lege nescrisa, un echilibru universal, care nu tine de nicio religie, dogma, doctrina sau altceva. Este, doar. Problema e ca dupa draga de copilarie, cand suntem ca o foaie alba de hartie, incep sa scrie toti pe ea si devine o ciorna mazgalita, la batranete. Echilibrul initial, lasat de Dumnezeu (Duhul Sfant sau datatorul de viata) sau de Brahman (din hiduism, realitatea eterna, mai presus de lume, care anima toata materia, energia, timpul, spatiul si fiinta; supremul spirit universal) este incalcat de om, prin vointa lui de a schimba totul, de a isi impune vrerea peste ceea ce este etern. De aceea zic, in om, rar gasesti acel instinct al adevarului, pentru ca este ingropat peste multe, multe straturi de lacomie, trufie, mandrie, rautate, etc. E nevoie de multa vointa sau mai bine, de multa smerenie (folosesc un termen preponderent crestin, dar idea e de altruism si iubire generala a tot ce este), ca sa sapi prin toate deseurile implantate de societate, ani de zile, zeci de ani.
Uite noi, aici; o mana de femei, de varste cat de cat apropiate, cu mai multi sau mai putini copii, cu diverse pregatiri si profesii si nu suntem de multe ori pe aceiasi lungime de unda. Fiecare ne avem principiile, ideile, parerile proprii si nu putem sa fim fix pe aceiasi lungime de unda. Revin la maicuta flagelatoare. Nu este deloc in regula sa foloseasca aceste cuvinte mari "pedeapsa", la modul general. Pentru ca pentru un copil poate ajuta o palma la fund, pentru altul poate e ceva socant si ramane o amintire dureroasa. Pentru unii parinti "pedeapasa" inseamna o palma la fund, pentru altii inseamna o bataie cu cureaua, pana dai de sange. Tot asa a sfarsit si Iisus pe cruce, lasat la "mila" norodului care a strigat "Rastigniti-L!". Tot asa s-a ajuns si la Cruciade, arderi pe rug, maicute legate de pat si torturate si cate pacate or mai avea pe constiinta, bisericile de orice fel.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 15 Oct 2013, 3:08 pm

am scos-o pe Ema de la religie!bee bee bee bee bee bee 

il rog pe Dumnezeu sa o aiba mereu,direct,sub ochi,fara intermediari,nu ca n-ar fi avut-o si pina acum,dar multi se inghesuie in vremea pacatului sa invete pe multi,in loc sa se invete pe ei insisi:   scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch scratch
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Andata Sam 02 Noi 2013, 9:27 am

Apropo de pacat, la religie (care in clasa a XI-a e obligatorie), copiii sunt invatati ca ei mostenesc pacatele parintilor pana la a 8-a generatie. Ca trebuie sa se teama de Dumnezeu, ca altfel vor arde in iad si ca trebuie sa isi renege parintii daca ii vad ca pacatuiesc. Noroc ca fiica mea stie sa discearna, dar colegele ei deja vor sa stie cum pot sterge pacatele parintilor si cum se pot mantui.
Si dupa ce am consultat si eu lista data de patriarhie, cu pacatele, ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) zau ca nu cred sa fie, chiar si printre popi, unul fara pacat
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Sam 02 Noi 2013, 11:33 am

Ooo, sunt aproape 200 pacate, pe lista aia. Chiar le-ai consultat pe toate?pupi Multa rabdare ai avut... Eu m-am plictisit pe la 20 si cand am ajuns la:
"Am avut prea mare incredere in mila lui Dumnezeu zicand: oricat as pacatui, ma iarta Dumnezeu, ca El e bun. "
Nu, Dumnezeu da cu parul, e nemilos si crud, asemeni oamenilor. De ce sa fie bun si milostiv, de ce sa ierte? Biserica e asa, ar da cu parul si ar fura fara mila, de la sarac sau bogat, pentru bunastarea ei. A se vedea Catedrala Neamului, care primeste bani de la buget si catre care se directioneaza alte donatii, in loc sa ajunga la nevoiasi.
Nu va faceti probleme, copii trec prin faze, e normal. Am trecut si noi si nu am ajuns spalati pe creier. Nu consider ca e ceva rau. Am avut si eu perioada mea de relativa habotnicie si nu o vad ca pe ceva nociv. M-a ajutat sa ajung omul care sunt acum. Stiu sa ma inchin, la o nunta, un botez, o inmormantare stiu cat de cat rostul din biserica, unde sa aprind lumanarile, unde sa dau liturghie, Tatal Nostru, Crezul (la botezarea finutelor nu mi-am mai batut capul sa invat de la 0). E o forma de cultura generala, daca iei ce trebuie.
O ora pe saptamana, nu poate sa-i faca sa o ia pe drumul asta, decat daca au ei o anume inclinatie. Nu cred ca urmeaza cineva seminarul teologic, doar dupa o ora pe saptamana, in scoala. Marea majoritate provin din familii religioase sau au parte de un soc puternic, care-i indruma pe calea asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 02 Noi 2013, 11:59 am

Dumnezeu si bunul simt social nu sunt de ajuns??? E asa de mare nevoie de asa "cultura"? Dar copiii,când vin,de unde vin de trebuiesc botezati? Si iubirea celor care intemeieaza o familie de unde vine,de trebuie "consfintita"? Dumnezeu nu iarta,ci explica,pentru cine vrea sa Il auda,pentru cine se preface ca nu Il aude,nu explica nimic.Toata lumea mizeaza pe iertare,nici nu suna logic,cineva care n-a avut inima sa fie respectuos cu divinitatea,cu aceeasi inima nu poate prinde ideea de iertare,pe aceasta o prinde cineva "cuminte" si acesta nici n-ar fi gresit.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de adriuta Sam 02 Noi 2013, 2:27 pm

Buna dragelor,
Va propun sa urmariti cu atentie:

Este lung, are peste o ora, eu l-am vazut tot si am ramas cam asa:scratch 

Sunt curioasa sa mai aud pareri si de la altii...
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Sam 02 Noi 2013, 5:56 pm

Andata a scris:
Si dupa ce am consultat si eu lista data de patriarhie, cu pacatele, ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) zau ca nu cred sa fie, chiar si printre popi, unul fara pacat
Muicaaaaa!  m-a omorat lista de pacate! zid zid
Adriuta, o sa urmaresc filmul, m-ai facut curioasa!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 02 Noi 2013, 10:04 pm

Da sunt total de acord ca aceasta liiiiista lunga cat o zi de post e cam aiurea rau.
M-a luat somnul cat o citeam sotului cu voce tare.Sleep incat la ultimele 10 la cea cu contributia la biserica (noi suntem buni platnici ) chiar se plictisise si el.
Nu le comentez ca sunt multe si vorbesc pana poimanie singura. rade 
Dar e clar ca sunt tare pacatoasa conform listei asa ca nici nu ma mai stresez cu ea.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de diada Dum 03 Noi 2013, 6:15 am

Admina a scris:Stiu sa ma inchin, la o nunta, un botez, o inmormantare stiu cat de cat rostul din biserica, unde sa aprind lumanarile, unde sa dau liturghie, Tatal Nostru, Crezul (la botezarea finutelor nu mi-am mai batut capul sa invat de la 0). E o forma de cultura generala, daca iei ce trebuie.
uite ca eu nici acum nu stiu rade rostul in biserica adica. Lista de pacate nici nu am indraznit sa o deschid!!!

am si eu o sticla de aghiazma prin casa, ca tot omul, cred. Si am lasat-o la indemana copiilor se pare ca au baut din ea toata ziua de ieri rade si daca-i puneam eu nu ar fi baut. O prietena mi-a zis ca e rau si ca trebuie sa-mi cer iertare... De ce este rau? stie cineva?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Dum 03 Noi 2013, 8:53 am

Cred ca lista nu e completa, s-a omis statul pe facebook si jucatul jocurilor pacatoase de pe internet, folosirea sms-urilor, whatapp-ului si viber...brrrr vine de la alt cuvant mai pacatos....
Asa ca cer completarea listei...Amin!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Dorulet Dum 03 Noi 2013, 9:22 am

Of,Danniela,m-am linistit,nu-s chiar asa de pacatoasa.Nu joc,nu stau pe FB,nu dau SMS etc.In rest,ma straduiesc.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 03 Noi 2013, 10:29 am

danniela a scris:Cred ca lista nu e completa, s-a omis statul pe facebook si jucatul jocurilor pacatoase de pe internet, folosirea sms-urilor, whatapp-ului si viber...brrrr vine de la alt cuvant mai pacatos....
Asa ca cer completarea listei...Amin!!
rade Alea nu-s pacate, draga. Cum sa fie, daca si mai inaltii le folosesc?
Eram la manastire la Sihla, pe vremea cand sotul nu era 1000% impotriva BOR si ne uitam la calugari cum se urcau pe gard, cu mobilul in mana, cat mai sus, ca nu prea era semnal pe dealul unde era manastirea. Pe FB si pe net in general (bloguri, forumuri, site-uri) e plin de site-uri crestine, ale unor parohii, etc. Deci cum sa interzica ei chat-ul, cand si ei il folosesc? Vorba aia: nu fa ce face popa, fa ce zice popa? Si zic: de ce?!? Daca nici cel ce cere asta, nu urmeaza asta, de ce sa fim noi mai fraieri? Daca am fi crezut si n-am fi cercetat, in ultima 100 de ani, nu am mai fi avut tomografe in spitale, servere sa tina tot internetul, semafoare, tratament pentru anumite forme de cancer si eradicarea unor boli care radeau jumatate din Europa, in Evul Mediu. Noroc cu cercetarea si lipsa religiei, ca altfel eram si acum la opait, felinar pe strada, trasuri si in noroi.
Diada, uite ca noi propunem sa o lasam mai moale, cu ce zice biserica si babele satului. Aghiasma e ok, dar cand citesti ca o inmultesc cu apa de la hidrant (nepotabila), nu mai e ok, mai ales pentru copii. la fel si impartasania, daca ar fi facuta cu mici conditii de igiena, nu sa primeasca niste copii, dupa batrani cu afte si mii de microbi in gura. Pupatul icoanelor, daca ar fi curate, nu ar fi problema, dar dupa sute de babe cu bale si microbi nu mai suna prea idilic. Cumpararea iconitelor si lumanarilor din biserici, manastiri, daca s-ar face cu casa fiscala si s-ar da taxe la stat, iar ar fi ok; dar se cumpara marfa din Niro, chinezeasca si se vinde la negru, pentru ca BOR nu plateste taxe, nu ii obliga sa vinda legal, nu ii verifica nimeni.
Ce-ar fi daca ar exista langa fiecare manastire (Slava Domnului ca sunt destule), un mic azil de batrani si un mic orfelinat, pentru batranii neputinciosi si copiii nimanui, din satele alaturate? Ar fi munca de binefacere din partea maicutelor, calugarilor, voluntariat si ar ajuta atat societatea. V-ati pus problema ca bisrica (ortodoxa, catolica, etc.) nici nu si-a pus problema asta? De-a lungul timpului a ajutat mimim aceste categorii defavorizate.  Spre exemplu, stiam ca la bunicul sotului venea o maicuta catolica, sa-l ajute, ii facea de mancare, mic menaj, gratuit. El era ortodox. Eu, personal, nu am auzit de asemenea acte, din partea cuiva din partea ortodoxilor.
Deci de ce sa dam contributii la biserici? De ce sa cumparam obiecte Made in China de la ei? Vor sa puna monopol pe lumanari, sa se vanda doar cele stantate, vor sa puna pe cimitre, sa nu te poti imnormanta intr-un cimitir particular si doar cu preotul parohiei respective. O sa fie din ce in ce mai mult monopol si din ce in ce mai multe taxe oficiale pentru BOR (la casatorii, botezuri, contibutii pentru locul de veci, cea anuala pentru biserica), dar ei tot nu vor plati taxe pe acesti bani si isi vor face hoteluri, restaurante si alte mijloace de imbogatire, din banii oamenilor care-i muncesc cinstit, dar se tem... se tem sa gandeasca singuri, sa puna cap la cap informatiile si sa vada ditamai caracatita care e BOR la noi si poarta alte nume, in alte tari.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 03 Noi 2013, 11:10 am

[quote="diada"]
Admina a scris: O prietena mi-a zis ca e rau si ca trebuie sa-mi cer iertare... De ce este rau? stie cineva?
ca s-au "sfintit" prea tare si dupa asta nu mai are beserica ce sa lucreze,trebuie sa dea faliment.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Dum 03 Noi 2013, 11:11 am

Draga Admina, cum sa mearga un calugar sau calugarita ortodoxa la o persoana de alta religie atat vreme cat noi credem ca cei care nu sunt ortodoxi fie sunt ''pocaiti'' fie sunt ''pagani'' si mai presus de orice sunt DUSMANII nostri.
Nu stiu cine a facut lista de pacate, dar am observat ca numerotarea multor pacate care se rezuma la furat sau barfa se repeta.
Cum poti sa spui ca daca te foiesti in biserica e un pacat??? E ilogic si imposibil sa stai nemiscat. Asta ar insemana nici cruce sa nu iti faci ca oricum de foiesti.
Vorbesti cu subintelesuri e pacat, insusi limba romana are un vocabular larg cu o gramada de subintelesuri, daca stai sa despici firul in patru descoperi ca in loc de ''am mancat'' se subintelege ''nu am mancat'' si tot asa.
Sa nu ai o parere buna despre tine???? Asta e cea mai mare tampenie, adica sa te consideri un prost, un netot, un incompetent, un pacatos, un curvar, un hot, un ...un...si lista continua...
Dumnezeu sa ma ierte dar pe mine una m-a distrat. De la cele 10 porunci am sarit la o lista de sute de pacate...si asta numai din cauza ca ....am evolutat....doamne , cine ne-o fi pus sa cercetam.....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 03 Noi 2013, 11:26 am

michelinebeaulieu a scris:
diada a scris:
Admina a scris: O prietena mi-a zis ca e rau si ca trebuie sa-mi cer iertare... De ce este rau? stie cineva?
ca s-au "sfintit" prea tare si dupa asta nu mai are beserica ce sa lucreze,trebuie sa dea faliment.
rade Doamne fereste de faliment! Oricum nu dau niciun ban la stat, doar iau.

Uitati-va si sa va mai ganditi cand donati bani la biserici:

RUSINE!!!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 03 Noi 2013, 12:22 pm

daca ar fi o scoala de bun simt,ar fi bine,dar nici un popa nu spune:"du-te si dupa 6 saptamani vino si zi-mi ce lucruri bune ai facut,nu-mi spune de pacate",deci,implicit,atentia omului ramane focalizata spre rau si nu mai are mintea omului loc 100% pentru bine;nu e sanatos asa,in plus,pe mine ma deranjeaza tare mult ca li se spune"sa traiesti,parinte",si Iisus e mort pe cruce,alaturi,in biserica,ca o fi inviat,ca i-a dat Dumnezeu viata din nou,pe unde o fi,o fi adevarat,dar cu ce pret! Al nerecunostintei fata de Dumnezeu si al recunostintei fata de preoti,aceeasi tagma care L-au judecat,adica au comentat la ce gandea el,si gandul Lui facuse bine,cu durerea asta voi muri,ca suntem o societate bolnava moral si ca nu o recunoastem.

PS.am vazut filmul,admina,sa zicem ca tot omul vrea sa traiasca confortabil,deci si ei,dar nu arata decat ca o clica care s-a interpus,obraznic,intre Dumnezeu si om,ca autoritate si inca daca s-ar fi interpus si reprezentau valorile divine,inca nu era rau,dar nici sa mori nu poti fara sa platesti "serviciile" lor divine si mi se pare ca dupa ei ajung la dracu`,nu la Dumnezeu rade .
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Dec 2013, 11:37 am

link Patriarhia Romana a iesit la cersit. Cum a refuzat elegant Emil Boc sa dea 2 miliarde pentru Catedrala Mantuirii Neamului

Si sa ne amintim:  link Nota de plata pentru Mantuirea Neamului. Catedrala costa cat 300 km de autostrada sau 1500 de scoli

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Dec 2013, 2:38 pm

Deh...religia... zid zid 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Dec 2013, 2:45 pm

Relelor!!!
 fuga 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 22 Dec 2013, 4:16 pm

1.
aurishta a scris:Deh...religia... zid zid 
nu te nelinisti ( wink  ),voila ce inseamna religie:

religi(un)e f. 1. totalitatea învățăturilor și practicelor ce constituesc raporturile omului cu D-zeu.

deci ai si tu unul(un raport).  love 

2.viata insasi,toata,de la nastere pina la moarte,e o scoala;biserica ar fi trebuit sa fie o scoala in adevaratul sens al cuvantului,in care sa invatam valoarea vietii,deci si cladirea propriu-zisa era necesara;pina una-alta,acolo se "preda",nu spun mai mult,decat "invers".
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Dec 2013, 8:26 pm

michelinebeaulieu a scris:1.
aurishta a scris:Deh...religia... zid zid 
nu te nelinisti ( wink  ),voila ce inseamna religie:

religi(un)e f. 1. totalitatea învățăturilor și practicelor ce constituesc raporturile omului cu D-zeu.

deci ai si tu unul(un raport).  love 


Micheline, eu nici cu dictionarul nu ma inteleg.....si cu el am controverse...  de continut wink 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 9 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB