Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii, si nu numai EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii, si nu numai EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii, si nu numai EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii, si nu numai EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii, si nu numai EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii, si nu numai EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii, si nu numai EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii, si nu numai EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii, si nu numai EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii, si nu numai EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii, si nu numai EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii, si nu numai EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii, si nu numai EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Religia pentru copii, si nu numai EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Religia pentru copii, si nu numai EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Religia pentru copii, si nu numai EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Religia pentru copii, si nu numai EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Religia pentru copii, si nu numai EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Religia pentru copii, si nu numai EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Religia pentru copii, si nu numai EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Religia pentru copii, si nu numai

+47
Gabiuta
anamaria79"
Love
MagdaMarin
europolis
MihaelaT
mykya
amoni
Lucia Ro
rosita
Giobsy
corina corina
valentinadof
geo
ikuta
StMihaela
musetel
kla78
julix_2007
CCristinaC
Chirrox13
geany
Uca
aurishta
Cristina_Ionela
Floren
ema
T_mihaela
danniela
melus
danyelyta28badea
sunflowers
iulia sevcenco
RamonaM
adelina24
andrea.z style
PetroN
olympia
danae
Admina
Karina33
SilviaDumitrescu
diada
emi
totolina
Alina.C
amnro
51 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Lun 12 Apr 2010, 12:58 pm

haide, sa va vad ce puteti lol!

eu as vrea sa aflu pareri despre cum abordati acest subiect cu copiii.
noi mergem la biserica duminica, asa ca am inceput sa le familiarizez cu religia. am mai povestit de doamne doamne, dar destul de putin. Problema de care m-am lovit a fost anul tecut cand au murit bunicii mei (unde sunt? la doamne doamne Suspect) dar alexandra era destul de mica si nu a pus prea multe intrebari (a mieunat de cateva ori ca nu vrea sa plec la doamne doamne si sa nu ma mai gaseasca dimineata cand se trezeste, dar a uitat repede).
Acum a murit un caine din curte si pentru ca a mai crescut si ea, evit sa-i spun ceva despre el ca nu vreau sa redeschid subiectul. doar ca ma mai bombane unul altul ca de ce nu-i spun copilului adevarul pocnit


Ultima editare efectuata de catre amnro in Lun 12 Apr 2010, 4:02 pm, editata de 2 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Alina.C Lun 12 Apr 2010, 1:10 pm

rade Rad stiti voi de ce! Si tocmai spuneam ca ma duc la treburile mele, dar voi dati dependenta, stiti asta, nu? hug
E o problema abordarea mortii cu copiii!
Fiica-mea de exemplu (are 2 ani si 9 luni) se uita zilnic la Alba ca zapada! Desi as vrea sa nu ii mai pun, face o galagie pana obtine ce vrea! zid
Si sa o vezi ce trista e mititica, la sfarsit, cand plang toti piticii ca moare Alba ca zapada, si incerc eu sa ii explic ca nu e nimic, ca doar doarme un pic, si gata, dar ea saracuta sufera din tot sufletul ei! Si plange, si vrea sa ii mai pun o data sa vada ea sigur ca e bine Alba ca zapada, si ... tot asa.
E chiar greu de explicat copiilor, nici eu nu prea stiu cum sa procedez.
Abia astept sa vad cum abordati si voi problema asta!

P.S. Eu credeam ca la subiectul despre religie "atingem" si alte probleme... Smile
kiss la toate, chiar ma duc a treburile mele acum! E musai!
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de totolina Lun 12 Apr 2010, 1:53 pm

eu nu insist cu religia. a invatat la gradinita Tatal Nostru si Ingerasul. si eu il spun cu ea, de cate ori vrea. asa o linisteam seara cand o puneam la somn. spuneam cu ea rugaciunea si stia ca trebuie sa doarma.
biserica o asociaza cu un castel, deoarece am fost cu ea la 2 nunti si mireasa ea a vazut-o ca pe o printesa care se duce la castel cu printul.
la biserica nu prea o dauc, mai mult la manastiri, ca sa ne bucuram si de priveliste. oricum nu cred ca ar avea rabdare sa asiste la o slujba.
despre moarte, tot de la alba ca zapada a invatat, dar la gradinita, de la copii. eu ii spuneam ca doarme un somn adanc de unde doar printul o poate trezi, dar intr-o zi imi zice : "nu mami, nu dualme, e mulita". dar oricum nu cred ca e constienta de ce inseamna cu adevarat asta.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Lun 12 Apr 2010, 1:55 pm

eu ii pun sa asculte alba ca zapada, dar dupa ce au trecut 5:11 minute din poveste rade adica partea cu mama ei care a murit. despre mar i-am spus doar ca s-a inecat cu el si ca se face bine la sfarsit. in general cand moare cineva in desene ii zic ca e bolnav, doarme, a lesinat sau alte chestii soft

alina, acum e incalzirea. ai putina rabdare lol!


Ultima editare efectuata de catre amnro in Lun 12 Apr 2010, 4:04 pm, editata de 2 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de emi Lun 12 Apr 2010, 2:12 pm

Copiii trebuie sa stie adevarul. Pentru ei moartea este ceva mult mai firesc decat ni se pare noua. Din punc de vedere psihlogic este mult mai sanatos sa stie adevarul.
Noi avem o problema in a accepta moartea si le transmitem si lor anxietatea noastra
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Lun 12 Apr 2010, 2:34 pm

Apropo de voalul pe cap la cununie, pai ce, eu am avut voal? rade eu urasc nuntile, sau imi sunt indiferente, cum vreti, tocmai de-aia nu m-as fi imbracat in rochie de mireasa, dar o prietena cand m-a auzit ca vreau sa ma duc in blugi a insistat ca are o rochie (sora ei) pe crem/bej ca nu fac diferenta, rochie de ocazie, cu corset, frumoasa foc, s mi-a imprumutat-o, am avut un mic coc si in el trandafirasi. Nuntasii nu au avut flori in piept, nici brazi in poarta, nici lautari la masa... A fost un chef, cam asa, invitati foarte apropiati in numar de 22.
Am avut lumanari si buchete, apropo de religie (cred ca sunt apropo de religie), nu ma omor cu ea.... incerc pe cat pot sa nu fac traznai... cum zicea cineva ca nu face treaba duminica ca se rasfrange asupra copilului, mi s-a intamplat si mie asta si incerc sa tin sarbatorile.

In rest, copilul botezat, nu il pot impartasi pentru ca nu ia nimic cu lingurita, mai ales de la un nene cu barba imbracat in negru! si nici nu l-am stresat cu asta, este inca mic, o sa se sature de religie in scoala, cu care chiar nu sunt de acord!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 12 Apr 2010, 3:22 pm

emi a scris:Copiii trebuie sa stie adevarul. Pentru ei moartea este ceva mult mai firesc decat ni se pare noua. Din punc de vedere psihlogic este mult mai sanatos sa stie adevarul.
Noi avem o problema in a accepta moartea si le transmitem si lor anxietatea noastra

Asa este. Le putem spune atat de multe si atat de frumos despre moarte incat uneori ne surprindem pe noi insine. Totul e sa vrem sa le spunem o poveste (sau poate nu chiar) frumoasa despte moarte. Ca adulti nu v-ati gandit niciodata ca cineva drag plecat acolo sus va ocroteste de rele, va indruma pasii, va alina o durere atunci cand sunteti suparati si mergeti la mormant...Nu ati auzit niciodata spunand " L-a luat D-zeu la el", "a scapat de griji, de obligatii", si asa cum spune si preotul la inmormantare merge la loc cu verdeata (deci merge la plimbare la padure ca sa glumesc putin), nu ca pe aici numai poluare. Si asa cum spunea cineva (parca dincolo unde s-a nascut subiectul) unele popoare prin moarte nu vad nimic rau. De ce sa nu privim si noi asta ca pe un lucru bun? Da suntem suparati ca nu o sa mai vedem in carne si oase persoana respectiva, ca nu o mai putem atinge, dar o putem vizualiza si cu atat mai mult nu ii mai putem face rau (noi sau alte persoane).
Ar fi multe de spus, dar ma opresc si trag concluzia: spuneti copiilor lucruri frumoase despre moarte pentru ca moartea nu este ceva chiar asa de urat, de rau, de speriat copii, (nu ca as fi fost sa stiu cum e dar asa mi-o inchipui wink )

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Lun 12 Apr 2010, 3:57 pm

emi si silvia: sunt de acord cu voi. eu am ocolit subiectul cu alexandra pentru ca nu stiu ce sa-i spun (nici nu mi-am batut capul prea tare recunosc).
adica, ok, a murit cainele, da ce inseamna asta? unde e cainele acum? nu mai zic ca vecinii vroiau sa-l ingroape in curte (era un ciobanesc de vreo 150 kg affraid ). daca mai vedea si "inmormantarea", cum sa-i explic eu de ce sta cainele in pamant? ii zic eu de doamne doamne, da intelege ea diferenta intre trup si suflet?
so... astept raspunsuri concrete, nu... "spune-i adevarul", si pe urma facem jocuri de rol sa vedeti unde poate ajunge discutia cu un copil zid

in alta ordine de idei:
- sambata merg la o nunta: ea romanca (crestina) - el turc (musulman). si au gasit un preot care sa le faca .... asa... o nunta confused
- am niste cunostinte ea romanca (crestina) el iranian (musulman) au trei copii pe care nu i-au botezat. au zis ca-i lasa sa aleaga ei cand or sa se faca mari. din punctul meu de vedere: pe langa faptul ca nu m-as casatori cu un musulman, sa lasi copilul necrestinat, nebotezat sau ce s-o face in alte religii nu mise pare ok. pana la urma are si botezul asta rolul lui, indiferent in ce religie e. si copilul daca vrea poate sa-si schimbe religia cand i se pare ca cea actuala nu-l satisface.

diada - si cum ai intrat in biserica, cu capul descoperit? Suspect
- cand il impartaseste ii baga preotul ligurita in gura, si inghite el ceva. chit cadoar isi umezeste buzele, tot se pune.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Karina33 Lun 12 Apr 2010, 4:56 pm

Deci ai deschis cutia Pandorei! wink
In primul rand precizez ca provin din familie mixta, tata catolic nepracticant si mama ortodoxa devenita bigota, acum calugarita. Am crescut o buna parte din copilarie-adolescenta citind carti de ortodoxie si bantuind manastirile. Apoi ne-am(eu si surorile mele) revoltat si-am devenit sceptice in ceea ce priveste RELIGIA fara a ne pierde CREDINTA. Oricum sunt notiuni total separate.
Cum spunem copiilor despre moarte? Asa cum spunem si despre viata, e singura certitudine a omului. Oricum copiii accepta mult mai usor moartea, e fireasca, si ajutati de adulti pot sa nu o perceapa ca pe-o pierdere ci ca pe-o trecere spre alta stare(cea de inger calauzitor de exemplu) sau ca o inlocuire. Acum depinde si cine moare, cat de apropiati erau...
Acum sapte ani mi-a murit tatal, dupa lupta dura cu o ciroza, nepoatele au vazut chinul lui prin spitale si-au acceptat moartea lui fara lacrimi, ca o eliberare de durere, o izbavire. Cele mai mici au continuat o vreme sa-i deseneze si-i duceau la mormant 'operele' si-i povesteau intamplarile saptamanale.
La fata mea am vazut ca nu i-a fost niciodata frica de moarte(a ei sau a altora) ci de durerea lasata in urma. Asta fara sa fie indoctrinata in vreun fel. Am evitat sa-i bag pe gat sau sa-i interzic religia. Am avut dispute cu 'profu' de religie cand i-a amenintat pe copii cu iadul si diavolii si-am anuntat ca o retrag 'cu scandal la Episcopie' daca nu-si schimba stilul de predare conform normelor didactice si varstei mici a lor.
Acum dupa ce s-a dus am realizat(dureroasa lectie) ca pentru cei ramasi e greu. Cred ca si-a indeplinit menirea pe pamant, macar in viata asta, si-a plecat. Sper eu ca-ntr-un loc mai bun. Cand a urmat-o si iubitul ei am avut confirmarea. Si nu, nu o plang, nimeni nu o plange la mormant, acolo nu mai este EA, e doar locul unde aprindem o lumanare. Ei sunt peste tot si-n toate acum.
Legat de religie Andra s-a apropiat singura de biserica, rugaciune si Dumnezeu adulta, fara sa o fi invatat cineva, s-a apropiat curat, sincer si normal, asa cum a simtit sufletul ei nevoia sa-l caute pe Dumnezeu: pentru a-i multumi ce are.

Pentru mine credinta e iubire, daruire, lumina, curatenie, pace. Asa ca intoleranta aratata de ortodoxism celorlalte religii sau culte mi se pare un pacat ce poate fi trecut alaturi de cele capitale.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Lun 12 Apr 2010, 6:20 pm

amnro a scris:diada - si cum ai intrat in biserica, cu capul descoperit? Suspect
- cand il impartaseste ii baga preotul ligurita in gura, si inghite el ceva. chit cadoar isi umezeste buzele, tot se pune.

da, cu capul descoperit, ce, crezi ca acum imi pun ceva pe cap? Chiar nu mi-a zis absolut nimic preotul despre asta si se intampla in 2004!
Cat despre impartasit, pai eu stiu cum este, pana in jurul anului sa zic, l-am impartasit, apoi nu a mai mers... copilul meu face foarte urat, plange, se zbate, nici nu il pot tine in brate si mi-a zis preotul ca nu are rost sa-l fortam daca nu vrea sa ia. Nici acum de Paste nu m-am cmplicat cu asta. I se trage de la medicamente,

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Lun 12 Apr 2010, 10:08 pm

Karina33 a scris:Deci ai deschis cutia Pandorei! wink
Cum spunem copiilor despre moarte? Asa cum spunem si despre viata, e singura certitudine a omului. Oricum copiii accepta mult mai usor moartea, e fireasca, si ajutati de adulti pot sa nu o perceapa ca pe-o pierdere ci ca pe-o trecere spre alta stare
Karina, e foarte frumos ce spui tu si foarte corect, zic eu. Doar ca se poate aplica la varste mai mari cand incep sa inteleaga lucruri. La 4 ani e greu sa-i explici unui copil si de ce pleci la servici si il lasi singur (ma rog cu cine-l lasi). Inca nu prea au formate notiunile de timp si spatiu. Stiu doar ca cineva este sau nu este cu ei (sau mai bine zis langa ei). Si daca cineva nu mai este deloc... te tot intreaba: da unde e, da cand vine, da de ce s-a dus la doamne doamne, da noi de ce nu mergem, da mai sta, da ii dam un telefon, da cine e doamne doamne, da doamne doamne de ce nu vine la noi etc. pana ii dai o ciocolata sa te lase in pace lol! .
De exemplu, alexandra ne-a auzit odata pe mine si pe maica-mea vorbind de bunica mea (care nu mai este de multa vreme) si de atunci ma tot intreaba de "mama lu' mamaia": da unde e, da vine la noi...etc. si i-as explica mai multe dar pe urma le asociaza cu mine. si asta e tot ce-mi lipseste acum zid
Karina33 a scris:Acum dupa ce s-a dus am realizat(dureroasa lectie) ca pentru cei ramasi e greu. Cred ca si-a indeplinit menirea pe pamant, macar in viata asta, si-a plecat. Sper eu ca-ntr-un loc mai bun. Cand a urmat-o si iubitul ei am avut confirmarea. Si nu, nu o plang, nimeni nu o plange la mormant, acolo nu mai este EA, e doar locul unde aprindem o lumanare. Ei sunt peste tot si-n toate acum.
si aici sunt de acord cu tine. chiar am vrut sa-ti scriu cand ai povestit la un alt topic despre ce s-a intamplat, dar m-am gandit ca totusi, sunt o straina si nu se cade...
si eu cred ca si-au indeplinit misiunea pe pamant si acum au trecut la nivelul urmator. si asa cum spui si tu este langa tine doar ca nu o vezi, dar in mod sigur o sa va intalniti din nou. si face parte din misiunea ta sa mergi mai departe.

referitor la religie (mai bine zis credinta), eu cred ca e important sa crezi in ceva. mai ales cand esti la o cotitura a vietii, parca iti da putere sa mergi mai departe si te ajuta sa gasesti explicatii. ca e dumnezeu sau mahomed, ca sunt ozn-uri sau energii, tot trebuie sa te raportezi la ceva. discutam odata cu un prieten (probabil v-ati prins deja ca-mi plac discutiile Twisted Evil) care se declara ateu si i-am zis acelasi lucru "bine, da trebuie sa crezi in ceva, sa ai o teorie". el nu si nu, ca te nasti, traiesti, mori si gata. nu exista nici inainte, nici dupa, nici alte explicatii affraid
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Karina33 Lun 12 Apr 2010, 11:36 pm

Amnro am un nepot in SUA, nascut si crescut acolo. El isi stie toate rudele din poze. Si nu face diferenta ca unii-s vii si altii s-au dus deja. Are 5 ani si la un proiect de gradi a dus poze cu bunicii romani, 3/4 morti, si i-a prezentat ca fiind familia lui din RO.
Copiii nu trebuie sa priceapa dupa logica noastra, in lumea lor sunt alte reguli, mai flexibile. Despre morti le poti spune fetelor ca-s plecate pe-o alta planeta, alta lume, si ca se poate comunica cu ei doar gandindu-te la ei...si peste o vreme, e distanta mare doar, ei le vor raspunde.
N-am uitat varsta 'de ce'-urilor, nepotii mici au 4; 4,5; 5 ani si reusesc totusi sa le dau raspunsuri cat sa se opreasca sau sa schimbe setul de intrebari pana as fi nevoita sa raspund cu 'de-aia!'
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de totolina Mar 13 Apr 2010, 8:59 am

copii se multumesc cu raspunsuri simple, noi ne complicam cand ne gandim ce sa le raspundem. imi amintesc de mine cand eram mica, nu am pus prea multe intrebari, dar am inceput sa imi dau singura seama ce inseamna moartea, cand vedeam cate un gandacel strivit. ce-i drept, in familia mea au inceput sa moara cate cineva cand eu deja eram marisoara.
eu cred ca daca raspunsul primit de copii este unul sincer, neevaziv, ei se vor multumi pe moment cu ce le spunem. apoi cand mai cresc deja sunt mai obisnuiti cu acest cuvant, vor incerca sa caute si singuri un raspuns, in mintea lor.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Alina.C Mar 13 Apr 2010, 11:02 am

Totolina, depinde de copil. A mea pune un milion de intrebari, (nu referitor la moarte, ca nu prea a avut a se confrunta cu asta) ci asa, in general. Bineinteles ca raspunsuri simple, pe intelesul lor trebuie sa le dam... doar nu o dam in filozofie cu ei.
Nu am fost nevoita pana acum sa ii explic despre moarte, la alba ca zapada incerc si eu sa ii spun ca doar s-a inecat cu marul, iar la inceput nu prea e atenta ea la ce se poveste (zic eu), si oricum nu e in romana si deci nu intelege chiar tot. Smile Insa sufera la sfarsit pentru ca plang piticii si animalutele (sau - in fine - sunt toti tristi)... si mai ales plange ca de ce trebuie sa plece alba ca zapada cu printul, si nu ramane cu piticii, ca acolo e frumos, canta toti, danseaza, etc Smile
Nu cred eu ca intelege ea ce inseamna moartea, e prea mica totusi, desi uneori ma uimeste (deja) cu logica ei, felul in care trage anumite concluzii, face conexiuni, etc.
Ca sa nu va povestesc ce "papagal" are, nu tace cat e ziua de mare, mereu trebuie sa vorbeasca, sa intrebe una-alta, sa cante si sa danseze, si ca sa mai taca si sa mai pot si eu face cate ceva ii mai pun o desene animata - doua...
Sa va dau un exemplu, pentru fiecare lingurita de mancare pe care o baga in gura, (desi mananca singura) ea trebuie sa intrebe:
"-asta pentru cine e? pentru pititc- zic eu;
-care pitic? -piticul ala mic;
-si cum il cheama pe piticul ala mic? -mutulica - zic eu;
-ala cu verde? -da, ala cu verde;
-ca sa creasca si el mare? - da, ca sa creasca si el mare, ca e cel mai mic;
-si sa mearga si el la scoala cand o sa fie mare? -da, mami, sa mearga si el la scoala, ca toti copii cand cresc un pic mai mari merg la scoala, ca sa invete multe lucruri frumoase" (in toamna merge la scoala infantila...asa e aici, de pe la 3 ani merg la "cole" si o pregatesc si eu cum pot pentru asta, sa nu patesc cum am patit cu gradinita - adica, desi abia astepta, cand am dus-o a avut un soc...ea credea ca e un loc unde merge si sta si mami cu ea ca e un fel de mers la parc mai deosebit...)

Si apoi schimba setul de intrebari.
Imaginati-va ca asta era doar pentru o imbucatura! Smile
Dar bine ca vorbeste, si ca e sanatoasa, asta e cel mai important!

Cat despre religie... este clar cu totul altceva decat credinta. Nu sunt prea religioasa de felul meu, ceea ce nu inseamna ca nu am credinta, in felul in care eu o simt si percep.

Fac o paranteza: am vazut intr-o seara Oprah, era un reportaj in Danemarca, de fapt prezenta viata mai mulor femei dintre care una sau mai multe parca, erau din Danemarca. Si a spus ca oamenii aia vazuti din afara par a fi cei mai fericiti, nivelul de trai e mult superior (fata de a americanilor), grijile lor sunt mai putine, traiesc - nu doar consuma, etc...Deci e una din tarile cu cel mai ridicat nivel de trai, si cu toate astea cei mai multi sunt atei... Asta ar trebui sa ne dea de gandit.... Da, stiu, iar vor sari in sus unele sau altele.... Smile Dar cum sportul face parte dintr-o viata sanatoasa.... Inchei paranteza.

Eu sunt cu documentarele... am vazut acum vreo doi ani (parca) unul, Zeitgeist (care, daca nu ma insel, in traducere din germana inseamna "deschide ochii" - sau ceva similar, cunoscatoarele ne pot spune mai multe), am gasit un fragment cu traducere in romana pe net, despre religie:



Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Mar 13 Apr 2010, 11:15 am

Da, Amnro, decurge frumos discutia sunt curioasa cand vom ajunge la religia pentru adulti. Shocked
La fetita mea am vazut un mic interes pentru Doamne-e-zeu, ca asa il numea cand era mai mica. Ii spun Inger ingerasul meu seara la culcare, aproape tot timpul. Am fost la Inviere si si-a manifestat interesul pentru inchinat si i-am aratat (inainte nu vroia). Cand a mers la impartasit, duminica de dupa Paste, a intrat in biserica spunand sus si tare: Hristos a Inviat! si a luat "vinul de care nu trebuie sa te pupi dupa aia". rade
Dar apropo de impartasanie, care ar trebui data copilasilor macar de doua ori pe an, am rarit-o pentru pitica si ne limitam sa o ducem doar la preotul de la tara, care respecta o conduita de igiena normala. A fost sotul meu cu cea mica, acum vreo 2 ani in Bucuresti, si a ramas socat ca preotul i-a luat pe toti la rand, cea mica a primit impartasania dupa un adult de alta etnie... zid Si aici vreau sa vad ce parere aveti, ca am discutat cu un prieten habotnic si era consternat ca mi-a pasat: Sfanta impartasanie este curata, nu conteaza dupa cine o ia, fetita ta. Ei bine, e frumos in teorie, dar cand stii cat te chinui cu un copil, cat suferi cand il doare ceva, eu una nu vreau sa risc.
Inteleg ca nu e sterila lingurita, pocalul si particelele, dar macar sa stiu ca-i da impartasania dupa alti copii (indiferent de etnie); deci copii sa primeasca prima oara si apoi adolescentii, adultii, batranii. Sau macar separati copii, de adulti.
Despre moarte nu am discutat prea multe. Se multumeste cu ce raspunsuri ii dam noi, cand vedem desene animate mai tragice si intreaba. Cel mai greu este cand se confrunta cu disparitia unui apropiat, atunci trebuie sa le facem o incheiere, o poveste, dar cat de cat realista. Nu cred ca ajuta sa-i mintim: vine inapoi, il vezi maine, e plecat si se intoarce.
Alina, ai inceput furtuna in paharul cu apa, cu filmele acelea. wink Eu cred ca fiecare face ce vrea cu viata lui, cu corpul si spiritul lui. Corpul il primim la nastere (de multe ori sanatos si armonios), dar spiritul este tot timpul curat la un copil. Deci de acolo intervine familia, educatia, anturajul si mai apoi liberul arbitru. Daca cineva hotaraste sa devina ateu, e numai decizia lui, influentata de factori externi. Dar sa iei aceasta decizie pe baza unui film de pe Youtube... e cam pacat.
Cum mai spunea cineva, credinta si religia sunt doua lucruri total diferite. Faptul ca te nemultumeste religia, nu inseamna ca nu trebuie sa mai crezi in nimic.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Mar 13 Apr 2010, 11:55 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de danae Mar 13 Apr 2010, 11:37 am

Subscriu, Admina. Sunt credincioasa, dar nu pot lua impartasania dupa altcineva. Si va spun sincer ca nici icoanele nu le pot pupa. Pur si simplu nu mi se pare igienic. Radeti de mine sau aruncati cu pietre, dar nu cred ca de pupat icoane tine credinta. In teorie, pocalul de argint, ma rog, argintul in sine, actioneaza ca antiseptic. Cica asta e motivul pentru care aghiasma nu se strica. Eu am acasa o sticla cu apa sfintita si o am de 5 ani. Ah si nici mana popii nu o pot pupa.
Despre moarte am discutat cu Bia, adica stie ca oamenii mor si se duc la Doamne-doamne si se inmormanteaza in cimitire. Nu a vazut nicioadata un mort (tataia meu a murit cand ea avea 3 luni) si dupa asta, nimeni apropiat nu a mai murit, dar cand merge cu mine la mormant la bunicii mei, se intristeaza putin si intreaba daca strastrabunica ei a iubit-o. Raspunsul este invariabil ca nu a cunoscut-o dar ca daca ar fi cunoscut-o, ar fi iubit-o.
A, sa va povestesc, Bia cand era micuta, nu ii placeau barbatii cu barba si mustata. In Bucuresti, aveam un taximetrist, prieten bun, care ma ducea cu ea peste tot, dar avea si barba si mustata. Cand il vedea pe om, urla ca din gura de sarpe. Bine, nimic ciudat, dar popi fara barba, mai rar. Avea cam 2 ani si am mers cu ea la biserica sa treaca pe sub masa. Cand a aparut popa cu cadelnita, toata lumea canta si inainta in biserica, numai a mea urla si cu mainile pe sus, fugea mancand pamantul. A mai durat mai bine de un an pana cand am putut merge cu ea la biserica. Acum nu mai avem probleme (decat cu vorbitul in biserica). Cred ca am facut-o vorbind, caci toata ziua intreaba si vorbeste. Dar, bine ca e sanatoasa, ca durerile mele de cap trec. Mai nou, ea nu vrea sa se casatoreasca, atunci cand va creste, ca asta inseamna ca trebuie sa plece de la nga mami si tati ( a vazut la mica sirena). Dar m-a intrebat daca atunci cand va fi ca mine, va putea sa faca si ea un pui, adica un bebe, dar fara sa fie casatorita rade

Scuze de off topic dar trebuia sa va povestesc.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de olympia Mar 13 Apr 2010, 12:55 pm

Danae, Admina, eu gandesc cam la fel wink , deci si noi suntem fara ritualuri riscante din punct de vedere igienic.
Iar daca ar fi sa discutam strict medical, orice copil poate avea in gura exact aceeasi flora microbiana ca si un adult si atunci daca eu nu-i dau copilului meu cu lingurita mea, nici intre cei doi copii ai mei nu permit folosirea acelorasi tacamuri si pahare, nu inteleg de ce sa fac exceptii.
Credinta e in spirit zic eu si n-are legatura cu obiectele materiale, de-aia nici nu-i pricep pe oamenii care se calca in picioare la cozi nesfarsite sa pupe moaste sau icoane. E optiunea fiecaruia pana la urma.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Alina.C Mar 13 Apr 2010, 1:14 pm

Admina, nuuu, nu am vrut sa incep nici un fel de furtuna!! Am spus ca e un documentar ala, nu ca e parerea mea!! Cei care l-au facut incearca sa dea niste explicatii, zic eu... Cine le crede, bine, cine nu, la fel de bine. Eu nu pot sa spun ca le cred, ca nu am cum sa le verific in vreun fel. Si nici nu-mi bat capul.


Dealtfel eu in felul meu sunt credincioasa, nu cred in biserici si in popi neaparat, dar imi place sa cred in ceva.
Atata tot. Smile
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Apr 2010, 1:02 pm

Am gasit si trebuia sa impart cu voi asa "duda"...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si sunt la mare voga, erau vreo 5 poze cu modelul asta de tatuaj. Doamne, mare ti-e gradina...plina de nebuni.
Ca si cum ai sta la Inviere in curtea bisericii si ai fuma de zor, tamaiandu-l pe Satana. Eu nu-i inteleg pe oamenii astia care inteleg total gresit totul, cred ca ajunge sa-ti pui 100 de cruci pe parbrizul masinii, ca sa te pui bine cu Al' de sus sau sa-ti atarni o cruce mare de aur, de gat ca tot asa, esti rezolvat. zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de PetroN Mier 30 Iun 2010, 11:37 am

Ce subiect interesant! ziceam ca e un site complex, acum m-am convins ca e foaaaarte complex si nu te plictisesti "rasfoindu-l".
Parerea mea este ca religia sau credinta e o tema foarte dezbatuta de cand lumea, tocmai pentru ca nu vorbim despre ceva palpabil, la indemana tuturor, ci depinde de viziunea fiecaruia. Credinta nu o poti studia in laborator si apoi sa publici rezultatele intr-o revista sau pe Discovery (desi se difuzeaza tot felul de teorii pe unele canale), credinta se traieste in interior, in ceea ce numim "suflet". De aceea nu poti judeca pe unul sau pe altul ca nu-ti impartaseste ideile, poti doar sa-ti expui punctul de vedere si sa lasi restul in seama lui Dumnezeu.
Cat priveste educatia religioasa la copii, sunt cat se poate de PRO. Nu gresesti cu nimic daca il inveti de mic sa creada in Dumnezeu, in oameni sfintiti prin viata lor pe pamant, daca il duci la biserica si il impartasesti cat mai des. Efectele se vor vedea mai tarziu sau mai devreme. Eu am o fetita de 8 luni si o impartasesc saptamanal. S-a obisnuit cu Sfanta Impartasanie si deschide gurita si dupa ce s-a impartasit, poate mai primeste o data. Referitor la lingurita care se foloseste, imi pare rau sa aud ca se pune problema igienei, inseamna ca nu conteaza Continutul, ci ambalajul. Sf Impartasanie inseamna Trupul si Sangele lui Hristos, adica Viata, dupa cum ar trebui sa stim si sa CREDEM cand mergem sa-L primim si nu exista posibilitatea contactarii vreunui virus sau mai stiu eu ce. Daca nu suntem convinsi de asta si mergem la Impartasanie cu scarba, cu gandul ca ala dinaintea noastra poate are o boala contagioasa sau tartru pe dinti, atunci mai bine stam acasa si mancam seminte in fata televizorului. Revenind la subiect, cred ca e foarte important ca noi sa ne crestem copii in dragoste de Dumnezeu si de Biserica, pentru ca Biserica (cea spirituala) propovaduieste dragoste desavarsita fata de ceilalti(prieteni sau dusmani), adevar fara minciuna, bunatate, generozitate si nu lacomie, fidelitate, respect, etc, etc. Dar o conditie este ca si parintii sa le fie modele, sa aiba ei in primul rand o conduita morala demna de urmat, pentru ca "aschia nu sare departe de trunchi".
Inchei prin a reda sfatul sau mai bine zis porunca Mantuitorului: "Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia." (si completez eu: acolo unde ar trebui sa mergem cu totii dupa moarte. Smile )
PetroN
PetroN
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Romania
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de totolina Mier 30 Iun 2010, 11:58 am

adica, sa inteleg ca tu ii dai in fiecare saptamana, fetitei tale de 8 luni, o lingurita de vin? oricum, esti cam radicala cand spui:
"Daca nu suntem convinsi de asta si mergem la Impartasanie cu scarba, cu gandul ca ala dinaintea noastra poate are o boala contagioasa sau tartru pe dinti, atunci mai bine stam acasa si mancam seminte in fata televizorului."
eu nu ma duc la impartasanie pt ca am ceva cu preotii, si din cauza igienii, dar nici nu rontai seminte in fata televizorului. a nu ma duce la biserica nu ma face un om rau si nici un manelist.
stiu ca religia este foarte controversata, dar nici nu putem pune etichete pe cei care prefera sa stea acasa, in familie, decat sa stea 3 ore in picioare sa asculte o slujba in biserica. eu nu sunt prea religioasa, accept ca exista o forta superioara noua, dar nici nu fac vre-un caz din asta. sunt buna cu toata lumea, nu tin ura nimanui, dar nici nu pot sa tin posturi sau sa fiu de acord cu ce spun preotii. nu o sa insist cu religia, nici cu fetita mea, stie ingerasul si Tatal nostru, dar mai mult de atat, sper sa invete in clsele I-IV si atat, nu sunt de acord cu predarea religiei mai mult de clasa a IV-a
dar educatie morala o sa ii dau, nu stiu cat tine de religie sau cat de constiinta proprie.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de PetroN Dum 10 Oct 2010, 9:38 pm

Asa, uita ca a trecut ceva timp de cand am postat si nici nu am observat ca am primit un raspuns.
Totolina, ai atins de fapt esenta problemei. pana la urma conteaza cu ce intentie( a se intelege credinta) te duci sau iti duci copilul la impartasit. Fetita mea nu soarbe o lingurita de vin in fiecare duminica, ci primeste Trupul si Sangele Domnului. parerea mea este ca vin poti sa-i dai copilului acasa, dintr-o lingurita sterilizata in prealabil. daca nu intelegem Tainele Bisericii, atunci ...mila Domnului, stii vorba aia: <unde nu e, nici Dumnezeu nu cere>. fiecare e liber sa-si educe copilul cum vrea, important e sa ne ocupam de ei astfel incat sa fim mandri de ei mai tarziu si sa reprezinte ceva pentru cei din jur sau chiar pentru societate. Sanatate multa si Doamne ajuta!
PetroN
PetroN
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Romania
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de andrea.z style Lun 11 Oct 2010, 1:56 pm

Cred ca postul meu va revolta multa lume dar nu ma put abtine.

Nu am inca copil, doar insarcinata sunt, si zilele trecute am pus problema botezului cu sotul meu, si am ajuns la concluzia ca nu i-am face botez. Am facut cununia religioasa, doar presiunilor familiei, precizand ca el este catolic si eu sunt reformata. Posibil ca va trebui sa facem botez tot presiunilor familiei, mai ales ca una din bunicile mele este foarte credincioasa si cred ca ar muri de inima rea daca am trece peste botez.

De ce nu i-am face botezul??? Pentru ca nici unul din noi nu crede ca va conta vreodata, botezul nu va decide daca va fi un om bun sau rau. Si cine sunt eu sa decid in locul ei in care credinta sa fie botezata, poate nu-i place mai tarziu. Trebuie sa precizez ca am facut amandoi fooarte multa religie, sotul a trecut peste amandoua impartasanii si eu la reformati am avut un fel de "examen" destul de important la 14 ani, si am continuat orele de religie la biserica pana la 18 ani.
Despre Doamne ii vom povesti, si mai ales despre vechiul testament, pentru ca este o poveste fenomenala despre care are doar de invatat, si va fi doar decizia ei ce va face cu cunostintele ei mai tarziu. Nu vreau sa o indoctrinez, pentru ca nici noi nu am fost, parintii mei in afara de ca mi-au aratat vag o idee nu m-au influentat, eu singura am decis sa fac religie pana la 18 ani, asa cum tot singura am decis ca nu mai vreau, si la fel a fost si cu sotul meu.
Ce-i voi spune copilului meu despre viata si moarte, ce mi-a spus si mie mama mea, conform varstei mele. La copilasii mici atat cat pot ei intelege, la cei maricei se poate dezvolta subiectul combinand usor religia cu realitatea.

Si in incheiere trebuie sa spun ca nu suntem atei, doar ca , cum bine spunea cineva inaintea mea, nu credem in religie, biserica, preoti, (sfinti, picturi, sculpturi, semne, binecuvantari si blesteme,) doar in Dumnezeu, intr-o forta superioara, care te ghideaza in viata.
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de adelina24 Lun 11 Oct 2010, 2:50 pm

Nu-i pacat ce bagi in gura , ci-i pacat ce scoti pe gura ! Am fost educata cu "frica de Dumnezeu " . Spun "Doamne ajuta " , nu fac treaba in zi de sarbatoare , nu injur , imi invat copii sa creada in Dumnezeu dar nu rup pragul bisericii . Am vrut sa o impartasesc pe Andreea cand avea doi ani . Cand am ajuns in fata randului si trebuia popa sa ii dea vin a inceput sa planga si nu mai vroia . Atunci o "mamaie evlavioasa " a incercat " sa ma jute " si a pus mana pe copil sa o tina cu forta . Va inchipuiti reactia mea . Nu asta inseamna credinta . La scoala profesoara de religie i-a spus Andreei ca visele vin de la Diavol ca ii era frica sa mai viseze . Ba mai mult copilul meu a inceput sa il viseze pe Diavol in diferite forme . Credina nu inseamna indoctrinare ci o porti in suflet si o darui celorlalti si nu ii fortezi sa o primeasca .Credinta inseamna sa ii acceptam pe cei care au perceptii diferite de ale noastre si nu sa ii judecam .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty ana are mere

Mesaj Scris de Admina Mar 12 Oct 2010, 2:04 pm

CRISTINA BAIASAN a scris:Fetelor sper sa nu pic acum ca nuca in perete ,dar socotesc ca de aceea ne-am inscris aici pentru a ne ajuta reciproc. Inteleg disperarea mamicilor de a face tot posibilul ca puisorii lor sa fie bine dar, uitati, eu stiu despre medicina asta homeopata ca e o forma de vrajitorie moderna .Si de aceea am vrut sa trag un semnal de alarma catre toate mamicile ca nu cumva sa le faca rau tratamentul acesta. Am citit o gramada de pareri pro si contra despre acest subiect si va spun ca parerile pro nu m-au convins ,uitati cititi si voi ceea ce am gasit eu pe unul din site-uri. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragele mele mai vreau sa stiti ca o cunostinta de a mea a facut un tratament pentru cancer cu homeopate si pe urma a aflat ca aceste granule pe care le-a primit proveneau din Spania si ca in prealabil se citisera incantatii de catre cele mai vestite vrajitoare ale tarii pe ele(se stie ca cele mai tari vrajitoare se afla in Spania, a aratat odata pe PRO tv ca acolo se tine congresul mondial al vrajitoarelor). Bine nu zic ca pe toate se citeste in Spania...dar totusi cred cu tarie ca "ceva e putred in Danemarca".
In fine e viata fiecaruia si nu vreau sa ma intelegeti gresit insa eu una m-as gandi de doua ori inainte sa apelez la acest tip de tratament....chiar si pentru simplul fapt ca nu stim cu siguranta provenienta lui si a "tratamentului" la care a fost supus.
Deci asta am vrut sa va zic sa aveti grija sa nu fie o mare inselatorie .
Eu una nu as da copilului meu un tratament controversat.Iertati. kiss
zid Eu cred ca ceva e putred pe blogurile astea, asa zis crestine.... Nu e primul articol de gen, se baga in vaccinurile anti-gripale, pasapoartele biometrice, cercetari stiintifice (sustin ca pamantul are 5000 de ani... rade ). Cristina, cu tot respectul pentru Dumnezeu, in care cred, blogerii astia nu au ce face si isi bat joc de populatia, mult prea credula. Daca pun o cruce pe un blog, gata sunt mare cucernic si asculta toata lumea, in gura mea... Si de cand pana cand are legatura religia si/ sau credinta, cu stiinta si medicina? Cum li se pare ceva mai altfel, gata, e cu satana, e cu vrajitoria, pe biometrice ni se pun coduri de bare, care sunt... tot de la necurat. Satanist nu e si calculatorul, ca stau conectati la tehnologie si net, de dimineata pana seara, sa scrie ineptii?
Homeopatia e veche, merge mana in mana cu vracii, e normal sa o asociem cu vrajitoria, nu? Dar medicina moderna are legatura cu stiinta, care spune ca trebuie sa analizezi orice, nu sa crezi si sa nu cercetezi... Deci cum ne mai tratam? Asa nu, asa nu, hai sa stam ca si amish-ii care nu se trateaza, deloc, cand sunt bolnavi, ca asa a vrut Dumnezeu... Mor mamele la nastere si copii mici, ca asta e. Si nu se poate baga nimeni in comunitatea lor, ca de libertatea la religie.
Si cati falsi profeti au indemnat la sinucideri in masa, au facut secte cu comportamente nu prea crestine... eu nu as crede tot ce citesc pe net, in locul tau. De aia exista Biblia, sa o citeasca fiecare, sa o analizeze si sa isi intrebe duhovnicul, daca are nelamuriri. Dar nu sa se ia dupa toti ciumpalacii care scriu pe blog, ca nu sunt nici teologi si nici savanti, sa ii ia cineva in serios.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB