Ultimele subiecte
» Modele de brodat
Ieri la 8:49 pm Scris de RAMONA1982

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Ieri la 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Pirogravura
Ieri la 2:13 pm Scris de White_Raven

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dum 10 Dec 2017, 6:54 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Sam 09 Dec 2017, 10:24 pm Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Joi 07 Dec 2017, 11:05 pm Scris de sarabendis

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Religia pentru copii si nu numai (2)

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 20 Iun 2014, 12:04 pm

Karina, la nr 1 sunt doua subiecte diferite. Eu am inteles ca Ema a scris ca a citit stirile, nici o legatura cu ce a scris Micheline. Despre islam spunea ca chestie de zi cu zi nu in legatura cu eutanasierea individului.
La restul nu raspund ca nu ma cheama Ema.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 20 Iun 2014, 12:55 pm

Karina, era o stire. Atat si nimic mai mult. Fara nici o legatura cu ce a spus Michelline dar cu oarece legatura cu lipsa de credinta (oricat de mica).
Si ca sa-ti raspund:
1. Islamismul nu are nimic cu eutanasierea. Atata doar ca ambele vin pe fondul ateismului autohton. Personal, nu am nimic cu islamistii dar sunt multe probleme care decurg de aici (in special de securitate). Cat dspre eutanasiere, doar Olanda, Belgia si Luxemburg au acceptat-o legal. De ce nu Italia, Spania, Portugalia, Rusia, Israel, Turcia (ca sa dau exemple de tari cu religii diferite si in care sunt mai putini atei)
2. Baiat, barbat, putin conteaza Am vrut sa spun ca e foarte tanar El nu poate vorbi pentru ca e in stare vegetativa, deci nu poate alege
3. Nu am dat cu oua in nevasta lui Am spus doar ca ar fi bine daca statul i-ar acorda divortul ca sa-si continue viata (a ti-o "trage" nu e un mod de viata)
4. In Franta se acorda ajutor medical atata timp cat asigurarile sunt platite iar eu nu am dreptul sa doresc moartea nimanui pe motiv ca barbatul meu ar trebui salvat. Exista solutii la orice mai putin la moarte. Pe asta nu o rezolva nimeni.
5. Traiesc in secolul XXI, avem pretentia ca am mai evoluat odata cu stiinta, deci nu ma intoarce pe vremea inchizitiei, te rog. Nu sunt habotnica si nu iubesc reprezentantii "bisericii" (indiferent de ce cult sau religie ar fi) cu regulile lor uneori stupide Dar, da cred in Dumnezeu si incerc pe cat se poate sa respect anumite principii de baza
Danni, asa e. Stiu din surse autorizate ca nu e de glumit cu ei (charia, atentate, oameni nevinovati care sunt mutilati sau ucisi in numele unor principii bolnave, etc). Numai cati tineri de aici, indoctrinati de nebunii astia fug de acasa ca sa lupte in Siria si ori se intorc cu gandul de a face atentate ori se intorc itre 4 scanduri (parinti disperati, vieti tinere distruse pentru nimic) In Romania nu se stie nimic despre acest lucru si probabil ca de aici vin si unele neintelegeri Dar traind printre ei intr-o tara crestina vezi ura si dispretul in ochii lor (uneori o si exprima fatis)
Deci, Karina...nu mai fi nervoasa si desi simt ca nu prea ma suporti...facem pace?  pupi
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2316
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Vin 20 Iun 2014, 1:53 pm

Nu-s nervoasa, n-am nimic cu tine, problema mea era la logica si locul unde ai postat. Raman la parerea ca-i subiect de balaceanca, nu de religie pentru copii.

Legat de ce ai scris tu: nevasta este pro deoarece ar vrea sa-si refaca viata si ...de ce oare nenumarate femei cred ca doar maritate/ remaritate au o viata? Nu cred ca s-au nascut prea multe de mana cu partenerul ideal, ba dimpotriva fiecare este dator in viata sa fie stapan si echilibrat, adica sa nu aiba NEVOIE de altcineva pentru a evolua.
Eu mi-s mai pragmatica si decat sa scriu ditamai paragraful am folosit 'trasul' ca inlocuitor al unor intr-adevar nevoi normale pentru o femei de sub (probabil) 40 de ani.

Este leguma, spui. Cred ca daca iti iubesti barbatul nu-ti face placere sa-l vezi in starea asta, mai ales ca (iar probabil) sansele de a-si reveni la o viata constienta si 'normala' sunt aproape nule. Asa ca si din punct de vedere economic ar fi o cheltuiala enorma si inutila. Daca poate fi luat acasa prin renuntarea la asistarea medicala probabil ca nu era discutia despre dreptul la viata.
De ce nu se poate intelege ca ai si dreptul de-a fi lasat sa mori, de ce rudele te pot condamna la suferinta si inconstienta numai pentru ele nu pot accepta moartea ca parte a vietii?
Serios vorbind, in primii ani de dupa moartea Andrei mi-am creat mii de scenarii cu daca si poate si dar daca si daca poate in care existau toate variantele de viata ulterioara unui accident cumplit de masina. Exceptand scenariul in care ar fi avut noroc cu carul si fetele n-ar fi avut decat vreo fractura simpla, ceva zgarieturi si paguba ar fost doar materiala, toate celelalte scenarii aveau ca varianta schilodiri, mutilari, paralizii sau viata asistata. In fata variantelor astora cred ca Dumnezeu, sau soarta, a ales corect: moartea. Stiu, stiu asta de cand a inceput sa vorbeasca si sa gandeasca logic Andra, ca EA n-ar fi putut trai, n-ar fi putut accepta invaliditatea si dependenta de altceva/altcineva. N-ar fi putut suporta sa fie slutita sau incompleta. Stiu ca suna ciudat pentru cineva care n-a trecut prin asa ceva, ca mai bine moarta decat intr-un carucior cu rotile! Pentru ea, nu pentru mine...

In privinta islamismului poate stiu mai multe decat alti romani. Apropo: sursele mele de informare sunt variate, nu ma bazez pe ce se vede la tv sau prin ziarele de scandal, stiu si in alte parti ale lumii ce probleme sunt cu sau din cauza extremistilor.
Am rude si prieteni prin destule zone si aflu, chiar daca inca traiesc in Romania.
Si mai stiu ca inca traim in niste tari libere si daca nu ne place ce-i in jurul nostru ne putem muta. In alta zona sau in alta tara...

Respectul si moralitatea (de care pomeneai ca lipsesc politicienilor vostri, se pare ca-i boala care se ia la pachet cu functia peste tot in lume  wink ) nu vin excusiv din religie. Oricare ar fi aia. Pe astea ar trebui sa le invete fiecare incepand din familie si continuand cu scoala si comunitatea din care fac parte. Repet, fara legatura cu religia. Ne putem respecta si ne putem purta corect din punct de vedere moral indiferent de religie. Aruncarea cu... orice in ceilalti de alta religie numai pentru ca fac parte din ea mi se pare neacceptabil. Cam toate religiile vechi au la baza acelasi set de reguli morale. Apoi au avut grija mai marii fiecarei religii sa separe lucrurile iar extremistii din fiece curte au pus gaz pe foc.

Prefer o societate (ideala stiu) unde nu-si fereste nimeni copilul de mine daca sunt musulman, unde nu-s batuta cu pietre pentru ca am capul dezgolit, si mai ales unde nu-s etichetata si pedepsita pentru ca-mi traiesc viata fara de deranjez pe altii.

Depre ce-a scris Micheline cu exorcizarile as avea multe de povestit. Am stat multi ani pe la Mrea Frasinei, sau la Cernica, la Sihastria si-am asistat la multe slujbe in miez de noapte pentru alungarea demonilor, la nenumarate crize. Dar si pe-aici as lasa si medicina sa-si faca treaba, tare multe erau de internat, nu de legat in biserica.

Si asa am 'papat' toate pauzele pe care mi le puteam permite pe ziua de azi, ma duc sa incerc sa recuperez, sper sa reusesc sa termin la timp ce mai am de facut.
Un weekend minunat!
Karina33
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 20 Iun 2014, 1:57 pm

Spor la treaba si week end placut
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 20 Iun 2014, 1:59 pm

Ema, in spatele acestei religii se afla politici. Religia in sine e cam cum e ortodoxia, catolicismul si altele. Islamul e doar un instrument pe care il folosesc anumiti politicieni ai lumii. Cred ca eu treiesc printre mult mai multi musulmani decat oricine altcineva, orasul asta are 80% musulmani, atentatele cu bombe si cu Alshabab si altele is niste procarii curate. Da se folosesc de reprezentantii moscheielor, dar si astia is prea mici sa inteleaga multe. Un fel de spalare de creier. Nu e locul potrivit sa spun ce vad si ce stiu, e un site pe care multi il citesc. Si mai zic inca o data, ca noi suntem prea mici pentru jocurile lor. Cam ca furnicile asa.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 20 Iun 2014, 2:20 pm

Danni, lucrurile sunt mult mai profunde si mai complicate decat se vad In primul rand sunt multi bani la mijloc si asa cum spui si tu nu e tocmai locul unde se pot discute toate astea 
Sa o lasam balta ca vine week-end-ul si trebuie sa fim bine dispuse
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 20 Iun 2014, 2:42 pm

Karina33 a scris:
Prefer o societate (ideala stiu) unde nu-si fereste nimeni copilul de mine daca sunt musulman, unde nu-s batuta cu pietre pentru ca am capul dezgolit, si mai ales unde nu-s etichetata si pedepsita pentru ca-mi traiesc viata fara de deranjez pe altii.

Karina33 a scris:Despre ce-a scris Micheline cu exorcizarile .......am asistat la multe slujbe in miez de noapte pentru alungarea demonilor, la nenumarate crize. Dar si pe-aici as lasa si medicina sa-si faca treaba, tare multe erau de internat, nu de legat in biserica.
Total de acord!  aplauze aplauze 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 20 Iun 2014, 6:24 pm

Merci Respect, d-na Karina! "...fiecare este dator in viata sa fie stapan si echilibrat, adica sa nu aiba NEVOIE de altcineva pentru a evolua."
Asta cu mare legatura cu religia, politica, societatea, in care traim. Ne cam invatam sa depindem de altii (parteneri, copii, parinti, familie, societate, politicieni, prelati, etc.) si uitam sa ne vedem barna din ochi (ca sa folosesc o metafora religioasa). Am vazut atatia oameni care injurau sistemul, pe Basescu, pe Boc, doar pentru ca era coada la Posta sau pentru ca sunt preturile mari in magazine. Multa ignoranta si spiritul gregar (de turma), ne-a facut sa nu fim prea diferiti de oamenii de pe vremea Inchizitiei, din pacate.
Legat de eutanasiere, ce ai impotriva ei, Ema? Adica logic vorbind, incearca sa lasi deoparte ceea ce zice Biserica ortodoxa, catolica, etc. In natura e fireasca moartea, mai ales moartea animalelor slabite, bolnave. O antilopa schilodita, e prima mancata de leu si probabil, nu o plang alte antilope si nici nu sar sa se bata cu leul. Moartea face parte dintru-un ciclu firesc, nu e vazuta ca o drama, cum vad oamenii.
Personal sunt pro eutanasiere, cu riscul de a va soca, pe unele dintre voi. Pentru mine, vorbesc, in primul rand. Daca as putea sa semnez un act acum, sa se considere in astfel de cazuri, as face-o. Si pentru donarea de organe. E la fel ca in natura, un organism care nu mai functioneaza corect, ajunge hrana si salveaza viata, altora. E firesc, e natural, nu e nimic satanic in asta. Normal ca statul vede cheltuieli, medicii se freaca in palme, pentru profit, familia isi impune propriul punct de vedere, egoist, normal. Corpul e tarana, scrie si in cartile religioase, acolo ne intoarcem vrem, nu vrem. Cat de mult ne afecteaza mementul acela (pe cei care raman in urma, mai ales), e parte din natura umana: compasionata, egoista (vreau sa te tin mai mult langa mine, sa te stiu viu, sa nu-mi iau adio de la tine, etc.), dar este inevitabila moartea, indiferent de circumstante.
Cred ca toti ar trebui sa gandim in afara cutiei si sa ne scoatem nasul din cartile si invataturile religioase. Au si adevaruri, au si indemnuri de iubire, de pace, dar si multa spalare pe creier.
Religiile au acelasi numitor comun, aceleasi invatatri, in linii mari. Recomand oricarui om, care se vrea evoluat sa citeasca istoria comparata a religiilor si sa renunte la extremism, nicio religie nu detine adevarul absolut si nici celelalte nu sunt pline doar de adepti criminali... Suntem toti oameni, atat de similari, in ciuda religiilor noastre.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Sam 21 Iun 2014, 12:02 am

Admina, pentru omul asta hotarasc niste straini, niste politicieni, o comisie Nu hotarasc parintii si nu hotaraste el
Eu asta am vrut sa evidentiez. Doamne ferste de rau dar ti-ar conveni ca niste nimeni sa hotarasca daca copilului tau i se mai da o sansa sau nu? Mai ales ca medicii au spus ca tipul reactioneaza cand aude vocile celor cunoscuti
Si nu, NU sunt pentru eutanasiere ca nu sunt caine Am fost crestinata in sfanta biserica si consider ca am primit in mine o particica din Dumnezeu Asa ca NU clar eutanasierii
Nu cu mult timp inainte de "a pleca" vorbeam mult cu prietena mea Se agata cu unghiile si cu dintii de viata in ciuda durerilor cumplite (cancerul la oase am inteles ca e cel mai dureros) Femeia asta s-a rugat si a sperat intr-o minune pana in ultima clipa A incercat tratamente alternative pana in ultima zi Barbatu-su, in ultima perioada i-a propus eutanasierea asistata pentru ca pe domn il deranjau strigatele ei de durere Sa-l citez: "m-am saturat de urletele tale de durere , nu te mai suport ca nu ma pot odihni din cauza ta"
Nu mai discut pe tema asta pentru ca imi face rau

Editez: imi cer scuze dar nu stiu de ce a aparut mesajul in doua exemplare (primul incomplet) Nu pot sa-l sterg pe primul
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Sam 21 Iun 2014, 9:41 am

Boala in general si cu atat mai mult boala intr-un stadiu terminal da tulburari psihice.Si eu sunt pro eutanasiere.Pai de ce sa-i chinui pe ceilalti!?Chiar am discutat cu sotul problema asta si-am ajuns la concluzia ca e un mod elegant de a parasi lumea atunci cand relatia cu ea se mentine cu aparate,nu mai sunt sanse de recuperare ori suferinta e prea mare.Foarte frumos au spus Karina si Admina.
De ce cand vii pe lume se fac tot felul de artificii:cezariene de voie de nevoie,epiziotomii,anestezii locale, generale,echografii peste echografii etc.Asa cum se poate stabili data nasterii nu s-ar putea stabili si data mortii?Tatal meu asa a zis ca vrea sa moara-o injectie si gata.Bine ca noi nu l-am luat in serios, ca, zicem noi, nu-i momentul dar in general ar trebui sa ne gandim si la aspectul asta al vietii.Incinerarea si eutanasierea nu sunt acceptate de biserica,sunt subiecte tabu.Cu donarea de organe au lasat-o mai moale,pana la urma vor lua amploare si celelalte 2,mai pe-ascuns,mai pe fata,mai de voie, de nevoie.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 21 Iun 2014, 10:11 am

Aurishta,despre Anneliese,ma gandesc ca daca Dumnezeu voia sa o scape din nebunia aia,o scapa si ''prin preotii aceia",dar n-a vrut din considerente stiute de El si de cei care si-au adus "aportul" la imbolnavirea fetei(teoria mea e ca a fost deranjata fiinta ei prin metode oculte de persoane malefice).

Karina,subiectele acestea sunt cu privire la religie pentru ca subiectul de pe forum este "nu numai" pentru copii si ce e comun celor doua "povesti" este atitudinea fata de viata primita de la Dumnezeu(si mai ales a altora).

Ema,daca barbatul bolnav reactioneaza la vocile celor cunocuti,atitudinea normala(medicala)ar fi sa faca pe naiba-n paispe si sa gaseasca solutii pentru a-l trezi,pentru a-l trata!!!
 Credeam ca noi,romanii,suntem inapoiati in medicina,asa e "povestea",dar eu n-am pomenit in spital vreodata ca vreun medic sa renunte la vreun bolnav aparent muribund!In cazuri ca al celui pus in discutie de tine,cautau pe altcineva din familie,care n-a fost inca in spital la bolnav si care ii este foarte drag pacientului,poate ca pentru el s-ar trezi....Asa am procedat cu totii,mereu,nici nu se intampla sa se produca incidente majore,pentru ca toti din spital scotoceam dupa rude,la unele reactionau,la altele nu,dar pina la urma se trezeau(mamicile care nasteau prin cezariana,pacientele operate de boli incurabile,care nu mai aveau chef de viata sau cele carora le era frica de operatie,de la inceput).

Medicii si preotii au aceeasi functie sociala,finalmente,sa dreaga disfunctii si sa...redea demnitatea umana(mai isi aduce aminte cineva de asta???!!!!).

PS.Valentina,se pare ca poti sa planifici totul,totusi ti-a scapat un "Bine ca noi nu l-am luat in serios" atat de normal,atat de uman,atat de frumos!!! Frumos ar fi fost sa il intrebati ce nu-i convine in viata...
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1195
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Sam 21 Iun 2014, 10:34 am

michelinebeaulieu a scris: ",dar eu n-am pomenit in spital vreodata ca vreun medic sa renunte la vreun bolnav aparent muribund!...

Ei,ba nu!Luati-l acasa ca nu mai avem ce sa-i facem.O spun foarte des doctorii.
michelinebeaulieu a scris: ",
PS.Valentina,se pare ca poti sa planifici totul,totusi ti-a scapat un "Bine ca noi nu l-am luat in serios" atat de normal,atat de uman,atat de frumos!!! Frumos ar fi fost sa il intrebati ce nu-i convine in viata...
Nu l-am luat in serios pt ca tatal meu are 60 de ani,e sanatos,munceste toata ziua,e activ.El se gandea la momentul acela cand n-o mai putea sa-si vada singur de el,desigur.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 21 Iun 2014, 10:43 am

Valentina,asa,cum spui tu,spun doctorii la bolnavii de cancer,de obicei,unde e stricata celula.
Tatal tau...poate ca va fi sanatos mereu!La asta trebuie sa se astepte oamenii,nu la boala;asa era odata,se stingeau lin,de batranete,in scurt timp si la varste inaintate!!!!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 21 Iun 2014, 11:13 am

michelinebeaulieu a scris:Aurishta,despre Anneliese,ma gandesc ca daca Dumnezeu voia sa o scape din nebunia aia,o scapa si ''prin preotii aceia",dar n-a vrut din considerente stiute de El ....
Nu gasesti in Scripturi teoria asta.....doar anumiti oameni o pot face, oameni curati carora Dumnezeu le da puterea Lui pentru a o face, nu oricare slujbasi bisericesti care se hotarasc sa incerce asta! Iar daca Domnul le spune sa o faca, atunci vine si vindecarea, negresit! Este foarte cunoscut cazul demonizatului din Gadareea, cel posedat de doua mii de spirite necurate care, dupa eliberare, statea la picioarele Domnului imbracat si intreg la minte, spre uimirea tuturor celor care il cunosteau!
In alta ordine de idei, despre moartea fetei nu stim prea multe, asa ca unde sunt putine detalii, ne limitam si noi supozitiile....aparentele inseala, de multe ori! Cred ca nu degeaba a fost un proces.....au fost multe semne de intrebare si atunci!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Sam 21 Iun 2014, 11:14 am

Micheline, ca sa te completez, chiar in situatia in care "celula e stricata" si cancerul nu mai da sanse de viata, tot mai sunt cazuri (rare, ce-i drept) care reusesc sa se vindece. Vindecari excluse de stiinta si de medicina, carora nu se gasesc explicatii (uneori boala se opreste din evolutie brusc - omul e bolnav dar boala nu mai evolueaza ). Nimeni nu stie de ce. Si atunci daca exista si situatia aceasta, de ce sa nu speram si sa ne rugam (energia pozitiva care vine spre noi, credinta in puterea vindecatoare a divinitatii, pe care unii o numesc miracol iar altii vindecare prin autosugestie)?
Cunosc un asemenea caz si dupa ce medicii l-au dat acasa pentru ca sa nu moara in spital, familia a facut sf. maslu si l-au impartasit Nu stiu ce o fi discutat cu preotul dar imediat dupa a hotarat sa lupte pana in ultima clipa Si-a schimbat stilul de viata, a inceput sa se roage si sa spere (gandirea pozitiva) si ...boala s-a oprit brusc brusc Nimeni nu stie de ce. Omul traieste si azi (sunt ani de atunci) si multumeste pentru anii castigati in plus
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 21 Iun 2014, 11:18 am

ema a scris:Micheline, ca sa te completez, chiar in situatia in care "celula e stricata" si cancerul nu mai da sanse de viata, tot mai sunt cazuri (rare, ce-i drept) care reusesc sa se vindece. Vindecari excluse de stiinta si de medicina, carora nu se gasesc explicatii (uneori boala se opreste din evolutie brusc - omul e bolnav dar boala nu mai evolueaza ). Nimeni nu stie de ce. Si atunci daca exista si situatia aceasta, de ce sa nu speram si sa ne rugam (energia pozitiva care vine spre noi, credinta in puterea vindecatoare a divinitatii, pe care unii o numesc miracol iar altii vindecare prin autosugestie)?
Cunosc un asemenea caz si dupa ce medicii l-au dat acasa pentru ca sa nu moara in spital, familia a facut sf. maslu si l-au impartasit Nu stiu ce o fi discutat cu preotul dar imediat dupa a hotarat sa lupte pana in ultima clipa Si-a schimbat stilul de viata, a inceput sa se roage si sa spere (gandirea pozitiva) si ...boala s-a oprit brusc brusc Nimeni nu stie de ce. Omul traieste si azi (sunt ani de atunci) si multumeste pentru anii castigati in plus
Asa este, cunosc si eu doua cazuri!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Sam 21 Iun 2014, 11:50 am

michelinebeaulieu a scris: ...asa era odata,se stingeau lin,de batranete,in scurt timp si la varste inaintate!!!!

Poate in povestile citite de tine!
Eu am citit si despre molime devastatoare si despre cataclisme naturale si despre razboaie ce au decimat populatia globului, dar deh, nu citim toti aceleasi carti.

Sa fim seriosi! Nu mai idealiza situatia din spitale! Zilnic sunt doctori (al naibii de multi) ce refuza sa trateze, sa opereze, sa intervina. Din varii motive: ca vor spaga si amaratii abia au bani de-o aspirina, ca NU AU DOTARI neceare, ca sunt si ei oameni si au programat altceva in afara spitalului (vezi consultatii la cabinetele private cand de fapt ar trebui sa fie de garda), ca NU STIU cum sa te ajute (scoala e teoretica si invechita, practica ii omoara in spitale) si atata de multe alte situatii cat se poate de REALE. Nu-i vorba de stiri bomba de ora 5 ci de realitatea crunta pe care unii ca tine nu vor s-o vada. Dar ea continua sa existe!

Si legat de ce spui tu cu intorsul (babesc din punctul meu de vedere) spiritului inapoi in trup prin aducerea tuturor rudelor in spital, prin strigaturi si reprosuri la capul muribundului: mi se pare inuman si degradant pentru cel ce-i pregatit (de Dumnezeu, accidente, boli sau pur si simplu batranete) sa fie intors din drum. Asa cum spuneam moartea este singura certitudine din momentul nasterii. Ortoxismul (si alte religii) au facut din fenomenul natural un soi de bau-bau cu resurse de manipulare. Vezi si manualele de religie din ciclul primar de unde incepe ingrozirea copiilor ce n-au apucat sa fie speriati de bunici/parinti.

Si ca sa nu aiba cineva impresia ca vorbesc din carti, va spun ca in familia noastra cei ce-au trecut in nefiinta au fost lasati s-o faca cand au fost pregatiti.
In copilarie ajutam la ingrijirea sotiei unui credincios (prieten cu bunica si mama) paralizata in urma unui atac cerebral parca (eram copil, nu ma interesa totul). Era la pat de ceva ani, au intors-o din drum de cateva ori, de multe ori cand stateam cu ea (daca se oprea din rautati si reuseam s-o fac sa povesteasca cate ceva, de obicei ii citeam) se punea pe plans ca n-au lasat-o sa moara, sa se duca linistita pe lumea cealalta, ca aici doar pierde timpul si-i povara pentru toti din jur. Dumnezeu s-o odihneasca! Am de la ea (din lastar in lastar) o hoya minunata ce se pragateste sa infloreasca.
Bunica mea s-a stins pregatita, de batranete (chinuita de destule boli), in manastire, dupa s-a impacat cu toata lumea, spovedita, impartasita. Maicile din preajma ei nu au oprit-o ci s-au rugat pentru sufletul ei.
Tata s-a dus cam repede, la 62 de ani, dupa ce-a luptat cativa ani cu un diabet si ciroza. Dar in momentul in care a spus ca nu mai poate, ca i-a ajuns, n-a vrut sa mai ia pastilele (doar insulina o accepta) si i-am respectat dorinta. Stia mult prea bine cam care-i sfarsitul bolnavilor de ciroza, asistase la doua decese in spital (lasati sa moara, si lasati morti, in pat in salon cu alti 6-7 bolnavi), asa ca a cam ales complicatia (encefalopetia) sa-si urmeze cursul ca sa nu ajunga la sfarsitul urat al varicelor esofaringiene. Asa ca s-a dus linistit dupa o zi de coma, acasa, cu noi fetele in jurul lui, demn!
Bunica ne-a crescut, ei (nu mamei) ii sunt datoare pentru educatia primita, iar tata ne-a iubit si ne-a educat civilizat. Sunt pierderi importante in viata mea, dar asa cum ei ne-au respectat noua viata noi le-am respectat dreptul de-a muri demn.
Despre cea mai dureroasa pierdere pentru mine am mai scris. Ea ales(!) sa plece tanara, frumoasa si iubita. Pe toti ii voi iubi si-i voi pastra in inima si mai ales in mintea mea cat voi mai face umbra pe-aici.

Ati mai scris cat scriam eu, completez si eu cu cazuri in care bolnavi de cancer trimisi acasa sa moara au reusit sa-si gaseasca singuri tratamentul, dieta, detasarea de stresul lumii nebune si sa traiasca inca mult si bine. Dar acolo e vorba de dorinta de-a trai, de puterea de-a gasi solutia corecta pentru tine, de cele mai multe ori este vorba de ajutorul propriu, din interiorul fiintei tale. Pentru cine crede ca acolo salasluieste Dumnezeu.
Karina33

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Sam 21 Iun 2014, 2:47 pm

Da Karina, dar au ales "ajutorul propriu din interiorul fiintei lor" si nu eutanasierea
Cei dragi tie care au plecat (Dumnezeu sa-i odihneasca) au trecut dincolo demni si resemnati, nu omorati de necunoscuti cu o pastila precum cainii turbati Muribunzii nu trebuie intorsi din drum
Asta pentru ca era vorba de eutanasiere (ca de aici a plecat discutia)
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 23 Iun 2014, 1:44 am

Aurishta,crezi ca preotii care au exorcizat-o pe Anneliese nu erau bine intentionati(nu erau "curati")?

Ema,spuneam Valentinei ca in cancer in faze terminale doctorii trimit bolnavii acasa,nu voiam sa zic prin asta ca si-au pierdut si sansele,chiar daca asa spune,uneori,medicina.

Karina,in spitale sunt oameni ca si tine,totusi-nu suntem haini!
Se tot practica,insa,in lume o atitudine care tine de cel putin doua mii de ani incoace:pe de o parte,asa cum spunea Aurishta,Cel curat la inima vindeca,dar,pe de alta parte,atunci cand e vorba sa fie recunoscut ca atitudine suprema,e repezit,judecat,decazut din sinea si din viata sa-cica spre folosul omenirii(oare??!!).

Noi n-aveam altceva de facut(pentru ca imparat in lume e,totusi,idealul),decat sa intoarcem mame din somn prea lung,inapoi;isi aveau de crescut copiii,pentru ca si ei sa ajunga sa aiba sentimente frumoase pentru ele,asa cum ai tu pentru cei varstnici din familia ta,care ti s-au stins.

Ema,muribunzii nu trebuie intorsi din drum atunci cand sunt acasa,dar cand esti in spital si poti face ceva nu iti vine sa stai si sa te uiti cum se duc.Cand nu poti face nimic...nu poti intoarce un muribund din drum.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 23 Iun 2014, 9:40 am

michelinebeaulieu a scris:Aurishta,crezi ca preotii care au exorcizat-o pe Anneliese nu erau bine intentionati(nu erau "curati")?
Cred ca au fost bine intentionati, dar asta nu ajunge! In mod sigur nu au avut o insarcinare de la Dumnezeu sa o faca, de aceea au esuat !
Apoi, mi s-au parut bizare asa-zisele nume pe care le-ar fi avut demonii suspectati de posesie! Iuda, Nero, Cain si Hitler au fost oameni, nu demoni......ei nu pot poseda pe nimeni si, conform Scripturilor, la fel ca orice om care moare fara Dumnezeu, au de suportat consecintele faptelor lor, nu in fata unui tribunal omenesc, ci a unuia unde traficul de influenta, mita, avocatii buni de gura si invocarea circumstantelor nu au nici o valoare! Despre, Lucifer, deasemenea , mi-e greu sa cred ca isi facea de lucru cu o biata domnisoara.....mai cu seama ca are pe cine sa trimita ca sa faca asta! (Ma rog, asta este doar o idee personala!
De asemenea, exaltarea religioasa duce, deseori, la tulburari mintale!
Acestea sunt motivele pentru care am facut afirmatiile anterioare ! Nu sunt teolog de profesie, dar aceasta este parerea pe care mi-am facut-o citind si studiind Biblia de multi ani incoace!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 23 Iun 2014, 10:10 am

aurishta a scris:
Cunosc astfel de cazuri,eu nu-mi explic de ce,tu ce parere ai?

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 23 Iun 2014, 11:03 am

Valentina,exaltarea religioasa duce la tulburari mentale atunci cand drumul pe care merge exaltarea nu duce catre divinitatea adevarata(caci ar fi dus catre fericire),ci se infunda la vreun "sfintisor" care si-a facut firma(caz in care e drac,nu sfant).Acumaaa,sa vedem si parerea Aurishtei!

Aurishta,pleci de la ideea ca oamenii de pe pamant sunt o specie anume,si dracii,si ingerii,alta-"de aceea iti da mana" sa ai asa parere.
Realitate este ca s-a intrupat Iisus,tot asa se putea intrupa si Dumnezeu pe pamantul asta,si ingerii,si...dracii.
Pe fiecare dintre noi ne anima propriul spirit(care e de un fel-cuminte sau obraznic fata de Dumnezeu),avem propriul suflet(pentru care raspundem ce am facut cu el) si avem propriul trup-aceasta este unitatea din care e constituit un om (spirit,suflet,trup)si toate impreuna il definesc.

Cert este ca cei enumerati de Anneliese s-au purtat ca dracu`in viata lor iar ea,"biata donsoara" o fi fost o bucățîcă grasa pentru unii de s-au purtat ca naiba,de vreme ce Anneliese spunea mereu ca o va salva Maica Domnului(deci era inger,ca"altii" nici nu-i pomenesc numele),cea care l-a nascut pe Iisus,cel cu inima curata,inseamna ca si ea era o fiinta cu inima curata buna de "jumulit";da`acuma,daca tot s-a chinuit si i-a prins asupra faptului pe dracii "cei mari" nu cred ca ii lasa din mana sa nu-i "predea" Maicii Domnului si sa se lase "posedata" de unii "mai mici"(aia oricum cad odata cu "cei mari")...

Si Iisus i-a zis lui Petru odata "satano",si Petru nu era in criza atunci.
Si Ioan zice( 1 Ioan 5,19 )“Toata lumea zace in cel rau”.
Si Pavel zice ca noi n-avem de luptat impotriva “carnii si sangelui”, ci impotriva “capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti” ( Efeseni 6,12)

Carnea si sangele sunt singurele lucruri comune(si nici acelea,pentru ca ADN-ul este personal,si sangele difera),in rest,fiecare raspunde pentru ce este...

Am citit si eu biblia(care contine povestea vietii lui Iisus-deci e pretioasa din punctul asta de vedere),ca pe o carte penala-in masura in care ne invata ca toate drumurile lui Dumnezeu pe Pamant duc la moarte,;dar,ce sa zic,si in facultate mi-a placut psihologia criminalilor,pentru ca nu stiam nimic despre ea si pentru ca,pentru mine, a constituit o...exorcizare-am putut dupa aceea sa discern mai eficient in lumea subliminala a antisocialilor.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 24 Iun 2014, 2:00 pm

valentinadof a scris:
aurishta a scris:
Cunosc astfel de cazuri,eu nu-mi explic de ce,tu ce parere ai?
Eu cred ca, asa cum a zis si Micheline, nu sunt pe calea care trebuie! Am zis si mai de mult, zic si acum: religia si credinta adevarata nu sunt totuna! Pot semana foarte mult, dar sunt diferite fundamental! In Scriptura este mentionat ca Domnul, atunci cand le vorbea oamenilor, mergea drept la continutul lucrurilor, nu la forma lor! Expresia folosita este: "ii invata ca unul care avea putere, nu cum ii invatau carturarii lor!" Religia se refera mult la forma, credinta are ca baza domnia efectiva a lui Isus Hristos in viata fiecarui individ, in parte! Toate persoanele care au avut viata schimbata in urma contactului cu Domnul au devenit oameni echilibrati, cu o gandire si o existenta complet reinnoita, traind intr-un mod care il onoreaza pe Dumnezeu! In contextul discutiei noastre, cei posedati se vindecau mintal complet (am exemplificat deja cazul barbatului din Gadareea....as mai adauga exemplul Mariei Magdalena)
Exaltarea religioasa duce, deseori, la practici extreme, la rugaciuni si posturi indelungi si repetate pe care oamenii le fac incercand sa-l convinga astfel pe Dumnezeu sa  le asculte anumite cereri sau sa devina mai sfinti....sau mai stiu-eu-ce motive. In astfel de conjunctura, trupul devine slabit favorizand astfel vulnerabilitatea mintii  la adevaratele atacuri spirituale negative! Mai rau decat asta , constiinta intra intr-un "prizonierat", ca sa zic asa, oamenii isi ridica singuri niste ziduri care le ingradesc gandirea si de care nu mai vor sau nu mai indraznesc sa treaca!
Posibil ca Anneliese si parintii ei sa fi fost intr-o astfel de situatie: odata ce au adoptat  ideea indracirii, au mers pana la capat cu asta, ignorand medicatia si regimul de viata care s-ar fi impus in acest caz!
Sper ca nu m-am pierdut prea mult in detalii  Smile 
Micheline, ai deschis multe subiecte care cer o dezvoltare mai ampla......am zis eu ca nu sunt teolog, dar se pare ca aici o sa devin in curand!  Laughing Din cele spuse de tine si din alte discutii pe care le-am mai avut  wink am constatat ca ai citit Biblia destul de superficial , sunt multe idei care par a fi preluate mai mult din alte filozofii decat din Scripturi!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 25 Iun 2014, 2:53 pm

Iisus n-a citit-o niciodata (  Smile  ),dar stie mai multe despre "biblie" decat oricine(apropos,crezi ca Iisus "domneste" si la cei care il iubesc,si la cei care-l "jumulesc"?!-eu nu cred ca domneste si la ultimii,cred ca astia vorbesc desre divinitate la cacealma).

Cine ataca negativ,daca esti draguta?

michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB