Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

+47
anc@
danielabordei
zass007
danae
adec
adriuta
Uca
Miniona
Clio_Ela
tiana
corina corina
camelia-db
Larisa
stoy
FlorentinaA
doria
isunica
amnro
musetel
Bbruneta
mes
sunflowers
zylv
symos
tomari
pisi
iorgutza
Admina
diada
ismi3ismi
aurelia.c
Steluzza
Panea Laura
IrisT
Karina33
CAMICARA
diana_roxana
clodi
kla78
RalucaS
emmancita
Indra
arielas
geany
rosita
MagdaMarin
Dionisia
51 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Dum 04 Sept 2011, 7:33 pm

Musetel, si eu ma gandeam cand mi-am cumparat triplockul, ca ce-mi trebuie mie, ca nici nu lucrez asa de mult ca sa justific cumpararea lui, c-o fi, c-o pati. Ei, si sa vezi ce frumos m-am adaptat la el, si cat imi place ce stie sa faca. Asa ca iubeste-l, si foloseste-l din plin! In plus, ai facut o afacere buna cu pretul wink
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Bbruneta Lun 05 Sept 2011, 9:17 am

buna fetelor, stie cineva unde pot gasesi ace Singer model #2022 in Brasov, sau on line?
Bbruneta
Bbruneta
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de arielas Lun 05 Sept 2011, 9:20 am

Geany felicitari, s-o stapanesti sanatoasa! Sunt foarte bucuroasa pentru tine. Asteptam sa vedem ceva nou facut la masina.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de adriuta Mier 21 Sept 2011, 1:25 am

Vai fetelor m-am apucat de citit capitolele de la cap1 si deja mi se ridica parul pe spate de groaza...
Nu am eu experienta in croitorie, mai mult de pe partea mamicii mele care a fost maistru croitor hi hi Laughing da rusinica am prins putina meserie insa, cred ca sa stiu si sa pot lucra cum trebuie cu un triploc e treaba complicata nu gluma. Acasa are mama din aia industriala de trifazic insa aici mi-as lua eu una usurica.
De cand am citit discutiile voastre mi se pare extraordinar de complicat si mai ca m-as mai chinui cu zig zagu..hahaha. Fara gluma dar cand am vazut cate stiti voi si ce discutii purati m-am intimidat. O sa citesc TOT si adun intrebari pentru voi si poate ma ajutati sa ma decid pe care sa o iau si sa si lucrez cu ea...vb aia You are my last hope:(
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de musetel Mier 21 Sept 2011, 8:56 am

rosita a scris:Musetel, si eu ma gandeam cand mi-am cumparat triplockul, ca ce-mi trebuie mie, ca nici nu lucrez asa de mult ca sa justific cumpararea lui, c-o fi, c-o pati. Ei, si sa vezi ce frumos m-am adaptat la el, si cat imi place ce stie sa faca. Asa ca iubeste-l, si foloseste-l din plin! In plus, ai facut o afacere buna cu pretul wink

Rosita, îl iubesc! lovelovelovelove
Nu am avut până acum timp să lucrez la el, plus că am aşteptat transformatorul (de la curent european la curent american, că am cumpărat maşina din SUA ) Norocul meu cu tata, care e electrician şi mi l-a meşterit, că e destul de scump unul.
Zilele astea am cusut pentru prima oara mai serios. Am încercat să-i fac fetiţei o bluziţă, acum o finalizez. Mi-a fost greu că materialul e tricot şi eu nu am mai lucrat aşa ceva. Plus că am încurcat (de câteva ori!!!) părţile materialului şi a trebuit să descos = chin curat.
Dar dincolo de nepriceperea mea, e mortal.Mi-am oferit triplockul ca recompensă din prima indemnizaţie de creştere a copilului. E aşa de fain, mai că aş mai face un copil numai să îmi iau o maşină nouă de cusut... şi apoi un overlock wink
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Mier 21 Sept 2011, 10:29 am

Aaaa... musetel sa-l folosesti sanatoasa si sa faci multe hainute copilului, ca-i teoretic al lui. Daca nu scriai ultima fraza, aveai tot respectul meu pentru vointa ta nemarginita...Rolling Eyes

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Mier 21 Sept 2011, 10:48 am

Musetel, esti mortala cu ce-ai zis la sfarsit! rade
Wow, dar cat e indemnizatia de crestere ai copilului?? Ca daca poti sa-ti iei un triplock din ea, nu e o afacere de neglijat
lol!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de musetel Mier 21 Sept 2011, 3:37 pm

eee, ultima frază e aşa la mişto, sper că v-aţi dat seama. peace drept, geany, e al copilului, tot ce am lucrat până acum a fost pentru fetiţă sau cadouri pentru prieteni, de ziua lor... Oricum, sper că reuşesc să îmi înoiesc arsenalul înainte să apară următorii urlători bibebibebibebibe

Indemnizaţia este 75% din NET, dar cum in RO lucrurile se mişcă tare încet, când în sfărşit a venit, s-au adunat banii pentru vreo 2 luni şi ceva, aşa că am avut din start o sumă mai mare.

Oricum, triplockul mi l-am luat pentru că simţeam că trebuie să mă răsplătesc cu ceva, dar şi să mă stimulez. Când o să facă a mică un an şi mă întorc la serviciu, măcar pot să spun că am făcut 2 lucuri în timpul asta cât am stat acasă: mi-am făcut curaj să conduc maşina şi am mai învăţat chestii de croitorie. Pentru ultima treabă, voi sunteţi în mare măsură responsabile, deci mulţumesc. pupi
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Larisa Mier 21 Sept 2011, 3:58 pm

Fetelor ce-o avea triplock-ul meu? Ieri am facut surje la niste organza a mers ca unsa, azi am mutat-o putin ca nu mi era comod pozitia in care stateam si cand am vrut sa i fac surje-ul se aduna atele una peste alta Sad i-am reintrodus atele dar tot nu da semne sa-si revina ar trebui sa-i umblu la tensiune? Sunt asa de ingrijorata Sad Ati patit asa ceva?
Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 22 Sept 2011, 5:39 pm

symos a scris:buna fetele,e prima data cand intru la topicul asta.............astae o masina pe care am primit-o acum 2 ani de la cineva
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

..............................si care a stat cumintica in cutia ei pt ca eu nu am lucrat niciodata cu asa ceva de la batrana mea monica ,cu pedala la asa ceva e cale lunga................... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] am citit azi noapte tot topicul dar ii tare greu nu stiu sa pun nici atele credeti ca ma puteti ajuta tare as vrea sa surfilez cu ea si sa nu mai fac de mana,dar [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .masina e functionala macar atat am stiut si eu sa vad daca merge dar mai departe totul e un mister..................daca va sacai scuze ..........si totusi ..ajutoooooooooooooooooooooor [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Desi acest mesaj e datat in luna mai 2011 si eu nu am fost in stare sa fac un clip cu infilarea.Doar tentative abia acum am gasit pe net un video cu acest lucru.



Iar pe Acest blog mai gasesti poze si explicatii dar in spaniola.
Chiar daca e tarziu poate te ajuta Simona. hug

Iar AICI gasesti si un manual care e tiparit mai citet.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Joi 22 Sept 2011, 5:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : Completare manual)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de adec Mar 27 Sept 2011, 7:06 pm

Buna tuturor,

Am citit toate cele 3 capitole ale acestui subiect:) vreau sa impartasesc si eu cu voi cateva lucruri. Astazi mi-am comandat masina Merrylock 3000CL, care e de acoperire si surfilat, cu 5 ate, dar domnul mi.a zis ca nu o au pe stoc si abia peste o luna ajunge. evident ca nu am mai avut rabdare (oricum daca o luam eram la fix cu banii), asa ca mi-am comandat masina de surfilat cu 4 ate Merrylock MK 2020. Maine ajunge si sunt foarte curioasa daca voi regreta sau nu ca nu mi-am luat brotherul 1034D (ar fi fost cam la acelasi pret). Imi place Merrylockul ca are spatiu in dreapta, stie cineva daca iese cusatura decorativa in cazul in care scot cutitul? ma gandeam sa o folosesc pt tiv pentru tricouri..chiar daca nu iese cu 2 linii.
De asemenea, pe viitor vreau sa imi iau o masina de acoperire, care credeti ca ar fi cea mai buna varianta calitate-pret? ma gandeam la Merrylock 3040, are cineva? sau brother 2340cv?
Inca o chestie si inchei, de maine voi fi exact ca RalucaS, de 2 ani de zile am un dragonfly cu 3 ate care turuie si vibreaza de parca isi ia zborul si care are doar cusatura de baza, cred ca voi fi surprinsa de noua jucarie! Smile pun maine poze cu masina... si impresii..

Multumesc de rabdare ! :D
adec
adec
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : tm
Data de inscriere : 27/09/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Mar 27 Sept 2011, 7:54 pm

Adec sa o stapanesti sanatoasa!

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de RalucaS Mier 28 Sept 2011, 5:53 pm

adec a scris:Buna tuturor,

Inca o chestie si inchei, de maine voi fi exact ca RalucaS, de 2 ani de zile am un dragonfly cu 3 ate care turuie si vibreaza de parca isi ia zborul si care are doar cusatura de baza, cred ca voi fi surprinsa de noua jucarie! Smile pun maine poze cu masina... si impresii..

Multumesc de rabdare ! :D

Felicitari, va fi cu totul altceva! Smile) Cat despre asemanarile dintre libelule rade, am indoieli ca vei fi la fel de mirata/minunata ca mine, neplangandu-te de dragonfly ca nu coase Smile), ci doar ca turuie.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 06 Oct 2011, 1:30 pm

Are cineva triplock Toyota SL 3314

Zilele astea sunt nebuna nu mai cos,nu mai mi-e foame nu mai nimic.
Sunt aproape de a avea acest model.
Caracteristicile lui sunt:

Nr ace: 1/2
Nr ate: 3/4
Transport: Diferential (raport 0,7-2,0)
Latime pas: 4-6 mm
Lungime pas: 1-5 mm
Viteza: max. 1500 imp/min
Tip ace: 130/705 H
Greutate (B/N): 9,5/8,5 kg

Accesorii: la cerere, inclusiv set surjet care costa 50 euro la singura firma din Romania care aduce modelul asta. zid zid zid
L-am gasit in Olanda cu 25 dar livrarile gratiute nu le fac decat in Spania,Germania,Belgia,Franta,Portugalia,Olanda,Austria,
dar...nu si Italia unde sunt sponsorii mei zid zid zid
In Italia sau alte tari 25+15(livrarea) =40 euro suicid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mai are cineva triplock Toyota?Are probleme cu el?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Joi 06 Oct 2011, 1:58 pm

AAA, am inteles bine? 25€ triplock-ul?
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 06 Oct 2011, 2:20 pm

Nuu triplockul nou e 199 Euro la reducere.In Olanda.
Setul pt surjat e 25 euro,o placuta de ac si un alt piciorus.
Cel din pozele mele e 150 euro in Italia la SH.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Joi 06 Oct 2011, 2:24 pm

OK, la triplockul meu pfaff, pentru surje este nevoie doar de o placuta, iar aceasta era inclusa in setul masinii. Iti trimit imediat un PM.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 07 Oct 2011, 1:23 pm

In disperarea mea recenta dupa acel triplock (diseara mi-l cumpara fratele meu, yes,yes,yes Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 351247) tot cautam clipuri despre acel model.
Si am dat peste unul extrem de util mie.Eu nu stiam ca pot face la triplock un tiv la materiale elastice scratch
Si am incercat si chiar amarat cum e triplockul meu chiar a iesit bine.

Uite AICI clipul in cauza.Faza de care va zic e la final.
Iar AICI alte clipuri de ale respectivei.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 13 Oct 2011, 8:21 pm

In acestManual triplock singer veti gasi ilustrat cu poze clare multe detalii legate de folosirea unui triplock.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 14 Oct 2011, 8:29 am

Geany am vazut ca ai pus la treaba noul triplock! Imi place! Dar ia lamureste-ma si pe mine cu cusatura aia lantisor, stii ca mai discutasem despre ea. Face si separat numai cusatura? Eventual si cu anularea cutitului, ca sa poti coase turul pantalonilor sau alte cusaturi la materiale usor elastice?
Ai incercat?

Multumesc si iarta-ma daca te stresez cu intrebarile mele! pupi
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Vin 14 Oct 2011, 1:43 pm

Da Karina, face acea cusatura, este un program, cred ca numarul 8 daca nu ma insel. Cu doua fire si arata asa (o poza din internet sa ma fac inteleasa pentru cele ce nu stiu despre ce e vb.)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sa fiu sincera inca n-am lucrat cu toate cusaturile, e o mare descoperire, cand faci trecerea de la o masina care abea surfileaza (asta cand nu strica tot), la o masina cu atatea programe.
Imi place in special surjeul love, iar pentru elastice, cusatura de rezistenta ca cea industriala. Am senzatia ca elasticitatea este mai bine sustinuta decat cu lantisorul amintit mai sus.

sters reclama


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 14 Oct 2011, 1:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters reclama)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de arielas Vin 14 Oct 2011, 2:12 pm

Geany la pretul la care ai cumparat-o ai facut o super afacere. Bafta tie si spor.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 14 Oct 2011, 11:33 pm

Mersi de lamurire Geany! Imi doresc si eu unul...sa-i scriu lui santa ? Ramane in fruntea listei de dorinte. Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 4246
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Sam 15 Oct 2011, 2:40 pm

Karina, eu am citit intr-o carte (nu mai stiu exact care), ca acea cusatura lantisor, se poate inlocui si cu acea cusatura a masinii liniare ce are semnul de trei tighele paralele. Pentru ca astazi mi-am amintit, chiar am incercat pe material cu elasticitate, si da, cusatura este la fel de elastica si rezistenta.

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Mar 18 Oct 2011, 7:39 pm

Geany, te referi la cusatura 02 din poza de mai jos? Si mie mi-a fost recomandata drept cusatura pentru materiale elastice, cand am cumparat masina. Dar mie mi s-a parut ca faptul ca acul vine de trei ori cam in aceeasi zona, pune cam mult stres pe material in locul acela. Am si folosit-o la un pantalonas din bumbac cu licra si mi s-a parut ca era "cam mult" pentru material... N-am mai fost tentata sa o folosesc, mai ales la jerseuri, care sunt si mai sensibile la impunsaturile acului, dupa parerea mea.
Eu pentru tivuri, la materiale elastice, de cele mai multe ori folosesc acul dublu, sau ca alternativa, cusatura de tiv ascuns (cusatura 10 in poza).
Na, m-am bagat si eu in seama Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 10 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB