Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyIeri la 3:53 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Conserve pentru iarna - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Conserve pentru iarna

+59
Gabiuta
da-mely
Uca
carmenco
StMihaela
Angelica18
cocav
vyky2010
zahariaelouise
ileana cosanzeana
alinutza_andrei08
annamaria26985
Serban Valentina
oanapip
margelutamea
AlinaJ.Bijoux
aurishta
RamonaM
mykya
europolis
Marry
valentinadof
cld
SilviaDumitrescu
ghita
katyP
ema
amoni
skyla
codruta-cosmina
mnarcisa
canadianca50
ncoroleac
violetas
fizicuta
firicel
cris69
julix_2007
melus
magdaR
manuela29
datsun
mimmi
CCristinaC
silvisor
Tache Marilena
iuli.b
Giobsy
margot
MagdaMarin
MihaelaT
Eva
ikuta
cretu_veronica22
diada
teisoara
ivanoiuadela9
adelina24
daniela67
63 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de ema Mar 26 Iul 2011, 12:21 am

Carmenco, la muraturi sau conserve zacusca etc pui sare fara iod, speciala pentru muraturi ca altfel se fac moi si se imputesc Iar sarea asta e grunjoasa dar scrie pe punga sau cutie ca e neiodata
Niste vite incaltate ca sunt oameni alergici la iod pentru care un pic de iod inseamna moartea Si aia ce sa manance? Cica de asta au femeile la noi probleme hormonale: e prea mult iod in sare
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 26 Iul 2011, 12:34 am

Se gaseste si punga/sac de 10 kg. Parintii asa cumpara. Din piata cred si ne ajunge cam un an si ceva. Mama mai foloseste si la mancare cand nu mai avem din aia fina!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de ema Mar 26 Iul 2011, 12:38 am

Si eu pun la mancare neiodata ca eu sunt dintre cei alergici la iod Uite ca nu am stiut ca se gaseste si la saci de 10 kg La mine e numai la pungi si o aduc din Ucraina desi Tg Ocna e la o aruncatura de bat De asta progresam
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de carmenco Mar 26 Iul 2011, 9:22 am

Multumesc pentru raspuns, eu nu realizam de ce fara iod. Asta pt ca noi nu suntem alergici si muraturile ies foarte bune cu sarea pe care o cumparam.
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Uca Mar 26 Iul 2011, 11:11 am

Sare grunjoasa se gaseste si la Metro, la sac de 10 kg, parca.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de ema Mar 26 Iul 2011, 1:00 pm

Pai nu e vorba de grunji E vorba ca daca e cu iod nu conserva Se strica tot ce puneti pe iarna Eu asa stiu Iodul nu conserva
Deci Carmenco, probabil ai avut noroc sa iei sare fara iod desi nu ai stiut, si sa tina muraturile
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Uca Mar 26 Iul 2011, 2:47 pm

Da... am uitat sa specific, e fara iod, pentru muraturi.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 26 Iul 2011, 11:16 pm

Bună seara fetele. Azi am găsit şi eu în piaţa oferta la roşii 0,7 lei şi am luat 30 kg. Anul trecut am făcut la o colegă dar nu mai ştiu cum a făcut şi nu o mai găsesc. Îmi aduc aminte doar că am tăiat roşiile în 2 sau 4 şi lea pus la fiert dar nu mai ştiu dacă a mai pus ceva şi apoi a fiert sticlele la bain marin. Face cineva aşa bulion că eu am tăiat 10 kg şi le am pus la fiert acum şi nu ştiu ce să fac. Vă pup.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 27 Iul 2011, 12:28 am

Noi azi am facut o tura mare de bulion pt. niste prieteni de-a parintiilor mei din rosii din gradina propie. Avem f. multe ca si am pus anul asta la plante, sa fie!!!
Am spalat rosiile, le-am taiat in 2, 4 s.a.m.d., dupa marime, impreuna cu mama iar tata le-a stors cu masina pt. facut bulion. Apoi le-am pus intr-o oala mare (30 de litri)si le-am pus la fiert pe aragaz. Cand au inceput sa fiarba mama a pus conservant si apoi l-am bagat in sticlele care asteptau spalate. Dupa ce am umplut toate sticlele le-am pus intr-o cadita din plastic invelite in paturi ca sa stea la cald o zi maxim doua. Noi doar asa facem!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de da-mely Mier 27 Iul 2011, 9:51 am

si eu as incerca sa fac bulion, dar nu stiu ce conservant sa folosesc. nu am facut niciodata!
da-mely
da-mely
helper
helper

Numarul mesajelor : 89
Localizare : ro
Data de inscriere : 13/04/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 27 Iul 2011, 9:52 am

Daca-l sterilizezi bine nu-ti trebuie conservant wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 27 Iul 2011, 3:26 pm

Am pus si eu vinete la congelator .Nu cred ca este prea devreme nu?Ce ziceti?In alti ani puneam pe la jumatatea lui august dar m-a tentat pretul 1,50 lei si frumusetea lor.plus ca erau de Movilita unde se fac vinete excelente.
La mine congelatorul cu 5 sertare este aproape plin deja zid si as mai avea o gramada de pus Embarassed
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 27 Iul 2011, 5:19 pm

Nu, nu e tarziu deloc!!! La noi sunt deja cu un leu vinetele dar, noi avem in gradina asa ca nu cumparam!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mier 27 Iul 2011, 10:27 pm

offf si la noi tot 2.5 lei... Sad
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Iul 2011, 7:32 am

Vreau si eu un sfat,cum conserv vinetele coapte si tocate la borcane.
Nu am pic de loc in congelator si nu vreau sa raman fara vinete conservate.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de adelina24 Joi 28 Iul 2011, 9:23 am

da-mely daca faci tu bulionul este pacat sa pui conservant . E nu pun nici la sucul de rosii . Se conserva foarte bine cu sare grunjoasa ( fara iod) . Eu mai pun si putun zahar . Il torn fierbinte in borcane si sticle ( sucul ) si am avut ani in care mi-au tinut doi ani la rand fara probleme .
Vinetele mie nu mi-au tinut la borcan : s-au stricat . Soacra mea pune vinete la borcan si ii tin dar le face fff sarate- molita si pune si putina apa in borcan . Mie nu imi plac .
Sa nu puneti vinetele coapte si tocate la congelator :isi schimba consistenta , ies mazarate de parca ar avea bobite in ele plus ca devin apoase .

A conservat cineva legume ( muraturi de ex. ) cu slatina ? Cata slatina la cata apa se pune ? Nu stiu concentratia .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 28 Iul 2011, 10:12 am

Magda nici eu nu te-as sfatui sa le pui la borcan.Sunt ff fsensibile plus ca gustul se schimba la sterilizarea borcanelor.
Am pis si dovlecei si ardei pentru umplut.

Ce este slatina??? Rolling Eyes eu una nu stiu,scuze......
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Giobsy Joi 28 Iul 2011, 10:15 am

Vinete la borcan pune mama mea, in fiecare an, si sunt foarte bune. Am mancat chiar saptamana trecuta ultima transa. Am sunat-o acum si am intrebat-o cum le face.
Deci:
VINETE LA BORCAN
Se sterg vinetele, se coc, se curata si se lasa sa se scurga foarte bine. Se rup fasii (nu se toaca) si se pun in borcan, lasand spatiu de 1 deget gol pana la dunga borcanului (atentie! nu pana la gura borcanului, ci pana la "gât").
Se pune la fiecare borcan de 700-800g cate un sfert de aspirina simpla (nu din aceea tamponata), se adauga ulei pana la dunga borcanului si se sterilizeaza prin fierbere. In vasul in care fierb borcanele, mama pune un cartof de marimea unui ou. Cand este fiert cartoful, este gata procesul de sterilizare. Dupa ce s-au sterilizat, se lasa borcanele sa se raceasca in vasul in care au fiert si apoi se pun in camara sau la beci.
La aceasta reteta, mama mea nu pune sare. Tin foarte bine si sunt gustoase, de parca abia au fost coapte.
Si daca tot am sunat-o, mi-a zis cate ceva si despre pastai la borcan.

PASTAI LA BORCAN
Se spala bine pastaile tinere (fara ata), se taie sau se lasa intregi, se adauga sare cat sa dea gust si se pun la fiert in apa cat sa la acopere de 1 deget. Se dau 1-2 clocote, se racesc si se scurg. ATENTIE! Apa in care au fiert se pastreaza.
Se aseaza pastaile in borcan, se pune un sfert de aspirina simpla la fiecare borcan de 700-800g, se adauga pana la dunga borcanului apa in care au fiert pastaile si apoi se sterilizeaza borcanele prin fierbere. (Ca si la vinete, cand e fiert cartoful, inseamna ca au fiert destul). Se lasa sa se raceasca borcanele in vasul in care au fiert, apoi se aseaza in camara.
Sa aveti pofta!!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 28 Iul 2011, 10:18 am

Din cite vad tu stai intr-o zona de........racoare.Nici nu stii cit e de important lucrurl acesta.Poate ma insel dar eu asa cred.......... Smile
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Giobsy Joi 28 Iul 2011, 10:23 am

Gabiuta, mama are beci, iar eu am tinut borcanele primite de la ea in debara. Nu au fost probleme. Si eu cred ca nici unei conserve nu-i place in zapuseala, indiferent cum ar fi ea facuta.

Incepand cu vara asta, am si eu beci si nu mai am nici o scuza (asa mi-a dat mama de inteles wink ).

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Iul 2011, 10:53 am

Mersi Giobsy am printat reteta. hug pupi


_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de adelina24 Joi 28 Iul 2011, 11:00 am

Slatina este apa f sarata naturala . Parintii mei pe timp de vara se duc in zona natala dincolo de Moinesti care este la 50 km distanta de Slanic Moldova ( ei de fapt stau in Mangalia - e o chestie mai incalcita cu locatiile ) . Acolo undeva in padure ( cei din zona stiu dar eu nu stiu sa ajung ) este un izvor cu apa sarata = slatina care vine de la salina . In zona se foloseste la pus branza in slatina : o intareste insa iese f sarata si am mai auzit ca se mai pune si la muraturi .Am pus si la mancare dupa gust . Eu tin branza in slatina doar jumatate de zi ( mi-am luat doar un bidon de 5 l ca altul nu am avut ) .
Este apa cu sare in forma bruta , neprelucrata , netratata chimic ci asa cum a dat-o Dumnezeu .

Fasolea pastai nu a stat nici la mine la borcan . Am sterilizat borcanele ca la carte , s-a lasat capacul in jos si cam dupa o luna au inceput sa se bombeze capacele si sa fermenteze continutul . Asa am patit de 3 ani incoace asa ca mi-am cumparat o lada frigorifica si imi incape in ea muuuult ( lada nu am cumparat-o pentru legume ci pentru ca de Craciun ma rugam de rude sa imi primeasca cateva pachete cu carne la congelator )
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de margot Joi 28 Iul 2011, 11:22 am

Am vazut ca au scris fetele despre faptul ca vinetele, fasolea pastrate la congelator isi pierd calitatile. si e am constatat cu ani in urma acest lucru dar... am inceput sa folosesc casolete (din plastic transparent, de unica folosinta). Probabil datorita faptului ca se inchid foarte bine, se pastreaza foarte bine orice: vinete, fasole verde prefiarta, ardei copti, radacinoase - morcov, patrunjel, telina - rase sau taiate cubulete, verdeturi (spalate, zvantate, taiate)... In astfel de casolete mici pun stevie, loboda... iar iarna ciorba-i ca vara!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de diada Joi 28 Iul 2011, 11:51 am

Nici eu nu recomand vinetele la borcan, soacra mea pune dar au un miros specific, foooarte nasol, nu mananc asa ceva, eu am sertarul lor in congelator, 10 kg cumpar pentru copt. Nici nu stiu daca sa iau deja...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de vyky2010 Joi 28 Iul 2011, 11:58 am

Pentru iarna eu conserv rosiile in borcane de 700-800 grame.
Tai rosiile felii in 4-8 in functie de marime,adaug putina sare(dupa gust),capsez borcanele si le sterilizez.Le pastrez in camara la bloc.Nu exageraz cand va spun ca mai am in perfecta stare doua borcane din 2009.
La mine la tara femeile pregatesc rosiile cu conservant ori cu aspirina fara sa le strilizeze.Pun doua aspirine netamponate la un kilogram de zarzavat si o lingura de sare fara iod.Conservant pun cat scrie pe plic.
vyky2010
vyky2010
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 331
Varsta : 78
Localizare : PITESTI
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna - Pagina 11 Empty Re: Conserve pentru iarna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB