Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(4)

+57
myky7robc
ancush
oana_007
pirvu ana roxana
Noemi
KanKan
Andante
andrra
chocolate
Giobsy
mada93
veniciuc nicoleta
Made by Ank
leonutza69
danabekk
mickyta
catallinag
ema
andreea50481
anne-marry
dandana
totolina
danyelyta28badea
mnarcisa
cory74
danae
sarsuraki
doyna2004
rozina
Carmen Maftei
dandun
ff38
valentina_d1986
vilcris
nadina_b2005@yahoo.com
margot
adelina24
valentinadof
bumbu antonia
maju1810
SilviaDumitrescu
amnro
Anduku
Alina.C
roxana096
Admina
diada
Uca
clodi
copila
lucille
Karina33
teisoara
geany
tomari
stoy
MihaelaT
61 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de adelina24 Joi 29 Apr 2010, 11:19 am

As vrea sa-mi explicati daca se poate cum se face rascroiala de la subbrat la o bluza , camasa etc.. . Eu nu pot sa o fac din prima , la proba rebuie sa rectific tot timpul . Am gazit explicatii despre diverse linii dar nu despre asta . Vorbesc despre curbura de sub brat ( nu stiu daca m-am exprimat bine ca sa fiu inteleasa )
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de margot Joi 29 Apr 2010, 1:32 pm

Bumbu antonia intrebai despre Croiul de aur. Lucrarea te ajuta sa faci tiparul dar daca nu ai mai lucrat, Burda-ti este mult mai de folos pentru ca explica detaliat cum sa aplici tiparele, etapele coaserii, etc. In croiul de aur gasesti modelul, pe spate are tiparul si apoi intervine.... inspiratia sau experienta.

Intr-alta ordine de idei as vrea sa-mi spuneti unde grsesc pentru ca la toate modelele pe care le-am scos din burda, cand aplic maneca, totdeauna este mei mare decat deschizatura bratului si mai totdeauna trebuie sa-i fac cateva cute la umar. Multumesc anticipat!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Joi 29 Apr 2010, 1:37 pm

EU zic ca poti sa-ti comanzi de pe net cursul de la Eurocor costa in jur de 6 milioane dar se merita , am citit cursul online si este foarte interesant.
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de clodi Joi 29 Apr 2010, 1:42 pm

margot a scris:
Intr-alta ordine de idei as vrea sa-mi spuneti unde grsesc pentru ca la toate modelele pe care le-am scos din burda, cand aplic maneca, totdeauna este mei mare decat deschizatura bratului si mai totdeauna trebuie sa-i fac cateva cute la umar. Multumesc anticipat!

La maneca este o zona pe tipar marcata cu 'ease' - intre cele 2 semne se coase drept la un cm de margine cu ata foarte putin tensionata si apoi se trage un capat al atei (ca la incretire) pana la limita incretirii materialului cat se se creeze o concavitate - cand maneca se va prinde de rascroiala aceasta nu va avea creturi prinse in cusatura insa datorita operatiunii descrise mai sus se va aseza frumos pe umar ci nu o sa stea cazuta. In termeni tehnici nu stiu cum se cheama aceasta operatiune.. zid
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de maju1810 Joi 29 Apr 2010, 2:08 pm

Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns? Sad
maju1810
maju1810
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 39
Localizare : Temse, Belgia
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de margot Joi 29 Apr 2010, 2:15 pm

Multumesc Clodi. kiss
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de vilcris Joi 29 Apr 2010, 2:19 pm

maju1810 a scris:Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns? Sad

Poate din cauza ca pentru fiecare punct de intrebare din cele pe care le-ai pus ar trebui sa scriem cam cat ai scris tu tot mesajul cu intrebarile. Iar vre-o 2 dintre ele nici nu pricep la ce se refera.

Pentru inceput identific o greseala din start. Nu inteleg de ce ai scos tipar marimea 42 daca in Burda zice clar ca inainte te masori cel putin umeri, bust, talie, sold, ca sa vezi dupa tabelul indicat de ei la ce masura te incadrezi. Daca esti 40, scoate tiparul de 40. Si daca tot esti incepatoare si vrei sa exersezi, desfaci piesele, le calci frumos si le ajustezi dupa noul tipar marimea 40...si dupa aia mai vedem.
Spor la cos

Clodi ii zice retinerea materialului (se citeste retzinerea).
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de maju1810 Joi 29 Apr 2010, 2:45 pm

La bust si talie sunt marimea 40, dar la solduri 42 (sunt ai lata in solduri). Cum sa modific tiparul? Sus sa fie marimea 40 si jos 42?
maju1810
maju1810
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 39
Localizare : Temse, Belgia
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de clodi Joi 29 Apr 2010, 3:07 pm

maju1810 a scris:Buna fetelor, am nevoie de ajutorul vostru cu un proiect la care lucrez acum. Este vorba de rochita verde (nr127) de la pagina 31 din numarul acesta din Burda. Am scos tiparul pe hartie transparenta, am croit materialul dupa tipar si acum sunt in faza de asamblat, dar intampin cateva dificultati si mi-ar fi de mare ajutor ajutorul vostru! Pe scurt nelamuririle mele:
- Am scos tiparul pentru marimea 42, dar la bust si talie mi s-ar potrivi marimea 40. Cum sa fac sa potrivesc frumos peste tot? Sa mai tai din material sa-l fac pentru marimea 40? Materialul este tafta elastica, deci s-ar intinde putin dar nu vreau nic sa crape pe mine sau sa s evada urat pe la cusaturi.....
- Ce inseamna "rezerva fetei se cresteaza la colturi"?
- fermoarul pe cusatura inseamna cumva fermoar ascuns? Cum se coase "pe marginea slitului"? Ca un fermoar ascuns?
- ce inseamna "drapaj" si cum se face? Este cumva acelasi lucru cu incretirea materialului?
- zig-zagul cum ma sfatuiti sa-l fac, inainte de a incepe sa asamblez partile, pentru fiecare bucatica in parte, sau dupa asamblat, la 2 bucati odata?
- in explicatii spune: "la colturile cusaturilor fetei se calca mici bucatele de intarirtura", ce inseamna asta? Sa tai fasiute lungi de intaritura si sa le lipesc cu fierul pe marginea de dos a materialului sa nu se desire?

Pentru rochita aceasta folosesc materialul de la o rochita veche lunga si larga, cu talie empire, deci nu-o sa-mi para asa rau daca n-o sa-mi iasa.... dar as vrea sa exersez acum pe materialul acesta pentru ca vreau sa o fac din nou pe alt material pentru o nunta in toamna.

Va multumesc anticipat! Orice sfat, sugestie sau parere este bine venita.

Pupici

Aceasta este rochita?
AICI

1. daca la bust si talie ai marimea 40 si la solduri 42 atunci cand scoti tiparul poti sa faci trecerea intre marimi. Mare grija la rascroitura manecii - aici la marimile mai mari rascroitura e mai mare si daca tai nu mai ai de unde sa pui material. Pentru partea de sus a rochiei tb sa scoti tiparul marimea 40 si de la talie in jos faci trecerea la marimea 42.
2. crestarea rezervei presupune sa tai rezerva perpendicular pe cusatura pana aproape de cusatura - operatiunea se face pentru a oferi lejeritate rezervei (sa nu tina) astfel incat cusatura sa se aseze frumos
3. fermoarul este cusut ascuns
4. n-am facut drapaj pana acum
5. daca stii ca partile sunt exact pe marimea ta si nu mai sunt necesare ajustari atunci poti sa le festonezi inainte de asamblare. Eu festonez dupa ce asamblez cele 2 parti si festonez fiecare parte (nu impreuna) daca rezervele trebuie calcate desfacut; daca nu trebuie calcate desfacut festonez impreuna. Dupa ce am facut o cusatura urmeaza festonarea pana sa fac vreo cusatura care sa intersecteze rezervele nefestonate.
6. "la colturile cusaturilor fetei se calca mici bucatele de intarirtura" - cred ca indicatia aceasta este pentru coltul dintre cusatura ce vine orizontal peste bust si liniile verticale de la bust in jos - este unghiul acela de 90grade unde cred eu ca trebuie aplicata putina intaritura ca sa nu se intinda.

Cam atat m-am priceput sa explic. Succes!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de maju1810 Joi 29 Apr 2010, 3:33 pm

Multumesc din suflet Clodi! hug
Intr-adevar aceea e rochita. Acum o sa ma apucsa le asamblez.
Sper sa semene cat de cat cu cea din revista. Mersi!
maju1810
maju1810
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 39
Localizare : Temse, Belgia
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de clodi Joi 29 Apr 2010, 5:19 pm

Cu placere Maju! Spor la treaba Smile
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de valentina_d1986 Joi 29 Apr 2010, 6:15 pm

am o dilema. vreau sas imi fac un corset cu cupe. si nu stiu cum se croiesc...aveti idei?
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de bumbu antonia Joi 29 Apr 2010, 7:01 pm

multumesc fetelor pentru raspuns dar eu port masura 52 si in revista burda nu prea gasesc modele pentru incepatoare la marimea asta
bumbu antonia
bumbu antonia
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : vulturu
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Material bagat la apa

Mesaj Scris de ff38 Sam 08 Mai 2010, 10:34 am

Buna ziua
Imi poate spune cineva daca tercotul trabuie bagat la apa inainte de a-l confectiona?
Va multumesc.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 08 Mai 2010, 10:49 am, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
ff38
ff38
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/05/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 08 Mai 2010, 11:31 am

ff38 depinde ce faci din el. Daca ai de gand sa-l speli la 90 degade ar fi indicat. Altfel n-am bagat de seama sa intre la spalat normal.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de dandun Dum 09 Mai 2010, 4:12 am

buna, ma uit de ceva saptamani pe sit-ul acesta si pot sa zic ca il ador ...din link in link (postat de voi) am dat de niste modele de fuste , asa ca as vrea si eu o lamurire daca se poate
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
e asa....?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


ma intereseaza partea dreapta .....asta reprezinta fata ....iar spatele ....(am stat cateva ore si m-am benoclat la el ....dar nu sunt sigura daca e bine si as vrea sa nu stric materialul :P

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


e asa ...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sper sa fi explicat bine cam ce doresc si sa ma puteti ajuta ...
va multumesc anticipat ....
de luni as vrea sa ma apuc de ea asa ca mai analizez si eu inca o data situatia .... :help
ps. scuze de cum am dat upload la poze dar ma chinui de vreo 2 ore ...si nu e decat vreo 4 dimineata si netu merge cu viteza melcului turbat:)


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 09 Mai 2010, 9:02 am, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
dandun
dandun
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 39
Localizare : google
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty rochie de seara

Mesaj Scris de Carmen Maftei Dum 09 Mai 2010, 11:30 am

Buna ziua!
As dori sa stiu daca am vreo sansa sa realizez acasa o asemenea rochie (mi se pare destul de delicata, dar as incerca); ma poate ajuta cineva cu un tipar si cateva sfaturi?
atasez modelul rochiei pe link-ul: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us


multumesc frumos!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 09 Mai 2010, 11:55 am, editata de 3 ori (Motiv : 1- subiecte fuzionate...2 - separat link, atasare poza)
Carmen Maftei
Carmen Maftei
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Dum 09 Mai 2010, 11:36 am

Am si eu o problema , defapt sa rectific... inca una.
Adica: cand aplic steiul gulerului la o camasa, de camasa, mai exact ultima cusatura, am observat ca dedesupt (sub guler) cusatura nu e dreapta, chiar daca cea de deasupra la vedere e dreapta .
Ce nu fac bine?
Trebuie sa insail materialul si dupa aceea sa cos ? Sau cum sa fac?


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 09 Mai 2010, 11:50 am, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 09 Mai 2010, 3:09 pm

Mi-a disparut postarea de dimineata sau sunt dusa rau!??!?

Dandun sa inteleg ca vrei sa faci o fusta cu fata ca-n primul model si spatele ca la al doilea?
In principiu pentru modificarea tiparului de fusta dreapta clasica trebuie urmati niste pasi. Intai desenezi tiparul, trasezi liniile pentru clini, tai, adaugi unde vrei largime si croiesti.
Sa ne arati fusta gata!

Carmen nu stiu cat de incepatoare esti, rochita asta nu-i complicata, ceva rabdare si-un material adecvat sunt insa obligatorii.

Ucabesty eu nu insail, incearca sa calci inainte partea aia de vine indoita, prinde in bolduri perpendicular pe cusatura, verifica si pe dos daca-s iesite boldurile pe aceeasi linie si apoi coase peste bolduri. Fara teama, masina trece peste ele fara sa rupa acul daca ai bolduri de calitate(lungi, subtiri si ascutite)
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de dandun Dum 09 Mai 2010, 3:59 pm

cred ca i-am dat de capat ...mersic mult de ajutor







Salutari din tarile calde !
dandun
dandun
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 39
Localizare : google
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de amnro Dum 09 Mai 2010, 4:30 pm

carmen, rochita e facuta din doua materiale, cel de deasupra transparent.
rochia de dedesubt este croita normal, iar cea de deasupra este incretita si la bust si la fusta (maresti tiparul cu citiva cm si pe urma incretesti.) partea de sus si fusta sunt unite de cordon. Este un tipar intr-o burda, daca folosesti revista imi zici si caut sa-ti spun exact ce numar.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Dum 09 Mai 2010, 4:40 pm

Multumesc Karina, asa o sa fac pe viitor, trebuie sa imi schimb acele ca astea sunt nasoale rau, mereu ma enerveaza ca nu intra in material.

Calcam si inainte materialul dar no, nu reuseam sa potrivesc perfect.

Multumesc pentru sfat.Merci

Spor in continuare la cusut!
love

Revin cu o alta intrebare , mai degraba curiozitate:
Cum se poate realiza un asemenea buzunar?
Nu are nici o cusatura la exterior, este cusut pe interiorul conturului.
Exista un piciorus special sau este o tehnica anume.

Mie mi-a atras curiozitatea.
Nu imi pot explica cum se executa![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de amnro Mar 11 Mai 2010, 12:56 pm

amnro a scris:carmen, rochita e facuta din doua materiale, cel de deasupra transparent.
rochia de dedesubt este croita normal, iar cea de deasupra este incretita si la bust si la fusta (maresti tiparul cu citiva cm si pe urma incretesti.) partea de sus si fusta sunt unite de cordon. Este un tipar intr-o burda, daca folosesti revista imi zici si caut sa-ti spun exact ce numar.

revin cu detalii: aici e poza rochiei si aici e desenul pt tipar.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 11 Mai 2010, 1:35 pm

No, imi dau si eu cu parerea (cum vad eu), asa ca nu dati cu rosii ca-i criza.
Uca, ce am marcat cu rosu e cusut pe interior, mai exact pe rezerva buzunarului, iar in partea cealata e taiata haina si buzunarul e prins intre si cusut pe dosul ei.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de rozina Mar 11 Mai 2010, 2:03 pm

este f simplu de aplicat acest buzunar.. uite metoda mea
eu cos prima data fundul buzunarului .. apoi o laterala , si apoi cealata .. este destul de dificil sa tin linie dreapta dar inainte de a aplica buzunarul[coase] trasez linie pe material [ conturul buzunarului ] recomand un piciorus subtire [ingust]
la final intaresc partea se sus si voala'
eu prima data cand am incercat asta a iesit un dezastru Sad dar cu timpul mi-am format mana
inceraca prima data [de proba]
apropo uitam materialul sa fie calcat in forma de buzunar [ faci un tipar din carton ] exapt pe masura buzunarului intorci marginea si calci cu abur .. scoti cartonul si presezi cu fierul de calcat pana marginile sunt perfecte poti folosi la un material mai moale si sprey cu apret
aceata operatiune te va ajuta sa atasezi buzunarul in linie deapta fara al coase serpuit..
spor la munca :*
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB