Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie(4)

+57
myky7robc
ancush
oana_007
pirvu ana roxana
Noemi
KanKan
Andante
andrra
chocolate
Giobsy
mada93
veniciuc nicoleta
Made by Ank
leonutza69
danabekk
mickyta
catallinag
ema
andreea50481
anne-marry
dandana
totolina
danyelyta28badea
mnarcisa
cory74
danae
sarsuraki
doyna2004
rozina
Carmen Maftei
dandun
ff38
valentina_d1986
vilcris
nadina_b2005@yahoo.com
margot
adelina24
valentinadof
bumbu antonia
maju1810
SilviaDumitrescu
amnro
Anduku
Alina.C
roxana096
Admina
diada
Uca
clodi
copila
lucille
Karina33
teisoara
geany
tomari
stoy
MihaelaT
61 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Lun 26 Apr 2010, 4:56 pm

Buna fetelor, am si eu un mare dubiu, lucrez la o rochita din panza topita , alba, foarte subtire, pot spune ca aproape transparenta deci are nevoie de captuseala, la panza topita am folosit ata elastica sub sani aproape pana in talie. intrebarea mea este cum sa fac captuseala tot cu atatea rabduri de ata elastica sau sa o las larga?
Habar nu am cum e mai bine, imi puteti da un sfat va rog? multumesc anticipat.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de diada Mar 27 Apr 2010, 7:29 am

Pe mine ma intereseaza cum sa fac o husa de masa de calcat. Am mai facut dar nu este asa reusita si as vrea sa-mi iasa bine de data asta.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 27 Apr 2010, 8:09 am

diada a scris:Pe mine ma intereseaza cum sa fac o husa de masa de calcat. Am mai facut dar nu este asa reusita si as vrea sa-mi iasa bine de data asta.

Chestii mai serioase n-ai de intrebat? wink
Eu imi fac husele asa: pun materialul pe masa, deasupra asez masa de calcat cu fata in jos, desenez conturul mesei, scap de masa, tai pe la 5-6cm distanta de desen, fac tiv de 2cm, fara sa mai surfilez nimic, bag cu acul de siguranta o sfoara rezistenta(o reciclez), asez husa pe masa de calcat, strang sfoara si gata! Capatul sforii e in dreapta, sub suportul de fier... hug

Ucabesty pune-i macar trei randuri de elastic! Altfel o sa te enerveze ca sta adunata aiurea.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Admina Mar 27 Apr 2010, 8:13 am

ucabesty a scris:Buna fetelor, am si eu un mare dubiu, lucrez la o rochita din panza topita , alba, foarte subtire, pot spune ca aproape transparenta deci are nevoie de captuseala, la panza topita am folosit ata elastica sub sani aproape pana in talie. intrebarea mea este cum sa fac captuseala tot cu atatea rabduri de ata elastica sau sa o las larga?
Habar nu am cum e mai bine, imi puteti da un sfat va rog? multumesc anticipat.
Poate sa dublezi numai topul si fusta, rochiei? Mie mi se pare ca isi pierde din transparenta, materialul incretit cu ata elastica, deci nu ar avea nevoie. Plus ca daca pui un strat de captuseala incretita, pe sub un material asa fin, sa nu arate indesata talia, ma rog, sa nu se vada ciudat. Sau o captusesti cu ceva elastic, gen jerse sau tulle elastic, ca sa ii ia din transparenta, dar sa ramana talia elastica, fara sa o mai incretesti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 27 Apr 2010, 8:33 am

Tifon bagat la apa sa se mai indeseasca merge ca si captusala la panza topita.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de diada Mar 27 Apr 2010, 8:48 am

Karina33 a scris:
Eu imi fac husele asa: pun materialul pe masa, deasupra asez masa de calcat cu fata in jos, desenez conturul mesei, scap de masa, tai pe la 5-6cm distanta de desen, fac tiv de 2cm, fara sa mai surfilez nimic, bag cu acul de siguranta o sfoara rezistenta(o reciclez), asez husa pe masa de calcat, strang sfoara si gata! Capatul sforii e in dreapta, sub suportul de fier... hug

eeeei, mersi mult, eu faceam exact invers zid puneam materialul pe masa de calcat, taiam cu foarfeca pe langa, bagam elastic in mers (in timp ce faceam tivul), plus ca suportul de fier nu mai era disponibil, sfoara se strangea dincolo, in capatul celalalt zid , vezi ca chiar a fost necesar sa intreb? mersi din suflet pentru sfaturi.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de roxana096 Mar 27 Apr 2010, 9:59 am

Captuseala o prinzi odata cu ultimul rand de elastic cel mai bine..Cosi captuseala de rochie si mai tragi odata deasupra un rand de elastic.

Cu tifon nu stiu daca e bine pentru ca o sa se agate materialele unul de altul. poate daca stii sigur ca nu ai sa o porti cu ciorapi.Mai bine o pinza de bumbac..si nu treabuie sa fie lunga cat rochia,ci cat o fusta mini e de ajuns, zic eu
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Mar 27 Apr 2010, 10:51 am

Admina, Karina33, multumesc pentru sfaturi, am un material subtire elastic si o sa incerc cu el sa vad cum arata.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Alina.C Mar 27 Apr 2010, 11:13 am

Pentru ca m-a intrebat lumea cum am facut palaria fetei mele, de la concurs, incerc sa explic cam fara talent, in cele ce urmeaza.
Mi-am construit singura tiparul, dupa tiparul de palarie femei in burda 05/09, model 141. Tiparul consta din 2 elemente, un triunghi, si o calota de cerc, desfasurata in plan.
Se masoara circumferinta capului (C1), si distanta pana in mijlocul capului (sa-i zicem x). Impart la 6 circumferinta, si asta va fi baza triunghiului. Ridic perpendiculara din mijcocul bazei, egala cu x-1. Apoi construiesc triunghiul isoscel, cu varful in punctul obtinut prin ridicarea perpendicularei, si rotunjesc un pic cele doua laturi. Sunt nevoie de 6 astfel de triunghiuri, pentru fata, si 6 pentru dos (interior). Daca materialul necesita, trebuie intarit cu termocolant.
Pentru borul palariei, se procedeaza exact ca la fusta clos, adica desenezi un cerc avand lungimea egala cu circumferinta capului (obtii r1, impartind C1 la 2*pi), apoi desenezi alt cerc, concentric cu primul, avand raza r2=r1+y, unde y=cat vrei tu sa fie de late borurile.
La fel, se taie in dublu exemplar, pentru exterior si pentru interior. ...
Si la fel, se intaresc cu material termocolant daca este nevoie.
Pentru a se uni mai bine, cele 6 triunghiuri rezultate se unesc cate 3, rezultand 2 jumatati de palarie, care se unesc la urma.
Se cos fata si dosul ca doua palarii separate, se unesc dos la dos, si se prind pe marginile bururilor. Eu asa am procedat cu palariuta. Apoi am cusut o fasie taita pe bie, calcata in prealabil, pe marginea palariei.
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Mar 27 Apr 2010, 11:38 am

Alina.C, fascinata de palariuta ta am croit si eu una in week end,pentru un copilas numai ca eu am impartit in 4 partea de sus a palariei si nu prea imi place cum se aseaza, dar zici ca asa e croiala, adica asa trebuie sa stea, am facut-o dintr-o pereche de denim mai veche, combinata cu material rosu cu buline albe, iar pe margine cu bie roz, cumparat. Diseara pun poza, musai.
Mersi de idee, asa cum ai explicat o sa imi fac una si mie.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Anduku Mar 27 Apr 2010, 12:14 pm

Am si eu salvate doua tutoriale de lapaliute pentru copii. Mai jos linkurile.
Palariute model 1
Palariute model 2

hug
Anduku
Anduku
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de amnro Mar 27 Apr 2010, 1:51 pm

alina,
o integrala ceva, pentru verificare, nu trebuie? sau niste scheme logice? rade
e asa de complicat cand citesc ca imi piere cheful. desi stiu ca daca m-as apuca ar merge struna. maimutele mele au niste palarii de plaja care in loc de triunghiurile astea multe au o singura bucata (probabil un trapez rade ). o sa incerc sa vad daca ma descurc asa, daca nu, ma duc sa cumpar hug


Ultima editare efectuata de catre amnro in Mar 27 Apr 2010, 6:22 pm, editata de 1 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Mar 27 Apr 2010, 2:00 pm

amnro, daca eu ca incepatoare am reusit... nu cred ca nu o sa te descurci, pun poza cum ajung acasa, si link urile puse de Anduku, mi se par utile chiar

roxana096, multumesc de sfat, o sa tin cont.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Alina.C Mar 27 Apr 2010, 3:47 pm

amnro, o derivata de gradul I, sau II, mai sigur! rade Daca vrei ii fac si algoritm, ca asta predam la scoala, pe vremuri!... Ce vremuri...! Smile
Deci, sa te lamuresc din start, nu incerca sa faci trapez, ca am incercat eu, si nu iese! Trebuie sa fie curbate baza mica si respectiv baza mare! Altfel sta ca o galeata, pe probate, ma repet...
Asa, si legat de explicatiile de mai sus, mi-am dat si eu silinta cum am putut, mai bine nu-mi iesi, ce vrei sa fac....
Mi-ar fi iesit mult mai bine daca faceam o schita in paint, dar cum lenea e prea mare.... Dar daca va trebuie neaparat, pe cuvant ca fac!
Si acum pe bune, a durat mai putin taiatul materialului pentru palarie, decat au durat explicatiile de mai sus!
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de amnro Mar 27 Apr 2010, 6:28 pm

alina, - e foarte ok, doar ca mie mi-e mai usor sa-mi imaginez, decat sa pun pe hartie toata geometria din explicatie. dar oricum, e foarte clar totul. (si nu mai bag in discutii cu tine ca daca ai predat asa ceva, esti mai tare ca mine Merci )

am vazut in unul din tutorialele puse de anduku, ca trapezu e putin rotunjit. am un lapsus acum si nu stiu cum se cheama respectiva forma lol!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Alina.C Mar 27 Apr 2010, 6:34 pm

Te inteleg, amnro. Eu la imaginatie stau mai prost, uneori...
Si stai linistita, nici eu nu stiu cum se cheama trapezul cu bazele curbate, nici macar nu cred ca se cheama in vreun fel! rade
Mai bine da-mi o mana de ajutor...ce sa fac cu voalul ala de la "ce mi-am cumparat azi"... eu am in minte un fel de vesta lunga cat rochia... de luat deasupra... peste rochie....prind fluturi rau de tot oare? hug
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de amnro Mar 27 Apr 2010, 7:16 pm

pai nu stiu daca ai zis cum vrei sa fie rochia. eu nu as face chiar vesta. mai degraba as dubla taftaua cu voalul respectiv. pune si tu o poza cu o rochie de model.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Mar 27 Apr 2010, 10:00 pm

Salutare,revin cu poze la ce am spus mai sus referitor la cum mi-a iesit mie palaria, nu stiu daca e bine sa postez aici.
Dupa ce am ajuns acasa si am mai studiat-o am constatat greseala, daca as fi impartit partea superioara in 6 se aseza si arata mai bine, dar urmatoarea asa o sa o fac.
Pun poze sa va spuneti parerea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici se vede ca am cusut stramb bieul, dar am o scuza, e prima oara cand pun bie..

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 27 Apr 2010, 10:17 pm

eu cred ca iese bine si din 4 clini dar mai trebuie revizuita forma si lunginea lor

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 27 Apr 2010, 10:29 pm

E purtabila! Cat era fi-mea mica ii facem multe palariute din 6 clini, se asezau bine si avea multe, preferabil cu borul mai scurt.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Uca Mar 27 Apr 2010, 10:33 pm

Da, corect, cu sase si sotul meu care e inginer zice ca se aseaza mai bine, e vorba aici de cum se aseaza pe forma capului, deci da, urmatoarea in 6 clini o voi face.
Borul l-am facut la nimereala, la cat mi-a ajuns latimea cracului pantalonului, ca am croit-o dintr-o pereche de blugi, poate trebuia o idee mai scurt.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Alina.C Mar 27 Apr 2010, 10:48 pm

amnro a scris:pai nu stiu daca ai zis cum vrei sa fie rochia. eu nu as face chiar vesta. mai degraba as dubla taftaua cu voalul respectiv. pune si tu o poza cu o rochie de model.

Deocamdata n-am, dar caut. Si nici voal suficient, cred, mai exact voal 2m, tafta 3m. Si mai vreau si sa pastrez marginile alea la voal... deci bataie de cap.... Ma descurc eu cumva pana la urma, multumesc oricum! hug
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de maju1810 Mier 28 Apr 2010, 2:29 pm

Buna fetelor, am nevoie de ajutorul vostru cu un proiect la care lucrez acum. Este vorba de rochita verde (nr127) de la pagina 31 din numarul acesta din Burda. Am scos tiparul pe hartie transparenta, am croit materialul dupa tipar si acum sunt in faza de asamblat, dar intampin cateva dificultati si mi-ar fi de mare ajutor ajutorul vostru! Pe scurt nelamuririle mele:
- Am scos tiparul pentru marimea 42, dar la bust si talie mi s-ar potrivi marimea 40. Cum sa fac sa potrivesc frumos peste tot? Sa mai tai din material sa-l fac pentru marimea 40? Materialul este tafta elastica, deci s-ar intinde putin dar nu vreau nic sa crape pe mine sau sa s evada urat pe la cusaturi.....
- Ce inseamna "rezerva fetei se cresteaza la colturi"?
- fermoarul pe cusatura inseamna cumva fermoar ascuns? Cum se coase "pe marginea slitului"? Ca un fermoar ascuns?
- ce inseamna "drapaj" si cum se face? Este cumva acelasi lucru cu incretirea materialului?
- zig-zagul cum ma sfatuiti sa-l fac, inainte de a incepe sa asamblez partile, pentru fiecare bucatica in parte, sau dupa asamblat, la 2 bucati odata?
- in explicatii spune: "la colturile cusaturilor fetei se calca mici bucatele de intarirtura", ce inseamna asta? Sa tai fasiute lungi de intaritura si sa le lipesc cu fierul pe marginea de dos a materialului sa nu se desire?

Pentru rochita aceasta folosesc materialul de la o rochita veche lunga si larga, cu talie empire, deci nu-o sa-mi para asa rau daca n-o sa-mi iasa.... dar as vrea sa exersez acum pe materialul acesta pentru ca vreau sa o fac din nou pe alt material pentru o nunta in toamna.

Va multumesc anticipat! Orice sfat, sugestie sau parere este bine venita.

Pupici
maju1810
maju1810
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 39
Localizare : Temse, Belgia
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de bumbu antonia Mier 28 Apr 2010, 8:15 pm

fetelor va rog sa-mi dati si mie un sfat .Vreau sa cumpar ''croiul de aur,, si nu stiu daca ma va ajuta sa invat sa -mi fac singura tiparele de care am nevoie.Multumesc mult celor care vor sa-mi dea un sfat.
bumbu antonia
bumbu antonia
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : vulturu
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de valentinadof Joi 29 Apr 2010, 9:23 am

am o dilema si eu ,mi-am facut 2 rochii ,am gresit eu la scos tiparul sau la croit caci spatele era mai scurt decat fata cu 1,5-2 cm?.am facut ce-am facut,si le-am dres,dar asa pt cultura mea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB