Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyAstazi la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(4)

+57
myky7robc
ancush
oana_007
pirvu ana roxana
Noemi
KanKan
Andante
andrra
chocolate
Giobsy
mada93
veniciuc nicoleta
Made by Ank
leonutza69
danabekk
mickyta
catallinag
ema
andreea50481
anne-marry
dandana
totolina
danyelyta28badea
mnarcisa
cory74
danae
sarsuraki
doyna2004
rozina
Carmen Maftei
dandun
ff38
valentina_d1986
vilcris
nadina_b2005@yahoo.com
margot
adelina24
valentinadof
bumbu antonia
maju1810
SilviaDumitrescu
amnro
Anduku
Alina.C
roxana096
Admina
diada
Uca
clodi
copila
lucille
Karina33
teisoara
geany
tomari
stoy
MihaelaT
61 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de amnro Joi 10 Iun 2010, 9:50 am

haide mai, ca nu rad. dar daca ai timp si rabdare (ceea ce inteleg ca nu e cazul rock ) iei la rand toate variantele ca sa nu-ti para rau ca n-ai incercat. decat sa tai din prima in ambele parti, mai bine incerci pe rand. si daca ma gandesc bine, daca iei din ambele parti, o sa ajungi exact la vorba karinei, adica o sa ai doua trapeze.

iar treaba cu bentita e gluma mea preferata. sa nu disperam ca daca nu iese ce vrem, putem oricand sa facem o bentita lol!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de cory74 Joi 10 Iun 2010, 9:52 am

pupi am inteles ideea din start, o sa tai pe ambele parti , ca e mai sanatos. Am vrut sa ne descretim putin fruntile Flowers
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de vilcris Joi 10 Iun 2010, 10:13 am

cory74 a scris:Fetelor, am taiat semi-clos, dar e prea larga! zid , acum ce fac?! cum ii mai limitez clos-ul? Caci vreau, totusi, sa raman cu o singura cusatura. Daca tai drept , de sus spre baza fara sa micsorez partea de sus (caci am cat trebuie...) o sa arate aiurea?? Merci Merci Merci

Sa recapitulam sa vedem daca am inteles bine: Ai o bucata de semiclos din care vrei sa faci partea de jos numai cu cusatura la spate, nu in lateral. Partea de sus e la dimensiunile dorite>
Eu zic ca ar trebui sa faci asa:
1-Te masori in zona in care zici ca e prea larga si stabilesti circumferinta (largimea) pe care ti-o doresti tu.
2-Iei bucata de semiclos si o impaturesti in 2 suprapunand cele 2 margini pe care va veni cusatura.
3-Pui 1/2 din circumferinta masurata mai sus cam in zona in care apreciezi tu ca va veni pe tine locul in care ai masurat (aproximativ masori cu centimetrul de sub sani pana in zona respectiva). Stabilesti un punct.
4-Tragi linia noua de taietura pastrand partea de sus neatinsa si trecand prin noul punct. Cand tai, partile indepartate vor fi 2 aproximativ triunghiuri.
In felul in care am zis mai sus nu va arata aiurea pentru ca vei pastra intacta linia de bie de pe mijlocul fetei si piesa va cadea corespunzator. Aceasta in termeni croitoricesti se numeste "fusta cu clos moderat". In mod corect, closul moderat se croieste indoind materialul la un unghi mai mic de 90 grade. Adica atunci cand pliezi materialul nu duci marginea verticala pana la marginea orizontala, ci intr-un unghi mai mic. Asta ar fi o alta metoda prin care poti sa-ti corectezi closul. Adica pliezi materialul din nou dar fara sa ajungi margine pe margine, ci potrivind sa ai circumferinta de mai sus in zona in care doresti tu. Apoi tai surplusul de material.
Trebuie totusi sa-ti atrag atentia ca daca ai ales sa faci dintr-o singura bucata cu cusatura la spate s-ar putea sa "traga" putin in zona acelei cusaturi si nu prea ai ce sa-i faci. Nu degeaba se fac fustele din 2 piese de obicei, cu cusaturile in lateral. Se echilibreaza mai bine materialul atunci cand cade.
Dar nu-i nimic, si eu mai croiesc asa desi stiu ce m-asteapta wink

Cred ca te-am complicat putin dar sper sa-ntelegi hug

Erata: Mi-am dat seama ca am scris o tampenie mai sus si corectez. Tiparul de "clos moderat" se incadreaza intr-un unghi mai mic de 90 grade. Totusi cand croiesti trebuie sa pastrezi linia de bie. Dar eu care mai incalc regulile, fac si cum am zis mai sus, mai ales la materiale care nu sunt asa "fluide". Daca nu se pastreaza linia de bie, e posibil ca fusta sa traga putin intr-o parte.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Joi 10 Iun 2010, 11:19 am

da amnro eu leam schitat.daca vrei sa inveti despre desen te ajut cu placere.Smile
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de geany Joi 10 Iun 2010, 12:14 pm

Cory, exact rochita aceea este intre-un numar din burda... lol! caut numarul si revin...

revenit...Model 111A, din numarul 5, Anul 2008

aici link

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre geany in Joi 10 Iun 2010, 12:26 pm, editata de 1 ori (Motiv : competare)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de vilcris Joi 10 Iun 2010, 12:47 pm

bine Ne salveaza Geany si nu mai trebuie sa ne batem capul. Ne trimite direct la tipar. wink
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de geany Joi 10 Iun 2010, 1:13 pm

Mai mult sau mai putin salvare. Sunt persoane care prefera si le este mai usor sa-si construiasca singure tiparele si alte persoane care se descurca si prefera mai bine tipare burda sau alte genuri. Eu adusesem doar o completare, iar fata are de unde alege... pupi

N-am vrut sa detronez pe nimeni rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de vilcris Joi 10 Iun 2010, 1:52 pm

geany a scris:Mai mult sau mai putin salvare. Sunt persoane care prefera si le este mai usor sa-si construiasca singure tiparele si alte persoane care se descurca si prefera mai bine tipare burda sau alte genuri. Eu adusesem doar o completare, iar fata are de unde alege... pupi

N-am vrut sa detronez pe nimeni rade

Daca te referi la mine, eu nu cunosc alt tron decat ala unde merge regele singur rade Adevarul e ca ai dreptate sa trimiti la tipar, daca el exista, mai ales in cazul incepatoarelor. Stiu ca ele isi doresc sa progreseze cat mai repede (ca si eu am fost la fel) si sa sara peste etape dar asta nu se poate. Si e foarte greu sa explici pe inteles toate cu clos, dublu, trilpu si multiplu, bie, fir drept si alte chestii, cand notiunile de baza lipsesc. Eu mi-aduc aminte ca la inceput lucram numai dupa tipare. Apoi am facut toate tiparele de baza dupa dimensiunile mele (fusta, bluza, rochie). Dupa care am inceput incetisor sa le manipulez in sensul dorit. Cand era sa fac de exemplu o fusta clos, citeam teoria din toate cele 5-6 carti pe care le am ca sa inteleg geometria. Pe vremea aceea nu exista internet. Si vre-o 2 din cartile mele sunt manuale pentru scoli profesionale. Dar incet, incet se invata toate. Ca si eu am stricat, e drept, nu prea multe ca eu prefer sa ma gandesc 1 luna si sa tai o data si bine.
kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de cory74 Joi 10 Iun 2010, 1:57 pm

Va multumesc foarte mult, cred ca o sa raman la 2 trapeze, pana la urma si gata... Smile Trebuie sa-mi iasa...la cat de capoasa sunt rade
N-am folosit tipar, am taiat desenand si masurand....... Deja am modificat modelul Smile Partea din fata mi-a iesit prea lata initial si ca sa nu renunt la ea, am renuntat la ideea de a pune fermoar la spate, si pun nasturi in fata.
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de myky7robc Joi 10 Iun 2010, 4:03 pm

As vrea sa imi fac o fusta pantalon,pentru vara dar nu stiu ce material sa iau si nu am nici tipar pentru marime cam mare 52-54.Prefer asa gen de fusta vara ca fara ciorapi ma ranesc pe interiorul coapselor(ce sa fac daca asta e marfa deocamdata) cos
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de vilcris Joi 10 Iun 2010, 4:06 pm

myky7robc a scris:As vrea sa imi fac o fusta pantalon,pentru vara dar nu stiu ce material sa iau si nu am nici tipar pentru marime cam mare 52-54.Prefer asa gen de fusta vara ca fara ciorapi ma ranesc pe interiorul coapselor(ce sa fac daca asta e marfa deocamdata) cos

Daca nu-ti raspunde altcineva si ai rabdare pana saptamana viitoare iti pun eu tipar. Mai vedem de luni incolo. wink
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de danabekk Joi 10 Iun 2010, 4:59 pm

Ucabesty, uite aici link pentru cusut cu ata elastica!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O alta metoda pe care am vazut-o dar nu gasesc filmuletul acum, cerea sa lasi firele lungute la inceputul cusaturii si la finalul ei, apoi, la imbinare, cele doua terminatii ( cate doua fire la fiecare) se innodau pur si simplu intre ele... hug

Daca e nevoie, mai explic, nici o problema!!

Dana
danabekk
danabekk
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Localizare : Atlanta, GA
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de myky7robc Joi 10 Iun 2010, 5:00 pm

Pai ,am de ales?ms kiss
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de clodi Joi 10 Iun 2010, 5:57 pm

geany a scris:Cory, exact rochita aceea este intre-un numar din burda... lol! caut numarul si revin...

revenit...Model 111A, din numarul 5, Anul 2008

aici link

Geany, cum pot sa vad pe site-ul burda revistele mai vechi de 8.2009? Eu am intrat aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cum nu stiu germana nici nu inteleg ce fac toate butoanele disponibile... Sad
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de geany Joi 10 Iun 2010, 6:27 pm

la SUCHEN tastezi de ex. 5/2008. Nu sunt toate revistele in format electronic.

Ma corectez, nu in coltul de sus dreapta sunt stegulete si presupun ca sunt burda in tarile respective. si limbile aferente. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de ana_mariaciuta Vin 11 Iun 2010, 1:49 pm

Buna, as dori sa-mi explice si mie cineva, atat cat se poate, ce insemna croiala pe bie? Cum se face?
ana_mariaciuta
ana_mariaciuta
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : internet
Data de inscriere : 10/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de vilcris Vin 11 Iun 2010, 2:08 pm

ana_mariaciuta a scris:Buna, as dori sa-mi explice si mie cineva, atat cat se poate, ce insemna croiala pe bie? Cum se face?

Da' croiala pe fir drept stii cum e? wink

Editez, ca trebuie sa mai scriu ceva. S-au scris atat de multe pe-aici cu atat de multe subiecte, orice tine de croitorie. Numai sa ai bunavointa sa cauti. Sunt dispusa sa ajut pe oricine, nu vreau sa fiu rautacioasa cu nimeni, sunt extrem de calma si rabdatoare. Vad ca esti nou-venita la noi si sunt sigura ca ai nevoie de ajutorul nostru. Doar ca astfel de intrebari de la primul mesaj suna a "Buna, vreau si eu mura-n gura. Imi da cineva?" lol! Si te asigur ca si noi avem timpul limitat. peace
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de ana_mariaciuta Vin 11 Iun 2010, 2:17 pm

vilcris a scris:
ana_mariaciuta a scris:Buna, as dori sa-mi explice si mie cineva, atat cat se poate, ce insemna croiala pe bie? Cum se face?

Da' croiala pe fir drept stii cum e? wink

Editez, ca trebuie sa mai scriu ceva. S-au scris atat de multe pe-aici cu atat de multe subiecte, orice tine de croitorie. Numai sa ai bunavointa sa cauti. Sunt dispusa sa ajut pe oricine, nu vreau sa fiu rautacioasa cu nimeni, sunt extrem de calma si rabdatoare. Vad ca esti nou-venita la noi si sunt sigura ca ai nevoie de ajutorul nostru. Doar ca astfel de intrebari de la primul mesaj suna a "Buna, vreau si eu mura-n gura. Imi da cineva?" lol! Si te asigur ca si noi avem timpul limitat. peace


Nu cunosc "termeni" de croitorie! Mi-a placut intotdeauna sa-mi modific hainele, insa nu am urmat niciun curs in domeniu, nu cunoscpe nimeni de la care sa mai invat cate ceva. Acum un an mi-am cumparat o masina de cusut, am facut tivuri la pantaloni, am stramtat, am scurtat...din astea. Nu am facut insa nimic de la inceput, de la alegerea materialului, croit, insailat...la finalizare! Vara asta as dori sa incerc si am gasit formulari pe care nu le inteleg! de asta intreb din nou: Ce inseamna croiala pe bie? In dictionar scrie "Taietura obliga", dar nu prea ma ajuta Sad!
ana_mariaciuta
ana_mariaciuta
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : internet
Data de inscriere : 10/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Alina.C Vin 11 Iun 2010, 2:31 pm

Si eu sunt amatoare, dar din ce stiu croiala pe bie inseamna cand pui materialul ce urmeaza sa-l croiesti pe "diagonala", in loc sa-l pui pe "drept" adica pe lungime sau eventual pe latime. Croiala pe bie da ceva elasticitate chiar si materialelor neelastice, si face produsul confectionat sa "cada" frumos... cel putin asa mi se pare mie...
Se foloseste in special la fuste si rochii (din ce am vazut si eu...), dar iti poti pune imaginatia la incercare si realiza si alte produse croindu-le pe bie.... Spor la croitorit!


Ultima editare efectuata de catre Alina.C in Vin 11 Iun 2010, 2:35 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de vilcris Vin 11 Iun 2010, 2:37 pm

Fir drept=paralel cu marginea valului de material, longitudinal. Majoritatea tiparelor se orienteaza astfel incat marcajul de fir drept de pe ele (care exista intotdeauna, trebuie sa-l cauti) sa fie paralel cu marginea materialului.
Linia de bie este orientata la un unghi de 45 grade fata de firul drept. Tiparul va fi asezat pe material la 45 grade fata de marginea materialului. Pe tiparele ce se croiesc pe bie, de obicei este marcat firul drept obisnuit si incrucisat cu acesta, firul de bie la 45 grade fata de firul drept.

Mai sunt si subtililitati aici. Uneori tesatura nu e dreapta, trebuie sa te uiti la ea sa vezi daca e uniform tesuta si ce directe are firul drept, etc, etc. Fa rost de o carte de croitorie si citeste. Eu am vre-o 5 si le-am citit pe toate. Una dintre ele am vazut-o de vanzare acum nici 1 luna la anticariatele in aer liber de langa Facultatea de arhitectura, deci mai exista... Succes.

ametit Doamne, ce ti-e si cu Internetu' asta. De ce nu l-oi fi avut si eu de la inceput ca scapam de zid zid zid zid

PS: Stiati ca Madeleine Vionnet este creditata ca fiind inovatoarea daca nu inventatoarea taieturii bie. Desi aceasta se folosea din perioada medievala, Vionnet a fost cea care a revitalizat si reinventat metoda. wink
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de alexaaa08 Vin 11 Iun 2010, 3:20 pm

vilcris eu nu stiam nimic despre Madeleine Vionnet. Am citit acum pe net. Foarte interesant.
alexaaa08
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 11 Iun 2010, 3:59 pm

Vreau si eu un sfat sau un link.Am croit 2 camasi din voal imprimat.Cum se finiseaza rezervele pentru a nu se vedea urat?Dar de tivit cum sa fac ca se destrama rau.Si am decat liniare.Multumesc mult.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de danabekk Vin 11 Iun 2010, 5:09 pm

Magda, eu am tot liniara. Si am lucrat niste proiectute de :crafting" cu material care se destrama infiorator...stii ce am folosit? Ac dublu! Mie, in acest fel,mi s-a rezolvat problema... Smile

Succes!
danabekk
danabekk
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Localizare : Atlanta, GA
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de ana_mariaciuta Vin 11 Iun 2010, 8:31 pm

Multumesc pentru raspunsuri! Am inteles ce inseamna si am inteles si faptul ca nu aveam habar! Nu eram nici macar pe aproape! book
ana_mariaciuta
ana_mariaciuta
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : internet
Data de inscriere : 10/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de ellybijoux Sam 12 Iun 2010, 11:56 am

Salut fetelor...cine poate sa ma ajute si pe mine cu un sfat?
Trebuie sa fac o rochie asemanatoare cu cea din imagine..din matase naturala (insa nu din cea transparenta ca un voal..ceva mai groasa si intr-un fel lucioasa). Problema e ca matasea e un pic transparenta si vreau neaparat sa dublez rochia cu o captuseala. Ce tip de captuseala ar fi indicata pentru acest tip de rochie?
Multumesc,
Elena
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ellybijoux
ellybijoux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 36
Localizare : Iasi, Romania
Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(4) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB