Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre croitorie - 1

+95
eliya
tinap
aidil
arielas
olguta cusma
Raifa
vlad_tamysu
lvlyoda
elenav
croitoreasa_gina
luminitza79
mireazma
anacris
dansdk
danutzele
despina13cucli
danniela
marabr
Larisa
ioana.ioana16
iriclau
elutzamicutza
violeta25
DANIELA.I
li
Steluzza
camelia75
m-julie
danabarbu2007
carolina-bubulina
valentinadof
elenaxx
dis26
MihaelaMiha
aurelia.c
ElaTaf
d.dana.c
capsunicazambareatza
louise27
letho
Panea Laura
georgina.popescu
aurishta
amnro
MagdaMarin
Indra
rosita
olympia
ema
bibidesign
Giobsy
constanta12
laurin
bordea_oana1987
maju1810
treinegri
kerkyra
alexandru.gabi
Uca
leonutza69
deeaz
lenuta vlasin
angells
Karina33
mariad
Oarecare
MAYA
chemio
nechita oana
anastasia2010
reni0921
nadina_b2005@yahoo.com
ralucis
Usagy
andreeaX
kla78
ioana soare
Eva
geany
dana_mi16
zylv
Vianne
mary
Dionisia
StMihaela
Camy
comun
cris69
lorinaoo1
vilcris
diada
duchess
tomari
MihaelaT
Admina
99 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de iriclau Lun 31 Ian 2011, 6:54 pm

Buna seara fetelor ... vreau sa ma ajute si pe mine cineva , sper ca postez unde trebuie intrebarea....
Problema mea e ca nu pot coase dantela elastica la masina. Cand cos materiale obisnuite : bumbac, chiar materiale elastice dar mai grosute , merge , totul e ok .... cand trec la dantela mea ... pur si simplu nu-mi ia ata de la suveica . Va rog daca poate cineva sa mi dea un sfat ....
Multumesc fetelor Smile
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Camy Lun 31 Ian 2011, 6:59 pm

incearca sa cosi cu pasul cat mai mic,sau cu hartie
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de iriclau Lun 31 Ian 2011, 7:10 pm

multumesc Camy pt raspunsul rapid... incerc asa , si spun ce am reusit !
Spor in toate Smile
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de diada Lun 31 Ian 2011, 9:38 pm

si ac subtire, de 7,5.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de ioana.ioana16 Mar 03 Ian 2012, 12:13 pm

Buna ziua dragelor!
dati-mi si mie un ajutor! Sad
de cand m-am inscris tot rasfoiesc site-ul asta si nu gasesc nimic ptr incepatori Sad Tare as fi vrut sa fie structurat pe tipare cu indrumari si sfaturi. Ptr inceput m-as fi multumit cu tiparul unei fuste drepte, masurile care trebuiesc luate, tot ce tine de incepatori. Am adimirat mult creatiile facute de voi, tare as vrea sa croiesc si eu.....dar noi incepatorii ce ne facem :P
ioana.ioana16
ioana.ioana16
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 52
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 22/12/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mar 03 Ian 2012, 12:16 pm

Incearca la scoala de croitorie-sigur vei gasi ceva pe acolo!Si orienteaza-te catre primele capitole!


Ultima editare efectuata de catre danabarbu2007 in Mar 03 Ian 2012, 5:02 pm, editata de 1 ori
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Larisa Mar 03 Ian 2012, 12:54 pm

ioana pentru ce vrei tu, nu ai alta varianta decat sa incepi un curs de croitorie sau sa mergi la o scoala specializata in orasul tau, eu de exemplu fac postliceala de 2 ani in croitorie la un liceu specializat. Dar nu la acest curs am invatat sa cos, sa iau masuri, sa croiesc, etc. Mi-am cumparat reviste burda si am inceput cu ce e mai usor, iar in ghidul tradus in limba romana ai si tabele cu masuri si iti arata locurile corpului in care trebuie luate masurile, plus la fiecare model de haina explicatii cum trebuie facute. Eu asa am invatat, la inceput mi s-a parut pura chineza lol! dar in timp le-am descoperit, trebuie sa ai rabdare. Smile
Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de ioana.ioana16 Mar 03 Ian 2012, 1:02 pm

Multumesc, mult fetelor! Sad sper ca intr-o zi am sa postez si eu creatiile mele dar mai trebuie multa ,,munca''
Va pup!
ioana.ioana16
ioana.ioana16
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 52
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 22/12/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de marabr Mar 03 Ian 2012, 1:04 pm

ira, la mine a mers cu ac de 60, adica subtire.am avut aceeasi pb.
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mar 10 Ian 2012, 2:24 pm

Uff revin si eu cu o dilema: Am luat inainte de sarbatori de la texline vatelina -vroiam de 200 dar am gasit doar de 350 gr -e foarte buna calitativ si groasa. Initial era destinata unui proiect de patchwork, insa acum nu prea se poate la grosimea data ,asa ca m-am gandit sa fac o pilota de 2m/2m si vreau sa va intreb daca ati cusut vreodata asa ceva la brother innovis. Eu am 900. Credeti ca merge, sau risc sa stric masina?Daca da(MERGE), poate imi dati si ceva sugestii cum sa stabilizez vatelina de tesatura-am piciorus din ala pt mai multe straturi , ace cam de toate felurile ,dar nu am spray.
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 10 Ian 2012, 2:38 pm

Dana, pentru a stabiliza vatelina te sfatuiesc ca, inainte de a imbraca vatelina in materialul de baza(fata pilotei), realizeaza o husa dintr-o panza mai buna (exact cum sunt imbracate si pernele) si pe urma realizeaza cusaturi de fixare a celor 3 straturi(vatelina si cele 2 fete ale husei). Cusaturile pot fi sub forma de romburi sau orice fel de model (inainte de coasere iti trasezi cu creta pe husa imbracata cu vatelina , un model),adica exact cum sunt realizate si plapumele.In final faci o imbracaminte pentru plapumioara(vatelina imbracata in husa).Astfel o sa realizezi o husa mult mai rezistenta .Bafta si astept sa vad pilota.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de ema Mar 10 Ian 2012, 4:16 pm

Daniela, a explicat mai demult cum se cos reverele Am cautat si nu gasesc De aceea va rog, pe cele care va pricepeti, sa mai explicati o data Cum se prind de partea din spate a gulerului si cum se cos Va multumesc
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 10 Ian 2012, 6:28 pm

Ema ce anume vrei sa stii referitor la revere?Pentru realizarea hainelor cu revere procedezi astfel:
1. confectionezi intai gulerul - gata
2.montezi gulerul gata pe haina(fata la fata)
3.montezi bizetii pe revere(fata la fata), bizetii fiind dublurile reverelor de la haina
4.realizezi cusatura de asamblare a celor 3 straturi(materialul de baza-haina,gulerul gata si bizetii),este de fapt o asamblare de tip sandwich
5.richtuiesti colturile si rascroitura gatului-adica colturile le rotunjesti pentru o scoatere mai buna a colturilor pe fata si crestezi rascroitura gatului
6.intorci pe fata si finalizezi reverele,dar si la finalizarea reverelor trebuie sa se tina cont de unde incepe sa se intoarca reverele
Daca nu ai inteles intreaba-ma.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 10 Ian 2012, 8:29 pm

ema a scris:Daniela, a explicat mai demult cum se cos reverele Am cautat si nu gasesc De aceea va rog, pe cele care va pricepeti, sa mai explicati o data Cum se prind de partea din spate a gulerului si cum se cos Va multumesc

Poate TUTORIALUL ACESTA iti va fi de folos.
Succes.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de ema Mar 10 Ian 2012, 10:30 pm

Daniela, Magda, va multumesc E prima data cand incerc sa fac taior cu revere
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de danniela Joi 12 Ian 2012, 8:30 am

Sper ca postez bine!
Nu gasesc bluze albe gen office. Si m-am gandit sa imi fac ori eu dupa bluzele vechi ori sa apelez la un croitor. Dar nu stiu ce material sa cumpar. As vrea ceva in gen la camasile albe, ce ma sfatuti sa cumpar???
Saru'mana in avans love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de despina13cucli Joi 12 Ian 2012, 8:45 am

Bumbac, poplin, batist...
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de danniela Joi 12 Ian 2012, 9:28 am

Multumesc mult Despina! La poplin ma gandeam si eu dar nu eram asa sigura. acum o sa ma uit dupa toate 3. Ceva oi gasi eu.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Tipare de croitorie de pe site-uri straine

Mesaj Scris de danutzele Mar 28 Feb 2012, 4:50 pm

Buna ziua la toata lumea, am comandat recent un tipar de pe un site din sua sewingpattern.com si as dori sa stiu daca mai sunt utilizatoare ce au folosit acest site si daca au fost multumite. Eventual as dori si alte sugestii despre unde as mai putea gasi asa ceva la preturi rezonabile.
danutzele
danutzele
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : craiova
Data de inscriere : 28/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de dansdk Mar 28 Feb 2012, 6:07 pm

In afara de revistele cunoscute care contin si tipare nu cred ca sunt multi sa comande pe net. Poti "da un ochi" [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], si vei gasii link-uri ...fara numar, rabdare sa ai. O alta solutie ar fi sa-ti faci tipare singur/a cu ajutorul unui software.
dansdk
dansdk
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 51
Localizare : valcea
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Feb 2012, 6:20 pm

Preturi rezonabile pentru tipare individuale, in plic nu prea cred. Cele mai ieftine sunt 30 si ceva de lei...
Site-ul amintit de tine are preturi bune, doar ca nu stiu cat e trimisul. Eu am luat tipare download-abile de acolo si erau ieftine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de danutzele Mar 28 Feb 2012, 6:31 pm

multumesc dansk pentru link

admina trimisul costa aproximativ 20 de ron acum sa si vina pt ca totusi cred ca o sa dureze ceva tocmai din sua prin posta, sa vedem...


scuze dansdk "mancasem d-ul"
danutzele
danutzele
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : craiova
Data de inscriere : 28/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de dansdk Mar 28 Feb 2012, 9:49 pm

Nu-i nimic vine Pastele hug .
Chiar daca nu are legatura cu tiparele, am avut si eu o experienta, mi-am cumparat o baterie mai performanta pt telefon costa 20 euro, pentru transfer banca mi-a luat 7 euro iar nefericitul acela de la vama cand sa ridic pachetul (plicul) mai vroia sa-i dau si lui nu stiu ce taxe asa ca, m-au dezarmat cu hotia asta legala din Romania. Pentru 20 de ron sigur nu o sa ai aceleasi probleme dar mi-am adus aminte si trebuia sa povestesc.
dansdk
dansdk
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 35
Varsta : 51
Localizare : valcea
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de anacris Mar 27 Mar 2012, 1:54 pm

Buna fetelor, am si eu o intrebare(am mai postat-o si in ''lucru de mana- sursa de venit'',dar nu mi-a raspuns nimeni,asa ca v-am descoperit pe voi ...poate ma ajutati cu o parere,un respuns Merci :cat credeti ca mai este o manopera la o bluza de vara cu maneca scurta...am o clienta ,iar pe net am gasit niste preturi de sta mana-n coada rade intre 85si 13o ron...mie mi se pare mult...m-am gandit la 50 sau pana in 50, depinde de cat de mult lucrez la ea,e din matasica f subtire si mai vrea una dintr-o fusta pe care tre' s-o desfac eu...aici muncesc mai mult ,sa desfac ,sa gandesc modelul,cum m-as incadra in petice...ambele sunt cu maneca scurta rade vre-o idee de pret??astept raspuns...
kiss


Ultima editare efectuata de catre anacris in Mar 27 Mar 2012, 1:56 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare text)
anacris
anacris
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty cusatura tricou

Mesaj Scris de mireazma Sam 12 Mai 2012, 1:13 am

Buna, fetelor.
Mi-am cumparat azi o masina de cusut Naumann Sigma in ideea ca imi voi face tricouri simple (cu toate ca n-am atins nicio masina de cusut pana acum Smile ). Numai ca din toate zecile de cusaturi pe care le stie, niciuna nu este cusatura universal intalnita la tricouri, bluze etc.
Ma refer la cusatura de la maneci sau guler care arata asa:
Pe fata arata ca 2 cusaturi paralele drepte (simple)
Pe dos e mai complicata, variaza dar in general arata ca 2 cusaturi drepte paralele dar unite cu un zigzag.
Acum vin intrebarile:
Cum se numeste aceasta cusatura?
Ce masina stie sa o faca? (asta asa, ca sa-mi fac sange rau)
Cu alternative am? (poate cineva care are tot Naumann)
mireazma
mireazma
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/05/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 10 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB