Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre croitorie - 1

+95
eliya
tinap
aidil
arielas
olguta cusma
Raifa
vlad_tamysu
lvlyoda
elenav
croitoreasa_gina
luminitza79
mireazma
anacris
dansdk
danutzele
despina13cucli
danniela
marabr
Larisa
ioana.ioana16
iriclau
elutzamicutza
violeta25
DANIELA.I
li
Steluzza
camelia75
m-julie
danabarbu2007
carolina-bubulina
valentinadof
elenaxx
dis26
MihaelaMiha
aurelia.c
ElaTaf
d.dana.c
capsunicazambareatza
louise27
letho
Panea Laura
georgina.popescu
aurishta
amnro
MagdaMarin
Indra
rosita
olympia
ema
bibidesign
Giobsy
constanta12
laurin
bordea_oana1987
maju1810
treinegri
kerkyra
alexandru.gabi
Uca
leonutza69
deeaz
lenuta vlasin
angells
Karina33
mariad
Oarecare
MAYA
chemio
nechita oana
anastasia2010
reni0921
nadina_b2005@yahoo.com
ralucis
Usagy
andreeaX
kla78
ioana soare
Eva
geany
dana_mi16
zylv
Vianne
mary
Dionisia
StMihaela
Camy
comun
cris69
lorinaoo1
vilcris
diada
duchess
tomari
MihaelaT
Admina
99 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de elenaxx Mar 14 Dec 2010, 11:56 am

Iata un alt link pentru genti. Imi cer scuze daca a mai aparut pe aici hug

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de elenaxx Mar 14 Dec 2010, 1:37 pm

Si inca unul aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de MihaelaMiha Mar 14 Dec 2010, 2:58 pm

Dana, Amnro multumesc frumos!
Vad ca Dana imi recomanda un satin elastic pe dedesupt si Amnro zice ca orice material mai greu e bun. Sa inteleg ca nu conteaza daca e elastic sau nu ce e pe dedesubt? Vascoza e suficient de grea ca sa cada bine?
MihaelaMiha
MihaelaMiha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : romania
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de amnro Mar 14 Dec 2010, 3:03 pm

vascoza e ok, cade bine. si satenul elastic e ok, doar ca e mai lucios si eu nu prea am vazut nimic lucios in poza. dar depinde si ce materiale gasesti, ce-ti place, si oricum nu trebuie sa faci rochia identica cu cea din poza, chiar e indicat sa mai improvizezi.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de d.dana.c Mar 14 Dec 2010, 3:23 pm

Intr-adevar satinul e mai lucios, dar eu ma gandeam sa-l folosesti pe cealalta parte. Cade foarte bine si in combinatie cu matasea naturala arata superb. Te sfatuiesc sa mergi la un magazin de materiale si sa le rogi pe doamnele de acolo sa ti le arate asa alaturate. Spor!
d.dana.c
d.dana.c
helper
helper

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de MihaelaMiha Mier 15 Dec 2010, 4:05 am

Fetelor multumesc muuult muult!
Din ce am vazut eu partea din fata de sub bust e un trapez cu baza mica jumatate din circumferinta mea toracica + cativa cm ca sa respir si rezerva, la fel si in spate. Asa ca ma gandesc ca daca din latimea materialului pot sa scot lungimea rochiei, atunci ca sa aflu de cat material am nevoie calculand 2x baza mare + 40 cm pt bust si rezerve. E corect pana aici?
Acum vine problema cu voalul de deasupra care e prins usor incretit in talie. La asta cum calculez cam cat imi trebuie? Mai e ceva, din imagine nu-mi dau seama ce fel de tiv au fasiile de voal. Merg mai bine cu tiv simplu sau sa le aplic la tiv o margine din aceea subtire gen saten? Daca e cu margine gen saten cam cata panglica sa cumpar?
Sper ca ati inteles ceva :D
Nu am mai facut o rochie niciodata si sunt total pierduta Smile)
MihaelaMiha
MihaelaMiha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : romania
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de d.dana.c Mier 15 Dec 2010, 1:49 pm

Draga Mihaela, la calcule de materiale nu ma amestec, le las pe fete sa te indrume pentru ca eu totdeauna reusesc sa-mi iau mai mult material decat e necesar. In ceea ce priveste tivul, parerea mea e ca poti sa-l faci de tip ondulat(surfilat marunt). Incearca mai intai pe o bucata de material sa vezi cum arata.
d.dana.c
d.dana.c
helper
helper

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de valentinadof Mier 15 Dec 2010, 2:21 pm

mihaela,pt o rochie clos,asa cum o vad eu iti trebuie :doau lungimi pt fusta plus o lungime pt partea de sus .te masori.
daca vrei un clos incretit in talie, circumferinta vafi mai mare cu 1,5 chiar dublul talie depinde daca iti permite si materialul.
tivul la materialele finute il poti face la varf de ac,asa cum am invatat noi cele nestiutoare de la Karina love :surfilezi tivul ,indoi la 3 mm,calci daca crezi ca ti-e mai usor,apoi cosi cam la 2 mm de margine.
succes!
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Karina33 Mier 15 Dec 2010, 3:38 pm

MihaelaMiha a scris:
Nu am mai facut o rochie niciodata si sunt total pierduta Smile)

Eu te intreb(chiar daca iti par rea!) ce-am mai facut pana acum? Ca sa stim cam ce-ti indicam.
Voal pentru rochie te-as pune sa iei vreo 7-8m ca ai si fasiile alea separate si macar 2m de captusala. Tivurile la fasiile de voal le poti face surje la triplock, rasucit si zig-zag marunt la liniara sau tivul extrem de ingust tot la liniara.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de MihaelaMiha Mier 15 Dec 2010, 4:58 pm

Sulfilatul iese din discutie pentru mine, nu am masina cu triploc.
@ Karina33 daca stau bine sa ma gandesc nu am mai facut nimic cap coada, dar am facut pense, am cusut tivuri, sa pun un fermoar, ce nu stiu, nu stiu cum se comporta multe materiale, ce ate se folosesc la ce si probabil multe altele.

@valentinadof din ce vad acolo partea de jos a rochiei nu e incretita sub bust decat la nivelul fasiilor de deasupra si acolo doar f putin. Pun o poza in care se vede asta mai bine, sa ma corectati daca nu e asa :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
poza e de pe deviantart si nu am niciun merit pt ea :D

Inca o data multumesc mult >:D<


MihaelaMiha
MihaelaMiha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : romania
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de amnro Mier 15 Dec 2010, 6:47 pm

eu calculez asa, la materiale late de 1,40 m. (captuseala in general e lata de 0.70 cm asa ca dublezi):

rochia e formata din bust (captuseala + material incretit pe orizontala)
fusta = captuseala + material pt fusta + material fasii

captuseala: pentru bust o lungime bust = aprox 70 cm
fusta minim 2 lungimi = 1.20 x 2 = 2.40 m (eu as lua tot 2.80 ca la material)

total aprox 3.10 m

material pentru bust 1.5 lungimi bust = aprox 1 m (depinde cat de cret vrei sa-l faci)

pentru fusta ( te uiti la constructia tiparelor [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cum a explicat maistra ca se face fusta semi clos sau clos, depinde cat de ampla vrei sa o faci) aprox 1.40 m x 2 = aprox 2.80 m

pentru fasii doua lungimi, o lungime pt fata si una pt spate (taiate in doua si incretite la jumatate sau depinde cat de crete vrei sa faci fasiile) = aprox 1.20 m x 2 = aprox 2.5 m

total 1.+2.80+2.50=6.3 deci aproximativ 7 metri. (+ 1 metru de rezerva daca vrei =8m)


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de MihaelaMiha Joi 16 Dec 2010, 12:44 pm

Amnro, merci frumos, am inteles acum cam cat material e necesar, in funtie de ce o sa gasesc ma decid cat sa fie closul si mai calculez o data dupa modelul tau daca o sa fie nevoie. Promit ca atunci cand reusesc in sfarsit sa o termin vin cu poze. Smile
Sa aveti o zi buna fetelor !
MihaelaMiha
MihaelaMiha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : romania
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Dionisia Vin 17 Dec 2010, 9:02 am

Materialul asta vaporos, transparent,din creatiile de pe podium, am inteles ca se cheama sifon- bine, ca eu nu imi amintesc sa fi vazut asa ceva la magazin ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de carolina-bubulina Dum 19 Dec 2010, 11:33 am

Buna tuturor este super cartea este o comoara .Multe multumiri tuturor care ne da cite un ajutor.
carolina-bubulina
carolina-bubulina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/11/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de danabarbu2007 Dum 19 Dec 2010, 12:26 pm

este grozava cartea -acum am descoperit-o si cred ca o s-o comand si eu. cam cat costa ca sa stiu la ce ma avant?
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de valentinadof Dum 19 Dec 2010, 12:31 pm

eu mi-am comandat-o pe net si am dat 45 lei .
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de danabarbu2007 Dum 19 Dec 2010, 1:11 pm

aaaa, pai e foarte bine-ma asteptam la peste 1 mil.
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de m-julie Dum 19 Dec 2010, 11:47 pm

daca o iei direct de pe site-ul teora - e reducere de 20% la orice comanda online
m-julie
m-julie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 57
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de camelia75 Mar 21 Dec 2010, 5:18 pm

buna fetele,

eu sunt mai noua si deocamdata am studiat comentariile voastre. m-am indragostit foarte mult de o metoda de facut fulare pentru care se foloseste o folie de plastic hidrosolubila numita AVALON.

Stiti cumva unde poate fi gasita prin Bucuresti?
camelia75
camelia75
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Steluzza Dum 26 Dec 2010, 4:06 pm

Camelia am vazut si eu aceasta tehnica si e destul de interesanta si pe mine m-ar interesa unde se poate gasi asa ceva,deci e careva care stie ceva?
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de li Lun 27 Dec 2010, 2:30 am

as dori sa comand o masina de pe siteul decusut.ro si e prima data cand o fac...a mai comandat cineva de acolo? vreau sa stiu daca siteul e de incredere.
li
li
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 17/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 27 Dec 2010, 8:20 am

Li,poti comanda cu incredere ,este un site serios.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de violeta25 Lun 27 Dec 2010, 8:44 am

De pe siteul decusut.ro mi-am comandat si eu masinuta si sunt foarte seriosi ura
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Discutii despre croitorie

Mesaj Scris de elutzamicutza Lun 27 Dec 2010, 9:08 am

Li, nu numai ca este un site foarte serios, este site-ul reprezentantei Brother in Romania, deci poti avea toata increderea. Si eu mi-am luat masinuta de pe acest site, si sunt multumita de intreaga "experienta": oamenii sunt draguti, iti explica ce vrei sa stii, comanda vine repede, nu lipseste nimic... deci totul e ok Smile.
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de li Lun 27 Dec 2010, 4:35 pm

Va multumesc frumos multumesc
li
li
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 17/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 9 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB