Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyAstazi la 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyAstazi la 12:00 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyIeri la 9:37 pm Scris de LRodica

» Bijuterii din sarma 9
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyIeri la 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyIeri la 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyIeri la 6:52 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

+16
SilviaDumitrescu
an-deea
teisoara
alessia
Giobsy
ana_bela
deiutza23
juliennej
ramomic
Roxy
avr_dana
dana_mi16
crixuta
andreea_2008
livia1981
arime
20 participanți

Pagina 4 din 30 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 18 Sept 2009, 3:19 pm

si mie mi-e pofta de papanasi....oare sa-i zic mamei lui iubi? mai bine nu-i zic ca se apuca sa-mi faca si sigur mananc o tona rade rade rade

l.e.:plec si eu. week-end placut pupi hug
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Vin 18 Sept 2009, 4:38 pm

Eu iar am ajuns dupa ce ati plecat toate Sad
M-am prostit azi si am facut niste cornuri cu bere si masline, miroseau sooper si nu m-am putut abtine sa nu gust, pana la urma am mancat 2 bucati, sunt excelente o sa pun reteta pe blog foame Gata cu mancarea pe ziua de azi, de acum pana ma culc apa si apa Neutral

Deiutza am salvat dieta, poate reusim sa ne apucam de ea. De slabit nu slabim 5kg, dar ceva tot se duce. Pofta mare la papanasi, de cand n-am facut... foame
Dana_mi te asteptam si pe tine pe baricade, la dieta cu fructe si legume sau oricare alta wink
Andreea distractie placuta si felicitari pt nota!
Weekend placut tuturor!
Eu revin mai tarziu, sper sa mai apara cineva!
kiss
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Vin 18 Sept 2009, 8:31 pm

Felicitari Handrica pentru nota!!!!
Mamaaaaaa, Deiutza, de cand n-am mai papat papanasi fierti!!!!!!!!!!!!!!! Mi-ai dat idei....
Livia, suna interesant si reteta ta, cornuri cu bere si masline,....hmmmm, si ultima reteta a ta de pe blog mi-a atras atentia...bravo fetelor, postati bunatati pentru insarcinate, vaaaaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiii rade
Deci, sa revin si eu cu povesti de silueta... wink
Saptamana care vine, sambata, am nunta la niste prieteni foarte dragi....si vreau sa fiu frumusica, chiar daca am burtica, e ultima ocazie oficiala de pe anul asta cand mai vreau sa fiu draguta....o sa va pun poze, insa, pana una alta, in albumul Crixuta am adaugat o poza cu rokitza mea suuuper scurta, si cu burtica mea de inceput de luna a 5 a love .... M-am prostit de cap, insa nu vreau sa fiu o insarcinata clasica, ci una mai socata asa, de asta imi mai pun chestii scurte cat mai pot.....nu-s deloc aranjata sau ceva, asa ca nu va uitati la fatza mea obosita si la picoarele mele fara ciorapi si neepilate Sad ...sper sa nu ma umflu foarte tare intr-o saptamana, deci sa raman la varianta cu rochia asta...altfel nush ce ma fac.....
Apropo......Halinutza mea din Hamerica, dove sei? bee
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Vin 18 Sept 2009, 11:05 pm

Cris pai arati sooper cu rochita aia! Nu vad de ce n-ai purta-o si nu esti "socata" deloc, chiar iti sta bine. Asa ca profita din plin de faptul ca esti slabuta.
Burtica n-o sa creasca foarte mult intr-o saptamana si oricum in rochita mai e loc destul wink
Sa ne pui pozici mai multe dupa nunta!
Eu nu vreau sa va fac pofte, dar sa sti ca retetele mele sunt chiar simple Smile , numai timp sa ai si ceva chef de stat prin bucatarie pupi

Eu am facut tooort azi Embarassed shot pe langa cornurile alea, off greu e microbul asta...
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Vin 18 Sept 2009, 11:19 pm

Livia, ce bine arata cornurile....
Si cosuletele inflorite mi s-ar parea asa de aromate dimineata,,,mmmm, cu o mama care sa te trezeasca cu aroma venind din bucatarie, si sa fie si o cafeluta langa.....

Multumesc de complimente, imi place cum mi se vede burtica la rokitza.....ca am 2 randuri de sunculite, dar materialul ii da o forma mai rotunda, si par doar insarcinata :D
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Vin 18 Sept 2009, 11:35 pm

Multumesc Cris, eu asa ma gandeam cand eram mai mijlocie putin Smile , ca o sa le fac copiilor mei pt micul dejun tot felul de traznai din astea.
Pe vremea aia vroiam 10 copii rade si ma si imaginam cu toti in jurul mesei mancand cornuri sau alte minuni. Asta era pt mine imaginea unei familii fericite, ce copila toanta eram.

Lasa mey suncutele ca nu-s asa mari, cred ca numai tu le vezi. Esti o viitoare mamica si ala e colacul de salvare pt tine si pt bebe Smile . Am citit undeva asta, dar nu mai stiu unde...batranetea.
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Vin 18 Sept 2009, 11:43 pm

livia1981 a scris:

Lasa mey suncutele ca nu-s asa mari, cred ca numai tu le vezi. Esti o viitoare mamica si ala e colacul de salvare pt tine si pt bebe Smile . Am citit undeva asta, dar nu mai stiu unde...batranetea.

rade rade rade rade Sa tin minte.....
Fizic vorbind, sunt destul de multumita, nu ca as fi f slaba, dar ca gasesc lucruri in care arat dragut, si ca am avut noroc de o multime de prostioare, nu sunt o insarcinata care port aceeasi rokitza always, probabil si asta imi ridica moralul, ca la inceput cand am vazut ca imi stau naspa bluzele mele de slabuta la burtica, m-am panicat zid rade
Acuma, ca sa nu ma deprim, nu probez nimic de cand eram slabuta....
Ce ma inspaimanta pe mine e ca ma tot cantaresc si tot cresc: de la 54 am ajuns la 60. Cum pap un twix mic si un corn cu ciocolata (ca am avut in puii mei o pofta si mi-am facut-o, ca a fost una intr-o saptamana), am adaugat 300 gr la cantar.....pe bune ca mi se face frica....nu cred ca scap, 70-ul ma paste pe putin Sad ....sper totusi ca e multa apa retinuta.....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Vin 18 Sept 2009, 11:51 pm

E posibil sa reti apa de pe acum si eu am patit-o. Chiar imi era frica de ultimile luni de sarcina, atunci e cel mai nasol, dar nu le-am apucat.
Cat despre kg, 15 kg nici nu e asa mult. Daca ai putin noroc pleci din spital cu 10 mai putin: bebe, apa, sangele, placenta, etc si 5 kg la ambitia ta nu-s asa o mare problema, mai ales daca alaptezi se duc singure. Vezi ca avea Madimih pe blog niste siteuri interesante despre alaptare, daca ai putea sa citesti (iei pt tine ce crezi ca e mai bun)sunt sigura ca o sa te ajute. Conteaza mult sa-ti alaptezi puiul mai ales in primele luni.
Ma bucur mult pt tine ca te simti bine in pielea ta si inca poti purta hainutele de dinainte de sarcina. Eu m-am umflat rapid si am trecut la "saci" din luna a 4-a.
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de arime Sam 19 Sept 2009, 1:52 am

Seara buna... 'neata!
Am dat restanta cu nr. -ul 2, off ca tare greu mai este examenul asta... nu stiu daca-l iau... asta pot spune si despre colegii mei, "jale" zid
Cris esti o gravidutza tare sexy in acea rochita, iar de ai grija la alimentatie si papi cat de cat sanatos clar nu vei depasi kg normale unei sarcini hug
Deiutza ti-am vazut tunsoarea, sa-ti fie de bine... imi place sincer cum iti sta! pupi
Andreea felicitari pt. ca ai intrat la master Flowers unde la master ai intrat, daca ai spus si mi-a scapat, sa ma scuzi... dar de cand sunt mamica sunt cam ametita lol!
Livia abia astept sa-ti vad tortuletul, eu ma tin tare si nu fac, nu de alta dar chiar vreau sa slabesc, daca vine vreo comanda cu mare drag! beat
... pun cateva poze la concursul de pe forum si la nani, asa ca de vreti sa ma vedeti cum arat, sa trageti cu ochiul pe la concurs, imi afisez creatia si kilogramele lol!
kiss vb. maine!
Buna noapte!!! kiss
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Sam 19 Sept 2009, 11:03 am

Buna fetelor!
Deci azi a inceput weekendul, slaba miscare aici Smile
Arime am vazut fularul multifunctional, nu intru in topicul respectiv de rusine, ca n-am pus mana sa fac ceva... lol! dar te felicit aici, eu nici intr-o mie de ani nu m-as fi gandit sa pun fermoar la fular Flowers felicitari, foarte frumos si foarte ingrijt.

Cat despre tort, mi-am facut damblaua. Maine merge sotul la mama lui, o sa-i plasez jumatate, o chem pe sora-mea si ii dau si ei si gata cu tortul. Poate o sa gust si eu putin, deci meniul pe azi tort, cafea si apa lol!

Un weekend placut tuturor!
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Sam 19 Sept 2009, 11:14 am

livia1981 a scris:E posibil sa reti apa de pe acum si eu am patit-o. Chiar imi era frica de ultimile luni de sarcina, atunci e cel mai nasol, dar nu le-am apucat.
Cat despre kg, 15 kg nici nu e asa mult. Daca ai putin noroc pleci din spital cu 10 mai putin: bebe, apa, sangele, placenta, etc si 5 kg la ambitia ta nu-s asa o mare problema, mai ales daca alaptezi se duc singure. Vezi ca avea Madimih pe blog niste siteuri interesante despre alaptare, daca ai putea sa citesti (iei pt tine ce crezi ca e mai bun)sunt sigura ca o sa te ajute. Conteaza mult sa-ti alaptezi puiul mai ales in primele luni.
Ma bucur mult pt tine ca te simti bine in pielea ta si inca poti purta hainutele de dinainte de sarcina. Eu m-am umflat rapid si am trecut la "saci" din luna a 4-a.

Da, cu alaptarea vreau sa vb si cu doctorita, si sa ma interesez mai mult cum ar trebui sa procedez, pentru ca am sanii sensibili, si pt ca am vazut ca datorita alaptarii necorespunzatoare, se pot intampla multe lucruri naspa in primele zile, furia laptelui, bebe sa refuze laptele, sa faci rani, sa te doara f tare.....
Hainele dinainte de sarcina nu mai pot purta din ele chiar asa multe....sunt chestii pe care mi le-am luat in primele luni de sarcina multe dintre ele, si au fost elastice, adaptabile rade
Sau imi vin alea dinainte, insa arat naspa in ele....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Sam 19 Sept 2009, 11:24 am

Wow Medeea, fularul tau chiar e super interesant....ai putea sa vezi daca vrea cineva sa preia idea si sa fie comercializat.....e revolutionar, cui i-ar fi venit asemenea idei? Smile

PS: fetelor, bebe al meu, desi misca de mult, mi-a dat aseara o lovitura tare, l-am simtit bine de tot in burtica, iar astazi dimineata am stat sa-l aud cum se trezeste si m-a lovit de 3 ori, tot asa, puternic...... love love
Se simte asa de fain....de-acuma cred ca se va agita din ce in ce mai tare......
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de ana_bela Sam 19 Sept 2009, 11:33 am

crixuta a scris:
Da, cu alaptarea vreau sa vb si cu doctorita, si sa ma interesez mai mult cum ar trebui sa procedez, pentru ca am sanii sensibili, si pt ca am vazut ca datorita alaptarii necorespunzatoare, se pot intampla multe lucruri naspa in primele zile, furia laptelui, bebe sa refuze laptele, sa faci rani, sa te doara f tare.....
Hainele dinainte de sarcina nu mai pot purta din ele chiar asa multe....sunt chestii pe care mi le-am luat in primele luni de sarcina multe dintre ele, si au fost elastice, adaptabile rade
Sau imi vin alea dinainte, insa arat naspa in ele....
Neatza fetele.
Cris, eu mi-am cumparat dinainte pompa pentru muls. E foarte folositoare. Inca o mai folosesc uneori. De fapt am strans ceva laptic la congelator, mai ales pantru cand voi avea examene. Sa iti iei una care se poate steriliza. Eu am de la Avent. E foarte buna, dar a fost si scumpa, in jur de 170 lei. Nu am lapte praf deloc in casa. Mi-am zis ca de data asta o sa reusesc sa hranesc eu 100% bb-le Deocamdata am reusit. Sper sa reusesc cel putin pana la un an.
In legatura cu sanii sensibili. Exista niste discuri de protectie din silicon care se pun pe san. Chiar stiu o mamica care le foloseste cu foarte mare succes. Si ea avea aceeasi problema. Si mai recomand crema Garmastan. Face minuni. Am testat-o eu. pupi
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de ana_bela Sam 19 Sept 2009, 11:40 am

Ah, si am uitat. In primele zile de alaptare tot o sa faci ceva rani, dar sa nu te descurajezi si sa nu-i dai lapte praf. Trebuie sa insisti, chiar daca o sa doara taaaareeeeee. Eu il puneam la san si imi curgeau lacrimile de durere. Daca ii dai la biberon, s-ar putea sa refuze sanul, pentru ca la biberon vine mult mai usor lapticul. Iti dai cu cat mai multa crema. Eu am pus pe pansamante sterile si le-am aplicat direct pe sfarc (scuze, da nu stiu cum sa ma exprim rade )
Sa-ti cumperi si vreo 2 sau 3 sutiene pentru alaptat. Eu am cumparat toate astea in timpul sarcinii, ca sa nu se duca asa multi bani dintr-o data. E mai usor la buget.
Daca mai ai vreo intrebare, nu ezita. Eu sper sa te pot ajuta. kiss
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Sam 19 Sept 2009, 1:22 pm

Ana, multumesc mult….Garmastan mi-a dat fina ca ii mai ramasese ei, dar stiu ca ar trebui sa folosesc din luna a 8-a…eu ma gandeam daca as putea s ail folosesc din cand in cand si acuma, ca pe sfarcuri am un strat putin uscat, si nu cred ca ma ajuta daca vreau canalele libere si desfundate, pt ca bebe sa poata papa lapte usor.
Legat de chestiile alea de silicon, iar am auzit de ele, am inteles ca depinde de la persoana la persoana daca le pot folosi, ca nu toata lumea se impaca cu ele, sau nu le tolereaza bebe.....as prefera sa poata papa bb direct de la mine, si sa nu fie probleme. Pompa sigur o sa imi iau, ca stiu ca de multe ori iti ramane laptic in plus si trebuie sa iti eliberezi sanii, mai ales la inceput...
Sunt foarte preocupata de chestia asta, ca stiu ca am sanse mari sa imi vina mai greu cu alaptatul la inceput, de asta vreau sa fiu pregatita f bine la materia asta :D
Ce fain e sa poti afla lucruri de la inceput, si sa fii mai pregatit....chiar daca nu poti fi pregatit 100% intotdeauna.....e fain ca sunt persoane care iti pot da informatiile astea, sunt lucruri pe care nu prea ai cum sa le stii dinainte.....o sa ne apucam si noi sa cumparam chestii, insa din luna a 6°, am zis ca nu rezistam noi pana in luna a 9,a insa nici sa luam chiar f devreme...acuma oricum stam f prost si cu banii, asteptam sa ne revenim putin....
Sa-mi mai zici chestii, plizzzz hug
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Sam 19 Sept 2009, 4:41 pm

Am pus 2 pozici cu tortuletul la Dulciuri.

Ana pupi ce mai face bebe Iannis?

Cris bine faci ca te documentezi, oricum cu toata documentatia, dupa nastere o sa ai impresia ca nu mai sti nimic si tot ce-ai invatat nu ti se potriveste, dar macar sti la ce sa te astepti.
Eu pt ranile de la sani (am avut unele tare nasoale, nu de la bebe, din cauza unei seringi cu care m-au pus asistentele sa scot laptele in spital zid ) m-a dadeam cu laptele meu si n-am purtat sutien, mi-au trecut. Apoi am lasat seringa lor si mi-am luat pompa mea, initial nu era voie cu pompa ca n-aveam cu s-o sterilizez in spital si m-au pus la seringa shot .Eu am avut (si mai am) o pompa ieftina de la Stony Angel (cred) m-am folosit de ea foarte foarte mult, defapt am folosit-o incontinuu timp de 2 luni cat am avut lapte.
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de avr_dana Sam 19 Sept 2009, 9:05 pm

seara buna fetelor
Ati palavragit nu gluma

De luni intru la dieta...daca nu o sa intru in pamant. M-am ingrasat cumplit si ma simt aiurea de tot. Am tot purtat pantaloni 3 sferturi, tricouri mai largi...dar azi mi-am luat un puloveras subtire si imi iesea o burta de luna a6a... zid zid nici sa o mai strang nu puteam....rusine mie. O sa ma cantaresc si sper sa nu am un soc ...ca is tare demoralizata...Pana si pantalonii de trening ma strang ....is jalnica Sad Sad

Arime bafta cu ex, poate totusi sunt sanse.
Andrica felicitari pt nota si bafta la formarea unei grupe.......nu se mai inghesuie lumea la master?
Cris e bine sa te informezi. Eu acu dupa o experinta daca as lua-o de la capat as fi cu totul diferita si as invata din greseli. Eu i-am dat biberon din luna a 2 a si adio tzitzi - nu a mai vrut sa suga...si aveam lapte..ohooo curgea prin haine. Sad
Deiuztza bafta la detox...citisem si eu dieta asta...dar nush daca as putea sa o tin. E prea vegetala pt mine :D

Juli....de mult vroiam sa-ti spun ca semeni cu Nelly Furtado...asta dupa ce te-am vazut in poze Smile

Alessia tu nu mai zici nimik? Sau esti in munci?
Merg sa vad pozici wink
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de ana_bela Sam 19 Sept 2009, 10:58 pm

Seara buna
Cris, eu nu m-am dat dinainte cu Garmastan. Am facut-o la Edy, dar nu m-a ajutat cu nimic, ca tot am facut rani de toata frumusetea. Nu stiu daca are vreun efect inainte.
Am vrut sa-ti mai zic ceva, da am uitat. Sper sa-mi amintesc.
Livia, Iannis e deja baiat mare. A inceput sa "vorbeasca" cu noi. rade
Dana, asa am patit si eu cu Edy. I-am dat biberon, din cauza ca nu aveam destul lapte si nu a mai vrut tzitzi. Lui Iannis nu i-am dat deloc biberon, decat in spital i-au dat in prima zi si in seara a doua, ca inca nu aveam eu destul.
Ah, Cris, mi-am amintit. Eu iau Galafor pentru stimularea lactatiei si mai beau cam 1 litru de ceai pe zi.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de arime Dum 20 Sept 2009, 1:53 am

'neata fetelor!
Pt. mine a devenit obisnuinta mesajul scris tarziu Smile Va multumesc pt. complimente vis-a-vis de fular, ma bucur ca a placut tuturor ideea mea love
Livia in ce priveste participarea la concurs, inca mai este timp, inscrierile se fac pana pe 30 sept. asa ca pune mana pe croseta si croseteaza ceva frumos hug
Crix aceeasi crema mentionata de Ana am folosit-o dupa nastere pe timpul alaptarii si a facut minuni! Am avut si acele silicoane de protectie (de la Avent le-am luat) pt. alaptat, ajuta tare mult bebele si pe deasupra este si igienic sa alaptezi astfel wink Legat de sutiente speciale pt. alaptare recomand 2, sunt suficiente, dar sa le cumperi prin luna a8-a cand sanii sunt deja mari, sa-ti faci o idee... oricum dupa nastere vor fi si mai mari, plini cu laptic!
Noi azi trebuia sa iesim in parc si cum vremea a fost tare urata am renuntat la idee. In schimb am reusit sa ajungem la magazin, sa facem comanda de saltea pt. patut junior al Raisei (salteaua este BIOCOCOS din fibra de cocos latexat), trebuie sa asteptam vreo 4-5 saptamani. Si uite asa fetita noastra creste, de la patut, face pasul spre patut junior Smile Vai ce repede mai cresc! love
Buna noapte! kiss
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de ana_bela Dum 20 Sept 2009, 9:22 am

Buna dimineata, dragutelor!
Cam slaba miscare. Se vede ca e duminica.
O duminica frumoasa si insorita va doresc. kiss
Arime, asa e cu sutienele. Neaparat cam cu 2 numere mai mari. Eu am zis 3 pentru ca atunci nu prea ai timp sa speli. wink
Noi o sa ne apucam de luni de dieta. Nu se mai poate. zid zid zid Pana acum am incercat doar sa evit dulciurile, fainoasele si mancatul seara.
O sa incerc un SB, dar dimineata o sa pap si 2 feliute de paine integrala, facuta de mine, daca tot am aparat. Smile
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Dum 20 Sept 2009, 11:25 am

Multumesc fetelor love love , stiam eu ca mamicile de aici ma vor ajuta, la cata experienta aveti. Plus ca dati niste sfaturi din inima, e foarte misto, si le primesc cu drag. Ca e naspa sa vina dupa aia soacra sau nush ce "binevoitor" care sa incerce sa iti bage idei in cap.....plus ca am senzatia ca cei care iti pot da un sfat bun, mama de ex, nici nu mai stie cum e in ziua de azi. Mama mea saraca nici n-a auzit de dublu test, triplu, garmastan, si alte minuni......a trecut multa vreme de cand eram eu bb rade
Sanii mi-au crescut deja destul de mult, probabil ca o sa imi cumpar din alea pt alaptat chiar inainte sa nasc, ca sigur o sa am niste sani imensi. Ma gandesc ca e important sa porti sutien, ca vor fi grei, si nu cred ca ajuta sa se intinda pielea la maximum, ci trebuie sustinuti.
Am retinut galaforul, l-am cautat pe net si l-am pus la favorites, as vrea sa alaptez macar 6 luni daca se poate. Eu sunt optimista, cred ca voi avea lapte si va fi ok.
Mi-a trimis cumnata mea si brau de purtat dupa nastere, e din ala care se incheie la spate cu mosi si babe, ce credeti, e bun? Sunt foarte stresata cu burtica, sa nu am probleme cu pielea pe burtica, ma dau cu crema, ulei de masline, ma gandesc ca tot m-am umflat si dezumflat in ultimii 2 ani, si sa nu fie pielea mai predispusa la minuni din astea....
AAAAA, intrebare pt cine a nascut cu cezariana: am inteles ca din a 2 a zi te lasa sa porit brau. E ok? Sau stiti altceva?
Fug sa papam ......
Asa de fain il simt pe bebe acuma, e un sentiment minunat, mai ales ca nu-l mai simt doar cu mana pe burtica, ci il simt si in interior.....
Va poop, mai vorbim....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de livia1981 Dum 20 Sept 2009, 1:23 pm

Buna fetelor!
Eu am devenit peste noapte "vedeata" rade AICI asta datorita unei fete dragute careia ii multumesc!

Cris tu vrei sa nasti cu cezariana?
Off parca ma vad pe mine pe vremea aia, eram pregatita psihic de cezariana, asa imi spuseste dr din cauza de mai multe probleme, dar Stefan a fost asa grabit ca in timp ce pregateau asistentele sala de operatii, eu simteam ca-l "pierd", i-am spus unei asistente /moase si cand m-a controlat dilatatie maxima, nu mai e timp de cezariana. Acum imi vine sa rad, dar atunci nu eram deloc pregatita de nasterea normala. Simteam nevoia sa imping si eu vroiam epidurala, mi-era o frica de moarte. Noroc ca a trecut repede.
Despre brau la cezariana nu stiu ce sa-ti spun, poate vin fetele mai pregatite decat mine.

Ana bafta cu dieta, de maine cred ca si eu ori disociat, ori fructe si legume scrie pe mine, acum trebuie sa dau jos tortul Smile
Duminca placuta va doresc!
kiss
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de crixuta Dum 20 Sept 2009, 1:50 pm

Livia, eu stiam dinainte ca asa va fi, asa mi-a confirmat si doctorita, voi face cezariana pt ca am dioptrii f f mari, la un ochi -6, la altul ceva mai putin.....
E destul de periculos .....si din cate stiu, doctorita asta te programeaza ceva mai repede la cezariana, tocmai ca sa nu apuci sa nasti natural...desi stiu ca cel mai bine e sa astepti sa iti apara contractiile si atunci sa faci cezariana....cum o fi sa fie....
Data fiind evolutia lucrurilor la mine la servici, cel tarziu in noiembrie intru in concediu, deci o sa ma odihnesc si bebe va sta cumintzel in burtica pana la final.....doar sa apara o minune la scarbici, desi stiu eu ca m-as bucura si asa.....asta e...om vedea....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de deiutza23 Dum 20 Sept 2009, 3:02 pm

buna fetele,acum am reusit sa va citesc.
vineri am mancat 1700 cal si ieri 2400 din care 435 din 2 felii cozonac si 620 din 100 g arahide zid .
de azi ma straduiesc sa mananc sanatos si zilnic ciorbe si compoturi ca-mi tin tare bine de foame,ma umfla.
CRIS si tot pt ochi am facut cezariana,am avut programare prima data pe 1 noi sa stabilim data(termenul era pe 10 noi),dar Sori nu a mai avut rabdare si pe 29 oct mi s-a rupt apa si m-au operat dupa 2 ore.teoretic iti poti pune burtiera dupa 2 zile,cand te ridici prima data sa te plimbi,mai repede nu prea ai cum ca abia te misti si ai si sonda pusa.
dar cand te ridici te ajuta super ca nu-ti simti burta ca-ti cade rade la pamant.eu am purtat vreo 4 luni(ca a fost iarna),imi tinea bine si la spate pt durerea de spate.
LIVIA super ursuletul si cornurile tre sa fie criminale,astea sigur le fac pe we viitor ca ne vin invitati cu invitatia pt nunta din 10 oct,tre sa pun ceva aperitive si cornurile astea cred ca dau bine,fac o ciorba de perisoare si pireu cu friptura si tre sa fac si ceva tort ca nu are rost sa cumpar,ma mai hot pana atunci.
ANA bafta la dieta,eu mananc sanatos si mai mult,ca putin nu pot,am slabit 0.7 kg in ultima sapt.de-as tine-o tot asa ar fi super.
ARIME superb fularul,iti tin pumnii sa castigi pupi .

pe marti dim sau miercuri merg sa-mi cumpar rochita de nunta,abia astept,nu mai am rabdare.
va poop si vb maine dim,zi frumoasa in continuare,paaaaaa.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de juliennej Dum 20 Sept 2009, 3:36 pm

saluatre!

nu mai stiu cu ce sa incep,dar..

vazut tortul liviei-arata delicios.
vazut si fularul creat de arime-bravos!
dana-nu stiu cum arata nelly furtado,dar oi cauta foto sa ma lamuresc!

zilele aastea am mincat aiurea de tot..dar de azi ,gata!continui cu dieta.azi de amidon.o sa fac niste carrtofi la cuptor si fasole verde..
eu am inceput un nou training montessori pt infants si toddlers ,in fiecare simbata de la 8-la 5 pina la anul in iunie.e muult dar e f interesant..mai am si de condus pina la scoala unde are loc cursul o ora dus,una intors,dar asta e..
asadar aseara ,am adormit la 9 pe canapea,rupta..dupa ce basculasem de toate..nu mi-am luat mincare cu mine si n-am mincat nimic toata ziua.cind am ajuns acasa am dat iama in muuuuuuuuuulte bunataturi.

ieri am vut child developement si profa a vb despre bebe,de la mom conceperii pina la nastere.m-am gindit la tine cris..ne-a zis de cit de importanata e miscare pt mame,nutritia..si alte chestii..cum ca daca bebele nu "crawl"-adica nu se foloseste si de minute si de picioare pot aparea probleme mai triziu ,cind e la scoala..cum ar fi scrisul si rezolvarea problemeleor de mate.f fain a fost cursul.am aflata atitea chestii despre bebei..cel mai interesant a fost cind ne-a zis ca la indieni,copiii nu pling pt ca sint mereu tinuti de mame.
v-as face un rezumat aici..:)aa..daca mama trebuie sa stea la pat in ultimele luni de sarcina,bebele are iarasi de suferit pt ca nu are parte de miscare si de tot lichidul din burtica...
multe chestii f faine...am vazut si doua videos cu scoli montessori in china.mama mia ce pot sa faca copiii la 2 ani si cit de mult ii subestimam noi..
o sa fac si la mine in calasa citeva materiale pe care le-am vazut in scoala aia..

cam atit..va doresc o dumincia frumoasa si un inceput bun de sapatamina.eu m-am trezit de la 6 desi azi e singura zi cind pot dormi mai mult:(
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4 - Pagina 4 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 30 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB