Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

+35
White_Raven
cocav
anielle
Dorulet
Larisa09
valih
Dodo-pui
Admina
myky7robc
piciul
valentinadof
gretty
cld
mykela_23
teisoara
denis21
AlinaJ.Bijoux
noki
dragan mirela
cristi970
victoriacus
flori balteanu
tantza_m
Darsy
dorina narita
macanetu
marina40
LRodica
Angelica18
mihastef
anna_sandu
canadianca50
mlizeta
Gabica
gabi1972
39 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 11 Iun 2019, 11:51 am

Gata! Varianta finala :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
N-am rupt talpa la cat am tot desfacut si facut, insa am stricat 2 bobine, s-a desrasucit firul de tot.... Am incercat multe chestii, gheata cu siret la glezna, cu elastic la glezna...nimic nu era comfortabil pentru mine la mers. Mi-e clar, daca carambul nu e legat de glezna nu le pot purta.
N-am avut instrucțiuni, calcaiul l-am vazut in poza si am incercat de vreo 5 ori pana m-am dumirit cum se face, partea cu gaurele a mers din a 2-a incercare Smile . Urechile metalice le aveam prin cutie (recuperate de la niste pantaloni), le-am folosit pentru ca nu mi-a placut cum trage gaica lasata din crosetat. Siretul l-am facut destul de lung sa pot inchide in 2 moduri.
Poate ca daca talpa este foarte flexibila ar merge si ghete, desi am dubii.
Acum ar trebui sa proiectez o gentuta pentru incaltari.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de mlizeta Mar 11 Iun 2019, 12:01 pm

Ooooooo, acestea sunt altele. Sunt super. Imi place cum le-ai legat la piciorul drept (rasucit de mai multe ori pe picior), dar merge si cum sunt la piciorul stang.
Dar, intreb: cum este la piciorul stang n-ar merge sa pui elastic lat ca sa nu trebuiasca mereu sa rasucesti sireturile?
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de LRodica Mar 11 Iun 2019, 12:41 pm

Vlad-mom, foarte faine.
Sa le folosesti sanatoasa.
Spor la gentuta.
Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 11 Iun 2019, 3:55 pm

Multam!
Sunt aceleași cu care am inceput, pana la urma m-am riscat si am facut 2 ochi in fiecare gaura.
Nu merge cu elastic din acelasi motiv , trebuie legat cu ceva cat mai neelastic ca sa aiba forta sa indoaie talpa in mers. Am o problema cu incaltamintea care nu se indoaie se pare... asta in general.
Nu e dificil de incaltat, siretul doar il infasor pe glezna si fac funda, nu-l scot din urechile alea. Le-am scos la o tura mai devreme la piata, a fost perfect. Nu ma taie la glezna, desi raman urme ca de la marginea sosetelor. Nu clampane.... Sa vedem acum cum s-o comporta in timp bumbacul.
Am gresit la inceput ca m-am grabit si am lipit brantul fara sa-l imbrac in piele sau denim.
Am renuntat complet la ideea de ghete sau cizme. E clar, eu nu pot purta asa ceva.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de Gabica Mier 12 Iun 2019, 12:51 pm

Îmi plac să le porţi sănătoasă.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de diada Joi 13 Iun 2019, 10:00 am

Arata foarte bine!!! love

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 13 Iun 2019, 4:20 pm

Multumesc mult! Mi-am satisfacut curiozitatea si incapatanarea.
Mai am o talpa crem ca cele dinainte, o marime mai mica luata special asa in ideea de papuci-sandale cu bot deschis....sa vedem ce o iesi... As lasa bobinele desrasucite pt incercari si cand ajung la forma finala sa folosesc cremul nou. Si dupa ce termin si cu asta sa vad ce fire raman pentru gentuta, pentru ca am inceput cu firul negru stricat si nu-mi place cum se vede.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 14 Iun 2019, 6:09 am

Imi place cum ti-au iesit,sunt curioasa cum se vor comporta in timp.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 14 Iun 2019, 2:02 pm

Multam. Si eu sunt curioasa daca se vor lasa, daca se vor scamosa.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de Gabica Lun 27 Apr 2020, 10:56 am

Cu cu ceva timp în urmă cumpărasem şi eu o pereche de tălpi.
Am urmat instrucţiunile de găurire, lipire, etc, dar la lucru am dat-o în bară. Am lucrat cu aţă tip panglică, am strâns prea tare şi am rupt tălpile la vârf.
Le-am dosit bine într-un dulap şi am uitat de ele, privind cu admiraţie pe cele care reuşeau să le realizeze şi să le poarte.
Într-o zi m-am gândit că aş putea lipi vârful cu silicon şi să încerc cu un rest de aţă de bumbac, subţire, să fac papuci de casă. Am scos de la naftalină tălpile şi am trecut la treabă.
Am lucrat pe bucăţi. Pentru că mi s-a părut prea larg am adăugat elastic croşetat.
La spate am vrut să fac banda din aţă neagră dar soţul mi-a sugerat să pun un elastic, am găsit o bucată rămasă de la un proiect mai vechi, l-am cusut. Acum am sandale, abia aştept să văd dacă sunt practice, prin casă sunt bune.
(Eu tot timpul am papuci în picioare.)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am reparat şi papucii de mers prin jurul blocului (dus gunoi, mici cumpărături de la colţ...)
îmi place talpa gen bărcuţă, este groasă. Aveau inserţie între degetul mare şi următorul, s-a rupt, dar nu m-am îndurat să arunc talpa.
Am lucrat cu bumbac mai gros. Iniţial am cusut cu un ac de tapiţerie pe marginea tălpii, apoi m-am agăţat de acele zale şi am croşetat. Sunt deja la a doua faţă, prima s-a rupt de atâta purtat.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de LRodica Lun 27 Apr 2020, 6:06 pm

Interesanti.
Sa ii porti sanatoasa.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 28 Apr 2020, 8:58 am

Bravo! Sa ne spui cat de practice sunt cu banda asa lata la spate.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 28 Apr 2020, 10:29 am

Sa le porti cu bucurie!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti) - Pagina 6 Empty Re: Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB