Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre revista Burda-6

+61
Marchioness
RalucaS
Dorulet
piciul
11simy
Raluca2710
raluca ecaterina
marabr
florentina.bacioi
Samarineanca
Cristache
gaza
dory
valentinadof
Admina
elenaveronica
feerya
codryna
Michelle88
danabarbu2007
geo
Andante
bimbo
geany
barbin
sundown
LRodica
marina40
Fancy-
arielas
Adriana13
nico21
carmensz
Butterfly_Amalia
adina_lg
deeoxana
rosita
acpopa
valentyna_sweetly
Gabica
clauditzuka
ioana soare
diada
Greteledelweiss
ralou
any11
laurin
clodi
alexandra_bogdan
filipoidana
alice07
nico1206
bobitica
Karina33
Danutzaaa
danire
kabunta
dorina narita
tomari
anna_sandu
Panea Laura
65 participanți

Pagina 11 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Samarineanca Lun 28 Sept 2015, 10:17 pm

Mie imi place rochia aia romantica.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Admina Mar 29 Sept 2015, 8:55 pm

Stiu ca s-a mai vorbit pe forum de vanzarea unor haine dupa tipare din Burda. Am tot cautat pe net articole si e controversata problema. Unii spun ca nu e voie, ca site-urile specifica acest lucru, clar, altii spun ca nu e legal sa interzica folosirea tiparelor pentru productia produselor, pentru ca legea apara doar design-ul, nu produsul finit. Deci nu ai voie sa reproduci tiparul si sa-l revinzi, dar ai voie sa faci un articol dupa el si sa-l vinzi. Eu asa inteleg din articolul acesta (e in engleza): link
Poate facem lumina asupra acestui aspect, eventual cu legea internationala a copyright-ului... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 29 Sept 2015, 10:45 pm

Eu nu stiu ce sa zic despre legi, dar la unele haine e greu de demonstrat ca sunt facute dupa tiparele lor, fiind destul de standard. Si cred ca nu se vor apuca sa vaneze producatori locali pe treaba asta, mai ales ca cine foloseste tipare Burda ca sa vanda haine probabil ca nu are ditamai afacerea. Un producator serios cu cifra de afaceri mare vreau sa cred ca angajeaza un profesionist pt. tipare, mai ales ca acum sunt si softuri si totul se face din computer. Imi dau si eu cu parerea ...
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de adina_lg Mier 30 Sept 2015, 12:00 am

Admina, eu am intrebat la un site care vinde tipare de la mai multi producatori, si mi s-a spus ca nu poti vinde haine facute dupa tiparele lor.
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Admina Mier 30 Sept 2015, 6:01 am

Adina, chestia e ca nu e legal sa ceara sa nu se vanda haine dupa tiparele lor. Pe site-ul pus de mine vin cu exemple concrete, de la Simplicity, de exemplu:
"The pattern, not the end product, is the subject of the registered copyright. But again, patterns are not generally copyrightable. And clothing is not copyrightable. Imagine if Simplicity had a registered copyright on the pattern for an apron. Simplicity could then prevent all others from designing and selling patterns for making aprons. Because, really, how many different ways are there to make an apron?"
Traducere: Tiparul, nu produsul finit, este subiectul inregistrarii dreptului de autor (copyright, parca asa se numeste). Dar, din nou, tiparele nu sunt in general sub drepturi de autor. Imaginati-va ca Simplicity si-ar inregistra dreptul de autor pe un tipar de sort. Ei ar putea sa le interzica altora sa faca design-ul sau sa vanda tipare ca sa faca sorturi. Pentru ca, intr-adevar, cate tipuri diferite de a face sorturi exista?

Sama, cred ca e logic ce zici (si cum explica si cei de pe site), dar de multe ori legea nu e logica. De aia vroiam sa de-mitific aceasta parere si la noi pe site. Din cate am inteles, tot pe site-ul respectiv spun ca nu exista niciun proces legat de drepturi de autor pe tipare (in State, cred ca se refera si acolo sunt cele mai multe si absurde procese).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de carmensz Mier 30 Sept 2015, 2:28 pm

Eu zic ca dupa revista Burda chiar poti face si vinde hainele realizate fara probleme. In Romania banuiesc ca doresti sa le vinzi, revista este in limba germana, in insertul care este tradus in romana nu e prevazut nimic de genul acesta care sa nu iti permita acest lucru.
Si in plus este si foarte dificil de dovedit ca un articol vestimentar e realizat exclusiv dupa un anume tipar.
Ceea ce cu siguranta este interzis e sa vinzi tiparele lor ca si cum ar fi ale tale, dar asta e cu totul alta poveste.
carmensz
carmensz
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Oct 2015, 8:01 am

Am gasit si unde s-a mai discutat de asta, tot la subiectul acesta, acum cateva luni: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In concluzie, e ok. Si gata! rade Ca ma doare capul de atatea legi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de marabr Sam 24 Oct 2015, 12:25 pm

Am cumparat din greseala 2 reviste nr 10/2015.daca e vreun doritor, sa ma contacteze.
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Sam 24 Oct 2015, 2:58 pm

Preview cu schite din Burda decembrie: link.

Folositi sagetica din dreapta imaginilor.

Tiparul acela de geaca cu fermoar e pentru barbati. Cred ca n-am mai vazut demult tipar de barbati in Burda. Dar am cumparat-o mai rar, ce-i drept Smile.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de valentinadof Dum 25 Oct 2015, 10:39 pm

Da,multumim Rosita,parca as lua numarul asta!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de raluca ecaterina Joi 05 Noi 2015, 10:10 am

Buna, nu stiu daca s-a scris si despre nr din noiembrie in care am gasit cateva lucruri frumoase: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sau  [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  sau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
Acum, eu fiind la inceput, inca nu stiu nici sa citesc un tipar dar mi-am luat revista numai buna de studiu.

Am mai gasit online modelul asta dar nu am reusit sa identific numarul Burda in care il pot gasi. Voi l-ati mai vazut sau o fi vreun preview la ce va urma ? Este usor de cusut bun pentru nivelul meu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

multumesc love kiss
raluca ecaterina
raluca ecaterina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 27/07/2015

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Sam 07 Noi 2015, 7:02 pm

Raluca Ecaterina, ultimul model pus de tine este din Burda Easy care nu apare la noi, din cate stiu. Am vazut ca saitul in engleza al Burda a inceput, de la o vreme, sa adauge la tiparele pe care le vand si tipare din Burda Easy. Tiparul pus de tine il poti vedea aici
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Raluca2710 Lun 09 Noi 2015, 2:52 pm

Buna! am gasit o pagina cu modelele Burda pe decembrie  link
Raluca2710
Raluca2710
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 17/07/2014

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de arielas Joi 19 Noi 2015, 7:48 am

Deja e postat preview ianuarie  si aici  altfel, savurati hug
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de gaza Joi 19 Noi 2015, 9:41 am

Interesante modelele din decembrie! Multumim pentru link! hug
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de barbin Joi 19 Noi 2015, 10:26 am

Multumim pentru preview-uri. Chiar ca am savurat... Cred ca am vazut pe facebook anunt ca a aparut Nr 4. Totul despre cusut.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 29 Dec 2015, 1:45 pm

Hopa! In sfarsit un sacou barbatesc in februarie!
 link  Burda 02/2016 cu schite
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de arielas Joi 07 Ian 2016, 3:26 pm

Pentru ca azi  DanaBarbu avea nevoie sa caute in arhiva burda  dar nu stia cum, m-am gandit ca va fi util pentru ea si restul fetelor care nu stiu.
Tin sa precizez ca s-a mai discutat acest subiect.
Eu am gasit o solutie de cautat in revistele burda, pe situl rusoaicei care posta preview-urile burda.
Nu stiu ruseste, dar daca voi stiti, va veti descurca mai usor ca mine.
Eu sunt foarte multumita, mai ales ca e o cautare pe multe planuri, poti cauta dupa revista, dupa model, aveti datele tehnice, etc.
De ex. Dana a avut nevoie de o rochie de ocazie pentru femei insarcinate, ei bine se poate face o asa cautare.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] intrati pe situl indicat si ca sa-l instalati apasati pe butonul 4 numerotat de la stanga la dreapta.
Se descarca in calculator, e arhivat, se dezarhiveaza, apoi dati clik pe el si se poate accesa. De acolo va descurcati singure. In general jucati-va cu butoanele din stanga ecranului dispuse in coloana.
Sau mai puteti face altfel: intrati pe pagina rusoaicei [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] iar in bara ei de sus unde e scris burdavisor, intrati acolo si veti vedea pas cu pas. Iar pentru cine intelege, e si mai bine. Eu am descoperit singura ghidandu-ma dupa imagini.
O singura problema ar fi: trebuie sa-l actualizati lunar daca doriti si luna in curs sa fie disponibila.
De ex acum al meu nu era actualizat din luna septembrie, am intrat din nou si am luna ianuarie.
Spor la treaba! love
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 07 Ian 2016, 4:52 pm

Da, si eu il folosesc la greu! Este si in engleza, e o optiune in mijlocul ecranului de deschidere, sus, unde scrie Burdavisor. Implicit e rusa, dar daca apasati pe sagetuta mica de langa, apare si engleza. Trebuie selectat la inceput, inainte de orice rasfoire. Daca ati uitat cumva, dati refresh (F5 la tastatura) si va aparea iar ecranul de deschidere.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de arielas Joi 07 Ian 2016, 4:55 pm

Mersi, am aflat ceva! love
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de danabarbu2007 Joi 07 Ian 2016, 4:59 pm

Multumesc! Pun imediat in aplicare sa vad daca reusesc! pupici!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de arielas Mier 13 Ian 2016, 4:39 pm


burda 3 2016
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de danabarbu2007 Vin 15 Ian 2016, 9:28 am

Am descoperit si eu Burdavisor si e super ! Intre timp arierlas vad ca ai postat numarul 3 care imi place mult! nu vreau sa il ratez! am observat o repetitie in nr Burda in sensul ca in fiecare nr 3 apar si rochii de mireasa ....ca tot mi-a trebuit mie recent .
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de 11simy Joi 11 Feb 2016, 12:04 pm

Buna,

stiu ca pe vremea cand eram adolescenta imi faceam modele din burda. ce-i drept eram miniona dar slaba (ca tot spuneti aici ca nu se potrivesc cu constitutia noastra). In momentul de fata am luat un numar in Dec, am vrut sa fac o geanta de umar si m-am enervat dupa descrierea respectiva, asa ca am folosit doar forma, si restul le-am facut din cap. Ceva cunostinte de croitorie am dobandit in ultimele 3 luni, facand un curs.
Am cumparat de pe site-ul lor, un singur model de fusta de piele, pentru ca vroiam sa aflu secretele (6$+1 la paypal). Nu cred ca nu le poti folosi sa faci inclusiv productie. Altfel de ce le-ar vinde? ca doar nu dau bani ptr 5 hartii sa le folosesc la toaleta?!

Vreau sa fac cateva modele din Burda, pe productie de mica serie, pana invat sa fac tiparele ptr marimi standard (cele pe c-da, am invatat).

Daca chiar sunt anapoda...va dau de stire, dupa ce fac mostrele.

Spor la lucru.
11simy
11simy
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2015

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de arielas Lun 15 Feb 2016, 9:07 pm

Burda nr. 4
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB