Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Lucru de mana, duminica?

+24
ema
diada
Greteledelweiss
Roxi_J
buburuzaroz
ioana soare
letho
Giorgi
emmancita
victoriacus
Gabica
flori de camp
Angelica18
fulguta28
vlad_mom
eriliana
europolis
scoobbyy
An-Ca2811
piciul
SilviaDumitrescu
danniela
valentinadof
Admina
28 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mier 28 Aug 2013, 10:01 pm

Subscriu la cele spuse atat de Admina, cat si de Laurin.
Un sigur lucru e cert indiferent daca credem in el sau nu : acolo sus cineva ne iubeste, exista pt noi si prin noi, chiar daca poarta nume diferite in functie de fiecare religie in parte.
Sigur se vor schimba multe in evolutia noastra, mai ales in modul de a gandi, de a percepe lumea si valorile la care ne raportam, iar prioritatile vor fi altele in momentul in care vor cadea barierele psihologice. Si totusi unii dintre noi vor trai in continuare fara a se adapta vreodata. Mai este si puterea de a-ti dori sa schimbi ceva in viata ta, iar daca acel ceva te sperie sau inca nu esti pregatit pt el oricat ai incerca nu vei reusi.
Nu este pacat sa traiesti asa cum simti sau cum te-a luminat Cel de sus.
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 28 Aug 2013, 10:45 pm

eu, uneori, tin sarbatoare si cand nu e wink , si atunci cum sa nu tin cand e? rade 

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de europolis Mier 28 Aug 2013, 10:58 pm

Zicea cineva mai sus, Ioana cred, ca pana la forum nu stia ca exista lume care chiar nu face nimic de sarbatori, si eu intru in aceea categorie. Eu credeam ca e pacat sa nu faci nimic, nu sa faci. Nu ca as fi genul sa stau, si daca sunt foarte obosita si sunt constienta ca trebuie sa ma odihnesc, ma duc in pat si "odihnindu-ma" ma gandesc cate puteam face cat stau eu ca pasa in pat. Cred ca aveam asa de putin timp pe lumea asta si mai pacat e sa-l irosim. Cel de sus isi permite sa stea ca a lui e vesnicia..parca, insa NOI avem timp limitat din pacate kiss
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 28 Aug 2013, 11:00 pm

asa si daca e limitat trebuie sa le facem pe toate? Eu nu am teluri asa marete. Ce pot lasa pe maine de ce sa nu las?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de europolis Mier 28 Aug 2013, 11:03 pm

Pai, cred ca esti pe alt canal Smile este vorba de hobby, vasele le las si eu pe alta data dar nu si ce am in mana rade (nici pe alea dar..hai)
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 28 Aug 2013, 11:06 pm

eee daca e vorba de ce tii tu in mana... nu ma bag. wink rade 
Iar daca e vorba de hobby atunci inseamna ca cel mai mare hobby al meu e sa dorm, sa stau talanita in pat...

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Mier 28 Aug 2013, 11:48 pm

Laurin, esti o scumpa. Imi place cum ai expus parerea ta. Ai pus punctul pe I.Flowers 
"Iar daca e vorba de hobby atunci inseamna ca cel mai mare hobby al meu e sa dorm, sa stau talanita in pat..." Daca ai stii ce "invidiez" eu persoanele care pot sa iubeasca patul (nu te gandi la prostii, ca nici eu wink ), asa mult. Nu sunt nici pe departe fata mosului, dar la mine daca e de somn, ma intind, altfel nu vad rostul. Si duminica zau ca as sta sa ma uit in frunze, dar macar o mancare, un suc, o praji si tot fac. De impletit am mai impletit, chiar fara vina.
Si mai e una, parca mi se pare mai logic sa se tina sarbatorile cu rosu, decat toate duminicile. Adica 52 de duminici, plus vreo 30 (macar) de sarbatori cu rosu, inseamna aproape 3 luni de stat degeaba, daca nu ma insel. Cam mult...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 29 Aug 2013, 12:01 am

sper ca nu s-a inteles ca ei duminica si in zi de sarbatoare nu ma dau jos din pat decat pentru necesitati fiziologice. Ca asa mi-ar place e una doar ca..... nu se intampla asa. De cusut, crosetat, tricotat, margelit, si ce mai intra in categoria hobby nu fac duminica sau in zi sarbatoare. Si ma refer la sarbatorile scrise cu rosu si vechi nu cele inventate acum dupa revolutie. Si nu spal in aceste zile. In rest... fac cam de toate. Daca sunt ne spalata la cap si nu e urgenta nu ma spal dar daca e o urgenta... ma spal wink 
Asta asa ca sa nu credeti ca eu stau talanita in pat cat e ziua de mare, cate sarbatori are
calendaru rade
dar si cand imi vine sa stau talanita... poate sa nu fie nici scrisa ziua in calendar ca eu tot nu fac nimic.wink rade 

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de valentinadof Joi 29 Aug 2013, 7:27 am

Vorba lu' Creanga:Dea Domnul sa fie tot anu' zi de sarbatoare,doar doua zile de lucru si-atunci sa fie praznic si nunta!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Greteledelweiss Joi 29 Aug 2013, 10:36 am

De mult n-am mai ras cu pofta ... chiar asa a zis Creanga? Buna treaba, deci trecem de la munca la distractie...ce-mi place, ca orice ar fi, romanul a stiut dintotdeauna sa bea, sa manance si sa se distreze bine indiferent daca era sau nu sarbatoare in calendar. Daca e chef, atunci chef sa fie. Si fetelor, vedeti ca azi e sarbatoare cu rosu rade
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Joi 29 Aug 2013, 12:03 pm

" Moromete
- Toata ziua stai la drum si bei tutun si la sfanta biserica nu vrei sa mai vii! Ilie, in fundul iadului ai sa ajungi! Sa fi auzit ce cazanie s-a citit azi: ca nu cel ce se ingrijeste de viata asta, care e trecatoare, o sa vie in imparatia lui Dumnezeu! Ridica-voi ochii mei spre ceruri si voi preaslavi marirea Ta!
- Si da-ne noua, Doamne, cat mai multe leturghii si colive si adu cat mai multe proaste la biserica! Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh pe ma-sa de popa cu preoteasa lui si cu tot comitetul lui bisericesc! raspunse Moromete Catrinei, care se intorcea de la biserica si se oprise langa stanoaga.
- Ce se mai bucura Satana cand te aude! continua Catrina cu busuiocul in mana. Uite asa bate in pumni de bucurie!
- Du-te, fa, d-aci, zise Moromete vesel"



p.s. rade e mult prea tare... scuze daca am suparat pe cineva, dar n-am zis eu, ci Marin Preda, acum 50-60 de ani.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de valentinadof Joi 29 Aug 2013, 12:09 pm

Citatul e din Amintiri din copilarie,daca nu ma insel atunci cand povesteste de ce nu se da  el dus in toamna lui 185..din satul lui natal.

Si Admina mi-ai luat citatu' din gura!hug
Superb,absolut!
Si va mai recomand sa cititi si nuvela lui Slavici,Popa Man!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Joi 29 Aug 2013, 2:22 pm

Superb Admina!!!
Silvia, acum inteleg de ce incurajai tu sa nu se spele lumea pe cap in zi de duminica!!!
Daca stai sa te uiti la ce discutam noi, si discutam despre arii restranse cu traditii si obiceiuri, dar daca am pune in calcul toata lumea de pe pamantul asta???
Voi chiar credeti ca toata lumea tine duminica la fel ca noi??? Si daca nu, unde se duce lumea asta?? Se duce in iad pentru 3 rochite spalate in zi de duminica??? Ganditi-va ca noi ne limitam si ne raportam la ce stim strict, ba mai sus de asta ne place sa judecam pe cel de langa noi ca face sau nu treaba in ziua de duminica.
Aveam o paznica turcoaica la internat, care ca dati seama ca in tura de duminica dupa masa, cand majoritatea erau plecati acasa avea un sport la tricotat de numa. Ei bine ma uitam la ea si ma tot intrebam ''cum poate lucra in ziua de duminica?'' Pana intr-o zi cand am intrebat-o. Mi-a explicat ca pentru ea duminica mea este egala cu vinerea ei. Nu am inteles pe moment ci in ani de zile!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de piciul Joi 29 Aug 2013, 5:53 pm

SilviaDumitrescu a scris:eu, uneori,  tin sarbatoare si cand nu e wink , si atunci cum sa nu tin cand e? rade 
Si pe mine ma bate gandul deseori "ca azi ajunge atata munca"! In zi de sarbatoare eu incerc sa citesc! Dupa ani cand nu am avut cum sa nu fiu "brici" cu ale casei...ca altfel nu avea cine face dupa mine, acum recuperez citind!
Azi e sarbatoare pentru x oameni ai planetei si e bine sa respecte obiectiv, obiceiurile! (adica sa nu fim mai catolici decat papa)
Pe mine cel mai mult ma intriga de Pasti...si intr-o familie mixta adica catolica + ortodoxa, sarbatoarea e a la long....Sa tot sarbatoresti!
...sa ma repet: pacatul este in gandurile rele si invidia dusmanoasa; energia lor fac mult rau!
In rest sa auzim de bine...sunt atatea lucruri de facut si timp sa fie si pace si bucurie in cea ce faci...parca Confucius a spus
" Alege-ti o slujba pe care s-o iubesti si n-o sa muncesti nici o singura zi in viata ta!"
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB