Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucru de mana, duminica? EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Lucru de mana, duminica? EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Lucru de mana, duminica? EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucru de mana, duminica? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Lucru de mana, duminica? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucru de mana, duminica? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucru de mana, duminica? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucru de mana, duminica? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Lucru de mana, duminica? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucru de mana, duminica? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Lucru de mana, duminica? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Lucru de mana, duminica? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Lucru de mana, duminica? EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lucru de mana, duminica? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lucru de mana, duminica? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lucru de mana, duminica? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lucru de mana, duminica? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lucru de mana, duminica? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lucru de mana, duminica? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lucru de mana, duminica? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Lucru de mana, duminica?

+24
ema
diada
Greteledelweiss
Roxi_J
buburuzaroz
ioana soare
letho
Giorgi
emmancita
victoriacus
Gabica
flori de camp
Angelica18
fulguta28
vlad_mom
eriliana
europolis
scoobbyy
An-Ca2811
piciul
SilviaDumitrescu
danniela
valentinadof
Admina
28 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Sfaturi Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Aug 2013, 10:44 am

Pastrati sarbatorile si duminicile, cand vine vorba de lucru de mana? Ma gandesc ca s-au mai schimbat vremurile si daca ne gandim bine, lucru de mana nu implica numai cusut si impletit ci si multe alte hobby-uri cu margele, modelare fimo, decupaje, etc. Traditional nu era voie sa lucrezi, sa muncesti (la camp, in curte, in casa, sa cosi, sa speli, sa maturi si sa faci mancare). Pe vremea aia barbatii munceau mai mult, femeile se ocupau de treburile casei si aveau timp toata saptamana, sa tina totul sub contol. Dar acum nu prea e timp in restul zilelor de hobby-urile noastre, daca avem un serviciu, raman doar sambata si duminica, pentru relaxarea asta. Eu personal nu o vad ca pe o corvoada, decat daca din asta traiesti si uneori te mai saturi, mai obosesti, meriti o zi de pauza. Dar daca asta faci de placere (nu ca sa vinzi), mai e vazut ca o munca grea?
Voi tineti duminicile si sarabtorile, cu abstinenta de la lucru de mana?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de valentinadof Dum 25 Aug 2013, 11:17 am

Eu tin sarbatorile c-asa am fost educata.Ca-i pacat sa lucrezi!Doar daca faci ceva ce-ti trebuie musai in zi de sarbatoare,mancare de exemplu,sau sa ai grija de animalele din curte,nu-i pacat!scratch 
Ideea era ca daca faci treaba ti se intampla ceva rau ,tie sau copiilor,etc.
Si daca ti se intampla ceva se spunea:aha!ai vazut daca faci treaba in zi de sarbatoare!?
La vremea asta cred ca tine de sentimentul de culpabilizare.Daca te invinovatesti pt ceea ce faci, clar,subconstientul lucreaza si se pot intampla diverse pe care sa le pui pe seama lucrului in zi de sarbatoare.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Dum 25 Aug 2013, 11:24 am

Eu tin, daca e vorba de lucru de mana asa cum te-ai referit. Fie daca si e placere pentru mine. La fel ca Valentina, din educatie tine, nici daca ma bati nu pot lucra. Mai gresesc cand e o sarbataore si nu aflu in timp, aici nu am cu cine vorbi despre sarbatori crestine, in calendar ma uit dar mai si uit.
Daca e vorba de lucru zilnic , da fac mancare duminica ca si duminica mancam, nu stau toata ziua la cratita dar bag la cuptor ceva, nu spal rufe dar mai calc necesarul pentru luni, asta duminica seara si lucrez la serviciu duminica. Ma rog o fi pacat dar prefer sa imi iau sambata sa mai pot face ceva prin casa/hobby/platit facturi. Daca stau bine sa ma gandesc e pacat si unde lucrez asa ca...tre sa traiesc si eu si altii pe langa mine.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Dum 25 Aug 2013, 11:48 am

Exact. Citeam pe un forum de goblen, multe forumiste scriau: vai, cand cos sambata seara, mi se incurca ata, ma intep, ies noduri... Ma gandeam, doar atunci se incurca ata si va intepati sau doar atunci observati?Smile 
Asa cred si eu, ca multa lume gateste, mai deretica prin casa, nu mai zic in curte ca trebuie facute multe. Uite acum sunt la curte, la tara si aud un gater sau o drujba de cateva ore, deci chiar cand lumea ar trebui sa fie la biserica sau macar linistita. Taie lemne omul, ca vine frigul, in curand.
Eu sunt intr-o perioada de schimbari, in mansarda mea (a se citi unde am stolul de turturici, adica in cap). Pana acum am trait cu multe conditionari din trecut, din copilarie, din adolescenta, tipare insusite de la altii, de la ai mei, prieteni, etc. Nu sunt eu, nu ma reprezinta, dar le-am tarat dupa mine, ca asa e bine. Asa esti mai in siguranta. Credeam in zodiac, in horoscop, dar oare cate ne-am casatorit cu barbati compatibili cu zodiile noastre? Cati am avut zile bune, doar cele care scriu la zodiac? Oare ne racesc copii doar cand spalam o carpa de vase duminica?  Oare mai suntem superstitiosi ca pisica neagra atrage ghinioane, daca avem pisica neagra pe post de animal de casa (ai mei au pisica neagra de vreo 12 ani)? Oare nu e la fel si cu tinutul duminicii, cand vine vorba de treburi uzuale: sters cu mopul dupa ce facem dus, facut mancare, spalat vase, spalat parul? Care e diferenta intre a face de mancare (intre noi fie vorba, putem gati si sambata, daca vrem sa fim mai catolice decat Papa) si a coase ceva pentru a face cadou sau ceva ce facem cu drag.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

alesianicolau apreciază acest mesaj

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 25 Aug 2013, 11:56 am

Admina a scris:: sters cu mopul dupa ce facem dus, ...................., spalat parul?
sa te speli? Duminica? Sa te speli la cap? si mai grav =))))))))
Ma scuzati nu m-am putut abtine . dupa unii/unele nici sa te speli nu ar trebui in zi de sarbatoare =))))
P.S nu am emoticoaneee. Cine a furat icoanele de deasupra ferestrei de mesaj? Sad(

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

alesianicolau apreciază acest mesaj

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Dum 25 Aug 2013, 12:09 pm

Ohhh asta cu sambata seara zid zid 
Mama era asa, gata se facea 4 dupa masa trebuia sa lasi lucrul si sa te pregatesti de duminica. Uneori avea explicatie, ea schimba asternuturile sambata seara, spala pantalonii la baieti sambata seara (dar nu cosea sau tricota zid ), facea mancare si pentru duminica. V-am zis ca sunt dintr-o familie de credinciosi care nu pomeneau nici pe necuratul macar in soapta, si chestia asta era mereu o vesnica discutie. Insa mamaliga faceam mereu duminica la 12, asta nu era mancare??
Eu acum lucrez sambata seara cam pana pe la 8-9 si nu m-am intepat, nu mi s-a incurcat ata si nici nu am desfacut. Cred ca chestiile astea is in capul nostru.
Daca aveti dovezi ca gresesc chiar va rog sa ma ''atacati'', promit ca nu ma supar.
Uneori uitam de sarbatoare, sa va zic cate masini de rufe am spalat??? Daca mi s-a intamplat ceva nu am dat vina pe asta sub nici o forma. Si nici nu am facut conectie, ca nici nu am pus pret pe asta, am zis cu Dumnezeu inainte, o sa ma uit mai atent si gata.
Silvia, eu vesnic m-am spalat duminica pe cap si sa zic si de ce...ma plictiseam, ce sa fac?? Un dus, o baie, sa ma incalzesc in apa fierbinte.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

alesianicolau apreciază acest mesaj

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de piciul Dum 25 Aug 2013, 12:28 pm

Oooo, ce subiect! Duminica e duminica! Sa ne odihnim! Cu masa si mancarea e clar stomacul nu are duminica! Animalele la fel...cel mult nu le faci curat in grajd si cotet...asta daca nu apare vreo urgenta.
Ei de cusut si tricotat crosetat...mai bine luni..sambata...duminica, eu mai fac gheme..dar seara...dupa 16...sau descifrez diagrame...sau potrivesc materiale...calc rufe, spre seara..si da, cand nu aveam timp si se ingramadeau toate, mai spalam duminica....dar am observat ca daca ingrijeam florile duminica..se ofileau...daca lucram ceva duminica..nu era ok cu acel ceva...
Timpul nemilosul are legile lui si cu natura incearca sa ne faca sa gandim ce e bine si ce e rau, la un moment dat!
Prea multe superstitii, prea multe obiceiuri sufoca chiar credinta.  Exista oamenii care merg la biserica se roaga tin sarbatorile..si te miri de ce nu le merge bine..si chiar au greutati mari.....aceia, am observat, ca degeaba se roaga, daca gandesc urat despre toti, barfesc, rautati gratuite si invidie in toate gandurile. Asa apare raul din ei si de langa ei....
Hai ca am sarit subiectul! E timpul pranzului! Pofta buna si voua! spal vase 
P.S. Silvia ecomotionurile sunt acolo dar pe trei randuri e o rubrica sus "mai multe smilies-uri" book
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de valentinadof Dum 25 Aug 2013, 12:41 pm

Da,stiu si mama mea zice sa nu pui apa la flori duminica,se ofilesc!Dar eu nu pot priva florile mele pe care le iubesc enorm nici macar o zi fara apa!In zilele toride le pun si dimineata si seara indiferent ca-i duminica sau nu!Si am niste flori superbe,de ma-ntreaba mama, ce le fac?!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Dum 25 Aug 2013, 12:46 pm

Nu ai sarit Piciu subiectul, pentru ca duminica este cu referire la religie. Cand eram copil am mers la sora mea la Bucuresti unde ea avea o vecina adventista, o doamna foarte batrana, intr-o duminca am mers la ea sa o salut doar ca am vazut-o ca se uita pe geam. Atunci ea mi-a spus ca duminica nu facea nimic, nici mancare nici spalat vase, nimic. Avea pe masa niste vase acoperite cu servetele albe cusute cu flori, cred ca mancare avea ca dintr-un vas iesea o coada de lingura si biblia. Citea si se ruga toata ziua. Cred ca era ok pentru ea, dar nu se aplica general, ai bebelus, il lasi pipilit si cacait ?? Nu incalzesti laptele ca nu ai voie sa atingi aragazul? Nu speli sitcla de lapte ii dai asa pana se acreste totul?? Depinde de clima si de multe.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de An-Ca2811 Dum 25 Aug 2013, 1:43 pm

danniela a scris: ai bebelus, il lasi pipilit si cacait ?? Nu incalzesti laptele ca nu ai voie sa atingi aragazul? Nu speli sitcla de lapte ii dai asa pana se acreste totul?? Depinde de clima si de multe.
Cica daca ai copil mic nu este nicio interdictie in a spala,a pregati mancarica pentru el... asa stiu eu si asa am si facut.Oricum niciodata n-am lucrat duminica sau de sarbatori, intentionat, doar daca era o sarbatoare mai putin cunoscuta si mi-a scapat si.....dar nu duc la extrem chestia asta.
An-Ca2811
An-Ca2811
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 159
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/11/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de scoobbyy Dum 25 Aug 2013, 2:02 pm

Buna ziua!
Iata un subiect interesant. Copilaria mea a fost alatuti de bunici! De la bunica ne-au ramas si acum cateva obiceiuri, pagane sau nu. In vremea aceea nu aveam voie sa spalam luni, miercuri, vineri, deoarece acestea sunt zile de post. Duminica a fost " a șaptea zi" de la cladirea lumii, in care Dumnezeu s-a odihnit. Eu nu cos sau spal duminica, dar sambata cos pana pe la 23, ceea ce contrazice ce spunea bunica ca dupa asfințit ne pregătim pentru sărbătoare!
Sunt fel si fel de păreri, dar consider ca undeva intervine si credinta. Nu poti merge dimineață la biserica si apoi sa te apuci de cusut, dupa parerea mea. Imi cer scuzr pentru ca folosesc exemplul de " cusut" dar asta se aplica in cazul meu.
Sunt multe obiceiuri care se bat cap in cap, la urma urmei contează ca noi ca indivizi sa ne simțim împăcați cu ceea ce întreprindem! Si eu am fost tentata sa mai fac cate ceva duminica, de exemplu sa croiesc, dar spiritul in care am fost crescuta nu ma lasă.
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Dum 25 Aug 2013, 2:08 pm

Cred ca Admina intreba mai mult la hobby-urile referitoare la margelit, lucrat cu hartia etc. De ex a-ti face felicitari pentru vanzare in ziua de duminica?? (executarea nu vazarea rade ) A-ti intinde margele pe ata in ziua de duminica?
Cusutul si crosetatul/tricotatul sunt obiceiuri vechi, mult prea vechi sa mai intre in discutie ....
Scooby si eu ma gandeam la fel ca tine, dar...am ramas doar cu tentatia!!
Insa caut modele pe net, salvez tipare etc!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de europolis Dum 25 Aug 2013, 4:08 pm

Nu ma consider credincioasa nici atee nu pot sa zic ca sunt (cred si eu in ceva acolo sus necunoscut) si lucrez, spal, calc, etc, de sarbatori daca atunci am timp liber. Nu aruncati cu pietre:wink: 
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de eriliana Dum 25 Aug 2013, 5:46 pm

Fascinant subiect...ca si voi , provin dintr-o familie credincioasa cu frica de dumnezeu cum se spune...dar in același timp bunica mea (de la oraș) duminica nu lucra, dar avea grija de nepoți pentru a le da liber copiilor deci , făcea mâncare, si parca o  aud si  acum cum zicea off ce lunga e ziua de azi...am atâta treaba... .Bunica de la tara insa avea 8 copiii asa ca, daca era cazul ,cosea,spala,calca...Eu duminica dimineață stau (câteodată merg la biserica) daar după ora 17 ma apuc de croșetat sau împletit..nu mi se pare ca greșesc...greșit mi se pare sa nu ajut pe cineva atunci când pot, greșit mi se pare sa bârfesc,sa fac rău...nu cred ca Doamne -Doamne ma va pedepsi pentru ca lucrez...(pentru mine lucrul de mana e relaxare, calmare a nervilor si oare ce e mai bine cu medicamente anti stres luate cu pumnul sau croșetatul ?) de multe ori lucrez la calculator dacă trebuie....asa ca...Eu cred in proverbul ala care spune cam asa :stau când n-am ce lucra, postesc când n-am ce manca....Mi-aduc aminte , copil fiind ,am mers  in zona Sibiului si duminica dimineața    femeile erau la biserica, iar după amiaza erau in gradina,făcând treaba...fiecare (cred cu tarie asta) trebuie respectat pentru deciziile lui...am vorbit prea mult...scuze!
eriliana
eriliana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 25 Aug 2013, 7:44 pm

Duminica e pentru odihna si relaxare, nu? Pai eu cel mai bine ma relaxez si-mi odihnesc ginditorul mesterind cite ceva...margele, polimer, decupaj...si daca ma maninca palmele atunci...Nu sint genul care sa se odihneasca stind degeaba, iar plimbarile ma obosesc, prefer coltul meu cu materialele mele. Doamnelor, creatia artistica nu are duminici si zile de sarbatoare!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de europolis Dum 25 Aug 2013, 7:49 pm

Big like vlad_mom wink 
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de fulguta28 Dum 25 Aug 2013, 8:24 pm

Sar atele si peticele pe langa mine de numa' numa'. Duminica este singura mea zi libera cand pot sa croiesc ceva pentru ca este si sotul acasa si se poate ocupa doar el de copii. Eu sunt de serviciu de luni pana sambata 24 din 24. Smile) Sarbatorile mari le tin doar in ziua respectiva, insa cand sunt sarbatorile de Paste si Craciun, cam 3 zile.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 25 Aug 2013, 8:39 pm

Si eu care credeam ca sunt singura care se relaxeaza lucrand duminica.Nu lucrez in fiecare duminica,dar daca sunt suparata sau ma plictisesc,e modul in care-mi incarc bateriile.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de flori de camp Dum 25 Aug 2013, 9:13 pm

Şi eu lucrez duminica, dacă sunt acasă şi nu am musafiri. Mă relaxează şi nici nu am stare. Trebuie să fie un film prea bun de văzut ca să nu "dau din mâini". wink 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Gabica Dum 25 Aug 2013, 9:29 pm

Si eu lucrez duminica; de obicei plecam la tara in weekend, acolo tot timpul e cite ceva de facut. Sunt multi care -si fac portile invartind de zor betonierele, au oamenii servici zi- lumina, dar incearca sa aiba grija si de gospodarie. si eu sunt de parere ca daca nu am treaba stau, dar daca am chef si inspiratie sa incerc un model crosetat de ce nu? stiu pe cineva care se jura ca duminica nu misca un deget, dar anul acesta s-a chinuit rau sa-si ia de pe camp iarba cosita: n-o intorcea bine sa se usuce, ca venea ploaia. intr/o duminica s-a dus in camp cu furca si a luat-o; norii negri ce veneau amenintator l-au facut sa uite ca era duminica.
intrebare: cand invelesti frumos mireasa la nunta nu e tot lucru de mana?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de victoriacus Dum 25 Aug 2013, 10:11 pm

Eu nu dau cu sapa, nu spal (decat daca este ceva foarte urgent), nu cos de mana( ca nu imi place, nu ca ar fi duminica Smile))
Dar fac mancare, spal copiii seara inainte de culcare si pe cap, si noi la fel9 ca in fiecare zi) ca doar nu 'om pleca Lunea la treburi nespalati Smile)
Si , cum pentru mine crosetatul este un hobby si o relaxare, nu o munca adevarata, mai lucrez si Duminica. Dar nu de sarbatorile mari.
Eu cred ca important este sa nu facem rau, sa ne vedem de "gradina" noastra, nu de a altora, samd
Astea sunt importante,nu daca mai coasem un nasture, sau daca facem mancare.
Dumnezeu ii "pedepseste"pe cei lenesi (sau asa ar trebui Smile) , nu pe cei muncitori
Vorba aia: Nu lasa pe maine ce poti croseta azi Smile))
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de emmancita Dum 25 Aug 2013, 10:16 pm

Cand eram la mama fata wink nu lucram in zi de sarbatoare, asa am crescut...dar de muuulti ani de cand am plecat de-acasa nu mai respect la fel, lucrez cand pot, cand am timp si cand am chef. Lucrul de mana ma relaxeaza enorm, chiar ma gandeam eu ca nu mai lucreaza nimeni ca mine, duminica mai ales. Si am un spooor!!
Imi zicea baiatul meu acum cateva zile ca ma vede facand treaba prin casa, curat, mancare, rufele...si apoi ma asez sa tricotez ceva si ma intreaba cand ma odihnesc si eu ca tricotatul tot treaba e! I-am explicat ca asa ma odihnesc eu.hug Unii prefera sa doarma sau sa se uite la tv, eu prefer sa lucrez ceva.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Giorgi Dum 25 Aug 2013, 10:25 pm

rade "Nu lasa pe maine ce poti croseta azi "

Buna de tinut minte!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Lun 26 Aug 2013, 12:17 am

Ma refeream la orice lucru cu mana, ca nu mi se pare normal sa nu ai voie sa cosi si sa impletesti, dar sa ai voie sa faci fimo, sa faci bijuterii, felicitari, etc. Pai ce, noi suntem mai catolice decat Papa?wink 
Azi am cusut, cred ca doar asteptam o scuza. Nu am incurcat nimic, desi o sa descos o cusatura facuta din graba, fara sa descalc. Dar oricum n-am terminat ce am inceput, ca nu era timp. Eu cos doar la curte, la ai mei, am mutat masinile de surfilat si cusut aici si mi-am insirat toate. Sambata nu stiu ce am facut ca a trecut imediat, facand mancare, sucuri, dormind (mi-am incarcat bateriile) si m-am trezid sambata seara ca nu am terminat fustita pe care trebuia sa o dau cadou. Am promis ca o termin saptamana viitoare si o duc, desi petrecerea a fost azi.
Ideea e ca ne luam dupa aceste obiceiuri, fara sa le mai selectam. Dar oricum nu mai respectam multe din ce tineau bunicii nostri si vad ca nu am disparut ca specie, nu ne-a batut Dumnezeu. Am inceput sa fac alergie cand aud: "frica de Dumnezeu" si asteptarea pedepsei, pentru pacatele pe care credem ca le facem. Cred ca-L putem cinsti si altfel (prin iubire de semeni, fapte bune, caritate, altruism, etc.) decat prin a sta cu mainile in san, in ziua de duminica. peace Nu am de gand in a-mi face un obicei din cusutul in zilele cu rosu, dar nici nu le voi pandi special.

p.s. Silvia eu stiam ca e cel mai mare "pacat" sa faci laturi duminica si de sarbatori. Deci spalatul sub orice forma, pica. Si chiar ma uitam ca era plin la o spalatorie auto, duminica pe la vreo 6-7 seara.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de letho Lun 26 Aug 2013, 12:41 am

Eu nu lucrez duminica si sarbatorile mari. Nu pentru ca as fi bisericoasa/religioasa: am si eu acolo sus ceva in care cred dar fara a habotnica. Asa am fost crescuta si asa se simte constiinta mea bine.  Acasa asa era: nu se lucra de mana si nu se lucra pamantul. Asa fac si eu. Sambata nu tin cont, lucrez pana la 12 noaptea daca e cazul. Duminica fac mancare, fac curat, calc, fac de toate in afara de ac, andrele, croseta, foarfeca, din astea. Spal rufe doar daca e urgent. Poate mai cos un nasture daca trebuie. Nu lucrez pentru ca nu pot, exista undeva acolo o frica dincolo de orice argument logic. Nu cred ca D-zeu a facut o lista cu treburile care se fac si care nu se fac duminica, ce e considerata munca si ce e placere. Daca lucrezi in sarbatoare se spune ca nu-i pacat daca nu stiai ca-i sarbatoare. Daca lucrezi "de claca" nu-i pacat, matusa mea ne lucra mie si altor nepoti duminica pentru ca spunea ea, atata vreme cat nu e pe bani nu-i pacat. Stiu un preot care dupa slujba de duminica ii chema pe oameni la munca la biserica cea noua.  In sat la mama daca cineva avea de munca la o casa sau alta munca grea, vecinii se adunau duminica la claca. Fiecare are propriile convingeri si credinte. Eu nu judec si nu vreau sa fiu judecata. Daca X isi lucreaza pamantul duminica, cine sunt eu sa judec? poate e bine, harnicia e o virtute, nu? poate nu e bine, ca nu respecta ziua sfanta. In final e bine cum zice constiinta lui ca e. Cu sarbatorile mari e cam la fel doar ca se intampla des sa le uit si sa am spor la lucru ca in nici o alta zi. Dar in general le tin la fel ca pe duminici, cat din convingere, obisnuinta, teama, undeva pe acolo
Ai scris, Admina, despre spalatul duminica: am mai auzit-o sub diverse forme dar cumva legata de superstitii, nu de religie. Ca n-ai voie sa speli sambata cand dai de pomana ca dai laturi la morti si diverse de genul. Si mai era ceva cu spalatul pe cap. Eu nu tin cont de ele dar de multe ori linia dintre religie si superstitie pare asa de subtire! Mi-am amintit cum m-a luat intr-o seara o vecina la rost ca de ce duc gunoiul dupa asfintit! Ori alta vecina m-a dojenit cand i-am dus o farfurie cu mancare de pomana: cum sa nu-i dai si paine?? Dar poate nu-i placea painea? :zid:Hai ca iar intru pe aratura ...
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB