Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

+41
piciul
gabriela1554
Marchioness
ilincaili
aniel
despina13cucli
Admina
allycrosman
danniella_l@yahoo.com
Phlom
manton
nico21
afilimonb
orhapetru
arielas
sirbu adriana
Anca3dd
maravela lucia florina
teisoara
CarmenClaudia
i.xell
Karina33
adii
Floren
GoodStyle
ismi3ismi
geanina_scumpica
stejara
oanaraluca
emadcn
valentinadof
tomari
urecheluminita
MagdaMarin
rosita
gobelin
AcidoR
aidil
emmancita
elutzamicutza
diada
45 participanți

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Dum 04 Aug 2013, 10:03 am

Petru, dispozitiv din ala am avut si eu pentru uber (pare la fel), sa vad daca-l mai gasesc si am unde sa-l prind.
Tomari, incerc azi cum m-ai invatat. Merci.hug Am facut 6 draperii, mai am 5 si un val de material de asternut, sa-l lucrez pentru neamuri. Merge mult mai repede acum, dar nu ies tivurile atat de egale pe cat as vrea, mai ales ca are viteza masina.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Mar 06 Aug 2013, 8:34 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Dum 04 Aug 2013, 10:49 am

Daca se poate prinde de masina si merge atunci e ok; asta e dispozitiv pentru tiv si se ataseaza la masina de acoperire (uberdeck ) Merrylock.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pretul acesteia este undeva la 80 lei , adica destul de mult avand in vedere ca un dispozitiv pentru industriala costa 6 euro. Pentru uberdeck sunt 3 marimi de 6,12,si 15 mm, iar pentru industriala sunt de la 3.2 la 60 mm ( 20 dispzitive ).
Admina  daca il incerci si merge sa ne dai de stire wink 

Fir intins cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 28 Noi 2013, 3:50 pm

Vad ca nu a mai scris nimeni la industriale......
am avut zilele astea de cusut bentita pe anumite materiale si m-am gandit sa scriu si aici poate inteseaza pe cineva Smile

este un dispozitiv de format si de atasat bentita ( dispozitiv Einfass ) :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

atasat pe masina arata asa :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si se poate face bentita/bias de diferite latimi si se poate coase pe diferite materiale cu grosimi variabile ( am testat si pe vatelina...dar nu cred ca pune nimeni banda la vatelina rade rade )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pentru toate doamnele si domnisoarele de pe forum kiss 
fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de stejara Joi 28 Noi 2013, 8:48 pm

Cu dispozitivul acesta de bordaj, poti faca si siretel, se coase si la marginile posetelor, eu una am cusut la serviciu la cizmulite, iese super, si recunosc, ca imi place sa cos , la incaltaminte are altfel corpul fata de masina industriala de confectii textile-imbracaminte!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de geanina_scumpica Joi 28 Noi 2013, 9:18 pm

Buna seara nu stiu daca postez corect aici daca nu rog adminele sa ma scuze .Am vazut in panou ca se discuta despre masinile industriale si mi-am adus aminte ca ......Sa incep cu inceputul aici la mine o data pe saptamana se face un fel de targ si am gasit de vanzare in una din aceste zile niste ace pentru masina de cusut pe care persoana in cauza le vindea cu 5 lei setul siiiiiii cand le-am vazut am fost foarte bucuroasa mai ales ca de unde imi luam eu ace erau cam 30 de lei setul de 5 ace acestea au 10 asa si foarte happy le-am cumparat pe toate pe care le avea in ideea oooo mama am ace pentru 2 ani de acum ,am ajuns acasa si am constatat ca mie nu mi se potrivesc la masinele mele de cusut pentru ca sunt casnice atunci nu mia venit asta in cap ca atare mam desumflat repede ce putin a tinut bucuria asa si cum ziceam miam adus aminte ca tin niste ace aiurea pe care nu le pot folosi si pe care as dori sa le vand tot cu 5 lei setul cu cat leam cumparat mai jos va pun o poza cu acele pe care le am doritoarele sa ma contacteze pe pm daca doriti o poza mai de aproape la unul dintre seturi si inca o data imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Noi 2013, 9:34 pm

De unde cumperi tu ace cu 30 lei setul?Eu iau cu 9 ron setul de 5 ace pentru casnice din cele Millward pentru jerse,iar cele pentru alte materiale dau maxim 3.5 ron pe 10 ace.
Eu vad in poza ca ce ai luat tu sunt ace pentru masini industriale,nu-i asa?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 28 Noi 2013, 9:36 pm

geanina_scumpica,ca sa le putem cumpara ,trebuie sa vedem ce scrie pe ele...si in pozaa nu se vede clar scrisul...acele sunt pt tot felul de masini industriale,nu se cumpara ca painea...love
de exemplu,mie imi trebuie ace din clasa DBX1 / 16X231 .scrie asa ceva pe vreunele?;iar setul de 10 astfel de ace il iau cu 8 lei
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 28 Noi 2013, 10:04 pm

stejara a scris:Cu dispozitivul acesta de bordaj, poti faca si siretel, se coase si la marginile  posetelor, eu una am cusut la serviciu la cizmulite, iese super, si recunosc, ca imi place sa cos , la incaltaminte are altfel corpul fata de masina industriala de confectii textile-imbracaminte!
asa este, dispozitivul se mai numeste si " de bordare " si sunt cam 2 tipuri , cel care l-am descris mai sus si acesta :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

care se ataseaza pe masina. eu am optat pentru celalat, chiar daca este mai complex montarea lui ( se schimba transportorul, placa de ac si piciorusul , proces care dureaza 5 min ) dar rezultatul final este pe masura...am atasat bentita la o pilota de vara si a iesit perfect, am facut din matlasat alb cu vatelina de 120 g/m pilote pt copii si arara chiar bine Smile



ismi3ismi a scris:geanina_scumpica,ca sa le putem cumpara ,trebuie sa vedem ce scrie pe ele...si in pozaa nu se vede clar scrisul...acele sunt pt tot felul de masini industriale,nu se cumpara ca painea...love
de exemplu,mie imi trebuie ace din clasa DBX1 / 16X231 .scrie asa ceva pe vreunele?;iar setul de 10 astfel de ace il iau cu 8 lei
geanina_scumpica
pentru o sticla de "cico " va traduc eu despre acele din poza..........sunt mai multe feluri, mai multe marimi si diferite tipuri de varf

ismi3ismi
acele DBx1 inseamna ac cu cotor subtire , pentru masina simpla liniara, dar in functie de producator le gasesti si cu alte coduri inscriptionate pe cutie
fir intins cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 28 Noi 2013, 10:18 pm

orhapetru,te rog,vezi tu ceva care sa-mi trebuiasca mie,din acele geaninei?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de geanina_scumpica Joi 28 Noi 2013, 10:21 pm

am mai pus o poza cu fiecare din modelel pe care le am sper ca se vede mai bine si in plus am pus si o cutie goala cu acele la care ma refeream si cred ca costa atat pentru ca sunt pentru materiale elastice eu mai mult pe astfel de material cos Sad((( [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] " /> nu stiu de ce se vede invers dar puteti salva poza in calculator si sa o intoarceti si sa o mariti ca sa vedeti mai bine ce scrie.Va multumesc
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 28 Noi 2013, 10:50 pm

la pagina 4 am postat tipul de ac si de varf cel mai des intalnit de la firma Groz-beckert, dar asta nu insemana cu nu sunt si alte tipuri mai putin folosite.

am cerut cam putin un " cico " cred ca trebuie o lada de " frucola "........

sunt cam amestecare...si nu se vede clar dar:
sunt 2 firme mari SCHMETZ si GROZ-BECKERT care denumesc diferit aceleasi tipuri de ace.
Acele Groz-beckert , verzi B63 sunt pentru masina industriala de Uberdeck ( finete 90, varf ascutit )
celelalte sunt de finete 70
-----------------
acele SCHMETZ :
sunt tipul UY 163 sau G07 . de finete 70 varf normal, finete 80 varf cu bila mare , finete 90 si 100 cu bila mica, toate pentru masina Uberdeck ( de acoperire )


ma era in prima postare acele acelea curbate, sunt pt masina stafir ( cusatura ascunsa )
m-am  razgandit, vreau 2 lazi de suc ca ma dor ochii de la poza aia........sincer Smile
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de geanina_scumpica Joi 28 Noi 2013, 10:59 pm

Smile) iti multumim pentru detaliile acordate si scuze pentru poza mai jos


Ultima editare efectuata de catre geanina_scumpica in Joi 28 Noi 2013, 11:16 pm, editata de 2 ori
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 28 Noi 2013, 11:11 pm

geanina_scumpica a scris:Smile) iti multumim pentru detaliile acordate si scuze pentru poza
cu multa placere, oricand Smile
acele nu se pot folosi la masina liniara din cauza dimensiunii lor si nici la masina de surfilat ( pentru liniara sunt prea scurte, pentru surfilat sunt prea lungi ),se pot folosi doar la masina de acoperire care are tipul de cotor mentionat pe cutie ( modele mai vechi de Rimoldi si cred  Yamato, modele noi de Juki, Siruba, jack au schimbat tipul cotorului, dar posibil sa gasesti cumparatori pt ele, le mai pastrezi, doar nu este maioneza sa se strice....si eu am 500 buc de ace asa ca..........mai putem face colectie )

cred ca o sa beau apa..............de la robinet pana la urma, e mai sanatoasa Smile
cos


Ultima editare efectuata de catre orhapetru in Joi 28 Noi 2013, 11:16 pm, editata de 1 ori
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de geanina_scumpica Joi 28 Noi 2013, 11:16 pm

voi scrie ce scrie pe cutii

GROZBECKERT-  90\14 (UY 121 GAS),70\10 SAU 70\027  (UY 163 GAS) LA AMANDOUA SCRIE LA FEL
RIMOLDI  -  90\14   (RIM 27 SES )
SCHMETZ  - 70 (LWX5T) ASTEA SUNT CELE CURBATE  ,70\027 ( UY 8021 GS SES),90\036 ( UY 163 GAS SES) ,80 SIZE 12 DVX63 SUK, 90 UY 121 GXS, 100\040 UY 163 GAS   mai scrie cate ceva pe ele da ma gandesc eu ca asta ar fi modelul de ace nu ma pricep de aia am pus poze
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 28 Noi 2013, 11:29 pm

geanina_scumpica a scris:voi scrie ce scrie pe cutii

GROZBECKERT-  90\14 (UY 121 GAS),70\10 SAU 70\027  (UY 163 GAS) LA AMANDOUA SCRIE LA FEL
RIMOLDI  -  90\14   (RIM 27 SES )
SCHMETZ  - 70 (LWX5T) ASTEA SUNT CELE CURBATE  ,70\027 ( UY 8021 GS SES),90\036 ( UY 163 GAS SES) ,80 SIZE 12 DVX63 SUK, 90 UY 121 GXS, 100\040 UY 163 GAS   mai scrie cate ceva pe ele da ma gandesc eu ca asta ar fi modelul de ace nu ma pricep de aia am pus poze
am avut dreptate cu Rimoldi
cele LWX5T sunt pentru Blindstich ( cusatura ascunsa-masina Stafir )
UY 8021 si UY 163 sunt pt Lockstich ( masina de zig-zag )
UY 121 sunt pentru  Chain stitch (masina de cusatura lant)
iar 90 UY 121...nu stiu, posibil tot pt masina de cusatura ascunsa dar modele vechi...

nu suntem obisnuiti cu atatea informatii pe acele de cusut pentru masina casnica, acolo este trecuta grosimea/finetea in masura metrica sau noua, 80/12, 90/14, 100/16 etc si cotorul 130/705 H, sau HAx1 adica cotor tesit/pilit )eventual daca sunt pentru Jeans, Strech, Leather.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de geanina_scumpica Joi 28 Noi 2013, 11:44 pm

Inca o data multumesc foarte mult pentru rabdarea ta
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Sam 30 Noi 2013, 6:03 pm

daca tot ati vorbit despre ace, am facut si eu o poza cu acele ce le am:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

*  sus de sus sunt pentru masina de surfilat , cotor scurt, subtire,  B27 , de finete 80, 90 si 100 cu varf RG

* mijloc sunt pentru masina de cusut simpla liniara cotor gros, 134,  finete 70,80,90,100 cu varf ascutit RS/SPI

* jos sunt pentru masina de cusut simpla liniara cotor gros, 134,  finete 90,100,110,130 cu varf normal R

ma am si altele, pentru materiale mai speciale, tricot, materiale groase elastice, cu varf special cu bila ( SUK/FG si SES/FFG )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca tot las masina de cusut mostenire macar sa aiba si generatiile urmatoare ace de cusut...........rade
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de gobelin Sam 30 Noi 2013, 6:09 pm

Dar aveți stocuri, nu glumă...
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de GoodStyle Joi 19 Dec 2013, 3:07 pm

vanzari masini de cusut noi si second nu ezitati sa ne contactati


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Joi 19 Dec 2013, 8:24 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters link reclama)
GoodStyle
GoodStyle
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Cehu Silvaniei, str Gh. Doja nr 100, jud. Salaj
Data de inscriere : 10/12/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 09 Ian 2014, 3:56 pm

Pentru ca tot am vrut sa imi cumpar o lampa buna pentru masina dar am tot amanat si am avut de cusut mai mult negru si lucios....m-am hotarat sa imi caut un sistem de iluminat de calitate. Ceea ce am gasit interesant pe e-bay costa 19 euro plus 10 euro transport :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
se numeste lampa led cu pozitionare la ac...super !!!!

dar la banii aia m-am apucat si am facut dintr-o bucatica de tabla da aluminiu si 2 placute led pentru iluminare in masina ( plafoniera ) un sistem asemanataor si mai puternic. L-am alimentat la un transformator/incarcator de 12 v si merge perfect.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

rezultatul pentru mine este foarte multumitor, acum incerc sa ii pun un potentiometru din care sa reglez intensitatea luminoasa.
Poate este cineva interesat si este buna informatia.
Fir intins cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Floren Joi 09 Ian 2014, 4:46 pm

Moaaaaaa , ce tare ! Bravo , Petru ! Shocked 
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de emmancita Joi 09 Ian 2014, 9:59 pm

Suuper, Petru!!! Eu am o lampa deasupra masinii, din aceea cu picior, inalta si o pozitionez dupa cum am nevoie... Inventia ta e grozava!! Dar nu are cine-mi face  Merci  trebuie sa caut " mester"
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Dum 12 Ian 2014, 12:04 pm

emmancita a scris: trebuie sa caut " mester"

nu este complicat deloc, placuta cu led are o banda dublu adeziva care se poate lipi direct pe masina si se adapteaza orice incarcator de 12 V.
Eu am facut sistemul ala ca sa o pot demonta, testa, modifica chiar ieri am cusut mai mult cu negru si merge perfect, dar cand am trecut pe material deschis, chiar alb...........era lumina prea tare si dupa 15 min simteam la ochi, asa ca am modificat iar si i-am pus un "fan controller " adica un potentiometru din care se poate modifica intensitatea luminoasa in 5 trepte wink 
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sper ca se vede diferenta luminoasa intre minim si maxim :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de valentinadof Dum 12 Ian 2014, 12:10 pm

Petru esti tare!Dar masinile industriale nu au bec incorporat sau ai vrut tu mai multa lumina,ca sa stiu daca-i mananc urechile sotului sa-mi faca si mie!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Dum 12 Ian 2014, 12:42 pm

Masinile industriale nu au lumina ca si masinilie de cusut casnice, pentru ele se folosesc lampi speciale care se prind de masa masinii :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sau lampi magnetice care se prind pe corpul masinii si cu un barat flexibil se aduce in pozitia dorita :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

exista siteme de iluminare locala si pentru masinile de cusut casnice :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dar pe mine m-a inspirat modelul de led cu pozitionare la ac arata in postarile anterioare si care lumineaza exact acul masinii, nu bate spre ochi deloc si nu incurca....am avut o lampa led pentru laptop care o pusesem pe masina si dadeam cu mana mereu peste ea, ca si lampa albastra de mai sus, este imposibil in timpul coaserii sa nu incurce :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

exista sistem de iluminare si pentru masina de surfilat induastriala ( trebuie sa imi fac unul ca sa am motiv sa imi iau un triplock industrial.....) si care bate pe toata lunginea piciorusului, la mine la triplock becul este pozitionat in spate si nu bate deloc pe ac si pe piciorus :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru sistemul asta ce l-am facut eu
o placuta led costa 9 lei :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si un incarcator 12 v costa 10-15 lei :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si asa cu 30 lei, o foarfeca si putina banda de izolat am facut un sistem care costa 18 euro fara tva plus transport la noi in romania :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB