Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

+41
piciul
gabriela1554
Marchioness
ilincaili
aniel
despina13cucli
Admina
allycrosman
danniella_l@yahoo.com
Phlom
manton
nico21
afilimonb
orhapetru
arielas
sirbu adriana
Anca3dd
maravela lucia florina
teisoara
CarmenClaudia
i.xell
Karina33
adii
Floren
GoodStyle
ismi3ismi
geanina_scumpica
stejara
oanaraluca
emadcn
valentinadof
tomari
urecheluminita
MagdaMarin
rosita
gobelin
AcidoR
aidil
emmancita
elutzamicutza
diada
45 participanți

Pagina 2 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Lun 10 Iun 2013, 12:23 am

Wow, venit, vazut, cumparat! Bravo Petru si Emmancita, felicitari pentru profesionalele voastre. Sa le folositi cu spor si sa le amortizati repede.
Merita, mai ales daca din asta castigati un ban in plus, dar de ce nu si pentru uz personal, daca e loc de ea si nu face zgomot. Daca pun cap la cap, cate masini mi-au trecut prin mana, depasesc suma asta. Cusaturi decorative se folosesc si nu prea, pentru butoniere puteti pastra o masina casnica, oricum cea mai folosita e draguta de cusatura dreapta.
Si pentru cusaturile de la cearceafuri e de vis, cum zici si tu Petru. Decat sa adormi langa una casnica, mergand ca melcul, mai bine termini treaba mai repede si ai timp liber pentru ce-ti place. Simt si eu nevoia de viteza, la cusaturi drepte, desi in general nu apas pedala pana la capat, la casnica.
Pentru ce are suport pentru doua conuri? Banuiesc ca nu poate coase cu doua ace, nu?
Emma, oare nu merge setat pasul de cusatura? Am vazut la modele mai ieftine maxim 4 (personal mi se pare prea mic), dar la niste Pfaff-uri tot industriale, am vazut maxim 7mm. Poate te ajuta la piele si eventual ac de piele, daca gasesti pt. industriala, ca nu cred ca au tesitura, ca si cele casnice.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de elutzamicutza Lun 10 Iun 2013, 8:36 am

Wow, ce de recenzii si noutati pe aici! Hai sa va pun si eu la curent! Smile
Eu am decis sa iau exact aceeasi masina industriala ca a lui Petru, Juki DDL8700. Numai ca mi-e foarte frica sa o iau din Bucuresti si sa ma car cu ea pe bancheta din spate pana in Milano, oricat de tentant este pretul. Asa ca am decis deja sa o iau din Milano, am fost la dealer (aici reprezentanta Juki nu lucreaza direct cu publicul, totul se vinde doar prin dealeri, ai naibii!!), am testat (pe blug, pe bumbac de lenjerii, si pe crepe de chine de matase), m-am indragostit. Adaug la cele spuse de Petru si faptul ca pe materiale tesute usor elastice (blugul pe care am testat eu era usor elastic) face o cusatura f frumoasa chiar daca e dreapta iese elastica si fara sa deformeze materialul, ceea ce la BM-ul meu 3500 nu am pomenit ever.
Masinutza o voi lua dupa 18 iunie (probabil pe 19 sau 20, la cat de nerabdatoare sunt), asta pentru ca pe 18 iunie avem mutarea in apartamentul cel nou (acum stam la parintii prietenului meu intr-un "satuc" la 30 km de oras, unde am fost "parcati" in ultimele luni pana la imbunatatirea conditiilor financiare).
Pe mine ma va costa 850 euro + TVA, fata de 420 euro + TVA cat costa in Bucuresti. Este de 2 ori mai mult dar in acesti bani sunt incluse fff multe accesorii (picioruse, bobine, ace de toate felurile), transport, montaj, instructaj, service si toate cele. Daca o aduceam din Bucuresti, trebuia oricum sa ii platesc tot pe oamenii astia sa imi faca cele de mai sus. La un alt dealer tot din Milano am gasit-o second hand la 500 euro dar serios nu imi vine sa iau second hand, mi-e mult prea frica.
Va mai tin la curent cand o iau :D
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Lun 10 Iun 2013, 8:49 am

emmancita a scris:Admina , a raspuns deja Petru hug . Masina mea nu taie nici ata si nu intareste la capete decat daca actionez butonul acela din dreapta . Este foarte rapida, dar eu merg si foarte incet cu ea daca apas usor pedala. Imi place la nebunie cum coase, imi aduc aminte cum lucram la croitoria din Ploiesti acum multi ani...Am cusut subtire si mediu, dar am incercat si sa fac o geaca din imitatie de piele Sad , coase bine cand e in doua straturi, merge ca-n branza!! daaar cand am incercat sa fac tighelele acelea duble de la clinul manecii a inceput sa coasa cu pasi mici si inghesuiti, nu mi-a placut cum a mers, am cam fortat-o acolo. Am mai lasat geaca deoparte, sa vad la ce stratagema ma mai gandesc! Nu vreau nici sa stic masina nici sa las geaca neterminata. Dar eu am stiut ca masina nu se preteaza la asa ceva, pt asta imi trebuia una de triple arrastre( nu stiu cum sa-i zic altfel, triplu transport, cam asa ceva). Nu mi-au adus-o demontata nici mie, dar capul acela se poate scoate, scoti cureaua mai inatai si cand il pui la loc se pune si uleiul in baia de ulei. In sfarsit pot sa cos blugii " ca la carte"!!
Petru, ce frumoasa e masina ta!! Mult spor la lucru iti doresc!

Raspunsul era pentru emmancita, dar in timp ce scriam eu a mai postat elutzamicutza un comentariu .....si de aceea e aici
Pupici tuturor hug ( daca mai pot sa va ajut cu ceva informatii puteti apela, la ce nu ma pricep ma documentez )

La ce masini avem noi se folosesc ace cu butuc rotund gros de tip 134 R ( litera e pentru varf normal, ascutit si merge pentru tesaturi obisnuite si sunt de finete ca si cele pentru masini casnice; eu folosesc de 90 si de 100, dupa vechea denumire metrica, asa cum le cunoastem noi, avantajul la cel de 100 e ca daca se termina ata ii fac un nod mic si il tai si el trece prin urechea acului) Acele pentru piele sunt de tipul 134 LR ( iar finete de obicei e 100, adica mai groase ). E drept ca pentru piele indoita sau pt tighel se foloseste un picior special care " face pasi " odata cu transportorul , adica ajuta si el sa traga partea cusuta in spate. Nu am folosit dar uite aici o prezentare video [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] poate va ajuta ( semana putin cu cel din avatarul ADMINA )
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Lun 10 Iun 2013, 10:11 am

De aia intrebam si eu de transportor. Din cate inteleg acestea au transportor simplu, doar inferior. Am citit in niste anunturi pe net, ca exista si cu transport dublu si triplu (habar nu am ce inseamna triplu). Dublu e gen IDT de la Pfaff, ca in avatar, cum e si in video pus de Petru. Atunci cred ca nu e nevoie de altceva pentru piele cusuta chiar si pe fata, ca tighel.
Uite vad un video cu modelul mai vechi de Juki, care merge usor prin piele (ce-i drept e doar in doua):


Petru, la Juki nu mai aveau la vanzare si modele mai vechi de DDL?
Elutza, iti tinem pumnii sa treaca mai repede timpul si sa-ti aduci acasa masina mult dorita. Sa vezi atunci ce viteza o sa ai.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Lun 10 Iun 2013, 10:29 am

Admina a scris:De aia intrebam si eu de transportor. Din cate inteleg acestea au transportor simplu, doar inferior. Am citit in niste anunturi pe net, ca exista si cu transport dublu si triplu (habar nu am ce inseamna triplu). Dublu e gen IDT de la Pfaff, ca in avatar, cum e si in video pus de Petru. Atunci cred ca nu e nevoie de altceva pentru piele cusuta chiar si pe fata, ca tighel.
Uite vad un video cu modelul mai vechi de Juki, care merge usor prin piele (ce-i drept e doar in doua):

Petru, la Juki nu mai aveau la vanzare si modele mai vechi de DDL?
Elutza, iti tinem pumnii sa treaca mai repede timpul si sa-ti aduci acasa masina mult dorita. Sa vezi atunci ce viteza o sa ai.

Picorusul din prezentarea video e cel standard si merge cusut orice cu el.
nu am intrebat de modele mai vechi. DDL 8500 a aparut prin 2005 parca iar DDL 8700 prin 2009. Este o domnisoara foarte amablia la juki si va poate raspunde la orice problema, de altfel am luat legatura cu ei pentru un dispozitiv de tiv ( ca sa tivesc cearceafuri pe lungime mare, nu sa fac tiv din mana caci iasa inestetic ) si sunt prompti si explica foarte bine problema. La juki e mai greu de gasit catalog de accesorii , eventual preturi, dar am gasit catalog la Brother si este foarte bine structurat cu fotografii si pret in euro la ei pe sait.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de emmancita Lun 10 Iun 2013, 11:02 am

La mine pasul normal cu care cos e 3-4 ( maximul e 5), la piele am cusut cu 4 si in doua straturi merge ca-n video acela, dar problema e cand trebuie sa cos tighelul pe fata , cand e stratul in minim 3( rezervele sunt destul de groase) si acolo la maneca baiatul a vrut sa nu se inchida cu manseta ci cu fermoar, cand inchide fermoarul se strange maneca si mai are si rezerva aceea tot din piele...vrea gen panatalonul de trening care se inchide jos cu fermoar( sper ca ati inteles ceva din ceea ce am scris eu aici) wink
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Mar 11 Iun 2013, 10:55 am

Pana la urma ce puteti coase la liniara industriala? Adica pentru atasat fermoare se gasesc picioruse speciale sau trebuie cusut tot la masina casnica? Merge oare sa cosi cu ata elastica? Cum au sponul/ bobina? M-am uitat ieri la unele sh, Yamata si Sunstar, dar nu am intrat in detalii, pentru ca eram pe fuga.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mar 11 Iun 2013, 3:08 pm

Admina a scris:Pana la urma ce puteti coase la liniara industriala? Adica pentru atasat fermoare se gasesc picioruse speciale sau trebuie cusut tot la masina casnica? Merge oare sa cosi cu ata elastica? Cum au sponul/ bobina? M-am uitat ieri la unele sh, Yamata si Sunstar, dar nu am intrat in detalii, pentru ca eram pe fuga.

Avand in vedere ca toate masinile de cusut casnice, cele vechi cu pedala de tip Singer, Ileana era masini de cusut liniare care faceau o singura cusatura dreapta ( la care se regla doar pasul ) acelasi lucru il face si o masina de cusut industriala liniara adica o cusatura dreapta. Masinile casnice electro-mecanice si mai nou cele electronice au un numar stabilit de programe ( cele mai simple au 7 si cele mai complexe peste 100 de tipuri de cusaturi : zig-zag, butoniere si diferite cusaturi ornamentale, litere, etc ). Pentru a coase cu 2 ace sau cusatura in zig-zag , exista masini indusriale care fac aceste operatii ( dar nu cred ca sunt folosite de persoane casnice pentru ca ocupa loc si sunt si mai scumpe decat cele simple liniare ).
Acum despre accesorii : masinile casnice ( ma refer la cele care le au majoritatea dintre noi acasa, masini cu motor electric si pedala ) au toate cam aceleasi accesorii standard, piciorus de atasat feromar, de cusut zig-zag, de cusut nasturi, distantier pentru matlasat la care se mai pot adauga piciorus pentru tiv ingust rulat, piciours pentru atasat bie, etc. Piciorusele pentru masini industriale sunt mult mai multe si mai complexe , au sistemul de prindere cu surub , iar ce folosesc eu este picirus standard, piciorus ingust pentru fermoar si dispozitit pentru tiv.
Despre suveica: suveica cu care eram cam toti obisnuiti este suveica verticala clasica din metal ( cea cu un cioc superior) De prin anul 2000 a aparut suveica orizontala ( cea care se vede la masinile mai noi prin placuta de plastic transparenta ) si la care mosorul( bobina sau spon ) se monteaza orizontal si se vede cantitatea de ata ramasa.Suveica orizontala este din plastic ( teflon), nu necesita ungere ci doar curatare; daca o suveica de metal veticala costa 5 lei , o suveica orizontala in functie de masina costa pana la 20 de euro si nu are perioada de folosire a unei suveici clasice din metal. Mie de exemplu nu imi place si nici nu imi inpira incredere, dar asta nu insemana ca nu se foloseste si ca nu este buna...
Graifarul : la masinile casnice este oscilant ( cu unele exceptii cum sunt masinile de cusut husqvarna ) adica se invarte pana la un punc dupa care revine in pozitia initiala .

Graifarul pentru masina de cusut industriala este de tip rotativ , de aceea si permite coaserea la o viteza superioara. Daca masina de cusut veche cu pedala avea 300 -500 impunsaturi pe minut ( in functie de cat eram de antrenati la picior ), masina casnica electrica are 1200-1500 impunsaturi pe minut, masina de cusut industriala are pana la 5000 de impunsaturi pe minut ( in functie de programator sau cat se apasa de mult pe pedala )
Despre mosor: daca mosorelul la unele masini casnice este din plastic transparent, la masina industriala este din metal si cu o capacitate de bobinare a atei superioara.

cam atat despre masina industriala liniara....... acum nu toata lumea trebuie sa isi cumpere asa ceva. Daca Singerul pe care am inceput eu sa cos cand eram copil inca mai merge insemana ca si masinile care le aveti Dvs. daca vor fi intretinute si folosite corespunzator vor functiona ani de zile de acum incolo. Eu mi-am luat industriala nu pentru ca aveam neaparat nevoie, pentru ca nu traiesc din asta ( sunt asistent medical la spitalul de urgenta Petrosani ), dar ceea ce coseam in 5 ore pe o masina Singer electrica, am cusut in 40 min pe Juki, iar asta pentru mine conteaza.
Sper sa va fie de folos informatiile
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de elutzamicutza Mar 11 Iun 2013, 3:17 pm

Admina, la masina liniara industriala exista si picioruse speciale pentru fermoar normal, picioruse pentru fermoar ascuns... deci se pot pune si fermoare. Asa mi-a spus tipul de la dealerul Juki din Milano de unde o voi lua si eu pe a mea. Butoniere nu cred ca face, exista masini industriale speciale pt butoniere care fac doar butoniere. Eu pentru butoniere o sa tin casnica mea sau daca ma enervez pe ea ca dupa cum va spuneam mai ieri nu prea mai vrea sa mi le faca, am sa imi iau o casnica special pt ele.
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mar 11 Iun 2013, 4:23 pm

elutzamicutza a scris:Admina, la masina liniara industriala exista si picioruse speciale pentru fermoar normal, picioruse pentru fermoar ascuns... deci se pot pune si fermoare. Asa mi-a spus tipul de la dealerul Juki din Milano de unde o voi lua si eu pe a mea. Butoniere nu cred ca face, exista masini industriale speciale pt butoniere care fac doar butoniere. Eu pentru butoniere o sa tin casnica mea sau daca ma enervez pe ea ca dupa cum va spuneam mai ieri nu prea mai vrea sa mi le faca, am sa imi iau o casnica special pt ele.

piciorus standard :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

piciorus pentru fermoar :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si alte picioruse pentru toate gusturile si nevoile.... piciorus pentru fermoar pe stanga si pe dreapta, piciorus pentru fermoar ascuns , picioruse din teflon pentru materiale mai speciale, piciorus pentru incretire, pentru tiv rulat, pentru tighel si o gramada de picioruse compensatoare care nu cred ca cineva le va folosi vreodata acasa....

Cine este interesat pot sa il indrum, pozele sunt de pe ebay, dar se gasesc picioruse in catalogul fiecarei marca de masina ( nu se pot pune aici pentru ca noi discutam doar despre un produs in general si nu dorim sa facem nici reclama si nici reclamatii vreunei firme ) Cel mai bun produs e cel care il avem fiecare si de care ne folosim ... kiss


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Totul despre masinile de cusut industriale

Mesaj Scris de Admina Mar 11 Iun 2013, 4:35 pm

Petru, de ce numai tu si noi nu? Pai ce, noi nu meritam sa coasem de 6-7 ori mai repede, ceva? rade Glumesc, normal.
Intreb ca sa fie grupate discutiile despre masinile industriale, poate despartim si facem subiect nou. In plus, mi se pare foarte interesant. Ma fascineaza toate mecanicitatile care cos, deci mai nou si industrialele, datorita voua.
Mi-am dat seama ca nu poate coase zig-zag sau butoniera, pentru ca e liniara, deci merge drept. Stiu ca exista pentru surfilat, copertura (uber), butoniera grea si usoara, pentru cusut nasturi, stafir (tiv ascuns), etc. Stiam dinainte, din cultura generala, in domeniu. wink
Dar faptul ca la liniara se pot aplica atatea dispozitive si picioruse, nu-l stiam. Deci avantaj, am mai invatat ceva nou. Am gasit ieri pe Youtube un video cu un dispozitiv pentru incretire, de fapt pliseuri mici. Foarte frumos rezultat obtinea.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mar 11 Iun 2013, 8:27 pm

oooooo, asa DA !!!
cum sunt eu asa mai nebun... si scriu mult ca mi-e greu si mie sa ma mai urmaresc.....o sa ma apuc sa caut poze si sa incep sa scriu despre masina ( nu ca m-as pricepe foarte tare dar invat din mers )
Sa vorbim despre motoarele cu ce vin echipate si sa pun poze ( una este informatia tehnica pentru barbati si alta e o poza clara pentru femei )
Am putea vorbi despre numele masinilor fara sa facem reclama ( daca se considera reclama sa dea producatorul cadou o masina pentru doamnele si domnisoarele care sunt la concursul de croitorie )
Despre tipul masinilor ( liniare cu 1 ac, liniare cu 2 ace, cusatura in zig-zag, de facut butoniere, de cusut nasturi ) si exemplificate cu poze, dar pentru asta imi trebuie timp si sa ma apuc de cautat poze pe net , sa le micsorez si sa le adaug pe forum.... numai ca eu sunt cam imprastiat. Poate un admin sa simplifice treaba, sa imparta si sa indrume cumva firul discutiilor.
Pupici tuturor femeilor dragute de pe forum..........( pe mana evident !!! ) kiss kiss
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Mier 12 Iun 2013, 1:24 pm



Nu m-am putut abtine. Ce desteapta e masinuta asta. Se programeaza numarul de pasi si are sistemul asta de repunere a atei pe pozitie, care scuteste cred ca mult timp.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 12 Iun 2013, 5:56 pm

D-na producatoare de scame sefa iar  ne arati  avioane??? rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Mier 12 Iun 2013, 7:20 pm

Auzi draguta, tu banuiesc ca vezi masini de cusut industriale, dar nu vrei sa dai din casa. Nu ai si tu nicio parere? Care sunt mai bune, ce si cum?
Uneori mi-as fi dorit sa fi facut practica intr-un atelier sau fabrica, macar sa dau cu matura, ca sa fur meserie.
Azi am vazut una sh in functiune, ma rog, doar pornita si mers in gol putin. M-ati facut curioasa si am realizat ca nu am vazut la lucru una. Am stat pe capul unui tip pana i-a pus un stecher artizanal si a pornit-o. O Siruba, model mai vechi, cu motor de 380, pe care scria Clutch motor, deci clasic, care merge cand o aprinzi. Zumzaia mai tare decat un frigider Fram si cand cosea zici ca decola. Nu e in niciun caz buna de apartament, decat daca vrei sa poluezi sonor vecinii. Dar nu ma las, tot o sa o iau pe aia zig-zag de la prietenul sotului. Sigur e tot cu motor din asta, insa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de rosita Mier 12 Iun 2013, 9:37 pm

Hai ca ma bag si eu ca nuca-n perete, ca sa zic asa, dar va citesc si nu ma dumiresc de ce preferati o masina care sa coasa cu viteza fulgerului, atata vreme cat nu sunteti intr-o fabrica de confectii si nu aveti norma de lucru. 

Eu am lucrat intr-o fabrica de confectii cateva luni, prea putin ca sa pot povesti despre toate insusirile masinii la care lucram. Am cusut la masina industriala, si pot sa zic ca era vitala ca sa-ti faci norma, dar la genul ca si iesirile la toaleta ti le dramuiai. Deci acolo cand iti spunea cate pachete aveai de facut pe zi, fara viteza aia la masina nu le puteai face. Dar o masina industriala pentru acasa... nu stiu... Sau, poate doar ar trebui sa-i multumesc lui Dumnezeu ca n-am si slabiciunea asta pentru masini, ca-mi ajunge aia pentru materiale si tipare rade. Si recunosc, la randul meu, ca daca ma intreaba cineva la ce-mi trebuie atatea materiale si tipare, nu am suficiente argumente rade
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de elutzamicutza Mier 12 Iun 2013, 10:42 pm

Rosita, si eu gandeam la fel, cand coseam pt mine, despre lumea care "n-avea ce face decat sa dea bani pe industriale" :)Acum insa sunt nevoita sa imi iau una pentru ca am nevoie de viteza aia ca de aer, si pentru ca altfel nu mai fac fata comenzilor, deja nu mai fac fata oricum. Cum nu imi permita inca sa angajez pe cineva, achizitionarea unei masini industriale pentru moment e singura solutie.
Si azi efectiv pana sa termin o rochie urgenta am iesit din camera de cusut fix O data... ca sa ma duc la toaleta. Nici nu am mancat. Iar casnica deja mai are putin si moare la cat am forjat-o... Sad
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 13 Iun 2013, 12:06 am

Admina a scris:Auzi draguta, tu banuiesc ca vezi masini de cusut industriale, dar nu vrei sa dai din casa. Nu ai si tu nicio parere? Care sunt mai bune, ce si cum?
Uneori mi-as fi dorit sa fi facut practica intr-un atelier sau fabrica, macar sa dau cu matura, ca sa fur meserie.
Azi am vazut una sh in functiune, ma rog, doar pornita si mers in gol putin. M-ati facut curioasa si am realizat ca nu am vazut la lucru una. Am stat pe capul unui tip pana i-a pus un stecher artizanal si a pornit-o. O Siruba, model mai vechi, cu motor de 380, pe care scria Clutch motor, deci clasic, care merge cand o aprinzi. Zumzaia mai tare decat un frigider Fram si cand cosea zici ca decola. Nu e in niciun caz buna de apartament, decat daca vrei sa poluezi sonor vecinii. Dar nu ma las, tot o sa o iau pe aia zig-zag de la prietenul sotului. Sigur e tot cu motor din asta, insa.






 Acum puteti face comparatie intre motoare ca tot ziceam eu de ele ( si eu stau la bloc si nu imi permit sa deranjez vecinii )
Clutch motor este motorul clasic cu ambreiaj mecanic ( sunt modele la 220 si 380 v ) iar motorul mai silentios este cel servo ( Jack 510 A pentru masini liniare, zig zag  sau jack 610 A pentru masini de surfilat ) Se paote schimba oricand motorul la masina care o vreti dvs. pretul este undeva la 120 euro ( la modelul cu repozitionarea acului ca in clipul de mai jos )

sau


Ultima editare efectuata de catre orhapetru in Joi 13 Iun 2013, 12:12 am, editata de 1 ori
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 13 Iun 2013, 12:10 am

elutzamicutza a scris:Rosita, si eu gandeam la fel, cand coseam pt mine, despre lumea care "n-avea ce face decat sa dea bani pe industriale" :)Acum insa sunt nevoita sa imi iau una pentru ca am nevoie de viteza aia ca de aer, si pentru ca altfel nu mai fac fata comenzilor, deja nu mai fac fata oricum. Cum nu imi permita inca sa angajez pe cineva, achizitionarea unei masini industriale pentru moment e singura solutie.
Si azi efectiv pana sa termin o rochie urgenta am iesit din camera de cusut fix O data... ca sa ma duc la toaleta. Nici nu am mancat. Iar casnica deja mai are putin si moare la cat am forjat-o... Sad







Exact cum am zis si eu; una e sa cos 5 ore la masina casnica care o puneam pe masa din bucatarie si stateam aplecat pe ea de ma durea spatele si la care peadala saraca era la maxim...si alta e masina industriala cu masa ei proprie si la care stau cu un scaun reglabil si la care viteza face diferenta Smile

******************************************************************************

Da masina de surfilat industriala are cineva ?
Ca eu la masina de surfilat din poza de avatar i-am rupt deja un graifar......si o am de 2 luni. am luat legatura cu cei de la service dar i-am zis tipului de acolo ca eu sunt de vina si nu vreau sa trimit toata masina care are 10 kg pentru o piesa care are maxim 10 grame. Am facut comanda de piesa si o astept sa vina ( costa 13 euro mai mult ca un graifar pentru industiala si trebuie comandata din china......)
Acum ca un sfat : umblati usor cu masinile astea casnice si plasticoase ca sunt tare firave....si cei de la service nu pre le repara pentru defecte de exploatare...

Nu prea am loc in casa si nici bani ca sunt dublu la pret ca o liniara...dar imi adun bani si tot o sa imi iau Smile)

Edit Admina: Te rog sa folosesti functia Edit, daca nu au trecut 24 de ore de la ultimul tau mesaj.


Scuze ( era noapte si nu aveam somn ca sunt in concediu.....)  pupici tutror 


Ultima editare efectuata de catre orhapetru in Joi 13 Iun 2013, 6:14 pm, editata de 1 ori
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Joi 13 Iun 2013, 5:30 pm

Incredibil, pentru mine, in weekend am simtit nevoia de viteza si eu. Stiu ca zicea Camy ca Brother BM3500 e prea inceata si eu imi ziceam: cum asa, nu cred; merge repede, daca apesi pedala la maxim. De obicei merg ca melcul, atunci cand cos haine, dar la cearceafuri, draperii si fata de masa am bagat pedala in pamant la Pfaff-ul meu vechi. Si merge repejor, nu e motorul obosit. Dar pedala e putin crapata si uneori nu cupleaza bine. Deci chiar il inteleg pe Petru, facand mai mult lenjerii sau pe Elutza, ca vrea viteza, mai ales ca are fuste ample, tivuri lungi. Emma, la fel, are experienta si cred ca  viteza nu ar incurca-o deloc. De ce sa stai mai mult, doar ca sa astepti masina sa termine tivul, daca tie iti merg mainile repede. Si cum m-a invatat si Karina, pe langa surfilare, cusatura dreapta e folosita in proportie de 99%, deci o liniara e ce trebuie, daca lucrezi comenzi, in special.
Si alte avantaje, pe care nu le stiu sigur, dar le intuiesc, din ce ziceti voi. Ata incurcata, cusatura stramba pentru ca e tranportat materialul aiurea, cusatura inegala pe diverse grosimi de material (la imbinari tinde sa coasa mai marunt o masina casnica), incretirea materialului, sunt tot atatea motive care te cam fac sa te gandesti la o industriala. Cred ca acestea nu sunt pretentioase, daca ar coase si denim fara probleme, nu cred ca ar face fite la bumbac. Pe Pfaff-ul de care zic (care e o masina mai buna, dupa parerea mea, decat multe masini electro-mecanice de pe piata, noi), am probleme cand cos de la capat, pe un bumbac indoit. Deci o bandana din poplin subtirel, indoitura in 3, ca sa-i fac tiv. Bate pasul pe loc si incalceste ata. Apoi la fel imi face si cand intaresc cusatura si cos inapoi, scoate ata de la bobina, pe fata si o incalceste pe dos. Dar nu tot timpul, uneori se regleaza de la sine si apoi iar se deregleaza, in mers. Am patit-o cu masina de cusut computerizata, sa ingroape materialul elastic de la o bluza si sa tai cu foarfeca materialul ingropat, deci munca in zadar, material pierdut, nervi.
Petru, merci de informatii. Chiar vroiam sa caut cat costa un motor servo. Poate e o idee buna sa iei o masina sh cu motor clutch si sa ii pui unul servo.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 13 Iun 2013, 6:37 pm

Admina a scris:Incredibil, pentru mine, in weekend am simtit nevoia de viteza si eu. Stiu ca zicea Camy ca Brother BM3500 e prea inceata si eu imi ziceam: cum asa, nu cred; merge repede, daca apesi pedala la maxim. De obicei merg ca melcul, atunci cand cos haine, dar la cearceafuri, draperii si fata de masa am bagat pedala in pamant la Pfaff-ul meu vechi. Si merge repejor, nu e motorul obosit. Dar pedala e putin crapata si uneori nu cupleaza bine. Deci chiar il inteleg pe Petru, facand mai mult lenjerii sau pe Elutza, ca vrea viteza, mai ales ca are fuste ample, tivuri lungi. Emma, la fel, are experienta si cred ca  viteza nu ar incurca-o deloc. De ce sa stai mai mult, doar ca sa astepti masina sa termine tivul, daca tie iti merg mainile repede. Si cum m-a invatat si Karina, pe langa surfilare, cusatura dreapta e folosita in proportie de 99%, deci o liniara e ce trebuie, daca lucrezi comenzi, in special.
Si alte avantaje, pe care nu le stiu sigur, dar le intuiesc, din ce ziceti voi. Ata incurcata, cusatura stramba pentru ca e tranportat materialul aiurea, cusatura inegala pe diverse grosimi de material (la imbinari tinde sa coasa mai marunt o masina casnica), incretirea materialului, sunt tot atatea motive care te cam fac sa te gandesti la o industriala. Cred ca acestea nu sunt pretentioase, daca ar coase si denim fara probleme, nu cred ca ar face fite la bumbac. Pe Pfaff-ul de care zic (care e o masina mai buna, dupa parerea mea, decat multe masini electro-mecanice de pe piata, noi), am probleme cand cos de la capat, pe un bumbac indoit. Deci o bandana din poplin subtirel, indoitura in 3, ca sa-i fac tiv. Bate pasul pe loc si incalceste ata. Apoi la fel imi face si cand intaresc cusatura si cos inapoi, scoate ata de la bobina, pe fata si o incalceste pe dos. Dar nu tot timpul, uneori se regleaza de la sine si apoi iar se deregleaza, in mers. Am patit-o cu masina de cusut computerizata, sa ingroape materialul elastic de la o bluza si sa tai cu foarfeca materialul ingropat, deci munca in zadar, material pierdut, nervi.
Petru, merci de informatii. Chiar vroiam sa caut cat costa un motor servo. Poate e o idee buna sa iei o masina sh cu motor clutch si sa ii pui unul servo.






Asa ma gandeam si eu; nu am gasit pe piata romaneasca motoare separat, dar sunt cativa distribuitori de masini industriale la care le pun motoare jack 510 A ( facute in china evident...) si nu cred ca ar refuza sa vanda unul, mai ales ca cine cumpara are nevoie si de service , de montare , de reglaje, eventual de alte accesorii . Am gasit si oferte de industriale complete cu masina, masa si motor la 250 euro fara tva. Acum nu toata lumea are mercedes...eu mi-am cumparat versiunea care a fost mai ieftina si fara nici o inbunatatire ( nici macar lampa nu am luat, am adaptat eu un bec de frigider de 15 w si o dulie de ceramica prinsa in spatele masinii ). Noi suntem obisnuiti cu nume si firme de masini casnice, Singer, Brother, Elna, Pfaff, Toyota, dar nu toate fac si masini industriale,  de exemplu Siruba masina care era in clipul pus de dvs. Sunt masini industriale foarte bune, iar modelele mai noi de masini de surfilat au motor incorporat in capul masinii, si sunt foarte economice si silentioase. Firma mai de renume este si Brother si Juki , dar vin tare din urma chinezii de la Jack cu produse diversificate si la preturi mult scazute fata de produsele "de marca" la care cativa zeci de euro sunt dati pe brand sau pe o mica placuta montata pe masina, plus de asta ca masinile seamana intre ele izbitor. Maina mea juki DDl 8700 semana  perfect cu masina care o are emmancita si care are logo Kosel ZJ 8500 si nu cred ca piesele sau subansamblele sa fie diferite.....nu cred ca existe 10 firme mari care fac piese total identice in tot atatea locatii diferite si sa le monteze pe masini diferite....zic si eu ca nu am date concrete dar masina mea japoneza e facuta in china si are motor chinezesc facut pentru o alta firma de masini asa ca......

Fir intins la toata lumea Smile
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de rosita Joi 13 Iun 2013, 9:17 pm

Admina a scris:De ce sa stai mai mult, doar ca sa astepti masina sa termine tivul, daca tie iti merg mainile repede.


Eu m-am gandit, si cred ca pentru mine cusutul trebuie sa fie meditativ rade.
Eu daca mi-as lua masina industriala mi-as piede zenul Smile)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de urecheluminita Vin 14 Iun 2013, 9:36 am

Salutare ,incerc si eu sa vada daca reusesc sa atasez cateva poze cu masinutele mele.Lineara JUKI[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Surfilat JUKI
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Stafir SINGER][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si Uberdeck VENUS[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Toate le-am cumparat SH in decembrie anul trecut cand m-am decis sa.mi deschid propria afacere si merg struna toate,pana acum nu am avut probleme .Lineara merge la subtire,mediu si gros ,masina de surfilat merge si ea la fel de bine este cu 4 fire dar merge si cu 3 ca se anuleaza un ac ,uber este f buna si ea este cu 5 fire si 3 ace si stafirul merge numai ca trebuie multa atentie in functie de material si trebuie reglatade fiecare data cand cosi.
urecheluminita
urecheluminita
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 38
Localizare : piacenza
Data de inscriere : 15/05/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Vin 14 Iun 2013, 9:49 am

Ne-ai lovit la "amor"........sa le folosesti cu bucurie
Frumoase masini, frumoasa postare, si frumos oras Piacenza Smile
Cateva relatii despre maisini daca vrei, ce faci cu juki liniara , ce anume programezi acolo ( maine , poimaine o sa le ataseze producatorii un laptop mic sau o tableta....) si cum merge overlock ul 
Ce ata pui pe ele ca nu par conuri  de 5000 m ( e drept la ca la masina industriala iti trebuie ata la con ca sa ai debit )
Mersi

Completez : ce ace folosesti la liniara si la cea de surfilat  care ti se par mai bune 

Pupici Admina Smile


Ultima editare efectuata de catre orhapetru in Vin 14 Iun 2013, 10:08 am, editata de 1 ori
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Vin 14 Iun 2013, 9:56 am

Rosita, ai dreptate, desi bazaitul motorului continuu (clutch) cred ca seamana cu sunetul OMMMMM (AUM), deci ajuta la meditare rade... Eu zen-ul mi-l pierd repede, daca nu coase masinuta din fata mea. Am mai zis, prefer tancuri, sa apas pedala si sa coasa prin carton, metal, orice ii bag sub ac.wink Una e ca nu sunt eu in stare sa cos corect si alta e sa nu vrea ea sa coasa, ca e fitoasa. Deci zenul meu e in timp economisit, rapiditate, robustete, etc. De aia admir masinile astea, mai nou.
Luminita, tu ai o intreaga flota acolo. :aplauze:Sa vezi cand intra Petru sa le vada...
A fost o invetitie care cred ca-ti scuteste mult timp, mai ales daca asta e meseria ta. De ce sa stai sa cosi o zi intreaga, daca poti termina mai repede, datorita vitezei. Banuiesc ca te muti de la una la alta, in functie de operatie, daca ai mai multe conuri de ata per culoare, nici nu trebuie sa muti conurile de la triplock la uber, maxim pierzi timp cand schimbi culoarea. In rest, cosi cu fir intins, vorba colegului de subiect.
Bravo, sa le folosesti cu spor si sa ne mai povestesti de ele.

p.s. Bine, acum nu-mi imaginez ca o rochie de seara poti sa o cosi integral la o masina liniara. Sunt multe articole care necesita cusaturi de mana, aplicatii, margele si timpul se consuma altfel. Dar pentru lenjerii, decoratiuni (huse de canapele, perne, perdele, etc.) si poate si operatiuni simple gen scurtat tivuri, rochii ample cu multe straturi, etc., eu imi imaginez ca face o mare diferenta.
p.s.s. uite ca deja erai online, Petru:)

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB