Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gradina cu legume (6) - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gradina cu legume (6)

+46
raluca2014
teisoara
Letitia G.K.
Floren
clodi
irish05
Cristache
Admina
Gerlinde13
Giorgi
nico1206
CCristinaC
oanaraluca
betymi72
Samarineanca
Gianina4ever
dragan mirela
alice07
aleinad
ema
cocav
Mandana
Gabiuta
canadianca50
danniela
daniela60
MagdaMarin
Steluzza
ioana.radu
Greteledelweiss
AlinaJ.Bijoux
ivanoiuadela9
valentinadof
AcidoR
tantza_m
SilviaDumitrescu
gloriamix
greieras
claudiana
Gabica
victoriacus
rosita
piciul
corina corina
Dorulet
cristina07
50 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de ema Joi 22 Mai 2014, 10:03 am

Ar trebui sa mut si eu rasadurile de rosii in ghivece mari, dar nu azi Vad ca unul din soiurile de rosii incepe sa se ingalbeneasca la frunze Cred ca ar trebui sa le pun putin ingrasamant
Prima serie de ridichi am papat-o deja (am avut un castron mare) Salata am mutat-o ca sa faca capatana dar vad ca nu prea vrea
Admina vezi ca e posibil sa existe si la voi un spray care tine iepurii si cainii la distanta Tin minte ca am avut mai demult unul (din pacate nu-mi amintesc cum se numea) si tineam iepurii departe de florile de pe terasa
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de irish05 Dum 25 Mai 2014, 8:42 pm

cine stie cu ce se starpeste musculita alba? imi mananca ardeii si florile.... Sad((
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de clodi Mier 04 Iun 2014, 8:48 am

Corina, tu esti super descurcareata Smile
Admina, arata tare chic gradinita ta. Cum am lipsit ceva timp de aici, acum am aflat ca v-ati mutat. Sa va fiecat mai bine acolo, adaptare usoara si felicitari pentru David Adrian!
Acum sa va arat si cu ce ne-am ocupat mai tot timpul in toamna trecuta si primavara asta. Muncim la livada de cativa ani dar in ultimii 2 ani ne-am propus foarte multe: altoit pomi ( primavara aceasta doar 40), plantat vie, zmeura, coacaze, mure, agrise, trandafiri capsuni, lavanda si ltima gaselnita.. niste legume ( condimente, 10 fire de rosii si 10 de ardei, ceapa,morcov si alte verzituri.

Lavanda si capsuni
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Trandafiri si lavanda
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ciresi altoiti acum 2 ani
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Verdeturi, legume combinate duparegulile plantelor companion
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si muncitoarele
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aceasta este oaza noastra de relaxare Smile pe care sotul si cu mine o intretinem cu mult drag si munca.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de valentinadof Mier 04 Iun 2014, 10:08 am

Ce frumos Clodi!Nimic nu se compara cu satisfactia pe care o simtim atunci cand istoviti de munca stam o clipa si ne uitam in urma la munca noastra si-ti spui:Doamne ce frumos mai este!Pt mine clipa aceea scurta face cat un concediu departe de casa.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Gabica Mier 04 Iun 2014, 11:11 am

Clodi felicitări. Eu iubesc lavanda, am reuşit greu să prind 2 fire. Acum înfloresc. Îţi înţeleg bucuria.
Valentina şi eu zic că o seară petrecută într-un asemenea loc încarcă bateriile mai ceva ca o excursie istovitoare.
Au şi excursiile rolul lor dar parcă mai spre bătrâneţe avem nevoie de astfel de concedii.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Iun 2014, 8:35 pm

Clodi, frumoasa livada si gradina aveti! Nu stiam ca sunteti pasionati de gradinarit. Si levantica e asa deasa si frumoasa. love Multumim de urari. hug 
De fapt nici noi nu prea ne-am manifestat la gradinarit, la curte la ai mei, ca avea cine sa se ocupe.
Unde gasesc si eu "regulile plantelor companion"?

Si-au revenit rasadurile mele, sunt verzi si mari acum. Trebuie sa le raresc, doar ca nu prea mai am loc sa le pun. Sotul mi-a mai dat voie la inca doua lazi din astea, deci 4m patrati. O sa mai pun in ghivece, cred.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rasaduri cumparate, unele au deja gogonele. wink 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de clodi Joi 05 Iun 2014, 8:52 am

Multumesc!
Valentina, asa este Smile te sprijini in sapa, te uiti imprejur si te cuprinde multumirea, iei o pauza, bei un pahar de bere si continui treaba Smile) Acum noi speram sa ne mai usuram treburile... sa creasca zmeura si sa fie umbra pe sub ea ca sa nu mai fie nevoie sa o sapam, via si pomii mai mici i-am mulcit cu fan tot ca sa scapam de sapa - e primul an in care mulcim cu fan, nu stim cat de bune sunt rezultatele. La capsuni am folosit agrotextil. Acum mai avem de finalizat sistemul de irigatii cu picatura pentru trandafiri, lavanda, capsuni, zmeura, vie si gradinita cu legume. Pomii o sa-i udam cu furtunul pentru ca lor le trebuie multa apa la o udare, alfel daca punem putina apa, ea nu ajunge in profunzimea solului si pomul are tendinta sa dezvolte radacini la suprafara - ceea ce il face fragil. Acumca ne usuram muncile acestea sigur o sa ne incarcam cu altele Smile

Admina, cauta pe net "plants compagnion" si pe Images o sa gasesti o gramada de tabele cu ce plante se pun langa ce plante: de ex busuioc langa rosii sau sparanghelul departe de ceapa. Pe libgen.org am gasit si carti despre acest subiect, unele mai specalizate pe anumite plante, altele mai generale, cauta si aici dupa aceleasi cuvinte. Sa imi spui daca ai gasit.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Iun 2014, 5:22 pm

Merci, am gasit diverse tabele. O sa pun in practica, pentru ca oricum vroiam ceva mai ca Jamie Oliver, o gradina mai salbatica, amestecata. Am inteles ca fasolea nu se impaca bine cu ceapa si le-am alaturat, o sa le separ. Ceapa am pus peste tot, vreo 100-110 arbagic ca iese repede si se mananca la fel. Sa caut si usturoi, ca si el tine insectele deoparte. Vad ca deocamdata nu ne-au ros iepurii nimic, poate de la ceapa si craite. Au ros din fasole, cat era rasad, in cutie, dar nu definitiv, cateva frunze.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de corina corina Sam 07 Iun 2014, 4:42 pm

Clodi , frumoasa gradina ! Felicitari si spor la treaba !  Smile 

Admina sa stii ca e frumoasa si gadinita ta . Cand faci ceva care-ti place , n-are cum sa nu iasa bine !  pupi 

Eu am terminat cu verdeturile de primavara si acum lasa sa se odihneasca gradina toata vara . Renuntam la multele brazde cu legume si in toamna plantam coacaze si pomi . Am pastrat doar cateva sute de metri sa producem rosii , ardei , castraveti , mazare si ceva verdeata pentru familie si restul va deveni cultura de coacaze rosii . Am testat doi ani terenul si le merge de minune .
Am fi pus si ceva capsuni , dar cum in general ne luptam cu limacs-ul , ne-am razgandit . Anul asta din zece randuri de capsuni lungi de vreo douazeci de metri , abia daca am gustat pana acum . A fost invazie de melci pentru ca a plouat constant in aprilie si mai si chiar si acum in iunie si le-au mancat inca de cand se forma fructul .

Am sa vin cu poze negresit .  hug 
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Floren Sam 07 Iun 2014, 4:52 pm

...si daca pui si levantica , n-ai mai munci atat !
Eu , cand o sa ma fac mare ( Smile))) ) o sa fac plantatie de levantica ! Si o sa o vand la producatorii de cosmetice ! Sau o sa ma duc in piata cu ea ! Leventicaaaa, leventicaaaaa ! Ia , cocoana , leventicaaaaa !  rade

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de corina corina Sam 07 Iun 2014, 5:05 pm

Ai dreptate , Floren ! E o afacere profitabila si de durata ! Iti doresc sa te faci mare repede si sa-ti vezi visul implinit ! Si sa ai vanzare la levantica !  pupi 

Eu insa am doar 2000 de metri de gradina , jumatate deja e livada care anul viitor intra pe rod si mie-mi plac fructele ! Daca aveam mai mult teren , levantica visam si eu . Ma intind insa numai cat imi e plapuma si ma pliez pe cerintele din oras si judet ca sa se si vanda ce produc si sa-mi ramana timp si de cantat .  love 
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Iun 2014, 11:46 pm

Mama mea zice ca s-au stricat capsunele si ciresele, de la ploaie, au putrezit in copac ultimele. N-am mai vazut, asa ceva. Asa mult a plouat in toata tara? Ai mei au curtea la 20km de Bucuresti. Si au cativa ciresi buni, roditori, pacat de ei.
Si rosiile cica jelesc, fara soare.
Cu levantica, banuiesc ca se poate sa mergeti la targuri hand-made, cu saculeti, de genul asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cred ca ar merge sa fie si marturii de nunta, facute la comanda.  wink 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de piciul Dum 08 Iun 2014, 6:45 am

Of, of, mai, mai....da ploua si la mine cules sambata cirese ok, pe fuga...duminica le-am gasit plesnite de ploaie... s-au stricat in frigider in doua zile....capsunii jumatate stricati...cei frumosi stricati inauntru...dar am reusit sa fac gem si sirop....din cirese am salvat doar un pic pentru compot si o parte ce s-a mancat si impartit pe la colegi. Restul au putrezit in copac nici graurii nu le vor...anul trecut stiu ca am intarziat un pic la cules si pasarile l-au devorat pana a doua zi...parca nu ar fi facut cirese!
Levantica este frumoasa...nu stiu cum ar fi sa ai un lan de levantica....dar ar trebui sa ai contract deja semnat, ca sa poti da o mare cantitate...ca in toate de fapt!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 08 Iun 2014, 11:29 am

Si gradina mea sufera din cauza apei. Am pus castraveti de trei ori. Macar au reusit sa iasa acum. Rosiile si fasolea am crezut ca le pierd de galbene ce erau dar incep sa-si revina, chiar daca sunt inca firave. Ceapa si usturoiul s-au manat. Nici patrunjelul, mararul si leusteanul nu sunt ok. In schimb, avem mazare mare, frumoasa si in curind o sa culegem pastaile.
A ploua atat de mult, incat vecinii aveau balta mare in gradina si au arat din nou. La noi nu a fost chiar balta mare, pentru ca socrul meu a avut ideea sa mai aduca ceva masini cu pamant, in urma cu mai multi ani. Cred ca, daca vrem sa facem casa aici, mai trebuie adus pamant. Nu-i nimic, avem proiecte mai multe. Noi sa fim sanatosi Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Admina Mier 11 Iun 2014, 7:26 pm

S-a produs inevitabilul. Ticalosul sau ticalosii de iepuri mi-au mancat fasolea si doi ardei. zid Ce-i drept nu s-au atins de rasadurile facute de mine, au luat din cele cumparate. Oare ii mai dau frunzele vrejului de fasole? A ramas doar tulpina, din toate cele 4 fasolici ale mele... Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de greieras Mier 11 Iun 2014, 11:19 pm

Qho! Bine v-am regasit! Nu am trecut demult pe aici :1.:din lipsa de timp ca de cind cu nepotica trece timpul si mai repede
si 2 . nu am mai primit nici mesaje de notificari- ca pe alea le citesc intotdeauna intr-o mare mare viteza ,recunosc dar nu-mi scapa.
In rest ,in gradina mea de wekend balariile sint la mre putere pentru ca niciodata nu reusesc sa le jumul pe toate, am pus rosii, ardei vionete, ceapa mai mult ca niciodata caci astatoamna am rugat o vecina sa-mi cumpere arbagic de la tirg de la titu si mi-a luat 2,5 kg., si eu m-am straduit sa pun cele 4 razoare pe care mi le-a pregatit sotul{el cu sapa, eu cu pusul} usturoi am pus doar un razor dar nu merge bine de loc in sensul ca tot de la piata o sa mincam. In schimb face capatina cel pus anul trecut din saminta.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de ema Joi 12 Iun 2014, 12:15 pm

Revin cu rosiile mele care au crescut si care au inceput sa infloreasca Totusi nu stiu de ce florile sunt cam anemice si foarte rare (a batut gheata saptamana trecuta si mi-a mai rupt din flori) Ce sa fac? Am pus ingrasamant, am copilit (nu le-am legat inca) sunt pline de frunze, dar flori tot nu au cine stie ce

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de danniela Joi 12 Iun 2014, 12:36 pm

Poate putine, dar nu anemice!! Au soare suficient?? Sunt superbe la culoare!!! Sa..iti traiasca!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de ema Joi 12 Iun 2014, 1:04 pm

Danni, mai am si altele dar nu avea rost sa le pozez pe toate Au soare din plin, au apa, sunt viguroase dar nu prea au flori iar cele care sunt nu-s prea viguroase (mi le amintesc pe ale mele din gradina) Sa-mi traiasca si sa rodeasca ca vreau rosioare de la mine (am eu asa o ambitie)

ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Iun 2014, 10:44 pm

Ema, cati cm au plantele?
Ale mele vreo 40cm si n-au inflorit deloc... zid Ce au sau ce n-au? Ce sa le fac, au nevoie de fertilizatoare pt. inflorire?
Nici albine n-am preavazut pe aici, doar viespi...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de ema Vin 13 Iun 2014, 11:03 pm

Au intre 30 si 40 de centimetri Eu am pus ingrasamant pentru trandafiri ca de altul nu am avut M-am gandit ca daca face trandafirii sa se umple de flori, de ce nu ar face si rosiile Dar abia le-am administrat ingrasamantul Urmeaza sa vad zilele care vin si iti spun ce si cum
Am inteles ca rosiile nu au nevoie de insecte pentru polenizare (asa citisem pe un blog)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de corina corina Dum 15 Iun 2014, 6:06 pm

Stati linistite , fetelor , ca vor inflori si rosiile voastre .  Smile  Mai depinde si de soi distanta dintre roduri . Si de orele cu luminozitate buna ...

Sunt frumoase rosiile Ema si sunt sanatoase ! Sigur te vei delecta cu fructe gustoase !

Admina , oare tu nu aveai inainte un iepuras pufos ?...   wink Acum ai gradina , deh...  Merci 
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Admina Dum 15 Iun 2014, 8:43 pm

Da! Acum arunc cu papucii dupa iepuri, prin curte... rade Si-i amenint ca-i fac tocana.
Cred ca stiu de ce nu infloresc. Am mutat azi 8 fire si mai am ghivece si pamant sa mai mut. Aveau foarte mici radacinile, in cutia aia patrata, ca nu este adanca. Probabil ca functia prinicipala a plantei e de supravietuire, nu de inmultire si mergea pe minima rezistenta, daca nu are resurse. Cred ca pentru castraveti e destul, ca sunt plini de flori (sa vedem si cati leaga, dintre ei). Dar si astia sunt inghesuiti, trebuie rariti.
Cu ghivecele cred ca rezolv si problema iepurilor, ca sunt inalte.
Lumina si soare e prea mult, cred. De pe la 12 sau chiar mai repede, pana seara. Acum am pus ghivecele sub un pom, sa nu se socheze prea tare, dupa mutare.
Din disperare de cauza, am luat un fertilizator de rosii, dar e sintetic, banuiesc ca are azotati. Le las sa vad daca-si revin, nu as vrea sa le chimizez, normal. O sa pun iar zat de cafea, coji de oua, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 16 Iun 2014, 12:09 am

Noi am pus ca ingrasamant, macerat de gunoi de la gaini. Acum asteptam rezultatele.
Deocamdata, mararul meu e mic si ruginiu, din cauza apei in exces. Daca il tund am sanse sa-si revina?
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de ema Lun 16 Iun 2014, 9:39 am

Corina, multumesc Esti o draguta Mie mi-e rusine cu ghivecele mele cu trei buruieni amarate, in comparatie cu gradina ta
Admina, vazusem la niste vecini din Aveyron (gradinaritul era pasiunea lor) ca sapasera in pamant vreo 60 de cm si ingropasera un gard din acela din plasa Ziceau ca iepurii nu sapau asa de adanc ca sa intre Eu personal nu stiu ce sa spun Transmit si eu ce am auzit pe la altii
Am 3 rosii mici cat o boaba de mazare Vad ca apar si flori: tot anemice dar poate asa e soiul sau poate sunt prea dese in ghivece
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (6) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB