Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Bijuterii din fimo XXI

+24
Carmen's
marianamihaila
xgabitza
amoni
nicoletanoni
szoke89
loriem77
bisisica bijuterii
ioanabv87
ancaanca
ancamm
anc@
firimitura
MoniKozi
AlinaJ.Bijoux
maddy13
Roxi_J
Day
vlad_mom
kartusica
darkpoke
carjanmonica
Rica Mateiuc
Dragonfly
28 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de Dragonfly Sam 24 Noi 2012, 3:00 pm

Day - Merci ei uite ca la asta nu m-as fi gandit , e o luna mai .....primitoare zic eu. De ex cineva mi-a scris pe blog ca seamana cu un biscuite ....

dialuise [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rica cu floricica dintr-un mileu facut de mom cum cativa ani. L-am luat pe furis ca altfel...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Blog Accesorii & Machiaj  : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de maddy13 Sam 24 Noi 2012, 3:26 pm

Vaaaaaai, Libelulo! E uimitor ce ti-a iesit, improvizatia sa traiasca! ura
Sa stii ca si mie mi s-a parult ca seamana cu un biscuite, unul de ala bun cu unt, mmmm!
Am inteles eu cum ti-a iesit forma, dar culoarea ai obtinut-o cumva sau este una anume? Am vazut si pe dos si mi se pare ca nu e fimo curat. Lamureste-ma te rog, daca vrei!
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de Dragonfly Sam 24 Noi 2012, 4:34 pm


Trebuie sa ne descurcam in orice situatie nu ? Creativitatea e una din cheile succesului daca ma intrebati pe mine. .

Ma tot plangeam ca nu am texturile pe care mi le doresc, nu am banii necesari pt a le cumpara si tot asa... la tăți ni-i greu !!! Pana la urma tot singura mi le voi face [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] iar satisfactia va fi si mai mare cand voi vedea produsul finit si voi sti ca e creatie lucrata de mine de la 0 , zeeeroooo.

pentru Maddy - am folosit fimo apropiat de culoarea pielii, daca vrei ma uit sa vad care-i codul. Mai important este ca am folosit condimente care au schimbat semnificativ nuanta materialului, boia in mare parte. Asadar poti combina un maro cu mai mult alb si apoi nuanta rezultata o poti indesa cu praful minune pentru gatit.
In punctul mai dens de pe pandant a fost pus sculpey lichid + un fard sidefat insa dupa coacere am obs ca iesisera bule la suprafata si la o atingere mica cu unghia suprafata se albea. m-am enervat si am zgarmat locul cu un ac pana am ajuns la acest rezultat [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Blog Accesorii & Machiaj  : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de carjanmonica Sam 24 Noi 2012, 7:27 pm

Daaa ...e f tare pandantul Dana..prima mea impresie a fost tot de biscuite.. Smile ..este extraordinar ce poate face creativitatea unui om love
carjanmonica
carjanmonica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 187
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2011

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de ancamm Sam 24 Noi 2012, 7:33 pm

Libelulooo, ala-i un fursec. Clar. Si mi-ai facut pofta si ma duc sa-mi cumpar. Acum. Sac. Superb.
Dar eu sunt tare curioasa de la ce e frunza aia. Ti-am admirat mereu textura de frunza si m-am tot uitat in jur, dar n-am gasit.
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de seandreea Sam 24 Noi 2012, 7:52 pm

Dragonfly a scris:Ancaanca - ai postat la pagina 7 o serie de creatii iar ultimul set

seandreea
- adorabile pisicile tale, sa mai spun ca se aseaza f bine pe lobul urechii?
ps- apreciez ca ai mentionat sursa de inspiratie

Multumesc! Nu am de ce sa ascund daca ceva este inspirat, fie mai mult fie mai putin. Deobicei ma inspir citind blog-uri si uitandu-ma la alte galerii, insa ma apuc eu de treaba pur si simplu si combin ce-mi vine in minte. Nici tutoriale n-am fost in stare sa urmez. Dar cand ceva foloseste foarte mult din referinta, mi se pare de bun simt sa mentionez. As fi pus si link direct, dar nu cred ca am voie. Cine vrea sa vada - dati cautare "black cat earrings" pe deviantart si ii gasiti printre primele rezultate.

Pana una alta m-ati omorat cu discutiile despre extruder, si cum de mult ii dadeam tarcoale, ieri mi s-a pus pata si l-am comandat(cel cu infiletare). Masina de paste cred ca va astepta pana in decembrie. Uff, si eu care ziceam ca la Fimo raman la modelaj - a fost deajuns sa ma uit putin pe topicul asta prin urma sa vreau sa incerc 100 de lucruri. De cane-uri nu sunt convinsa decat in ideea de a crea flori si frunze 3d (de tipul "petala cu petala"), insa tot cred ca mi-ar folosi masina de paste la facut lutul mai modelabil si la degrade-uri. In concluzie, o sa ma mai vedeti pe aici :P . Va las o poza cu ultima pereche de cercei facut in combinatie (eu spre asta tind - combinarea diferitelor tehnici - sarma, metale, fimo, margele, de ce nu si altele, de genul impletituri):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
CF002 by seandreea, on Flickr

Si o poza cu un panou de acum 2 ani, unde in partea de sus sunt diferite personaje animalute din anime-uri, catiova ursuleti si o pisica si un catel (astea sunt facute dupa imagini din anime-uri, ursuletii dupa ce am vazut nenumarate poze si tutoriale, pisicuta din minte iar catelul dupa un catel de plus care imi e tare drag :p ). Jos mai sunt cateva perechi de cercei mici - tortulete, onigiri (un fel de "mancare" japoneza - cautati pe google), fundite, trandafirasi. Sunt de la festivalul anime Nijikon:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nijikon 2010 by seandreea, on Flickr (dati click dreapta -> large 2048, ca sa vedeti la dimensiune maxima).

Oricum, e clar ca din 2-3 zile de citit topicul asta am ajuns iar obsedata de Fimo. Sa vad eu cum fac cu toate planurile pe care le am si tehnicile pe care le ador.


Ultima editare efectuata de catre seandreea in Sam 24 Noi 2012, 7:56 pm, editata de 1 ori
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de MoniKozi Sam 24 Noi 2012, 7:54 pm

Readuc povestea cu extruderul. Ca abia acum am vazut si eu. Eu am incercat amandoua tipurile, si pot spune ca Makin (sau oricare alta firma care face tipul respectiv - anume cel cu infiletare) - merita toti banii - daca ai de gand sa folosesti in mod regulat. Seringa e criminala. Deci sa nu dati cu pietre, dar vorbesc din experienta proprie. Prima incercare a fost cu cel tip seringa -si am fost extrem de dezamagita. Trebuie sa ai forta in palma, nu gluma. Si daca materialul nu este moale ATAT CAT TREBUIE, atunci iese si mai greu (indiferent dacca e mai tare sau mai moale decat acel ATAT CAT TREBUIE). Plus ca de curatat, se curata extrem de greu. Apoi, am avut sansa sa lucrez si cu unul cu infiletare. Eh... alta poveste. Poti baga materialul aproape oricum - doar ca daca nu-l framanti pre bine iese crestat pe muchii (daca saiba e cu forma altfel decat rotunda) insa la unele modele acest lucru se poate dovedi artistic si util. Chiar si un copil poate manevra cel cu infiletare (tot experimentat, ca fiu-meu ma innebunea ca vrea el sa il foloseasca). SI celalalt aspect: curatarea. Doar o garnitura si putin la filet, ceea ce era din nou, o joaca de copil. Deci la cel cu infiletare nu ramane material pe peretii interiori ai tubului, asa cum ramane la cel tip seringa. Dac nu le-as fi incercat pe amandoua, nu m-as fi bagat sa imi dau cu parerea. Dar e pacat sa dai banii si cum am auzit nu o data, sa se rup urechile si mai mult sa te chinui cu cel tip seringa. Mai bine astepti sa vina un mos cu 50 de lei in plus si investesti intr-unul cu care sa-ti faca placere sa lucrezi.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Sam 24 Noi 2012, 8:16 pm

Cu extruderul gata m-am lamurit . Ramane sa-mi mai explicati unlucru. Am tot cautat deoarece la un moment dat am gasit pe undeva cum ies pandantivele bombate. Stiu ca am vazut ceva de genul un fund de cutie de cola sau bere si acolo se aseaza si probabil se si coace pandantivul. Dar cum ramane cu dosul pandantivului? Acela va fi si el bombat sau se mai pune o foaie de fimo, iar intre ele ramane un gol. Abia astept sa-mi explicati si mie. Imi plac de nu mai pot pandantivele si bijuteriile din fimo cu tot felul de figuri geometrice. Eu am omorat niste flori. Trebuie sa pun si eu cateva poze ca sa vedeti cum lucrez si sa-mi dati sfaturi. Probabil ca de luni ma voi ocupa si de acest lucru pentru ca au trecut cele cateva zile de gratie in care nu am avut voie sa postez nimic. Pup fetele si astept sugestii. kiss
Dragonfly - superb pandantivul tau. Jur ca mi-as infige coltii in el. Intr-adevar iti vine sa-l inmoi in lapte si sa musti din el. E super, super fain.
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 53
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 24 Noi 2012, 10:04 pm

F. frumos colierul Dragonfly!!! Felicitari pt. ingeniozitate!!! Flowers aplauze
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de ancaanca Dum 25 Noi 2012, 8:16 am

Dragonfly, un biscuite delicios ai copt. Imi place sistemul cu lantul si margelutele prinse la colier, ai un stil aparte. In privinta texturilor de cumparat, iti dau dreptate. De ce sa dam banuti pe alcele texturi, care dupa parerea mea ne cam limiteaza, cand in jurul nostru exista atatea lucruri care ne dau posibilitatea sa texturam altfel de fiecare data.

Sandreea, finuti si eleganti cerelusii tai.

Ramona cu bijuuu, pandantivele bombate se pot face in mai multe feluri. Sun cele care seamana cu niste gogosele, cele pe care le coci pe fundul bombat la cutiilor de cola si cele carbochon si poate mai sunt si altele.
Eu am facut doar din cele coapte pe fundul cutiei, la care dupa coacere, am atasat fundul si am mai copt o data. Despre celelalte nu iti pot da explicatii dar cauta tutoriale. Vei gasi cu siguranta.
Uite aici un tutorial despre cum se fac gogoselele [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sper sa te ajute.
pentru carbochon [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de Rica Mateiuc Dum 25 Noi 2012, 10:11 am

Dar eu imi doresc atat de mult texturi! Nu ma prea duce capul din ce as putea sa fac ! Mi se pare ca ale mele niciodata nu ies frumoase!
Rica Mateiuc
Rica Mateiuc
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 703
Varsta : 50
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 27/01/2012

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de Dragonfly Dum 25 Noi 2012, 12:37 pm

Monica - dupa ce ti-am citit gandurile mi-am dat seama ca nici daca voiam nu puteam sa modelez ceva atat de yummy. In ceea ce ma priveste, experimentele sunt intotdeauna cele mai reusite .

Anca - ti-ai satisfacut pofta intre timp ? he he
frunza este de la o planta numita gloxinia

seandreea - cerceii cu trandafiri sunt delicati si lucrati cu mult bun gust.

Bijuterii Ramona - ai descris o gustare i-de-a-la !

Alina - nu pot decat sa-ti multumesc Smile

ancaanca - da, asta imi spun si eu.... insa cand vizitez magazinele de profil fizice sau online si vad unele texturi, imi vine sa le pun pe toate in cos. O parte dintre ele sunt greu de realizat, aproape imposibil...

Rica - nu erai in preajma la provocarea asta ? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Blog Accesorii & Machiaj  : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de ancamm Dum 25 Noi 2012, 2:26 pm

Dana, am noroc ca am la coltul blocului un magazin cu de toate. L-am vizitat imediat dupa ce ti-am vazut postarea. Acum: bicicleta coarda haltere aerobic , etc. Sau ma rog, asa ar trebui, dar mi-e lene. rade
Seandrea, bine ai venit. Am aruncat un ochi pe flickr-ul tau si am ramas uimita cu cate tehnici lucrezi. Si culmea e ca le faci si bine. (Mi-e ciuda, na!). Bravo, tine-o tot asa!
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de dialuise Dum 25 Noi 2012, 4:55 pm

Seandrea - sunt uimita de tot ce am vazut pe fickr-ul tau. Spune-mi te rog ca ai si ajutoare, pt. ca nu-mi dau seama cand ai putut face atat de multe lucruri deosebite. Si mai esti si foarte plimbareata. Pari idealul mea de boem.

Dragonfly - foarte frumos pandantul. Imi place si ingeniozitatea ta.

Rica - multumesc pt. accept. Deocamdata tot al tau e mai frumos, dar o sa ma mai chinui.

Ancaanca - tocmai vroiam s-o intreb pe Rica cum a facut gogoasa, cand am vazut postarea ta. Multumesc!
dialuise
dialuise
helper
helper

Numarul mesajelor : 81
Varsta : 54
Localizare : Saint Laurent du var
Data de inscriere : 19/11/2012

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Lun 26 Noi 2012, 9:07 am

Multumesc, Anca. Primul tutorial ma atrage mai mult. Smile Sper sa am timp sa incerc si eu.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Continuam aici capitolul XXII Smile
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 53
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Bijuterii din fimo XXI - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo XXI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB