Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

+81
mlizeta
gabriela1554
Cupydonitza
bella2013
Fancy-
MirelaAngela
stefy00
IsabellaLV
marina40
LRodica
raluca ecaterina
anex07maia
DANIELA.I
ene_tatiana@yahoo.com
Indra
otiliat
tinti
IoanaMarin
corilex
diada
geo
clauditzuka
MagdaMarin
marlene_r
Floren
luminitza22
ana.ana.ana
piciul
sarthina
Dionisia
aurishta
Alenia
danire
michelinebeaulieu
zmz
maravela lucia florina
Cristina-Elena
gevelegia
sybex
myky7robc
emilia-elena
greieras
i.xell
valentinadof
gabi1972
Admina
ema
afilimonb
carmenzoe
Gabica
epurach
Buburuza
vilcris
Alayna
Teima
medeira
1icool
alice07
buica
Floric
danadinu
CarmenClaudia
aidil
geanina_scumpica
alexandrageoo
Adelle23
criston84
iriclau
loo.lory
nona sofia
ileanagal
tomari
Dora24
Panea Laura
zucchina
rosita
Karina33
Daniela1982
barbin
cristina-oana
MihaelaT
85 participanți

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de piciul Mar 03 Ian 2017, 7:05 am

Pe mine m-a ajutat foarte mult [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si daca cauti la capitolele din rubrica croitorie, la  link-uri inspiratie, sunt adrese unde vei gasi pdf cu carti de croitorie si tipare. Cu rabdare vei descoperi calea de a face tipare pentru hainele ce le doresti! Dupa ce le construiesti pe cele de baza, le vei modifica dupa modelul dorit...dupa ce vei strica, descoase si rupe ... wink
Succes!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Fancy- Mar 03 Ian 2017, 5:26 pm

O carte de tipare buna:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iti faci cont si o poti descarca daca incarci ceva la randul tau.
Sau link valabil 7 zile:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Fancy-
Fancy-
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de MirelaAngela Mar 03 Ian 2017, 11:15 pm

Multumesc mult pentru carti/ link-uri. Abia astept sa le analizez mai pe larg in timpul liber!
MirelaAngela
MirelaAngela
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2017

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty tipare pt croit

Mesaj Scris de bella2013 Mier 10 Mai 2017, 11:11 am

Buna fetelor,sunt o incepatoare incepatoare in cusut ,tocmai am primit o masina de cusut dar nu stiu mai nimic insa imi place si vreau sa invat.Am o rugaminte la voi,am vazut ca sunteti foarte pricepute.As dori sa imi fac huse pe scaunele cu spatar si doresc sa imi fac tiparele din carton pt. spatar si pt. sezut dar am o nelamurire .Cum trebuie sa decupez cartonul ?La dimensiunea exacta a spatarului sau mai mare cu cei 2 cm toleranta pt. cusut?Poate e ciudata intrebarea dar chiar nu stiu nimic despre tipare sau croit si am nevoie de ajutor.Multumesc anticipat .O zi faina sa aveti. pupi
bella2013
bella2013
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : oradea
Data de inscriere : 18/06/2013

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Cupydonitza Joi 25 Mai 2017, 11:05 am

Buna fetelor!

Am si eu aceasta fusta pe care as vrea sa o fac doar ca eu o voi realiza din materiale mai usoare. Am o vascoza pentru partea cu dungi si un material ce seama cu matasea pentru partea de dedesubt (cea care e cu negru in imagine). Nu stiu insa cum sa fac tiparul. Clinii drepti i-am taiat deja, insa nu stiu cum sa fac cu partea de dedesubt, pentru ca, dupa cum vedeti, partea de dedesubt se vede doar cand pasesti sau departezi fusta. Ma puteti ajuta cu un sfat/tipar?
Multumesc mult!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cupydonitza
Cupydonitza
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bv
Data de inscriere : 01/11/2016

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de gabriela1554 Joi 25 Mai 2017, 3:12 pm

Bella, eu zic ca cel mai bine e sa faci tiparul cu rezerva cu tot. Cand croiesti sa nu mai pierzi timpul cu adaugarea rezervei. Succes si asteptam poze.
Cupidonita, eu daca vad bine vine material taiat drept si cusut de partile portocalii, iar sus prin cusatura vin apropiate partile portocalii...facuta o cuta, nu stiu daca m_am exprimat corect, nu stiu sigur daca ai inteles.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de mlizeta Lun 29 Mai 2017, 2:50 pm

Cupydonitza iti pun cateva tutoriale poate-ti vor fi de ajutor:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty tipar rochie

Mesaj Scris de fuxi Mar 20 Iun 2017, 12:52 pm

Buna,
Ma poate ajuta cineva sa realizez acesti tipar de rochie?
multumesc anticipat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/url]
fuxi
fuxi
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 31/05/2017

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de mlizeta Mier 21 Iun 2017, 10:20 am

Poate te ajuta site-ul asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si imaginea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de fuxi Mier 21 Iun 2017, 10:28 am

am incercat,dar nu mi se potriveste.
eu il vreau pe masurile mele.
multumesc frumos
fuxi
fuxi
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 31/05/2017

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Tipar treinig femei

Mesaj Scris de dumitrucelmare2000 Joi 15 Oct 2020, 7:38 pm

Buna seara,
Trebuie să fac un tipar de treining pentru femei, dar nu am un algoritm de proiectare. Ma poate ajuta cineva cu un tutorial o schemă de proiectare ceva?
Va multumesc.
dumitrucelmare2000
dumitrucelmare2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : focsani
Data de inscriere : 23/07/2016

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty fusta clos cu cute

Mesaj Scris de zmada91 Mar 09 Aug 2022, 2:54 pm

Buna fetelor. Am si eu o rugaminte. Trebuie sa fac o fusta clos intreg cu cute si nu stiu cat de mare sa fac raza, in asa fel incat sa croiesc materialul bine. Fusta ar trebui sa aiba 4 clini in fata si 6 in spate de cate 4 cm si fermoar pe spate. Circumferinta taliei este de 76 cm. Eu am calculat astfel:
- pentru fiecare cuta am nevoie de 8 cm pentru a crea cuta de 4 cm. Am 10 cute in total, 4 fata si 6 spate , deci 10 x 8cm= 80 cm.
- circumferinta taliei = 76 cm
total 76 +80 =156 cm
Pentru o circumferinta totala de 156 cm , raza ar fi CT/ 2x3,14 = 24 cm.
Ce ziceti? E corect sau se calculeaza altfel?
Multumesc si spor la treaba
avatar
zmada91
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de zmada91 Mar 09 Aug 2022, 2:56 pm

Da, am uitat de rezerve. O sa le adaug dupa, dar macar sa stiu daca e ok calculul.
avatar
zmada91
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 09 Aug 2022, 6:07 pm

25 (rotunjit putin), ai calculat corect raza cercului care urmeaza a fi decupat din centru. Daca esti sigura ca ai nevoie de 8cm pentru fiecare cuta, matematic e corect calculul.
Poate mai trebuie adaugat la circumferinta totala si cat trebuie indoit pentru fermoar ca sa nu te trezesti ca iese cu 2cm mai stramta in talie.... zic si eu, poate e careva care stie sigur cum e cu closul si fermoarul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

zmada91 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de zmada91 Mier 17 Aug 2022, 5:23 pm

Multumesc . Am croit deja, a fost ok. Am tinut cont si de rezerve pentru fermoar si celelalte cusaturi. Spor!
avatar
zmada91
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de ema Vin 19 Aug 2022, 2:29 pm

Zmada91 faci o poza cu produsul finit si ne arati cum a iesit. Spor la lucru!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB