Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 3

+89
vochita
ramona4u
cookie82
Rimmelle
cristi970
afilimonb
Gabriela Sandu
miuta
bubu85
alban andreea
ChrisReeana
anc@
cory74
Anita_Cristal
negrutik
denissa rotaru
gobelin
ancabanu
Elspethalexia
marian dmm
Admina
Mustaciosul
despina13cucli
marianamihaila
alinuta96
emmancita
-iulia-
ema
luminita_14
Mickey
gabriela1554
andreea106
Lucia Ro
ancuta1967
biribishpampela
madalina23
Chirrox13
Carla M
Panea Laura
rheea
Gerlinde13
sybex
aidil
castoras
Aylinne
sperverpal
alice07
leia
dademy
Dorulet
barbin
wonderful_leave
Small_Duck
geanina_scumpica
Floric
pfloricica
dansdk
crystyna_1226
dora3mira
Ionescu Sina
loo.lory
Karina33
nichita
tomari
MihaelaT
feliciabv
diada
alina-mihaela
alexandra_bogdan
stejara
Adelle23
adyd94
criston84
lorellay
geo
aurishta
izvorul_noptii
pisi
rosita
aurelia.c
Gabiuta
alina.zano
greieras
geany
MagdaMarin
valentinacoca
danae
stanescu.iulia@yahoo.com
bubutza
93 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de geo Lun 20 Aug 2012, 4:19 pm

Acum ceva vreme ma dadeam mare ca va dau numarul unui mecanic din Brasov, ca apoi sa va dezamagesc, pentru ca nenea nu voia sa repare si masini casnice.

Sper sa imi spal rusinea Smile cu anuntul urmator, gasit la intrarea unei scari de bloc:
Repar masini de cusut
0770 723 922
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty masina de cusut privileg 408

Mesaj Scris de pfloricica Lun 27 Aug 2012, 11:24 pm

Are cineva cartea cu instructiuni ale masinii de cusut PRIVILEG 408?
pfloricica
pfloricica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Localizare : mangalia
Data de inscriere : 27/08/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Probleme tehnice la masina de cusut Carrefour Home

Mesaj Scris de Floric Sam 01 Sept 2012, 5:55 pm

Buna.

De cateva saptamani mi-am cumparat o masina de cusut de la Carrefour marca proprie Home. Astazi am probat-o. M-am umplut de toti nervii. Coase cu pas sarit. Am schimbat ata. La fel. Am reglat tensiunea atei. La fel. Am reglat iar tensiunea, in mai strans. La fel. Coase ce coase si apoi sare cateva impunsaturi. Si nu putine. Mai mult am descusut decat am cusut.

Are careva masina de cusut Carrefour Home si are probleme d-astea? Inca am posibilitatea de a o returna.
avatar
Floric
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Romania
Data de inscriere : 29/07/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 01 Sept 2012, 8:22 pm

diblaru maria a scris:As dori si eu o informatie ,in ianuarie am gasit o oferta laCarrfour,masina de cusut marca lor,am cumparat-o ,am zis ca e buna pentru mine la cat cos eu ,o lenjerie ,o perdea ...toate bune pana am cusut mai mult,pana acum cred ca am rupt vreo20de ace ,si mai nou imi strnge ata pe spatele materialului la suveica ,nu stiu ce sa-i mai fac am urmarit toti pasi din carte fara nici un rezultat ,mai bine cunparam una de firma era mai scumpa cu 150 de roni ,dar imi pare rau de bani dati...si de cicaleala sotului ca nu l-am ascultat sa-mi cumpar un lucru ca lumea ,poate imi dati si mie un sfat .

aidil a scris:Daca mai e in garantie, incearca sa o duci inapoi, daca nu se poate repara iti restituie suma, ceea ce ar fi ok, apoi poti lua una mai buna.

diblaru maria a scris:As dori si eu o informatie ,in ianuarie am gasit o oferta laCarrfour,masina de cusut marca lor,am cumparat-o ,am zis ca e buna pentru mine la cat cos eu ,o lenjerie ,o perdea ...toate bune pana am cusut mai mult,pana acum cred ca am rupt vreo20de ace ,si mai nou imi strnge ata pe spatele materialului la suveica ,nu stiu ce sa-i mai fac am urmarit toti pasi din carte fara nici un rezultat ,mai bine cunparam una de firma era mai scumpa cu 150 de roni ,dar imi pare rau de bani dati...si de cicaleala sotului ca nu l-am ascultat sa-mi cumpar un lucru ca lumea ,poate imi dati si mie un sfat .

aidil a scris:Daca mai e in garantie, incearca sa o duci inapoi, daca nu se poate repara iti restituie suma, ceea ce ar fi ok, apoi poti lua una mai buna.

MagdaMarin a scris:Dute cu ea inapoi oricum are garantie 2 sau 3 ani.
Si insisti sa-ti dea banii inapoi pentru ca este un produs nefunctional,daca comenteaza spune-le ca te duci cu OPC peste ei ca pacalesc clientii cu un prodis isftin si inutil sau ceri sa vorbesti cu directorul,or sa-ti de banii inapoi pe ea sunt seriosi cand au reclamatii.
Succes hug

diblaru maria a scris:Multumesc Magda chiar am sa ma duc ,m-au dejamagit complect.

diblaru maria a scris:Magda multumesc bucurie multumesc pentru sfat, am fost la Carrefour si am schimbat masina.

MagdaMarin a scris:Concluzia: Sunt buna la sfatuit rade
Au comentat ceva?


diblaru maria a scris:Nu Magda ,chiar am fost uimita ,nu sti cate scenarii mi-am facut pana acolo,au fost super politicosi m-au intrebat daca vreau sa o schimb sau bani ,am schimbat-o eu am nevoie de masina ,e buna la casa omului. Inca o data multumesc .Scuze daca sunt off topic


_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de geanina_scumpica Lun 03 Sept 2012, 4:39 pm

help am si eu o problema am un privilege mai vechi asa si nu stiu ce drac are deci in partea unde pui acul de cusut a cazut mai jos si nu vrea nici de al dracului sa urce inapoi nici masina nu merge stiti ce ar putea avea cum sa o fac fara sa mai caut mecanic mersi
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Small_Duck Lun 03 Sept 2012, 11:39 pm

Buna, am primit cadou un Singer 160 Limited Edition de la logodnicul meu, insa ultima oara cand ma jucam la masina de cusut a bunicii mele a fost cu 15 in urma. Habar nu am ce sa fac, de unde sa incep, uffffff . Voi incerca sa caut prin forum raspunsurile la intrebarile mele, si daca este ceva extra pot sa postez pe forum? am nevoie de sprijin, sunt o rata doar zid
Small_Duck
Small_Duck
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 35
Localizare : Steiermark ( Graz )
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 04 Sept 2012, 7:53 am

Ne gasesti pe-aici Smile si, daca stim, iti raspundem! hug pupi
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de greieras Mar 04 Sept 2012, 10:56 am

Buna sa-ti fie inima,Small! Sa stii ca si eu mi-am cumparat de curind o masina de cusut iar in afara de cartea cu instructiuni a masinii aici intre aceste prietene am gasit mult sprijin si ajutor.Joaca-te cu masina incet cu rabdare ,doloseste manualul, cauta si citeste ce s-a scris pe aici la toate topicurile despre croitorie.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de wonderful_leave Mier 12 Sept 2012, 11:55 am

Mi-am luat in sfarsit prima mea masina de cusut bucurie insa am o problema... atunci cand cos iese ata din ac si nu inteleg de ce...ma puteti ajuta va rog? Sad
wonderful_leave
wonderful_leave
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 26
Localizare : IASI
Data de inscriere : 05/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de barbin Mier 12 Sept 2012, 7:27 pm

wonderful_leave a scris:Mi-am luat in sfarsit prima mea masina de cusut [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] insa am o problema... atunci cand cos iese ata din ac si nu inteleg de ce...ma puteti ajuta va rog? Sad
Poate trebuie sa vezi cum e tensiunea in cele doua fire sau daca infilezi corect ata.

Eu cand nu m-am descurcat cu masina de cusut am dus-o la un croitor si la el mergea din prima. Smile
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Dorulet Joi 13 Sept 2012, 8:24 am

Wonderful_leave,cand incepi,prinde cele doua ate(lasa-le mai lungi) si tine-le putin,ca sa nu se traga inapoi.Dupa ce a inceput coaserea,nu mai e nevoie decat de atentie si... spor la treaba!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de barbin Joi 13 Sept 2012, 8:37 am

Chiar ca. Ce simplu.
Acum am si eu o problema cu zig-zag-ul. Sare pasi. Nu mai pot sa surfilez. Sad
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rosita Joi 13 Sept 2012, 9:39 am

daca surfilezi un material elastic foloseste ac special, ball point sau stretch needle.
daca nu, incearca cu un ac mai subtire
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de barbin Joi 13 Sept 2012, 10:46 am

Material elastic surfilam! Multumesc mult pentru pont!
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty returnare

Mesaj Scris de Floric Joi 13 Sept 2012, 1:15 pm

Floric a scris:Buna.

De cateva saptamani mi-am cumparat o masina de cusut de la Carrefour marca proprie Home. Astazi am probat-o. M-am umplut de toti nervii. Coase cu pas sarit. Am schimbat ata. La fel. Am reglat tensiunea atei. La fel. Am reglat iar tensiunea, in mai strans. La fel. Coase ce coase si apoi sare cateva impunsaturi. Si nu putine. Mai mult am descusut decat am cusut.

Are careva masina de cusut Carrefour Home si are probleme d-astea? Inca am posibilitatea de a o returna.

Am fost cu masina la Car4. Mi-au schimbat-o fara nicio impotriveala. Tind sa cred ca stiu ei de ce. Aceasta de -a doua promite mai mult decat cealalta.
In speranta ca poate isi reveni la prima masina am mai tras si in timpul cusutului sarea de la un program laaltul ca sa nu mai zic ca imi cadea acul.

Sper sa nu mai am probleme.
avatar
Floric
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Romania
Data de inscriere : 29/07/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de dademy Sam 22 Sept 2012, 2:23 pm

Buna ziua
Ma numesc Dana si sunt din Tg Mures.Nu de mult am mostenit o masina de cusut veronica la care nu am cartea tehnica.Am insirat ata pe unde am stiut eu am incercat sa cos dar masina coase in gol si rupe ata.Aveti cumva niste sfaturi pt mine?Si eventual cartea tehnica a veronicai?
Va multumesc
dademy
dademy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 44
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 22/09/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de leia Mier 26 Sept 2012, 4:32 pm

Buna ziua,
am cumparat de la Lidl masina de cusut Silvercrest. Fata de cea de anul trecut din decembrie 2011 care costa 400 lei acum este la 300.
Care sunt diferentele observate de mine: nu are buton de taiere ata si mosorelul de la suveica este din plastic.
Acum intrebarile:
1. mosorelul trebuie sa fie neaparat din plastic sau se poate inlocui cu un mosorel metalic la acest model ? Am vazut pe un blog cum se infileteaza ata pe mosorel, dar acolo mosorelul era metalic. Ma gandesc daca la nevoie il pot inlocui cu unul metalic, daca cel din plastic se sparge, crapa etc

2.In ce priveste garantia am inteles ca daca masina nu functioneaza bine sa o duc inapoi la magazin. Dar daca este o problema minora gen scame sau material intrate in diferite organe ? Tot asa renunt la ea sau pot sa incerc sa o remediez?
Am citi in instructiuni ca garantia nu acopera piese uzate sau utilizarea incorecta.
3.Acul de pe masina si acul dublu ce numar sunt? Sunt pentru materiale subtiri sau groase?
Poate cineva care si-a cumparat Silvercrest imi poate spune mai multe.
Multumesc



Ultima editare efectuata de catre leia in Mier 26 Sept 2012, 4:36 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
leia
leia
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : din tara
Data de inscriere : 26/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de alice07 Joi 27 Sept 2012, 9:53 pm

Leia, butonul de taiere ate este situat lateral in stanga, cu fata la masina, cred ca la mijloc, uita-te ca e pe langa surubul de prindere al capacului becului. Acul masinii este de 90, gasesti in cartea masinii, cel dublu, nu stiu, poate scrie tot in cartea masinii, unde mentioneaza accesoriile cu care se livreaza masina. Iar mosorelul, nu cred ca e o pb ca e din fier, inca nu am incercat. Nu e ca la singer, la care iti tb mosorel original. Referitor la conditiile de garantie, nu ma pricep si deci nu ma pronunt.
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de leia Joi 27 Sept 2012, 10:28 pm

Multumesc mult pt raspuns.
Astazi mi-am facut curaj si am folosit-o.La cat ma pricep eu merge bine.
Am intrebat de mosorel pentru ca fiind din plastic nu stiu daca gasesc exact acelasi model in magazin si la Lidl au avut set de mosorele metalice cu ata asortata.
O sa incerc sa am grija de el sa nu se strice.
Oricum pentru o persoana care nu doreste sa lucreze decat mici reparatiii zic ca este OK.
Merge usor, am incercat si am refacut cusaturile descusute in 5 minute la o fata de perna. A durat mai mult pana sa imi dau seama cum se asaza ata decat sa cos efectiv.
leia
leia
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : din tara
Data de inscriere : 26/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Manual de utilizare masina de cusust Sanda

Mesaj Scris de sperverpal Mar 02 Oct 2012, 10:25 pm

Buna , tuturor! Sunt noua pe forum . Tocmai am primit o masina de cusut Sanda si n-am nici cea mai mica idee s-o folosesc . Acasa la mama foloseam o Pfaff care era foarte usor de manevrat . Sandei nu stiu nici macar cum sa-i scot suveica ...Ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizare al masinii de cusut sau macar cateva informatii sau sfaturi ? Orice este binevenit , sunt extrem de nerabdatoare sa cos la ea....Merci frumos!!
sperverpal
sperverpal
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : net
Data de inscriere : 02/10/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Rupe ata de jos :(

Mesaj Scris de Aylinne Vin 05 Oct 2012, 10:00 pm

Buna dragele mele,
Doar ce mi-am achizitionat o masina de cusut Brother BQ17. Din pacate, nu resusesc sa cos nimic. Dupa cateva impunsaturi, ata de la suveica - de jos - se rupe. Am incercat sa o las mai larga.. am schimbat tipul de ata.. am reglat tensiunea firului.. Nu stiu ce ar putea avea. Va rog, un sfat. Ce altceva poate fi? Sa nu ma gandesc la ce e mai grav.. cum ca nu e masina buna!! Multumesc.
Aylinne
Aylinne
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : https://www.lucrudemana.com/t375p270-probleme-tehnice-masini-de-cusut
Data de inscriere : 05/10/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de castoras Mar 09 Oct 2012, 11:30 am

Buna ziua,

Sunt la primul post pe acest forum, de aceea Bine v-am gasit pe toate!
Ideea e in felul urmator: bunica mea avea o masina de cusut Ileana mecanica tip mobila. Nu a mai fost folosita de 30 de ani, de cand nu mai e bunica. Sambata trecuta umbland printre lucrurile de la ea, am gasit masina si am zis ca as vrea sa incerc - stiam teoretic cum se coase, nu mai incercasem.
Dupa ceva mici probleme, am reusit si chiar mi-au iesit si cusaturi perfect OK - ata tensionata corect pe fata si pe dos.
Dupa un timp insa a inceput sa adune gramezi incalcite de ata pe cusatura din spate a materialului. Acum eu mai verificand ata ma vazut ca are ceva noduri si ea - este o ata din aceea veche, ramasa de la bunica.
Am sters masina de praf cu o pensula cum am citit in cartea masinii - o am inca si am citit-o - dar n-am uns-o cu ulei. trebuia? Cu ce sa ung ca nu mai am pompita pe care o folosea bunica.
Sper ca ati inteles problema Smile si poate aveti vreo sugestie buna pentru mine.

P.S. mentionez ca sunt novice absoluta la croitorie. Adica nu stiu nimic altceva in afara de a trage o cusatura relativ dreapta de masina.
castoras
castoras
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/10/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de aidil Mar 09 Oct 2012, 1:26 pm

Aylinne, sa o stapanesti cu placere! Masina nu cred sa aibe ceva, mai degraba ai infilat-o gresit, repeta opertiunea de infilare pt ambete fire si ai grija sa fie sponul corect facut. Poti sa te uiti si in cartea tehnica, acolo sunt trecute cauze posibile.
Castoras, masina trebuie curatata bine de praf, scame etc si apoi unsa cu ulei special. Nici eu nu am pompita, folosesc un betisor de ureche inmuiat in ulei, dupa care sterg surplusul cu discheta pt demachiat, din astea 2 am intotdeauna. Se unge si la suveica, dar si la tija acului. Mama are tot Ileana, pe ea am invtat si eu sa cos. Parca se deschiedea o usita laterala sus, unde e tija acului si pe acolo ungea mama toate partile care se misca, "articulatiile".
Succes!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de sybex Mar 09 Oct 2012, 1:39 pm

Daca nu aveti pompita pentru ulei, puteti unge masinile de cust cu o seringa cu ac mai gros. Se poate folosi ulei pentru mecanisme fine.
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de castoras Mar 09 Oct 2012, 1:46 pm

Multumesc de raspuns. Am s-o ung. Este intr-adevar o usita laterala si arata in carte puncte de ungere.
Insa sa fie asta problema? De ce mai inainte trasese corect si apoi ingramadise ata? Eu banuiesc ca ata ar fi de vina. E vreun mod sa-mi dau seama daca o ata este buna sau nu?
castoras
castoras
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/10/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 5 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB