Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 3

+89
vochita
ramona4u
cookie82
Rimmelle
cristi970
afilimonb
Gabriela Sandu
miuta
bubu85
alban andreea
ChrisReeana
anc@
cory74
Anita_Cristal
negrutik
denissa rotaru
gobelin
ancabanu
Elspethalexia
marian dmm
Admina
Mustaciosul
despina13cucli
marianamihaila
alinuta96
emmancita
-iulia-
ema
luminita_14
Mickey
gabriela1554
andreea106
Lucia Ro
ancuta1967
biribishpampela
madalina23
Chirrox13
Carla M
Panea Laura
rheea
Gerlinde13
sybex
aidil
castoras
Aylinne
sperverpal
alice07
leia
dademy
Dorulet
barbin
wonderful_leave
Small_Duck
geanina_scumpica
Floric
pfloricica
dansdk
crystyna_1226
dora3mira
Ionescu Sina
loo.lory
Karina33
nichita
tomari
MihaelaT
feliciabv
diada
alina-mihaela
alexandra_bogdan
stejara
Adelle23
adyd94
criston84
lorellay
geo
aurishta
izvorul_noptii
pisi
rosita
aurelia.c
Gabiuta
alina.zano
greieras
geany
MagdaMarin
valentinacoca
danae
stanescu.iulia@yahoo.com
bubutza
93 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 09 Oct 2012, 1:57 pm

Cumpara ata de poliester, cea de bumbac face probleme, in general.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de castoras Mar 09 Oct 2012, 3:16 pm

tot de la bunica mea ramasa mai am ata "de matase". Nu stiu daca asa se numeste ea, mama asa ii spune.
O sa caut si ata de poliester - merci de sugestie.
L.E. Ok, deci se pare ca trebuie sa-mi refac stocul de ata :D

P.S. O sa am nevoie sa bobinez ata pt suveica - asa se numeste mosorelul de jos, am zis bine, da? Smile
Am incercat sa decuplez masina de la volanul de mana cum se cere in cartea tehnica, dar acum tot se misca sus jos cand pedalez. Asa trebuie sa se intample?
Cum pot sa verific ca este bine bobinat un mosorel?

Va multumesc mult ca-mi raspundeti la toate intrebarile, eu fiind la inceput am mai multe de intrebat.


Ultima editare efectuata de catre castoras in Mar 09 Oct 2012, 3:22 pm, editata de 1 ori
castoras
castoras
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/10/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 09 Oct 2012, 3:20 pm

Nu este buna, se rupe usor, aceea este pentru brodat.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de aidil Mar 09 Oct 2012, 5:51 pm

Ata de matase se foloseste intradevar la brodat, pe Ileana se poate broda, daca mai are accesoriile originale, ai acolo un piciorus special pt brodat/free motions. Lasa asta pe mai trziu, ai nevoie de multe experienta pt a broda la Ileana.
De la volant/volanul de mana se deculpeaza si tija acului, cand bobinezi acul nu ar trebui sa se miste daca deculparea a reusit. Daca nu merge, incerca sa picuri putin ulei undeva in zona unde "tine" acea rotita, lasa la muiat, poate cedeaza. Nu stiu daca poti face asta fara sa desfaci capacul superior. Se desface si asta, da' nu mai tin minte cum.
Un spon/mosorel/ corect facut tb sa arata ca o papiota, ata nici prea strnsa, nici prea larga si intradevar, ai nevoie de ate noi, din poliester.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Gerlinde13 Vin 12 Oct 2012, 4:35 pm

Buna fetelor! De vreo 2 sapt mi-am cumparat si eu prima mea masina de cusut. Merge foarte fain, dar uneori cand incep sa cos, imi iese ata din ac si nu mai coase. E cam stresant, sa ma tot opresc sa bag ata inapoi in ac (mai ales ca inca ma chinui sa invat sa cos drept Laughing ) M-am uitat in carte, dar nu zice nimic de lucrul asta. Am cusut pe diverse materiale, si tot asa face, dar nu chiar tot timpul, dar des. Poate stiti voi ce ar trebui sa-i fac....
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 12 Oct 2012, 4:41 pm

Atunci cand bagi ata in ac NEAPARAT sa tragi mai mult de ea in afara 10-15 cm.Asa patesc si eu cand o tai prea aproape de ac cand ma apuc de cusut nu mai e ata in ac. zid

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty AjutoR!

Mesaj Scris de rheea Vin 12 Oct 2012, 7:11 pm

Am o problema. In poza atasata, unde arata sageata este ata mea, care ar trebui sa faca cusatura. zid A mai patit cineva asa ceva? Nu e din tensiuni, nu e din ac .....pur si simplu se aduna sub greifer (sper sa nu zic prostii!) si se face un somoiog de ata cu material. Ce s-a intamplat!? AjutoR! Este ata care vine de la ac! Cea alba!



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Vin 12 Oct 2012, 8:56 pm, editata de 1 ori (Motiv : Pus link buna la poza)
rheea
rheea
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : alba iulia
Data de inscriere : 09/07/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Panea Laura Vin 12 Oct 2012, 9:37 pm

Rheea,
Oare sa nu fie destul de stransa ata pe mosorel? Poate e prea larga infasurata (asta daca o infasori cu mana si nu la masina, la mine nu merge la masina).
La mie se intampla ceva similar cand pun ata din aceea lucioasa, nu stiu daca e de matase sau nu.
Zic si eu...
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rosita Vin 12 Oct 2012, 9:43 pm

Rheea, ata de jos iese corect din mosorel/suveica? Ma gandesc ca poate acolo e o problema, si ata de sus nu se "impleteste" corect cu ata de jos.

Ai mai cusut cu masina asta, adica masina a cusut si corect, iar asta e o problema noua?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rheea Sam 13 Oct 2012, 10:42 am

Dragele mele,masina mea a mers corect pana m-a mancat dosu` si am cusut un material cu scame. Am curatat-o de scame si.... de atunci asa face. Mosorul il fac pe masina (am dispozitiv) , masina e un Singer 5430. Am si uns-o, am si desprafuit-o, i-am si cantat Merci si nu mai vrea. Pur si simplu, transportorul imi trage materialul inauntru si jos se face un somoiog de ata. In Alba (unde stau eu) nu am gasit inca pe nimeni sa stie despre ce este vorba. Nu ati patit niciuna asa ceva? Multumesc!
rheea
rheea
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : alba iulia
Data de inscriere : 09/07/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rosita Sam 13 Oct 2012, 11:00 am

Rheea, poate mai intra cineva cu vreo idee, iar daca nu, eu as apela la ajutor specializat. Vad ca Singer are reprezentanta, si au acolo si un tabel cu Service-uri pe judete. Poate le poti trimite poza si or sti sa-ti spuna despre ce e vorba?
Sper sa rezolvi intr-un fel sau altul! Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de aidil Dum 14 Oct 2012, 10:55 am

Rheea, mi s-a intamplat ocazional, nu de mai multe ori la rand. Demonteaza placuta acului, poate au ramas scame sau resturi de ata sub ea, daca nu ai facut deja asta. Cu placuta acului scoasa, incearca sa cobori si sa ridici de cateva ori transportorul si observa daca e ceva prins pe undeva. Dupe ce montezi la loc placuta acului, incearca sa cosi o foaie de hartie, fara ate, sa vezi daca transportorul transporta corect hartia; daca merge, incearca sa cosi pe hartie cu ate, sa vazi daca merge. In ultima instanta, coase pe alt material, o panza de bbc, sa vezi cum merge. Toate astea la viteza mica evident. Incepe cusatura cam la 2 cm de marginea materialului, uneori ingroapa pt ca incepem prea aproape de margine, mai ales la matriale elastice.
Imi dau si eu cu parerea..... dar sper sa-i dai de capat cumva. Succes!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 14 Oct 2012, 2:22 pm

Sau verifica griferul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Este acea piesa in care bagi mosorelul cu ata,la aceasta masina este din plastic si se poate deplasa,eu am patit-o si cam greu l-am potrivit la loc.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de stejara Dum 14 Oct 2012, 2:52 pm

RHeea, dupa cum spui tu, ar fi cazul sa verifici din nou cum ai trecut ata superioara, adica cea de la ac , prin toate fagasele, daca nu e trecuta bine si e larga pe undeva.. atunci sa nu te mire gramajoarele de ata de la graifer, care, in timp, il vor deplasa, chiar rupe!Deci, reverifica sa fie trecute atele corect atat la ac , cat si la mosorel.Succes!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Gerlinde13 Dum 14 Oct 2012, 4:40 pm

MagdaMarin, multumesc pentru raspuns. Stiam ca trebuie trasa mai multa ata, dar nu stiam cat. O dupa-amiaza placuta tuturor! Smile
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 14 Oct 2012, 4:43 pm

Si eu patesc des asta rade sunt cam iute si uit sa mai trag de ata. zid

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Carla M Mier 17 Oct 2012, 2:10 pm

Buna!
Am o masina de cusut Chaika electica, si am pierdut picorusele(talpa) de coasere pentru tivirea materialului pe margine.
Unde pot gasi? cine ma poate ajuta?
Va rog mult! cusut
Carla M
Carla M
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/10/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Dum 21 Oct 2012, 11:55 am

Vin si eu sa imi spun oful in egatura cu masina mea de cusut, brother innovis 10 a. Sistemul de introducere a atei in ac nu isi mai face treaba de 3 zile, am introdus manual ata in ac, ia nitel mai mult timp asa.
Fetelor, v-ati mai lovit de o asemenea problema...poate pare minora, dar am masina de cusut in garantie, si este a 2 a problema pe care o am cu dansa. Am dat un mail celui care m-a ajutat sa solutionez problema nr 1 a masinii de cusut, sper sa ma ajute si la acesta a 2a problemuta a ei.
O curat si o ung periodic asa cum spune cartea tehnica dar si voi aici.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Problema tehnica

Mesaj Scris de madalina23 Lun 22 Oct 2012, 1:08 pm

Nu stiu daca postez bine,dar am si eu o problema apartent simpla dar imi da batai de cap.Am o masina de cusut necchi 290 si in momentul in care fac cusatura in linie dreapta pe spate imi iese larga,si nu stiu exact daca e de la tensiunea acului s-au a suveicii.Ideea este ca ata de la ac zic eu ramane larga,bucla care ar trebui sa stranga ata de la suveica pentru a putea face un pas strans.Sper ca m-am exprimat corect.Va multumesc
madalina23
madalina23
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : iasi
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de diada Lun 22 Oct 2012, 4:15 pm

De la ac este.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 23 Oct 2012, 10:48 am

Fetelor, am reusit sa ii dau de cap sistemului de introducere a atei in ac....cu lupa am vazut carligul care trage ata prin ac....era stramb, l-am impins si...gata, am reusit sa rezolv problema.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de biribishpampela Mar 23 Oct 2012, 12:44 pm

Buna fetelor!
Am si eu o masina de cusut electrica Nicoleta si vreau sa invat sa o folosesc. Masina este veche dar e functionala, mama e crotitoreasa de 30 de ani si in weekend a cusut la ea, a uns-o, mi-a zis ca merge foarte bine si o pot folosi.
De cateva zile incerc sa invat sa cos si am probleme cu ata. Cusatura iese bine pe fata dar pe dos iese cum vedeti in poza atasata: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
La indicatiile mamei, am reglat ata, am strans sau slabit suveica si nu merge sub nici o forma.
Aveti idee ce pot sa-i fac? Mama e in provincie si nu ma poate ajuta.
Sa o duc la reparat sau pot rezolva acasa?
biribishpampela
biribishpampela
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rosita Mar 23 Oct 2012, 1:34 pm

Daca buclele acelea se formeaza pe dosul lucrului, atunci problema e la tensiunea atei de sus. In primul rand asigura-te ca ata urmeaza traseul corect si trece si prin punctul unde se regleaza tensiunea. Si apoi umbla la tensiunea ei, marind-o, dupa cum se vede ca ar fi nevoie.

Eventual, inainte de a face un tighel nou, lasa piciorusul masinii jos si trage in reprize scurte de ata de sus, si vezi daca se simte mai tensionata, dupa ce umbli la butonul de tensiune. In timp o sa inveti sa o simti, deocamdata alterneaza si cu tigheluri de proba.

Sper sa reusesti!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de biribishpampela Mar 23 Oct 2012, 1:58 pm

rosita a scris:Daca buclele acelea se formeaza pe dosul lucrului, atunci problema e la tensiunea atei de sus. In primul rand asigura-te ca ata urmeaza traseul corect si trece si prin punctul unde se regleaza tensiunea. Si apoi umbla la tensiunea ei, marind-o, dupa cum se vede ca ar fi nevoie.

Eventual, inainte de a face un tighel nou, lasa piciorusul masinii jos si trage in reprize scurte de ata de sus, si vezi daca se simte mai tensionata, dupa ce umbli la butonul de tensiune. In timp o sa inveti sa o simti, deocamdata alterneaza si cu tigheluri de proba.

Sper sa reusesti!
de fapt, initial cusatura pe dos era mult mai urata fata de cum e in poza, buclele erau mai mari si mai multe. la rezultatul asta am ajuns dupa ce am verificat ca ata urmeaza traseul corect, am reglat tensiunea atei, am reglat suveica.
am sa incerc si a doua varianta propusa de tine, sper sa mearga.
habar nu am de ce e asa dereglata pentru ca mama a cusut la ea si eu nu am facut nimic altceva decat sa pun ata in ac, poate la transport am lovit acel buton care regleaza ata si s-a dereglat.
multumesc pentru sfaturi!
biribishpampela
biribishpampela
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rosita Mar 23 Oct 2012, 2:05 pm

Mai, daca in weekend a mers, cred ca e ceva, o scapare minora pe undeva.

Verifica si daca ata intra bine de tot printre discurile de tensiune.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 - Pagina 6 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB