Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyIeri la 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

+17
mimiady63
kmn
SilviaDumitrescu
roxx
ivanoiuadela9
diada
Admina
cristinamihaela
emmancita
Angelica18
elenao
Uca
Carmen43
aisha
piciul
pufoi
ioana soare
21 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Sam 09 Iun 2012, 7:34 pm

Eu mai am un pic la gentuta mea, practic ramane sa o inchei la partea de sus, la fermoar si sa-i fac un maner, o toarta , ceva...inca nu am clar cum sa fie, asa ca sunt impotmolita... Smile Si sa impaslesc ramane, desigur!!
As face o poza sa vedeti, dar nu stiu daca iese bine acum seara...
ASTA E:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


ce credeti, ar merge cataramele de lemn acestea??
Am rotit poza de doua ori si tot invers a iesit Sad
impaslita o sa fie mai frumoasa wink si-i mai pun si ceva floricele colorate!!


Ultima editare efectuata de catre emmancita in Sam 09 Iun 2012, 7:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de lucky Sam 09 Iun 2012, 9:46 pm

Am facut si eu cam jumatate de geanta. Abia astept sa vina ziua de luni sa pot tricot Mai am de cumparat si catarame ca manere eu ii fac tot tricotate.

Emmancita eu zic ca merg cataramele de lemn. Mie chiar imi plac. Cred ca o sa-ti iasa o geanta foarte frumoasa.
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de firicel Sam 09 Iun 2012, 10:46 pm

Felicitari fetelor!Abia astept sa vad toate gentile facute de voi!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Dum 10 Iun 2012, 12:11 am

multumesc, Lucky!! pupi Si eu tot manere tricotate fac, acum nu stiu daca sa fac doar un maner ( adica sa folosec 2 catarame) sau sa fac doua manere( cu toate cele 4 catarame de lemn), intelegeti voi...aici m-am blocat.
Si eu sper sa iasa frumoasa, stiti voi: la croitorie rochia de la proba nu are nimic de-a fac cu rochia de la gata!! Asa si aici, sper ca geanta de acum sa fie doar ...ratusca cea urata!! kiss
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de lucky Dum 10 Iun 2012, 9:00 am

Eu o sa fac cu doua manere ca sa fiu sigura ca nu sta geanta "cracanata" cand o uit deschisa (eu mai am si obiceiul asta) si cred ca o sa se vada si mai frumos.
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Dum 10 Iun 2012, 11:34 am

Ioana, ai lasat un pic mostra in otet pana sa o pui la impaslit?? ca sa nu se duca culorile...sau poate ai pus-o si tot s-a decolorat?? Cat % are lana?
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Dum 10 Iun 2012, 9:22 pm

Firul e 100% lana si dintr-un singur fir rasucit, nici prin gand nu-mi trecea ca o sa-i trebuiasca 3 cicluri lungi de masina ca sa se impasleasca. Nu m-am gandit sa o pun in otet inainte, dar nici asta nu cred ca ar fi ajutat culorile sa treaca cu bine prin atata stat in masina la 60 de grade. Pastrez firul pentru altceva, neimpaslit:)

Imi plac cataramele din lemn si cred ca se potrivesc foarte bine cu geanta! Abia astept sa o vad gata!

Lucky, ca sa nu stea departata poti sa ii pui fermoar sau o capsa magnetica.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Lun 11 Iun 2012, 3:46 pm

Fetele, am impaslit geanta, nu a iesit chiar cum ma asteptam , dar pana e de tot gata ...mai e drum. Imi ramane captuseala, fermoarul si ceea ce ma tine cel mai mult in drum sunt floricele pe care vroiam sa le aplic! Nu stiu daca sa le cos, sa le crosetez sau ( ceea ce mi-ar placea cel mai mult, dar nu stiu cum sa fac) flori impaslite. Trebuie sa ma mai documentez Nu stiti sa ma indrumati cumva catre un link, sa vad cum se fac aceste floricele?? va rog!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Lun 11 Iun 2012, 8:49 pm

Emmancita te referi la flori impaslite din lana netoarsa sau tricotate si apoi impaslite?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Mar 12 Iun 2012, 12:06 am

Ioana, mai stii ca am pus poza cu firele cumparate, acolo aveam si ceva fire din aceeasi lana dar de mai multe culori, am luat eu sa fac floricele, ma gandeam sa tricotez floare si sa impaslesc apoi, dar nu stiu daca merge ceva asa mic ( oare ar merge?) Question ...Daca nu, ma duc si caut si lana netoarsa, sigur avea la magazinul ala, am vazut ca aveau la pungute mici de 10 grame, multe culori.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Mar 12 Iun 2012, 9:12 am

Poti face flori din firele pe care le-ai cumparat, si ies foarte frumoase. Mai putin diafane decat cele impaslite din lana netoarsa e adevarat. Uite aici un model cu doua variante. Iar aici un model de trandafir rulat.

Pentru flori din lana netoarsa ai nevoie, dupa parerea mea de lana foarte fina, de 18, dar si mai bine de 16 microni. Poti si cu lana mai putin fina, dar petalele vor iesi ceva mai groase. Si e nevoie de ceva exercitiu si lana stricata, nu iese din prima ceva frumos si purtabil. In principiu, pentru o floare de genul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] faci o bucata mai mare de pasla (trebuie sa caut prin forum ca stiu ca am explicat cum se face), dar nu o impaslesti complet, apoi tai petale din ea, pe care le mai impaslesti si modelezi cu mana. Sau faci de la inceput petale individuale, la care lasi partea de jos neimpaslita, apoi le impaslesti una de cealalta. Asa poti face o floare de forma [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de exemplu.

Sau, daca ai ac pentru impaslit, poti face flori prin metoda impaslirii cu acul, dar nu ies la fel de fine si diafane ca cele impaslite cu apa si sapun. Poti sa impaslesti direct floarea in forma ei, sau daca nu vrei o floare asa de plata, poti impasli separat petalele pe care apoi le impaslesti tot cu acul una de cealalta in forma dorita.

S-ar putea sa fie filmulete pe youtube (cauta cu "handfelted flowers" sau "wetfelted flowers"), nu stiu sigur daca sunt, ca nu am cautat, nu sunt fana a flimuletelor explicative nu stiu exact de ce:) Imi plac si am cautat mai degaraba explicatii scrise si cu poze explicative despre cum se impasleste lana netoarsa, apoi am tot facut incercari si am stricat o gramada de lana, ghidandu-ma dupa poze cu flori de pe net.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Mar 12 Iun 2012, 10:30 am

Multumesc mult, Ioana!!. Cred ca am sa incerc sa lucrez floricele si apoi sa le impaslesc in masina de spalat, nu cred ca as fi vreodata in stare sa fac o floare ca a ta ( cea de geanta crem) oricat de mult mi-ar placea!! kiss
Nici ac special de impaslit nu am, dar cred ca azi plec iar prin magazine, cine stie ce mai vad pe--acolo!!Tin minte ca am vazut si flori gata impaslite, la pungute, dar ar fi pacat de firele frumose pe care le-am luat.
multumesc inca o data!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de Uca Mar 12 Iun 2012, 12:25 pm

Elena, am inserat din nou poza pentru a putea discuta cu ea în faţă.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu sunt greu de făcut mânerele, eu am făcut unele asemănătoare [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
Eu am folosit pentru interiorul mânerelor cablu tv peste care am lipit şi cusut pielea.
Arată foarte fumos geanta cu partea aceea din piele. Chiar ar fi păcat să nu încerci să o faci aşa.

Spune-mi te rog ce anume să îţi explic şi te ajut cu mare drag. Adică pas cu pas îţi explic dacă e nevoie.

Primul pas ar fi achizitionarea materialelor de care ai nevoie.
Ce fel de piele vrei să foloseşti? Sau de care ai, este mai moale, mai tare?
Pe lângă piele îţi va mai trebui lipici, ată, cablu pentru interiorul mânerelor ( dacă le vrei ca pe cele din imagine), dacă pielea e mai moale va trebui să o întăreşti sau trebuie văzut cum îi poţi da ţinută, o preducea sau ceva cu care poţi da găuri... trebuie să mă mai gândesc dacă mai e şi altceva.

Ioana, îmi pare rău pentru mostra ta, ce păcat că s-a decolorat. Cred că firul era super. Oare de ce s-o fi împâslit aşa de greu ?

Emmancita
, arată bine geanta ta în primă fază, îmi plac şi cataramele foarte mult.
Ce hărnicuţă eşti. Imediat o termini. Spor!

Eu încă nu m-am apucat de tricotat, poate reuşesc să o încep săptămâna asta.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de odrina Mar 12 Iun 2012, 6:46 pm

F frumoase manerele, Uca. Am si eu niste piele intoarsa, dar mi-a fost atat de greu sa dau gauri in ea, ca m-am lasat pagubas...Cand am tras-o la masina, cu un material deasupra (am facut un portofel), a mers perfect, imi faceam probleme sa nu mi se rupa acul...Spui ca e nevoie si de lipici la facutul manerelor, tu unde ai lipit, ca nu-mi dau seama?
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Mar 12 Iun 2012, 10:33 pm

Sunt superbe manerele facute de tine Uca si am vazut si gentutele mirat2 esti super priceputa si indemanatica . Eu mai am cateva randuri si termin fetele tricotate ca am avut niste zile nebune si nu am prea avut timp. Le fac poza maine dimineata pe lumina.
Nu am pielicica , am fost la un magazin dar m-am cam uitat ca mata in calendar iar culorile erau cam ciudate, adica erau patate , nu era de loc uniforma culoarea si presupun ca nu asa trebuie sa fie. Am vazut si ceva oferte pe net.
E mai bine sa iau ceva mai moale sau ceva mai tare? O manuiesc mai usor pe cea moale sau e doar o impresie? pentru celelalte fac zilele astea aprovizionarea:)
Ioana imi pare rau de firul tau Sad
Emmancita eu am o singura geanta cu un maner si nu imi place deloc, cand caut repede ceva in geanta nu pot direct de pe umar ca nu ii da deschidere suficienta, inschimb si daca e inchisa tot se cracaneaza si are parca 2 umflaturi.

Mult spor la toata lumea!
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de Uca Mar 12 Iun 2012, 10:39 pm

Odrina, prima oară am lipit carton duplex de piele pentru a o mai întări căci era prea subțire și moale, iar apoi am lipit învelișul din piele de cablu pentru fixare, să evit să nu se răsucească în timp.

Edit:
Elena, am scris în același timp. Revin mâine cu un răspuns mai pe larg, nu mai pot sta la calculator acum, te rog să nu te superi. hug

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Mar 12 Iun 2012, 10:47 pm

Cum sa ma supar , multumesc frumos pentru ajutor love
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Mier 13 Iun 2012, 12:00 am

Elena, pana la urma ii fac doua manere, tot aveam cele 4 catarame, voiam sa muncesc mai putin rade , dar ai dreptate!!! E si mai frumos si mai practic. Multumesc!
Am mai pus o data geanta la impaslit, in masina de spalat si acum e mai mica, parca nu mai merg cataramele acelea...vad eu maine cand e uscata de tot cum fac! Dar asta numai pe seara, cand vin de la lucru.
Sa ma mai vait?? nici fermoar nu am gasit sa-mi placa si inca mai am de facut floricelele de decor. Smile
Mai e gata cineva? mult spor va doresc!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de odrina Mier 13 Iun 2012, 4:10 am

Multumesc, Uca.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Mier 13 Iun 2012, 1:51 pm

Asa arata fetele sunt la fel
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum vazand poza imi dau seama ca mai trebuie sa fac cateva randuri sus sa am o zona dreapta indulgenta pt bentita de piele.
Ma gandeam daca sa nu fac si o baza la ea in punct lenes, in poza cele doua fete sunt prinse direct nu au facuta si o baza.
spor !
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Mier 13 Iun 2012, 2:04 pm

Ar arata frumos si cu o baza, numai ca in cazul asta trebuie sa faci si laterale in forma de triunghi, altfel, fara laterale si doar cu baza, geanta va lua forma de trapez cu baza mare in sus.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de Uca Joi 14 Iun 2012, 9:29 am

Elena, eu aş folosi piele şi la interior, adică partea de la exterior din piele să aibe dublură.
Atunci poţi alege o piele nici prea moale dar nici prea dură, de grosime medie, astfel încât două straturi de piele să aibe cam aceeaşi grosime ca partea tricotată+căptuşeala.
Sau o piele mai groasă pentru exterior şi una subţire pentru interior. Ideea e ca suprapuse să nu fie mai groase sau mai subţiri cu mult faţă de lucrul tricotat.

Dublura să nu aibe linia inferioară tot şerpuită ci să fie dreaptă pentru a putea aplica un fermoar. Sau mai poţi monta o capsă cu magnet sau chiar nimic asta dacă deschiderea nu este prea mare, să nu ai surprize să se deschidă în mers.
Aş coase-o la mână, poate tu preferi la maşină, însă eu cred că se pretează şi o cusătură manuală, chiar decorativă, finisajele lucrate manual mi se par mai potrivite.

Mânerele le poţi coase sau le poţi nitui. Tu vrei să arate fix ca în poză?
O să ai nevoie şi de nişte inele şi catarame metalice pentru ansamblul mânerelor.
Dacă nu găseşti prin magazine ( eu în Braşov nu am văzut pe nicăieri) poţi încerca pe la Sh-uri, poate găseşti vreo geantă de pe care poţi lua componentele metalice şi le poţi folosi.
Sau, dacă nu vrei să arate fix ca în poză, poate găseşti o geantă de pe care poţi recupera mânerele şi restul de piele ( corpul genţii) să o foloseşti pentru bază ( asta dacă grosimea ei e potrivită).

Nu ştiu dacă am reuşit să îţi răspund la întrebări, dacă mai ai întrebări sunt aici. hug

Eu am uitat să scriu de ce nu m-am apucat încă de lucru. Trebuie să mai bag încă o dată la maşină mostra, după uscare încă de vedeau ochiurile.
Poate reuşesc în week-end să o împâslesc, să văd dacă se mai micşorează.



_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Lun 18 Iun 2012, 6:20 pm

Multumesc Ioana si Uca de sfaturi si ajutor, sunteti niste dragute! Nu am mai facut nimic si nu am reusit sa iau materiale pentru ca a fost o nebunie la mine, bunica, care era bolnava saraca de mult timp, a murit saptamana trecuta si na.... dar zile astea ma organizez si ma apuc din nou de treaba, adevarul e ca putine lucruri im aduc atat comfort si liniste ca tricotatul
Numai bine si spor tuturor!
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Mar 26 Iun 2012, 2:57 pm

Ce mai faceti? Cum va ies proiectele ?
Eu am stagnat , dar acum am pielicica Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

in poza vad ca sunt un pic altfel culorile nu stiu ce are aparatul ca nu vrea altfel, albastrul e un pic mai tare iar maroul e aluna Smile

Nu cred ca o sa imi reuseasca fix ca in poza mai ales ca e prima incercare. Ma gandeam sa fac platcuta valurita si manerele , poate si clapetuta de inchidere, sa vad cum ma descurc. De cusut e musai de mana ca masinuta mea Nicoleta e fitoasa si nu duce decat chesti subtirele. Sotul a spus ca imi face pe calculator tiparul valurit ca sa iasa egal.
Spor la toata lumea!
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de pufoi Mar 26 Iun 2012, 3:11 pm

Elena mie imi place muult modelul ales de tine si cum iti iese!
Eu nici macar nu am inceput gentuta!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 4 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB