Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyIeri la 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

+17
mimiady63
kmn
SilviaDumitrescu
roxx
ivanoiuadela9
diada
Admina
cristinamihaela
emmancita
Angelica18
elenao
Uca
Carmen43
aisha
piciul
pufoi
ioana soare
21 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Mar 22 Mai 2012, 8:41 pm

Am vazut ca trebuie sa le pui un pic in apa cu otet inainte sa le pui la masina de spalat, tocmai pt a evita sa se amestece culorile. Am cumparat doar nuanta aceea de "crudo" si am alt fir in casa, maron foarte deschis, s-ar potrivi sa le combin dar...asta nu mai e 100% lana. Crezi ca ar merge combinate daca are doar 50% lana, 25 alpaca si 25 acrilic? Sad Asta ca sa nu mai fac alt drum dupa fir...)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre emmancita in Mar 22 Mai 2012, 11:49 pm, editata de 1 ori
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Mar 22 Mai 2012, 11:12 pm

Da, asa e, otetul fixeaza culoarea. Pana acum nu am testat, ca am lucrat intr-o singura culoare si nu a contat daca iese un pic. Acum o sa fac mostra multicolora sa vad ce si cum. Nu ma deranjeaza sa intre una intr-alta, dar nu vreau sa iasa cu pete.

Legat de fir, nu stiu daca merge. Fiind fire diferite nu doar ca aspect si grosime, dar si avand alta compozitie, se vor impasli diferit, in perioade diferite de timp, se vor micsora cu procente diferite si posibil sa difere ca aspect final. Poti sa lucrezi o mostra in care combini cele doua fire si vezi ce iese.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Mar 22 Mai 2012, 11:47 pm

Asa am sa fac, dar pana la urma cred ca tot am sa mai bat drumul o data pana la magazin( si e depaaaarteee, ma duc cu trenul)
Multumesc de raspuns. Merci
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Mier 23 Mai 2012, 9:01 am

Eu inca nu am gasit la magazin lana 100%, au schimbat ddeja marfa cu fire de vara, mai am 2 magazine de investigat.
Acasa am gasit o lanita pe care o am luata de cativa ani dar care are un fir metalic subtire in ea. Daca nu gasesc e si asta o varianta , firul metalic il pot scoate Sad
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Mier 23 Mai 2012, 10:17 am

Nu-l scoate inca, fa o mostra si vezi ce iese, sigur va iesi frumos!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de pufoi Mier 23 Mai 2012, 11:35 am

Elena , pai zic si eu ca Ema.
Nu scoate firul metalic, eu zic ca el da o nota de rafinament.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Mier 23 Mai 2012, 2:08 pm

Da, si eu zic la fel, merita incercata o mostra asa cu fir cu tot.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Mier 23 Mai 2012, 9:00 pm

am incercat , am facut o monstra jumate cu fir si jumate fara fir si am bagat-o in masina la 60 grade aproape o ora si nimic....e un pic mai scamosata dar atat....
Inainte
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si dupa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ma gandesc ca probabil m-am pacalit si nu e lana 100% sau o fi din aceea superlavabila....de luat am luat-o intr-o excursie de la o taraba cu tot felul de lanuri si tricotaje de pe cheile bicazului Sad
asa ca mai trebuie sa caut...
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de Uca Joi 24 Mai 2012, 10:49 am

Elena, tot ce e posibil să fie din cea superwash. Mie îmi plac ambele texturi rezultate.

Ufff, eu atât m-am gândit şi răzgândit şi încă sunt în dubiu. rade
Pentru realizarea genţii am plecat de la ideea de a folosi un mâner din bambus şi piele ( partea tricotată să se completeze şi cu piele-să spunem cam 30 %).
Partea tricotată o vroiam împâslită însă firele pe care le aveam se tricotau cu andrele de la 8 mm în sus, deci prea groase pentru o geantă de vară. O altă variantă ar fi fost ca în locul părţii împâslite să tricotez cu bumbac dar cu un model cu torsade.

Până azi când mi-am adus amite că am un fir primit de la Ioana pe care l-aş putea folosi bucurie .
Ioana, din experienţa ta, crezi că mi-ar ajunge 150 de grame de fir ( mă refer la cel rowan felted tweed) pentru o geantă de dimensiuni mici ( încadrată pe lăţimea mânerului de bambus) ?
Eu aşa, la prima vedere, cred că mi-ar ajunge însă vroiam şi părerea ta. Merci
Formatul mânerului e aproximativ ca al acestora:


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Îmi surâdea şi ideea cu torsadele însă aş vrea totuşi să fac baza împâslită şi cred că firul de la tine s-ar preta de minune ideei pe care o am, datorită texturii şi culorii firului.

O să fac şi o mostră să văd cam cu cât se reduce după împâslire să îmi pot calcula cât mai bine dimensiunile finale ( mai ales că trebuie să mă încadrez fix pe lăţimea mânerului).

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Vin 25 Mai 2012, 12:07 am

Elena dupa o ora in masina trebuia sa arate mai impaslita, nu neaparat complet, dar macar un semn de impaslire sa dea, ceva nu e in regula cu firul. S-ar putea cum zici si tu si Uca sa fie superwash sau prea putina lana in compozitie, altfel nu-mi explic. Ai pus detergent normal, pudra, nu balsam de lana,nu? Si nu la programul se spalare delicat, ci la cel mai lung si mai puternic. Ai pus si o pereche de blugi sau altceva acolo ca sa ajute la agitare?

Uca nu stiu daca felted tweed se impasleste. La indicatiile pentru spalat scrie ca se poate baga la masina. Incearca o mostra si vezi. Daca merge atunci ar arata super asa cum te-ai gandit. 150g sunt de ajuns cu siguranta, mai ales daca o combini si cu piele.

edit: ba totusi se impasleste, am cautat informatii pe net. Am crezut ca lana din compozitie e tratata, din cauza indicatiilor de spalare la masina, dar se pare ca nu.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Vin 25 Mai 2012, 10:06 pm

Am pus detergent normal si niste blugi ...Smile
azi am luat 2 bobine de lana din care am facut esantion ( din fiecare ), le-am bagat la masina la 90 de grade si nimic, erau singurele tipuri de lana 100% pe care le-am gasit in magazine , probabil sunt tratate ....asa ca sunt cam dezamagita si nu stiu ce sa fac
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de roxx Vin 25 Mai 2012, 11:35 pm

Cu toate ca am neshte chestii incepute si neterminate, m-as baga la una bucata geanta.
Am un bumbac bleu, ar merge de o gentoaie de carat jucarele, apa, servetele si alte alea necesare jucatului pe afara :d.
Cand se da startul ? bounce
roxx
roxx
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 43
Localizare : la mare, la soare :)
Data de inscriere : 02/12/2008

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 26 Mai 2012, 12:04 am

START!!!
Gata s-a dat stratul te-ai apucat de lucru?
L.E. Si fiti atente ca am dat startul la 00,00 FIX rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de kmn Sam 26 Mai 2012, 12:23 pm

silvioara....te tii de sotii?! pupi

si pe mine m-ar tenta provocarea aceasta, mai ales ca nu am facut asa ceva, dar o luna e putin si pentru mine...Sad

si nici fire nu am...Sad
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Sam 26 Mai 2012, 2:50 pm

Elena pe eticheta ar trebui sa scrie daca e superwash, sau daca nu, la indicatiile despre spalare sa scrie daca se poate sau nu baga la masina. Daca scrie spalare cu mana atunci e clar ca se impasleste. Daca scrie "spalare delicata la masina" atunci e posibil sa nu fie totusi tratata. Imi pare rau ca nu ti s-a impaslit si imi pare rau ca vanzatoarele de la mercerii nu stiu sa ofere indicatii in acest sens, ca sa nu te pomenesti ca dai banii degeaba. In orice caz, 90 de grade e prea mult, la 60 e suficient cat sa se impasleasca (daca lana e de asa natura).

Dintre firele care se aduc la noi pe care le cunosc , unul care se impasleste sigur este Schachenmayr Alpaka (l-am vazut in mercerii), dar va avea un aspect putin mai pufos decat lana impaslita. Un alt fir care sigur se impasleste , pentru ca e facut special pentru asta, este acesta. Este un pic mai grosut, deci si "materialul" rezultat va fi ceva mai gros. Daca este prea gros sau nu depinde mult si de ce model te-ai gandit sa lucrezi.

edit ca am apasat din greseala butonul "trimiteti": uite si o varianta mai subtire a firului special pentru impaslit - link
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Dum 27 Mai 2012, 1:42 am

Am facut mostra, am pus-o la masina de spalat in timp ce ma uitam la Eurovision( cam 35 min am lasat-o) si imi place tare ce a iesit wink , maine fac poza , ca noaptea...nu prea iese bine. Dar pe seara cand vin de la lucru.
Pupici kiss

editez: am facut o poza dar parca tot nu se vede bine, asa a iesit mostra mea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


oare trebuia sa o las mai mult??cand ma uit la ea nu se vad ochiurile dar in poza parca se vad...
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de roxx Lun 28 Mai 2012, 8:43 pm

Pentru ca Silvia a dat startul, nu puteam sa stau degeaba! Laughing
Eu m-am apucat de lucru, asta am facut pana acum:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Merge destul de repede, este un fir gros de bumbac. Modific putin modelul gentii originale "Flor de Iris" din cauza firului.
roxx
roxx
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 43
Localizare : la mare, la soare :)
Data de inscriere : 02/12/2008

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Mar 29 Mai 2012, 10:01 am

Emmancita acum am vazut ca ai editat mesajul si ai pus poza.Cred ca ar mai fi mers un pic la masina, parca si eu vad inca ochiurile. Ai masurat mostra inainte si dupa?

Roxx e foarte frumos inceputul, imi place culoarea!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de emmancita Mar 29 Mai 2012, 10:23 am

Am masurat, avea 15/7 si dupa spalare avea 13/5. Geanta am s-o las mai multicel.Daaaar...saptamana asta nu m-apuc de lucrat, lucrez foarte mult la munca si pana duminica nu se intrevede nici un liber, Sad abia am timp sa va citesc. Spor la treaba voua!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Mar 29 Mai 2012, 9:43 pm

Multumesc pentru adrese Ioana, o sa imi comand dar probabil ca peste o luna - doua, am depasit deja bugetul pe luna asta Sad (mi-am pus buget pe luna la cat cheltui pe materiale de hobby ca altfel ma ia valul)
Lanurile luate vad eu la ce alt proiect o sa folosesc , oricum e deranjant ca vanzatoarele, cel putin pe la noi prin zona, sunt cam neinformate iar unele de-a dreptu acre, asta e....
Cu atatea nereusite ma gandeam ieri sa o iau ca pe un semn ca nu e momentul acum pentru un astfel de experiment cu impaslirea, si azi a venit o vecina si mi-a adus 5 gheme de bumbac bleo, asa ca o sa ma pun sa fac o gentuta de vara din ele. Iar dupa ce fac un pic de economie Smile imi iau lanita din aceea si o sa fac gentuta impaslita rosie , ca m-am indragostit de ea.
Emmancita mult noroc si spor la gentuta! O sa iti iasa sigur, se vede ca e buna lanita Smile
Roxx arata tare fain incepulul , abia astept sa o vad gata.
Spor la toata lumea!
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Sam 02 Iun 2012, 3:50 pm

M-am apucat de gentuta Smile

asta e cea pe care vreau sa o fac
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si asta e incercarea mea,
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cred ca iese ok, o sa modific un pic pentru ca o vreau mai mare o da mai pun o repetitie la model

Cine s-a mai apucat de treaba?

Spor la toata lumea!
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de pufoi Sam 02 Iun 2012, 5:31 pm

Elena modelul e superb!
Pune ,te rog, si diagrama la ea.
Totusi ,mi se pare ca firul ar trebui mai gros.Poate nu se vdede bine in poze.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de elenao Sam 02 Iun 2012, 5:56 pm

Da firul e mai subtire decat cel din fotografie, monstra pe care am facut-o are 26 cm lungime.
si modelul

Yarn: 3 skeins Classic Elite's Provence, a mercerized cotton, 205 yds each
I used the yarn double, on size 9 needles. Some people have used a size 8.

I knit 3 total tiers; you can knit as many as want the bag tall; and even repeat the garter/fan sections more for a wider bag.
I used markers to help me know where I was. You do not need to do this, and ignore the P1Ms in Row 1 of this pattern. However, sure made it easy to see where I was; especially on rows 15/16.

Tiers 1 and 3 have 3 garter sections, with a half fan section on each side, and 2 full fan sections between the garter sections ;
Tier 2 is reversed: 3 full fan sections, half garter section on each side, and 2 garter sections between the fan sections.

Fan sections: increases in rows 5,7,9,13
Garter sections: decrease in rows 11,13 (you could also do a dec in row 9 if you want...)

Abbreviationss:
P1M – place a marker
M1 - make one with a lifted increase from the back
yob - yarn over backwards; (wrap yarn clockwise around the needle)
NOTE on increases: you could do a standard yo for the M1 and yob; you will just have bigger eyelets and I had 'issues' with warping, so I did not do the standard yarn over.
dblyo - yarn around (counterclockwise) TWICE...
K2tog - Knit 2 together
K3tog - Knit 3 together
BIGONE - slip the double yarn over OFF the needle and let it drop; slip the next stitch purlwise. Ok - now you have 11 droopy stitches on the right needle. I slipped these back to the left needle, and purled them together. Other people TURNED the bag and knit the big/droopy stitches together, and turned the bag back around, and slipped the just knitted large stitch. It was easier for me to do the big purl and the yarn stayed tight without me pulling on it....

Cast on 57 stitches;
Each edge stitch is a salvage stitch. I slipped the 1st stitch purlwise, and purled the last stitch. These salvage stitches are not written into the pattern below. I just used a ',' as a reminder Smile

Tier 1:

Row 1 - salvage stitch, K1 , P1M, K17, P1M, K1, P1M, K17, P1M, K1, P1M, K17, P1M, K1, salvage stitch
Row 2 - ,P1, K17, P1, K17, P1, K17, P1,
Row 3 - ,Knit across,
Row 4 - ,P1, K17, P1, K17, P1, K17, P1,
Row 5 - ,K1,M1, K17, M1,K1,M1, K17, M1,K1,M1, K17, M1,K1,
Row 6 - ,P2, K17, P3, K17, P3, K17, P2,
Row 7- , K1,M1,K1, K17, (K1,M1)x2,K1, K17, (K1,M1)x2,K1, K17, K1,M1,K1,
Row 8 - ,P3, K17, P5, K17, P5, K17, P3,
Row 9 - ,(K1,yob)x2,K1, K17, (K1,yob)x4,K1, K17, (K1,yob)x4,K1, K17, (K1,yob)x2,K1,
Row 10 - ,P5, K17, P9, K17, P9, K17, P5,
Row 11 - ,K5, K2tog,K13,K2tog, K9, K2tog,K13,K2tog, K9, K2tog,K13,K2tog, K5,
Row 12 - ,P5, K15, P9, K15, P9, K15, P5,
Row 13 - ,(K1,yob)x4,K1, K2tog,K11,K2tog, (K1,yob)x8,K1, K2tog,K11,K2tog, (K1,yob)x8,K1, K2tog,K11,K2tog, (K1,yob)x4,K1,
Row 14 - ,P9, K13, P17, K13, P17, K13, P9
Row 15 - ,K9, K1,(K1,dblyo)x11,K1, K17, K1,(K1,dblyo)x11),K1, K17, K1,(k1,dblyo)x11,K1, K9
Row 16 - ,P9, P1,(BIGONE)x11,P1, P17, P1,(BIGONE)x11),P1, P17, P1,(BIGONE)x11,P1, P9,

Tier 2:

Row 1 - ,K9, K3tog, K17, K3tog, K17, K3tog, K9,
Row 2 - ,K9, P1, K17, P1, K17, P1, K9,
Row 3 - ,knit across,
Row 4 - ,K9, P1, K17, P1, K17, P1, K9,
Row 5 - ,K9, M1,K1,M1, K17, M1,K1,M1, K17, M1,K1,M1, K9,
Row 6 - ,K9, P3, K17, P3, K17, P3, K9,
Row 7 - ,K9, (K1,M1)x2,K1, K17, (K1,M1)x2,K1, K17, (K1,M1)x2,K1, K9,
Row 8 - ,K9, P5, K17, P5, K17, P5, K9,
Row 9 - ,K9, (K1,yob)x4),K1, K17, (K1,yob)x4),K1, K17, (K1,yob),x4),K1, K9,
Row 10 - ,K9, P9, K17, P9, K17, P9, K9,
Row 11 - ,K7,K2tog, K9, K2tog,K13,K2tog, K9, K2tog,K13,K2tog, K9, K2tog,K7,
Row 12 - ,K8, P9, K15, P9, K15, P9, K8,
Row 13- ,K6,K2tog, (k1,yob)x8,K1, K2tog,K11,K2tog, (K1,yob)x8,K1, K2tog,K11,K2tog, (K1,yob,)x8,K1, K2tog,K6,
Row 14 - ,K7, P17, K13, P17, K13, P17, K7,
Row 15 - ,(K1,dblyo)x6,K1, K17, K1,(K1,dblyo)x11),K1, K17, K1(K1,dblyo)x11),K1, K17, K1,(K1,dblyo)x6,
Row 16 - ,(BIGONE)x6,P1, P17, P1,(BIGONE)x11,P1, P17, P1,(BIGONE)x11,P1, P17, P1,(BIGONE)x6,

Tier3 -
Repeat Tier 1 EXCEPT ROW 1 as follows:
Row 1 - ,K2tog, K17, K3tog, K17, K3tog, K17, K2tog,
AND.... after row 16, do ROW 1 of TIER 2.



Ultima editare efectuata de catre elenao in Sam 02 Iun 2012, 6:35 pm, editata de 1 ori
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de Uca Sam 02 Iun 2012, 6:25 pm

Elena, și mie îmi pare că e prea subțire firul. Sau poate andrelele sunt prea mari.
Am făcut și eu primul pas.
Aseară am tricotat mostra, azi am împâslit-o.
Revin mai târziu cu poza.
Spor să aveți!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de ioana soare Sam 02 Iun 2012, 6:47 pm

Elena poate poti sa pui firul in 2, cred ca ar fi mai bine. Pentru o geanta, parerea mea e ca e un pic prea raruta impletitura asa cum e acum. Modelul e super!

Uca sunt tare curioasa sa vad cum s-a impaslit firul. Cat ai tinut mostra in masina? Chiar asa, ai incercat cu mingi de tenis?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta - Pagina 2 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - Geanta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB