Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

+75
anamaria79"
europolis
Adelle23
mnarcisa
Miniona
alice07
olguta cusma
cory74
Dorulet
aisha
diblaru maria
rosita
duchess
Tache Marilena
symos
aurelia.c
danae
despina13cucli
Carmen43
marina40
ank93
elenatatiana86
otilia gergely
Panea Laura
oliviamar
fulguta28
myky7robc
elutzamicutza
aidil
clodi
anyrok
veronica.l
Marry
d_oana
violeta25
anc@
zahariaelouise
lika
aurishta
jade84
lennny
Motzu
pufoi
bibitu
smihaelaviorica
kabunta
marabr
kla78
elenaveronica
Admina
ismi3ismi
Uca
kitty_1973
Karina33
danabarbu2007
zylv
rivka
firicel
MihaelaT
LORIMAR
ancabanu
corina corina
luminita_khader
arielas
norelif
valentinadof
violetas
Gianina4ever
zsofia
Gabiuta
geany
diada
i.xell
aurahd
MagdaMarin
79 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de zsofia Lun 04 Iun 2012, 11:03 pm

multumesc otilia chiar ma uitam cum ar veni cusut dar nu am prins ideea,dar tehnica ace kiss ea ne poti arata si noua,pe mine cel putin tare mult ma intereseaza
zsofia
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 56
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de otilia gergely Mar 05 Iun 2012, 12:05 am

Cu cea mai mare placere:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

o sa-ti placa ce face tipa, sunt mai multe modele.
otilia gergely
otilia gergely
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 203
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 05 Iun 2012, 6:20 am

Excelent...mi-a placut si mie enorm.Multumim de idei.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de zsofia Joi 07 Iun 2012, 10:38 pm

Multumesc foarte mult otilia kiss
zsofia
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 56
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de elenatatiana86 Vin 08 Iun 2012, 4:46 pm

Buna , fetelor.
Mai vin si eu cu 2 gentute proaspete. Nu stiu ce o sa fac cu atatea, ca deja le-am pierdut sirul. Cand prind o bucata de material dragut, deja il vad geanta. rade

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va pup si va urez un weekend frumos.
elenatatiana86
elenatatiana86
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de aurelia.c Vin 08 Iun 2012, 5:01 pm

elenatatiana86 a scris:Buna , fetelor.
Mai vin si eu cu 2 gentute proaspete. Nu stiu ce o sa fac cu atatea, ca deja le-am pierdut sirul. Cand prind o bucata de material dragut, deja il vad geanta. rade

Sunt foarte frumoase gentile tale, iar materialele intr-adevar deosebite... Mare noroc aveti ca gasiti materiale asa frumoase.
Iar daca ai asa multe, poti incerca sa le vinzi... Sunt lucrate impecabil, iar eu una stiu ca as cumpara o gentuta de genul acesta.
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de elenatatiana86 Vin 08 Iun 2012, 5:12 pm

Multumesc , aurelia. Din pacate , nici eu nu gasesc materiale frumoase in mercerii, insa sunt o clienta "fidela" a magazinelor Second hand, caut lucruri precum fata de masa, fuste, fete de perna, camasi, din care as putea sa fac gentute. Nu se compara cu materialele noi, insa alta solutie nu am.

Flowers
elenatatiana86
elenatatiana86
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 08 Iun 2012, 8:33 pm

Eu din materialele astea faine as fi facut quilt-uri,dar fiecare cu "pasarelele" lui..oricum ti-au iesit faine gentile... aplauze
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de symos Sam 09 Iun 2012, 1:09 am

elena ce gentute faine ai! flower
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de i.xell Sam 09 Iun 2012, 9:56 am

elena, asa gentuta am si eu (ca model) dar e neagra Sad, si imi pare rau ca e nu e asa colorata cum sunt ale tale s-o pot scoate des la plimbare vara.
Frumoase amandoua!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Tache Marilena Sam 09 Iun 2012, 11:10 am

Tatiana, esti foarte talentata. Ies niste genti foarte frumoase din mainile tale. Sincer m-am ,,virusat,, si toata dimineata am urmarit filmulete cu pasii de executie a unei genti. rade
Spor la lucru in continuare!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de elenatatiana86 Sam 09 Iun 2012, 5:21 pm

Va multumesc pentru aprecieri. Nu credeam ca vor fi atat de apreciate.
Succes, Marilena, e mult pana incepi, ca dupa-aia greu te mai opresti. Eu am inceput cu gentute, si pe parcurs mi-am descoperit o multime de alte pasiuni, astfel ca acum nu mai imi ajunge timpul sa fac tot ce imi planuiesc.

O zi frumoasa tuturor.
elenatatiana86
elenatatiana86
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/05/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de duchess Mar 12 Iun 2012, 12:33 pm

Ce de genţi frumoase, nici nu ştiu să zic care e mai frumoasă.
Aş vrea să fac şi eu ..
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Uca Dum 17 Iun 2012, 3:38 pm

Am confecționat pentru soțul meu, o borsetă, pentru trusa cu cosmetice pentru igiena personală.
Dimensiuni: 23x13x6 cm.
Am folosit:
- întăritură termocolantă
- material imprimat
- vipușcă din piele de mițicangur ( piele sintetică Smile )
- fermoar
- chingă

Admina, mulțumesc din suflet pentru materiale și vipușcă! hug

Mi-a plăcut mult prea mult materialul pentru a-l folosi doar pentru căptușeală, astfel, l-am întărit și l-am folosit și la exterior.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Căptușitul mi-a cam dat bătăi de cap, m-am chinuit puțin în zona capetelor fermoarului însă nu m-am lăsat până nu am reușit să căptușesc corect.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de diada Dum 17 Iun 2012, 3:42 pm

Foarte frumoasa! eu inca nu-mi dau seama cum vine tiparul si cusutul la acest model. L-ai facut la masina sau manual? La fata mijloc este buzunar sau doar ornament?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de bibitu Dum 17 Iun 2012, 4:16 pm

am vazut si eu filmuletele, cu gentile ,intradevar te virusezi si intri in priza ,dar azi e duminica
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de rosita Dum 17 Iun 2012, 5:16 pm

Uca, foarte frumoasa borseta si foarte profi. Sa o poarte sanatos domnul sot, si sa fie mandru de tine!
Materialul e chiar interesant si i-ai dat o utilizare foarte buna Smile Ce material e?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de diblaru maria Dum 17 Iun 2012, 5:31 pm

Superba ,finisaje perfecte esti fenomenala ,felicitari.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Uca Dum 17 Iun 2012, 6:50 pm

Mulțumesc din suflet pentru aprecieri! hug
Diada, e cusută la mașină, cu plasticoasa Brother BC 2100, a trecut cu brio peste atâtea straturi, chiar și la fermoar s-a descurcat bine, (spre mirarea mea, fără să îi sară pașii sau să rupă acul) unde am avut cele mai multe straturi ( material+ întăritură,vipușcă, fermoar, căptușeală).
Tiparul l-am gândit astfel:
- am decupat din carton un dreptunghi de 25x15 cm căruia i-am rotunjit colțurile după care am croit fețele exterioare și cele ale căptușelii.
- laterala ( lată de 8 cm, cu rezerve cu tot, lungă cam cu 5 cm mai mult decât perimetrul dreptunghiului ) e croită din trei părți - două pe-o parte și alta a fermoarului iar ce-a de-a treia unește ambele capete ale fermoarului.
Căptușeala are aceeași croială.
Vipușca de pe o față este marginea unui buzunar.
Borseta am cusut-o în următoarea ordine:
-întâi am făcut buzunarul, l-am căptușit,l-am cusut peste una din fețe.
- am aplicat apoi vipușca roată fețelor
- am cusut vipușca pe lateralele fermoarului
- am cusut fermoarul de laterale, am prins și partea de căptușeală corespondentă acestora
- la un capăt al fermoarului am cusut chinga, pusă în două, cu rol de agățătoare după care am cusut în prelungirea fermoarului ce-a de-a treia componentă a lateralei
-am cusut parțial laterala roată fețelor lăsând câțiva centimetrii necusuți spre capătul celalalt al fermoarului ( unde este chinga pusă perpendicular pe fermoar) pentru a îmbina ( închide) laterala, după care am tăiat surplusul ( am procedat așa pentru că indiferent de câte calcule fac pentru a stabili perimetrul mi se tot întâmplă să rămân cu cm în minus, așa ca măsură de siguranță las mai lung și tai la urmă)
- cu căptușela am procedat la fel, m-am chinuit la capetele fermoarului unde a trebuit să desfac și să cos din nou căci am vrut să nu aibe nici o cusătură aparentă ( toate sunt pe dos, mai puțin fanta lăsată la urmă pentru a întoarce borseta pe față care e cusută la pas mărunt și cât mai aproape de muchie)

O poză și cu borsetă întoarsă pe dos:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rosita, am vrut să specific dar am uitat, este un material de căptușeală dar nu știu să îți spun compoziția, poate ne spune Admina.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de aisha Dum 17 Iun 2012, 8:41 pm

Elenatatiana, foarte reusite combinatiile de materiale. Dau originalitate gentilor tale.

Uca, desi banuiam mai demult, m-am convins definitiv ca esti intruchiparea perfectiunii in materie de lucru manual! Smile Impecabila lucratura! Felicitari! primul
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de myky7robc Dum 17 Iun 2012, 8:43 pm

vai, uca, da ce frumoasa este borseta sotului tau
culoare super, executie perfecta, ca nici la magazin nu e asa!
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Dorulet Lun 18 Iun 2012, 12:17 am

Ce lucruri frumoase faceti pe aici!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Karina33 Lun 18 Iun 2012, 7:12 am

Ce frumoasa si eleganta ti-a iesit borseta Uca!
Eu la capitolul asta prefer materialele impermeabile, parca-s mai sigure, nu se stie niciodata ce tub, flacon se poate deschide.

Trebuie sa-mi fac si eu curaj sa fac o geanta mare de voiaj, asta pe care-o tot folosim vrea sa-si dea duhu'.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Motzu Lun 18 Iun 2012, 10:15 am

Uca, felicitari pentru gentuta Flowers .....e foarte frumos lucrata si materialele dau bine. Eu ma tot minunez ce rabdare si dragoste ai pentru sotul tau cand in comert se dau tot felul de borsete cadou la un set de cosmetice....tu ai vrut sa fie personalizata si facuta de tine. Felicitari, eu n-am rabdarea asta zid
Motzu
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 48
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de i.xell Lun 18 Iun 2012, 10:42 am

Uca, felicitari pt borseta!!! e fffff frumos lucrata, ai ridicat stafeta pt urmatoarele borsete wink
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI - Pagina 9 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) Cap-VI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB