Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Targuri hand-made V - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Targuri hand-made V

+68
anamariahandmade
mari42
Miki76
iustinica
deosebita1
emilly
Bijuterii Ramona
ancaanca
Giorgi
bisisica bijuterii
Anita_Cristal
Bijuterii.Ro
manus marioara
Raluca Elena
elenatatiana86
lotica
MagdaMarin
cillywilly
seandreea
xgabitza
Roxi_J
Amalia T. Design
irinaroscacreations
symos
europolis
flori balteanu
waby
diana-s
ake007
maddy13
danae
Lucia Ro
dorinamisov
ador.mita
letho
georgeta.prnic
Cristache
SilviaDumitrescu
Margot_
LORIMAR
Dorulet
Admina
zahariaelouise
gmiki1
diada
godeta
JuiCy
lorellay
lizandia
darkpoke
Day
carmen79np
Handmade DEEA
piecedart
corina corina
Artadar
mykya
czuky
tantelu01
smihaelaviorica
Andata
Savu Ramona
mokatoka
ismi3ismi
nancyrbd
laurca
simonelis21
betymi72
72 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty targuri targuri targuri

Mesaj Scris de gmiki1 Mier 16 Mai 2012, 10:07 am

neata...s-au cam incins spiritele....Diada ca si cumparator stiu cum e si iti dau dreptate,dar ca si producator inteleg perfect reactia domnului....pana nu incerci sa faci ceva cu mana ta si sa-ti dai seama de valoarea obiectului nu ai cum intelege reactia altei persoane,dar....la exponatele fragile cred ca ar fi obligatoriu daca nu indicat sa se ataseze un panou pe care sa scrie sa nu se puna mana pana nu va instruieste producatorul cum trebuiesc manevrate....totusi cred ca produsele quilling erau date si cu lac si nu se stricau cu o singura atingere....eu am facut cercei in tehnica quilling,sunt rezistenti pentru ca sunt lacuiti si chiar daca se aseaza praful pe ei sau sunt pipaiti indelung de cunostinte tot nu se strica,deci reactia domnului a fost poate putin mai barbateasca,nu a stiut sa explice....Artadar ti-am trimis cerere pe facebook
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de diada Mier 16 Mai 2012, 10:52 pm

Am mutat discutiile ca sa fim "pe subiect" si sa vada lumea sa-si dea cu parerea ca eu innebunesc aici rade da, sunt de acord cu tine gmiki, sa scrie undeva ca nu este voie sa se atinga, sunt fragile, ceva de genul, este prima data cand vizitez un astfel de targ organizat si nu stiam asta, desi aici sunt 5 capitole scrise si nu a zis nimeni asa ceva!!!

Sau sa anunte la intrare/publicitate: nu aveti voie cu animale, copii, mancare, nu aveti voie sa atingeti exponatele!!!

[...] stres citat blog la cererea utilizatorului Artadar[...]


Artadar a scris:Si paharele sunt fragile, dar nu le dai de pamant...Le folosesti cu grija si dupa aceea le asezi in vitrina si le ai ani de zile.
Niste cercei modelati din fimo, cu niste flori cu petale subtiri, daca ii apuci de tortite si-i asezi la urechi, ii poti purta ani de zile, fara sa se rupa nimic. Daca uiti ca ii ai la urechi si te culci cu ei, probabil ca le poti rupe petalele...Depinde de posesor cum stie sa respecte munca producatorului.
O prietena mi-a cumparat o pereche de cercei cu maci. I-a uitat cazuti pe jos, a mutat un scaun si a zdrobit un mac cu piciorul scaunului...asa ca, pardon !
Florile modelate petala cu petala, nu are cum sa fie identice. Numai daca e indesat fimo intr-o matrita iese ceva identic, dar nu mai are unicitate, ca poti turna in aceeasi matrita mii de flori absolut identice si de aceeasi culoare uniforma, fara model in compozitie. Langa mine era un stand cu astfel de flori identice, ale mele erau unice.

Aici nu pot fi de acord cu tine si pace! cum adica sa se dezmembreze/rupe daca dormi cu ei in urechi? pai sunt din plastilina? eu am fimo si nu au patit nimic si crede-ma ca au fost trecuti prin toate chinurile (nu i-am pus sub picior de scaun rade ), mie mi-a lucrat un set Lucia Blue Flower si arata impecabil si acum, pandantiv, cercei si bratara + inca o pereche bonus, am primit si de la RamonaM cercei fimo si sunt foarte frumosi si acum (cred ca de vreo 2 ani ii am pe ambii) si astia luati de la Lucia crede-ma ca sunt foarte simetrici, desi este incepatoare, imi pare rau ca nu i-am cerut nr de telefon ca tare draguta a fost, incepatoare, ti-am zis ca se cunosc amprentele pe ei, dar eu chiar ii port, imi plac mult, sunt bine prinsi pe baza, destul de simetrici.
Inteleg lucrul de mana destul de bine si eu si inteleg diferentele, dar la cei de la tipa asta chiar diferenta este mare si nici pusi pe baza cum trebuie.

Pai eu daca-ti fac un lucru il ai ani de zile si cand pun mana pe ceva iese cum trebuie nu se insira/desira pe drum! Si daca ar fi asa nici nu cred ca l-as vinde. Nu ca am vandut ceva pana acum, au fost cadouri wink Am primit de la Letho niste bijuterii superbe facute din margele de nisip care au trecut prin chinuri si nu au patit nimic.

O sa-i scriu si Soranei, sa specifice undeva sa nu se atinga lucrarile ca sa nu mai aveti probleme. Ea fiind organizatoare poate o s-o intereseze pe viitor sa se desfasoare altfel targul si sa nu va mai trezeasca din visari un tipat de copil rade



Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 18 Mai 2012, 3:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : stres citat blog artadar)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de darkpoke Joi 17 Mai 2012, 10:10 am

wow..ce discutie aprinsa Smile si f interesanta...
pot sa va zic parerea mea? pot pot?
in mare parte sunt de acord cu diada...
si eu fac bijuterii din fimo...dar am mare grija sa fie rezistente...tot ce fac..testez..incerc macar o data..le testez rezistenta..
niste cercei lacuiti i-am udat si cu apa..sa simulez un fel de ploaie..si au fost ok..
florile din fimo...unele sunt fragile..depinde cum le imbini...nu sunt oricum preferatele mele..
ce ma bucura ca ai punctat diada..despre simetria cerceilor..cum aratau in realitate..neambalati..eu am o problema cu multe fete ce lucreaza fimo..de mantuiala ca sa zic asa..si strica impresia in ochii oamenilor..eu urasc amprentele..tot ce fac e slefuit si lacuit..pana nu se vede urma de amprenta..sau imperfectiune..imi place sa lucrez fiecare obiect in parte cu multa grija..din acest motiv nu am avut mare succes la targuri..pt k nu am multe exponate..nu am panouri intregi..pt k nu am timp sa fac zeci de bijuterii in modul in care imi place sa le fac
referitor la atins..pe mine nu m-a deranjat niciodata sa le atinga cineva..da..cand vine un copil reactia e sa fii prudent...dar de ex..la targ imi placea cand cineva le lua in mana..se uita..le proba..pt k nu stiu..doar daca te uiti de aproape poti remarca unele detalii
si sa inchei..bijuteriile trebuie sa fie rezistente..indiferent de material..eu am aruncat cu elemente din fimo de pamant..sa le testez duritate..o piesa am indoit-o..una am rupt-o..pt k am vrut sa stiu..care e limita lor..fimo nu e un material f rezistent..dar lacuit sau in dimensiuni nu ca de foaie de ceapa..capata o rezistenta..
iar hartia..nu stiu..si eu vreau sa fac cercei quilling..dar sigur ii voi da cu rasina..care se transforma ca intr-o sticla..pt rezistenta..pt k hartia nu e pt bijuterii..
pana la urma..noi..cei ce fac bijuterii handmade...ne batem..ca sa zic asa..cu cei ce prelucreaza argint, aur..materiale durabile..si ar trebui sa fim o alternativa cat de cat competenta...dar parerea multora ce vand si cumpara...e ca sunt bijuterii..asa de fantezie..de purtat odata de 2 ori..
pt toti ce gandesc asa...va invit pe niste site-uri si bloguri straine..unde se face o adevarata arta din fimo, gen: dona katto, elise winters, kathleen dustin, adina plastelina
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de zahariaelouise Joi 17 Mai 2012, 10:29 am

bine spus, darkpoke, un profesionist ia in calcul toate situatiile si lucreaza cat poate de bine!
diada, daca la vreun targ se interzice accesul copiilor eu nici nu ma duc, fetele mele nu jumulesc panourile dar ating unele obiecte si se minuneaza si se bucura de toate lucrurile pe care le vad, pana acum nu au deteriorat nimic si de fiecare data au primit cadouase mititele, chiar daca nu am cumparat nimic de la standul respectiv, dar gestul acesta m-a facut sa cumpar ceva de acolo
majoritatea produselor mele sunt pentru copii, mari si mici, si iau in calcul toate situatiile la care ar putea fi expus produsul respectiv, accesoriile sunt integral cusute si rezista la spalari, calcari, smotoceli si alte nazdravanii din partea copiilor. In cazul in care nu se pot acoperi toate situatiile, anunt beneficiarul sa aibe grija
cea mai mare satisfactie o am cand lucrez pentru copii, ei se bucura sincer, pacat ca unii nu-i agreaza, dar daca nu ai nu stii ce inseamna
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Andata Joi 17 Mai 2012, 11:09 am

Artadar a scris:Targul dib Buzau : 15 locuri, 2 m liniari, 60 lei pe 2 zile, se ofera masa si scaun si gazda s-a oferit sa cumpere de la fiecare expozant lucrari in valoare de 200 lei, ce vor fi oferite mi se pare, participantilor celor doua evenimente de atunci. Intr-o zi va fi spectacol folcloric si in cealalta zi nu stiu ce va fi...om vedea !

Diada, acesta e al doilea mesaj al lui Artadar in care a anuntat despre targul din Buzau.
In rest, nu prea stiu ce sa spun cu privire la expozanti. Eu nu am participat pana acum decat la 2 targuri, nici nu stiu daca mai particip la vreunul, pentru ca publicitatea e aproape inexistenta. Mi se pare destul de greu sa platesti taxele, sa scoti si banii investiti (si nu ma refer doar la materiale ci si la tot ce tine de organizare) si eventual sa iti iasa si un mic profit.
Stiu insa ca pe mine nu ma deranjau potentialii cumparatori care puneau mana pe obiectele din fimo, dar m-am crispat toata cand o fetita care manca inghetata a vrut sa imi atinga unul din tutu-uri.
Si darkpoke are dreptate cu amprentele. Obiectele se pot slefui sau macar se pot indeparta amprentele daca dai usor cu mana umezita peste piesa inainte sa o coci. Sau lucrezi cu manusi chirurgicale (eu prefer varianta aceasta).
Nici eu nu dau obiecte pe care eu nu le-as purta sau, cand e vorba de tutu-uri, cu care nu mi-as imbraca fetele. Si ma doare efectiv sufletul cand vad obiecte facute de mantuiala, cu preturi modice, care distrug credibilitatea si a celor care chiar pun multa grija si atentie si ore de munca pentru a crea ceva deosebit.

avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de diada Joi 17 Mai 2012, 11:47 am

Imi cer scuze, nu am verificat, ma bucur ca v-a zis si voua in cazul asta! si intr-adevat este inexistenta publicitatea la astfel de targuri, din pacate...

Eu nu ma pricep prea mult la fimo, doar sa-l port, imi place si imi place sa-mi cumpar cate ceva, mai ales cercei si bratari.

Vreau ca acest subiect sa fie constructiv pentru noi, de-asta am si decis sa vorbesc despre asta, pentru ca se pare nu stiam foarte multe lucruri.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Artadar Joi 17 Mai 2012, 3:21 pm

Diada, ai ceva cu persoana mea ? Vad ca ma tot ataci, iar acum imi si iei citate din blog. Mi-ai cerut cumva permisiunea pentru asta ?!!! Eu stiu ca nu !!! Scrie clar in blog ca nu permit asa ceva.
Te-ai referit la noi ca am fi tipe, crispate, iar acum ma iei peste picior.

Am zis eu ca ale mele ar fi fragile ? Daca poposeai mai mult la standul meu puteai verifica asta, cum sunt, daca sunt simetrice sau nu, daca au amprente sau nu.

Nu am fost platita sa fac reclama targului. Locurile au fost limitate si au venit si din Brasov, Pitesti, Galati, Rm. Sarat, Bucuresti si mai stiu de pe unde.
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de diada Joi 17 Mai 2012, 4:07 pm

Nu am nimic cu persoana ta, am luat citate de pe blogul tau pentru ca TU tot faci trimitere pe el, altfel nici nu il observam pentru ca nici nu il ai la semnatura. Daca te deranjeaza o sa le sterg sa nu o dam in alte alea.
Mie nu mi-a palcut cum a fost organizat acest targ, nu stiam anumite lucruri pe care tu le-ai subliniat si tocmai de-aia ti se pare ca am ceva cu persoana ta. Dimpotriva, va admir pentru ce faceti, doar purtam o discutie constructiva.
Si as fi stat eu mult si bine si la standul tau si chiar mi-ar fi placut sa te cunosc daca nu se intampla incidentul descris.

si inca un citat de pe privat, am acordul persoanei sa il postez anonim, asta pentru ca nu toate produsele au fost handmade, pai ce fel de organizatori de targuri handmade sunt?

anonim a scris:Sa imi fie cu iertare daca supar pe careva ( si cu siguranta asa este ) , dar nu pot sa nu sustin cele spuse de tine la topicul "Targuri hand-made"
Si eu merg la targuri , am produse crosetate de toate culorile , toata lumea pune mana , mai probeaza .... ce ar fi sa ma apuc sa strig la oameni sa nu le mai atinga . Pai atunci stau cu ele acolo si astept pana mai cumpara careva . Dupa fiecare targ eu iau la mana fiecare produs in parte si il spal , calc , finisez .... si daca e cazul asta e mai am si pierderi .Cum ar fi sa stau cu toate produsele in pungi sa nu le mai atinga nici o fir de praf.

Cand faci un lucru mai trebuie sa il faci si cu drag nu gandindu-te numai la partea financiara .
Si eu cand merg intr-un magazin , ma uit la produse , le intorc pe toate fetele . Mi se pare normal sa stiu ce iau .

La targ in Buzau nu am fost .....( sunt in Buzau zilnic pentru 2 luni din mai pana in iunie dar nu am avut timp sa vizitez targul ) ,asa cum am mai spus ,anterior , banuiam sa nu fie vanzare pt ca nu e prea multa lume care sa mearga in acel moll , e la marginea orasului , puterea de cumparare e destul de mica raportata la salariile foarte mici .

De altfel am fost si luata la rost pe mail de catre organizatori , ca am scris ca nu e un targ numai cu produse handmade . Da asa este , cunosc multi participanti care nu au nici un produs lucrat de ei sau cel mult 2-3 articole dar nu ma pun sa ii enumar .Am fost chiar avertizata ca vor spune pe net ca nu am produse lucrate de mine . Pai , daca e asa , va invit sa o faceti dragilor. Am spus-o si o mai spun : cand am vazut ca nu e o regula pt toti participantii sa aiba produse handmade 100% , si exista si participanti carora li se tolereaza , am mers in Europa si am cumparat si eu aceleasi bijuterii sa le demonstrez ca nu sunt lucrate manual. Bineinteles ca mi s-au urcat in cap si citez " de ce ai luat si tu la fel ? Nu ma asteptam si de la tine sa faci asa !" . Pai daca e permis unora de ce nu pot si altii ?

Ei bine intre timp m-am apucat sa fac si bijuterii pt ca sunt satula de bijnitari si apoi va spun ca imi place in primul rand sa ma respect pe mine si pe cel caruia ii spun ca e un produs facut de mine . Asa ca , lucrez bijuterii , crosetez hainute de tot felul , pictez pe pereti si mobilier si reconditionez mobilier , lucrez si in tehnica decoupage .Si toate sunt semnate de mine , nu fac achizitii din en-gros ca mai apoi sa le pun niste preturi exorbitante ( in comparatie cu cel de achizitie ) si sa ma numesc ca sunt creatii handmade.

Plus ca ai pus punctul pe I cu reclama, bravo, ar trebui sa le-o spuna cineva si lor, organizatorilor. Ca ar trebui sa plateasca ca sa mediatizeze. Eu am zis-o in contextul ca esti prietena cu ei (din spusele tale) si la prieteni nu se percep comisioane wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 17 Mai 2012, 5:44 pm

interesante discutii,din care toti avem de tras concluzii:
1)organizatorii de targuri SA FACA RECLAMA TARGULUI,pt ca asta trebuie sa fie principalul lor obiectiv si asta da masura muncii lor,pt noi,expozantii
2)expozantii trebuie sa ia in calcul ca la targ vine toata lumea si nu avem niciun interes ,nu-i asa,sa indepartam clientii care au si copiii cu ei ,printr-o atitudine ofensiva fata de acestia...ce ziceti,daca,pe copii, i-am servi cu bombonele sau cu lucruri mici,simbolice,folosindu-le pt reclama noastra?cred ca ar fi un gest cu mult efect,pe mai multe planuri...si noi am fost copii si tot asa faceam ,cand mergeam la balci (atunci era balci in fiecare an,in orasul meu)...tin minte ca probam toate inelele de pe taraba Smile ,ca sa-mi ia mama unul...
3)lucratorii de handmade ar trebui sa tina seama si de rezistenta produselor lor...nimanui nu ii place sa dea bani pe lucruri care se deterioreaza la prima atingere,la prima purtare,la prima spalare,etc...
4)pt orice participant la TARGURI CU VANZARE,trebuie sa fie clar ca potentialii clienti vor pune mana pe produse, ca sa le "dramaluiasca" vorba lui Ion Creanga....si mi se pare normal...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Admina Vin 18 Mai 2012, 1:52 am

Artadar, Diada, hai sa nu continuam pe acest ton pentru ca este oricum o discutie nefondata. Este mai mult o discutie generala, nu vad ca aveti ceva personal, de reprosat.
Parerea mea e ca o expozitie intr-un mall este de cateva ori mai stresanta decat una organizata intr-o locatie boema (sa zicem muzeu, cafenea, strada din centru, in Bucuresti se organizeaza cateva targuri de hand-made de acest gen). In mall vin persoane de mall, oameni care nu apreciaza hand-made-ul, in mare parte. Mai ales daca nu a fost promovat evenimentul, clientii mall-ului erau si clientii vostri, deci nu cel mai bun public tinta. In ceea ce priveste expunerea pentru cumparare, este un risc al oricarui participant, de a-si lasa marfa la voia si mila, clientilor, inclusiv la dispozitia odraslelor acestora. Ideal e sa fie produse folosite pentru o utilizare normala, nu perisabile, daca sunt tinute normal in mana. Daca erau de hartie, expozantul trebuia sa scrie mare: manuiti cu grija si sa stea in fata mesei pentru a indruma clientii, pentru a le explica materialul folosit, tehnica, scopul decorativ, nu utilitar. Cat despre reactia copilui in fata celui care probabil l-a mustrat/ certat... nu pot comenta. Orice parinte stie cum sunt copii, cum reactioneaza si nu cred ca un tipat de copil putea fi atat de infiorator pe cat l-ai descris. E normal sa va asteptati ca in mall sa fie oameni veniti la cumparaturi in slapi si cu bebelusii si copilasii mancatori de inghetata, dupa ei. E un risc pe care si-l asuma orice vanzator, fie ca vinde covrigi, fie ca vinde portelanuri fine. Copii pot distruge cristaluri de Boemia, expuse in vreun magazin de lux, totusi nu li se interzice parintilor sa intre cu cei mici, in magazin. zid Experienta voastra ca vanzatori (pentru ca la un targ nu sunteti artisti, in ochii potentialilor clienti) trebuie sa va invete sa reactionati, sa va feriti si sa expuneti corect, marfa. Cine ar cumpara un produs care trebuie tinut sub un glob de sticla, odata adus acasa? Orice bijuterie, obiect de decor trebuie sa fie folosibil, nu doar frumos de expozitie, pentru ca nimeni nu va cumpara ceva ca sa expuna, ci ca sa foloseasca. Un obiect din hartie nu e indeajuns de pretios (in ciuda muncii depuse) pentru a fi tinut in vitrina (si totusi, cine mai are vitrina, cu geam, acasa...). Poate fi pus pe un birou sau o etajera, la indemana celor mici, oricum. Trebuie sa fie cat de cat, rezistent. Oricum, de ce ne certam aici, nu e cazul obiectelor expuse de tine, nu a stricat copilul Diadei nimic expus de tine sau de terta persoana, deci?
Cat despre Diada, i-as spune ceva. Frumusetea hand-made-ului e in faptul ca nu sunt identice, ca se intrezareste o amprenta, un fir de praf sub lacul protector. E semn ca e facut cu mana, e unicat, e diferit, e facut cu suflet. wink Nici ce cosi tu nu e ca ceva facut pe banda, croit de o masina si cusut de 7 perechi de maini, fiecare perfectionata pe o operatie. Dar asta inseamna ca ce lucrezi tu e mai prost, inferior unui produs cumparat din oras? Nicidecum. E ceva frumos tocmai ca e unic, ca e lucrat cu atentie la detalii, e lucrat individual, de aceiasi persoana. Mie imi place orice e imperfect. wink
Aceste probleme: copii mici, produse nefinisate complet, produse fragile expuse la targ, in mall, pot aparea si la alt targ. Fetele care au expus mai mult stiu, au scris mult la subiect. Sunt targuri la care merita sa mergi si sa expui si altele la care abia iti scoti taxa de participare. Voi trebuie sa stiti sa le alegeti si sa-i faultati pe cei care organizeaza prost. In plus, trebuie sa invatati ca privitorilor si potentialilor clienti nu le place sa fie grabiti, manati de la spate, supravegheati (parere personala). Eu as incerca sa vin cu o prietena (eventual o "platiti" in produse) si ambele supravegheati discret, interveniti daca trebuie, explicati cu rabdare si zambet pe buze, chiar daca vanzarea e proasta. Daca stai posomorat si deprimat, iti scazi sansele drastic, intr-o vanzare efectiva. Eu la targuri vreau sa vad preturi afisate, nu e vina mea ca cel care expune, vinde pe sub mana si daca vine vreun control spune ca doar expune, nu vinde... Daca nu e pretul afisat, nu cumpar pentru ca nu am incredere, cred ca pretul care mi se spune se face pe loc, in functie de aspectul meu, de cumparator. shot Nici la piata nu cumpar daca nu are pret leguma, dar la targ de hand-made, unde sunt produse cu preturi mai mari, mai importante. Nu vreau sa mi se sufle in ceafa sau in fata, nu vreau sa fiu considerata din start ciorditoare sau doar privitoare. Vreau sa fiu tratata neutru, ca un om care in conditiile ideale: produs, vanzator, pret, ambianta si stare de spirit voi cumpara de putin sau mult sau deloc. Oricum, voi trebuie sa aveti bucuria ca expuneti, ca sunt privite si admirate produsele voastre. Daca nu vindeti nimic, trebuie sa va ganditi la alta strategie de piata, un alt raport calitate-pret. Nu va comparati cu cei care vand stifturi chinezesti, ieftine si "perfecte" pentru ca cine stie si apreciaza hand-made-ul, va observa diferenta. Incercati sa incepeti voi o cerere pentru asa ceva, sa cultivati gustul clientilor, pentru hand-made. Frustrarea si nemultumirea voastra se va reflecta asupta clientilor si tot voi veti pierde. Invatati sa vindeti, nu doar sa expuneti, pentru ca este o intrega strategie de marketing, la mijloc. Daca doar trantesti ceva pe o masuta, nu-ti garanteaza nimeni ca vei vinde tot pana la finele zilei, daca nu e facut cu putina diplomatie si experienta. Nu acuzati clientii daca va reproseaza ceva, aprobati si bagati la cap, pe viitor voi trebuie sa va mulati dupa propunerile lor, nu clientii dupa ale voastre (vezi, vanzatorii socati de tipatul copilului.... Shocked ). Cu alte cuvinte, daca viata iti da lamai, fa limonada si bea-o cu placere. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Savu Ramona Vin 18 Mai 2012, 6:33 am

Foarte bine zis Admina , nici eu nu ash fi putu sa o zic mai bine .
Am si eu experienta mai mutor targuri acum si ai mare dreptate in ceea ce spui.
Si eu sunt pentru afisarea produselor cu preturi, acestea fiind aceleasi pentru toti cumparatorii,nu se fac pe loc in functie de aspectul cumparatorului.
Cat despre copii , eu una nu am nici o problema cu a lasa copii sa puna mana.Daca parintele pune mana , mi se pare normal ca si copilul sa aiba aceeasi curiozitate si sa pipaie respectivul obiect.Eu una la targuri niciodata nu am zis vre-unui copil sa nu puna mana , desi intradevar am avut un produs murdarit si stricat de un copilas(mentionaz ca mamica a vrut sa-mi plateasca produsul dar am refuzat).
Este riscul oricarui participant in momentul in care merge la un targ si trebuie sa se astepte la anumite deziluzii. E posibil sa nu scoti taxa sau profit , sa-ti fie deteliorat un produs , dar acestea sunt riscuri pe care ar trebui sa le cunoastem dinainte si sa nu facem o tragedie din ele.
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Dorulet Vin 18 Mai 2012, 8:06 am

Am citit cu interes ceea ce ati scris.Subscriu,Admina.Organizatorii nu fac suficient pentru promovarea targurilor.Dar,inveti din mers.Chiar daca nu vinzi,faptul ca munca ta e apreciata,e nemaipomenit.E castigul sufletesc.Cu timpul vine si castigul de pe urma muncii.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de darkpoke Vin 18 Mai 2012, 9:29 am

chiar mi-a placut sa citesc ultimele zile acest topic
inainte intram f rar..dar odata cu discutiile..putin aprinse..s-au dezvoltat discutii si idei interesante..
oo..avem si baieti pe forum...scuza-mi mirarea..dar nu prea am vazut pe topicurile in care intru de obicei
cred k s-a spus cam tot..si ma bucur..probabil asa am inteles mai bine ce inseamna un targ handmade la noi in tara, dar si ce ar trebui sa insemne
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de LORIMAR Dum 20 Mai 2012, 12:24 pm

Fetelor care participati la targuri handmade am si eu o intrebare:eu am de cateva sapt II(intreprindere individuala) si mi-am inchiriat o masa in Piata centrala unde voi avea la vanzare imbracaminte,in general de dama.Pe certificatul de inregistrare scrie:Comert cu amanuntul al txt,imbracam si incaltam.efectuat prin standuri,chioscuri si piete...deci pot pleca cu desaga pe oriunde imi tuna k am voie wink Insa vreau sa stiu daca pt a comercializa si lucruri crosetate,tricotate si goblenuri e destul acest certificat de inregistrare adica II sau mai trebuie si altceva sa mi se adauge pe certificat precum ca sunt confectionate de mine?Am casa de marcat,acum astept fiscalizarea pt a merge apoi la Finante sa fiu luata in evidente deci vreau sa fiu in regula pt ca de felul meu sunt fricoasa si nu-mi place sa incalc legile.Nu de alta dar amenzile sunt mai mari dekt iti poti permite.Cine stie si poate sa-mi raspunda... kiss
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 20 Mai 2012, 12:56 pm

da,vei avea nevoie de codul care te autorizeaza sa confectionezi tu acele textile,pt ca ,intotdeauna,controlul te va intreba care e provenienta marfii si tu trebuie sa justifici acea marfa lucrata de tine,prin actele contabile.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de LORIMAR Dum 20 Mai 2012, 1:30 pm

Multumesc frumos ismi,maine dim ma si duc la Camera de comert sa vad cum se poate face sa-mi treaca si acel cod pe certificat.Offf,daca ar sti omul dinainte...! kiss
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 20 Mai 2012, 1:41 pm

stiu ca pt coduri CAEN trecute suplimentar,dupa ce ai luat deja Certificatul fiscal,se face cerere si se plateste o taxa ,care nu este mica...vezi tu acolo ce-ti spune...gandeste-te bine si poate treci si alte coduri,cu ocazia asta:vanzare pe net,vanzare prin magazine,etc,daca tu crezi ca ti-ar fi de folos in viitpr...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Margot_ Mar 22 Mai 2012, 11:14 am

Buna,tuturor!Am cont de ceva timp pe siteul asta dar doar v-am citit.Acum nu ma pot abtine sa nu-mi spun parerea referitor la comportamentul vizitatorilor in cadrul unui targ,in special referitor la copii.Eu NU permit copiilor sa puna mana pe produsele mele.In primul rand,pt ca mie imi ia cel putin o ora sa aranjez produsele pe masa si ca sa vina una,doua,zece cu cate un copil curios sa-mi ia produsele pe rand la pipait si sa le rearanjez dupa fiecare imi cam vin nervii.In al doilea rand,eu nu vand jucarii.Daca vindeam jucarii era normal ca toti copiii sa puna mana pe ele.Dar vand bijuterii si nu pt copii.Vizitatorii ar trebui sa aiba bunul simt si sa-si educe copiii in sensul asta si sa se educe chiar pe ei pt ca sint femei care iti iau fiecare produs de pe masa doar ca sa-l analizeze si sa-l pipaie.Ma ocup de f multi ani cu handmadeul si deja cunosc oamenii care vor sa si cumpere nu doar sa-si satisfaca curiozitatea.S-a intamplat de nenumarate ori sa vina una si sa-mi ia un produs de pe masa si sa-l studieze doar pt a-si da seama cum e facut pt ca avea de gand sa se apuce si ea sa faca asa ceva.Asa ca,eu nu permit oricui sa-mi atinga produsele pt ca imi dau seama daca persoana respectiva este interesata de frumusetea produsului si sa si cumpere daca se hotaraste sau doar sa studieze sau sa pipaie din curiozitate sau ca sa-si umple timpul cu ceva.Si eu am fost copil si nu am pus mana niciodata pe ceva ce nu-mi apartinea si am si copil (acum e mare) si l-am educat si pe el sa nu puna mana pe ceva ce nu-i al lui.Treaba asta cu "e copil si e curios sa atinga" la mine nu tine si cele care-si lasa copiii sa faca asa ceva cu mine risca.Invatati sa respectati munca unui om si invatati sa aveti bun simt!Priviti cu ochii nu cu mana!
Margot_
Margot_
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : google
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de zahariaelouise Mar 22 Mai 2012, 11:58 am

dam, tot asa imi dau si eu seama dupa figura vanzatorului ce fel de om este si ocolesc mesele respective
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 22 Mai 2012, 12:01 pm

moamaaa da vinzi paine? La aceste exigente cred ca nu ai avea ce sa acauti intr-un targ. Acolo vin oameni de toate categoriile, din toate clasele sociale, mai curiosi sau mai putin curiosi, mai pretentiosi sau mai putin pretentiosi. wink Daca se doreste o clentela selecta, educata, fara copii si care sa cumpere produsul pe care il pipaie nu ai ce cauta in targ. Pentru astfel de pretentii sunt standuri elegante in magazine cu shtaif. sau chiar un magazin elegant, nu o masa cu un panou improvit pe un trotuar sau pe un hol de trecere.
Scuze dar nu m-am putut abtine la cat de dur e mesajul.....

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Cristache Mar 22 Mai 2012, 1:30 pm

bine zahariaelouise
bine SilviaDumitrescu
eu merg la targuri ca si vizitator, imi place teribil lucrul de mana, si mi se intampla sa-mi cumpar, chiar daca nu caut in mod deosebit ceva, deci sa-mi cumpar dupa ce-l analizez atent, imi zic singura "mamaaa, ce interesant, ce dragut, asta da indemanare" si cumpar - dar daca vad ca vanzatoarea stramba din nas ca studiez, plec indiferent cat de mult mi-a placut articolul, sorry.
No, asa am eu casa plina de ceramice, martisoare unicat si bijuterii deosebite - si nici nu prea port.
Nici eu nu-mi las copila sa puna mana pe ce nu-i apartine, dar cateodata atinge si mi s-a intamplat de destule ori sa-i cumpar cate ceva tocmai pt ca i-a placut in mod deosebit, dupa ce le-a pipait - bijuterii mai ales din fimo. e fascinata de fimo.
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de diada Mar 22 Mai 2012, 1:41 pm

Eu m-am pus deja la colt cu copii cu tot rade dupa ce am citit mesajul tau mi-am dat seama ca EU (personal) nu am ce sa caut la targ ca mai mult casc gura, imi place ce expune lumea pe-acolo si oricum nu as avea bani sa cumpar cate mi-as dori, dar tot m-as uita la ele cum sunt facute, na!
Acum,ca persoana respectiva ti-ar reproduce un produs, eu nu prea cred asta, tocmai de-aici ideia acestui forum, ca daca am tine toate pentru noi unde s-ar ajunge? Intr-adevat, te inspira, iti place, incerci sa faci ceva la fel, pe mine una nu m-ar deranja asta, la cat ma tin eu de unele fete sa croiasca wink
Si totusi, tu cum iti cumperi ceva? orice, poate ce vezi cu ochii nu se potriveste la "simt" ce faci? de bun simt il cumperi totusi ca ai pus mana pe acel produs? Suspect Intreb ca sa stiu si eu sa respect munca altuia!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 22 Mai 2012, 4:15 pm

Margot_ a scris: ....S-a intamplat de nenumarate ori sa vina una si sa-mi ia un produs de pe masa si sa-l studieze doar pt a-si da seama cum e facut pt ca avea de gand sa se apuce si ea sa faca asa ceva.......!
Cred ca tocmai asta ai facut de 2 ani de cand esti inscrisa pe acest forum. Ai studiat si probabil copiat modele si metode de lucru de la fete care au avut inima mare si ni le-a aratat, iar tu in orgoliul tau nu ai posta nici macar o poza cu ceva lucrat de tine. Imi pare rau dar eu personal nici nu cred ca lucrezi ceva. Mai degraba intri in categoria
Margot_ a scris:din curiozitate sau ca sa-si umple timpul cu ceva........!
Acestea fiind spuse eu am incheiat discutia pe acest subiect.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mar 22 Mai 2012, 4:35 pm

Margot,esti foarte dura!Poate ai avut experiente neplacute(si eu),sau poate bijuteriile tale sunt foarte pretioase(si eu muncesc la fiecare bijuterie,deci este pretioasa pentru mine),dar daca le expui intr-un loc public iti asumi anumite riscuri.Cel mai important este contactul cu oamenii!Eu nu te judec,dar trebuie sa fii mai flexibila.Tu nu te-ai inspirat de la alte fete,nu te-a ajutat nimeni,sa inveti o tehnica noua,nu ai cerut sfaturi?Eu da,si am primit cu mult drag,si sunt foarte recunoscatoare,si daca sunt in masura sa ajut,cu cea mai mare placere.Eu nu am apostrofat pe nimeni,ca a pus mana pe bijuteriile mele,si nu cumpara fiecare client care se opreste la masa mea.Sunt mamici cu copii,care intodeauna pun mana si probeaza inele ,bratari,uneori cumpara,dar de cele mai multe ori,imi transmit felicitari si sunt foarte multumita.S-a intamplat sa-mi si rupa un inel,ce era sa fac?Sa incep sa tip acolo?Duminica am avut cateva bratari din fimo(un experiment),una dintre ele s-a rupt in mana unei cliente,acum stiu ce am gresit la modelul respectiv,si nu mai repet greseala!Dar fata respectiva s-a pierdut si fastacit toata,dar am calmat-o,cand a vazut ca nu sunt suparata si i-am spus ca este o greseala de manopera.Am intalnit si eu oameni de toate categoriile,niciodata nu mi-am pierdut rabdarea si bunul simt in public!Sunt fete care stau si o ora,si pana aleg o pereche de cercei,eu le zambesc si de obicei nu stau degeaba,de exemplu fac cutiute,le tai, le capsez,scriu preturi...si ele se simt in largul lor,nu ma deranjeaza ca poate a luat la rand fiecare exponat,si de multe ori si probat!Sunt intrebata(cateodata) de material,de unde ma inspir,si raspund cu placere atat cat ma pricep(sarbeste).
Am sa va arat cum imi expun eu bijuteriile,si ce usor pot fi ''deranjate''
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu vand intr-o piata mica ,intr-un orasel mic,si poate in ziua respectiva clienta nu are suficienti bani,si duminica urmatoare revine si poate nu singura!Ma gandesc ca fiecare bijuterie vanduta,v-a fi purtata si poate admirata,si pentru mine asta inseamna publicitate!
Cu drag,pentru toate fetele care m-au incurajat si m-au ajutat Merci
kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss kiss
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de darkpoke Mar 22 Mai 2012, 5:28 pm

georgeta...f bine ai punctat si exprimat tot
Smile felicitari pentru modul in care iti faci activitatea
si eu le multumesc tuturor fetelor de pe forum..care au fost dragute si au impartasit secrete si tehnici cu mine...la care am stiut ca pot apela cand ceva nu mi-a iesit..cand eram intr-un impas
pana la urma...lumea handmade este atat de mare..incat nu putem fi intr-o competitie atat de stransa..fiecare creaza altfel..chiar si eu..oricat as incerca niciodata nu reusesc sa fac acelasi lucru de 2 ori la fel
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 4 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB