Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Targuri hand-made V - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Targuri hand-made V

+68
anamariahandmade
mari42
Miki76
iustinica
deosebita1
emilly
Bijuterii Ramona
ancaanca
Giorgi
bisisica bijuterii
Anita_Cristal
Bijuterii.Ro
manus marioara
Raluca Elena
elenatatiana86
lotica
MagdaMarin
cillywilly
seandreea
xgabitza
Roxi_J
Amalia T. Design
irinaroscacreations
symos
europolis
flori balteanu
waby
diana-s
ake007
maddy13
danae
Lucia Ro
dorinamisov
ador.mita
letho
georgeta.prnic
Cristache
SilviaDumitrescu
Margot_
LORIMAR
Dorulet
Admina
zahariaelouise
gmiki1
diada
godeta
JuiCy
lorellay
lizandia
darkpoke
Day
carmen79np
Handmade DEEA
piecedart
corina corina
Artadar
mykya
czuky
tantelu01
smihaelaviorica
Andata
Savu Ramona
mokatoka
ismi3ismi
nancyrbd
laurca
simonelis21
betymi72
72 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Savu Ramona Mar 22 Mai 2012, 8:35 pm

Ei si acum asa ca trecu inca un we si un targ la care am si participat si am asistat la cea mai penibila forma de expunere , maltratare etc a unui copil ca sa zicem asa.Eu Duminica am mers la Sutu doar in vizita ca sa spunem asa , la standul nostru a stat prietena si colaboratoarea mea, si am mers la una dintre expozante , tot o prietena ca sa asist la o scena de initial ma lasat fara cuvinte.
O expozanta ca sa zicem asa ca altfel cuvintele mele ar suna prea dur , a retinut o copila de 9-10 ani mai mult de 45 minute pana a venit mama acesteia si a recuperat-o pentru ca vezi doamne ar fi pozat panoul acesteia. O Fetita traumatizata pentru niste poze , .. o mamica pe care personal nu am inteles-o ca si-a certat fica , si o exponanta penibila.!
Raspunsul meu ca efectiv privitoare a fost mai dur decat reactia parintelui ca sa zicem asa , penibil de prost gust si de neconceput pentru mine.
La asa ceva pur si simplu iti analizezi propria reactie, ceea ce i-am si comunicat pe loc respectivei expozante. Daca cumva printr-o intamplare ar fi fost propriul copil acolo si ar fi indraznit sa mi-l retina ,. ash fi maturat tot targul cu persoana respectiva fara regrete indferent de cdonsecinte.
Ca sa nu mai continuam pe tema ca asa ceva ar fi ridicat inclusiv dreptul organizatorilor la alt targ daca era sa se continue juridic.

Am facut din viteza si nervi o expunere penibila fara cap si coada gramatical. Adevarul este ca sunt o persoana pasnica si super dragutza ( asa imi place sa ma consider) pana se ajunge la un punct . Sper sa intelegeti exact ceea ce am vrut sa expun si nimic in plus. Daca cumva vor exista nelamuriri sunt mai mult decat disponibila pentru explicatii.

Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 22 Mai 2012, 9:57 pm

Week-end handmade 16-17 iunie 2012

Locatia – River Plaza Mall - RamnicuValcea, etaj 1
Perioada –16-17 iunie 2012
Program – intre orele 10.00 si 20.00
Conditii de participare – produse lucrate manual, mobilier expunere, fata de masa de culoare alba !
Locurile sunt limitate.(maxim 25 ). Nu se asigura mobilier. Expunere pe 2 ml/loc
Taxa de participare - 100 lei/loc. Contravaloarea taxei se achita anticipat !
Detalii plata – cei interesati de participare sunt rugati sa trimita in prealabil datele de facturare (numele complet, CNP, adresa si nr.de telefon- pentru persoane fizice, sau datele societatii comerciale) in baza carora vor primi factura proforma pentru efectuarea platii.

Va asteptam cu drag !


--
Alin Design Events SRL
Mioveni - Arges
Romania
Administrator : Alin Bratu
mobil - 0746353250
web - alindesignevents.blogspot.com
facebook - alindesignevents
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Dorulet Mar 22 Mai 2012, 10:22 pm

Mamma mia!Ce mi-a fost dat sa citesc aici azi!Ce bucurie poate fi mai mare cand cineva sta indelung langa cele expuse de tine,le pipaie,sa le simta finetea,le admira.Ce daca nu cumpara?Faptul ca munca ta e apreciata nu e multumire sufleteasca?La un targ a venit o fetita si a pus mana pe mai multe lucrusoare.Mama,care era ocupata cu discutia cu o alta persoana,a vazut-o si a tras-o manioasa.Am chemat-o pe fetita si i-am daruit un fluturas.Bucuria din ochii ei si zambetul a fost ca si cum as fi vandut toate lucrurile.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de letho Mar 22 Mai 2012, 11:19 pm

Mda.... ce sa mai comentezi la un asemenea comportament! si uite-asa, inca o doza de respect pentru minunata asta lume a handmade-ului! Din pacate imaginea asta se rasfrange asupra tuturor si cred ca organizatorii au cea mai mare parte din vina! Apoi tu ca organizator accepti ca un copil sa fie sechestrat, ori nu vezi ori nu-ti pasa, la fel de rau e! Pai ce mama naibii pazesti, ce organizezi? doar sa iasa banii din taxe? Iar cu fotografia, daca el organizatorul nu a pus afis mare cu foto interzis, asta e, esti intr-un loc public si te supui riscului.... nu toti sunt atat de politicosi sa-ti ceara acceptul sa te pozeze. In final e vorba de respect reciproc dar tind sa cred ca o parte din artistii nostrii s-au cocotat atat de sus ca uita cum sta treaba asta de om simplu... asta apropo si de comentariul de mai sus la care m-am abtinut sa zic ceva pana acum dar am simtit un respect profund pentru mine ca vizitator....
(...)si ca sa vina una,doua,zece cu cate un copil curios(...).S-a intamplat de nenumarate ori sa vina una si sa-mi ia un produs de pe masa (...) Asa ca,eu nu permit oricui sa-mi atinga produsele pt ca (...)Invatati sa respectati munca unui om si invatati sa aveti bun simt!
Mi se pare mie sau acesta e un mod de adresare foarte politicos catre colegele tale de breasla? Sau pardon, vedeti-va de lungul nasului!
Hai ca m-am aprins si-mi promisesem sa nu ma mai incarc negativ! Spor la vanzari fetelor si clienti cuminti hug
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Margot_ Mier 23 Mai 2012, 12:03 am

Draga Silvia Dumitrescu,cand faceam eu bijuterii tu si restul ca tine habar n-aveati ce-i ala handmade.Eu nu copiez si nici nu ma inspir de la nimeni si nici nu m-a invatat nimeni ba dimpotriva eu am invatat pe altele.Pe siteul asta ,in 2 ani daca am intrat de 10 ori si numai la topicul asta.Nu ma intereseaza ce lucrati voi,nici cum lucrati si nici de la cine va inspirati.Daca tu stii ca esti una dintre cele care copiaza nu inseamna ca toata lumea face ca tine.Pt restul...mi-am spus parerea despre comportamentul vizitatorilor in special al celor cu copii.Nu v-am atacat pe niciuna dar vad ca sinteti de un bun simt si o educatie iesite din comun ca sa nu spun altfel si vb de parca m-ati cunoaste ...E treaba mea ce accept din partea vizitatorilor si ce nu.E marfa mea,e munca mea si am regulile mele.Ma,rog,vroiam sa spun mai multe dar voi,pt mine,sinteti nimeni si nu treb sa va dau voua explicatii.Concluzia mea este ca va mai trebuie ceva educatie pt a realiza ca un targ handmade nu e un sunt disperata sa vand si nici standuri cu secondhand.Succes in continuare la copiat una dupa alta !
Margot_
Margot_
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : google
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de diada Mier 23 Mai 2012, 12:11 am

Ia lasa-ne tu asa nesimtite cum suntem si ia o pauza de inspiratie de la noi de 90 de zile, desi cred ca este putin.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 23 Mai 2012, 12:12 am

rade rade rade Margot hai nu ma'nebuni

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 23 Mai 2012, 12:59 am

"Priviti cu ochii nu cu mana!"
Margot,de ce te mai duci tu la targuri,le poti pune pe net si nu le va atinge nimeni....nu credeam sa existe asemenea atitudime,ca a ta, la targurile de handmade...Handmade inseamna mai mult decat produse de vanzare,inseamna ceva de care tu esti departe,cu un asemenea suflet...brrr...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mier 23 Mai 2012, 1:05 am

Margot...fara comentarii!Ai spus totul despre tine! No
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de ador.mita Mier 23 Mai 2012, 8:54 am

deci io aseara am zis ca nu imi bat capul cu asta (adica Margot_, dar am vrut sa ma adresez pe limbajul ei zid cand i-am zis "asta"). Am niste nelamuriri...

1. cui te adresezi cu primul mesaj?
ne cunosti pe careva personal ca sa ne zici "Invatati sa respectati munca unui om si invatati sa aveti bun simt!Priviti cu ochii nu cu mana!"?
nu crezi ca o sa imi educ eu copiii sa stea frustrati pentru ca o nebuna de la nu stiu ce masa la nu stiu care targ se uita urat cand e curios despre ce stiu io ce "bijuterie" (ca am inteles, tu nu faci jucarii). unele fete de pe forum nu au copii (inca), ar trebui sa isi ia notite sa le faca educatie asa cum vrei tu.
sau ai impresia ca o sa vin in fata mesei tale sa stau cu mainile la spate sa privesc cu ochii si sa cumpar eventual cu ei inchisi?

2. zici ca ti-ai spus si tu parerera... ti-a cerut-o cineva?

3. "Ma,rog,vroiam sa spun mai multe dar voi,pt mine,sinteti nimeni si nu treb sa va dau voua explicatii" ... aha... si atunci revin cu inca o intrebare... de ce ne-ai scris? de ce No ne zici parerea ta daca nu ti-am cerut-o, crezi ca tu ai vreo importanta pt noi?

Margot_ suicid , nu vrei sa ti se atinga pretioasele opere de arta pe care nu le-ai aratat nimanui pe acest forum? pai pune-le in casete cu cifru si spune-i clientului ca le deschizi numai daca le cumpara sau expune-le la muzeu, ca acolo n-ai voie sa atingi exponatele.

fetelor, daca nu poate vedea mesajul meu spuneti-mi sa i-l trimit personal, poate imi raspunde punctual la cele 3 intrebari... wink
ador.mita
ador.mita
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Admina Mier 23 Mai 2012, 9:57 am

zahariaelouise a scris:dam, tot asa imi dau si eu seama dupa figura vanzatorului ce fel de om este si ocolesc mesele respective
Idem si aici. Cand vezi ochii expozantului iscoditori: "ia sa vedem si asta, ce vrea" si atitudinea: "marfa mea e prea buna pentru tine" si "asta doar casca gura, nu cumpara" fac stanga imprejur si imi clatesc ochii la alt stand, la care expozantul nu e fost agent SS sau Gestapo si ma lasa in treaba mea sa analizez (de cele mai multe ori cu ochii, doar si cu mana, cand deja vreau sa cumpar wink ) in vederea cumpararii sau doar artistic, produsele expuse. Cu asa atitudine nazista, ma mir ca ai vreo vanzare, mai doamna Margot.
Cineva batran si intelept mi-a zis: ia-o ca de la cine vine... si cu asta am incheiat capitolul utilizatoarea prea buna pentru comunitatea noastra, care nu are nevoie de sursa de inspiratie, nu lasa clientii sa atinga produsele, dar e in bransa de zeci de ani, de cand noi faceam lucru manual la scoala... lucru de mana
Ramona, socant. Ce lume nebuna, nebuna! Poate expozanta minunte, sechestratoarea de copii, era chiar mai sus-numita sau alta persoana de aceiasi factura. Ma mir ca nu a iesit scandal mai mare, eu cred ca-i puneam parul pe bigudiuri si chemam politia economica, pe capul organizatorilor...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Andata Mier 23 Mai 2012, 10:12 am

Dragelor, ati spus cam tot ce se putea spune "doamnei" Margot, prea pretioasa pentru familia noastra, asa ca eu nu mai adaug nimic referitor la subiect.
Amu' insa eu am o alta problema: sa sechestrezi un copil e infiorator. Cum naiba sa sechestrezi un copil in vazul tuturor si nimeni sa nu spuna nimic?
Pai eu ca mama, chiar daca nu era copilul meu, chiar daca venisem cu cineva sau doar expuneam acolo, o luam pe aia pe sus de nu se vedea. Ce sa mai astepti organizatorii sau pe altcineva sa iei masuri? E in puterea fiecaruia sa intervina atunci cand vede o nedreptate. Cum a putut un targ intreg sa stea, sa priveasca (chiar daca dezaprobator) si sa nu intervina?
Si ce fel de mama e aia care vine abia dupa trei sferturi de ora sa vada ce ii face copilul? Pai eu si acum intru in vrie daca fiica-mea, care are aproape 15 ani, nu e in preajma mea tot timpul cat sunt cu ea, sau nu stiu mereu pe unde e cand nu e cu mine. Nu mai vorbesc de mezina, cu care sunt mai ceva ca un paznic de la inchisoare, sa nu se indeparteze de mine! La cate se intampla acum si cati copii, si mai ales fetite dispar, mi se pare mereu ca nu sunt suficient de atenta! Ma gandesc mereu ca mai bine sa fiu exagerata decat sa li se intample ceva fiicelor mele si eu sa nu mi-o pot ierta toata viata.
Hai ca am luat-o off topic. Va pup, dragelor si va doresc numai targuri cu clienti multi si fara incidente
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de dorinamisov Mier 23 Mai 2012, 11:07 am

Silvia,poate Margot trebuie sa ia o pauza definitiva,o fi obosita ...mai știi? pocnit rade
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 76
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de zahariaelouise Mier 23 Mai 2012, 11:36 am

Silvioara, tantita asta crede ca ea a inventat handmade-ul( sau mai bine strabunica, daca noi ne jucam in nisip cand ea fabrica deja minunatiile de care vorbeste) si la cat de autodidacta e, cine stie ce inventie are de o tine asa pitita
cred ca am vazut pe cineva la un targ cu bijuterii facute din margelute de nisip care a vea un panou cocotat pe un sevalet, iar doamna statea pe un scaun in fata lui, picior peste picior, cu mainile in san si cu o figura care te ingheta instantaneu, emitand semnale "pe aici nu se trece!", posibil sa fi fost ea
nu stiu de ce unii vad copii ca pe o amenintare, iar pe cei cu copii ca pe niste leprosi
Ramona, reactia ta mi se pare fireasca, iar daca eram eu madam ajungea la politie, copii nu se sechestreaza, se intreaba frumos cu cine a venit si se insotesc in cautarea respectivei persoane cu care se trateaza problema ca de la adult la adult, in cazul comiterii unei infractiuni adultul se trage la raspundere, in cazul maltratarii copilului se iau masuri legale, mai ales ca au fost destui martori
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Lucia Ro Mier 23 Mai 2012, 12:29 pm

Am citit oripilata raspunsurile si mesajele de la acest topic incepand cu cele de pe 08 mai si m-am crucit la propriu cum pot sa gandeasca unele persoane si ma refer la Doamna sau Domnisoara Artadar prin citatul
Artadar a scris:e foarte neplacut sa vezi cum vizitatorii tot iti pipaie exponatele si trec mai departe indiferenti, fara macar sa cumpere cel mai ieftin obiect. Iar cand vezi un copil ca face acest lucru, iti cam sta inima-n loc. Degetele au grasime pe ele, lasa urme, mai ales degetelele de copil.
Eu vreau sa te intreb ceva: Tu ai copii? sau Vrei sa ai vreodata? Oare ce fel de mama vei fi daca tu vezi copiii ca pe niste monstri murdari.. Ce sa inteleg de aici... ca toti copiii sunt murdari ... eu deja m-am enervat! Ma simt jignita ca si mama sa vad asemenea pareri pe un forum unde sunt atatea mamici... .. si un sfat pentru tine si pentru domnul cu quilling nu tineti produsele scumpe pe primul flanc unde sa aiba acces micutii... Pana la urma eu cred ca producatorul e vinovat ca nu-si aranjeaza corect marfa ... nu puneti marfa care ii poate atrage pe copii pe primul rand decat daca e destinata lor.. e o strategie de marketing eficienta cand e vorba de produse pentru copii sa ai marfa destinata lor in primul flanc... No


Ultima editare efectuata de catre Lucia Ro in Mier 23 Mai 2012, 4:19 pm, editata de 1 ori
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de danae Mier 23 Mai 2012, 2:02 pm

Prima regula in vanzari este sa te porti cu fiecare client ca si cum ar fi primul. Adica, nu conteaza cati au trecut pe langa marfa ta, s-au uitat, pipait si nu au cumparat, fata de toti trebuie sa ai aceeasi atitudine, si nu cu pusca la ochi. Stii "vorba dulce mult aduce ". Eu nu cumpar de la una care are 3 creti in frunte, care ma serveste in scarba sau care nu ma lasa sa pun mana pe marfa. Dar cand te duci sa iti iei haine, le iei pe neprobate, sau le probezi abia dupa ce platesti?
O fi si
margot vreo piulita la vreo bomba atomica. Dar eu zic asa, tu (producator ) vii la mine (cumparator). Eu nu te-am invitat, ai venit singur si vrei sa imi vinzi ceva, ca altfel nu mai plecai de acasa, nu? Si cum imi vinzi, cu atitudinea asta? Si mai vii si scrii aici pe un ton superior. Pai ce, ne cunosti personal pe vreuna dintre noi? Stii ce facem, cu ce ne ocupam, ai avut timp sa vezi ceva din forumul asta inainte sa arunci cu noroi? Sper sa citesti tot ce s-a scris si poate iti serveste la ceva.
Ah, si daca nu ai vazut nicaieri cum se lucreaza, nu te-ai inspirat de niciunde, cat timp ti-a luat sa iti dai seama cu ce se modeleaza fimo si cat se tine in cuptor? Sau oi fi avand vreo 200 de ani, ca atunci cand faceai tu handmade, noi ne incaltam cu fesul!

Si imi pare rau, le compatimesc pe acela care cred ca cei mici sunt niste jegosi, cu mainile tot timpul murdare. Mai mirositi si voi prin autobuze ca sa va dati seama ca cel putin la noi in tara, copiii sunt mai curati decat multi dintre adulti.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de darkpoke Mier 23 Mai 2012, 4:39 pm

o sa radeti..dar imi place mult discutia generata pe acest topic
citesc cu multa atentie..si de cateva zile intru in fiecare zi sa vad ce s-a mai comentat...e ceva legat de natura umana..si-mi place..ai de invatat din astfel de experiente
ce sa comentez? in primul rand as incepe tot cu o lectie de buna purtare si respect...eu cand am intrat prima data pe acest forum...m-am gandit de 3 ori inainte de a scrie ceva acuzator..din respect pentru cele ce au acolo stelute in dreptul numelui...si nu sunt doar ca au postat aiurea pe acest forum
trecand peste asta...poate sunt singura de aici care nu s-a simtit atacata de cuvintele lui margot...de ce as fi? nu e nici prima si nici ultima care judeca inainte sa analizeze o situatie..de ce sa-mi fac sange rau, pentru ca o asa auto-numita experta ma critica si ma face un nimeni, fara sa ma cunoasca? sincer, daca venea donna kato elise winters, pe care le consider adevarate genii in domeniului lutului polimeric, sa-mi zica esti un nimeni, as fi zis si sarumana. dar asa..ce rost are?
in primul rand cand te dai asa mare...ca sa vorbesc in termeni nepoliticosi, ca tot ne-a jignit atat...vii si dovedesti cu ce te dai mare
nu stiu daca mai vede ce se scrie pe aici...si sincer nici nu cred ca va intelege
handmade pentru mine inseamna ceva mult mai presus de vanzare, targuri, clienti, bani. am inceput sa fac asa ceva...strict terapeutic, pentru ca am descoperit ca ma relaxeaza, ma deconecteaza de agitatia cotidiana..si apreciez mult acest efect....restul sunt detalii
inca ceva ce ma frapeaza de fiecare data: tema asta cu copiatu. deja nu mai pot cu aceasta tema..copiat sau plagiat si sursa de inspiratie nu este acelasi lucru. Pana la urma sunt sute de carti despre lut polimeric: oare daca lucram dupa acele carti suntem plagiatori?
legat de subiectu cu copilu: nu am inteles clar: cum adica l-a sechestrat? l-a tinut de mana sa nu plece de acolo?
si tot legat de copii: nu sunt mama si nu stiu cand voi fi, dar copii nu au mainile pline de grasime...wtf si scuzati injuratura...mai cititi carti de biologie sa vedeti ca pielea de copil mic e singura cu PH neutru..
eu am fost la putine targuri. la primul am fost cu prietenu meu care s-a amuzat pe seama mea, ca eram entuziasmata ca un catelus cand ii arunci o jucarie, de cate ori se apropia cineva de standu meu. erra o bucurie ca vine si se uita, ca le analizeaza, ca ma intreaba din ce sunt facute..ma simteam wow...uite ce am facut ..
dar na..uneori noi adultii...in realitatea dura si urata in care traim...uitam sa fim copii
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Dorulet Mier 23 Mai 2012, 4:48 pm

Persoana suspendata imi aminteste de alta.Pe vremea cealalta,cineva a intrat in posesia unei reviste nemtesti cu modele frivolite.Mi-a imprumutat-o o data,o zi,prin intermediul unei fete care statea la ea in gazda.Dupa aceea,oricat am cerut-o,oferindu-i o multime de poze cu modele f vechi,n-a mai vrut sa mi-o dea,ca sa nu facem aceleasi modele.De parca cine intra in casa mea le-ar fi recunoscut!Pana la urma am ajuns in posesia revistei prin alta persoana(habar n-avea ca aceasta m-ar cunoaste),iar elevei mele pe care am invatat-o sa lucreze i-a venit ideea si a copiat-o la un copiator de-ala vechi,alb-negru.Apoi i-am restituit revista.Oi fi gresit?Poate,dar oamenii te imping la asa ceva.Eu sunt atat de recunoascatoare celei care m-a invatat,ca-s bucuroasa ori de cate ori imi cere cineva ajutor.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de tantelu01 Dum 27 Mai 2012, 9:17 pm

Offff! Am intrat in seara asta pentru a face o intrebare si m-am cutremurat ce discutii au fost. Numi-am inchipuit ca exista printre noi persoane cu suflete asa negre. Am citit si iar am citit...parca nu imi venea sa cred. Copiii...pai ei sunt cei mai sinceri admiratori. Eu am lucrari delicate, din hartie, usor de stricat dar, ce stiu ca este ireparabil, nu pun la indemana copiilor. Si apoi, oamenii mari sunt de multe ori mai neatenti, mai tupeisti si mai necunoscatori decat copiii. Silvia, Diada, Admina, si eu cred ca astfel de oameni nu ar trebui sa aiba acces pe acest site. Iar noi, celelalte, ar trebui sa invatam ca prin atidudinea noastra sa excludem din randul nostru, de aici si de la targuri, astfel de persoane. Asa nimeni cum suntem si mai mult sau mai putin incapatoare, am invatat multe in aceasta comunitate. Eu perssonal le multumesc tuturor fetelor care se ingrijesc ca noi sa ne intalnim aici, sa ne expunem lucrarile, sa ne sfatuim, sa ne invatam una pe alta din experientele noastre. Sper ca cele care gandesc precum aceasta vipera margot (pacat nu pot sa scriu cu litere cat mai mici, pe masura caracterului sau, sa inteleaga ca aici nu au ce cauta.
Acum, sa revin la motivul "vizitei": vreau sa intreb daca vrea cineva sa fie partener de targ pe 9-10 iulie la ILH, locatia cunoscuta, in curte la Palatul Sutu. O seara frumoasa si hug pe toate "neinsemnatele" de pe acest forum!
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de maddy13 Mar 29 Mai 2012, 1:02 am

Vaaaaaaaaai de capul meu ce discutii aici! Si eu care credeam ca numai eu am aprins un foc pe un alt topic (cine citeste tot pe aici stie).
Eu pe doamna asta Margot as invita-o sa vina in locul meu la gradinita macar o saptamana sa vada ce inseamna sa lucrezi cu copiii. Cum sa opresti un copil sa atinga ceva? Cine cunoaste cat de cat putina psihologie stie ca inca din primele luni de viata un copil invata sa cunoasca lumea din jurul lui atingand tot ce vede, incepand de la propriile degetele. Orice obiect viu colorat atrage privirile oricui, mai ales privirile copiilor si asta este prima reactie a unui copil, sa puna mana. Sunt convinsa ca parintele are grija sa-i spuna copilului sa nu puna mana.
Oare acele obiecte nu au fost facute sa fie atinse sau cine le vinde se teme sa nu fie penibil in fata clientului si saracul client sa aiba o surpriza cand ajunge acasa cu marfa?.
Cum sa cumperi ceva, fie el chiar si fragil daca nu atingi? Poate o sa radeti dar eu cand nu sunt sigura din ce este facut un obiect il apuc cu dintii (ma refer la metal, plastic).
Pe viitor. doamna Margot sa faca numai lucruri negre, asa ca sufletul ei si sa le mai tina si sub cheie intr-un clopot de sticla; la fel si doamna Artadar cu care am avut o rafuiala pe un alt subiect si acum imi sare si mai tare mustarul cand vad cum vede ea copiii ca pe inamicii numarul unu ai produselor sale. Se vede clar de la o posta ca e frustrata ca nu cumpara nimeni de la ea, poate ar vrea ca produsul atins sa fie cumparat obligatoriu. Oricum, acel colier de 220 lei, hai sa fim serioase, nu il va cumpara nimeni la pretul asta. Ce, e poleit cu aur la pretul asta?
Oare termenul de "handmade" nu contine si acel cuvant "hand"? Numai mainile celui care le face are voie sa le atinga? Si ce daca baga unghia in bijuterii? Eu, v-am spus, as fi apucat si cu dintii. Daca-i bine facut nu se zgarie, nu crapa. Eu testez dupa ce scot din cuptor si bag si eu unghia, daca raman urme mai bag la copt.
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de lorellay Mar 29 Mai 2012, 9:11 am

buna dimineata,
am citit aproape tot subiectul, undeva m-am oprit.
da, noi organizam targuri hand-made si o sa va povestesc cate ceva. Suntem la inceput, am intrebat mereu multi participanti si persoane care lucreaza handmade ce ar dori de la targurile handmade, ce le place si ce nu le place. Am primit sfaturi..am aplicat sfaturi.
Nu e usor sa organizezi si sa impaci pe toata lumea.Dar facem eforturi sa stiti.Chiar imi pare rau ca participantii nu au scris aici si lucruri bune.
Imi pare rau ca ai trecut pe acolo si nu ne-am cunoscut. Din moment ce scriu pe acest forum mi-ar fi placut sa schimbam macar cateva vorbe.Si chiar imi pare rau de incidentul care a fost cu baietelul tau.
Imi pare rau ca va legati de noi si ne vorbiti de rau. Nu am scris aici anunturi cu targul, nu am suparat pe nimeni cu nimic pe forumul asta. Asa consider, dar daca voi credeti ca am facut-o imi cer scuze.
Multe persoane ne-au trimis mailuri cu diverse intrebari si am raspuns frumos, am dat explicatii tuturor. Am vrut sa multumim pe toata lumea, dar din pacate nu se poate. Am ajutat cat am putut...si "anonimul" -__________,cea care a trimis mesaj privat stie. Nu vreau sa intru in detalii. Da, am crezut ca suntem prietene...si tocmai pentru asta imi pare rau ca a ajuns sa scrie urat de noi pe unde apuca si nu doar de noi si de ceilalti participanti cu care s-a imprietenit la targurile de la Pitesti. Sau scrie pe forum nu mesaje private anonime. Si vezi ca ce ai citat tu nu e din mesaj. Opreste-te te rog.Daca ai ceva de spus suna-ma
Cu publicitatea la Buzau, noi am avut un contract. Am intrebat, unii au vazut afise si au auzit masina aceea publicitara, unii nu.
Au fost expozanti care au vandut, chiar au fost multumiti si ar mai vrea, dar din pacate noi nu am fost multumiti de locatie.
Suntem receptivi la sfaturi si propuneri...
Multumesc



Ultima editare efectuata de catre diada in Mar 29 Mai 2012, 12:54 pm, editata de 2 ori (Motiv : am editat anonimul, cititi regulamentul forumului va rog!!!)
lorellay
lorellay
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : v
Data de inscriere : 27/01/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de danae Mar 29 Mai 2012, 11:38 am

Mi se pare normal ca nu ati fost multumiti de locatie. Sincer, in Galleria se duce lumea care vrea sa fie vazuta de lumea buna, dar sunt foarte putini vizitatori. Eu chiar ma intreb de unde scot comerciantii de acolo macar banii de chirie. Dupa parerea mea cel mai bun loc este Platoul Dacia, sau parcarea de la Kaufland. Se duce lumea la cumparaturi, intra si acolo. In parcarea aceea se tin targurile cu confectii si piele si lumea chiar vine. Sa stii ca afise nu am vazut nici eu. Daca masina s-a plimbat doar pe bulevard, iti dai seama ca nu are efectul scontat. Cel mai repede afla lumea daca pui pliant in cutia postala, dar e mai scump asa.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de lorellay Mar 29 Mai 2012, 11:47 am

nu e vorba de "mai scump"..sincer nu m-am gandit la asta, sa impart fluturasi in cutiile postale.
vizitatori au fost putini intr-adevar, dar aceia putini au cumparat totusi. Mereu povestim cu expozantii...daca sunt multumiti, daca au nevoie de ceva, pareri, impresii. Ni s-au recomandat alte locatii in Buzau si vom vedea.
Si eu lucrez handmade si am fost si eu la targuri handmade si stiu ce inseamna ca participant,si stiu ce inseamna sa ploua, sau sa iti intoarca produsele si probeze si sa plece, si e mult mai greu sa organizezi.
lorellay
lorellay
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : v
Data de inscriere : 27/01/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de diada Mar 29 Mai 2012, 1:02 pm

hug Lorellay, pai cand mai vii in Buzau chiar vreau sa ne intalnim, sa anunti si aici cand mai organizati targuri, pe platou la Dacia chiar ar fi mult mai bine. Ma bucur ca sunteti receptivi si toate discutiile eu le doresc constructive. Si mie imi pare rau de incident mai ales ca am tras ceva de sot sa venim in galerie (nu era in itinerar). Eu va felicit pentru toate eforturile, stiu ce inseamna hug Uite ca nu mi-a trecut prin cap sa intreb cine a organizat, pentru ca ne-am fi intalnit cu siguranta. Mult spor in continuare.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de darkpoke Vin 08 Iun 2012, 3:15 pm

un nou targ pe matasari
detalii aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made V - Pagina 5 Empty Re: Targuri hand-made V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB