Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Religia pentru copii si nu numai (2)

+36
Gabica
gloriamix
Karina33
T_mihaela
Dorulet
emmancita
fiordaliso
Uca
alinuta96
kitty_1973
Day
anka_gabi
irish05
stejara
ema
ismi3ismi
Clio_Ela
piciul
lika
bela gio
cristina iosif
valentinadof
Giobsy
tinap
Chirrox13
Cristina Munteanu
CCristinaC
rucsy
danniela
danae
michelinebeaulieu
diada
musetel
olympia
aurishta
Admina
40 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 13 Aug 2013, 2:01 pm

valentinadof a scris:Exact,Daniela!V-am zis,m-a socat cu cata seninatate spunea:pedepsiti-i,pedepsiti-i!Rastigniti-l,rastigniti-l!Ce diferenta e?
da,de la "rastigniti-l" a inceput nebunia.



aurishta,o maicuta,daca nu are copii(desigur,doar la aceasta te refereai,nu-i asa,aurishta?),A FOST COPIL,si stie cu ce se "mananca".
cat priveste educatia crestina,vai,cum poti sa spui ca nu esti in tema cu educatia crestina,tu care esti binecuvantata de Dumnezeu de atatea ori si evident,in numele lui Dumnezeu ii cresti pe copii si daca nu stii de ce isi bat unii copiii(asta in cazul in care "mai e ceva" in afara de racorirea nervilor si frustrarilor),atunci macar stii de ce ii atingi tu pe ai tai,cand ii atingi.Smile

de mangaiere vorbeam....


Ultima editare efectuata de catre michelinebeaulieu in Mar 13 Aug 2013, 2:10 pm, editata de 2 ori
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mar 13 Aug 2013, 2:32 pm

michelinebeaulieu a scris:
valentinadof a scris:Exact,Daniela!V-am zis,m-a socat cu cata seninatate spunea:pedepsiti-i,pedepsiti-i!Rastigniti-l,rastigniti-l!Ce diferenta e?
da,de la "rastigniti-l" a inceput nebunia.



aurishta,o maicuta,daca nu are copii(desigur,doar la aceasta te refereai,nu-i asa,aurishta?),A FOST COPIL,si stie cu ce se "mananca".
 
Din pacate, este o mare diferenta intre a fi fost candva copil, intre a creste un copil si a adauga la asta si educatia, crestina, in speta.
Ca sa exemplific putin : eu, pana sa am copii, sustineam cu tarie ca imi voi lasa copiii sa faca ce vor ei, ca ii voi sprijini si incuraja in asta, fiindca nici eu nu am suportat "zgarda" niciodata si ca asta mi se parea cea mai buna cale. Cel putin asta era o parere proprie, asa, gresita, cum era , si nu una dictata de vreo dogma. A urmat, apoi, o cale destul de lunga in care mi-am schimbat radical opinia si am inteles altfel sensul cuvantului "educatie", adoptand  o viziune crestina cu privire la asta. Am studiat , am intors pe toate fatetele subiectul asta si am experimentat cu copiii mei, comitand greseli, eliminandu-le apoi, cizelandu-mi conceptia, sadind lucruri frumoase in caracterul lor , straduindu-ma mereu sa fiu acea femeie, sotie si mama care se formeaza ascultand de Dumnezeu. Asta cere experienta, nu ajunge teoria. De aceea sustin ca o maicuta sau orice alta femeie care nu a practicat asta, nu este calificata sa indrume parinti, nu ajunge teoria.
In alta ordine de idei, doar pentru ca sunt unii care isi maltrateaza copiii in numele Domnului, nu inseamna deloc ca asta invata Scriptura, ci doar ca aceia isi justifica ignoranta, excesul de zel  sau sadismul cu religia ca sa nu isi asume responsabilitatea.


Ultima editare efectuata de catre aurishta in Mar 13 Aug 2013, 4:59 pm, editata de 1 ori
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Mar 13 Aug 2013, 2:59 pm

Ba te contrazic, nu cred ca stie cu ce se mananca. Roag-o sa stea o saptamana cu unul din nepotii ei si mai vorbim....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Gabica Mar 13 Aug 2013, 4:22 pm

aurishta, perfect de acord cu tine.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 18 Aug 2013, 10:22 pm

eu nu sunt de acord cu tine,aurishta,inainte sa o am pe ema,mi-am crescut sora,nepoata,ele inca pastreaza valori,intamplari pe care le-am facut sa se...intample impreuna,am renuntat la mine ca sa imi cresc sora,si asta pentru ca am pastrat in traista starea de copil si nu am renuntat la ea,crezand ca exista vreo mai mare stiinta in a creste pe cineva mai mic decat dragostea pentru el;daca stii ce e este binele,nu-ti mai trebuie nimic,raul este ceva ce nu-ti place si ATAT.
si mai e ceva ce am pastrat pe langa traista este faptul ca e asa de simplu sa cresti pe cineva,vazand si facand,conform proverbului "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face",precum si respectul fata de autoritatile din societate;

daca mai e nevoie de ceva pe langa acestea,apoi aceia nu sunt copii,ci dracusori cautati intre coarne.

ps.o maicuta crestina nu trebuie sa poarte musai pe cineva "in carne" ca sa stie ce e bine si ce e rau.
   nu adn-ul determina informarea copilului cu privire la ceea ce are de facut in viata,ci informarea chiar e in stare sa modifice adn-ul.

   probabil ca sunteti mai inteligenti si ati vazut in recomandarea maicutei indemn la pedeapsa fizica,eu n-am vazut decat "a sanctiona" orice abatere de la norme,de la bun simt,orice eroare,orice confuzie,orice cadere in minciuna altora...sanctiunea este sfatul,povata,uneori asprimea,pentru ca,iata,unii insista in a o lua pe aratura samd.

ps 2.in inima omului si-a asezat Dumnezeu toate cele,si nu exista iubire mai mare decat aceea a parintilor fata de fiii lor(pentru ca parintii nu vor raul copiilor lor,niciodata),este cea mai pura iubire si este o eterna iubire,eu chiar nu vreau s-o stric cu stiinta,nici cu cizelarea,ce sa mai cizelez cand inima ma trage unde e bine?!
cu ema am mers mereu la plesneala,am nimerit exact in locul cel mai potrivit,am gasit (mi-a scos Dumnezeu in cale)filmul,intamplarea,povestea,vorbele potrivite ca sa transmit ceea ce avea de inteles. E mai simplu decat credem,asa consider eu.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Lun 19 Aug 2013, 3:04 pm

Acum eu nu vreau sa lansez o polemica despre cat de priceput sau nepriceput ar fi un monah cu privire la cresterea copiilor, caci sunt cazuri si cazuri. Spun doar ca o persoana care nu a crescut copii nu are calificarea necesara de a fi consilier sau de a da recomandari. Poate ca maicuta in cauza sa dea citire unei carti care contine regulile sau recomandarile gruparii pe care o reprezinta...oricum majoritatea ascultatorilor face cum crede ca este mai bine.
Este posibil ca acea afirmatie sa fi fost luata in considerare izolat, scoasa din context...nu stiu...caci pedeapsa este inevitabila in educatie. Valentina cred ca se referea la acea conceptie fals-crestina care sustine ca bataia=educatie si nu este greu sa se inteleaga asta in situatia mentionata de ea.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 19 Aug 2013, 3:48 pm

A se vedea cazul Tanacu cand o maicuta pana in 20 de ani a fost pedepsita cu dragoste de superiorii=parintii ei.
In neinteligenta mea eu am auzit in urechi pedeapsa repetata in mod insistent.Si clar,fiecare intelege ce vrea si-si educa copiii cum crede mai bine.Cred ca s-ar putea gasi o alta formulare sa nu se lase loc la interpretari ca si in cazul nostru.
.Caz real: director de institutie cu profil educativ,a ramas stupefiat cand a auzit ca eu nu-mi lovesc copiii.
Pedeapsa oricare ar fi ea nu asigura succesul si reusita.Ca doar doctorii nu au ajuns doctori fiindca au fost pedepsiti iar infractionalitatea din randul copiilor  nu este cauzata de o insuficienta pedepsire din partea parintilor.E aleator exemplul,asta mi-a venit in minte acum.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Lun 19 Aug 2013, 5:34 pm

michelinebeaulieu a scris:...inainte sa o am pe ema,mi-am crescut sora,nepoata,ele inca pastreaza valori,intamplari pe care le-am facut sa se...intample impreuna,am renuntat la mine ca sa imi cresc sora,si asta pentru ca am pastrat in traista starea de copil si nu am renuntat la ea,crezand ca exista vreo mai mare stiinta in a creste pe cineva mai mic decat dragostea pentru el;daca stii ce e este binele,nu-ti mai trebuie nimic,raul este ceva ce nu-ti place si ATAT.
si mai e ceva ce am pastrat pe langa traista este faptul ca e asa de simplu sa cresti pe cineva,vazand si facand,conform proverbului "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face",precum si respectul fata de autoritatile din societate;
-------------------------------------------------------
daca mai e nevoie de ceva pe langa acestea,apoi aceia nu sunt copii,ci dracusori cautati intre coarne.
Aici nu vorbim de educatie, in general, ci de educatia crestina . Iubirea trebuie insotita de ratiune, nu de sentimentalism, iar principiile urmate ar trebui sa fie cele crestine, in perimetrul discutiei noastre. Ca sa fie urmate, trebuie sa fie cunoscute, experimentate si doar apoi recomandate. In caz contrar se poate ajunge la situatii dramatice, cum a fost cel mentionat de Valentina. Pentru acea tanara a devenit inutila experienta tortionarilor ei care, cu siguranta, nu mai practica si nu mai recomanda astfel de "corectii" extreme decat daca sunt lipsiti de discernamant.
Apoi, copiii rasfatati, "cautati intre coarne", cum spui tu, nu s-au nascut asa, ci au devenit asa printr-o gresita intelegere a iubirii parintesti si pentru care ar trebui cautata si gasita solutia indreptarii apucaturilor devenite intolerabile. Si asta nu este usor, nu este destul sa indemni: "pedepsiti-i"
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 20 Aug 2013, 9:13 am

pai chiar asa,aurishta,e vorba de cat de priceput ar fi,nu daca ar avea copii;eu cred ca o maicuta priceputa ar putea creste copii,ce mi-e mie,insa,e ca i-ar face monahi cu siguranta si i-ar invata ca ceilalti sunt altfel decat ei-eu as prefera oameni in societate,din punctul acesta de vedere ai totala dreptate,le-ar pune norma(cum o fi ea??!!) in fata si i-ar pune sa o respecte.
penru mine,cu privire la ceea ce spuneam despre mine,mama invatatoare fiind,pe vremea comunistilor,n-avea voie in biserica,si biserica era vizavi de scoala-mie mi se parea ca e un loc mirific acolo,unde se vorbesc despre sperante nebanuite celorlalti si unde nu aveam voie(si erau unii in comuna care parau tot,mama,mama!)
cu bunica am mers si nu am retinut decat ca "Iisus a inviat din morti cu moartea pre moarte calcand si celor din morminte viata daruidu-le" si intelegeam ca Iisus foloseste moartea(neavenita,din punctul meu de vedere dintotdeuna) ca sa anuleze moartea celor buni in fata lui-mi se parea ca este o inteligenta suprema care foloseste si raul ca sa faca drepte vremurile,asta a fost toata educatia mea religioasa,dupa aceea m-am documentat si am mers la biserica.
stii de ce zic "cautati in coarne"?
pentru ca parintii care au copii acum sunt copii de altadata,care au crescut in niste principii,pe care acum le-au lasat de izbeliste si copii au devenit problematici,eu nu pricep cum sa iti uiti starea de copil,sa uiti din ce ai venit,sa uiti de ce trairi te-au facut mare si sa nu dai valorile acestea si copiilor?! si toate acestea vin din sentimentalism,care nu e ceva neimportant,ci este atunci cand inima isi aduce din memorie inteligenta ancestrala pe care a pus-o Dumnezeu in fiecare inima.Un fel de "se topeste inima" si cu "mirul ei" unge viata si o imbraca in planuri,cam asa vad eu.

PS.aurishta,semeni destul de mult cu sora mea,pentru care am lasat distractiile copilariei,cel putin in poza de la avatar.


valentina,cuvantul "inteligenta" cred ca l-am pus prost si poate sa o ia prin alte locuri decat unde am vrut sa-l pun;am vrut sa zic, neinspirat,ca poate voi ati analizat mai bine,mie doar atat mi-a sarit in ochi,ideea de "a sfatui",exact cum spui ca si tie ti-a sarit sensul de "bataie".Il retrag,cuvantul,si efectele lui,nu vreau sa supar pe nimeni.Sad 


PS 2
uite,de exemplu,vine la spital o maicuta din cand in cand,are asa o charisma,i-as deschide toata inima si m-as duce dupa ea,daca asa mi-ar fi in viata soarta,sa depind de ea,copil si sa ma creasca ea, m-as face si maicuta,n-ar conta ce,numai sa nu ma despart de ea;tot asa de "indragostita" de iubirea emanata sunt de parintele Tache de la biserica de la Sincai;de fapt,eu mereu am facut asa,am fugit cat se poate de ce nu mi-a placut,si m-am lipit de ce mi-a placut,nu pot sa vad si sa iau in considerare altceva,daca viata imi aduce vreo nedreptate in fata,iau atitudine,daca nu,traiesc dupa pofta mea.
am avut insa si parinti tare buni,mi-e usor sa fac asa.love 


michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Aug 2013, 11:56 am

michelinebeaulieu a scris:
PS 2
uite,de exemplu,vine la spital o maicuta din cand in cand,are  asa o charisma,i-as deschide toata inima si m-as duce dupa ea,daca asa mi-ar fi in viata soarta,sa depind de ea,copil si sa ma creasca ea, m-as face si maicuta,n-ar conta ce,numai sa nu ma despart de ea;tot asa de "indragostita" de iubirea emanata sunt de parintele Tache de la biserica de la Sincai;de fapt,eu mereu am facut asa,am fugit cat se poate de ce nu mi-a placut,si m-am lipit de ce mi-a placut,nu pot sa vad si sa iau in considerare altceva,daca viata imi aduce vreo nedreptate in fata,iau atitudine,daca nu,traiesc dupa pofta mea.
am avut insa si parinti tare buni,mi-e usor sa fac asa.love 


Cand te iei dupa charisma, te iei dupa aparente. Proba de foc este in greutati, in dificultati de tot felul, de la cele mai mici, la cele mai mari: urmeaza acei oameni poruncile si calea lui Dumnezeu fara compromis sau nu? Daca da, sunt vrednici de admirat si de luat ca exemplu, daca nu.....mai cautam😉  Asa, la biserica sau atunci cand ii vede cineva, multi sunt deosebit de evlaviosi, dar pentru mine conteaza cum sunt ei in viata particulara, in maruntisuri....Poate ca vreau prea mult, dar asta este o problema prea serioasa ca sa fie luata usor.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Mar 20 Aug 2013, 1:48 pm

michelinebeaulieu a scris:


,n-ar conta ce,numai sa nu ma despart de ea;tot asa de "indragostita" de iubirea emanata sunt de parintele Tache de la biserica de la Sincai;de fapt,eu mereu am facut asa,am fugit cat se poate de ce nu mi-a placut,si m-am lipit de ce mi-a placut,nu pot sa vad si sa iau in considerare altceva,


Si ce te faci cand acel cineva te dezamageste,ca se-ntampla!
Si eu ma uitam la Cristian Pomohaci ca la un sfant.Dar cand am vazut ce face,nu mi-a ramas decat un gust amar!A,sa faci ce zice popa,nu ce face el!wink 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 20 Aug 2013, 2:10 pm

valentina,ar trebui sa functioneze la toti un instinct al adevarului,asa,ca la inceputuri,n-ar mai fi loc de altceva;daca ma dezamageste(adica isi strica imaginea personala),zic:"pacatul lui",si trec mai departe.

aurishta,inteleg ce spui,dar eu nu am pus pe nimeni la nici o proba a vietii marunte,am luat doar ce a vrut omul sa dea.si sotul are parte de acelasi tratament,poate unii ar spune ca ar trebui sa faca mai mult pentru familie,de exemplu,pentru mine ce face este ambrozie!

cat despre preoti,parca si-au asumat si ei prea multe,si clacheaza,sau nu mai stiu cum sa isi spele rufele;mie institutia,una peste alta,mi se pare inutila,Dumnezeu in om(omul ca biserica) se descurca muuult mai bine si instaureaza bunul simt general,de aceea ziceam ca unele dintre maicute,chiar neavand copii,ii pot creste,pentru ca il au pe Dumnezeu in sange,nu doar in gand.

michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Mar 20 Aug 2013, 2:16 pm

Pai si puterea exemplului????
Eu stiu ca baza pleaca de la cei care sunt meniti sa ne dea educatie??? Cum vorba spune ''cei sapte ani de-acasa''!
Depinde foarte mult cum intelege fiecare, insa trebuie sa punem in calcul ca nu toata lumea are o putere de intelegere de acelasi nivel si noi mai avem ''bunul'' obicei de a merge cu turma.

''stii de ce zic "cautati in coarne"?
pentru ca parintii care au copii acum sunt copii de altadata,care au crescut in niste principii,pe care acum le-au lasat de izbeliste si copii au devenit problematici,eu nu pricep cum sa iti uiti starea de copil,sa uiti din ce ai venit,sa uiti de ce trairi te-au facut mare si sa nu dai valorile acestea si copiilor?! si toate acestea vin din sentimentalism,care nu e ceva neimportant,ci este atunci cand inima isi aduce din memorie inteligenta ancestrala pe care a pus-o Dumnezeu in fiecare inima.Un fel de "se topeste inima" si cu "mirul ei" unge viata si o imbraca in planuri,cam asa vad eu.''

Te referi la educatia in Romania de dupa '89??? Pentru ca general vorbind nu e chiar asa. Cred ca depinde mult si de comunitate, civilizatie, educatie (scolara), traditii si religie.

Cine e Cristian Pomohaci?? Nu dati prea tare...boo 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Mar 20 Aug 2013, 2:22 pm

daniela,da-i pe goagal.E un preot cu glas mieros,intelept.Dar au aparut niste reportaje din parohia lui de te doare mintea!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 20 Aug 2013, 2:28 pm

daniela,da,ma refer la faptul ca cei care au copii acum sunt copii crescuti frumos,maret,patriotic altadata;eu am luat-o in sensul mot-a-mot,poate ca altora le-a facut sila de n-au luat toate acelea in serios.

ba da,e chiar asa,valorizarea elevilor se face superficial,invatatorii si profesorii au dominant interesul financiar,pentru care fac orice,inclusiv abateri de la notare,de la adevarul de transmis copiilor,parintii ii lasa pe copii sa plece din tara(ca nu le-au aratat-o pana atunci,probabil,ca n-au gasit nimic productiv la ea,probabil,si uite asa tara zace in paragina,eminescu sade in tarana(la propriu si la figurat) ca nu-l mai asculta nimeni,toti sa faca banu` si atat,Dumnezeu plange in inima romanului si romanul se uita dupa Dumnezeu in afara lui,e cumplit ce se intampla!
Ceausescu il facuse pe mos craciun mos gerila,dar mos gerila ala venea la locul de munca din banii nationali cu cadouri pentru toti copiii;stricase sau mutase biserici dar lumea avea tare mult bun simt si la urma urmei,casa domnului e trupul omului,nu o cladire si omul putea sa se innobileze pe vremea aceea(prin munca,prin mentinerea familiei,a tarii,prin cantarea romaniei pe care o dezavuam toti si acum am fi incantati sa o avem);apropos de asta,eu,daca dintr-o eroare judiciara as fi preot mi-as da demisia,este firesc sa se strice firea preotilor pentru ca institutia este bazata pe moartea lui Dumnezeu,nu pe viata Lui,si eu n-as vrea sa-mi stric firea,spunand oamenilor"omorati-l ca sa vedeti cum se descurca sa invie,aceasta numindu-se educatie".
jalnic,patetic si bolnavicios.


Ultima editare efectuata de catre michelinebeaulieu in Mar 20 Aug 2013, 2:48 pm, editata de 1 ori
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Mar 20 Aug 2013, 2:38 pm

M-am lamurit.....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Aug 2013, 8:37 pm

michelinebeaulieu a scris:...,de aceea ziceam ca unele dintre maicute,chiar neavand copii,ii pot creste,pentru ca il au pe Dumnezeu in sange,nu doar in gand.

Cum vine asta? Shocked Shocked
michelinebeaulieu a scris:,este firesc sa se strice firea preotilor pentru ca institutia este bazata pe moartea lui Dumnezeu,nu pe viata Lui,si eu n-as vrea sa-mi stric firea,spunand oamenilor"omorati-l ca sa vedeti cum se descurca sa invie,aceasta numindu-se educatie".
jalnic,patetic si bolnavicios.
Dumnezeu nu poate muri, El este nemuritor...sa nu facem confuzie cu omul Isus Hristos, cel care s-a jertfit de buna voie, in deplin acord cu Tatal Ceresc si Spiritul Sfant,cu care era si este una ! Se pare ca nu ai inteles sensul jertfei Lui (nu spun asta ironic)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Mar 20 Aug 2013, 9:43 pm

Am scris m-am lamurit referitor la ce am citi despre acel preot, ma rog nu sunt in masura sa judec pe nimeni.

Micheline, nu stiu daca la educatia de acum are numai omul vina, eu mai mult tind sa cred ca e si sistemul care a creat haos si neintelegere, probabil nu eram pregatiti sa primim libertate si de aceea a fost prost inteleasa.
Ma uit la localnicii de aici, sunt educati in spiritul religiei, sunt habotnici dupa religie, oricare ar fi ea, platesc taxe la biserica pentru binecuvantare crezand ca isi au locul in rai dupa moarte, sau la bine, insa....dusmanie este, ura este, saracie este, manipulare este!! La ce serveste religia??? La a pune reguli peste oameni!!
Eu sunt foarte slaba la teorie insa vad diferenta in realitate!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Aug 2013, 9:51 am

danniela a scris: La ce serveste religia??? La a pune reguli peste oameni!!
Eu sunt foarte slaba la teorie insa vad diferenta in realitate!
Bravo, ai spus bine , sunt de aceeasi parere!.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Mier 21 Aug 2013, 10:44 am

Oamenii sunt mai usor de manipulat condus cand se supun regulilor.Sefii de state folosesc biserica ca si parghie in conducerea maselor.Asta se stie,sunteti de-acord?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 21 Aug 2013, 11:52 am

aurishta,poate ca nici tu n-ai inteles ce inseamna "jertfa" lui de vreme ce nu stii ce inseamna a avea pe Dumnezeu in sange.

aurishta a scris:
danniela a scris: La ce serveste religia??? La a pune reguli peste oameni!!
Eu sunt foarte slaba la teorie insa vad diferenta in realitate!
Bravo, ai spus bine , sunt de aceeasi parere!.
eheei,aurishta,daca ti-ar parea rau vreo clipa ca Iisus a fost omorat,religia asta pe care ba o placi,ba n-o placi,ar fi asa cum ar trebui sa fie(si daca crima impotriva lui iisus a fost "buna",uite,rezultatele nu-ti plac nici tie).
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Aug 2013, 12:52 pm

Am mai spus asta: il iubesc pe Dumnezeu, dar urasc religia, intelegand prin asta sistemul conceput de oameni pentru a subjuga constiinta altora si a-i manipula in directia dorita, inducand o teama mistica fatza de urmarile neascultarii de ei, ca lideri.(toti am auzit de popi care isi ameninta enoriasii ca nu ii ingroapa sau nu le boteaza copii ca sa ii manipuleze, spre exemplu) Domnul Hristos nu a promovat nici o religie, ci a aratat prin exemplul personal ca este posibil, pentru oameni, sa traiasca o viata curata, lipsita de interes personal si in deplina concordanta cu ceea ce Dumnezeu a gandit inca de la inceput, inainte ca omul sa ii fi respins conducerea. Iar religia a hotarat sa scape de el fiindca promova libertatea de constiinta si raportarea directa la Dumnezeu, fara intermediari care doresc "comision". Stim toti povestea esecului acestei intentii, Domnul a inviat si acum , in viata fiind, este garantul acestei libertati de care vorbesc. Libertate, nu libertinaj...as mai adauga...
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 21 Aug 2013, 1:02 pm

nici un iubitor de Dumnezeu nu isi omoara "Domnul"...
nici un mort nu isi iubeste calaul,nici vorba sa ii mai fie"garant".
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Aug 2013, 1:22 pm

Pai tocmai....nu l-au iubit...de aia l-au omorat....fiindca le statea ca un spin in coaste!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 21 Aug 2013, 1:24 pm

si tot de aceea "unora" le place "jertfa" lui azi,pentru ca,voila,"spinul" are efect de "garantie".
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 8 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB