Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Religia pentru copii si nu numai (2)

+36
Gabica
gloriamix
Karina33
T_mihaela
Dorulet
emmancita
fiordaliso
Uca
alinuta96
kitty_1973
Day
anka_gabi
irish05
stejara
ema
ismi3ismi
Clio_Ela
piciul
lika
bela gio
cristina iosif
valentinadof
Giobsy
tinap
Chirrox13
Cristina Munteanu
CCristinaC
rucsy
danniela
danae
michelinebeaulieu
diada
musetel
olympia
aurishta
Admina
40 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 27 Mar 2014, 9:38 am

Cred ca religia exista degeaba,pe Dumnezeu ori il ai,ori nu il ai,ca L-ai suparat si ti-ai ales alt "lider",deci nu mai e cazul sa Il bati la cap,ca e clasata treaba-dupa parerea mea noi toti,cu un Dumnezeu sau altul,de oricare am fi,avem sansa sa traim impreuna si sa invatam valoarea starii de om in fiecare zi,cu nevoile de fiecare zi;cred ca religia e "menita" sa ne scoata din firea noastra,sa nu ne mai cunoastem pe noi insine,sa iesim din sinele propriu,sa ne alienam,sa cautam un dumnezeu invizibil pe COC LAURI (sa coacem lauri pentru biserica,adica,ca daca n-am coace noi,nici n-ar mai exista),in loc sa vedem divinitatea in noi insine.

michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Joi 03 Apr 2014, 11:16 am

michelinebeaulieu a scris:Da` ce multumit tre` sa fie Dumnezeu,ca l-a facut pe Tudor Gheorghe...
ups Micheline, scuze, dar n-am putut sa ma abtin  nu 
Ma indoiesc serios ca multumirea sau nemultumirea lui Dumnezeu cu privire la felul in care traieste cineva are legatura cu performantele sau prestatia sa artistica. Sunt unii care umplu de lacrimi ochii ascultatorilor(cum a fost Withney Houston, de pilda), dar care traiesc deplorabil in intimitatea lor. Nu vorbesc acum de ceea ce se vede la stiri  nu , ci de ceea ce sunt ei atunci cand nu ii vede nimeni. Sincer, mi se pare hazardata afirmatia asta si bazata pe aparente! Micheline, nu vreau sa te atac, hug  sper ca nu intelegi asta, ci doar sa spun ca atunci cand oamenii se raporteaza la Dumnezeu, altele sunt criteriile!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 03 Apr 2014, 10:13 pm

Ei,nu ma ataci tu,dar ma "ataca" Dumnezeu sigur daca am spus vreo prostie.Nu-ti fa griji.
Noi,u mani fiind,avem repere umane in a,sa zicem,evalua calitatea manifestarilor noastre,adicatelea semne:unii artisti starnesc lacrimi,altii ne arata monstruozitatile firii lor,altii starnesc vorbe de lauda,goale,lista continu-o,daca vrei.Dupa semne ne ghidam,dupa "prestatii si performante",dupa cum ele mangaie sau "inteapa" inima,dupa acestea se ghideaza de regula oamenii.Mi se pare ca sunt niste "aparente" mai profunde,fata de...altele.

Dupa cum tot El stie de ce unii traiesc deplorabil in intimitatea lor.Pentru ca asa sunt ei,sau pentru ca au "intrusi".Zic si eu,dar ai dreptate,nu trebuie sa impunem nimic omenesc ca valoare de adevar divin.

PS.Daca spuneam "Da` ce multumit tre` sa fie Dumnezeu,ca a facut-o pe Aurishta..." sesizai intentia mea de a vedea iubirea acolo unde e??!! Si acolo unde e iubire,Dumnezeu culege roadele! Si durerile iubitilor Lui.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 04 Apr 2014, 8:04 am

Reperele umane sunt in functie de aparente, iar Dumnezeu vede in profunzime totul.....asta este ceea ce am vrut sa spun.
Aud/citesc mereu fraze de genul: "Madalina Manole s-a alaturat corului ingerilor" , "Adrian Iovan este in escadrila din ceruri" sau "Paul Walker piloteaza acum nave ceresti"! Nu vreau sa iau in deradere memoria acestor oameni, dar ce are de-a face profesia lor cu viata eterna?
Iubirea....asta  este un cuvant caruia oamenii i-au dat conotatii bizare, deseori.....nu poate fi luat ca reper vizavi de Dumnezeu.
Iar dl. Tudor Gheorghe este doar un artist foarte bun care este platit corespunzator pentru ceea ce face....unora le place, altora nu......atata tot!  Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 04 Apr 2014, 9:35 am

Oricum,nu depinde de ce zicem noi,ci de Dumnezeu

Mie "mi-e frica" numai de cei pe care Dumnezeu nu ii considera ingeri,ca raspandesc confuzie despre aprecierea a cum stau lucrurile,de fapt,in conditiile in care ei stiu cine e si cum(ca au pus laba,nu de alta),dar nu "lasa" sa se stie.

Ca de exemplu,daca s-ar sti ca Tudor Gheorghe sade ochi in ochi cu Dumnezeu,vesnic,ar sari demonii de fund in sus ca nu cumva ceea ce face el in lume sa aiba valoare. Ne-ar "baga pe gat" o salata in care sunt amestecati ingeri si demoni deopotriva,astfel incat sa nu mai stie omul cine si care e.

Consider ca ar fi un castig pentru omenire sa stim anume care si cine e,nu?Am putea vedea diferentele subtile dintre cei placuti lui Dumnezeu si cei neplacuti,s-ar putea vedea fara tagada ca,asa cum suntem,diversi,Dumnezeu vrea sa faca din Pamant un loc pasnic si bun si s-ar termina cu obraznicia si eroarea...
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 04 Apr 2014, 10:55 am

michelinebeaulieu a scris:Oricum,nu depinde de ce zicem noi,ci de Dumnezeu
 wink Despre asta vorbeam si eu.... wink 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 04 Apr 2014, 11:08 am

Si omul trebuie sa stie,nu sa considere ce rau bun si ce e bun rau-cu asta esti de acord,da?  

A sti despre Dumnezeu nu e numai apanajul unora,care fac de capul lor altceva decat ce vrea Dumnezeu cu ce stiu.Dumnezeu n-a facut "alianta" si n-a avut "secrete" niciodata cu d`aia.  Smile
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 04 Apr 2014, 11:34 am

michelinebeaulieu a scris:Si omul trebuie sa stie,nu sa considere ce rau bun si ce e bun rau-cu asta esti de acord,da?  
 Smile
Da, sunt de acord, dar pentru asta trebuie sa cautam sa intelegem felul de gandire al lui Dumnezeu (despre asta vorbeste foarte detaliat Scriptura). Cine face asta in mod serios, intelege binele si raul din alta perspectiva si nu confunda "binele" cu emotia artistica sau cu larga recunoastere a meritelor personale. Asa s-a ajuns la sanctificarea unui domnitor pentru motivul ca a finantat ridicarea a numeroase lacase de cult, ignorandu-se viata lui personala imorala.
Si, ca sa ne intoarcem la discutia initiala,  Smile pe dl. in discutie nu il cunosc personal, nu stiu cum traieste, nu stiu daca isi ghideaza viata dupa Dumnezeu, stiu doar cum canta! De aceea mi s-a parut hazardata exclamatia ta cu privire la dansul!
Controversa despre "bine" si "rau" este fara sfarsit....fiecare om are conceptii diferite despre asta in absolut toate domeniile vietii!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 04 Apr 2014, 11:55 am

Scriptura este povestea in care s-au intamplat cate s-au intamplat,printre care si nerecunostinta oamenilor fata de Fiul lui Dumnezeu si uciderea Lui,deci,daca se imbraca un pacat de moarte fata de Dumnezeu si i se pune in carca(lui Dumnezeu) eroarea(sau "justificarea" crimei) ca intentie de a imbunatati lumea prin calcarea poruncii de a nu ucide si de a "da dreptul" cuiva asupra vietii lui Dumnezeu-scriptura nu valoreaza nimic.

Mie imi place cum a facut Dumnezeu omul,de isi da seama cum stau lucrurile si nu ma indoiesc de judecata lui,nici de trairile inimii lui;controversa dintre bine si rau nu exista,deci,atunci cand raul sta in banca in care l-a pus Dumnezeu,dandu-i astfel sanse de redresare si nu sare calul.

Si uite asa moare confuzia,in caz in care era vreuna.  Smile

Stiu ca sunt off-topic,eventual sterg mai incolo ce scriu acum,dar,pentru ca aici ma urmaresti in momentul asta,Aurishta,te rog,n-ai partituri pentru pian(doar pian) de Porumbescu sau Enescu?
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 04 Apr 2014, 1:03 pm

michelinebeaulieu a scris:Scriptura este povestea in care s-au intamplat cate s-au intamplat,printre care si nerecunostinta oamenilor fata de Fiul lui Dumnezeu si uciderea Lui,deci,daca se imbraca un pacat de moarte fata de Dumnezeu si i se pune in carca(lui Dumnezeu) eroarea(sau "justificarea" crimei) ca intentie de a imbunatati lumea prin calcarea poruncii de a nu ucide si de a "da dreptul" cuiva asupra vietii lui Dumnezeu-scriptura nu valoreaza nimic.
Asta este doar o parte o povestii, contextul este mult complex decat atat!

michelinebeaulieu a scris:Mie imi place cum a facut Dumnezeu omul,de isi da seama cum stau lucrurile si nu ma indoiesc de judecata lui,nici de trairile inimii lui;controversa dintre bine si rau nu exista,deci,atunci cand raul sta in banca in care l-a pus Dumnezeu,dandu-i astfel sanse de redresare si nu sare calul.
Scriptura afirma tocmai contrariul!


michelinebeaulieu a scris:Si uite asa moare confuzia,in caz in care era vreuna.  Smile
Oare? Lumea este plina de oameni care, luati separat, afirma ca sunt buni, ca fac binele si ca isi trateaza corect apropiatii. Totusi, realitatea este alta, societatea se degradeaza in ritm alert, familia este in impas, stirile de la ora 5 nu duc lipsa de informatie.....chiar daca nu urmarim televizorul, o simpla privire atenta si obiectiva in jurul nostru ne arata ca lucrurile nu stau bine!!!


michelinebeaulieu a scris:...te rog,n-ai partituri pentru pian(doar pian) de Porumbescu sau Enescu?
Nu, nu am....dar daca ai nevoie, ma pot interesa, am unde! pupi
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 04 Apr 2014, 1:28 pm

In fiecare om exista inca ce a pus Dumnezeu in el,nu are cum sa piara;unii il...ascund si pastreaza o putere falsa(pentru ca Dumnezeu nu lasa ascuns ce trebuie sa se vada)care ii duce la degradare(cand vad degradarea incep sa spuna ce trebuiau sa spuna din prima,daar,ce sa mai vorbeasca din lipsa!!!) iar altii sunt degradati de "unii" si sunt scosi din sinele lor;disperati fiind,nu mai au vreme sa priveasca la ce e divin in ei.

Sansa de recuperare pe care le-a dat-o Dumnezeu celor rai e sa traiasca pe cont propriu si sa refaca binele in ei insisi;ei au "preferat" sa fure de la cei care aveau.Urat.

Acum imi spui ca asta e realitatea,cea de la ora 5? Eu iti spun ca ala care a stricat,ala sa repare,ca stie ce a "facut".
Acum,asta e singurul lui "job".Daca nu e in stare...

Oricum,daca esti in stare sa ii spui si lui Dumnezeu,nu numai oamenilor ,ca scriptura este adevar suprem,ca FIX asa trebuiau sa fie lucrurile,esti tare!

Eu ma gandesc ca Dumnezeu "preda" altfel omenia si ca erau niste intelegeri,totusi,intre orice suflet si Dumnezeu si ca unii nu le-au respectat,iar altii,da.Conteaza tare mult;unii pleaca in viata de la lipsa,altii de la ce au acumulat,nu se cade ca cei care au acumulat sa fie lipsiti de viata lor si cei care au stricat sa acceada la bunurile(talentele perene) celor buni(sau la locul in lume pe care trebuie sa il ocupe ei,cei buni),ca fiind ale lor,doar ca sunt obraznici-cam asa e in "scriptura"!

Despre partituri,unde te interesezi,daca e pe net,zi-mi doar unde ca ma uit eu,sa nu iti ocup timpul.Multumesc.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 04 Apr 2014, 7:02 pm

Confuzia pe care tu o faci este intre abilitatile oamenilor si caracterul pe care si-l formeaza! Sunt binecunoscute cazurile unor nazisti care erau simultan muzicieni de mare sensibilitate si criminali cu sange rece.
michelinebeaulieu a scris:

Sansa de recuperare pe care le-a dat-o Dumnezeu celor rai e sa traiasca pe cont propriu si sa refaca binele in ei insisi;ei au "preferat" sa fure de la cei care aveau.Urat.
Afirmatia ta contravine Scripturii. Daca oamenii s-ar fi putut recupera singuri, n-ar mai fi fost necesara venirea lui Hristos. Cu toate incercarile, oamenii au esuat in aceasta, generatie dupa generatie! De la Cain incoace, cea mai mare parte a oamenilor evalueaza "binele" dupa propria perceptie. In cealalta mana, urmasii spirituali ai lui Abel, cauta sa afle de la Dumnezeu ce ii este Lui placut si fac intocmai. Aici este diferenta despre care eu vorbesc.
Din cele ce tu scrii, se pare ca nu ai citit Scriptura sau, daca ai citit-o, nu o poti "vedea" in ansamblu. Deasemenea, se pare ca tu o consideri o carte oarecare, lipsita de inspiratie divina, scrisa de niste oameni care privesc subiectiv aceasta. Daca este asa, nu putem nicicum ajunge la un consens, fiindca discutam de pe paliere diferite. Pentru mine, Dumnezeu este tatal meu respectat, sunt interesata de toate recomandarile lui cu privire la toate ariile vietii si pe care le pun in practica, fara ezitare. Pentru tine, este o notiune, Binele Universal , invaluit in multele filozofii care exista. Vezi de ce "vorbim" limbi diferite?

P.S. Nu stiu unde sa gasesc partituri on-line, dar am o buna prietena care este muziciana si la care pot gasi ajutor, daca este nevoie! hug pupi 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 04 Apr 2014, 7:56 pm

Fata de eternitatea divina,script ura de care vorbesti tu e dosarul penal deschis pentru cei care au actionat impotriva lui Dumnezeu,ce crezi,ca o sa-i pupe ca i-au ucis fiul? In dosarul penal sunt cuprinse legea si faptele ilegale. Nu prea a fost respectat Dumnezeu,asa cum spui ca ti-e,de vreme ce s-a calcat porunca a nu ucide-si oricum,ideea de tata respectat sau nu o poate "folosi" doar Iisus. Cât despre nazistii muzicieni,iti dai seama ce "arta" reprezenta pentru Dumnezeu muzica lor...muzica nascuta din vaietele evreilor si a altora,chiar a nemtilor! Ai dreptate aici,nu trebuie sa existe nici o samanta straina la nimeni;daca hitler nu avea "calitati",nu ar fi tras pe nimeni in moarte nedreapta! Nimeni nu ar fi altceva decât ce este,si pamantul ar fi un loc curat. Multumesc pentru partituri si pentru ca te polemizezi cu mine,când avem atata treaba pe la casele noastre...
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 04 Apr 2014, 10:03 pm

michelinebeaulieu a scris:...Multumesc pentru partituri si pentru ca te polemizezi cu mine,când avem atata treaba pe la casele noastre...
 hug pupi 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 18 Iun 2014, 8:10 pm

Stiti povestea lui Anneliese Michel?
O gasiti pe net,nu vreau sa pun poze sau inregistrari,ca sa nu sochez.
Cica a fost posedata,s-au facut exorcizari,fara rezultat.
Ma intriga-ce era:o mare-mare pacatoasa(de a "ademenit" atatia demoni),o martira(de vreme ce tot vorbea de Maica Domnului,ca va veni si o va scapa),o victima(daca credinta ei era puternica,de ce preotii exorcizanti,"bine intentionati",nu au reusit nimic,ori ei nu erau bune "instrumente" divine,ori nu erau "divini" si erau cu aia de o posedau pe Anneliese????!!!!).

Teorii,speculatii,ca sa ne antrenam gandirea...religioasa,dezbatem(cine vrea)?
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Joi 19 Iun 2014, 2:09 pm

Am cautat povestea.....asa, la o prima vedere, vad doua ipoteze:
1. Fata era bolnava psihic iar intreruperea medicatiei si ritualurile de exorcizare i-au agravat starea, ducand , in cele din urma la deces .
2. Fata era, intr-adevar, victima unei posesiuni demonice, dar nu a mers la cine trebuia, drept dovada fiind esecul celor care au incercat sa o vindece!
Asta este parerea mea! Oricum, trista poveste...o fata asa de draguta sa moara asa tanara si in asemenea chinuri!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Iun 2014, 3:05 pm

Cred ca si la noi a fost un caz cu o maicuta care a murit intr-o manastire din cauza unor decizii gresite.
Sunt de acord cu ipostaza 1 a Aurei, am citit povestea.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 19 Iun 2014, 3:57 pm

Nu stiu...

1. Ce e aia boala,psihica sau nu?
E urma unui pacat,se zice,dar propriu sau strain?

2.Preotii care au exorcizat-o atunci pe Anneliese sunt preotii pe care i-au ales parintii ei,deci,probabil ca ei au considerat ca erau cea mai buna alegere.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Iun 2014, 5:20 pm

Poti nu o alimentatie necorespunzatoare pacat propriu ??
Poti numi a boala genetica pacat strain (mostenit)??

Edit:

BOÁLĂ, boli, s. f. 1. (La om și la animale) Modificare organică sau funcțională a echilibrului normal al organismului; proces patologic care afectează organismul; maladie, afecțiune, beteșug
PĂCÁT, păcate, s. n. 1. Călcare a unei legi sau a unei porunci bisericești, abatere de la o normă (religioasă); fărădelege; p. gener. faptă vinovată, greșeală, vină


Exista vreo asemanare intre cele doua definitii??
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Joi 19 Iun 2014, 6:23 pm

Boala se poate instala ca urmare a pacatului...zic eu...cum ar fi cele survenite in urma unui anume stil de viata.....sa zicem, spre exemplu, cazul bolilor venerice!
Daca vine vorba de boli trimise ca pedeapsa pentru pacat.....ma abtin, ma depaseste!
Ceea ce am aflat din Scripturi cu privire la acest subiect este ca bolile si moartea au venit o data cu decizia lui Adam de a-si trai viata dupa propriile considerente, nu dupa Dumnezeu, asa ca, in acest sens, bolile pot fi considerate o urmare a pacatului. Fiindca toti oamenii, fara exceptie, au comis pacate, nimeni nu este scutit de boala si moarte, nici chiar preotii aceia care au facut ritualurile!
In ceea ce priveste bolile psihice, domeniul este ata de vast si de putin explorat incat nici expertii in domeniu nu au raspunsuri clare!
La a doua intrebare, Micheline, as raspunde asa: doar pentru ca parintii au ales preotii, nu inseamna deloc ca erau persoanele potrivite. Cei de la Tanacu au fost, cred, bine intentionati, dar au fost pe langa subiect si totul s-a sfarsit cu moartea "exorcizatei", lucru ce nu mai poate fi reparat, la fel ca in cazul Anneliesei!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Vin 20 Iun 2014, 5:16 am

Urmarea pacatului e ceva fara pic de logica si nu cred ca ar fi ceva dictat de Dumnezeu. Daca ar fi asa, ar urla multi pe strada, de durere, de suferinta fizica sau psihica. Dar nu e. Asa cum nici prostia nu doare...
Deci de ce se zice ca daca esti pacatos, te bate Dumnezeu si reversul medaliei, daca esti om placut lui Dumnezeu, te incearca, cu greutatile vietii? Nu vi se pare ca sunt diverse interpretari, ale mintilor intortochiate ale oamenilor, care au nevoie de explicatii, de scuze, de ajutoare, ca sa treaca peste greutati.
Biserica a ramas in Evul Mediu si, din pacate, se vede. Nu zic ca psihologia moderna ar rezolva toate problemele psihice/ psihologice, dar de multe ori ar trebui sa nu mai puna etichete diabolice, pe ceva ce poate este o manifestare a lipsei de adaptare la viata monahala (poate, la Tanacu) si cine stie ce alt motiv, cazul celalalt. Spun asta, pentru ca mi se pare ca toti avem o natura dualista (cu bine si rau, prezente in noi) si tinerea lor in echilibru, e fireasca. Nu exista om fara de pacate (fara rau), cum mentioneaza si Aurishta. Daca fetele bisericesti sustin altceva, nu miroase decat a fatarnicie si a bagarea gunoiului sub pres. De aia au fost zeci, sute de scandaluri in randul clerului, acuzat de pedofilie, homosexualitate si multe alte deviatii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 20 Iun 2014, 9:07 am

Admina a scris:Daca fetele bisericesti sustin altceva, nu miroase decat a fatarnicie si a bagarea gunoiului sub pres. De aia au fost zeci, sute de scandaluri in randul clerului, acuzat de pedofilie, homosexualitate si multe alte deviatii.
Daaaaaaa, chiar! Ce ar trebui , atunci, sa li se intample unor astfel de asa-zisi "slujitori ai divinitatii"?! Eu cred cu tarie ca, in cele din urma, nimic nu ramane nepedepsit, chiar daca aparentele sunt altele!
Admina a scris:Deci de ce se zice ca daca esti pacatos, te bate Dumnezeu si reversul medaliei, daca esti om placut lui Dumnezeu, te incearca, cu greutatile vietii? Nu vi se pare ca sunt diverse interpretari, ale mintilor intortochiate ale oamenilor, care au nevoie de explicatii, de scuze, de ajutoare, ca sa treaca peste greutati
Din cate am vazut eu pana acum, greutatile, bolile , problemele vin deopotriva asupra ambelor categorii! Diferenta sta in faptul ca, in timp ce unii trebuie sa se descurce singuri cu ele, dupa mintea si posibilitatile lor, ceilalti au in Dumnezeu un prieten puternic care le da forta de a trece dincolo de ele cu bine!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de ema Vin 20 Iun 2014, 10:20 am

Hai sa va vorbesc despre ceva ce m-a maniat, consternat, dezgustat, rascolit
Azi, la noi, Consiliul de stat se reuneste ca sa decida dreptul la viata a unui tetraplegic de 38 de ani care a avut ghinionul sa aiba un accident de masina in 2008 Mai pe scurt, azi vor decide daca il eutanasiaza in numele pastrarii demnitatii umane in fata suferintei
Cine e pentru eutanasiere: sotia (care probabil vrea sa-si refaca viata dar in conditiile date legea nu-i acorda divortul), un var si statul francez(care considera ca se pierd bani intr-o cauza pierduta dar care uita cati bani fura ei - ca si pe aici se fura puternic la nivel inalt)
Cine e contra: parintii baiatului, medicii (astia sunt acuzati ca vor sa suga bani de la asigurarile de sanatate)
Cam asta e cazul. Intr-o tara cu o populatie autohtona atee in mare parte, o sleahtca de derbedei (politicieni de genul Sarkozy) fara nici un respect si nici o valoare morala, trebuie sa decida daca baiatul asta mai trebuie tinut in viata sau nu Ca sa nu mai spun ca, putin cate putin, religia musulmana (cu fateta ei islamista) se intinde ca o caracatita
De ce v-am povestit asa ceva? Nu stiu Poate pentru ca mi-e frica de lumea in care am ajuns sa traiesc
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Vin 20 Iun 2014, 11:08 am

Ema, o fi alta Marie????

Asta cu religia musulmana, cam asa e, prinde foarte tare pe unde poate si incet incet unele reguli sau legi din legislatia islamica sunt bagate aproape cu forta in constitutia Kenyei cu scopul de a acapara cat mai mult. Desi din toata populatia Kenyei doar 11, 2 % reprezinta musulmanii, realitatea demonstreaza cu totul altceva.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 20 Iun 2014, 11:46 am

1. Ce lagatura are islamismul cu eutanasierea?
2. Barbatul (ca baiat nu mai este la 38 de ani) in cauza ce parere are despre eutanasierea lui?
3. De ce dai cu oua in nevasta-sa? Poate stie ea mai bine ce ar fi vrut, sau ce vrea el...ea si-o poate trage cu alt barbat si fara sa-l omoare pe asta!
4. Nu stiu daca ai mai gandi asa daca barbatul tau (ipotetic vorbind) ar suferi un accident si ar ajunge la spitalul asta, iar medicii ar refuza sa-l ajute motivand ca nu mai au bani deoarece intretin intr-un salon ultradotat un un caz nerecuperabil de 6 ani.
5. Asa crezi ca s-a 'stricat' lumea? Intoarce-te in perioada Inchizitiei, ca atunci religia era si legislatie si executie  zid 

Ps: si nici eu nu stiu ce legatura are asta cu ce-a scris Micheline sau pacatul si demonizarea...cred ca astea-s subiecte de Balaceanca.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 11 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB