Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Lucrul de mana - sursa de venit-2

+72
7furnici
dorinamisov
dorinami
JuiCy
anyrok
Tache Marilena
veromada
GinaP
mym
Giobsy
Cristache
symos
ikuta
Serban Valentina
geany
rosita
emmancita
LORIMAR
Dorulet
RalucaS
Gabiuta
ARYANNA
Andata
Katerina
carmendana
smihaelaviorica
bijouxnod
Angelica18
Artadar
cillywilly
T_mihaela
lennny
anacris
Octa75
anasia
valentinadof
mykya
liean
AlinaJ.Bijoux
Karina33
Niki
michelinebeaulieu
myky7robc
TeoCanada
iriclau
diada
gmiki1
corilex
aurishta
dorina64
olympia
SilviaDumitrescu
mb09
maria_covacef
amoni
europolis
anca_22
corina corina
Clio_Ela
geo
danniela
Chirrox13
letho
Uca
firicel
kristadesign
ismi3ismi
Admina
romaya
mariaz_09
CCristinaC
amnro
76 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 01 Ian 2012, 10:41 pm

ti-au cerut cursul de lucrator comercial pt a comercializa aceste produse?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corilex Lun 02 Ian 2012, 11:24 am

eu am diploma de vanzator.
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 02 Ian 2012, 11:49 am

unde ai facut cursul de vanzator si cat a durat?l-ai facut acum,cand ai infiintat II,pt ca ti l-au cerut?sau ai lucrat ca vanzator inainte?


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Lun 02 Ian 2012, 7:10 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corina corina Lun 02 Ian 2012, 2:33 pm

Se numeste curs de formare profesionala , dureaza trei luni , nu mai stiu cat costa si ai calificare de ''lucrator in comert'' . Am facut si eu anul trecut un astfel de curs la Buzau , in ideea ca am sa radiez SRL-ul (care ma obliga sa am un angajat - adica eu - si ma usca de bani lunar )si am sa infiintez un PF . Momentan am considerat ca-i mai bine sa raman mic producator de legume si fructe (pe care le vand pa baza de certificat de producator de la primarie ), iar pentru lucru de mana mai fac sapaturi pentru un carnet de mestesugar sau ceva asemanator ca e mai convenabil . Parca Ikuta zicea ceva de un carnet din asta , dar cred ca difera de la judet la judet si aici (cum spunea draga de Sivia wink )
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de gmiki1 Lun 02 Ian 2012, 2:42 pm

corina daca gasesti ceva util pt o autorizatie sau carnet de mestesugar anunta-ma si pe mine....asta chiar ar fi o realizare,pentru ca noi mesterim o groaza de lucruri din diferite materiale,nu numai martisoare sau bijuterii handmade...deci ar fi super sa avem asa ceva kiss
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corina corina Lun 02 Ian 2012, 3:35 pm

Si eu as vrea , numai ca se pare ca nu-i asa de usor . Dupa cum citeam la '' infiintarea unei intreprinderi familiale'' , chestiile astea se mai elibereaza si de la primaria de domiciliu , insa nu peste tot e la fel . In comuna mea cica nu se poate .Dar mai sapam ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de diada Lun 02 Ian 2012, 4:07 pm

Si eu am cursul de lucrator in comert, sa fie acolo, eram in somaj si ma obligau sa fac un curs. A fost interesant de facut, cred ca au trecut 7 ani de-atunci. Ce tanara eram rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Lun 02 Ian 2012, 6:44 pm

Eu stiu ca daca ai carnet de mester popular nu-ti mai trebuie niciun fel de curs de specialitate pentru P.F.A sau II wink Si eu vreau sa demarez actiunea PFA Smile
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de gmiki1 Lun 02 Ian 2012, 7:17 pm

ideea e ca acum 2 ani inca lucram la o florarie,patroana avea pfa si stiu ca a preschimbat-o in II ca cica era obligatoriu,nu mai sunt PFA -uri,asa e?adica se mai pot deschide pfa?diploma de lucrator in comert am si eu dar altceva pt handmade nu am nimic....postati aici cat mai multe sugestii,va raman recunoascatoare
gmiki1
gmiki1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 344
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 02 Ian 2012, 7:27 pm

gmiki1 a scris: ....... avea pfa si stiu ca a preschimbat-o in II ca cica era obligatoriu,nu mai sunt PFA -uri,asa e?adica se mai pot deschide pfa?
da asa este si eu am fost PF si ne-a obligat (sa mai scoata si eu un ban la buget) sa ne schimbam denumirea si implicit toata hartogaraia ca de fapt e aceasi Marie dar cu alta palarie wink Eh ca la noi. wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corilex Lun 02 Ian 2012, 8:19 pm

cursul l-am facut de vreo 7 ani ,a durat cam 3 luni.
atunci nu se faceau in multe locuri,acuma trebuie sa vezi la cei care organizeaza cursuri de formare profesionala sa vezi ce fel de cursuri fac.
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 02 Ian 2012, 8:33 pm

corilex,banuiam ca ai facut cursul mai demult....eu nu am acest curs si,cum spuneam,la infiintarea PFA sau II,pt comertul cu produse altele decat cele alimentare,nu se cere acest curs,e de ajuns Diploma de Bacalaureat.mie nu mi l-au cerut,pt textile.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corilex Lun 02 Ian 2012, 11:00 pm

poate mi l-au cerut din cauza ca am pus si produse alimentare,nu stiu ce sa zic,dar ti-am zis pentru celelalte a trebuit sa am calificare.eu zic sa mergi la registrul comertului si sa-ti spuna exact de ce acte ai nevoie pentru ceea ce vrei sa faci,asa am facut si eu.
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corina corina Mier 04 Ian 2012, 2:44 pm

Romaya , spune-ne , te rog , de unde ai carnet de mester popular ? love
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Mier 04 Ian 2012, 3:05 pm

corina corina a scris:Romaya , spune-ne , te rog , de unde ai carnet de mester popular ? love

De la "Asociatia mesterilor populari clujeni "
Trebuie sa te interesezi la asociatia mesterilor populari din zona ta ,daca este ? si ce conditii pun.. Smile
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de corina corina Mier 04 Ian 2012, 3:10 pm

N-am auzit de Asociatia mesterilor populari din Buzau , dar am sa ma interesez
Si tare bine-ar fi sa existe...
Multumesc , Romaya ! Merci
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de iriclau Mar 24 Ian 2012, 9:49 pm

buna fetelor,
va rog spuneti-mi cam cat ati da pe aceasta rochie (este facuta pt o fata un pic mai plinuta ..... pe mine e cam larga) :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

multumesc Smile
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de TeoCanada Mar 24 Ian 2012, 10:11 pm

Doamnelor,
Va spun ce stiu eu: "PFA"-ul si "II"-ul sunt ambele forme de autorizare simple, sunt asemanatoare, la amandoua se face contabilitatea in partida simpla (nu este nevoia de contabil).
Actul normativ care reglementeaza desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiare este OUG nr. 44/2008.
Daca cineva vrea sa-i trimit un material despre aceasta tema, poate sa-mi trimita PM, ca este mult de scris....si nu stiu daca e voie aici.....as umple vreo doua pagini!
hug
TeoCanada
TeoCanada
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 72
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de myky7robc Mar 24 Ian 2012, 10:49 pm

iriclau, eu zic cam 150-200 lei
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 24 Ian 2012, 11:29 pm

Da,cam asa,cam 200 roni.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de iriclau Mier 25 Ian 2012, 1:18 pm

va multumesc fetelor !
si eu am problema cu preturile ... in sensul ca mi-e rusine sa spun un pret . Dar cu rusinea mori de foame. No
Va pup ... si doresc tuturor sa aiba curaj in a spune un pret realist! (insclusiv mie imi doresc)
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Niki Vin 03 Feb 2012, 10:51 pm

o altfel de sursa de venit reclama ...imbinati utilul cu placutul wink


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 03 Feb 2012, 10:59 pm, editata de 2 ori (Motiv : sters reclama)
Niki
Niki
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de iriclau Sam 11 Feb 2012, 12:06 am

buna fetelor, va rog spuneti-mi ce preturi ati pune pe rochita de balerina si fustita :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

multumesc muuult !!!!
kiss kiss
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Admina Sam 11 Feb 2012, 1:04 am

Sunt foarte frumoase. Rochita e superba. Stiam ca e cam 100lei un costum de balerina simplu, partea de sus lycra si tutu mai putin amplu decat acesta. Deci... 100+ daca gasesti clientela; daca nu, macar pe aproape. Fustita e draguta, probabil ca vreo cateva zeci, vreo 30-40, as zice.
Depinde mult, unii ar da sume mult mai mari pe produse de serie, decat daca ar putea cumpara ceva unicat sau serie mica. De, mentalitate comunista: chinezii stiu mai bine... zid
Iriclau, poti face un site/ blog cu produse si preturi, ca sa nu existe indoiala. Mi se pare mie sau esti de nivel mediu, la croitorie. Parca ai inceput cu camasuta de la avatar. Daca da, poate e bine sa-ti faci mana mai mult, pana capeti incredere. Vei vedea ca daca dai calitate foarte buna, nu vei mai avea teama de a cere un pret. Vei stii ca merita munca ta mai mult. wink E doar un sfat, sa nu-l interpretezi altfel. hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Karina33 Sam 11 Feb 2012, 5:51 am

Irina ce frumoasa si bibilita este rochita!
Stiu ca intrebai de fusta pe la croitorie., asa ca deduc ca-i o comanda, nu trebuie sa cauti clienta, ci te intereseaza cat poti cere pe ea.
Sfatul meu este sa calculezi cat costa materialele si sa adaugi pentru partea de manopera macar 70 de lei.

Admina zici tu ca-i 100 de lei o rochie de balerina?
Hai sa-ti spun eu cat sunt la noi costumele de dansuri, ca mie mi-a inghetat sangele-n vene cand am aflat. Camasa body pentru baieti se vinde la 160 de lei (la mine a costat cu lycra luata de la tine 60), iar rochiile alea simple standard sunt 260 de lei (la mine a iesit cu 85 ca a intrat mai multa lycra). Mi-e frica sa intreb cat costa o rochie de-aia cu strasuri sau paiete zid

Admina nu-i vorba numai de aprecierea muncii, dar unele produse, chiar daca nu arata asta, au multe ore de manopera sau un material scump. Si-atunci si o fustita poate costa mult. Sau sunt produse cu doua cusaturi si-atat ar care arata spectaculos. Zau ca nu poti cere 100 de lei manopera pentru doua cusaturi...Concluzia e ca te-am bagat mai mult in ceata Irina. Fa-ti un calcul si cere cat sa nu-ti para rau nici ca ai cerut prea putin nici ca ai jecmanit clienta. Lucrezi frumos, curat, finisezi corect, ai grija la detalii asa ca ai dreptul sa ceri ceva bani pe munca ta! hug
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 4 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB